Vrolijk ten dans h Uitbundig feest op de „Oranje" besloot koninklijke bruiloft HET WEER Ook Amerika levert aan Indonesië oorlogstuig en kies A.O.W. wordt per 1 juli met 15 pet verhoogd 9 Prinsenprinsessen en studenten gaven zich over aan de Twist Persbaktrok de aandacht VEENO L' Washington wil daardoor zijn invloed op Djakarta behouden uit vele, die lekker zitten" r tistieK Algemene instemming in Tweede Kamer Hf la i Zondagavond a.s. DANSEN Voor „TIENERS" en „TACHTIGERS m „Lang zullen ze leven" daverde voor het koninklijk paar tW MORRIS êeforeijou Snif! REGEN- EN TWEEDJASSEN Cocktail Het diner 200 studenten Minder koud Radioreportage brak ineens af De twist Polonaise Franse fotograaf reed rechercheur omver Hoofdprijs toto in negen delen Het woord is aan de kwdliteits-y in de enige speciaalzaak voor sportieve en comforta bele schoenen. Ook Forma Natura. Speciaalzaak L"'P Kruisweg 42, Haarlem Keur-selectie fot KENNEMERLAAN 5 (bij de brug) in Tuinzaal Concertgebouw Haarlem In de krant van heden: grootste voorraad - nieuwste modellen - speciale maten 47e JAARGANG NUMMER 151 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Cou DONDERDAG 3 MEI 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 cL Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING HoJdrcd" C,irSunnn Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uit ga vet Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directies P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Koningin en prins als middelpunt van het Oranjebal Prins Philip van Engeland voert een opgewekte prinses Irene ten dans. Het bruiloftsfeest van de koninklijke familie aan boord van de „Oranje" is een vrolijk, ongedwongen, recht huise lijk feest geworden, waarbij het protoco lair vertoon hoegenaamd niet te bemer ken was. Het was een feest in twee delen: een voorspel, waaraan slechts de vorstelijke en prinselijke gasten van het bruiloftspaar deelnamen en een feeste lijk slot, waarin ook de brede kennissen kring van de prinsessen werd betrokken. Het adellijke gezelschap, kort tevoren van het bezoek aan de Keukenhof in het Amstelhotel teruggekeerd, werd voor dit grandioze sluitstuk van de bruiloft met ruim tachtig auto s naar de Amsterdamse haven gebracht, waar de Oranje lag ge meerd. De lange en kleurige stoet van gasten scheepte zich tussen half zeven en zeven uur vrijwel zonder ceremonieel in. Zij kwamen in willekeurige volgorde over de loopplank van het trotse schip. Men zag daar prins Philip van Engeland blootshoofds en met de handen op de rug binnenwandelen naast koningin Elisabeth met wijde gele, zijden mantel. Daarach ter de keizer en keizerin van Perzië, vriendelijk wuivend naar de fotografen, die in een kooi langszij van het schip opereerden. Gevieren kwamen daarna de prinsessen binnen. Beatrix en Irene voor op, de kleine Marijke behoedzaam stap pend aan de arm van Margriet er achter. De vorstelijke rij trok verder: Koning Olav van Noorwegen, de charmante Mar- garetha en de sportieve Bertil uit Zweden, Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 L6IDSLSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 koning Boudewijn en koningin Fabiola in diep paars met een kostbare witte bont omhangen, de familie van prins Bernhard, Michael van Griekenland met prinses An ne van Frankrijk. De ruim 150 vorstelijke gasten en hove lingen werden in de met veel bloemen ver sierde Nassau-lounge van de „Oranje" ontvangen. Het was daar een cocktail vol opgewekte kout en met bijzonder veel be langstelling voor de navigatiekaarten, die daar warén opgesteld. Om twee minuten over zeven maakte het feestschip zich los van de Sumatraka- de. Van het promenadedek keken de brui loftsgasten van tien meter hoogte omlaag op honderden gepavoiseerde bedrijfs- en pleziervaartuigen, die in het IJ hulde brachten aan het enorme schip met zijn vorstelijke passagiers, waar de pavoise- ring was neergehaald en de koninklijke standaard was gehesen. In de Nassau- lounge, waar de gasten zich achter de gro te ramen verdrongen, was duidelijk het concert van scheepsfluiten te horen. De oevers van de haven boden een feestelijk aanzien. Vele honderden toeschouwers hadden zich