Opnieuw 850 militairen op weg naar Nieuw-Guinea Niet nog méér auto's door verlaging omzetbelasting HET WEER v\ v. Duivenboden Spoorwegramp in Japan eist 163 mensenlevens Ook AWW-uitkering voor gescheiden weduwen" Gedenkplaats joodse slachtoffers kostuum voor beter wonen 't binnenhuis KEUR-IEUISELB! FMtM Watermanvertrok achterstevoren Tweede transport wordt gevolgd door een derde Soebandrio vraagt in Moskou „nieuwe wapens" Elfstedentocht van koningin en prins Onze strips Drie treinen op elkaar ingereden r n PERMANENTE MEUBELSK0W Voor uw weekend - uitstap; DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMU1DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Achterstevoren Demonstranten èee, MORRIS 'üeforetfon ftnif! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES permanente meubelexpositie 1e en 2e etage Staatssecretaris van Financiën Zachter Nog een transport Ips Het woord is aan S P A A R N E 11 t/o Damstraat 99. zuiver wollen kamgaren In de krant van heden: Huurverhoging nog niet in Tweede Kamer HAZENBERG 4 7e J A A wNG NUMMER 152 V K IJ D A G 4 MEI 196., Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmnidem J. Kosak Uitgavee Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der f* Opnieuw zijn ongeveer 850 Neder landse militairen naar Nieuw-Guinea vertrokken. Onder de klanken van het Wilhelmus maakte zich vanmorgen om even over zes de „Waterman" los van de kade in Hoek van Holland. De groot te en samenstelling van het troepen transport een afdeling lichte lucht- doelartillerie, een afdeling stoottroepen en enig personeel van speciale dienst vakken en de wijze van inscheping in de nacht werden de militairen met vrachtauto's vanuit de legerplaatsen naar Hoek van Holland gereden was geheel gelijk aan de gang van zaken die is gevolgd bij het vertrek van de „Zuiderkruis" op 19 april. Advertentie De Zuiderkruis is op het ogenblik juist het Panamakanaal gepasseerd en zet via Honoloeloe koers naar Nieuw-Guinea. De „Waterman" zal dezelfde route volgen. De reis duurt 38 dagen. Het vertrek van de „Waterman" verliep vanmorgen zeer onfortuinlijk. Bij het om zwaaien op de Nieuwe Waterweg door de sleepboten „Schouwenbank" en „Azië", knapte namelijk met een gierend ge luid de tros van de „Azië", waar door de „Waterman" recht op de zui delijke oever van de Nieuwe Waterweg dreigde te lopen. Door direct volle kracht achteruit te slaan en door het uitwerpen van een anker kon men aan boord van de Waterman nog net voorkomen dat het schip op Rozenburg strandde. Maar door deze manoeuvre kwam het schip dwars op de ebstroom te liggen, die het lang zaam naar zee dreef. Met assistentie van de toegeschoten „Argus" gelukte het de slepers tenslotte om de „Waterman" in achterwaartse richting varend buiten de pieren te krijgen. Evenals bij het vertrek van de „Zuider kruis" heerste er ook vannacht in Hoek van Holland grote bedrijvigheid. Er was minder politie op de been de afzetting BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Advertentie naar julianapark 58 - 60 - 62 - tel. 54530 vrij te bezichtigen MOSKOU (AP) De Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, dr. Soe bandrio, heeft een onderhoud van drie uur gehad met hooggeplaatste Russische rege ringsfunctionarissen over de leverantie van nieuwe militair materieel „van een type dat verband houdt met het probleem West-Irian". Hij sprak met de minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko. met de minister van Defensie, maarschalk Mali- nowsky, en met de plaatsvervangend pre mier Aleksei Kosygin. Dinsdag wordt een slotbespreking ge houden waarin overeenkomsten onderte kend zullen worden. Een lid van de Indo nesische delegatie zei dat de Indonesische regering tevreden was over het tempo waarin de Russische militaire leveranties het afgelopen jaar hebben plaatsgehad maar dat het thans ging om de levering van nieuwe types die speciaal waren be stemd voor krachtsinspanningen om West- Irian bij Indonesië te