Daar zult u plezier van beleven! Als u over gaat op Matador Braziel Shag De nieuwe smaak: iets pittiger dan half zwaar veel zachter dan zwaar! I Voorzitter N.-Guinearaad vreest uitholling zelfbeschikkingsrecht Galadiner in Dampaleis I Koninginnedag in Hollandia Militaire parades in tal van plaatsen Koninklijke gasten arriveren op Schiphol Koninklijk gezin voor het feest ter kerke Gelukwens namens het Nederlandse volk 4 5 NIEMP*® DINSDAG 1 MEI 1962 lltaiiÊ KE dag Feest der verrassingen Bal na et Ko mster- dagen ratuur. in een ■damse >or het indag- aange- n. Al- morme e tem en nul -ls tij- witte truien npera- :en ge- jwillig er van w was s van e stel- huiven unieke en on- ancier AVRO VRO. idgym- nuziek. erzicht. nuziek. 1.10 De ïofoon- iorgen- 10.00 nitami- 11.00 gelspel land- n zang. gram- 13.30 Lichte aid en r. 15.00 c. 16.15 Piano- Ama- :ending Lager- iiteiten. 30 Ra- :nschap A. van 5 Oran- k M.S. 5 Ope- Oranje ;an het r, licht geva- n. 22.00 nkomst iool en dingen, muziek repor- ingaats. 23.55- 3. 7.00- rofoon- ■nuziek. brood .15 Ra- school Lichte vrouw, lorgen- [itetich, k. 12.15 ledede- nbouw. e in 't Bruids- euken- cht or- nonisch .15 In- 1962. 0 Voor 17.40 e. 18.10 iokrant 19.00 Op de Heils- Finale c. 21.15 en bij en so- tfieuws. Platen- muziek gram- 13.00 Dans- rermu- ^muse- filoso- ortpro- k voor Klank- nuziek. ite ge- dieuws (0-23.15 rarisch ing po- over: rs dan -IKOR rarrima ropese irover- Kring zaken. Advertentie De eersten van de ongeveer 800 geno digden op het „feest der verrassingen voor het koninklijke gezin", met als hoogtepunt de aanbieding van het nationaal huldeblijk waren reeds een uur voor de officiële aan vangstijd van tien uur naar het Concert gebouw gekomen. Het avondfeest, aangebo den door het gemeentebestuur van Amster dam. betekende vooral voor de koninklijke familie een waarlijk feest der verrassin gen, omdat tevoren niets was medegedeeld over het gevarieerde programma. De 184 autoriteiten, die kort tevoren met de koninklijke familie hadden aangezeten aan het gala-diner waren ook in het Con certgebouw aanwezig. Voorts waren uitge nodigd de hoogste leiders van de onder scheidene godsdienstige groeperingen, de voorzitters van de verbonden van werkge vers- en werknemers, de voorzitters van de politieke partijen, belangrijke Nederland se industriëlen, en afgevaardigden van het culturele en maatschappelijke leven. Voor deze unieke gelegenheid was het Condertgebouw omgetoverd tot een paleis van kleur en licht, bloemen en ornamen ten. Het gehele gebouw was verlicht met 1500 kaarsen, die het geheel een sprook jesachtige sfeer gaven. Een van de opvallendste verschijningen in het Concertgebouw was de aartsbis schop van Utrecht, kardinaal B. Alfrink, die gekleed was in pontificaal gewaad. Zo wel premier prof. dr. J. E. de Quay als minister Luns onderhielden zich geruime tijd met de kardinaal alvorens het pro gramma begon. Om klokslag halfelf arriveerden het ko ninklijk bruidspaar en de vier prinsessen. Drie herauten kondigden met bazuinge schal de komst van de leden van het vor stenhuis aan. Het was geen plechtig feest, want, zoals burgemeester Van Hall in een korte toe spraak zei „Zoiets verwacht u immers toch niet in Amsterdam!" De burgemeester sprak in zijn functie van voorzitter van het nationale comité en bood een oor door buitenlandse verzamelaars zou wor den aangekocht. Men achtte het zilveren huwelijksfeest de juiste gelegenheid om dit servies via het nationale comité aan de koninklijke familie aan te bieden. Er werd ook een grammofoonplaat van zilver aangeboden met teksten en liedjes van Wim Kan, die uiteraard niet in zilver ook in de handel zal komen en waarvan de opbrengst ten goede komt aan een door het koninklijk paar nader te bepalen doel. De