Parijs ongerust over de afloop in Algerije èlfl Glenn en Titov samen op congres in Washington nstandse Critiek op mr. Stikker in NAVO-kringen te Athene Italië geen heeft nog steeds nieuwe president DAMES HEREN WERELDNIEUWS klassieke meubelkunst en confectie CentrA r Van dag tot dag OAS voert de wraakgevoelens van de mohammedaanse bevolking ten top bijpassende schilderijen %p*8 Amerikanen minder terughoudend met ruimtegegevens dan de Russen Non-agressiepact met de Warschau- landen zou onverstandigzijn raatótoel Strijd tussen Segni en Saragat na vier stemmingen nog onbeslist voor moderne mensen 0p de r VRIJDAG 4 MEI 1962 's»Vl uitgebreide collectie van bekende schilders u bent van harte welkom! tÊbiie SToe^/es gescher en kemper Pijnlijk moment Gebruik van kernwapens leder een klomp Toch Gronchi? Stilte Cor Beek per week De arrestaties van de voormalige Fran se generaals Salan en Jouhaud, respec tievelijk de opperste en op één na de hoog ste leider van de O.A.S. in Algerije, heb ben niet het resultaat gehad dat velen daarvan hadden verwacht. De O.A.S. is er niet door ontwricht, is niet ineengestort of bij gebrek aan. leiding in verwarring geraakt. De moordpartijen in Algerije zijn er niet in aantal of in omvang door af genomen. Eerder zou men zeggen: inte gendeel. Na de weerzinwekkende slachting die de O.A.S. woensdag heeft aangericht en waar bij de „helden" van het geheime leger 110 weerloze medemensen hebben ver moord, heeft Christian Fouchet, de Hoge Commissaris voor Algerije, verklaard dat er voortaan „rigoureus" tegen de O.A.S. zal worden opgetreden. Uit deze woord keus moet men de gevolgtrekking maken dat er tot dusver nog niet „rigoureus" op getreden is, en Fouchets volgende woor den „als deze maatregelen niet voldoen de blijken zullen wij nóg strenger gaan optreden" wijzen er op dat de allerstreng ste maatregelen zelfs nü nog niet dade lijk zullen worden toegepast. Waar wacht men dan eigenlijk op? Of meent men, de O.A.S.-gangsters alleen met woorden van verdere misdaden te kunnen weerhouden? De Franse regering heeft, naar wij menen, toch wel ervaring genoeg op dit gebied om te weten dat het d r p i g e n met strenge maatregelen op zichzelf niet voldoende is om desperado's, fanatici en beroepsmisdadigers in orde- levende burgers te veranderen of om hun zelfs maar respect voor de wet bij te brengen. En door het voortduren van de huidige wantoestand dreigt er, behalve voor dui zenden inwoners van Algerije, ook ge vaar voor de staat zelf de Franse staat. Want de kolonels die nu de leiding van de O.A.S. hebben overgenomen staan be kend als geestverwanten van de nazi's en zijn blijkbaar niet alleen even bloeddor stig en onmenselijk als deze laatsten maar ook even fel gekant tegen alle democra tie en alle burgerlijk-staatkundige verhou dingen. Die democratie en die politieke verhoudingen in Frankrijk zelf wil len zij ondermijnen en zij doen dat, op lange afstand, door elke dag opnieuw hun minachting voor de officiële gezagsdragers te tonen en hun eigen quasi-onaantast- baarheid te demonstreren. Daarom groeit het gevaar voor de Fran se staat met elke dag dat de O.A.S. blijft, voortbestaan. En daarom dringt de tijd voor haar finale uitroeiing zó zeer dat de regering in Parijs niet langer kan vol staan met het aankondigen van „strenge" maatregelen maar, als zij dat gevaar wil bezweren, terstond zal moeten overgaan tot het nemen van de „nog strengere" en de „allerstrengste" die zij beweert in pet to te houden. Er is periculum in mora. De secretaris-generaal van de NAVO, de Nederlander mr. D. U. Stikker, heeft tij dens de thans lopende NAVO-conferentie te Athene een bijzonder ondiplomatiek ge baar gemaakt, dat hem waarschijnlijk aanzienlijk aan prestige in zijn functie zal doen inboeten. Hij heeft tijdens een persconferentie een persoonlijke mening naar voren gebracht, die de diplomatie van de politieke leiding der NAVO ten nauwste raakt en waarover de heer Stikker als ambtelijk functionaris angstvallig had behoren te zwijgen. Zijn verklaring dat hij een