Washington voelt neutralen in weinig voor de EEG Wenen pessimistisch over de Oostenrijkse kansen dejm voormannen Oostenrijkse kanselier bezoekt Washington Westduitse regering laakt de Volkswagenfabriek op ejk dubbelgroot pak 38 ct Titov pleit voor Amerikaans- Russische ruimtevluchten Maan stelt ruimtevaart voor nieuwe problemen 't Silver Stoepke - r Nota's van India en China over grensgeschil In juni gaat hij naar de Sovjet-Unie B-ern eist terugroeping van diplomaat uit Praag Emmerik krijgt Europa's grootste hangbrug Aarde-satelliet blijkt radio-actief Ministers NAVO-landen in Athene bijeen Ideaal-Persil verzorgt Uw was ideaal! DRINK SI NAS DONDERDAG 3 MEI 1962 17 Geen plaats f 1.- in beker of pot NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER Monsieur Casino overleden Gorbach naar VS. Raad van commissarissen komt zaterdag bijeen Gouverneur Faubus voor de vijfde maal kandidaat Vier toeristen vermist in de Oostenrijkse Alpen VERLOViW^SPlNGEN Historische onrechtvaardigheid jegens de vrouw I an Allen-gordel Ralph Bunche kandidaat voor senatorszetel? gezond en/&Z&/t4t lekker i (Van onze correspondent) WENEN Men kan beslist niet bewe ren dat de neutraliteit van bepaalde Euro pese landen Oostenrijk, Zwitserland en Zweden door de Amerikaanse regering wordt veroordeeld. Zij eerbiedigt deze houding, maar aan de andere kant is zij toch wel van mening dat de neutrale sta ten op grond van hun beslissing geen bij zondere steun of uitzonderingen kunnen of mogen verwachten. Ofschoon dit Ame rikaanse standpunt reeds lang bekend is, is de Oostenrijkse reactie daarop in de laatste tijd veel pessimistischer geworden, nadat de Amerikaanse onderstaatssecreta ris deze mening nog eens duidelijk tot uitdrukking heeft gebracht. Volgens Amerikaanse opvatting moet de grote internationale politiek gericht zijn op het evenwicht tussen het vrije Westen en het communistische Oosten. Om dit evenwicht te bereiken moet de verdedi ging de eerste plaats innemen en daarom zouden niet alleen de huidige leden van de Europese Economische Gemeenschap maar ook alle aspirant-leden dus Groot- Brittannië, Denemarken en Noorwegen tevens bij de Noordatlantische Verdrags organisatie moeten zijn aangesloten. Na tuurlijk moet ook de economische samen werking tussen de E.E.G.-landen worden bevorderd en zij kan zelfs in een bepaald stadium de meeste aandacht trekken, maar goed beschouwd blijft ook deze sa menwerking een middel om de militaire kracht te versterken. Washington meent het zo ernstig met dit evenwicht, dat het inzake de E.E.G. slechts twee mogelijkhe den toelaat: men is er helemaal voor of men is- er geheel tegen. Voor een derde mogelijkheid is er in deze opvatting geen plaats, dus ook niet voor zuiver economi sche samenwerking met uitsluiting van een militair verband. Wanneer men deze derde mogelijkheid zou toelaten, betekent dit volgens Amerikaanse opvatting dat bet militaire concept wordt verwaterd en dat de defensieve kracht verzwakt. Hieruit volgt dat er voor neutrale sta ten geen plaats is in de E.E.G. ook niet op zuiver economische basis. Nu dit nog eens uitdrukkelijk door Washington is uit gesproken, maken de Oostenrijkse politici zich grote zorgen. Zij zijn des te meer teleurgesteld, omdat de regering te Wenen juist in de laatste tijd veel begrip heeft gevonden in de voornaamste Europese lan den, die aanvankelijk een gereserveerde houding hadden aangenomen ten opzichte van de Oostenrijkse neutraliteit. Zowel de Britse premier Macmillan als de West- duitse president Lübke hebben gezegd dat er voor Oostenrijk een weg moest