Diners Nobelprijswinnaars van het westelijk halfrond Hugenberg wil nieuw leven blazen in zijn Hitlerpartij OP EN OM HET BINNENHOF WEG EN WIEL POMP MET VIJF SOORTEN BENZINE In en om de stad Duistere kanten aan de FIBAG-affaire „Sudetenland en Oost- Pruisen moeten terug" Aanklacht wegens moord op Ernst Thalmann „Onze regering verkracht rechten van de mens" Nieuwe modellen van Renault Een lekke band is snel verwisseld Secretaresse van Salan krijgt een jaar Macmillan in juni naar De Gaulle Diensttijd in België wordt niet verlengd DINSDAG 1 MEI 1962 WEEKABONNEMENTEN Kerkelijk nieuws Getuige H err schaft van spionagebeticht Verontrusting in Bonn over Oostduitse plannen REACTIONAIR STEEKT KOP OP Weduwe wijst twee leden van het vuurpeloton aan Dr. E. van Raalte -» •- Tientallen volwassenen en opgeschoten jongelui hebben zich op Koninginnedag be schamend gedragen. Zij hebben, met na me op het Pleiadenplantsoen van het IJ- muidense Duinwijk blijk gegeven van een bedenkelijke mentaliteit, die terecht, de verontwaardiging heeft gewekt van het overgrote deel van het publiek dat daar stond'te kijken naar de opstelling en het vertrek van de kinderoptocht. Ten koste van veel moeilijk werk en heel veel geld probeert de gemeentelijke plantsoenendienst het leven in dit vrij ge- isoleerde stadsdeel aangenamer te maken door beplanting van de schrale grond; een werk dat veel vakmanschap en ge duld vergt, maar met veel liefde wordt verricht door de mannen die deze taak op zich hebben genomen. Het was hartverscheurend en ergerlijk zoals maandagmorgen dit alles op bruta le wijze is genegeerd: met bromfietsen, fietsen, rolschaatsen, naaldhakken en plat te schoenzolen is geploegd door zorgzaam aangelegde perken waarin jonge roze- struiken juist begonnen uit te botten. Het ergerlijkste was wel, dat een meVieer met een grote oranje cocarde op de borst kennelijk een der „regelaars", hieraan heeft meegedaan. Hij vond prompt navol ging! Dit alles gebeurde achter de rug van een politieman, die helaas vergat een en kele keer om te kijken. Wat maandagmorgen op het Pleiaden plantsoen is gedemonstreerd door deze gro te en kleine mensen houdt geen prettige belofte in voor de toekomst van het aan grenzende Zeewijk in aanleg. Indien deze ouderen en jongeren niet tot bezinning ko men, zullen alle pogingen om daar een van de aardigste stadswijken van te maken jammerlijk falen. Prikkeldraad zou het eni-r ge afweermiddel zijn tegen het soort van dalisme waarvan men maandagmorgen ge tuige is geweest. Of zou een wijkraad in Duinwijk en Zee wijk er iets tegen kunnen doen? Mogelijk zou dan, in samenwerking met het onder wijzend personeel op de scholen in deze wijken, iets op dit gebied kunnen wor den bereikt. Zoals het maandagmorgen op het Plei adenplantsoen is toegegaan ten koste van bloem- en grasperken is diep beschamend! (Van onze correspondent) WASHINGTON Zondagavond hebben president en mevrouw Kennedy een groot diner in het Witte Huis gegeven voor alle nog in leven zijnde Nobelprijswinnaars op het westelijk halfrond. Ër waren 46 Ame rikanen uitgenodigd, een Canadees an ver der een Fransman en een Duitser die in Amerika wonen. Sedert 1901 hebben Ame rikanen 76 van de 334 Nobedprijzen gewon nen. Twee genodigden aan het diner trokken in het bijzonder de aandacht: dr. Linus Pauling en dr. Robert Oppenheimer. Pau ling ontving in 1954 de Nobelprijs voor scheikunde. Hij is een fel opponent tegen kernproeven. Zaterdag nam hij nog deel aan een demonstratie voor het Witte Huis, waar hij zondag te gast zou zijn. Pauling liep met een bord, waarop stond geschre ven: „Macmillan en Kennedy, wij hebben niet het recht kernproeven te houden". Aan de andere zijde van het bord zag men een bomexplosie afgebeeld, met