Vorstelijke gasten voeren langs de praal van grachtenhuizen Bruiloftsdiner in Amstelhotel; galabal in Dampaleis Indonesië kondigt thans de staat van oorlog af HET WEER Koninklijke bruiloftsgasten bewonderden Keukenhof tWMORRIS '6efore ijou êmj! Feeërieke rondvaart door Amsterdam Belgisch koninklijk paar gearriveerd President Soekarno: Nederland lijkt geen vrede te wensen SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Negen deelnemers met 13 punten in toto Fotografen hadden schik in jonge collega Het woord is aan 47e JAARGANG NUMMER 150 v WOENSDAG 2 MEI 1962 Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I m b wmg* m m --|rfc Ja Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I 1 F Y 1 1 T f J £mmk M |J 1 T M J W "1 I Abonnement p. week 59 c„ p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Giro-rekeninff ITmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en die .id. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VEL S E N IJ M UI DE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMCEVING JJ_ Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave* Grafische Bedrijven Damiate N.V., Crote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. EL C. van der Mije Nog juist op tijd voor Keukenhof-he zoek vrijetijdsverf kwaliteitsverf Joviale groet van burgemeester Geen foto's Plaatselijk nachtvorst In de krant van heden: Weerrapporten 2, 2 Uit het binnenland 2, 3 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Op de Praatstoel3 Kunst 4 Horen en Zien 4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving ....5, 7, In de Vishal en op zee9 Buitenlands nieuws 11, 13 Topsy 12 Feuilleton 15 Panda en andere beeldverhalen.15 Scheepsberichten 17 Beurs 27 Economisch nieuws 17 Sport jg Luidsprekers 22 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's J ulianaziekenhuis in Bombay Per touring-car naar de bollen Soebandrio naar Moskou Koninklijke bruiloftsgasten wandelden vanmiddag in Nederlands beroemdste tuin, de Keukenhof te Lisse. Zij toonden veel belangstelling voor de kleuren pracht die het park, eens het domein van Jacoha van Beieren, ten toon spreidt en bewonderden de fraaie borders met narcissen, hyacinten en tulpen. Velen van hen hadden nog nooit zo'n grote verscheidenheid, van bloeiende bolge wassen en sierhout aanschouwd. Het be zoek van het illustere gezelschap aan de Keukenhof geschiedde op uitnodiging van ons zilveren vorstenpaar en het vormde een onderdeel van het drie dagen durende feestprogramma. Ko ningin Juliana en prins Bernhard boden hun in het restaurant van Keukenhof een lunch aan. Duizenden andere bezoekers van de bloemententoonstelling sloegen het hoge bezoek vanuit het westelijke, niet afgesloten, deel van de Keukenhof gade. Onder hen bevonden zich talloze buitenlanders, die zich dit buitenkansje niet wilden laten ontgaan. EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS GROEP (Van onze Amsterdamse redacteur Het vorstelijk gezelschsPp, dat ter gele genheid van het zilveren huwelijksfeest van ons koninklijk paar uit het buitenland is gekomen, is vanmiddag uitgebreid mèt het Belgische koninklijke paar. Om kwart over twaalf stond prinses Beatrix op Schip hol, toen een viermotorige D.C.