worden gevonden om geassocieerd lid van de E.E.G. te worden, zonder verplicht te zijn tot het volledige lidmaatschap. Tegen een dergelijke associatie heeft Washington zich nu duidelijk uitgesproken, zodat men zich in Wenen bezorgd afvraagt, of Oostenrijk daardoor niet wordt veroordeeld tot de po sitie van een paria, die economisch aan zijn lot wordt overgelaten. Het Ameri kaanse antwoord op deze vraag luidt, dat de neutrale staten zich kunnen aansluiten bij de Organisatie voor Economische Sa menwerking tussen Europese staten de O.E.S.O. Het nadeel is echter, dat deze or ganisatie grotendeels slechts op papier be staat en dan ook geen grote activiteit kan ontplooien, zolang de E.E.G. voórlopig nog Advertentie CANNES (AP) Frangois André, die in de kringen der trouwe casinobezoekers bekend stond als Monsieur Casino, is in de ouderdom van 84 jaar te Cannes aan de Franse Rivièra overleden. Hij begon zijn carrière als loopjongen die biervaten in bistro's binnenrolde. Toen hij overleed was hij eigenaar van een casino en twee nachtclubs te Deauville en een casino en een nachtclub te Cannes. Hij was vele ma len miljonair. Iedereen die iets te betekenen had be zocht de casino's van André te Deauville en Cannes. Aan zijn Chemin de Fer-tafels zaten zowel vorsten als filmsterren uit Hol lywood. Eens gelastte hij wijlen Aly Khan zijn casino te Deauville te verlaten omdat deze in sportkleding verschenen was. Hij werd de Koning van Deauville en Cannes genoemd en heette ook wel Koning Paraplui omdat hij de merkwaardige hob by had deze nuttige gebruiksvoorwerpen te verzamelen. André maakte zich nooit zorgen om die mensen, die ernaar streefden de bank te laten springen. „Ik maak me daar nooit druk over", zei hij dan, „soms winnen zij een massa geld aan mijn tafels, maar zij brengen het altijd terug." alle aandacht en de grootste economische inspanningen voor zich opeist. Volgens de Verenigde Staten zou deze organisatie het niet-politieke middel zijn om binnen het kader van de „Verenigde Staten van Europa" tot economische samenwerking, bijzondere voordelen, handelsovereenkom sten en vooral tot invoerfaciliteiten te ko men. In Oostenrijk is men sceptisch ten opzichte van dit plan, dat nog veel te ver in de toekomst ligt. Het gehele complex van mogelijkheden en plannen zal binnenkort speciaal in ver band met Oostenrijk ter sprake komen, omdat de Oostenrijkse kanselier Gorbach heden naar de Ver. Staten is vertrokken om er met de regeringsinstanties van gedachten te wisselen. Eén ding staat daarbij vast, ook Washington is van mening dat men de Oostenrijkse neutraliteit an ders moet beoordelen dan die van Zwitser land of van Zweden. Ofschoon de neutra liteit van Oostenrijk niet als verplichting in het staatsverdrag van 1955 werd opge nomen, was het toch een voorwaarde voor de toestemming van de Sovjet-Unie en dit is dan ook vastgelegd in het zogenaam de memorandum van Moskou Met ande re woorden: Oostenrijk heeft zijn neutrali teit weliswaar vrij gekozen, maar het was in concreto daartoe gedwongen, wanneer het zijn soevereiniteit door het staatsver drag wilde verkrijgen. Zwitserland en Zweden waren in hun keuze van de neu traliteit veel vrijer en bovendien zijn deze twee staten economisch en financieel veel sterker dan Oostenrijk. Dat alles weet de Amerikaanse regering, maar toch zal het voor Gorbach niet ge makkelijk zijn om, ondanks het goed slui tende plan van de Verenigde Staten toch te pleiten voor een uitzonderingspositie van Oostenrijk in de E.E.G. Ook in We nen ziet men in dat een dergelijke uitzon dering een precedent kan zijn, waarop an deren zich weer kunnen beroepen, zodat dan de gehele Amerikaanse defensieve con structie in gevaar komt. Gorbach zal ech ter bijzondere aandacht voor het volgende vragen: wanneer Oostenrijk op economisch terrein nagenoeg wordt geïsoleerd, zal er in Europa een zwakke plek ontstaan die veel gevaarlijker is dan een concessie m de E.E.G.