Arabieren zijn ontstemd over Israëls irrigatieplannen Motels verrijzen in Australië als paddestoelen uit de grond Verwarmde zwembaden in open lucht als attractie Kodak H.&J.Lamp Gigantisch project voor vruchtbaar maken van de Negev-woestijn Russisch bezoek aan Frankrijk afgelast Kodachrome II Echte Engelse door Dr. R. van Egmond h VRIJDAG 4 MEI 1962 13 Gewestelijke projecten Jordaanwater kop en schotels, verfijnd traditioneel, van Bone China, in een stoet van gebloemde (en ook oriëntaalse) decors - daarvoor betaalt u Altijd minder (v.a. 2.95) bij winkel vol ontdekkingen In volle gang Staking op het Parijse vliegveld Orly Zo Juist verschenen: de nieuwe stalenboeken R D-behang, jaar gang 1962. Wij sturen U een kleine bloemlezing als U een briefkaartje schrijft (met 30 ct. extra postzegels) naar Rath Doodeheefver, Afdeling D, Prinsengracht 730, Amsterdam. li Winstgevend Nieuw! Kleurenfilm voor mensen van nut voor mensen als u! Centrale commissie voor Concilie weer bijeen (Van onze correspondent) JERUZALEM. Water is een levens voorwaarde voor ieder land. Voor Israel, droog en merendeels nog dor, geldt dat zevenvoudig. Het weinige water waar over het beschikt, komt in drie vormen voor: wel- en rivierwater, bronwater en regenwater dit alles tezamen levert een 1770 miljoen kubieke meter per jaar op. Voor de drinkwatervoorziening en de industrie is ongeveer 400 miljoen ku bieke meter per jaar nodig, zodat voor de landbouw ongeveer 1370 miljoen ku bieke meter overblijft. Daarmee kan een 260.000 ha worden bevloeid, iets minder dan de helft van de totale oppervlakte, die voor bewerking in aanmerking komt. De helft daarvan ligt ten noorden van Tel-Aviv, de andere helft ten zuiden. Maar 85 percènt van het water bevindt zich in het noorden en slechts vijftien percent in het zuiden, dat grotendeels wordt inge nomen door de Negev-woestijn, die Israel in een vruchtbare streek wil metamorfo seren, voor zijn steeds wassende bevol king. Om dat probleem op te lossen be staat slechts een enkele mogelijkheid: hei water uit het betrekkelijk waterrijke noor den naar het waterarme zuiden te leiden Om het water daarheen te brengen, waar het 't hardst nodig is, hebben de Is raëlische ingenieurs in de eerste plaats een netwerk van regionale watervoorzienings projecten in het leven geroepen. Het noor delijk grensproject, waarbij gebruik wordt gemaakt van welwater, levert jaarlijks '.es miljoen kubieke meter aan de nederzettin gen in de streek van de Libanese grens. Het Kinneret-Beit-Sheanproject maakt voornamelijk gebruik van het water van het Meer van Tiberias als een alternatief voor dat van het riviertje de Yarmoek, waarmee de nederzettingen in het Jordaan- dal hun akkers irrigeerden voordat het door de Jordaniërs werd afgetakt. Het pro ject westelijk Galilea-Kishon, dat wordt ge voed door wel- bron- en regenwater, dat in een groot reservoir wordt verzameld, dient steden als Akko (Acre) en Haifa met omgeving en het westelijk deel van de vlak te van Esdraelon. Maar het voornaamste regionale networdt gevormd door twee buizenstelsels, die het water van de Yarkon (een riviertje bij Tel- Aviv) die door bronnen en wellen wordt gevoed, naar de noordelijke Negev bren gen. Een leiding is reeds gereed: 106 km lang en samengesteld uit buizen met een mid dellijn van 1.68 meter. Zij voorziet de ne derzettingen in het noordelijk deel van de Negev jaarlijks van honderd .miljoen ku bieke meter water. Het wordt opgepompt door drie onderaardse pompstations en verzamelt zich in vier reservoirs. De twee de tak van dit buizenstelsel (het westelijk deel) die nog in aanbouw is, zal 150 mil