op de steigers achter het cen traal station opgesteld om de „Oranje" te zien passeren. Een vrolijk schouwspel was het opstijgen van honderden orane bal lonnen. Om klokke acht, een minuut nadat de Hembrug was gepasseerd, begon het di ner, dat bij kaarslicht werd gehouden. Tegen het eind van het diner de „Oranje" was inmiddels het met 1800 lampjes geïllumineerde hotelschip „Arosa Sun" bij de Hoogovens gepasseerd en was de IJmuider sluis binnengevaren gaf Prins Bernhard een teken aan zijn dochters Beatrix en Irene, die van tafel opstonden, om de 200 jongelui, allen vrienden en vriendinnen van de vier prinsessen, te ver welkomen die hier aan boord waren geko men om de bruiloft mee te vieren. Meer dan de helft van de jongelui had tevoren in Wijk aan Zee gedineerd en was vervolgens met eigen auto's naar IJmui- Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen en weinig wind. In de komende nacht hier en daar mjst en plaatselijk nacht vorst. Morgenmiddag hogere temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee De laatste radio-reportage van woens dagavond over het bal op de „Oranje" werd abrupt afgebroken, juist op het moment dat er iets werd verteld over keizerin Farah van Perzië. Het blijkt thans dat een technische storing debet is geweest aan dit plotseling afbreken van deze repor tage. Het trekken aan een vlaggetouw op 't schip maakte de antenne van de N.R.U.- installatie aan boord onklaar. De verbin ding met de wal was toen verbroken. Het loonde niet meer de moeite vanwege het vergevorderde uur om de verbinding te herstellen. Voordat men klaar zou zijn ge weest, zou het al middernacht" zijn ge worden. De grootste attractie voor de adelijke gasten bij het aan boord gaan op de ..Oranje" was blijkens hun reacties wel de „persbak", een houten kist, die aan de arm van een hijskraan twee meter van de scheepswand hing. Vanuit deze bak konden dertien schrijvende en filmende journalisten de embarkatie gadeslaan. „Kijk daar de pers nou eens", riep prinses Irene schaterend en prinses Beatrix informeerde: „Wordt u niet zeeziek?" „Laat 'm niet in het water zakken, jongens", riep de breedlachende prins Bernhard de drijvers van de 61 meter hoge kraan toe. Prins Bertil van Zwe den boog zich ver buiten de railing om omhoog te kijken hoe de schommelende bak was bevestigd. Lachend ging hij daarop naar binnen. den gekomen. Aan boord kreeg ieder voor de duur van het feest een hut toegewe zen, waar men zijn jas kwijt kon, zich kon verfrissen e.d. Om half twaalf verzamelden alle gasten zich in de Cinema-lounge, om getuige te zijn van het optreden van meester-gooche- laar Fred Kaps. De jonge mensen zaten op kussentjes op de dansvloer. Fred Kaps oogstte een daverend succes. De lach van keizerin Farah overstemde herhaaldelijk de bewonderende reacties van het publiek. Nadat Fred Kaps zijn optreden had be ëindigd zongen de honderden gasten, aan gevoerd door het Italiaanse orkest, uit vol le borst de liederen „Voor Uw zilv'ren feest, past wel het meest tulpen uit Am sterdam (wijze: „Tulpen uit Amsterdam" en „Een zilveren zang op een zilveren dag" (wijze: „Voor Neerland een lied op een krachtige toon"). De hulde aan het zil veren bruidspaar werd besloten door een oorverdovend „Lang zullen ze leven". Prins Philip van Engeland probeerde man moedig de tekst mee te zingen. Het ffeest werd hierna nog losser en on- gedwongener dan het tevoren al was. Het Italiaans orkest speelde zonder ophouden foxtrots, cha-cha-cha's ende twist. Vooral prinses Margaretha van Zweden toonde zich zeer bedreven in deze dans. De Nederlandse prinsessen dansten voortdu rend en vermaakten zich kennelijk uitste kend temidden van hun jeugdige gasten. Om half één maakte het gezelschap een polonaise over het schip, waarna een sou per werd gehouden. Een tafelschikking was hiervoor niet ontworpen. Na het sou per werd het feest voortgezet tot ongeveer half vier. Toen kwam het sein voor de laatste dans. Hierna bood de kapitein van het schip koningin Juliana als aandenken de vlag van de maatschappij aan, die aan het begin van de avond was neergehaald om plaats te maken voor de koninklijke standaard. Nadat er nog een spontaan „Lang zullen ze