HAN GORTER L." Knipoog naar het Kind" aantrekkelijk thema voor nationale fotowedstrijd Twee wedstrijden in één, om een rijke prijzenbuit Geheim van „purper van Tyros door Nederlander ontraadseld Welverzorgd TANTE PATENT EN DE SOF PANDA EN DE PECHVOGEL r tJ rti^ZEISS IKON Ons vervolgverhaal 23 u. afgesproken plaats IKÜJ C0NTAFLEX Verslaafde moeders, verslaafde kinderen VRIJDAG 4 MEI 1962 19 33 De voorwaarden Haarlem ontbreekt Dikke prijzen Onze voorronde Dubbele kansen 99 POEDER - ZALF - OLIE - ZEEP ZW7' jjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüi 30) Die man is er geweest, maar wat hij kwam doen, herinner ik me niet meer. Zou u hem nog herkennen als u hem zag? Misschien. Dat kan ik zo niet zeg gen. Ik heb zijn gezicht nauwelijks gezien. Een ogenblik dan, professor. Ploeger stond op en liep de ka mer uit. In de gang kwam hij Wil- kens tegen, die net was binnen ge komen. Samen gingen ze naar boven naar de kamer van Marja. Luister eens, zei Ploeger. Ben jij gisteravond nadat Marja thuis kwam, nog in de tjuurt gebleven? Ja, inspecteur. Ik heb aan de overkant in een portiek gestaan. On geveer een uur later werd ik afgelost. Hoe laat was dat? Half twee. Zij was precies half één thuis. Heb je in die tijd nog iemand het huis uit zien gaan of binnenko men? Ja. Om ruim één uur ging de voordeur open. Ik schrok eerst, want ik dacht, dat die juffrouw alweer op stap ging. Het was deze keer een man die er uit kwam. De huisknecht 'iet hem uit. Ze stonden nog even in de deur te praten. Het leek mij alles heel normaal. Daarom ben ik hem niet na gegaan. Is er iets bijzonders met hem inspecteur? Marja is omstreeks die tijd ver moord. Deze man was de enige vreem deling, die in huis was, voor zover wij weten. Maar dan zou Van Woerden. Ja, natuurlijk, viel Ploeger hem in de rede. Maar daar weten we nog niets van. Ik moet eerst die man hebben. Haal hem op en breng hem hier. Ik wil weten of de professor hem herkent. Breng dus nog een paar mannetjes meer en zet hem daar tussen in. We zullen eens zien of de professor hem er ook uithaalt. Verbaasd keek Wilkens zijn chef aan. Het was duidelijk te zien, dat hij niet begreep, wat de professor daar mee te maken had. Hij vroeg echter niets. In orde, inspecteur, antwoordde hij. Waarschuw mij, zodra je terug bent, zei Ploeger nog, terwijl hij naar de huiskamer terug ging. Ongeveer een half uur later werd de hoofdinspecteur gewaarschuwd. Wilkens was terug en wachtte met zijn mannen in één van de kanjers beneden. Wilt u eqn ogenblik met jnij mee gaan, professor? vroeg Ploeger. Ik zou graag een proef willen nemen, waarbij uw tegenwoordigheid dringend nodig is. De oude heer stond direct op. Met genoegen, inspecteur, ant woordde hij. Mevrouw Boon keek de politieman ernstig aan. Het kan toch geen kwaad? vroeg ze. Mijn man is geestelijk nog erg zwak. De dokter heeft de grootst mo gelijke voorzichtigheid aanbevolen. Ab solute rust is voorlopig nog nodig. Ploeger glimlachte. Maakt u zich niet ongerust, me vrouw, antwoordde hij. Uw man is zo meteen weer te rug. Ik wil alleen graag weten of hij iemand herkent. In de kamer van Willem stonden vier mannen. Drie van hen waren re chercheurs en de vierde was Jan Fa- ber. Herkent u in één van deze man nen de persoon, die op de bewuste avond in uw laboratorium kwam op zoeken? vroeg Ploeger. De professor keek van de een naar de ander. Hoofdinspecteur Ploeger, die scherp op Faber lette, constateer de, dat er geen spoor van nervositeit