Generaal Walker bleek geen leidersfiguur Algerije: op één dag 110 doden New Orleans poogt negers naar het noorden „af te schepen" Rassenscheiders te New Orleans in de ban EEN FIETS hoor NIETS «tkuntuzuK! President van Italië nog niet gekozen Rode Kruis gaat 300.000 Algerijnen repatriëren Wie indruk wil maken in de V.S. moet scherp kunnen formuleren Geen bewijzen van sabotage gevonden Mevrouw Bidault werd 10 uur lang ondervraagd Aartsbisschop hakt de knoop door Staatsmijnen bestaan zestig jaar Salan komt op 15 mei voor Sprinkhanenplaag in Perzië Vandaag vierde stemming gehouden Evacuatie uit Tunesië en Marokko Eskimomeisje gast van de K.L.M. DONDERDAG 3 MEI 1962 19 BRIXON UNO-rapport dood Hammarskjoeld verschenen Schimmen jager Friemelaar Straatvechter Vrouw van vermoorde Deen pleegt zelfmoord SNIJBLOEMEN VOEDSEL bloemen blijven lang mooi zonder water te verversen J ulianaziekenhuis in Bombay Duivelse wreedheid Rassenscheiders betalen enkele reis en vijftig dollar Kerksluiting Verzet Vorstelijke gift aan de mijnstreek Amerikaanse en Russische hulp bij de bestrijding ELKE DAG - 3 MAANDEN LANG Oi DIT ZIJN DE WINNAARS VAN DE DERDE WEEK STAAT U HIER DE VOLGENDE WEEK BIJ? Vier mensen zwaar gewond bij frontale autobotsing (Van onze correspondent) WASHINGTON Een senaatscommis sie is nog steeds bezig te onderzoeken of hoge Amerikaanse militairen gemuilkorfd worden. Dat onderzoek is vooral op gang gekomen nadat generaal Walker een ver maning had ontvangen, omdat hij politie ke propaganda maakte onder zijn troep. Walker heeft om die reden ontslag geno men uit de dienst en probeert thans een leider te worden van uiterst rechtse groe peringen in Amerika. De vraag rees: wordt Walker een tweede MacCarthy? Nu Walker twee dagen achter elkaar onder vraagd is door de senaatscommissie lijkt de kans klein, dat hij het ver zal bren gen als leider. Valker maakte een zeer middelmatige indruk al probeerde hij ook stoer te doen door te verklaren, dat Dean Rusk, Amerika's minister van Buitenland se Zeken, een gevaar was voor de veilig heid en onafhankelijkheid van het land. Wakier heeft zich kandidaat gesteld voor het goeverneurschap van de staat Texas. De bewoners van die staat hebben enigszins de neiging tot ultra-nationalis- me, maar het zou mij toch verbazen, indien zij grote bewondering zouden koesteren voor deze wonderlijke, querulante figuur. Het was interessant deze man gade te slaan terwijl hij door een groep senatoren ondervraagd werd. Bijzonder fel waren zijn ondervragers beslist niet. Zij wensten slechts te weten, wat de overtuiging van Walker was en wat hij tegen had op Ame rika's huidige leiding. Walkers antwoorden kwamen er moei zaam uit. Hij was aan beide zijden ge flankeerd door een raadsman en dikwijls krabbelden die haastig een antwoord op een stukje papier. Walker las het dan Advertentie Kostuums in de slanke, be heerste stijl die dit jaar ken merkend is voor de europese mode. Bescheiden, onopval lende dessins. Nieuwe, rustige tinten: veel grijzen, met daar naast bleu caravelle en gedis tingeerd teak-bruin. 134.00-225.00 RIXON Brixon keurmerk hoogste enderscheiding In herenkleding Brixon exclusief bij GEN. CRONJÉSTRAAT 40-44 HAARLEM - TEL. 54679 NEW YORK (A.F.P.) De commis sie van de Verenigde Naties die belast is met het onderzoek naar de dood van secretaris-generaal Hammarskjoeld zegt in haar rapport de mogelijkheid dat het Vliegtuigongeluk op 17 september van het vorige jaar bij Ndola het gevolg is van sabotage of een aanval van buiten af niet te kunnen uitsluiten. Echter er zijn geen bewijzen gevonden die veronderstel lingen in die richting steunen. Verder heeft de commissie ook geen gegevens gevonden die erop duiden dat technische of structurele gebreken van het vliegtuig of de motoren, de lichame lijke conditie van de piloot of een fout' bij het aflezen van de