Finale Europa Cup: grandioos schouwspel met voetbal van de hoogste kwaliteit W/CR Kaartjes BAL Onbeschrijfelijke taferelen in Portugese kleedkamer Britse lof voor finale en de Europese Cup overwinnaars Benfica grootse triomfator in verloren geachte eindstrijd m Strijd voortgezet „Ballen-oorlog" Voetbalelftal Noord-Ierland Souvenir DONDERDAG 3 MEI 1962 25 Geen vuurwerk Top Penalty V Beslist De twaalfde wWMPMiHHIP Van onze sportredacteur) In een van de catacomben van het Olympisch stadion in Amsterdam zat gisteravond een volwassen man te huilen. Ver boven het geroezemoes van het publiek uit hoorde men de smarte lijke geluiden waarmee de man uiting gaf aan zijn gevoelens. Een supporter van Real Madrid die zijn vurige hoop op winst voor zijn ploeg had zien ver vliegen? Weineen, het was één van de duizenden Portugezen die per vliegtuig,, boot of auto naar Amsterdam waren ge komen om Benfica van Real Madrid te zien winnen in de finale van de felst omstreden voetbaltrofee, de Europa Cup. De man huilde dan ook van vreug de. Van pure vreugde omdat zijn club wederom de sterkste van Europa was gebleken omdat zijn club na een hope loos schijnende achterstand van 2—0 toch nog met 5—3 had kunnen winnen van het machtige Real Madrid dat al vijf keer de Cup in ontvangst had mogen nemen. Zoals die man in de catacomben waren er velen gisteravond. Supporters, maar ook spelers. Na het slotsignaal van scheidsrechter Horn was het Olympisch stadion van hen. Van hen alleen. Er be stond geen neutraal Nederlands publiek meer, geen Real Madrid met al zijn voet bal-grootmogendheden en geen menigte politiemannen die vergeefs probeerden de spelers van Benfica veilig naar de kleed kamer te leiden. Een deinende massa in rood en witte kleuren beheerste het sta dion waar zich de grandioze finalewed strijd had afgespeeld Enige dagen geleden hoorde men fantastische bedragen noemen voor een kaartje voor de Europese bekerfinale. Een open zitplaats voor zeventig gul den, een open zitplaats voor vijftig gulden en zo maar door. Maar gister avond buiten de muren van het stadion waren er tientallen, zo geen honderd tallen te koop. En niet alleen staan plaatsen, maar alle rangen. Drie kwar tier voor de wedstrijd overvroeg men nabij het Haarlemmermeerstation nog iets, maar dichter bij het stadion wer den de prijzen steeds lager. En op hel stadionplein was toen een kaart voor de eretribune al te krijgen voor de helft van de prijs die er op aangegeven staat. Waar al die plaatsen vandaan kwamen? De Portugezen en Spanjaarden had den met grote pakken kaartjes een ware „dumping" op de markt veroor zaakt. Vooral Portugezen bleken hon derden kaartjes in hun bezit te hebben. Daardoor kwam de eis van Benfica om nog meer toegangsbewijzen te krijgen dan het toegewezen kwantum (die ove rigens niet werd ingewilligd) wel in een belachelijk licht te staan. Er bestonden plannen om gisteravond direct na afloop van de finale voor de Europa Cup op vier plaatsen van het sta dion vuurwerk af te steken. Dit ter gele genheid van het vijftigjarig bestaan van de N.V. Het Nederlandse Sportpark. Er werd evenwel geen toestemming voor ver leend, omdat men gevaar vreesde voor de opeengepakte publieke massa. Eusebio is na afloop door enthousiaste bewonderaars op de schouders ge heven. Andere Portugese supporters, die kennelijk een aandenken aan de finalewedstrijd in Amsterdam wilden bewaren, hebben hem al het voetbal shirt van de schouders gerukt. die nodig is om in een wedstrijd als de finale van het Europese toernooi terug te komen van een 2-0 achterstand opgelo pen door goals van.klasse van linksbin nen Puskas in de achttiende en 23ste mi nuut tot 2-2 door