daaron der in grote letters „NO". Oppenheimer, die wel de vader van de kernboom wordt genoemd, werd in het be gin van de regering-Eisenhower een ge vaar voor de veiligheid geacht. Daar Op penheimer in contact stond met linksge oriënteerde vrienden, werd hem zijn offi ciële-pas ontnomen, die hem toegang gaf tot wetenschappelijke geheimen. Oppen heimer is geen Nobelprijswinnaar, doch directeur van het instituut voor hogere studie te Princeton. Frederic March, de bekende toneelspe ler, droeg na afloop fragmenten voor uit het werk van drie Nobelprijswinnaars, Sinclair Lewis, George Marshall en Er- xmmyrnnnnnrrriofmmmrnfmmitm» rrrrrrnoooooof dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sint Annaland J. Jongerden te Bruchem-Kerkwijk; te Zwijndrecht (5de pred. pl.) C. D. Kousemaker te Westmaas. Bedankt voor Wijckel G. J. Wispelwey, vicaris te Apeldoorn. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Gennep ds. H. Mondt, emeritus predikant te Haren (Gron.). Chr. Geref. Kerken Beroepen te Gorinchem M. Vlietstra te IJmuiden. (Van onze correspondent) Het onderzoek naar het optreden van minister van Defensie Strauss tegenover de woningbbuw-n.v. FIBAG heeft een staartje gekregen. Eén van de getuigen, Hans Herrschaft. zit sinds vorige week in de gevangenis van München, onder ver denking van spionage voor Oost-Duits- land. Het lijkt te betwijfelen of deze spionage niets te maken heeft met de FIBAG-zaak, zoals men wil doen voor komen. Bij de verhoren van Herrschaft heeft de Mühchense politie steeds pro beren uit te vinden welke betrekkingen hij met de uitgever Kapfinger en de FIBAG- architect Schloss onderhield. Officieel evenwel heeft men verdenking tfegen de zakenman, omdat hij de laatste jaren enige malen naar Oost-Duitsland reisde, onder andere naar de Leipziger Messe. Daar is verder dat Herrschaft ook in 1956 korte tijd in arrest is geweest op verden king met contacten met communisten. Hij werd toen echter vrijgelaten nog voor zelfs een aanklacht was ingediend. Merkwaardig is: dat Herrs'haft in?dè week voor zijn getuigenis in Bonn steeds met dreigementen benaderd is door "en zekere Frederik, die politiek adviseur zou zijn van uitgever Kapfinger. Deze Frederik poogde meermalen Herrschaft er vanaf te brengen voor de Bondsdagcommissie ver klaringen af te leggen, die voor minister Strauss en Kapfinger ongunstig zouden zijn Onder andere zou Frederik Herr schaft hebben gedreigd met een arrestatie wegens spionage als hij zijn getuigenver klaringen niet tijdig zou ombuigen. Voorlopig weet nog niemand hoe dit alles in elkaar grijpt. Volgens verschillan- de Westduitse bladen lijkt Herrschaft het slachtoffer van een intrige, die ergens in de buurt van dr. Kapfinger gesnonnen moet zijn Daarmee heeft de FIBAG- affaire, nog voor haar afsluiting, al een aan de Siciliaans Maffia herinnerend na spel gekregen. nest Hemingway. Van wijlen Marshall werd ten gehore gebracht een deel van de rede, waarin deze Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken het plan aanbe val, dat later zijn naam zou dragen. Onder de gasten waren ook de oude dich ter Robert Frost, de negerauteur James Baldwin, de romanschrijvers Don Passos, Katherine Anne Porter, de geschiedschrij ver Morison en de protestantse theoloog Niebuhr. (Van onze correspondent) BONN De Oostduitse plannen om de economie geheel in het schuitje van de Sovjet-Unie te brengen (plannen die berus ten op Ulbrichts gesprek met premier Kroesjtsjev van februari, die pas nu be kend zijn geworden), zijn in Bonn uiter aard met verontrusting ontvangen. Deze plannen betekenen een volledige wijziging in het Oostduitse zevenjarenplan, zo meent men in de Westduitse hoofdstad. Zij zijn een gevolg van het grote gebrek aan ar