hoogtemeter de oorzaak van het ongeluk geweest kan zijn, al wil de commissie deze mogelijkheden niet uitsluiten. De mogelijkheid dat de piloot de lan dingsvoorschriften van Ndola heeft ver ward met die van Endoio bij Leopoldstad acht de commissie klein. De commissie sluit de mogelijkheid dat de piloot niet voldoende inlichtingen over de aardrijks kundige gesteldheid rondom Ndola had ge kregen niet geheel uit. De waarnemend secretaris-generaal van de Verenigde Na ties, Thant, heeft het rapport toegezon den aan de voorzitter van de algemene vergadering. De commisie zegt in haar rapport het te betreuren dat gebrek aan ijver en sa menwerking geleid heeft tot vertraging bij het zoeken en het verlenen van hulp na het ongeluk. Als men eerder bij het ver ongelukte toestel zou zijn geweest, wa ren de kansen dat de zwaargewonde ser geant Julien van de Verenigde Naties in leven was gebleven, groter geweest, aldus het rapport. Julien overleed acht dagen na het ongeluk. braaf op. Men kreeg de indruk, dat zijn ge heugen niet bijzonder goed was en hij miste ten enenmale die parate kennis en kernachtige formulering, die zo typerend is voor velen in Kennedy's regering en bovenal voor de president zelf. Meer nog dan in West-Europa wordt in Amerika de kunst beoefend om scherp en kort te for muleren. Walker daarentegen praatte ter gend langzaam, zijn zinnen kwamen vaak niet af en zijn feitenkennis was gering. Zo'n man maakt niet veel kans in dit land met honderden gewiekste politici. Evenals MacCarthy verwijt Walker de Amerikaanse regering, dat zij slap is ten aanzien van het communisme. De regering zou niet uit zijn op winnen en overal in de bestuurs- en publiciteits-organen meent Walker invloed van communisten te ont waren. Walker predikt de „harde" politiek. Hij wil vechten en winnen. Waar en hoe is niet erg duidelijk. Maar dat hij bijvoor beeld met militaire macht Cuba zou wil len aanpakken lijkt zeer waarschijnlijk. Hij wil echter ook tegen Kroesjtsjev vech ten, maar hoe hij dat zou willen doen, heeft hij niet opgehelderd. Walker spreekt terwijl hij zenuwach tig met zijn sigaret friemelt van öe „zogenaamde ruimtevluchten van Gaga rin en Titov". Hij probeert Eisenhower belachelijk te maken, omdat die de Rus sen een gelukwens zond nadat zij de ach terkant van de maan hadden gefotogra feerd. Walker gelooft niet aan die presta tie. Die achterkant van de maan zouden de Russen hebben overgenomen van een gefantaseerd plaatje uit een Amerikaans populair tijdschrift... Samenwerking van Amerika en de Sov jet-Unie bij de exploratie van het heelal? Walker vindt dat een belachelijk voorstel. Een miljonair gaat toch niet samenwer ken met een schooier... Deze man maakte een overspannen, op geblazen indruk. Na afloop van de zitting wilde een journalist hem een vraag stel len en voordat hij nog uitgesproken was had Walker hem al een klap in zijn ge zicht gegeven. Was dat zo kon men zich afvragen verbolgen op de pers in het algemeen? De kranten hebben weinig of geen sympathie voor hem ge toond. De Washington Post schreef bij voorbeeld, dat het beste wat Walker tot dusverre gedaan had, was: ontslag nemen uit het leger... Amerika's leiding, waar Walker kritiek op heeft, is allerminst slap in deze perio de. Kennedy en Rsuk hebben er de com munisten van overtuigd, dat zij zo no dig keihard kunnen zijn. Maar juist om dat met de moderne wapenen een oorlog gelijk kan staan aan zelfmoord voor de beschaving, is Amerika's wereldpolitiek zeer overwogen, beheerst en omzichtig. Het zou niét >leiten voor het Amerikaan se volk, als het aan Walker de voorkeur gaf boven Rusk. In haar huis in Antwerpen is de 62-jari- ge mevrouw Leon tine Jessen-Dubois dood aangetroffen. Zij had zelfmoord gepleegd. Mevrouw Jessen was de weduwe van de wisselagent van Deense afkomst Einar Jessen, die in december van het vorig jaar