Aguas en Cavern m de 25ste en 34ste minuut en het dan daarna nog eens te pfesteren om via een 3-2 nadelige stand (weer door Puskas, in de 38ste minuut) uit te lopen naar een 5-3 overwinning (Coluna, zesde minuut na de rust, Eusebio strafschop in de negentiende minuut en weer. Eusebio in de 24ste mi nuut). Dat kunnen alleen complete voet ballers dat kunnen alleen de grootsten onder de groten. Grandioos, ja dat was de Amsterdam ti- nale van de Europabeker. Grandioos in de eerste plaats kwalitatief, maar direct daar na grandioos ook omdat deze door 65.000 mensen in het stadion en vele miljoenen voor het t.v.-scherm gevolgde wedstrijd alles in zich borg wat een voetbalminnaar maar in verrukking kan brengen: span ning, sfeer, dramatische momenten en glorieuze hoogtepunten. En dat alles dan nog met acht doelpunten van een kwaliteit zoals men ze hier te lande maar heel zelden ziet. Maar laten we geen vergelijkingen ma ken met wat het Nederlandse publiek /iet in topwedstrijden. Want onder de schijn werpers van het Olympisch stadion bewoog zich gisteravond de top van het Europese voetbal en die top ligt ver, oneindig ver weg van het beste van wat wij hier in Ne derland ooit gezien hebben. Van het tech nisch en taktisch zo moeilijke voetbalspel waren de professoren aan het werk, de maestro's, de volmaakten voor wie het spel geen geheimen meer kent. Neen, niet alleen bij Benfica, dat de vorig jaar ver overde Cup in bezit mocht houden, ook bij Real Madrid. Want Benfica mocht dan winnen en verdiend omdat men een be ter team in het veld bracht Real Ma drid had meer kwaliteit. Nóg meer kwali teit. Maarindividueel gezien. En dat heeft uiteindelijk de doorslag gegeven ten gunste van de Portugese kampioensploeg, die naar het ons leek ook een nog grotere morele kracht in het geding kon brengen. Want wat te zeggen van de ijzeren wil De bal waarmee een wedstrijd als die om de Europabeker wordt gespeeld is uiteraard een ook al kostbare tro fee. Maar gisteravond kreeg niet een speler hem in het bezit. In de 45ste minuut namelijk ban de tweede helft zou doelman Costa Pereira vam, Ben fica een uittrap doen van de grond toen scheidsrechter Leo Hom kwam toelopen. Lag de bal niet op de juiste plaats? Wel degelijk. Vlak bij de bal gekomen floot Leo Horn evenwel heel laconiek voor het einde, pakte vervol gens het ook voor hem bijzonder aar dige aandenken onder de arm en ver dween toen in de toestormende menig te Portugese supporters die hun favo rieten op de schouders wilden nemen. Een treffend beeld voor de Cupfinale van woensdagavond. Aguas (rechts) is weer eens ongrijpbaar gebleken en vuurt vervolgens een schot van klasse af tussen twee Spaanse verdedigers (Santamaria en Pachin) door. Wij voor ons geloofden niet aan een ne derlaag voor Real Madrid, maar gister avond is wel heel duidelijk bewezen dat ook spelers als Di Stefano, Puskas, Gento, Del Sol, Santamaria en hoe al die groot heden ook mogen heten, naar een neder laag te spelen zijn. Niet alleen met kwali teit, maar ook en vooral met een moreel dat niet kapot te krijgen is met een standvastig elftal, dat natuurtalenten als Aguas, Coluna en Eusebio heeft om dat op het scorebord tot uitdrukking te brengen. Ja, die Eusebio. De rijke Italiaanse club Juventus heeft eens een bod op hem ge daan van 2'/» miljoen, maar Benfica hield hem. En terecht, want zo'n voetballer als die aalvlugge en ongelofelijk behendige Sil- va Ferreira, die nog niet zo lang geleden als schelpenvisser op het strand van Mozambique werkte en in zijn vrije tijd wat aan voetbal deed op blote voeten, is meer dan zijn gewicht in goud waard.. Hij is in een voor hoede met voetbalartiesten als