joen kubieke meter water per jaar naar de Negev brengen, waarbij gebruik wordt gemaakt van buizen met een doorsnee van 1.78 meter. Te zijner tijd worden beide buisleidingen met elkander verbonden. Deze regionale werken mogen dan al de watervoorziening in verschillende delen van Israel sterk ten goede zijn gekomen, van werkelijk nationale betekenis is het gi gantische project, dat in volle uitvoering is en dat door een ingenieus systeem van buisleidingen, kanalen, pompstations en tunnels Jordaanwater naar de Negev voert. Bij de tenuitvoerlegging van dit plan. dat in internationale technische kringen opmerkelijk veel belangstelling geniet neemt het Meer van Tiberias dat hisr Advertentie Barteljorisstraat 18 - Haarlem Tel. (02500) 18574 Meer van Kinneret wordt genoemd een centrale plaats in. Het wordt de reusachti ge vergaarbak voor een zevenhonderd mil joen kubieke meter water, dat over enkele jaren Israels zuidelijk woestijngebied tot nieuw leven zal brengen en het voor min stens een miljoen mensen bewoonbaar zal maken. De kosten, daaraan verbonden, belopen meer dan vier miljard pond. d.w.z. ruim één en een derde miljard dollar. Alleen al op de staatsbegroting vooi dit jaar is een bedrag van eenenzestig miljoen pond uitgetrokken. Het werk vordert snel, on danks problemen, waarvoor men nog geen oplossing heeft gevonden. In de herfst van het volgend jaar hoopt men met het proef draaien te kunnen beginnen en als alles naar wens en verwachting verloopt zal het hele enorme project in de zomer van 1964 officieel in gebruik worden gesteld, het geen betekent, dat driehonderd miljoen ku bieke meter water per jaar naar de Negev zal stromen. PARIJS (Reuter) Het bezoek van de Russische vice-premier Konstantin Roed- nev, die met een technische groep van vijf tien man voor veertien dagen naar Frank rijk zou komen, is afgelast wegens de di plomatieke spanning tussen de twee lan den, zo verluidt in Parijs. Roednev is hoofd van de staatscommis sie voor coördinatie van het wetenschap pelijk onderzoek. De delegatie zou deelne men aan een door de Franse regering ge- organiseerde technische bijeenkomst. Frankrijk en de Sovjet-Unie hebben we derzijds hun ambassadeurs teruggeroepen nadat de Sovjet-Unie, na het in maart ge tekende Algerijnse bestand, de Algerijnse voorlopige regering de jure had erkend. Ingenieurs, technici, geologen, hydrolo gen, opzichters en arbeiders houden zich dag in dag uit bezig met de verwezenlij king van dit plan, dat op de lijst van Is raels dringendste behoeften de tweede plaats inneemt: dadelijk na 's lands de fensie. Rijdende hijskranen leggen buizen, zo hoog, dat een jeep er zonder moeite door heen kan rijden. Een pompstation in Tabgha, aan de noord-westelijke oever van het meer van Tiberias, pompt het water naar een punt, dat als Chukuk bekend staat. Vandaar stroomt het door een zestien kilometer lang open kanaal naar een reeds gegraven reservoir, waar een groot pomp station in aanbouw is, dat het water tot een hoogte van honderdzestig meter zal opstuwen naar de zogenaamde tunnel van Eilabun, die over een afstand van 840 me ter uitgehouwen is in de harde rotsbodem. Van hier stroomt het naar het dal van Beit-Netufa, waar men binnenkort begint met het aanleggen van een ongeveer ze ventien kilometer lang kanaal, dat het wa ter naar een reservoir zal leiden met een capaciteit van ongeveer vier miljoen ku bieke meter. Buizen leiden het vervolgens naar de vlakte van Esdraelon. Vandaar gaat het via een tunnel, die nog in aanbouw is, over een afstand van dertien kilometer naar een andere tunnel, die 6*/z kilometer lang is en reeds is voltooid. En