als drenkeling uit de Rotterdamse ha ven werd opgehaald. Aanvankelijk dacht men bij hem aan zelfmoord, doch later werd het vermoeden van een moord ge uit, omdat hij gedurende de tweede we reldoorlog zou hebben gewerkt voor de En gelse spionagedienst. Scotland Yard en In terpol begonnen een onderzoek, waarover men nadien niets meer heeft vernomen. PARIJS (Reuter) Mevrouw Bidault, echtgenote van de vroegere Franse pre mier Georges Bidault, heeft woensdag tien uur op het ministerie van Binnen landse Zaken in Parijs doorgebracht. Zij werd al die tijd ondervraagd door recher cheurs van de politieke afdeling van cie Süreté. Volgens het ministerie werd haar gevraagd „zekere verklaringen" omtrent de houding van haar echtgenoot te ge ven. Zij verliet het ministerie door een zijdeur. Officieel is meegedeeld, dat zij niet gearresteerd is. Onlangs circuleerden er vlugschriften in Parijs en Algiers dat Bidault de leiding van een vérzetsraad van de O.A.S. in het Franse moederland op zich zou hebben genomen. Hij moet zich in het buitenland ophouden. Advertentie Een deel van een orthopedisch kinder ziekenhuis in Bombay zal genoemd worden naar koningin Juliana. De vereniging voor het herstel van inva lide kinderen is met de bouw van het zie kenhuis begonnen nadat de Nederlandse consul-generaal, de heer Van der Gaag, symbolisch een bedrag van 60.000 ropijen (47.000 gulden) aangeboden had, dat door Nederlandse kinderen voor de bouw inge zameld was. (Van onze correspondent) PARIJS De tweede mei van dit jaar zal in de geschiedenis van Algerije bekend blijven als een van de meest bloedige en dramatische dagen. Een aanslag op de mo hammedaanse bootwerkers in Algiers heeft gisteren aan 31 mensen het leven gekost, van wie drie Europeanen. Het aantal ge wonden bedraagt officieel 120, allen mo hammedanen. Volgens het F.L.N., dat in hoofdzaak de slachtoffers heeft vervoerd, bedraagt het aantal doden 62 en het aan tal gewonden 130. Daarbij komen nog de slachtoffers van individuele aanslagen en die van de beschieting van de mohamme daanse wijk Belcourt, na de ontvoering van een Europese vrouw naar die wijk. Voorzover bekend, zijn woensdag in ge heel Algerije 110 mensen, onder wie 104 Algerijnen, gedood en 147, onder wie 144 Algerijnen, gewond tengevolge van ge welddaden. Alleen in Algiers verloren 98 mensen, onder wie 92 Algerijnen, het leven en werden 140 personen, onder wie 138 Al gerijnen, gewond. Op 1 mei was de Franse radio nog vol verontwaardiging over de bewering van het F.L.N., dat er in Algerije geen Franse krijgsgevangenen meer waren. Nog geen dag later heeft die verontwaardiging plaatsgemaakt voor schaamte over de wan daad van de O.A.S. in Algiers. In sommige kringen te Parijs is een ten dens merkbaar, dat het uiterst moeilijk zal worden de Evian-verdragen uit te voeren, gezien het extremisme van de O.A.S. en het extremisme van de militairen binnen het F.L.N. De O.A.S. wil de Franse re gering voor de keus stellen, óf alle Fran sen in Algerije massaal te laten repatrië ren, of zich neer te leggen bij de bestaan de toestand in de grote steden, die gelijk staat met deling van Algerije. Binnen het F.L.N. wensen de militairen, die zeven jaar lang tegen de Fransen hebben ge vochten, zich niet te onderwerpen aan het gezag van de civiele regering in Tunis, de G.R.P.A. Zij willen de revolutie voort zetten, dat wil zeggen, een honderd per cent Arabisch Algerije zonder Fransen. In toenemende mate kan men in de Franse hoofdstad opmerkingen horen, dat de Franse regering de Franse bevolking van Algerije niet in de steek kan laten en vandaag of morgen genoodzaakt zal zijn toch de deling van Algerije te aanvaarden. De aanslag in Algiers werd door de O.A.S. met een duivelse wreedheid uitge voerd. Een uur werd uitgekozen, waarop een groot aantal mohammedanen bijeen was om zich aan te melden voor