koningin was gekleed in een prachtig lichtblauw lamé-avondtoilet en droeg een flonkerende diadeem. Feestelijk moet zich ook prinses Marijke hebben gevoeld. Aan de zijde van prinses Margriet begaf onze jongste prinses zich naar een groepje leeftijdgenoten, die door de aan alles den kende organisatoren waren uitgenodigd. RUIM EEN UUR DUURDE HET amu sementsprogramma dat het bruidspaar werd aangeboden: een jazz-ballet van het Ne derlands Danstheater, een voordracht van Georgette Hagedoorn, imitaties van Men- no Grondsma, een film en het metropole orkest van Dolf van der Linden. Lang zal nog worden nagepraat over de con ference van Sieto Hoving, die puntige politieke grapjes maakte. Tegen midder nacht won het feest aan uitbundigheid, toen het bal was aangebroken. Ondanks' de gala-uniformen en de avondtoiletten kon men spreken van een ongedwongen samenzijn, een spontane bruiloft, waar In alle steden en dorpen is gisteren de verjaardag van de Koningin en de zilveren bruiloft van Koningin en Prins gevierd. Bo vendien zijn in Den Helder, Hilversum, Apeldoorn, Arnhem, Coevorden, Roosen daal en Hellevoetsluis parades gehouden. De parade in Den Helder, waaraan de drie onderdelen van de strijdkrachten en de marinierskapel der Koninklijke Marine met tamboers en pijpers van het Korps Mariniers deelnamen, werd afgenomen door de commandant Zeemacht Nederland schout bij nacht mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk. In Hilversum werd de parade geopend door de matrozenkapel met tamboers en hoornblazers van het Marine-opleidings kamp Hilversum. Er namen onderdelen van zee- en luchtmacht en een compagnie brandweer van het depot Korps Mobiele Colonnes aan deel. Hier nam de kapitein ter zee H. J. Baaij, commandant van het Marine-opleidingskamp Hilversum, de pa rade af. De parade in Apeldoorn werd muzikaal opgeluisterd door het tamboerkorps der Ko ninklijke Marechaussee. Hier was de artil lerie het sterkst vertegenwoordigd, o a afdeling veldartillerie „Honest John De plaatsvervangend commandant' van het eerste legerkorps, genera al-majoor H. L. T Ubbink, nam de parade af. Het trompetterkorps der cavalerie, het tamboerkorps van de Luchtmachtkader- school en het tamboerkorps van het Gar deregiment Fuseliers „Prinses Irene" ver zorgde de marsmuziek in Arnhem, waar ook de drie onderdelen der strijdkrachten bij de parade waren vertegenwoordigd. Zij werd afgenomen door de commandant van de eerste divisie „7 december" generaal- majoor E. J. C. van Hootegem. In Coevorden, waar landmacht-onderde len paradeerden, zorgden de Johan Willem Frisokapel met tamboerkorpsen en het tam boerkorps van het 44e infanterie bataljon voor de muziek. De parade in Roosendaal was geheel een aangelegenheid van het Korps Commando troepen met eigen tamboerkorps. In. Hellevoetsluis werd de parade van de Koninklijke Marine afgenomen door de commandant van de marinekazerne Helle voetsluis, luitenant ter zee der eerste klas se W A. J. P. Valkenier. Boven Helle voetsluis, Katwijk aan Zee en Den Helder voerden vliegtuigen van de Marine-lucht vaartdienst onder leiding van de comman dant van deze dienst in Nederland, kapi- Vee Vlieger B' SjerP> een „fly past uit. J alle gasten zich dansend, kijkend, pra tend of etend amuseerden. Dat de ko ninklijke familie kort na middernacht reeds huiswaarts keerde, was begrijpe lijk na dit fantastische, maar vermoeien de bruiloftsfestijn. TIENDUIZENDEN Amsterdammers heb ben het vuurwerk bewonderd dat op een terrein achter de nieuwe RAI werd afge stoken. Het slotstuk was een grote ver rassing: uit een massa vuur en rook kwa men de portretten van koningin Juliana en prins Bernhard te voorschijn met daaron der het getal 25 en de letters p.f. Na afloop van het vuurwerk werd in de RAI een