niet-aanvalspact met de Warschau-landen niet nodig acht en dat de sluiting daarvan zelfs een onver standige daad zou zijn, heeft in NAVO- kringen „opgetrokken wenkbrauwen" ver oorzaakt. Heel begrijpelijk overigens, niet alleen omdat de feitelijke inhoud van zijn verklaring in strijd is met de mening van de meeste NAVO-partners, maar ook om dat men hem de bevoegdheid ontzegt poli tieke verklaringen van deze draagwijdte op eigen houtje de wereld in te sturen. Blijkbaar is de zeer verantwoordelijke post, die mr. Stikker thans bekleedt, iets te zwaar voor de diplomatieke kwaliteiten van deze voornamelijk in economische in ternationalisatie geschoolde figuur, wat niet verwonderlijk is wanneer men beseft hoe fijn-genuanceerd de interne zowel als de externe diplomatieke instrumenten van een militair verbond als de NAVO werken. Het zou nog te aanvaarden zijn als mr. Stikker met een oorspronkelijk denkbeeld was gekomen, dat van enige waarde had kunnen zijn bij de pogingen om de voor naamste klippen in de gevaarlijke inter nationale situatie te omzeilen. Doch de uit lating van de Nederlandse NAVO-functio- naris toont helaas een evidente ongegrond heid, omdat de voornaamste tegenstrevers van kleiner formaat in het Warschau- NAVO-dilemma, Oost- en West-Duitsland, geen van beide UNO-leden zijn en dus niet door het UNO-handvest al in een non-agressie-overeenkomst zijn samenge bracht. Deze slechte bêurt geeft ook aan de andere kant van de „lijn der vrijheid" weer stof te over voor laatdunkende op merkingen over de „wankelbaarheid der NAVO-pilaren". Een slechte dienst aan eigen zaak! (Van onze correspondent) PARIJS Van president De Gaulle wordt beweerd dat hij na de onderteke ning van de verdragen van Evian in de ministerraad heeft gezegd: „De oorlog in Algerije is afgelopen, iaat ons thans over ernstiger zaken gaan praten." Dit optimis me. niet alleen van de generaal, is voor barig geweest. De Franse president heeft gisteren tegenover enige leden van de Na tionale Vergadering verklaard, dat de overeenkomsten van Evian „tot elke prijs" zullen worden uitgevoerd, daar de natie zelve deze heeft vastgesteld en goed gekeurd. De Parijse bladen maken zich in hoofd artikelen ongerust over de toestand in Al gerije. Alle Franse bladen, aldus de rooms-katholieke La Croix hebben in de loop van woensdag onjuiste cijfers gepu bliceerd over het aantal slachtoffers van de aanslag in de haven van Algiers. Het blijkt achteraf ,dat het F.L.N. in Al giers er zelf op aangedrongen heeft het juiste aantal doden en gewonden pas ge leidelijk bekend te maken om een uitbar sting van woede der mohammedaanse be volking te voorkomen. Ook Le Monde deelt de algemene ongerustheid. Hoe meer de mohammedanen zich bedwingen en zich gedisciplineerd tonen zo schrijft dit Pa rijse avondblad hoe meer de terroris ten van de O.A.S. hun aanslagen opvoeren en perfectioneren, in de hoop dat hun te genstanders tenslotte toch hun geduld zullen verliezen. „Tot dusver is dat nog mislukt. Maar iedere dag wordt de geest van Evian slechter. Meer en meer gaat het F.L.N. twijfelen aan de wil van de Franse regering, om de akkoorden van Evian met alle middelen toe te passen. De aanslag in de haven van Algiers be wijst dat het leger en het burgerlijk be stuur in Algiers en Oran verlamd en on machtig blijven. Ongetwijfeld is het moei lijk een ploeg van de O.A.S. te beletten ergens een auto met een helse machine te parkeren. Maar hoe valt het te verkla ren dat na de aanslag tientallen gewon den naar noodziekenhuizen binnen de mo hammedaanse wijken moesten worden vervoerd, omdat zij bang zijn in de nor male ziekenhuizen te worden opgenomen. Is men dan nog niet zo ver dat de zieken huizen behoorlijk worden beschermd en dat het verplegend personeel betrouwbaar is?" De France-Soir maakt zich eveneens over de tot dusver genomen veiligheids maatregelen ongerust. „Tal van feiten aldus dit blad zijn onbegrijpelijk. Om een voorbeeld te noemen: de terroristen van de OAS. verplaatsen zich herhaalde lijk per auto. Maar waarom verbiedt men dan