werk in de haven. Op sommige dagen staan voor het aanwervingsbureau wel duizend Alge rijnen in de rij. Het wekt verbazing dat de aanwezige C.R.S. aan de drie gepar keerde auto's bij het aanwervingslokaal, niets bijzonders heeft gemerkt. Na de ex plosie is uit een voorlopig onderzoek ge bleken dat de terroristen ijzeren staven in (Van onze correspondent) WASHINGTON. Onlangs kreeg een neger in New Orleans, Louisiana, die zich daar met zijn vrouw en acht kinderen niet ge lukkig voelde, van blanke rassenscheiders 263 dollar plus 50 dollar voor onkosten om per bus naar New York te gaan, mits hij daar zou blijven. Het gezin schijnt goed terecht gekomen. De vader heeft in .Ie buurt van New York een chauffeursbaan gekregen, die hem 100 dollar per week op levert. (Van onze correspondent) WASHINGTON Francis Rummel, de aartsbisschop van New Orleans, heeft drie van zijn katholieke gemeenteleden geëx communiceerd omdat zij zich actief ver zetten tegen zijn besluit om in de katho lieke scholen ras-scheiding op te heffen. De 85-jarige aartsbisschop heeft zijn schoolpolitiek zeer geleidelijk voorbereid, doch schijnt thans vast besloten haar krachtig uit te voeren. In het buitenland vergeet men weieens, dat officiële discriminatie tegen de ne gers alleen voorkomt in een betrekkelijk klein deel van Amerika: het zuidoosten. In dat deel wonen naar verhouding weinig katholieken. Alleen in de buurt van New Orleans heeft de R.K.-kerk vrij veel vol gelingen. New Orleans heeft ook een aarts bisschop, de vijf en tachtigjarige Francis Rummel, Duitser van geboorte, maar reeds op zijn zesde jaar naar Amerika ge komen. Hij is door en door Amerikaans, maar daarom nog geen zuiderling. Zijn ideeën over rasdiscriminatie kwamen nooit over een met wat vele blanken in het zuidoosten over dit onderwerp denken. Rummel heeft daar nooit een geheim van gemaakt en op die manier heeft hij de katholieken in zijn gebied langzaam voorbereid op wat er vol gens hem komen moest: gelijke rechten voor blanke en zwarte katholieken in de eigen keren en scholen. In 1955 was, op een zondag, de pries ter ziek in een van de parochies nabij New Orleans. De gemeente verzocht om een vervanger. Toen deze kwam bleek hij een neger te zijn en de gemeente ver hinderde deze man de mis te bedienen. Aartsbisschop Rummel was hierover ;,o verstoord, dat hij de kerk sloot. Deze geestelijk sterke man is lichame lijk de laatste tijd erg zwak. Hij is bijna blind en is in 1960 zo gevallen dat nij een arm en een been brak Nog altijd loopt hij moeilijk. Maar zijn zwakke ge zondheid heeft hem er niet van weerhou den op het eind van zijn leven een taak op zich te nemen, waarvan hij wist, dat zij moeilijkheden zou opleveren. Kort geleden riep hij alle priesters van zijn aartsdiocees bijeen en maakte hun bekend, dat met ingang van september 1962 alle katholieke scholen in het gebied (het zijn er tien) zowel blanke- als neger kinderen zouden moeten toelaten. De priesters gaven Rummel een staan de ovatie, toen hij dit mededeelde. De aartsbisschop kan er dus op rekenen, dat de priesters het hunne zullen doen om de gelovigen duidelijk te maken, dat volgens de christelijke leer blank en zwart ge lijk zijn en gelijk behandeld moeten worden. Maar daarom is er nog wel verzet tegen de desegregatie. Twee politici en een vrouw, die de leidster is van de beweging „redt de natie", zijn bekende katholieken, die zich actief tegen het streven van Rummel en de kerk verzetten. Enige tijd geleden heeft de aartsbisschop hun een herderlijke vermaning toegezonden, waar in hun werd aangezegd, dat zij hun actie moesten staken. Deden zij dat niet, dan zouden zij in de ban worden gedaan. Dat laatste is thans geschied. Rummel is nu 27 jaar aartsbisschop. Het was de eerste keer, dat hij deze kerkelijke straf toepas te. De ban uitstoting uit de katholieke gemeenschap