Oranjebal gehouden, waaraan ve le duizenden jongeren deelnamen. Als de dansvloer van 60 bij 60 meter vol was, begon men tussen de tafeltjes door te dansen en als ook daar geen plekje meer vrij was óp de tafels. Het danspaar Mies en Jan Daniëls zorgde met enkele demonstraties voor afwisseling. Bij het dansfeest zijn negen jongeren ge wond geraakt. Voor het bal goed en wel begonnen was vielen er bij het binnendrin gen van de RAI vier jongens door de gla zen toegangsdeuren. Alle vier moesten zij met snijwonden naar een ziekenhuis wor den gebracht. Later op de avond vielen bij een vechtpartij twee jongelui door een der k ij deuren. Van hen moest er één naar het ziekenhuis gebracht worden. Bij een stoei partij kreeg een meisje een vleeswond aan haar been door een gebroken bierfles je. Twee jongens die in een vechtpartij verwikkeld raakten, werden met een ge broken neusbeentje en een lichte hersen schudding eveneens naar het ziekenhuis gebracht. Het open rijtuig met de vier prinsessen. Nimmer tevoren zijn op onze nationale luchthaven zoveel gasten van koninklijke bloede op één dag aangekomen, als op de ze overigens weinig zonnige eerste meidag. Om 10 uur vanochtend opende prins Aschwin, de broer van prins Bernhard, de rij van koninklijke gasten, die zijn uitge nodigd ter bijwoning van het zilveren hu welijksfeest van ons koninklijk paar. Hij arriveerde met een KLM DC-8 uit New York, samen met zijn echtgenote, prinses Simone. Zij werden verwelkomd door de adjudant van de koningin, luitenant-kolo nel jhr. mr. M. W. C. de Jonge, en door de heer J. W. Slotemaker namens de KLM. Met hetzelfde toestel arriveerde ook graaf Bertil Bernadotte uit Zweden. Om kwart voor twaalf arriveerde prin ses Margaretha van Zweden uit Stock holm. Op het platform stond een erewacht van de Koninklijke Marechaussee opge steld. De prinses werd verwelkomd door de Zweedse ambassadeur, de heer C. Bry- nolf en door de grootmeester van het Huis van H. M. de Koningin, J. J. L. baron van Lynden, door de dame du palais L. A. J. Baronesse De Smeth en door de ad judant van de koningin, luitenant-kolonel jhr. mr. M. W. C. de Jonge. Aanvankelijk zou prinses Margaretha samen met het Deense koninklijke paar naar Nederland komen, doch de koning en de koningin van Denemarken hebben het bezoek moeten annuleren in verband met het overlijden van een nicht, gravin Alexandra Castell-Castell. konde aan waarop het voorlopig bedrag staat van de inzamelingsactie voor het nationaal geschenk, dat door het koninklijk paar zal worden bestemd ypor recreatie gelegenheden voor de jeugd. Be zegel- verkoop is echter nog gaande en ook alle felicitatiekaarten zijn nog niet bezorgd. Het definitieve bedrag zal dan ook pas op een later tijdstip bekend worden ge maakt. Er waren meer geschenken. Twee jaar geleden werd op een zolder „ergens in Nederland" een 180 jaar oud en destijds in Den Haag vervaardigd servies gevon den. De vondst werd geheim gehouden om te voorkomen dat dit zeldzame servies In Hollandia heeft de voorzitter van de Nieuw-Guinearaad, mr. Sollewijn Gelpke, namens de inwoners van Ned. Nieuw- Guinea op een openbare bijeenkomst ter gelegenheid van koninginnedag gouverneur Plattcel toegesproken. De heer Sollewijn Gelpke zei, dat hem dit jaar bij het aanbieden der gelukwen sen de vrees bekruipt dat het accent van het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's langzaamaan verschuift van de geest naar de letter. Na de tegenslag in de V.N., waar niet de gehoopte tweederde meer derheid werd bereikt, is snel een psycho logisch offensief van Indonesië gevolgd, dat met dreigende taal en een doorzichti ge leugencampagne slechts beoogt de we reld te chanteren met een „explosieve si tuatie", aldus de heer Sollewijn Gelpke. Hij wees er