niet alle autoverkeer, met uitzonde ring van de officiële vervoermiddelen? Mogelijk is dat een draconische maatre gel, maar de toestand is nu eenmaal uit zonderlijk geworden. Zijn er onoverkome lijke moeilijkheden om te verhinderen dat in bepaalde overheidsdiensten het werk ge saboteerd wordt? Is het toelaatbaar dat de Hoge Commissaris Christian Fouchet zelf moeilijkheden ondervindt als hij via zijn eigen centrale een telefoonverbinding vraagt? Is het toelaatbaar dat stakings bevelen van de O A.S. door maar al te veel ambtenaren worden opgevolgd, dat de plaatselijke politie van Algiers en Oran geneigd is om de moordenaars niet al te snel op de hielen te zitten? Wat zich op het ogenblik in Algerije afspeelt is niet een kwestie van macht, maar van wil." Een correspondent van Le Monde is met een Algerijnse bekende meegegaan naar diens woning om er koffie te drinken. In een kleine kamer was het gehele gezin aanwezig, de moeder, alle zusters en één broer; allen Europees gekleed. De vader, jaren geleden gearresteerd, is nooit terug gekomen. Zelf was de bevriende Algerijn op zestienjarige leeftijd gemarteld. „De Europeanen zei hij hebben alles be dorven. Wij verdragen veel, maar met woede in het hart. De dag nadert, waarop aan alles een einde komt. De toekomstige Algerijnse regering zal misschien de in Evian aan de Europeanen gegeven waar borgen nakomen, maar het volk zal moei lijk in bedwang zijn te houden. Ik zelf, het is triest om het te moeten zeggen, zou na de wapenstilstand een Europeaan de keel afsnijden, van wie ik wist dat hij lid was geweest van de O.A.S.". Advertentie AMSTERDAM GRAVENSTRAAT 22 (achter de Nieuwe Kerk) Van onze correspondent) WASHINGTON Gisteren had de Rus sische ruimtevaarder Titov niet meer het rijk alleen in Washington. De gehele dag was hij namelijk in gezelschap van zijn Amerikaanse collega Glenn. De twee as tronauten konden goed met elkaar over weg, maar niettemin viel de vergelijking tussen de manier waarop de Amerikanen en de Russen over hun ruimtevluchten pra ten in het nadeel van de Russen uit. Op het internationale congres over de ruim tevaart, dat onder leiding staat van de Nederlandse hoogleraar dr. H. Ch. van de Hulst en een groot succes is, ver strekken de Amerikanen namelijk veel meer gegevens dan de Russen en de motivering van hun geheimhouding doet aan als een reeks smoesjes. Toch bevatte Titovs relaas wel enkele feiten, die niet algemeen bekend waren. Hij deelde bijvoorbeeld mede, dat hij te gen het einde van de tocht uit de capsule was gewipt en vervolgens aan een para chute gedaald. De capsule landde dichtbij de plaats waar Titov zelf neerkwam. Hij had ook een opblaasbaar bootje bij zich voor het geval hij in het water terecht zou ko men. Tijdens de terugtocht naar de aarde had Titov de patrijspoorten van zijn ca bine open gelaten, in strijd met zijn voor schriften. Hij werd hiervoor beloond met „een bijzonder indrukwekkend beeld van een laaiende purperen vlam buiten de ca bine". Toen de vlucht pas werd begonnen, had Titov het gevoel op zijn hoofd te staan, maar dat verdween weer. Evenals Glenn had hij „vuurvliegjes" gezien door de pa- trijsooort. Titov beschreef ze als sneeuw en meende dat de brandstof uit de voortstu wers of later uit de retroraketten dit ver schijnsel veroorzaakt moeten hebbeh. Gisterochtend heeft Titov samen met Glenn Washington bekeken, waarbij zij on der meer Charles Lindberghs vliegtuig be zichtigden. De twee astronauten gingen sa men de lucht in toen zij per lift naar de top stegen van de obelisk, die ter ere van George Washington is opgericht. President Kennedy ontving het tweetal gedurende een kwartier op het Witte Huis. Een ietwat pijnlijk moment kwam voor Titov aan het einde van de dag, toen een persconferentie was belegd waarop de journalisten zowel aan Glenn als aan Ti tov vragen konden stellen naar aanleiding van de referaten, die beiden hadden ge- Advertentie WALKER TENTEN Alleenverkoop voor Haarlem en omstreken Prospectus wordt u op aanvr. toegezonden SPORTSHOP Bronsteeweg 