leven" voor het konink lijk bruidspaar had gekonken, wenste prins Bernhard iedereen wel te rusten en was dit mede door zijn besloten karakter, zeer geanimeerde feest ten einde. (Zie verder pagina 15) In Amsterdam heeft een Franse pers fotograaf met zijn sportauto een rijksre chercheur omver gereden. De fotograaf, die van het rijksmuseum af de auto van koningin Elizabeth en prins Philip had be geleid. trachtte nabij het Amstelhotel naast de hofauto te komen en foto's te maken. Een rijksrechercheur probeerde de sport auto tegen te houden, maar de fotograaf trok zich van het stopbevel niets aan en reed hem omver. De rijksrechercheur liep een bloedende schaafwond aan zijn lin ker onderbeen op. De fotograaf werd daar op uit zijn auto getrokken, waarbij hij zich nogal verzette en waarbij ook een paar klappen vielen. Hij werd met een auto van de rijksrecherche naar het Amstelhotel ge bracht, waar zich opnieuw een incident voordeed. De Fransman zag kans door een geopend raam zijn fototoestel naar buiten te steken, dat een collega trachtte aan te nemen. Dit werd op het laatste moment verhinderd door een rijksrecher cheur. Een paar minuten later gooide de Fransman de film, die hij inmiddels uit zijn camera had verwijderd op straat. Inplaats van in de handen van een Fran se collega, kwam de de film terecht ;n de handen van een rijksrechercheur, die haar meteen in zijn zak stopte. De fotograaf is later vrijgelaten. „We maken er geen zaak van, hoewel het ,n- rijden op een rijksrechercheur volgens politiefunctionarissen formeel neerkomt op een poging tot doodslag," zei de com missaris der rijksrecherche. De hoofdprijs van de sportoto van déze week moet door negen personen worden gedeeld, die ieder netto 11.409,38 ontvan gen. Voor de tweede prijs zijn 219 gegadig den, die ieder een bedrag van 296,ont vangen. Er was een deelnemer met twee kolommen van 12 punten en een van drie kolommen. De extra prijs valt in 199 delen uiteen, hetgeen betekent dat ieder 165, ontvangt. Michel de Montaigne: Naar mijn vaste ovértuiging kan dat gene, wat niet kan worden verkregen met rede, voorzichtigheid en tact, nooit bereikt worden met geweld. Advertentie WASHINGTON (AP) - Amerikaanse functionarissen hebben een politiek ver dedigd waarbij beperkte hoeveelheden militaire goederen aan Indonesië wor den geleverd, terwijl tegelijkertijd ge streefd wordt naar een vreedzame op lossing van het geschil tussen Indonesië en Nederland over Nieuw-Guinea. Vo - gens vooraanstaande functionarissen van de ministeries van Defensie en Buiten landse Zaken zijn de Verenigde Staten Advertentie pas m o o z Advertentie Kléinbeeldcamera's 6 6 en 4'4 Reflexcamera's Dia-projectóren Filmcamera's Filmprojectoren. Uit de enorme overvloed van aanbie dingen selecteerden wij voor u de beste anparaten tegen de laagste prijzen (Van onze parlementaire redacteur) Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer zich gisteravond akkoord verklaard met het wetsontwerp tot verhoging van de pensioenbedragen krach tens de Algemene Ouderdomswet met 15 percent per 1 juli 1962. De aan deze verhogmg van de A.O.W. verbonden kosten kunnen voor dit jaar op globaal 1 100 miljoen worden geraamd. De regering achtte ook een verhoging van het ontwerp bevat verder een uitkeringsregeling voor gewetensbezwaarden en een bejaarden mkomensgrenZen voor de ziekenfondsverzekering voor Alle sprekers, de heren Corver (V.V D Berger (P.v.d.AJ, Van Eibergen (A.R.), Kikkert (C.H.), Van der Ploeg (K.V.P.) en Kodde (S.G.P.), juichten de voorgestel de verhoging toe. Evenwel hadden de socialistische en de anti-revolutionaire spreker enige beden kingen tegen de gekozen oplossing voor ge wetensbezwaarden, voor wie thans een soort spaarregeling is voorgesteld die leidt tot een uitkering ter grootte van het A.O.W.