op, dat juist ook door de jarenlange dreiging de Papoea's er zich steeds sterker van bewust worden, één volk te zijn, en dat zij trots zijn op deze identiteit. Van groot belang zijn de demo cratisering van het bestuur op regionaal- en dorpsniveau, de sterk verbeterde volks gezondheid en de bezitsvorming, die voort vloeit 'uit de economische ontwikkeling, al dus de voorzitter van de Nieuw-Guinea raad. „Wij wenden ons vandaag tot uwe excellentie, met een beroep op het ge weten van ieder die er toe kan bijdragen, dat het zelfbeschikkingsrecht onverkort zal worden gerespecteerd", zei hij. Mr. Sollewijn Gelpke bood tenslotte na mens de inwoners van Nieuw-Guinea zijn gelukwensen aan met de verjaardag van de koningin en besloot: „Vandaag worden overal in het konink rijk gelukwensen aangeboden, maar m geen ander deel van het koninkrijk zal daaraan met zoveel innigheid de bede worden verbonden, dat zij nog lang voor ons behouden zal mogen blijven". In zijn antwoord sprak gouverneur Plat- teel de hoop uit. dat het door de heer Sollewijn Gelpke gedane beroep, weer klank zal vinden in de wereld, opdat de duidelijk gebleken vastbeslotenheid van de Nederlandse regering daarop in toenemen de mate zal kunnen steunen. DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche marxistische „Moerba"- (proletari sche) partij heeft de Amerikaanse kern proeven in verband gebracht met de kwes- tie-Nieuw-Guinea. In een verklaring van de partij wordt gezegd, dat de proeven (Van onze Amsterdamse redacteur) Met een kerkdienst in de Westerkerk in Amsterdam, die door 1500 mensen werd bijgewoond, is de herdenking van het 25- jarig huwelijksjubileum van koningin Ju liana en prins Bernhard zondagmorgen begonnen. Honderden Amsterdammers waren op het gebeier van de klokken van de oude Westertoren afgekomen en vorm den als het ware een erehaag toen het ko ninklijk gezin om kwart over tien bij de kerk arriveerde. Onder de genodigden in het sfeervolle zeventiende eeuwse godshuis waren prof. De Quay, de ministers Klompé, Beerman en Van Aartsen, prof. Beel, staatssecreta ris Scholten, Eerste Kamer-voorzitter mr. Jonkman en vertegenwoordigers van le rooms-katholieke kerk van diverse protes tantse kerkgenootschappen, het Leger des Heils en de Joodse gemeenten. Ds. J. H. Silleviss Smitt ging voor in de dienst, die geheel in het teken stond van het huwelijksfeest en die over de ra dio werd uitgezonden. De prediking was gebaseerd op het bijbelverhaal over de bruiloft van Kana. Na afloop van de dienst onderhield de koninklijke familie zich in de consistorie kamer met de voorganger en de leden van de kerkeraad. Daarna keerde het ko ninklijk gezin terug naar Soestdijk. De calèche tijdens de onderbreking van de rijtoer in het R.A.l.-gebouw. niet losstaan van het voortdurend zenden van Nederlandse versterkingen naar West- Irian en de pogingen van het internatio nale monopolie-kapitaal om tegen de vuri ge geest van het Indonesische volk voor het bevrijden van West-Irian door geweld in te gaan. De Syrische minister van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat Syrië zonder voorbehoud de rechten van Indonesië op West-Irian steunt. De Indonesische minis ter van Zeeverbindingen heeft in een de creet bepaald dat al de eigendommen van de K.P.M. als staatseigendom zullen over gaan naar de „Pelni", de Indonesische nationale scheepvaartmaatschappij. Op bijzonder hartelijke toon heeft de mi nister-president, prof. De Quay, het konink lijke zilveren bruidspaar gistermiddag namens het Nederlandse volk in een tele visie-rede geluk gewenst. „In elk gezin is een zilveren bruiloft een hoogtepunt", zei de premier. „De oudere kinderen zijn vaak nog thuis en de jong- sten zijn de kinderjaren ontgroeid. Zo wordt de zilveren bruiloft