Coluna, Aguas, Augusto en Simoës nog een ster op eenzame hoogte. En hij is daarbij nog zo hard als een bikkel. Dat bleek na de rust. Benfica was met een dreunend hard schot van Coluna, ge lost van zeker dertig meter afstand, gelijk gekomen met Real Madrid. Een strijd op leven en dood volgde. Want Real was plot seling niet zo zeker meer van zijn zaak. Zelfs de grote Di Stefano, geroutineerd ais geen der anderen, toonde tekenen van onzekerheid. De ploeg die in die periode een goal zou maken nam een grote sprong naar de eindzege, dat was duidelijk. Toen brak de negentiende minuut aan. Benfica brak door over rechts met de bal bij Eusebio. Spil Santamaria van Real onderbrak de aanval. Maar veel te ruw. Hoog van de rug van de Spanjaard smakte Silva Ferreira Eusebio tegen de grond. En het was bepaald geen komedie dat hij mi nuten lang bleef liggen. Intussen had scheidsrechter Horn de bal al op de witte stip gelegd. Strafschop! Een schop van elf meter die honderdduizenden guldens waard kan zijn. Wie zou er happig op zijn zich achter de bal te plaatsen? Eusebio kon zich met recht van die taak distantiëren, maar hij was het toch wel degelijk die met ijzige kalmte de witte bal achter doelman Araquistain schoof.. En met die goal legde hij de basis voor de uiteindelijke eindzege van 5-3 die Euse bio zelf later vaststelde met een schot dat met zo'n enorme vaart langs Real's doel man vloog dat Araquistain het wellicht niet eens heeft gezien. Dat doelpunt dat begreep iedereen - betekende de genadeslag voor Real Ma drid. En ook al zou dan de Spaanse ploeg volledig hebben gespeeld rechtsback Casado was intussen gewond geraakt en hinkte als rechtsbuiten mee winst zou er toch niet meer hebben ingezeten. Want het peil waarop Benfica bij die 5-3 stand speelde had wellicht geen enkele ploeg kunnen evenaren. In de voetbalterminolo gie zijn dan ook heel moeilijk woorden te vinden om aan te duiden hoe die machtige eenheid van Benfica Real liet weten dat haar de Europa Cup toebehoorde en niet de winnaar van het eerste half uur. Goed, een keer hadden de rood-witten het geluk op hun hand dat scheidsrechter Horn precies zag wat velen niet zagen dat Di Stefano bij een doorbraak niet ge haakt werd, maar zich in het strafschop gebied liet vallen om een strafschop te for ceren, maar ook als Horn zich vergist had en wel een penalty had toegekend, dan nog zou Benfica zich niet hebben laten terug dringen naar een gelijke of nadelige stand Want Benfica zwaaide de scepter Ben fica was overal. Spil Germano, voor de rust haast hopeloos omdat hij de weerga loos goede Puskas niet in bedwang kon houden, hervond zijn zelfvertrouwen en maakte toen zijn grote naam waar. De naam die zijn club duidelijk al had: Euro pees kampioen! Bcnfica's coach Bela Guttmann moet haast wel een duivelskunstenaar zijn op het gebied van voetbal: elf spelers bij el kaar krijgen zoals men die gisteravond kon zien, daar een elftal van maken en dat team van eersterangs voetbalartiesten dan nog bijbrengen dat teamgeest een kwaliteit is die meer waard is dan twee goals in de finale... Bela Guttmann gaat weg bij Benfica omdat hij zegt dat bij de Portugese kam pioensploeg die hij twee keer de hoogste eer in het Europese clubvoetbal heeft la ten behalen niets meer te bereiken is; ge lukkig de club die zijn volgende werkge ver is... Hij verstaat de kunst een elftal te maken van elf begenadigde voetballers. De strijd om de Europa Cup heeft gister avond ook na afloop van de finale tussen Benfica en Real Madrid nog voortge duurd. De uiterst kostbare trofee een kwartier voor het einde op een tafeltje voor de eretribune gezet, keurig bewaakt door een rechercheur in