-samenstelling. Zowel in Wenen, als in Washington weet men maar al +e goed dat Moskou niet zonder reden zelfs tegen alle associatie-pogingen van Oos tenrijk ten aanzien van de E.E.G. heeft ge protesteerd. Moskou zou Oostenrijk het liefst geheel geïsoleerd zien van het Wes ten voornamelijk in economisch opzicht en juist dit gevaar dient te worden voor komen. NIEUW DELHI (Reuter) China en In dia hebben op 30 april nota's gewisseld over het grensgeschil, waarin zij elkaar van agressie beschuldigen. India heeft op een Chinees aanbod tot onderhandelen ge zegd daartoe bereid te zijn, maar niet zo lang er Indisch gebied door China bezet is. Premier Nehroe heeft in het parlement ge zegd oorlog te verafschuwen. India moest echter met die mogelijkheid rekening hou den en zich sterk maken. China beschuldigt India van veelvuldi ge grensoverschrijding in Singkiang, van het vestigen van twee militaire posten op Chinees gebied en van provocerend optre den. China eist, dat de fortificaties worden afgebroken en de troepen worden terugge trokken. (Van onze correspondent) WENEN De Oostenrijkse kanselier Alfons Gorbach is met de minister van Buitenlandse Zaken Kreisky naar de Ver enigde Staten gevlogen, waar hij bespre kingen zal hebben met president Kennedy alsmede met een aantal vooraanstaande Amerikaanse politici. Het State Depart- BERN (Reuter) De Zwitserse rege ring heeft de terugroeping geëist van éen functionaris van het Tsjechoslowaakse ge zantschap, en -voorts „uiterst krachtig" ge protesteerd tegen 't optreden van de Tsje choslowaakse geheime dienst. Het Zwitser se ministerie van justitie heeft in een af zonderlijk communiqué bekend gemaakt, dat in Basel wederom een agent van de Tsjechoslowaakse geheime dienst is gear resteerd. Op 17 april werden in Zwitser land drie Tsjechen tot langdurige gevan genisstraffen veroordeeld wegens spionage tegen Zwitserland. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse bondsregering heeft gisteren na een zitting onder leiding van vice-kanselier Ehrard, haai verwonde ring uitgesproken over het feit, dat de di rectie van de Volkswagenfabrieken niet op de aanbeveling van de raad van commis sarissen is ingegaan, om de prijsverho gingen teniet te doen. Volgens de regering zou een terugne ming van de prijsstijgingen voor de drie modellen van de Volkswagen 1200 ook van uit het Volkswagenbedrijf gezien alleszins economisch verantwoord zijn geweest. Aangedrongen wordt er dan ook op, om er alsnog toe over te gaan de prijsver hogingen te laten vallen. De raad van commissarissen, waarin voor het regeringsaandeel (20 percent der aandelen) staatssecretaris Hettlage en dr. Busch zitting hebben,komt op aandringen van de bondsregering zaterdag bijeen, om te bespreken wat er te doen staat, nu oe Volkswagendirectie de aanbeveling van de raad van afgelopen vrijdag niet heeft opge volgd. De president-directeur der volkswagenfa brieken, prof. Heinrich Nordhoff, zei gis teren dat de hele zaak niet onnodig moet worden gedramatiseerd. „Ik heb in mijn gesprek met minister Erhard vorige week geen aanleiding gegeven tot het denkbeeld dat de prijzen weer tot het oude niveau zouden worden teruggebracht", aldus Nord hoff. Als men overigens de