-6b. van de Belgische luchtmacht langzaam het plat form naderde. Even later zagen honderden belangstel lenden koningin Fabiola en koning Boude- wijn uitstappen. Na de verwelkoming door prinses Bea trix en de Belgische ambassadeur speelde de kapel van de Koninklijke Luchtmacht het Belgische volkslied en inspecteerde de koning de erewacht van de in ceremonieel tenue gestoken Koninklijke Marechaussee en het ere-esquadron van de Koninklijke Luchtmacht. Het koninklijk paar en prin ses Beatrix namen vervolgens plaats in een hofauto, die hen naar de Keukenhof bracht waarheen toen ook de andere vorstelijke gasten op weg waren. Advertentie BARTELJORISSIR HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAA1 iBIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 De einduitslag van de sporttoto van zon dag wordt donderdag na 12 uur bekend gemaakt. Vanochtend hadden zich negen deelnemers gemeld met dertien punten en honderd met 12 punten. Voor de extra prijs zijn op het ogenblik ongeveer 200 gegadigden. (Van onze Amsterdamse redacteur) Een schouwspel als gisteravond zal Amsterdam niet vaak beleven: temidden van het fraaiste zeventiende-eeuwse decor van Europa, de geïllumineerde gevel rijen van de grachten, gleden gisteravond drie rondvaartboten vol keizerlijke en koninklijke hoogheden, prinsen en prinsessen, graven en gravinnen, baronnen en baronnessen, gekleed in kostbare en sprookjesachtige avondtoiletten, naar het hoogtepunt van deze dag, het grote galabal in het koninklijk paleis op de Dam. Vele duizenden hadden zich langs de grachten geschaard om van dit unieke schouwspel getuige te zijn. Vooral bij het passeren van de derde boot, de gloed nieuwe „Koningin Fabiola", waarin onder andere het keizerlijke echtpaar van Perzië, het Britse koninklijke paar, de Noorse koning en onze vier prinsessen waren gezeten, klonk een oorverdovend gejuich, dat op vele plaatsen gepaard ging met een toeterconcert van langs de waterkant geparkeerd staande auto's, die bovendien mét hun koplampen de hoge gasten in de duistere boot in het zonnetje zetten. Toen het met bloemen versierde vaar tuig in een rustig deel van de statige He rengracht naar rechts onder een uiterst smal bruggetje doorvoer naar de slechts weinige meters brede Beulingsloot, barst te een onbeschrijflijk lawaai los van hon derden met toeters en vlaggen voorziene jongelui, die uit alle ramen, luiken en ga ten van de eeuwenoude pakhuisjes en ma gazijnen hingen en die zich zelfs langs de uit het water oprijzende gevels hadden la ten zakken om de vorstelijke gasten maar zo dicht mogelijk te kunnen benaderen Even was men sprakeloos van verbazing in de boot, maar toen werd de uitbundige hulde spontaan beantwoord door de geest driftige bruiloftsgangers. De rondvaart door de verlichte grach ten was een speciale wens van het zilve ren bruidspaar, dat met dit luisterrijke gebeuren de buitenlandse gasten een on vergetelijke herinnering aan Amsterdam heeft geschonken. Na afloop van het ban ket in het Amstelhotel begaven de vor stelijke personen, met uitzondering van bruidspaar zelf, zich voor het inschepen naar de tuin van dit hotel, waar de^em- barkatie dankzij de fakkels van een ere haag matrozen en de felle schijnwerpers van de televisie door de langs de boor den van de Amstel samengepakte menig te kon worden gadegeslagen. De rondvaartboten, geëscorteerd door rijkspolitie te water die zich voor deze ge legenheid o.m. van snelle speedboats De- diende, vertrokken met tussenpozen van een kwartier. De „Koningin Fabiola" met de belangrijkste gasten aan boord maakte zich om kwart over tien los van de steiger. Uit de reacties van het juichende publiek bleken keizerin Farah of zoals zij thans officieel heet keizerin Farah de Shaba- nou en prins Philip van Engeland bij de Amsterdamse burgerij favoriet te zijn. markt en de verlichte Munttoren. Van dit punt 'zetten de boten koers naar het Ro- kin, waar 60 auto's gereed stonden om de vorstelijke personen van de aanlegsteiger naar het koninklijk paleis te brengen. Nadat de buitenlandse bezoekers in de loop van de dag in Amsterdam waren ge arriveerd, hadden zij in de vooravond ge legenheid om een ogenblik te toeven in de