is bedoeld als middel tot correctie. Toont de geëxcommuniceerde berouw, dan kan hij of zij weer in de ge meenschap worden opgenomen. Maar uit de reacties van de betroffenen blijkt dat berouw nog allerminst. In vergelijking met vele protestantse leiders in het zuidoosten is aartsbisschop Rummel vooruitstrevend. Rummel heeft verklaard, dat rasscheiding „moreel ver keerd en zondig" is. Nu de grijsaard rte daad bij het woord voegt, zal dat toch ook wel niet-katholieken in het zuidoosten tot nadenken kunnen brengen. Ter gelegenheid van de viering van het zestig jarig bestaan der Staatsmijnen in Limburg ontvangt het personeel van dit bedrijf een uitkering ten bedrage van twee dagen loon, waarmee een bedrag van ruim twee miljoen gulden is gemoeid. Dit werd gisteren bij de viering van het jubileum in de nieuwe stadsschouwburg van Heerlen door de president-directeur van de Staatsmijnen, de heer H. H. Wem- mers, bekend gemaakt. De minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, deelde in een rede mede, dat de president-directeur van de Staatsmijnen, de heer H. H. Wemmers, bij bevordering is benoemd tot grootof ficier in de orde van Oranje-Nassau. Dit bericht heeft andere blanke rassen scheiders in het zuiden op de gedachte gebracht om meer negers naar het noor den af te schepen. Zij laten „freedom-bus- sen" en een „vrijheidstrein" rijden, waar in negers gratis enkelereizen naar het noorden kunnen krijgen. Uit liefde voor de negers wordt deze actie stellig niet ondernomen. Vandaar dat de hele zaak vrij wrang is. Natuurlijk zijn er in het noorden wel mensen en organisaties die graag iets voor de negers uit het zuiden willen doen, maar die blanker in het zui den weten ook wel, dat men in andere streken van de Verenigde Staten bepaald niet gesteld zou zijn op een grote toevloed van werkzoekende negers. NEW YORK (Reuter) Het eerste ne gergezin heeft vorige week een hotel in New York moeten verlaten omdat de di recteur van het hotel met een bomaan slag op zijn gebouw was bedreigd. De directeur had het gezin gratis onderdak gegeven voor zolang het zou duren dat het hoofd van het gezin andere huisves ting zou krijgen, dichter bij zijn werk. (AP) De „Freedom Train West" ver voerde op 1 mei twintig negers van New Orleans. In deze groep bevond zich een gezin van twaalf personen uit Baton Rouge. De meeste negers die van deze kosteloze enkele reis naar het noorden gebruik maken gaan naar Los Angeles maar een vrouw met drie kinderen ging naar Oakland in California. Voor twee rooms-katholieke kerken in New Orleans zijn zondag protestdemon straties gehouden tegen de opheffing van katholieke parochiescholen in de stad. een der wagens hadden gedeponeerd om de vernieling zo groot mogelijk te doen zijn. Tot de gewonden behoren zes kinde ren tussen de negen en vijftien jaar. Het is namelijk bij vele Algerijnse bootwerkers de gewoonte de kinderen mee te nemen naar de haven, in de hoop dat de O.A.S. althans de kinderen zal ontzien. Dat het niet tot een collectieve uitbars ting van woede tegen alle Europeanen is gekomen, dankt men voor een deel aan het optreden van de aartsbisschop van Al giers, monseigneur Duval, die ziekenhui zen, normaal niet toegankelijk voor Alge rijnen, openstelde voor de gewonden en extra doktoren en verpleegsters liet ont bieden. Franse journalisten, die zich nor maal binnen de mohammedaanse wijk kun nen vertonen en daar als regel goed wor den ontvangen, achtten het woensdag ge raden zich niet onder de mohammedanen te mengen. PARIJS (Reuter/AFP/AP) Het pro ces tegen ex-generaal Raoul Salan, de lei der van de O.A.S., zal op 15 mei te Pa rijs beginnen. De voormalige generaal zal terecht staan voor het militaire hoogge rechtshof. Het proces zal worden gevoerd in dezelf de zaal van het hof van justitie, waar vorige maand ex-generaal Jouhaud voor zijn aandeel in de