beidskrachten en het verkommerde machi nepark in Oost-Duitsland. De Oostduitse communisten hebben een aantal van hun ambitieuze ideeën weer in moeten slikken. KASSEL (AP) Rechtse elementen zijn voornemens de Deutsche Nationale Volkspartei, een uiterst conservatieve groepering die Hitler in 1933 aan de macht geholpen heeft, nieuw leven in te blazen. De partij is opgericht door Alfred Hugen berg, een reactionair, die na de tweede wereldoorlog door een zuiveringsrecht bank in de gelederen der collaborateurs ingedeeld is. Hugenberg, die eens president-commissaris van het Krupp-concern was, stichtte te vens (de Stahlhelm, die militante groep van rechtse oudstrijders uit de eerste wereld oorlog. De Stahlhelm werd na de tweede wereldoorlog eveneens nieuw leven inge blazen. De partij van Hugenberg was een be langrijke factor in 't politieke leven van de republiek van Weimar. In de beslissende dagen van januari 1933 toen Hitier aan de macht kwam, schaarde zij zich aan de zijde van de nazi's. Schmidt heeft vrijdag verklaard, dat de partij in de loop van mei opnieuw opge richt zou worden. Hij wilde echter geen datum noemen. KEULEN (AP) De aanklacht wegens moord tegen twee Westduitsers, ingediend door de weduwe van Ernst Thalmann, de gewezen leider van de Communistische Partij Duitsland, is bij het openbaar mi nisterie in Kleve ontvangen. Het Oostduitse persbureau ADN had vo rige week gemeld dat mevrouw Rosa Thalmann de aanklacht had ingediend. De Weduwe van: de communistische .{eider woont in Oost-Duitsland, waar wijlen' haar echtgenoot als een held wordt vereerd. De klacht van mevrouw Thalmann is gericht tegen Wolfgang Otto, een onder wijzer die in de buurt van Kleve woont en tegen Alfred Berger een spoorwegbe ambte uit Rottweil. Volgens mevrouw Thalmann behoorden beide mannen tot het vuurpeloton dat haar man in augustus 1944 in het concentratie- kamn BuotmnwaH heeft doodgeschoten Een woordvoerder voor het openbaar mi nisterie heeft meegedeeld dat het onder zoek binnenkort zal worden geopend. Vol gens de communisten werd Thalmann in Rnoh"riw"1d vermoord De nazi's beweer den dat Thalmann in Buchenwald is om gekomen bij een geallieerde luchtaanval op 18 augustus ipH Zowel de Britten als Ame rikanen ontkennen dat hun vliegtuigen die dag in de buurt van het concentratiekamp zijn geweest. Schmidt zei, dat het verkiezingspro gramma van de nieuwe partij in de geest van Hugenberg opgesteld zou zijn. De par tij wil dit najaar deelnemen aan de ver kiezingen in de staat Hessen. De partij zal zich voornamelijk richten tot soldaten van de vroegere Wehrmacht, ontevreden elementen in de christen-de mocratische partij van kanselier Ade nauer en de vrije democratische partij, Adenauer's coalitiepartner. De „Deutsche Nationale Volkspartei" streeft er bewust naar de partij-ideologie uit de tijd voor Hitier nieuw leven in te blazen, aldus Schmidt. De partij wil met vredelievende midde len trachten Oost-Pruisen te herkrijgen alsmede de Duitse gebieden die thans door Polen bezet zijn en Sudetenland, dat deel uitmaakt van Tsjechoslowakije. Verder wil zij de subsidies aan de ontwikkelingslan den staken zolang alle oorlogsschade in Duitsland nog niet hersteld is, zegt Schmidt. BRUSSEL (ANP) „Wij ontzeggen het recht aan de Belgische regering om in internationale militaire en politieke instel lingen nog te spreken van de rechten en vrijheden van de mens, die in België zelf op onaanvaardbare wijze worden ver kracht". Dit heeft een comité van Frans sprekende Belgen in een open brief ge schreven aan de ambassades van Frank rijk, Engeland en de Verenigde Staten in Brussel. Aanleiding is de vaststelling van de nieuwe taalgrens in België, waarbij hier en daar ook kleine correcties worden aan gebracht in