tenslotte na een afstand van ongeveer vijftig kilometer te hebben afgelegd, bereikt het 't buizennet van het Yarkon-Negev-project in Rosh Haayin, ten noordoosten van Tel-Aviv, met zijn rijke bronnen, die ook Jeruza lem van water voorzien. Het is gemakkelijk neergeschreven, maar men moet de bijzondere geografi sche gesteldheid van dit land kennen om te beseffen, welk een gigantentaak hier wordt verricht, en wat er al zo aan hersen- en handen-arbeid moest worden verzet voordat de voorwaarden konden wor den geschapen, die het de landbouwer in de Negev mogelijk maken zijn velden te bevloeien met water, dat aan de Jordaan werd onttrokken Technische problemen waren er zonder tal. Sommige hebben nog Israels nationale irrigatieplan heeft in vakkringen over heel de wereld grote belangstelling gewekt. Het heeft ook hevig verzet uitgelokt bij de Ara bische staten van Midden-Oosten, in hei bijzonder in Syrië, dat kort geleden bij de Veiligheidsraad heeft geprotes teerd tegen gebruikmaking van het water van de Jordaan voor bevloeiing van de Negev-woestijn. Aan dit gigantische project, dat in volle uitvoering is, wijdt onze Israëli sche correspondent een tweetal be schouwingen, waarvan de eerste hierbij wordt afgedrukt. PARIJS (RTR) De communistische, so cialistische en roomskatholieke vakbonden in Parijs hebben hun leden bij het grond personeel van het vliegveld Orly opgeroe- om eisen voor hoger loon, een veertigurige werkweek en een vakantietoeslag van 600 nieuwe franc kracht bij te zetten. Men verwacht dat het vliegverkeer op de lucht haven moeilijkheden zal ondervinden maar dat het niet geheel tot stilstand zal komen. Advertentie •n R&D-HUIS «.HARTELIJK CENTRUM VAN ONS LEVEN Mil steeds hun definitieve oplossing niet gevon den. Het meer van Tiberias verzout naar mate men meer water oppompt. In een bepaalde sector van het project sijpelt het water weg door de poreusheid van de bodem. Deskundigen hebben er het hoofd over gebroken, maar zijn er nog niet m geslaagd het kwaad te verhelpen. Maar desondanks bouwt men onver moeid verder. Hoeveel struikelblokken wa ren er niet, toen men de eerste spade in de grond stak? Ze hebben in de loop der jaren een voor een hun oplossing gevonden en de Israëlische ingenieurs, die de leiding hebben bij dit werk, dat voor hun land van zo'nenorme betekenis is, vertrouwen dat zij in de naaste toekomst ook de res terende hinderpalen de baas zullen worden. „Als wij dat vertrouwen niet hadden", zei ons ir. Saul Doron, onderdirecteur van wa ter planning for israel ltd.," zouden wij er nooit aan zijn begonnen" en voor die logika is wel iets te zeggen. Het leggen van de meer dan mans hoge buizen vóór Israels nationale irrigatieplan. (Van onze correspondent) SYDNEY. Als de vestiging van mo tels in Nederland aan het begin staat van haar ontwikkeling, nu Amsterdam zijn tweede motel heeft gekregen en motel Zwammerdam in 1964 zal worden geopend, is er alle reden zich te ver heugen, maar die verheugenis kan nau welijks groter zijn dan die van het pu bliek in Australië, waar de opkomst en ontwikkeling van het motelwezen de reiziger eindelijk het comfort hebben gegeven, dat hem in de donkere, be dompte en ouderwetse hotels werd ont houden. Hotels in Australië zijn berucht om hun slechte dienstbetoon. Afgezien van de spreekwoordelijke uitzonderin gen, beijvert de hotelhouder („publican") in Australië zich meer zijn bierdrinkers te gerieven dan zijn gasten, die slechts welkom zijn als ze tevens blijk geven van een dorstige keel. Het is dus geen wonder dat toen de motels zich acht jaar geleden begonnen te ontwikkelen, er voor de reiziger