een symbool van het gezin, dat in bewuste eenheid is gegroeid. Er is volle zomer in het gezin, dat de zilveren bruiloft viert." Na een korte terugblik geworpen te heb ben op de historie van een kwarteeuw, waarin vreugde en leed elkaar afwissel den, zei prof. De Quay, dat het koninklijk paar elke op- en neergang van het Ne derlandse volk meebeleefde, zoals ons volk groei en golfslag van het koninklijke gezin mee beleefde. Daarbij groeide de ver bondenheid met het koninklijk huis, groter, opener en vrijmoediger wellicht dan de traditionele, een verbondenheid, die ook tot uitdrukking komt in de persoonlijkheid van onze koningin. Prof. De Quay noemde de grote zorg en liefde van de koningin, in het bijzon der voor hen die in moeilijkheden verke ren, haar wijs oordeel, haar grote verant woordelijkheid en haar koninklijke een voud, die zij behoudt zowel wanneer zij met pracht en praal omgeven is als wan neer zij in gesprek is met de minst be deelden en met eenvöudigen van geest. Hartelijke woorden ook wijdde de pre mier aan prins Bernhard voor wie harte lijke sympathie gloeide en die al zijn ga ven gebruikt voor het welzijn van volk en land. Ook over prinses Wilhelmina en de prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke sprak prof. De Quay op warme en hartelijke toon. Tenslotte bood de minister-president na mens het Nederlandse volk gelukwensen aan. „Boven alle gevoelens overheerst bij ons dankbaarheid", zei hij. „Indien wij de hand opsteken ten groet dan buigen wij ook de knie om Gods rijkste zegen over het koninklijke paar af te smeken." IN DE MAJESTUEUZE BURGERZAAL van het koninklijk paleis op de Dam heb ben Koningin Juliana en Prins Bernhard gisteravond aan 184 gasten een gala-diner aangeboden. Aan de grote hoofdtafel en de vijf kleine bijtafels zaten o.m. de voor zitters van de Eerste en Tweede Kamer, alle ministers en staatssecretarissen, de gevolmachtigde minsters van Suriname en de Nederlandse Antillen, de ministers van staat, de president en de procureur-gene raal van de Hoge Raad, de voorzitters van de Algemene Rekenkamer en van het Co mité van Verenigde Chefs van Staven, de chefs van de Generale Staf, de marine staf en de luchtmachtstaf, de commissa rissen van de elf provincies, de gouver neur van de hoofdstad, de directeur van het kabinet van de koningin, de burge meesters van Amsterdam en Rotterdam, van de provinciale hoofdsteden (met uit zondering van burgemeester Tuin van Gro ningen) en van Lisse, de voorzitter van de (Vervolg van pag. 1) Het zilveren bruidspaar aan boord van de koningssloep. Sociaal-Economische Raad, de president van de Nederlandse Bank, de rectores magnifici van alle universiteiten en hoge scholen, de voorzitter van het produkt- schap voor siergewassen en de leden van de hofhouding. De enige buitenlandse gast aan dit gala-diner, dat om half acht be gon was de doyen van het corps diploma tique, baron F. van der Straten-Waillet. De tafels waren gedekt met Kapelletje linnen (1837), Druivenbladlinnen (1840), Landschaplinnen (1858) en Hortensialin nen (1837) en luisterrijk versierd met tot fraaie bloemstukken gerangschikte rose anjers. Op de hoofdtafel stond Sèvres porselein een geschenk van de Franse president bij de inhuldiging van koningin Wilhelmina. Op de overige tafels stond Saksisch en Ro de Hand-porselein. Het menu tijdens dit galadiner, dat werd opgeluisterd door muziek van de Konink lijke Militaire Kapel, bestond uit forel len in wijngelei, bouillon, ossehaas, voor jaarsgroenten, ijs en vruchten. De staf van het koninklijk paleis werd bij het opdienen van de gerechten geassis teerd door hofmeesters van de marine en de luchtmacht, die bij staatsiebezoeken ervaring hebben opgedaan.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5