regeringsin stanties in Bonn mag geloven, hangt Nord- hoff's positie aan een zijden draadje. De raad van commissarissen zou na melijk, woBdend over het in de wind slaan van de aanbeveling, de president directeur zonder meer willen ontslaan. Er- hard en zijn vrienden lijken hierop regel recht aan te sturen, hetgeen de hele strijd enigszins uit de sfeer heeft gehaald van de stabilisering van lonen en prijzen en nu heeft doen belanden in een persoon lijk steekspel tussen Ludwig Erhard en Heinrich Nordhoff. Waarnemers wijzen er echter op dat het ook in West-Duitsland niet zo gemakkelijk is goede president-directeuren uit de grond te stampen. Nordhoff was tot nu toe, vol gens velen, een succes en er zal dan ook nog wel het een en ander moeten gebeuren voor hij eruit vliegt. Daarbij moet steeds worden bedacht, dat de huidige strijd om de prijsverhogingen in de automobielin dustrieën een gevecht is, dat min of meer per ongeluk is ontketend. Dat de autoprijzen zouden moeten wor den verhoogd heeft Nordhoff al maanden geleden, lang voor minister .Erhard's dra matische televisie-oproep tot matiging, in het openbaar gezegd. Niemand kwam er in het geweer, omdat bekend was, dat de auto's, in tegenstelling tot bijna alle andere produkten, in de laatste tien jaren eerder goedkoper dan duurder zijn geworden, voorals als men EMMERIK (DPA) Onder het geloei van vele scheepsfluiten heeft de minister president van Noordrijnland-Westfalen, Franz Meyers, woensdag bij Emmerik de eerste steen gelegd voor de grootste hang brug van Europa. Stroomafwaart van Emmerik zal in 1965 de brug de Rijm over een breedte van ongeveer 1200 meter over spannen De brug krijgt vier treinsporen. Onder de vierhonderd genodigden was ook een delegatie uit Nederland. het teruglopen in de koopkracht van de mark daarin berekent. Dat de autoproducten hun prijzen na zoveel jaren van stabiliteit, ondanks stij ging van kwaliteit, eindelijk eens-wat wil den verhogen achten velen redelijk. Ook minister Erhard stak naar Nordhoff's aan kondiging geen vinger uit. De officiële aankondiging van de autoprijsstijging volg de echter ongelukkigerwijs juist enige da gen nadat de minister de Westduitse werk gevers en werknemers had gemaand matig te zijn in prijsstijgingen en loon eisen. De al lang aangekondigde autoprijsstij ging leek toen een slag in het welgevoede gelaat van Erhard en een strijd op le ven en dood was onvermijdelijk. Het re sultaat hiervan is nu, dat de regering en de auto-industrie elkaar overtreffen in gebrek aan tact, briesend tegenover elkaar staan en dat er hoofden zullen moeten rollen: of dat van Erhard of dat van Nordhoff. Overigens bewaarde de bondsregering een volstrekt stilzwijgen over de vraag of besloten was tot verlaging van de in voerrechten op auto's, afkomstig uit de landen van de E.E.G., een stok achter de deur, waarmee men de eigen Duitse industrie gevoelig hoopt te raken. LITTLE ROCK (Arkansas) (AP) De gouverneur van de Amerikaanse staat Arkansas, Orval E. Faubus, die op 31 maart bekendmaakte dat hij besloten had zich, althans voorlopig, uit het politieke leven terug te trekken heeft op eeh pers conferentie verklaard dat hij op dit be sluit is teruggekomen. Hij zal zich voor de vijfde maal kandidaat stellen. Faubus was van plan zich terug te trek ken om een boek te schrijven over zijn ervaringen in Little Rock. LINZ (Oostenrijk) (AP) Vier Oosten rijkse toeristen worden sedert vier dagen vermist in het Höllengebirge. Men vreest dat zij dood zijn. De politie heeft meege deeld dat de slecht uitgeruste groep een poging wilde doen zondag de 