door tientallen in keurige donkere kos tuums geklede rijksrechercheurs bewaakte hal, waar de vorstelijke personen passeer den op weg naar het diner, dat in de spie gelzaal van dit meest exclusieve hotel van Nederland werd geserveerd. De koningin en de prins ontvingen in de Sarphati-zaal hun gasten. Tot de eersten behoorden de sjah van Perzië met zijn ge malin. De 23-jarige keizerin was gekleed in een nauwsluitend, oranje toilet van zij- de-mousseline, een prachtige creatie met een zo genoemde „cold shoulder", terwijl van de andere schouder in dezelfde stof een in Griekse stijl gedrapeerde sleep was bevestigd. Keizerin Farah droeg het haar eveneens in Griekse stijl, hoog opgestoken. Zij had haar eigen kapper mee naar Ne derland genomen, de Parijse coiffeur Ce- boü. Successievelijk kwamen de ruim 100 gasten naar beneden, de dames in vaak oogverblindende toiletten, de heren in groot gala of in rok. Twee jeugdige prin sen, prins Michael van Pruisen en prins Friedrich Wilhelm vielen op door hun rok- kostuum in midnight-blue met shawl kraag. Na de begroeting begaf het gezelschap zich naar de dinerzaal. Voorop liep het zilveren bruidspaar, gevolgd door koningin Elizabeth van Groot-Brittannië, aan de arm van de sjah van Perzië. Vervolgens kwamen de groot-hertogin van Luxemburg Een opvallende figuur tussen de vele Nederlandse en buitenlandse fotogra fen, die bij de aankoipst van de vorste lijke gasten in het Amstelhotel het ene filmrolletje na het andere verschoten, was een knaap van een jaar of veer tien, uitgerust met een Leica met tele lens en flitslicht. Onverstoorbaar drong hij zich tussen zijn geroutineerde grote vakbroeders en liet zich niet opzij wer ken als de koninklijke gasten de trap pen van het hotel bestegen. „Een ge boren persfotograaf", daarover was ieder het wel eens. Maar wie deze knaap was en hoe hij er in geslaagd was door het hermetisch gesloten cor don van politiemannen heen te komen bleef een raadsel. Hij weigerde pertinent elke informa tie aan zijn grote collega's, die echter zoveel schik hadden in het parmantige manneke, dat men hem zijn gang maar liet gaan. Ook de hoge politiefunctio narissen kregen steeds meer aardigheid in deze fotograaf-in-de-dop. Pas' toen de laatste gasten binnen waren, ont hulde hij zijn identiteit. ,,Ik ben Ernst Berg en fotografeer ook altijd bij auto races in Le Mans en Goodwood. Die foto's verkoop ik later. Hebt u niet een perskaart voor me voor de rondvaart vanavond?" Het zal niemand hebben verwonderd als de ondernemende jon gen er ook nog in geslaagd is zo'n kaart te bemachtigen. en prins Philip. Prins Aschwin von Lippe- Biesterfeld leidde keizerin Farah naar de dinertafel. Koning Olav de Vijfde van Zweden was de tafelheer van prinses Beatrix. Prinses Irene liep naast de erfgroothertog van Lu xemburg, prinses Margriet naast prins Bertil van Zweden en prinses Marijke liep aan de arm van prins Charles van Lu xemburg. De door drie kronen verlichte Spiegel zaal was met rose tulpen versierd. Óp vijf tafels stonden twaalf kandelabers met elk zes kaarsen. Het gedrukte menu droeg op de voorzijde de beeltenis van het bruids paar, de letters J. en B. en de jaartallan 1937-1962. In de Amstelzaal waren tal van ge schenken uitgestald, waaronder een Per zisch tapijt, een fraaie vaas, een kostbaar haardgarnituur, een antiek schrijftafeltje en vele siervoorwerpen. Alle geschenken waren voorzien van persoonlijke wensen van de schenkers. (Vervolg op pag. 3 onder: Kon. vaartocht) Luka s: Die getrouw is in het minste, die is ook in het grote getrouw; en die in het minste onrechtvaardig is, die is ook in het grote onrechtvaardig. Advertentie In het Amstelhotel gaat het konink lijk paar zijn gasten