-pensioen. De minister van Sociale Zaken, dr. Veld kamp, verdedigde het ontwerp als een on derdeel van een complex van maatrege len om de positie van de zwakken in een tijd van welvaart te verbeteren. Het is no dig om de actuele nood van vele bejaar den te lenigen, zei hij. Zij mogen niet de dupe worden van het feit dat met de be studering van een definitieve vorm van oudedagsvoorziening enige tijd gemoeid zal zijn. Deze oplossing zal er toe moeten lei den zoveel mogelijk een sociaal minimum voor de ouden van dagen te verwezenlijken. Minister Veldkamp wekte enige verba zing, met name bij de heren Corver en Berger, door min of meer over de hoof den der Kamerleden heen een scherpe uit val te doen naar het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, dat het beleid van de minister op onjuiste gronden zou hebben gecritiseerd. Dr. Veldkamp stelde dat een minister tegen „het geschrijf" van 4iet C.S.W.V. in het algemeen weinig publiek verweer heeft. Slechts in het parlement bestaat daartoe soms gelegenheid. Met klem protesteerde de bewindsman tegen het verwijt van het C.S.W.V., dat hij zou zijn vervuld door een soort onbeheerste dadendrang. In antwoord op een vraag van de heer Van der Ploeg, of het niet gewenst zou zijn. van kleine zelfstandigen en loontrek- kenden geen premie te heffen zei minis ter Veldkamp nog, dat deze kwestie na der bij een definitieve regeling zou kunnen worden bekeken. Advertentie er tot dusver in geslaagd invloed te be houden op Indonesië door dat land van een beperkt aantal kleine kanonneer boten en lesstraalvliegtuigen te voor zien. Men verwacht dat de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns hiertegen bij minister Rusk bezwaar zal aantekenen. Zij ontmoeten elkaar in Athe ne op de NAVO-conferentie. De leveranties van Amerikaans oorlogs- materieel aan Indonesië krachtens een overeenkomst van 1958 omvatten o.m. drie kleine snelle motorkanonneerboten waar van twee in december zijn afgeleverd en de derde in het begin van dit jaar, voorts 15 bommenwerpers uit de laatste wereld oorlog van het B-25 type, 36 jachtvlieg tuigen van het type F51, eveneens stam mend uit de tijd van de tweede wereld oorlog, 10 transportvliegtuigen van het ty pe 130-B en verscheidene gemotoriseerde landingsvaartuigen. Bovendien werden 55 T-34 straaltrainers en twee helikopters aan Indonesië geleverd aan het eind van het vorige jaar. Ook zijn voertuigen, kleine wapens, communi- catie-apparatuur en dergelijke aan Indone sië geleverd. Leveranties uit de Sovjet-Unie en andere communistische landen omvatten o.m. tus sen de vijf en tien duikboten; vier torpe- do-bootjagers; tien kanonneerboten; 24 pa trouilleboten; twintig TU-16 bommenwer pers, een eskader MIG-17-jagers en een aantal MIG-19 jagers. Verder heeft Italië twee torpedobootja- gers aan Indonesië verkocht en West-Duits land tien patrouilleboten. Van Amerikaan- se zijde wordt erop gewezen dat als de V.S. met een zekere hoeveelheid wapens en uitrusting aan Indonesië geleverd had het resultaat geweest zou zijn dat Indo nesië zich in de Sovjet-Unie nog dieper m de schuld zou hebben gestoken en dus nog sterker afhankelijk zou zijn geworden van Moskou. Uit Djakarta is Indonesische missie van 20 man, onder leiding van de minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, per vliegtuig naar Moskou vertrokken voor be sprekingen over wapenleveranties. Soebandrio ontkende dat de delegatie van plan is in contact te komen met Neder landse vertegenwoordiers voor een geheim overleg inzake de kwestie Nieuw-Guinea. Maar volgens onbevestigde geruchten die m Djakarta de ronde doen zouden hoog geplaatste Indonesische autoriteiten van plan zijn bijeen te komen met Nederlan ders m een plaats dicht bij de Russische hoofdstad. Ook wordt in Djakarta beweerd dat formele besprekingen tussen Neder land en Indonesië binnen de komende tien dagen hervat zullen worden in Washing ton op basis van het plan-Bunker Weerrapporten 2, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 19 Van Dag tot Dag3 De Kleine Wereld3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 23, 19 Horen en Zien 5 Kunst 3 Uit stad en omgeving7s 9 Kerkelijk Leven 9 In de Vishal en op zee9 Scheepsberichten 22 Topstj 21 Oranjebal (fotopagina)25 Panda en andere beeldverhalen.21 Feuilleton 22 Beurs 33 Economisch nieuws23 sP°rt ".25, 27 Luidsprekers 21 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Advertentie I ïj KI, HEREN- en TONGENSKLEDING rstr. 33 35, Beverwijk, Tel. 3696-02510

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1