de provinciale indeling 'n enkele streken. Eén daarvan is een groep van tien kleine gemeenten in de Voer streek, die overwegend Nederlandstalig zijn en die door de minister van binnen landse zaken, Gilson, bij de provincie Limburg worden geyoegd. Dit heeft de woede opgewekt van Frans talige inwoners vari deze dorpen, diè zich hebben verenigd in een „front der tien vbergémeenten". Zij eisen 'aanhechting bij de provincie Luik. De voorzitter van het „front" is Baron de Secillon, die als pro test tegen de maatregel van minister Gil son het burgemeesterschap van Teuven een van de tien Voer-dorpen - heeft neer gelegd. „Het is hard tegenover het buitenland de eigen regering te veroordelen en wij weten, dat binnenlandse aangelegenheden uitsluitend behoren tot de bevoegdheden van de regering, maar wij hebben geen keus", luidt de open brief aan de drie ambassadeurs verder, die het verontwaar digde front heeft geschreven. Op 5 mei zullen de Franstalige Belgen uit de Vdér-streek verder uiting geven aan hun misnoegen. Dan zal in Verviers een betoging worden gehouden om het behoud van de Voer-streek bij de provincie Luik. te eisen. Het buitenlands beleid De vrij velen in ons land die in het alge meen weinig nut kunnen zien in het Ne derlandse twee-Kamerstelsel plegen veelal, indien zij aan dat gevoelen uiting geven, bij wijze van aanprijzing van dat stelsel de in 1927 door de Eerste Kamer verrichte daad met betrekking tot het Nederlands- Belgisch verdrag voorgehouden te krijgen. Tegen dat verdrag bestond in het land. om welke redenen dan ook, heel wat ver zet. Na een waarlijk meesterlijke verde diging had minister Van Karnebeek het er in de Tweede Kamer toch nog doorgekre gen, zij het met slechts 50 tegen 47 stem men. Een dergelijk succes was hem echter niet ten tweede male beschoren. Aan de overzijde van het Binnenhof delfde hij het onderspit. De Eerste Kamer verwierp het verdrag met 33 tegen 17. Resultaat: Van Karnebeek trad af, het kabinet bleef aan, want het had geen aanleiding gezien cm zijn politieke leven omderwille van het trac- taat, hoe belangrijk dat ook mocht zijn, in de waagschaal te stellen. Hierdoor hadden danook de senatoren zich in volle zuiverheid over het strijd punt zelf, over de zaak waarom het ging, kunnen uitspreken. Dit zonder dat zij zich in een soort dwangpositie geplaatst zagen doordat binnenlands-politieke elementen de zaak vertroebeld hadden In brede kring prees men toen onze Senaat wegens de van frisse zelfstandigheidszin getuigen de beslissing op het stuk van het buiten lands beleid. Er bestaat heden ten dage bepaald te- den om het in 1927 voorgevallene in her innering te brengen. Wederom toch viel in onze Senaat een op zichzelf lofwaardige neiging waar té nemen, wat aangaat net betrachten van zelfstandigheidszin ten op zichte van een hoogst belangrijke aange legenheid op het gebied van het buiten lands beleid. Voorheen en thans Helaas bestaat er echter enige ver gaan de verschillen tussen het geval van vijf endertig jaar terug en datgene wat er thans aan de hand is. Toen, ter zake van de met België tot stand te brengen over eenkomst géén, nu in samenhang met ce in het leven te roepen overeenkomst met Indonesië wél een kwestie van kabinets beleid. Een uitspraak tegen ministei Luns' hou ding inzake het Nieuw-Guineavraagstuk zou automatisch gelden een uitspraak te gen het kabinet-De Quay te zijn. Dit en uitsluitend dit is de oorzaak van het feit dat, hoewel in de Eerste Kamer op het ogenblik een meerderheid bepaald niet (meer) accoord kan noch wil gaan met het beleid, zoals het tot nu toe op het punt in kwestie gevolgd wordt, een voor de mi nister van Buitenlandse ZakeA ongunstig votum achterwege blijft. Immers, de alles behalve kleine groep