aan de man viel te ontdekken. Hij zag alleen erg bleek, maar dat kon ook zijn normale kleur zijn. Ik geloof het niet, aarzelde de professor na enige tijd. Kijkt u nog eens goed. Ik zal een paar vragen stellen. Misschien her kent u de stem. Stuk voor stuk sprak Ploeger de mannen aan en wel zo, dat ze moes ten antwoorden. Toen ook dat geen resultaat ople verde, liet hij hen heen en weer lo pen. Weifelend deed de professor een stap naar voren. Die man lijkt er iets op, zei hij, terwijl hij op Faber wees. Maar hij is het niet, voegde hij er onmid- delMjk aan toe. Waarom niet? Dat kan ik u niet zeggen. Zijn gestalte is ongeveer dezelfde, maar zijn loop is anders. Ook herken ik zijn stem niet. Die man sprak op een eigenaardige half fluisterende toon. Toch zat er een dringende klank in zijn stem. Deze man spreekt gewoon. Hij kan zijn stem gemakkelijk veranderen. Welk verschil ziet U in zijn loop? Professor Boon dacht na. Hij liep iets voorovergebogen, antwoordde hij. Alleen toen hij kwaad werd richt te hij zich wat op. Deze man is kaars recht. Neen, ik geloof niet, dat hij het is. Kunt u hem aan zijn gezicht niet herkennen? Neen. Daar heb ik te weinig van gezien. Hij had zijn hoed diep in de ogen en de kraag van zijn jas stond omhoog. Voor zover ik kon zien wa ren zijn ogen fel en dreigend. Bij de ze man is dat niet het geval. Dus u bent er zeker van, dat het deze man niet is? Ik weet het niet. Ik geloof het niet. Ploeger gaf de rechercheur een wenk, dat ze moesten blijven. Ik zal u weer naar de huiskamer terugbrengen. U zult wel moe zijn, zei hij tegen de professor. Mevrouw Boon zat vol spanning op hen te wachten. Heb je hem herkend? vroeg ze, zodra ze de kamer binnenkwamen. Neen, ik geloof niet, dat hij het is, antwoordde haar man. Bent u alweer aan het werk, pro fessor? vroeg Ploeger. Neen, nog niet. Voorlopig niet, heeft de dokter gezegd. Zo? De zaak schijnt u nogal erg te hebben aangepakt. Mijn man voelt zelf wel, dat hij nog niet kan, merkte mevrouw Boon op. Vroeger ging hij in zijn werk op. Hij moest al heel erg ziek zijn als hij het opgaf. Nu taalt hij er nog niet naar. Ik geloof dan ook niet, dat daar voorlopig iets van komt. Als hij mijn zin deed vroeg hij ontslag aan. Daar ben ik nog niet aan toe, antwoordde professor Boon zacht. Ik zou me geen raad weten als ik mijn werk op moest geven. Maar je kunt het immers niet, bracht zijn vrouw in het midden. Misschien verandert dat nog wet; veronderstelde Ploeger. We zullen het hopen. Het zal voor mij heel moeilijk zijn om daar afstand van te doen, antwoordde pro fessor Boon. Och, waarom zoudt u zich druk maken, professor. Eenmaal komt een mens aan rust toe en d'e leeftijd hebt u zo langzamerhand wel bereikt, troostte Ploeger. Zoudt u denken, inspecteur? vroeg hij. De laatste tijd hel ik wel eens naar die gedachte over. Een maand geleden dacht ik daar nog heel anders over. Ploeger stond op om afscheid te nemen. In het kamertje van Willem van Woerden onderwierp hij Jan Faber nog eens aan een streng verhoor, dat echter totaal geen nieuws opleverde. De man was de vorige avond gewoon bij zijn neef op bezoek geweest en on geveer om 1 uur weggegaan. Hij had niets bijzonders gemerkt. In het la boratorium van <je professor was hij nooit geweest. Hij wist niet eens waar dat gebouw stond, zei hij boos. Een uur later liet Ploger hem gaan. De beide dienstboden waren de hele avond de deur niet uit geweest en op tijd naar bed gegaan. Yvonne Del- prat was op haar