een nieuwe wereld openging en de eerste motelhouders for tuinen hebben verdiend. In acht jaar tijds heeft Australië meer dan tweehonderd miljoen gulden in mo tels belegd en zijn er al zoveel over het gehele land verspreid, dat men de tel is kwijt geraakt. Het aantal wordt geraamd op vijfhonderd. Vele daarvan zijn juweel tjes van bouwkunst, andere zijn eenvoudig van opzet. Het dienstbetoon in de motels en het comfort zijn, waar men ook komt, echter beter dan in de hotels. Hoge logeerprijzen blijken de Australiërs niet af te schrikken. Zij variëren van acht gulden per nacht per persoon in een een voudig motel tot 25 gulden in luxueuze inrichtingen en zelfs tot 40 gulden in chique motels in de hoofdsteden. In de eerste klas motels zijn de kamers voorzien van radio (en soms televisie) een elektrische koel kast en is er centrale verwarming in de winter en een koelinstallatie in de zomer. Men heeft er de keus tussen bediening van maaltijden op de kamer (ontbijt) of in het weelderig ingerichte restaurant. In de laatste tijd is bij al die luxe nog gevoegd het zwembad, met verwarmd water in-de koele tijd van het jaar. Een douchecel met ingebouwd toilet in alle kamers wordt niet als luxe beschouwd, maar is onmisbaar in elk motel. De Austra liër is gewend thuis elke dag tenminste één keer te douchen of te baden en in de motels die meestentijds alleen maar en kele gemeenschappelijke badkamers heb ben, staat hij 's morgens geduldig in de rij te wachten op zijn beurt. Geen wonder, dat de autoreiziger de vestiging van mo tels met een badgelegenheid (douchecel) in elke kamer, met gejuich begroette. Reizigers op de weg nemen tegenwoordig, letterlijk en figuurlijk gesproken, hun toe vlucht tot een motel alleen als de motels zijn volgeboekt of niet aanwezig zijn. De zwembaden, die nu allerwegen worden NEDERLAND EN EUROPA Met grote regelmaat worden door het Europa van de Zes conferenties belegd die gewijd zijn aan hun politieke een wording. De verslagen over wat daar wordt besproken vormen een niet zeer boeiende lectuur gewoonlijk moeten de commentators het doen-met een mager slotcommuniqué en zelfs dat is niet altijd voor handen. Is het daarom wonder dat dit gehele onderwerp de meeste lezers van de dagbla den al lang niet meer boeit? Wanneer er immers niets ge beurt op die conferentie, en alles blijft bij het oude, is men dan niet juist waar men wezen wil? Dan immers slagen De Gaulle en Adenauer niet in een opzet waartegen Luns-en nu ook Spaak zo veel bezwaar hebben gemaakt. Wij voor ons menen echter, dat het vastlopen van deze conferenties daarop komt het neer een betreurens waardige zaak is die niet ons, maar alleen de vijanden van een sterk West-Europa genoe gen kan doen. Met leedwezen zien wij dat Nederland en Bel gië vooraan in het gelid staan om een streven te helpen tor pederen waarvan juist onze beide landen veel te verwach ten hebben. Als kleine staten hangt ons behoud af van vaste en vreedzame verhoudingen in Europa. Dit besef, dat in Ne derland goed is doorgedrongen, heeft van ons land bijna steeds een vaandeldrager gemaakt van de Europese eenheid. Nu daarentegen dragen wij niets uit wij dragen iets ten grave: het plan-De Gaulle voor de politieke eenheid in West-Europa. Wij doen dit met een zekere zelfgenoegzaam heid. Wij dat wil zeggen onze minister van Buitenland se Zaken. „Hij zal het wel weten", schijnen de meeste van onze landgenoten te zeg gen, en zij laten hem zijn gang gaan, in Europa zo goed als met Nieuw-Guinea. Heeft het plan-De Gaulle dan geen bezwaren? Die heeft het zonder twijfel, maar alleen, de voordelen winnen het van de bezwaren