voegen. In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag inzake omzetbelasting wijst de staatssecretaris van Financiën er op, dat de verdeling in belastingdruk over de sectoren van de indirecte en de directe belastingen in Nederland nog onevenwich tig is en dat om die reden het beleid van de regering er in de eerste plaats op ge richt is, in de sector van de directe belastingen de druk te verminderen. Wat is „weelde"? Naar aanleiding van de opmerking dat het oordeel omtrent de vraag of een be paald artikel al dan niet als „weelde" moet worden beschouwd, zich voortdurend met de omstandigheden wijzigt, deelt de bewindsman mede, dat de term „weelde" ten onrechte suggereert dat hier bedoeld zouden zijn goederen, welke slechts voor een kleine groep van beter gesitueerden bereikbaar zijn. De problematiek van de tariefsindeling in de omzetbelasting moet worden gezien in relatie tot de mate waar in de aanschaffing kan worden beschouwd als een uiting van zekere welstand. Met deze stelling als uitgangspunt acht hij het in overeenstemming met het aan de wei ten grondslag liggende beginsel, dat radio's, televisietoestellen, bontkleding en personenauto's onderworpen zijn aan een verhoogd omzetbelastingtarief, ook al heb ben deze goederen in een tijd van betrek kelijke welvaart, zoals Nederland thans doormaakt, een zodanige grote versprei ding gevonden, dat zij in meer of mindere mate tot het normale verbruikspatroon zijn gaan behoren. Voorts speelt bij de tariefsindeling een aantal andere overwegingen van uiteenlo pende aard een rol. Zo zal het enkele feit dat het verhoogde tarief smokkelarij in ce hand werkt niet doorslaggevend kunnen zijn voor de vraag of tot afschaffing van dat tarief moet worden overgegaan. De staatssecretaris is van mening dat, gezien de snelle toeneming van het auto park en de daarmede gepaard gaande verkeers- en parkeerproblemen, het niet op de weg van de overheid ligt de aan schaffing van auto's door een belasting verlaging nog verder te stimuleren, vooral Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking, maar nog geen regen van betekenis. Weinig wind en iets zachter. Volledige weerrapporten op pagina twee. niet omdat deze extra stimulans zich dan vermoedelijk in de eerste plaats zou rich ten tot de particuliere sector. Tenslotte deelt de staatssecretaris nog mee. dat het om diverse redenen met raO' gelijk is de teruggaaf van omzetbelasting te baseren op de voorraad, aanwezig op een vroegere datum dan die van het in werking treden van de wet, omdat dit fot vrijwel onoverkomelijke praktische moei lijkheden aanleiding zou geven. bleef nochtans zeer effectief maar er waren ditmaal meer „wegzwaaiers" ge komen. Zij werden om even voor half zes tot de kade toegelaten, kort nadat staats secretaris Calmeyer en de nieuwe chef van de generale staf, luitenant-generaal Van der Wall Bake, het schip hadden ver laten. Minder fortuinlijk was een groepje van 70 a 80 betogers, merendeels jeugdige Am sterdamse leden van een linkse organisatie, die al in de vooravond naar Hoek van Holland waren gereisd om te demonstreren tegen het vertrek. Zij hadden pamfletten bij zich, die zij aan de militairen probeer den te overhandigen. Maar nog voor de aankomst van de troepen werden zij op gevangen door het cordon van politie mannen. Enkele mannen en jongens brach ten een paar uur door op het politiebureau. Na deze reis van de „Waterman" zal nog een troepentransport per schip plaats heb ben, wanneer is nog niet bekend. Daarover worden op het ogenblik besprekingen ge voerd met scheepvaartmaatschappijen. ff ff Morgen, zaterdag 5 mei, beginnen koningin Juliana en prins Bernhard aan hun „elfstedentocht" langs de pro vinciale hoofdsteden van Nederland, ter gelegenheid van hun zilveren huwe lijksfeest. Behalve zaterdag, zal het koninklijk paar maandag, dinsdag en woensdag op stap zijn. In deze dagen staat hun een zeer druk programma te wachten. Zo bezoeken zij op één dag (maandag) Leeuwarden, Groningen