1.500 meter hoge Hochkecken-top te beklimmen. Toen zij niet terugkwamen hebben reddingsploe gen ondersteund door helikopters het ge bied afgezocht. De redders hadden ech ter te kampen met zware sneeuwstormen. De politie meent dat de vier toeristen door het slechte weer of door lawines zijn omgekomen. Als het weer beter wordt zal het zoeken worden voortgezet. ment liet voor de aankomst van de Oos tenrijkse delegatie weten, dat men veel begrip toont voor de uitzonderlijke posi tie, die Oostenrijk in Europa inneemt, vooral wegens zijn neutraliteit, ten koste van mening dat de positie van Oostenrijk geheel anders is dan die van de twee an dere neutrale landen, Zweden en Zwitser land. Daarom zullen zij Oostenrijk met raad en daad ondersteunen, om tot een aparte regeling met de gemeenschappelijke markt te komen. Men denkt hierbij aan een soort speciale regeling, die reeds tus- waarvan het zijn staatsverdrag heeft ver kregen en het wegtrekken van de Russi sche bezettingstroepen. Men betreurt het echter in Washington dat Oostenrijk „ondanks de goede raad van zijn vrienden" tezamen met andere neutrale landen, een associatie met de Europese Economische Gemeenschap heeft aangevraagd. De Verenigde Staten zijn sen Oostenrijk en de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal bestaat en wil bepaalde concessies aan Oostenrijk doen, die de andere neutrale stated niet zullen verkrijgen. De Verenigde Staten verzet ten zich echter tegen een associatie van Oostenrijk met de E.E.G. De grote moei lijkheid voor Oostenrijk is dat het aan de ene kant wel graag de Amerikaanse con cessies wil aannemen, maar aan de an dere kant solidair wil blijven met de twee andere neutrale landen. MOSKOU (AP) De Sovjet-Unie heeft bekendgemaakt, dat kanselier Gorbach, een uitnodiging aanvaard heeft, om in de tweede helft van juni een bezoek aan de Sovjet-Unie te brengen. Volgens een officieel communique is de uitnodiging een gevolg van het bezoek dat premier Kroestsjev in de zomer van 1961 aan Wenen gebracht heeft tijdens zijn besprekingen met president Kennedy. Advertentie GROTE COLLECTIE MODERNE HAARLEM OROOTE HOUTSTRAAT AO -TEL. 20040 Advertentie Verdien 24 dubbelgroot groot pak Ondanks de enorme korting op elk pak is Ideaal-Persil toch voorzien van de kostbare spaaremmertjes. Waardevol voor U persoonlijk! Vraag een spaarkaart bij Uw winkelier of vereniging! (Van onze correspondent) WASHINGTON De Russische kosmo naut Titov verwacht dat Amerikanen en Russen in de toekomst samen ruimte- vluchten zullen gaan ondernemen. Hij wenst geen datum te noemen voor een Russische vlucht naar de maan. doch ver wacht te zullen beleven dat eens passa- gicrsvluchten in het heelal worden ge maakt. Vandaag wordt hij, met zijn Amerikaan se collega Glenn, door president Kennedy ontvangen. De Russen willen een maximum aan pu bliciteit halen uit Titovs bezoek aan de Verenigde Staten. De ruimtevaarder is naar Washington gekomen op uitnodiging van professor Van der Hulst, de Neder landse voorzitter van het internationaal congres voor ruimteonderzoek te Washing ton. Vandaag (donderdag) zou Titov het congres toespreken en na afloop is voor hem een persconferentie belegd. De Russische ambassadeur besloot ech ter woensdag al een extra persconferen tie. te geven en de rijk vergulde ambassa dezaal was stampvol journalisten en foto grafen, toen Titov binnentrad. De zesen twintigjarige ruimtevaarder is beslist niet langer dan een meter zeventig. Hij ziet er uit als een burgerjongen op z'n zondags in zijn grijsblauw pak met lichtrose das en maakt allerminst een