van K.V.P. senato ren die aan hun kritische bezorgdheid bij monde van de heer Kraaijvanger uiting hebben gegeven, verlangt vurig een ver andering, en zelfs een zeer snelle verande ring, in dat beleid. Zij durven het echter alleen niet aan, op het ogenblik hun ver langen in een daad bv. een motie om te zetten, aangezien dat het aftreden van het gehele kabinet tengevolge zou hebben. Voor de goede verstaander De goede verstaander heeft slechts een half woord nodig. Men kan alle waar dering koesteren voor diverse verdiensten van de minister van Buitenlandse Za ken, die zich met onbegrensde ijver op zijn wijze aan het buitenlands beleid geeft. Oprechte instemming voor hetgeen hij ten aanzien van de Europese samenwerking doet en wil is ten volle op haar plaats. Evenzeer erkenning van de bovenmense lijk zware last, die er op zijn schouders rust. Toch moet mij uit de pen, dat hij zich deze week helaas minder dan ooit de goede verstaander heeft getoond, die slechts een half woord nodig heeft. Zijn politieke geestverwant, de heer Kraaijvanger, heeft hem even elegant als duidelijk kenbaar gemaakt, dat het hem waarlijk niet kwalijk genomen zou kunnen worden, indien hij zou heengaan. Dit ten gevolge van het besef, dat alsnog een schielijke wijziging in het beleid inzake het Nieuw-Guinea-vraagstuk onvermijdelijk is Zeker, de heer Kraayvanger was zo wel levend (tevens zo taktvol!) om te verkla ren dat hij het de mooiste bekroning van 's ministers af te sluiten loopbaan zou be schouwen, als hij zichzelf zou kunnen overwinnen door zich ertoe op te werken het onvermijdelijk gewordene te aanvaar den. Maar tegelijkertijd gaf genoemde K.V.P.-senator te kennen dat hij zich, menselijk bezien, ook goed zou kunnen voorstellen dat iets dergelijks de bewinds man mogelijk toch él te moeilijk zou val len. Gemis aan allure Na dit meesterstukje van weloverwogen, in rustige bewoordingen tot uiting ge brachte kritiek zou tenminste een ant woord van enige allure op zijn plaats ge weest zijn. Jammer genoeg echter bleef dit geheel en al achterwege. De minister maakte zich op een wijze, die niet hém maar alleen Jantje van Leiden misschien nog enige eer kon aandoen, van de op bouwende oppositie, gevoerd door de heer Kraaijvanger en vele andere tot de K.V.P.- fractie behorende leden, af. Het bijzonder knappe in de uiteenzettingen van de heer Kraaijvanger was vooral ook in het vol gende gelegen. Enerzijds voerde hij in feite wel degelijk oppositie doordat hij met de meest bekwame spoed een beleid gevolgd wilde zien, waarbij ten opzichte van het zelfbeschikkingsrecht der Pa poea's niet méér zou worden nagestreefd dHn het mogelijke, doch tegelijkertijd be zwoer hij het kabinet-De Quay zo verstan dig te zijn om bij het verdere interne be raad mede rekening te houden met de in K.V.P.-fractie in de Eerste Kamer be staande verschillende gevoelens. Mr. de Niet's repliek Namens de grootste oppositiepartij had mr. De Niet (P.v.d A.) in eerste aanleg een betoog gehouden dat, als men heel nauwkeurig luisterde, in tal van opzichten zakelijk zeer juiste en rake opmerkingen bevatte. Ongelukkigerwijze gelukte het de spreker echter niet, datgene wat hij op het hart had zo oVbr het voetlicht te bren gen dat zijn rede pakte. Veeleer bleek hij sommigen onder zijn gehoor zelfs geïrri teerd te hebben. Zowel verrassend als verheugend was hierna de repliek van die afgevaardigde. Daarin toch wist hij het klaar te spelen, bondig en helder uiteen te zetten waarom een voortgaan op de tot nu *ue door de regering gevolgde weg met betrekking tot het geschil over Nieuw-Guinea al te veel kans oplevert op een volslagen fiasco, mede ten nadele van de Papoea's. Niet nationaal, maar internationaal „Wij hebben de Papoea's beloofd, dat