en Assen. Dins dag is de beurt aan Middelburg, Den Bosch en Maastricht. In alle steden wordt een rijtoer gemaakt en worden défilés gadegeslagen van vertegenwoor digers van maatschappelijke groeperin gen. In Groningen, Arnhem, Den Bosch en Den Haag zullen groepen jongeren in stadion- en schouwburgspelen een ant woord geven op de door de koningin aan de jeugd gestelde vraag: „Wat denkt de Nederlandse jeugd van haar taak in heden en toekomst?" Zaterdagmorgen komt het koninklijk paar met de vier prinsessen in Zwolle. Zaterdagmiddag wordt Arnhem bezocht. Zaterdagavond verblijft het koninklijk gefcirt in Utrecht. Maandagmorgen landen koningin Ju liana en prins Bernhard met de Fok ker Friendship op de vliegbasis Leeuwarden, vanwaar zij naar Leeuwarden rijden. Maandagmiddag is Groningen aan de beurt. Maandagavond wordt Assen bezocht. Dinsdagmorgen komt de koninklijke familie per helikopter in Middelburg aan. Dinsdagmiddag ontvangt Den Bosch de koninklijke gasten. Dinsdagavond landt het koninklijk gezelschap met de helikopter in Maas tricht. Woensdagmorgen zullen de inwoners van Haarlem het koninklijk gezin in hun midden hebben. Hierover zullen wij nog gedetailleerde gegevens pu bliceren. Woensdagmiddag tenslotte wordt de ko ninklijke elfstedentocht besloten met een bezoek aan Den Haag. V - - NS.NV .V "''ri ■f* "m «SS In -Sf;'!»»»" jwf ,jjpS:-rs S'V'' Félicité de Lamennais: Rechten en plichten zijn als palm bomen, die alleen vruchten dragen als zij naast elkaar groeien. In de krant van vandaag, op pagina 19, zullen onze lezers de eerste afleve ring van ons nieuwe beeldverhaal „Tante Patent" aantreffen. Wij wensen de strip-lezers veel genoegen met deze amusante geschiedenis, ontsproten aan het fantasierijke brein van Annie M. G. Schmidt en in beeld gebracht door Fiep Westendorp. Voor de jonge lezers van strips heb ben wij pagina 2 ingeruimd, waar zij hun beide vervolgverhalen „Pimpol" en „Polle, Pelli, Pingo" voortaan dage lijks zullen kunnen vinden. „Topsy Thuis" en „Ferdinand" blij ven hun eigen plekje behouden op onze advertentiepagina's, om daar de belangrijke mededelingen van onze adverteerders te onderstrepen met een vleugje humor. Reddingsploegen banen zich een weg door de wrakstukken na de drievou dige spoorwegramp, in de Japanse hoofd stad Tokio. Twee elektrische treinen uit tegenovergestelde richtingen boor den zich daar gisteren in een ont spoorde goederentrein. (Telefoto) Advertentie die de meest verwende cliënten doen slagen worden geëxposeerd op de Dagelijks geopend van 9—6 (maandags van 1—6) Compl. Interieurverzorging God. Oude Gracht 108-110 Kruisstraat 22 Tel. 13608 - 18657 - 17165 - 1720b TOKIO (Reuter/AFP/AP) Het doden cijfer van de drievoudige spoorwegramp, die gisteren bij Tokio is gebeurd heeft volgens de laatste berichten aan tenminste 163 mensen het leven gekost. Het aantal gewonden bedraagt bijna vierhonderd, van wie nog velen in levensgevaar verkeren. Het ongeluk gebeurde doordat een goe derentrein door een onjuiste uitleg van een sein dóór de machinist ontspoorde. De machinist van een naderende personentrein zag de ontspoorde locomotief te laat op zijn spoor liggen en kon een botsing niet meer vermijden. Een van de rijtuigen van de personentrein liep uit de rails. De con ducteur liet de reizigers uitstappen en in het nachtelijk duister te voet teruggaaan naar een station van Tokio. Op dat ogen blik kwam een tweede personentrein aan rijden die op de mensen op de spoorbaan inreed en tegen de andere wagons botste. Deze trein ontspoorde en geraakte in brand Enkele wagons gleden langs een helling naar beneden en ramden huizen. De politie hééft de machinist van de goe derentrein in hechtenis genomen. Hij zal worden beschuldigd van misdadige nalatig heid. Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zonder hoofde lijke stemming aangenomen het wetsont werp tot wijziging van de Algemene We duwen- en Wezenwet, die een verruiming beoogt van het aantal weduwen die voor een uitkering in aanmerking komen. De Kamer ging akkoord met een inmiddels door minister Veldkamp ingediende wijzi ging betreffende de gescheiden vrouwen van wie de ex-echtgenoot is komen Ie overlijden. Na het overlijden van een man - wordt nu mede als zijn weduwe aange merkt de vrouw met wie hij gehuwd is geweest, indien het huwelijk vóór zijn overlijden was ontbonden of nietig ver klaard. De vrouw mag, om voor uitkering in aanmerking te komen, na de scheiding niet hertrouwd zijn. In de Kamer dacht vrijwel geen enkele fractie precies hetzelfde over dit vraag stuk. De heer van Eibergen (A.R.) ging zelfs zover dat hij geacht wilde worden te hebben tegengestemd, omdat hij eerst een nader onderzoek wilde. De heren Corver (V.V.D.) en Van Lier (P.v.d.A.) wilden in tegenstelling tot de minister slechts uitke ringen voor vrouwen die als eiseres waren gescheiden, de heer Kikkert (C.H.) voelde wel voor de gedachtengang van de be windsman. Mej. Kok (K.V.P.) wilde het meer zoeken in een uitkering naar behoef te. De minister kreeg zijn zin, omdat ten slotte vrijwel iedereen meende dat één re geling beter was dan géén regeling. Onder de nieuwe wet vallen alle wedu wen met een ongehuwd kind en andere we duwen van 40 jaar of ouder. De wet treedt in werking op een nader te bepalen tijd stip. Op de plaats waar in de Plantage Mid denlaan in Amsterdam eens de Holland se Schouwburg stond, is een her denkingsplaats ingericht ter nagedachte nis aan de Joodse Amsterdammers die in de oorlog door de bezetter zijn wegge voerd en om het leven gebracht. Als een schrijnende wond staat dit indrukwek kende monument in het stadsbeeld van de ontzielde Joodse wijk in Amsterdam. In de Hollandse Schouwburg werden na de razzia's in Amsterdam de Joodse burgers in afwachting van hun transport naar Westerbork bijeengedreven. Te midden van de (gestileerde) ruïne van het gebouw verheft zich thans een hoge piloon, geplaatst op een voetstuk in de vorm van de Davidster. In de aula van de gedenkplaats heeft Amsterdams burgemeester Van Hall vanmorgen de eeuwige vlam ontstoken, die daar zal branden. Op de foto: de aula waar de vlam zal branden. Links een beelden groep „vader, moeder en kindF\ Rechts planten uit Israel in Israëlische aarde. In haastig ingerichte ziekenhuiszalen wer ken uitgeputte artsen koortsachtig om de levens te redden van de honderd zwaar gewonden bij een drievoudige treinramp, waarbij tenminste 163 Japanners gedood of gewond zijn. De president van de Japanse nationale spoorwegen heeft verklaard, dat het ongeluk geweten moet worden aan na latigheid van het spoorwegpersoneel. De kranten publiceren lange lijsten van slachtoffers en lieten op straathoeken bul letins met de namen aanplakken. Duizen den inwoners van Tokio verdrongen zich urenlang rond deze bulletins op zoek naar namen van familieleden of vrienden. Advertentie MODEHUIS Anegang- Haarlem-tel. 10401 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 17 Panda en andere beeldverhalen 2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 13 Scheepsberichten 4 Kennemer Kruimels5 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving ....5, 7, 9 Topsy 6 ln de Vishal en op zee11 Uitgaan in Haarlem15 Kunst 15 Horen en Zien 15 Feuilleton 19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Sport 23 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's De voorzitter van de Tweede Kamei heeft gistermiddag aan de Kamer mede gedeeld dat het wetsontwerp tot wijziging der Huurwet volgende week niet in behan deling zal komen. De vaste commissie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zal namelijk maandag het eindverslag niet gereed kunnen hebben. Op voorstel van de voorzitter is het wetsontwerp nu voor lopig van de agenda afgevoerd. Advertentie Onze verrukkelijke roomboterproducten Boterrondjes - cakes gevulde koeken - spritsstukkr enz. Lang vers in speciale verpakking

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1