vóór naar het diner. Via het rimpeloze water van de Amstel, vanwaar de gasten een prachtig gezicht hadden op de verlichte gevels en de ge- illumineerde Magere Brug, ging de route door de Herengracht, de voornaamste gracht van Amsterdam. Veld bewoners van grachtenhuizen en directies van daar gevestigde kantoren gaven door de binnen- verlichting te ontsteken een kijkje in de vaak romantische interieurs. De branden de kroonluchters, de door schijnwerpers be lichte. beschilderde binnenmuren en de door wapperend kaarslicht verlichte ge beeldhouwde trappenhuizen boden vanuit de boten een fascinerend schouwspel. Van het balkon van zijn ambtswoning aan deze gracht zwaaide burgemeester, mr. G. van Hall, de hoge gasten een jo viaal welkom toe. Niet minder feestelijk was de vaart door het Singel langs de met honderden lampjes getooide schepen van de bloemen- Koningin Elizabeth van Engeland en haar gemaal, prins Philip, hebben van ochtend 'een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum in Amsterdam. De Engel se koningin en prins Philip arriveerden om twaalf minuten over tien voor het Rijksmuseum, waar slechts enkele tien tallen schoolkinderen die juist het mu seum hadden verlaten, getuige waren van dit onverwachte bezoek. Enkele amateurfotografen die kwamen toesnel len toen de hofauto met de koninklijke Britse standaard voorop kwam voor rijden, kregen geen kans een foto te maken, want rijksrechercheurs, die de auto begeleidden, hielden hun hoeden voor de lenzen. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, maar morgen weer veel bewolking en hier en daar enige regen. Zwak ke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en west. In de komende nacht plaatselijk nacht vorst morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee. In Semarang heeft het hoofd van de le- gerbevoorradingsdienst bekendgemaakt, dat het leger dit jaar geleide projectielèn zal krijgen. Op vragen over de herkomst van deze wapens luidde het antwoord: „Dé regering blijft vasthouden aan het voeren van een onafhankelijke politiek". Generaal Nasoetion, de Indonesische mi nister van Defensie, heeft meegedeeld, dat president Soekarno aan de delegatie naai de Sovjet-Unie gedetailleerde instructies heeft gegeven, na kennis genomen te heb ben van rapporten van de legerleiding over de ontwikkeling rond de kwestie Nieuw- Guinea. Uit welingelichte bron wordt ver nomen, dat de delegatie zal aandringen op bespoediging van de levering van militai re uitrustingen die Indonesië reeds heeft gekocht. De transactie omvat mig-19 straal jagers, bommenwerpers, onderzeeboten en een kruiser die op het ogenblik in dê Sovjet-Unie wordt verbouwd voor gebruik in de tropen. Een deel van een orthopedisch kindêr- ziekenhuis in Bombay zal genoemd worden naar koningin Juliana. De vereniging voor het herstel van inva lide kinderen is met de bouw van het zie kenhuis begonnen nadat de Nederlandse consul-generaal, de heer Van der Gaag symbolisch een bedrag van 60.000 ropijen (47.000 gulden) aangeboden had. dat dooi Nederlandse kinderen voor de bouw inge zameld was. President Soekarno heeft in een rede op de eerste mei gezegd, dat Indonesië zyn „glimlachende en vriendelijke houding" in de kwestie-Nieuw-Guinea niet kan hand haven wanneer de Nederlanders verster kingen naar het gebied blijven zenden. De Indonesische president zei, dat zijn land een vreedzame oplossing wenst, „maar terwijl wij gematigd handelen, lij ken de Nederlanders geen vrede te wen sen," aldus Soekarno. Hij deed een beroep op de communis ten de klassenstrijd te staken en voegde daaraan toe: „De klassenstrijd heeft altijd bestaan, maar in onze nationale revolutie moet deze strijd niet verscherpt