burger en enkele agenten in uniform was nauwelijks uitgereikt of een woeste overwinnings dans van spelers en het Portugese pu bliek met de Cup als centraal punt nam een aanvang. Boven de deinende menigte kon men slechts de blinkende beker en de spelers zien (enkelen met ontbloot bovenlijf omdat enthousiaste supporters hen het voetbal shirtvan de schouders hadden gescheurd) en vele heel veel rustiger Nederlanders vreesden dan ook het ergste voor de zil veren trofee. Ook de politie. Met een maximum aan in spanning bereikten enkele agenten mid- voor Aguas, die op dat moment de Cup in de armen torste. Tientallen Portuge zen evenwel wilden het kleinood even aanraken of nog liever hun lippen druk ken op het edele metaal. Maar de politie is er nu eenmaal voor kostbare zaken te bewaken. Ook op het voetbalveld. Om ringd door agenten die zich zeer kracht dadig verweerden tegen opdringerige Portugezen verdween Aguas met zijn beker pas na heel veel moeite onder de eretribune waar hij en zijn trofee in wat kleiner kring het middelpunt van de be langstelling waren. Voor de aanvang van de wedstrijd tus sen Real Madrid en Benfica werd er in de catatombe van het Olympisch stadion nog een kleine „ballen-oorlog" gevoerd. De Portugezen kwamen met een bal, de Span jaarden hadden er een en beide ploegen wilden met hun geliefd leder dat zij had den meegebracht, spelen. Leo Horn hakte de knoop door. „Een andere bal, en deze gaan terug naar de kleedkamers", was zijn Salomons-oordeel Onbeschrijfelijke tonelen speelden zich af in de Portugese kleedkamer. Voor Eusebio, de 19-jarige wondervoetballer die een jaar geleden nog schelpen viste langs de stranden van Mozambique, was het al lemaal teveel geworden. Snikkend, met hoge uithalen, wankelde hij door de gan gen. Temidden van het tumult der sup porters werd hij de kleedkamers binnen geduwd. Trainer Bela Guttmann ving hem op. Maar zijn troostende woorden drongen niet tot de neger-voetballer door Zachtjes werd hij op de tafel gelegd waar hij hevig schokkend langzaam tot zichzelf kwam. In een hoekje van de ka mer realiseerde Coluna zich langzaam zijn geluk „Felice., felice.." mompe lend. Augusto stond met gebogen hoofd tegen de muur te snikken. De spanning was te groot geweest. De ontlading moest ko men en dat niet in de vorm van opge togen uitbundigheid maar teruggetrok ken in een hoekje van de kale kleedka mer. In die omstandigheden verrichtte trainer Bela Guttmann het onmogelijke. Terwijl hij in drie talen de Portugese, Franse en Italiaanse verslaggevers te woord stond zag hij nog kans als een vader zijn spe lers te verzorgen, terwijl buiten de inter nationale sportpers vocht om de deur te forceren. Peodro Casado strompelde weg. Alleen. Er was nog vijf minuten te spelen, maar voor de onfortuinlijke rechtsachter van Real Madrid was de wedstrijd afgelopen. Trouwens, alles wat Spaans was, besefte op dat moment dat het glorietijdperk van Real Madrid in deze minuten ten einde liep. Eenzaam hinkend verdween Casado in de kleedkamer. Manager Oesterrechter zei het even later duidelijk: „We hebben pech gehad. De penalty bracht de ommekeer. Nadat Ben fica op 4-3 was gekomen, verdween de cadans uit onze ploeg. Puskas, onze bes te speler, kon het alleen ook niet meer klaren omdat Di Stefano teveel in de verdediging werd teruggetrokken na het uitvallen van Casado. Pech, maar Ben fica was de sterkste." Leo Horn, die deze wedstrijd sterk leidde, was bijzonder te spreken over het spel van de Portugezen. „Benfica kreeg te recht een strafschop toen Eusebio tegen de grond werd gewerkt, Di Stefano liet zich 12 minuten voor tijd met drie ver dedigers om zich heen vallen. Hij had geen