en er is een betere tactiek denkbaar dan die van de zuivere verwer ping, van het veto. Voor de heer Luns is het verheugend dat hij nu toevallig minister Spaak aan zijn kant heeft heeft men hem niet verweten dat hij de Benelux veronacht zaamde? En inderdaad ziet men nu gebeuren wat in zo een geval te verwachten was: indien Nederland en België eensgezind optreden, dan moe ten de Zes als geheel daarmee terdege rekening houden. Twee hoofdbezwaren schij nen de heren Spaak en Luns te hebben: Engeland doet als nog niet mee, en het „Europe des Patries" is niet een Europa dat uitstijgt boven de naties, het is niet supra-nationaal. Een derde bezwaar betreft minder het plan-De Gaulle dan de wijze van behandeling: de groten worden het eens en zetten het resultaat van hun overeenstemming voor aan de kleintjes. Wat de twee hoofdbezwaren aangaat, menen wij dat het misschien wel meevalt. Enge land onderhandelt om in de Euromarkt te worden opge nomen; het doet dit met duide lijk politieke bedoelingen. Zo dra het in de Euromarkt is, zal het deel willen hebben aan het politieke eenheidsorgaan en niemand, ook De Gaulle niet, kan Engeland er dan uit weren. Het tweede bezwaar, dat dit nieuwe politieke orgaan supra nationaal diende te zijn, ach ten wij voorshands meer van theoretisch dan van praktisch belang. Voor wie, zoals mi nister Luns, dit tweede be zwaar aanvoeren tegelijk met het eerste, spreekt blijkbaar niet die eigenaardige tegen strijdigheid die er toch in ligt: ook Engeland, juist Engeland, wenst een politieke aanpak van de Europese eenwording op basis van vrijwillige samenwerking der verschillen de nationaliteiten, een „Europe des Patries" dus, en geen su- pra-nationale grondslag. Betreffende het derde be zwaar tegen het plan-De Gaul le, dat wij het overdonderen van de kleine landen in de ge meenschap van de Zes kunnen noemen, hier zijn wij het voor één keer volmondig eens met de beide Beneluxministers. die zich gelukkig geen van beiden laten overdonderen. Alleen wil dit niet zeggen dat zij nu het gehele plan, om der wille van de wijze waarop het wordt opgediend, overboord moeten gooien. Om het positief te stellen: de band die Nederland met West-Europa bindt, is essenti eel zozeer dat, wanneer door enige vorm van samengaan van de landen van West-Euro pa deze band bevestigd en ver stevigd kan worden, die kans niet gemist mag worden. Onze plaats is in West-Europa, onze grootste belangen liggen zon der twijfel hier en cultureel zijn wij één met de landen om ons heen. In de huidige onge lukkige splitsing van de we reld tussen West en Oost is het niet van belang ontbloot dat aan onze verbondenheid met West-Europa extra aandacht wordt besteed. Indien wij, zo als thans het geval is, een on genuanceerd standpunt inne men door de leiding van de NAVO te volgen zonder op on ze positie in West-Europa bij zonder acht te slaan, dan staan wij als klein land tegenover de verpletterende overmacht van Amerika. Maar wanneer de politieke samenwerking van West-Europa verzekerd is, en wij daaraan deel hebben, dan verandert dit de verhoudingen op ingrijpende wijze. Wat niet verandert, is ons geloof in de doelstelling zelve van de NAVO: het voortbestaan van het vrije Westen. Het is dus niet juist om te stellen dat de totstandkoming van het plan- De Gaulle of enig soortgelijk plan de NAVO zou ondermij nen; de deelnemende landen houden er alle belang bij om niet door het internationale communisme onder de voet te worden gelopen. Wat wél zal veranderen, en dit tot heil van West-Europa, zijn de onder linge verhoudingen in het bondgenootschap en daardoor de mate waarin met de