kamer gebleven en even over half twaalf gaan slapen. Diep in gedachten reed Ploeger met zijn assisent Koopman in de middag weer naar het bureau terug. Hij moest zichzelf bekennen, dat het on derzoek nog geen resultaat had opge leverd. Door de politie werd ijverig gezocht naar de moordenaar van de bekende journaliste, berichtten de bladen. Er werd veel over de vreselijke misdaad geschreven, maar, ondanks de vele veronderstellingen, die meestal kant noch wal raakten, wist niemand enig positief nieuws te melden. (Wordt vervolgd) ALS BELANGRIJKSTE onderdeel van de Week van de Fotografie 1962, die vrijdagavond 11 mei door de Commissaris der Koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers, in de Nijmeegse Stadsschouwburg geopend wordt, zal ook deze zomer weer een nationale fotowedstrijd voor amateurfotografen gehouden worden die ditmaal in het teken van het kind staat. „Knipoog naar het kind" luidt het pakkende motto voor deze fotografische monsterwedkamp waarvoor de organisatoren de Stichting Bevordering Amateurfotografie en de Stichting Comité Kinderpostzegels een recorddeelneming verwachten. En die verwachting is niet op losse grond gebaseerd, want in de eerste plaats zijn er zeer aantrekke lijke prijzen beschikbaar, en in de tweede plaats is net kind een uitermate dank baar motief voor iedereen die fotografeert: kijk er de familiealbums maar op na! Ongeveer zestig percent van onze gezamenlijke fotografische produktie, zo heeft men becijferd, betreft kiekjes van kinderen: van ons eigen kroost of van dat der buren, vrienden en kennissen en volgens onze fotohandelaar zijn dat bijna altijd de best-geslaagde opnamen van het gehele filmrolletje. En zo bezien, mag men voor deze wedstrijd dan ook een ware lawine van grappige, originele en ontroerende kinderfoto's tegemoetzien, die de taak van de deskundige jury tot een ver van benijdenswaardige zal maken! ER IS voor deze knipogerij naar het kind geen enkele beperking gesteld. De wedstrijd omvat het onderwerp „kind" in de ruimste zin van het woord: het kind op school, bij zijn spelletjes thuis en op straat, het kind in het verkeer, kinderen en die ren, de zorg voor het gezonde en voor het geestelijk of lichamelijk hulpbehoevende kind, foto's van kinderpartijtjes of welke andere jeugdige activiteiten dan ook, maar met dien verstande dat u uw kleine mo dellen ongedwongen kind laat zijn en er geen verstarde, plichtmatig-in-de-lens kij kende standbeelden van maakt. Een paar nuttige opnametips voor deze wedstrijd zal de beginnende amateur in de komende dagen nog wel op deze plaats in de krant vinden, maar voor het ogenblik gaan wij vast even kijken naar de wedstrijd voor waarden. AAN DEZE WEDKAMP kan iedêreen deelnemen behalve vakfotografen en allen die beroepshalve fotografische werkzaam heden verrichten. Men kan deelnemen in de afdeling foto's (zwart wit en kleur) en/ of in de afdeling kleurendia's. Voor de afdeling foto's zijn twee groepen met aparte prijzen ingesteld, namelijk Groep 1 (t/m 18 jaar) en Groep 2 (alle overige ama teurs). Voor de kleurendia's zijn beide groepen samengevoegd. Het formaat van de foto's is minimaal 9x9 cm en maximaal 18 x 24 cm. De foto's mogen niet op karton worden ge plakt. Op elke foto dient aan de achterzijde 'haam en adr^s van de inzender, liét totaal- De week van de Fotografie 1962 van 12 tot 20 mei wordt, evenals haar voorgangsters, weer gekenmerkt door een lange lijst van fotografische activiteiten en