terreur van de O.A.S. ter dood werd veroordeeld. Het militaire hooggerechtshof bestaat uit negen leden, onder wie vier generaals er^ admiraals. De president is Charles Bornet van het burgerlijke hooggerechtshof. Intussen gaat het vooronderzoek in de Santé-gevangenis voort. Woensdag beant woordde Salan voor het eerst alle vragen. Hij betoogde, dat er geen verband mag worden gelegd tussen zijn aandeel in de mislukte militaire putsch in april van het vorige jaar en het werk van de O.A.S. Salan werd vorig jaar bij verstek ter dood veroordeeld wegens zijn aandeel in de mislukte generaalsopstand in Algerije. TEHERAN (AP) Vijf Russische vlieg tuigen hebben in Noordoost-Perziëde strijd aangebonden met grote zwermen sprink hanen. De Russische vliegtuigen sproeien wolken insectendodende stoffen over het gebied. Vandaag worden vier Amerikaanse C-123 toestellen verwacht die eveneens zul len meehelpen om deze ernstigste sprink hanenplaag der laatste tien jaar te helpen bestrijden. Het Perzische leger heeft troepen opge roepen om de boeren bij te staan en de Perzische regering zendt vijftien besproei ingsvliegtuigen. Er schijnt gevaar te be staan dat nieuwe zwermen uit het aangren zende Irak binnenkort naar Perzië zullen trekken. Advertentie (van zaterdag 31 maart t/m 30 juni'62) heeft iedereen die dan eennieuwe fiets koopt, de kans diefiets (plus bijbehorend extra toebehoren) cadeau te krijgen ZATERDAG 14 APRIL de heer R. Dooper, Donker Curtiusstraat 3, Delft MAANDAG 1S APRIL mej. Janneke Slijm, Oude Sluisbuurt 9, Flnsterwolde DINSDAG 17 APRIL de heer P. A. Lindenbergh, Piet Avontuur* straat 80, Breda WOENSDAG 18 APRIL de heer Theo Veenendaal.WiHibrorduS" straat 99. Rotterdam DONDERDAG 10 APRIL de heer D. J. Rougoor, Hamburgerweg 75, Ermelo VRIJDAG 20 APRIL mej. L. J. van der Ende,Melis Stokelaan 2088, Den Haag (vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen) (Van onze correspondent) ROME De Italiaanse senatoren en parlementsleden zijn bezig de nieuwe pre sident van de republiek te kiezen. AI zijn er nu drie stemmingen geweest, toch is het nog niet mogelijk te zeggen wie ten slotte het hoge ambt zal gaan bekleden. Het feit dat Segni bij de eerste stemming 333, bij de tweede 340 en bij de derde 341 stemmen kreeg, betekent dat dus niet de gehele christen-democratische groep zich heeft uitgesproken voor deze officiële kandidaat. Het leek er erg op dat Segni, die ook de liberale stemmen heeft gekregen, niet veel hoger dan die 340 of 350 zou kunnen ko men. Tenminste 60 christen-democraten hebben hun stem aan andere personen ge geven, en wel ten dele aan Piccioni (iet- TUNIS, (Reuter) Algerijnse kringen in Tunis hebben woensdag gezegd dat met ingang van 12 mei ongeveer driehonderd duizend Algerijnse vluchtelingen uit Tune sië en Marokko naar hun land zullen terug keren. Elf medische ploegen van het Inter nationale Rode Kruis en de Rode Halve Op Schiphol arriveerde uit Parijs het 26-jarige eskimo-meisje Molly Ahvakana, dat duizenden vrienden in de lucht heeft. Zij is namelijk het hoofd van het radio station Point Barrow in Alaska. Elke pi loot die een poolvlucht maakt heeft haar stem gehoord, maar slechts weinigen ken nen haar persoonlijk. Tien jaar geleden werd het radio-sta tion opgericht, vertelde Molly. Sinds vier jaar is zij cheffin over vijf meisjes, die elkaar op het station afwisselen. Piloten vragen aan Point Barrow hoe boven de pool de weersgesteldheid is. Point Barrow is een dorp op 1000 km. afstand van de Noordpool mei 1500 inwo ners, merendeels Eskimo's die jagen en vissen op poolvossen, ijsberen, walrussen, zeerobben en walvissen. De S.A.S.. Air France en de K.L.M. heb ben Molly een reis van drie weken door Europa aangeboden. Zij heeft reeds Ita lië en Frankrijk bezocht. Maan zullen vrijdag in Noord-Afrika aan komen om deze repatriëring, die vermoe delijk