West- europese verlangens zal wor den rekening gehouden. Vrijwel alle Nederlanders (waaronder wij) zien veel lie ver Engeland binnen de West- Europese politieke eenheid dan dat het daarbuiten blijft. In feite zal dit betekenen, dat Engeland het machtigste lid is van die groepering en ook dit is ons aangenamer dan dat het overwicht wordt gevormd door de combinatie Frankrijk-West- Duitsland. Maar ofschoon wij er belang bij hebben dat En geland toetreedt, betekent dit niet dat het ook nodig zou zijn, of zelfs maar doelmatig, te wachten totdat Engeland zich bij de Euromarkt heeft aange sloten. Tenslotte bestaat het Europa van de Zes reeds meer dan tien jaar; de verdere poli tieke opbouw van dit deel van de wereld is te urgent om deze zonder noodzaak een paar jaar langer te laten wachten. De Engelse besluitvaardigheid die in het verleden niet groot was wanneer het over toenadering tot Europa ging. kan alleen toenemen wanneer er een po litieke eenheid in het zicht komt. Het belangrijkste is niet de vorm van de politieke een heid. maar wel dat er politieke eenheid komt. Zelfs in het on gelukkige geval dat Engeland, om welke reden dan ook, hier bij voorlopig niet betrokken zou zijn, is het voor Nederland beter dat die politieke eenheid er wél dan dat zij er niet komt. De supra-nationale gedachte is voortreffelijk; zij moet echter groeien en kan niet van boven af worden opgelegd. Dat zij groeit, zelfs in Frankrijk, be wijst het debat over de rege ringsverklaring van de nieuwe eerste minister Pompidou. Aan het begin van dit arti kel merkten wij op hoe mager de informaties zijn waarop de burgers hun standpunten moe ten baseren. Die klacht geldt zeker niet alleen het beleid in Europese zaken! Het heeft meerdere bedenkelijke gevol gen. Onder andere dit, dat bui tenlandse politiek wordt voor gesteld als iets zö ingewikkelds en verborgens, dat alleen vak ministers met vele jaren mi nisterschap in staat zouden zijn haar te voeren en te be oordelen. Het laatste blijft echter in een democratie uit eindelijk de taak van de staats burger; de minister, hoe be langrijk ook. is slechts be langrijk omdat hij, als lid der uitvoerende macht, steunt op een mandaat dat het volk door de tussenkomst van het parle ment aan de regering heeft verleend. Zo vaak kan men tegenwoordig beluisteren dat „de regering" met verontwaar diging van iets heeft kennis genomen, zich niet gerechtigd voelt iets „op straat te gooien", etc. Dit zijn vreemde wijzen van uitdrukking; een goede re gering moet niet al te gauw verontwaardigd zijn en even min moet zij de essentiële taak van voorlichting aan de staatsburgers zien als iets waardoor zij haar gezag op straat zou gooien- Minder geheimzinnig, dat is wel een voorname, maar zeker niet de enige wens van de Ne derlandse burger ten aanzien van het buitenlands beleid. Hij kan niet beoordelen waarom alles faalt, het overleg met de Europese eenheid en dat over Nieuw-Guinea, maar slechts constateren dat het faalt. Komt dit falen voort uit een zucht tot perfectie, waarvoor de Ne derlanders van oudsher be kend staan bij het internatio nale overleg? Of is het gebrek aan nuancering, een zwart wit politiek (wij wit, de ande re partij zwart)? Wij kunnen er slechts naar gissen! aangelegd als deel van het motel, oefenen een sterke aantrekkingskracht uit. Zij lig gen meestentijds aan de kant van de open bare weg en zijn voorzien van allerlei at tributen, zoals een rubber speelbal, een springplank, en langs de kant, schommel stoelen en zonneparasols. Het totale aantal kamers met een of meer bedden in alle motels in Australië wordt geraamd op meer dan 7500, die