manifestaties tot zelfs in de kleinste plaatsjes van ons land. Lokale fotoclubs en regionale „krin gen" hebben met geestdrift en voort varendheid in zalen en zaaltjes foto salons ingericht, zij gaan projectie- avonden verzorgen en zelfs fotobals houden, alles om hun mooie hobby nog poptdairder te maken dan zij al is, én misschien ook om en passant weer een paar zieltjes voor de club te winnen. Haarlem en Velsen echter, hoewel beide bakermatten van een aanzienlijk aantal internationaal ver maarde „prijsfotografen" en „salon jagers", ontbreken beide op deze lijst, hetgeen wij wel een beetje bescha mend vinden voor de vier bloeiende fotoverenigingen in dit gedeelte van Kennemerland. Overigens: ook de fotodetailhandel draagt zijn steentje bij tot de komen de fotoweek: Elke klant die een be paald bedrag besteedt, zal in die week een geschenk krijgen (naar ana logie van het Geschenk der Boeken week), dat ditmaal uit een mapje met grappige titeldia's in kleur 6x6 en kleinbeeld), een setje smalfilmtitels en een kleurig vouwblaadje met opname- tips voor de vakantiefotografie en -filmerij bestaat. aantal ingezonden foto's (maximaal 3) en de groep 1 of 2 vermeld te worden. Inzen ders in groep 1 moeten bovendien hun leef tijd vermelden. De kleurendia's (formaten van 24 x 24 mm tot 6x6 cm.) moeten ook voorzien zijn van naam en adres van de inzender alsook van een duimmerk voor het juist projecteren De dia's moeten genummerd zijn terwijl de gegevens omtrent naam, adres en woonplaats met het aantal inge zonden dia's en nummers op een apart vel papier moeten worden bijgevoegd. In groep 1 zijn beschikbaar: een eerste prijs van 100, een tweede van 75, een derde van 50, alsmede tien prijzen van 10 en tien van 5. In groep 2 worden uitgereikt een eerste prijs van 500, een tweede van 250, een derde van 100, tien prijzen van 10 en tien van 5. Voor kleurendia's (groepen 1 en 2 teza men) zijn te verdelen: een eerste prijs van 500, een tweede van 250, een derde van 100, drie prijzen van 50, tien van 10 en vijf van 5; al deze prijzen in de vorm van waardebonnen^ voor fotomate riaal bij een fotohandelaar naar keuze van de winnaars. Als extra premie voor de beste foto of dia die het kind in de geborgenheid van het gezin uitbeeldt, is een bedrag van 250 in contanten beschikbaar. Een aantal eervolle vermeldingen in alle groepen en afdelingen zal worden gehono reerd met plaquettes. Als de ingezonden dia's en/of foto's zich hiertoe lenen zal het Comité Kin derpostzegels hieruit een mapje foto kaarten laten samenstellen voor zijn volgende jaarlijkse actie. De daartoe uitgekozen foto's (dia's) worden apart gehonoreerd en blijven eigendom van het comité. INHAKEND op deze nationale fotowed strijd zullen onze bladen, in samenwerking met de leiding van de landelijke wedkamp, een regionale voorronde organiseren, waar aan al onze lezers kunnen deelnemen en waarvoor Haarlems Dagblad/IJmuider Courant de volgende prijzen beschikbaar stelt voor de beste foto's of dia's: Een eerste prijs van 109 alsmede een bronzen plaquette. Een tweede en een derde prijs van elk 50.