zij tot zelfbeschikking mogen overgaan. Wij wensen die belofte gestand te doen, want wij staan nu eenmaal het hoog-hoUden van zekere zedelijke beginselen voor". Al dus, in een notedop, het door de regering, naar het schijnt mede na ontvangst van „eventuele suggesties" van de heer Bun ker ik citeer hier Doctor My ro alias de zich in alle geheimzinnigheid hullende minister van Buitenlandse Zaken inge nomen standpunt. Dat standpunt komt er in wezen op neer, dat Nederland meent, althans doet alsof het zulks meent, de vare wijsheid in pacht te hebben. Tenslotte is het echter de organisatie van de Verenigde Naties, welke zal hebben uit te maken wat er met Nieuw-Guinea, met inbegrip van het zelf beschikkingsbeginsel, dient te gebeuren. Het gaat hier geenszins om een natio nale aangelegenheid, maar om een vraag stuk dat internationaal van aard is. Dit heeft trouwens, niet langer geleden dan in september 1960. de Nederlandse regering zelf volmondig en met luider stemme, al thans met grote nadruk, erkend. Te weten, toen namens haar de eerste gedelegeerde van Nederland ter Algemene Vergadering van de Verenigde Naties verklaarde en die eerste gedelegeerde was niemand min der dan minister Luns dat „wij plechtig verklaren ons beleid in deze aan gelegenheid te end' erpen aan uw voort durend toezicht en oordeel." Het blijft mijns inziens bepaald een fout. niet slechts van het kabinet-De-Ouay, doch eveneens van hen die ook nu nog in de Eerste Kamer het kabinet in de Nieuw- Guinea-politiek volledig gesteund hebben, dat ten onrechte uit het oog wordt verlo ren dat niet ationaal doch internationaal omtrent ieuw-Guinea beslist zal worden en moeten worden. De Britse Fordfabriek heeft bekendgemaakt, dat er een nieuwe Zodiac Sedan wordt uitgebracht met een motor van 2l/i liter en een topsnelheid van meer dan 150 kilometer per uur. De wagen weegt ongeveer 300 kilogram en trekt in 16 se conden op tot een snelheid van ruim 90 kilometer per uur. Door toepassing van verschillende procédés is de wagen roestvrij gemaakt. (L.P.S.). Opel gaat in de nieuwe fabrieken te Bochum een nieuw model wagen bouwen. Deze Opel Kadett wordt kleiner dan de Opel Rekord, maar van een gelijk ont werp. Het wordt een wagen in de 1000 cc klasse. Op de internationale Automobieltentoonstelling, die inmiddels in Genève is gehouden, heeft de Franse Renaultfabriek twee nieuwe typen Floride geïntrodu ceerd: een vierpersoons tweedeurs coupé met de naam Cara veile en een cabriolet met afneembare hardtop, de Floride „S". Deze beide wagens ontvingen een viercilindermotor (geheel nieuw ontworpen) met een inhoud van 956 cc, die een maximum vermogen lévert van 51 pk bij 5500 omwentelingen per minuut. De topsnelheid voor beide wagens bedraagt 135/140 kilometer per uur. Renault is tevens begonnen met de assemblage vari de „Rambler Renault". Dit is mogelijk geworden door de overeenkomst die tussen American Motors en Renault is gesloten. In feite gaat het hier om een Classic „6" model uit het pro gramma van de Amerikaanse fabrikant. Vele automobilisten zitten met de handen in het haar als hen onverhoopt het ongeluk overvalt in de vorm van een lekke band. Jaren hebben zij ge reden in de wetenschap, dat de moderne autoband toch wel zo'n veertigduizend kilometer meegaat en nooit hebben zij eraan gedacht, dat er behoudens slij tage nog wel andere oorzaken van een lekke band zijn aan te wijzen. Als het zover is beseffen zij te laat, dat er maanden geen aandacht is be steed aan de spanning in de reserve band en dat zij niet in het bezit zijn van het instructieboekje, dat bij hun voertuig behoort. Hieronder volgen enkele raadgevin gen. Opvolging van deze adviezen voor komt een inefficiënte werkwijze bij het verwisselen van een band: 1) Leg blokjes hout of stenen tegen de wielen die niet worden opgevijzeld. Bij een lekke voorband de handrem aantrekken. 