meer dan drie maanden zal duren, te leiden. GENèVE. Op Schiphol kwam gisteren op doorreis naar Genève de delegatie van het Canadese Rode Kruis uit Montreal die zal helpen met het terugbrengen van ge vluchte Algerijnen naar hun voormalige woonplaatsen in Algerije. Het vervoer zal geschieden met vrachtwagens. Uit Canada kwamen verder twee jeugdige dokters en vier verpleegsters. Alle groepen komen in Genève samen om vandaar naar Algerije te vertrekken GENèVE (Reuter) Het Internationale Comité van het Rode Kruis heeft te Genève bekendgemaakt, dat de Algerijnse voor lopige regering en haar leger vijf Franse krijgsgevangenen hebben vrijgelaten. Het waren de eerste gevangenen die van Al gerijnse zijde op grond van de overeen komsten van Evian zijn vrijgelaten. De politie van Parijs heeft bekendge maakt, dat in de eerste vier maanden van dit jaar in het gebied van Parijs 225 personen beschuldigd zijn van sa menzwering tegen het gezag van de staat en 350 in verzekerde bewaring zijn ge steld wegens O.A.S.-activiteiten. De politie verrichtte 1590 huiszoekingen en verhoor de 903 personen. Ongeveer vijftien O.A.S.- komplotten waaraan vermoedelijk vele aan slagen met kneedbommen in Parijs toe geschreven kunnen worden, werden on- wat meer links georiënteerd) en ten dele aan Saragat, die van 42 stemmen bij de eerste ronde steeg tot 92 bij de tweede en tot 299 bij de derde. Het lijkt er echter op, dat Saragat niet veel hoger zal kunnen komen dan dit ge tal. Van groot belang is tenslotte, wat de communisten zullen doen. Gisteren hadden zij bij de eerste twee stemmingen en bloc op één der hunnen gestemd, senator Ter- racini, die bij de eerste stemming 200 en later 196 stemmen verwierf. Maar Terra- cini heeft natuurlijk geen enkele kans pre sident van de republiek te worden. Daar om hebben zij hem bij de derde stemming laten vallen en het schijnt dat de commu nisten met het stemmen daarna zijn over gegaan op Saragat. Het zou echter kunnen, dat zij vandaag weer op een ander persoon stemmen en dat zou dan Gronchi zijn, die tot nog toe slechts lage cijfers heeft gehaald (bene den de 50). Hoe onzeker deze verkiezin gen voor het presidentschap gedurende de eerste verkiezingsdag zijn, blijkt wel hier uit, dat in 1948 Einaudi eerst slechts 20, bij de tweede stemming slechts 16 stem men kreeg om daarna ineens over te gaan op 462 en bij de vierde stemming te wor den gekozen met 518 stemmen. Iets dergelijks is in 1955 gebeurd met Gronchi, die begon met 30 stemmen, daar na steeg tot 127, toen tot 281 en tenslotte werd gekozen met 658 stemmen. Wij moe ten er echter bij zeggen, dat in 1955 bij de eerste stemmen 308 stemmen werden uitgebracht op Parri, de grote leider van de „weerstandsbeweging" tijdens de oorlog die bekend maakte dat hij onder geen voorwaarde het hoge ambt zou willen aan vaarden, daar hij zich daarvoor ongeschikt achtte. Die stemmen zijn later allen aan Gronchi ten goede gekomen. Ditmaal is het echter anders. Het lijkt ons mogelijk, dat de christen-democraten die gisteravond in een vergadering bjjeen zijn geweest, waarschijnlijk op het laatste ogenblik zullen besluiten hun officiële kan didaat Segni te vervangen door een an der, en dat zal dan waarschijnlijk Piccio ni zijn. Het kan echter wel gebeuren, dat ook de vierde stemming, waarbij 427 stem men nodig zijn, nog niet de beslissende gaat worden. Die vierde stemming zou vanmiddag om vier uur worden uitge bracht en de resultaten zouden vanavond tegen een uur of acht bekend worden ge maakt. Op rijksweg 16 onder de rook van Rot terdam heeft zich vanmorgen een ernstige autobotsing voorgedaan, waarbij vier men sen zwaar werden gewond. Een uit Zwijn- drecht komende auto schoof door de mid denberm en botste frontaal op een uit Rot terdam komende auto, waarin drie mensen zaten.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 19