worden." Tevoren was het woord gevoerd door de minister van arbeid, die zei: „Er is een nieuwe klasse ontstaan van kapitalisti sche bureaucraten, die ons land meer ver liezen hebben berokkend, dan de arbeids geschillen hebben gedaan, doordat zij mis bruik hebben gemaakt van hun gezag." De Indonesische minister van Buiten landse Zaken Soebandrio, vertrekt van daag met de staatssecretaris van defen sie en leden van de „West-Irian bevrij dingsstaf" naar Moskou. Indonesië heeft met Rusland een over eenkomst voor wapenleveringen gesloten tot een bedrag van vele miljoenen dollars en ontvangt van Rusland o.a. oorlogsvaar tuigen, straalvliegtuigen en artillerie. Het was omstreeks kwart voor één toen in de verte het geronk van politiemotoren hoorbaar werd. De koninklijke gasten wa ren in aantocht. Eerst verscheen bij de hoofdingang van Keukenhof een politie-au- to, gevolgd door de motoren en de auto van de districtscommandant van de rijks politie, kolonel H. A. van Steenis en ver volgens de vier bussen, waarvan een als reserve, met de koninklijke gasten, twee personenauto's, een auto met het Belgiscne koningspaar, een auto van de recherche waarna de motorpolitie de stoet sloot. Toen koningin Juliana en prins Bernhard met de vier prinsessen uit hun bus stapten wer den zij hartelijk begroet door de voorzit ter van de nationale bloemententoonstel ling Keukenhof, mr. Th. M. J. de Graaf, burgemeester van Lisse. Enige meisjes in Jacoba, van Beieren-kostuum boden het zilveren koninklijk paar een fraai boeket bloemen aan. een hulde die ook de ande re gasten ten deel viel. In het restaurant van Keukenhof werd vervolgens de lunch gebruikt. Terwijl de gasten van ons vorstenpaar door de bloe mentuin wandelden boden koningin en prins ongeveer 200 Nederlanders een kopje thee aan. Het was de eerste maal, dat ons koninklijk paar per autobus een rijtoer doör een deel van ons land heeft ge-- maakt. Voor deze trip van Amsterdam naar de Keukenhof werd gebruikgemaakt van vier luxe toeringcars van het Noord- wijkse bedrijf L. Beuk en Zonen. De chauf feurs van de bussen reden reeds voor de tweede wereldoorlog als koetsier op de rij tuigen, waarmee onze koningin en de Bel gische koningskinderen tochten door de omgeving van Noordwijk maakten. In het Amstelhotel, trok een lange stoet van koninklijke gasten naar de Spiegelzaal, waar een besloten diner werd gegeven. Op de foto zien we: koningin Elizabeth en de Sjah van ePrzië (eerste paar), keizerin Farah Diba en Prins Aschwiti (tweede paar) en prinses Beatrix en koning Olav (derde paar). DJAKARTA (AP) In Djakarta is be kend gemaakt dat in verband met de cri sis om Nieuw-Guinea voor Djakarta en voor de grote marincbasis Soerabaja met ingang van 20 mei de staat van oorlog zal gelden. Tegelijkertijd zal ook voor de zee- en luchtgebieden van het Indonesi sche eilandenrijk de staat van oorlog wor den afgekondigd. Een reden voor de keuze van 20 mei als ingangsdatum voor de staat van oor log is niet gegeven. Door deze maatregel krijgt de regering de absolute zeggenschap over de burger lijke economie in Djakarta. Volledige mo bilisatie, van de burgerbevolking kan thans worden afgekondigd en het transport en j openbare diensten kunnen door de militai ren worden overgenomen. Voor Djakarta gold reeds de staat van beleg, een noodtoestand van minder ingrij pende aard. Het opperste oorlogsgezagsorgaan heeft voorts verscheidene eilandengroepen inge deeld bij het strijdgebied West-Irian. Dit zijn o.m. de Kleine Soenda-eilanden, Flores. Timor en Soenda. Bij het strijd gebied behoorden reeds Celebes, de Mo- lukken, Halmaheira en kleinere eilanden groepen nabij Nieuw-Guinea.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1