militaire indruk. Zo dra hij begint te spreken krijgt men een gunstiger indruk. Zijn taal is helder en beschaafd en hij zoekt nooit naar woor den. Titov heeft een paar levendige, vro lijke ogen en gevoel voor humor. De Russen willen de Amerikanen via Ti tov kennelijk de indruk geven dat zij vre desgezind zijn. De astronaut is vol lof over de hartelijkheid die hij in New York WASHINGTON (DPA) Amerikaanse geleerden hebben voor de eerste maal be wezen dat de maan radio-actief is. Hier door wordt een nieuw vraagstuk gevoegd bij de vele, die in verband met de ruim tevaart nog nader onderzocht moeten wor den. Dit is meegedeeld op de eerste inter nationale bijeenkomst van de commissie voor het onderzoek van de ruimte (COS- PAR) in Washington. Geleerden uit acht tien landen nemen hieraan deel. Het hoofd van de Amerikaanse commis sie voor ruimte-onderzoek, dr. Richard W. Porter, heeft meegedeeld dat een raket met een gevoelige Geiger-teller secondaire röntgenstraling van de maan heeft opge vangen. Deze straling ontstaat tengevolge van de voortdurende kosmische ultra-stra ling van de zon en de ver verwijderde sterrenstelsels, die ook de maan treft. Dr. Porter zei verder dat de Amerikaan se weersatelliet Tiros II meer dan vijf tig tropische stormen boven de oceanen ontdekt heeft. Daaronder waren enige pas ontstane orkanen. Bovendien is vastge- stelt, dat tenminste drie verschillende soor ten micro-organismen in het luchtledige van de kosmische ruimte kunnen, blijven Advertentie Omdat.... ze altijd klaar staat Omdatze zichzelf altijd wegcijfert Omdat.... ze zo'n echte, lieve moeder is.... mogen we haar heus wel eens echt verrassen Doe dat dan op 13 mei met iets persoonlijks, met bijvoorbeeld zo'n fraaie gouden ring uit de prachtige collectie sieraden van HET HUIS MET HET CARILLON GR. HOUTSTRAAT 49 - HAARLEM - TEL. 20049 leven, waarmee de theorie dat het leven zich van de ene planeet naar de andere kan verplaatsen wordt gesteund. Dr. Van Allen, die de twee naar hem genoemde stralingsgordels om de aarde heeft ontdekt, verklaarde dat een krach tige kernontploffing op vijfhonderd kilome ter afstand van de aarde niet alleen de binnenste Van-Allengordel uit elkaar zal doen springen, maar ook van invloed zal zijn op het magnetisch veld van de aarde. Dr. Van Allen, die zei niet over nadere gegevens te beschikken over de kernproef die de Amerikanen op grote hoogte in het gebied van het eiland Johnston in de Stille Oceaan zullen nemen, verwacht dat deel tjes uit de binnenste gordel in de damp kring zullen komen. De regen van deze deeltjes naar de aarde is niet gevaarlijk voor de mens. Overigens meent hij dat de storing in de gordel maar van korte duur zal zijn. In enkele weken zal de schade zijn hersteld. Andere Amerikaanse geleerden denken hierover anders en geloven dat een ontplof fing van verscheidene megatons op deze hoogte de gordel zo ernstig zal bescha digen dat het misschien honderd jaar zal duren voordat de gordel weer in zijn oor spronkelijke staat is. De twee gordels bestaan, zo menen de geleerden, uit deeltjes van de zon- die ge vangen worden gehouden in het magne tisch krachtveld van de aarde. NEW YOftK (AP) Dr. Ralph J. Bun che, de ondersecretaris van de UNO voor politieke zaken, zou zijn voorgedragen aan president Kennedy als een mogelijke De mocratische kandidaat voor senator van de staat New York. Samen met anderen zou de naam van Bunche zijn voorgelegd aan de president door de Newyorkse burgemeester Robert Wagner tijdens een onderhoud op het Wit te Huis. Wagner, die partijleider is in de staat New York. heeft