—. Een vierde prjjs van 25 en tien prijzen van 10. (Al deze prijzen in de vorm van waarde bonnen voor fotomateriaal). Een aantal eervolle vermeldingen, te be kronen met fotoboekjes. DEELNEMERS aan deze regionale voor ronde moeten hun foto's en dia's dus, voor- Advertentie ■ifgEW^j camera van klasse vanaf f 574.. EEN GROEP natuurkun digen onder leiding van de Nederlandse hoogleraar prof. F. Bruin, die verbon den is aan de Amerikaanse universiteit van Beiroet, heeft onlangs het geheim ontdekt van de samenstel ling van het zogenaamde „purper van Tyros" een 33 eeuwen oude organische verfstof die bekend is om haar actief magnetisch spectrum. De geleerden hebben voorts twee nieuwe stoffen ontdekt met bijzon dere magnetische hoedanig heden en een grote chemi sche activiteit. Volgens prof. Bruin zullen deze stoffen zeker van waarde zijn voor de handel en de industrie. VOLGENS een legende werd het purper ontdekt, toen een koning van Tyros en zijn gemalin met hun hond een wandeling langs het strand maakten. De hond vond een slakkehuis en beet dit stuk. De ko ningin merkte op dat de bek van het dier direct daarop een prachtige rode kleur vertoonde. Zij ver zocht de koning, één van haar gewaden in dezelfde kleur te laten verven, on geacht de hieraan verbon den kosten. De vorst gaf zijn onder danen opdracht, zoveel mogelijk slakkehuizen van het gewenste soort de Murex of purperslak te verzamelen en zo begon omstreeks de dertiende eeuw voor Christus in Tyros, Sidon, en omgeving de nurperindustrie. Aange zien de purperslak slechts een zeer geringe hoeveel heid kleurstof produceert de stof is in het lichaam van het dier kleurloos maar krijgt zodra zij aan het licht en de lucht is blootgesteld de rode kleur is een enorme hoeveel heid slakken nodig voor een geringe hoeveelheid verfstof. Daardoor was het purper zo kostbaar dat al leen de rijkste mensen het zich konden veroorloven Zo werd purperkleding een symbool van gezag. Onder de Romeinse keizer Justi- nianus was het zelfs aan gewone burgers verboden, purper te dragen. In de rooms-katholieke kerk be tekent de uitdrukking „ver heffing tot het purper" nog steeds: de uitverkiezing tot kardinaal. Met het uiteenvallen van de oude keizerrijken ver dween de klassieke purper industrie. Een reusachtige berg slakkehuizen van 45 meter hoog bij Sidon'her innert nog aan deze oude industrie. Prof. Bruin en zijn naaste medewerkers zijn vrouw dr. M. Bruin, hoofd van de natuurkundige faculteit van genoemde universiteit, en dr. F. Heineken bor duurden voort op onder zoekingen die de Oosten rijkse scheikundige dr. Friedlander in 1908 was be gonnen. Zij ontdekten dat het purper van Tyros in chemische samenstelling gelijk is aan indigo. De stof blijft onder alle om standigheden zijn kleur be houden. De drie geleerden hebben aan de universiteit van Amsterdam gestudeerd. Zij werken sinds 1958 in Beiroet. Om u alvast een idee te geven: zulke kinderfoto's kunnen ook de hardste juryleden doen smelten. zien van alle gegevens voor de nationale wedstrijd, inzenden aan Haarlems Dagblad/ IJmuider Courant, fotoredactie Grote Houtstraat 93, Haarlem (met vermelding op de enveloppe: „Nationale fotowed strijd"). Na jurering door onze jury dragen wij dan zorg voor doorzending van alle bij onze bladen ontvangen foto's en dia's (dus niet alleen de bekroonde) naar de jury voor de nationale wedstrijd (die ze alle opnieuw beoordeelt. De inzendtermijn voor de voorronde van onze bladen sluit op maandag 16 augustus, die voor de lande lijke wedstrijd op 25 augustus a.s. Dit laat ste is uiteraard alleen van belang voor in zenders die niet aan de voorronde van onze bladen zouden willen deelnemen (waarom eigenlijk niet?) Dezen moeten hun foto's of dia's dan individueel inzenden aan de Stichting Bevordering Aamateurfoto- grafie, Prins Hendrikkade 132, Amster dam-C. Op de enveloppe vermelden „Foto wedstrijd". Men kan dus met één inzending tweemaal in de dikke prijzen vallen. En daarom: aan de slag, foto-amateurs van Kennemerland. Laat uw lens knipogen tegen het kind dat het een lieve lust is en doe mee aan deze fotografische kracht toer. Misschien wacht u, aan het eind daarvan, rijke buit! Alleen nog dit: de beslissingen van de jury's zijn voor alle partijen bin dend. Correspondentie over de toe kenning der prijzen kan niet gevoerd worden. Zowel de jury van onze bladen als de landelijke jury behoudt zich het recht voor, niet alle prijzen toe te kennen als de kwaliteit van de inzen dingen daartoe aanleiding geeft. Alle bekroonde foto's worden het eigendom der organisatoren. Niet-bekroonde foto's zuilen alleen gepubliceerd wor den na verkregen toestemming van de maker en tegen vergoeding van auteursrechten. Advertentie IN HET BELLEVUE-ziekenhuis in New York zijn de afgelopen twee jaar meer dan honderd kinderen geboren, die „verslaafd" waren aan verdovende middelen. Dr. Saul Krugman, het hoofd van de kinderafdeling, heeft verklaard dat deze babies nog voor hun geboorte „gewend" waren geraakt doordat hun moeders tijdens de zwangerschap verdovende middelen hadden ingenomen. Een vol wassene kan in de meeste gevallen in korte tijd van zijn verslaving af komen maar bij babies duurt de ont wenningskuur weken, soms maanden. Men dient de zuigelingen tijdens deze periode kalmerende middelen toe. 1. „Wat vervelend", riep tante Patent. „Nu wil ik een pereboom planten in mijn tuin, maar na tuurlijk is er weer geen tuinman te krijgen'. Zo zijn de mensen vandaag de dag; zodra ze moeten spit ten zijn ze niet te vinden. Maar het kan me niet schelen. Ik doe het zelf. Al ben ik dan een zwakke vrouw: perebomen planten kan ik zelf." En tante Patent liep naar de schuur. Met de pe reboom onder de ene arm en een spa onder de andere kwam ze tevoorschijn en begon te spitten. Het was een mooie dag in het vroege voorjaar, maar de grond was nog vrij hard. Ze spitte en ze groef; ze kreeg het er warm van en ze maak te een hele diepe kuil. ,,'t Is goed voor de lijn", zei tante Patent, „en het is geen schande om je handen uit de mouwen te steken." Grote kluiten aarde vlogen in het rond, de kuil werd dieper en dieper, maar plotseling stuitte de spade op iets erg hards. i 3. Uit de vuilnisbak dook het hoofd van een be deesd uitziend mannetje op, dat schichtig rondspiedde en toen met een kreetje van schrik Panda ontdekte. „O grutjes, daar is er nog een!" piepte het ventje ontsteld, en meteen dook het weer angstig terug in de vuilnisbak. „Nee hoor!" riep Panda geruststellend, terwijl hij zachtjes tegen het deksel tikte. „Kom er maar uit! Ik hoor niet bij die troep, die achter u aan zit!" Langzaam ging de vuilnisbak weer open en behoed zaam stapte het mannetje er uit. Het was echt een zielig klein ventje, met een bolhoedje op en een ver sleten parapluutje in de hand. „Wat moet het erg zijn", dacht Panda medelijdend, „om zo door schuldeisers achtervolgd te worden. En toch ziet hij er niet uit als iemand, die maar schulden maakt.Hij heeft zeker veel pech gehad!" Het mannetje spiedde voorzichtig naar alle kanten rond en slaakte toen een diepe zucht. „Ja, ze zijn weg", zei hij, „maar voor hoe lang? Altijd vinden ze me terug, die geldhaaien! Nergens ben ik veilig voor ze. Hij zuchtte bekommerd en hernam: „Mijn naam is helaas heel toepasselijk; ik heet namelijk Pech.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 19