plaats bieden aan 20.000 gasten. In werke lijkheid is het aantal veel groter want de statistiek is in dit jonge land nog slechts matig ontwikkeld. Per motel varieert het aantal kamer van tien tot veertig. Meestal is er alleen gelegenheid tot onbtijt, maar er komen steeds meer motels, waaraan ook een restaurant verbonden is. Op een enkele uitzondering na, mogen geen al coholhoudende dranken worden geschon ken. Aanvankelijk werden motels uitsluitend op het „platteland" gebouwd. Daar im mers had de autoreiziger er het meest behoefte aan. Tegelijkertijd ontwikkelde zich het motel in vakantie-oorden. Aan •de goudkust in Queensland bijvoorbeeld, het Miami van Australië, liggen de mo tels rij aan rij en is er 's zomers een dagelijks schouwspel te zien va glan zende auto's, glinsterende zwembaden en sprankelende waternimfen. In Sydney en omgeving zijn dertig mo tels. Ook in Melbourne, Brisbane, Can berra en andere steden zijn de motels nu doorgedrongen. Van Sydney naar het noorden, over een afstand van een kleine duizend kilometer, vindt men er een goede honderd. De uitbreiding gaat voort. Al leen in de staat Nieuw Zuid-Wales zijn er voor tien miljoen gulden in aanbouw. De investeringskosten worden geschat op 25.000 tot 30.000 gulden per kamer. De meeste motels zijn particulier bezit, maar er zijn ook drie naamloze vennootschap pen, die samen meer dan zeventig mo tels beheren en met kapitaal van het pu bliek als aandeelhouder werken. Het pu bliek heeft dertig miljoen gulden in deze n.v.'s belegd. Een n.v. heeft in 1960/1961 bijna anderhalf miljoen gulden winst ge maakt, en in de tweede helft van 1961 alleen al bijna een miljoen. Deze n.v. heeft 35 motels met in totaal meer dan duizend kamefs. Hoewel een motel dus een winstgevende onderneming schijnt te zijn, mag toch niet uit l)et oog worden verloren, dat met de snelle groei ervan ook de concurrentie toeneemt en motel eigenaren zich genoopt zien steeds weer nieuwe „luxe" aan hun bedrijf toe te voegen. De zwembaden en de televisie toestellen zijn er voorbeelden van. Des kundigen beweren, dat de levensduur van een motel ten hoogste zes jaar is. Nadien moet vrijwel alles vernieuwd worden, in clusief de bedden, tapijten en andere in richting. Er zijn ook Nederlandse immigranten in Australië, die motels drijven. Onder hen bevinden zich Gerard Hekker, in Gosford (Nieuw Zuid-Wales), en het vroe gere Haagse echtpaar Schruyer in Balli- na, aan de bijn d aeuizndiklometeaerlgn na, aan de bijna duizend kilometer lange weg van Sydney naar Brisbane. Een ver kleinde uitgave van een Nederlandse wind molen en een levensgrote foto in kleuren van het echtpaar Schruyer in Volendams kostuum, aan de buitenmuur van dat motel, laten geen twijfel over hun her komst. Advertentie 2'It maal gevoeliger scherpere beelden nóg betere kleuren Door de kortere belichtings tijden kunt u nü zelfs snel bewegende motieven kleurrijk „vangen", terwijl ook minder gunstig licht nog grandioze resultaten geeft. Vraag uw foto handelaar! KLEURENFILMS. VATICAANSTAD (AP) Hoge rooms katholieke prelaten, onder wie 42 kardi nalen, zijn in het Vaticaan bijeengekomen voor de voorlaatste bijeenkomst van de centrale commissie welke het Oecume nische Concilie van de rooms-katholieke kerk voorbereidt. De openingsvergadering van de zesde voltallige zitting van de commissie werd gepresideerd door kardinaal Tisserant, de deken van het college van kardinalen. De zitting zal duren tot 12 mei. De laatste zitting vóór het concilie, dat op 11 oktober geopend moet worden, is vastgesteld van 12 tot 19 juni. i

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 13