meegedeeld dat hij zelf geen kandidaat zal zijn. heeft ondervonden en herhaaldelijk betoogt hij dat de internationale samenwerking in het ruimte-onderzoek beter zou vlottèn in dien de mogendheden tot ontwapening wa ren overgegaan. Hoe eerder de ontwape ning zou worden aanvaard, des te eerder is er een kans dat Amerikanen en Russen samen een ruimtevlucht kunnen maken. Hij zei stellig te verwachten dat dit eens zou gebeuren. Aan feiten leverde de persconferentie het volgende op: Titov zei in New York niet te hebben gezegd dat de Russen over tien dagen een nieuwe vlucht zouden on dernemen, maar de derde astronaut zou wel gereed staan. Hij onthulde geen naam maar in het boekje over Titovs vlucht kon men hem reeds aanschouwen, daar hij als reserve voor Titov gereed was ge houden. De Rus ontkende luchtziek te zijn geweest. Hij had alleen de eerste tekenen van luchtziekte ondervonden toen hij abrupt het hoofd heen en weer had be wogen. Hij had alle opdrachten kunnen uitvoeren en zelfs een half uur te lang geslapen. Titov verwacht niet binnenkort weer aan de beurt te zijn voor een vlucht, daar het van belang is de reacties van verschillende ruimtevaarders te beproeven. De capsule waarin Titov vloog kon lan den waar men dat wenste. Hij had zelf tijdens de vlucht de besturing beproefd. Over de landingstechniek bleef hij opzet telijk vaag, doch hij gaf de verzekering dat de capsule nog altijd in goede staat verkeert, zodat deze opnieuw kan worden gebruikt. Hij zei niet van mening te zijn, dat het nu een geschikt ogenblik is voor hem om een bezoek aan Cape Canaveral te bren gen, waar zich militaire raketten bevin den. Hij sprak de hoop uit, dat de alge mene ontwapening zodanig zal zijn, dat later dergelijke bezoeken mogelijk zijn. Titov zei ook het „een historische on rechtvaardigheid" te vinden dat het geen vrouw was die het eerst in een baan om de aarde is gebracht. Volgens hem zijn vrou wen beter bestand tegen moeilijkheden en kunnen zij zich beter in de ruimte oriën teren. Hij denkt echter dat men de vrou wen wel recht zal doen en dat ook zij ruimtevaarten zullen ondernemen. Advertentie joy ATHENE (Reuter) Ministers van 15 NAVO-landen zijn in Athene bijeengeko men voor een vier dagen durende bespre king, die vandaag begint. Dan zullen de mi nisters van defensie bijeenkomen. Morgen zullen de ministers van buitenlandse za ken zich bij hen voegen. In diplomatieke kringen wordt verwacht dat een voorstel van de Verenigde Staten tot meer zeg genschap van de Europese bondgenoten in de kernwapen-politiek van de V.S. zal worden behandeld. Amerika zou hierbij in eerste instantie verantwoordelijk blijven voor de verdediging van Europa met kern wapens. Frankrijk heeft zich niet met dit voorstel willen verenigen. Ook zou op de agenda staan een reeds verleden jaar gedaan Amerikaans voor stel, om de NAVO de beschikking te ge ven over een afdeling polaris-raketten, die uit zee kunnen worden gelanceerd. Behalve de gebuikelijke wereldvraag-i stukken verwacht men dat gezamenlijk onderzoek en ontwikkeling van nieuwe wa pens en militaire uitrusting en economi sche hulp aan Griekenland en Turkije ter sprake zullen komen. Na het mislukken van de besprekingen over politieke een heid van Europa, die voor Pasen in Pa rijs zijn gehouden, zullen de zes leden van de Europese gemeenschappelijke markt waarschijnlijk weer bijeenkomen. Verwacht wordt, dat minister Rusk een verslag zal geven over zijn onlangs in Washington gehouden besprekingen met de Russische ambassadeur Dobrynin.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 17