schijn van kans om er door te ko men." Horn vond dat het geen moeilijke wedstrijd was geweest om te leiden. „Ik ben in Nederland ook wel wat gewend. Eén fout je heb ik gemaakt," gaf hij ruiterlijk toe, „dat was toen linksbuiten Gento alleen langs de lijn snelde. Ik heb toen afge floten maar had eigenlijk de voordeelre- gel moeten toepassen." In het Noordierse elftal, dat woensdag 9 mei in het Rotterdamse Feijenoord-stadion tegen Nederland uitkomt, is één debutant opgenomen, nl.. de 19-jarige doelverdedi- ger Bobby Irvine. De ploeg wijkt op zes plaatsen af van het elftal, dat deze maand met 40 van Wales heeft verloren. Het elftal is als volgt samengesteld: Doel: Irvine (Linfield) Achter: Keith (Newcastle United) en El- der (Bumley). Midden: Blanchflower (Tottenham Hot spur), Cunningham (Dunfirmline) en Ni cholson (Manchester United). Voor:Humphries (Coventry City), Law- ther (Blackburn Rovers), Dougan (Aston Villa), Mcllroy (Burnley) en McParland (Wolverhampton Wanderers). Reserves: Briggs (Manchester United), Harvey (Sunderland) en McAdams (Leeds United) In deze ontmoeting speelt aan voerder Blanchflower zijn 51e interland. Tenvijl de aanvoerder Aguas uit handen van de voorzitter van de UEFA de Europa Cup in ontvangt nam wist Coluna zich aan de vaste greep van de wilde schare supporters te ontworste len. In extase viel de Portugese voet balheld op de knieën en plukte voor zichtig een graszode uit de mat van het veld, waarop zijn ploeg voor de tweede maal de kostbare beker had veroverd. Colwna stopte de graszode in de flar den, die na de wilde aanval van zijn supporters van zijn shirt waren over gebleven. Zorgvuldig koesterde de Por tugees de trofee, die later in zijn koffer verdween. Doelman Costa Pereira vam eBnfica brengt redding bij een Spaanse aanval. Costa Pereira van Benfica heeft de beker; in de loop van de avond zouden nog zeer velen de fel begeerde trofee even vast willen houden. Alle Britse sportjournalisten zingen van daag onverbloemd de lof van Benfica, dat in de finale van het toernooi om de Europa Cup woensdagavond in Amsterdam met 5-3 van Real Madrid gewonnen heeft. Maar ook de dappere verliezers wordt lof toegezwaaid. Donald Saunders van de Daily Tele graph schrijft: Benfica, de adelaars van Lissabon, zijn de nieuwe vorsten van het Europese voetbal. Zij zijn aan de macht gekomen door Real Madrid te bedwingen met de mooiste show van scherpschieten die ik ooit gezien heb. Roy Peskett van de Daily Mail spreekt van een van de mooiste wedstrijden met de hardste schoten, die in Europa gezien zijn. Ken Jones van de Daily Mirror schrijft: bedenk alle mogelijke superlatieven en zij zullen niet voldoende zijn ori) de superbe vakbekwaamheid en de stootkracht te be schrijven die hier vertoond werden. In de Daily Herald zegt Peter Lorenzo, dat Benfica buiten kijf bewezen heeft het grootste voetbalelftal buiten Zuid-Amerika te bezitten. Hij noemt de nederlaag van Real Madrid het einde van een tijdperk. In de Daily Express noemt Desmond Hackett de wedstrijd een avond van ma jestueus voetbal. Dit edele Benfica past het zich te scharen aan de zijde van de vorsten, die in deze stad het zilveren hu welijksfeest van koningin Juliana vieren. Laurie Pignon van de Daily Sketch zegt: door de magische hat-trick van de 35-jaar oude Hongaarse maestro Ferenc Puskas in de 38ste minuut was het waard een reis van 1.000 mijl te maken om deze Europa bekerfinale te zien. Dit was het voetbal waarvan wij thuis dromen. De Times tenslotte commentarieert dat de superbe fysieke fitheid van Benfica een belangrijke factor voor de overwinning is gebleken.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 25