2) Wieldop afnemen als het wiel nog op de grond staat. Wielmoeren iets losser draaien. 3) Auto opvijzelen, zo, dat. de band die verwisseld moet voorden net van de grond komt. 4) Wiel eraf halen, reservewiel plaat sen, de moeren iets aandraaien. 5) Crick omlaag draaien, wegnemen en tenslotte de wielmoeren vastdraaien. Een benzine- en petroleummaatschappij in Amsterdam heeft op verscheidene punten in Nederland nieuwe pompen opgesteld, waardoor het mogelijk is ge worden vijf soorten benzine aan de automobilisten te leveren. Deze pomp mengt, naast de reeds bekende benzinesoorten, nog drie andere soorten die de namen Supermix 75,50 en 25 hebben ontvangen. De getallen duiden het percentage super- benzine aan dat in deze mengsels aanwezig is. Hierdoor zal iedere weggebruiker in staat zijn, dié benzinesoort te tanken die past bij zijn rijstijl en de eisen van de motor, die zijn auto voortbeweegt. HÉT VRIJ VAN BE GROND V. PELT) 661 Dit is de Rover T 4, een Engelse wagen met als krachtbron een turbine, die ge voed wordt door petroleum. De 4-deurs wagen, waarvan men hoopt dat hij spoedig in produktie zal kunnen worden genomen, werd van Londen naar New York ge vlogen om daar opgesteld te worden op een tentoonstelling. De wagen heeft schijf remmen op alle vier de wielen, en verbruikt naar men zegt een liter petro leum op ruim zeven kilometer. In de vorige rubriek „Weg en Wiel" plaatsten wij een foto van de Skoda 1202 Combi, waarbij onder meer werd vermeld, dat deze wagen een last van 400 kilo gram kan vervoeren. Deze combi heeft echter eert draagvermogen van 650- 700 kilogram. PARIJS (Reuter-AP) Een Franse militaire rechtbank heeft een voormalige secretaresse van ex-generaal Salan, me juffrouw Luchetti, tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld. De vijftigjarige mejuffrouw Luchetti was Salans secretaresse toen Salan opperbe velhebber in Indo-China was. Later voeg de zij zich bij Salan in Algerije. Zij werd in september in Algiers gearesteerd en be schuldigd van het bezitten van valse identiteitspapieren en het verbergen van OAS-ers, onder wie Salans adjudant Fer- randi. Salan zal waarschijnlijk eind mei voor een speciaal tribunaal moeten verschijnen. Een rechter van instructie, belast met de voorbereiding van het proces, heeft het vooronderzoek afgesloten. GENèVE (AP) De internationale com missie van juristen heeft bekend gemaakt dat zij onder geen enkele omstandigheid tussenbeide kan komen in het proces te gen Salan. Een woordvoerder van de com missie deelde mee dat tot dusverre geen verzoek om bemiddeling ontvangen is. „Al les wat met deze zaak samenhangt valt geheel buiten de rechtsbevoegdheid van de commissie," zo zei hij. PARIJS (Reuter/AP) In welingelich te kringen te Parijs is vernomen dat de Britse minister-president, Macmil lan, president De Gaulle van Frankrijk in de komende tijd een bezoek zal brengen. Waarschijnlijk zullen de twee staatslieden elkaar tijdens een weekeind in juni te Rambouillet ontmoeten. In november van het vorige jaar was generaal De Gaulle de gast van premier Macmillan op diens landhuis in de omgeving van Londen. BRUSSEL (AP) De Belgische rege ring zal de dienstplichtperiode niet verlen gen, aldus heeft premier Theo Lefèvre meegedeeld. Hij zei dit na een kabinets zitting waarin het standpunt van België werd besproken in verband met de op handen zijnde besprekingen van de NAVO in Athene. Volgens Belgische persberichten was België van plan de diensttijd te verlen gen van 12 tot 15 maanden ten einde aan de NAVO-verplichtingen te kunnen vol doen. 1

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9