8, Heemstede. ATHENE (AP) De secretaris-gene raal van de Noordatlantische Verdragsor ganisatie mi. D. U. Stikker, is door velen in Athene gecritiseerd wegens zijn uitlating dat 'n non-agressiepact met de Warschau- landen een onverstandige daad zou zijn. Mr. Stikker zei dit gisteren op een pers conferentie. Hij verklaarde dat er geen behoefte was aan een gedachtenwisseling hierover. Als zijn persoonlijke mening gaf hij dat een dergelijke belofte onverstan dig zou zijn. Officieel zwijgen de delegatieleden van de vijftien NAVO landen in Athene over zijn uitlating, maar in persoonlijke ge sprekken waren sommige afgevaardigden zeer kritisch. Een Amerikaanse zegsman zei dat men van mening is dat een der gelijke politieke kwestie door de leden- staten beoordeeld moet worden. Een an dere functionaris gaf te kennen dat Stik ker onjuist had gehandeld door het voor stel als „onverstandig" te brandmerken, terwijl het een onderdeel is van de Ame rikaanse voorstellen inzake Berlijn. Een Westduitse zegsman verklaarde dat een non-agressiepact van grote waarde kan zijn in de bredere samenhang van het probleem Berlijn en de Duitse kwes tie Een Britse zegsman verklaarde kort af dat het niet te pas kwam dat mr. Stik ker als secretaris-generaal op een NAVO- persconferentie persoonlijke meningen naar voren brengt. Sergei Zjoekov, correspondent van het Russische regeringsorgaan Izvestia, die met mr. Stikker sprak op een receptie van de NAVO, beschuldigde hem van het prijsgeven van een eerder ingenomen standpunt. Mr. Stikker ontkende dat hij zich ooit voorstander had verklaard van een non-agressiepact. Uit conferentiekringen werd vernomen dat men wil voorstellen aan commandan ten van legergroepen de bevoegdheid te verlenen onder speciale omstandigheden enige uren van tevoren om gebruik van kernwapens te verzoeken. De bedoeling is echter nog steeds dat de Amerikaanse president bij elk zodanig verzoek wordt geraadpleegd. Zoals de za ken nu staan kunnen de commandanten pas op het ogenblik zelf aan de Ameri kanen verzoeken de kernwapens te gebru ken, en niet van tevoren. houden. Glenn had opvallend veel foto's geprojecteerd van de capsule en de appa ratuur en hij had bovendien een grote hoe veelheid feitenmateriaal bekend gemaakt. Vergeleken met het relaas van de Ame rikaan was Titovs verhaal nogal vaag. Vandaar dat de vraag gesteld werd wan neer de Russen nu eens met foto's en dui delijke feiten over de brug zouden komen. Titov had zijn standaard-antwoord klaar: zodra de landen zullen zijn ontwapend en de voortstuwingsapparaten geen militaire waarde meer hebben. Op dat ogenblik zag Glenn zijn kans schoon om met nadruk te verklaren dat de Verenigde Staten al vóórdat men wil ont wapenen bereid is opening van zaken te- geven. Hoe openhartiger men is des te ge makkelijker zal de samenwerking verlo pen en des te sneller zullen Russen en Amerikanen samen hun ruimtevluchten maken, aldus Glenn. De journalisten gaven het niet op om meer vragen te stellen. De capsule zelf had toch geen militaire waarde. Kon Ti tov dan meedelen hoe zijn capsule, nadat hij eruit was gewipt, was geland? Dat mocht Titov kennelijk ook niet vertellen. Hij zei dat het er niets toe doet of de capsule neerkomt met vleugels, met een parachute of met retroraketten. Hoofdzaak is dat zij geheel intact blijft. Ook op an dere technische vragen bleef de Rus het antwoord schuldig. Tussen de ruimtevaarders bleef de har monie echter voortbestaan. Dat bleek bij voorbeeld toen aan beiden tegelijk de vraag werd gesteld welk land vóór is in de ruimtewedloop. Glenn hief ten teken van onwetendheid de handen in de hoogte, Titov volgde zijn voorbeeld. Daarna ga ven beiden te kennen, dat het niet zo een voudig is de stand van de wedstrijd op te maken. (Reuter-AFP) Professor van de Hulst, hoogleraar in de theoretische sterrenkunde te Leiden, heeft donderdag de confe rentie van de internationale commissie voor ruimte-onderzoek in Washington geopend. In zijn openingstoespraak ontwik kelde professor van de Hulst de stelling, dat het zeer goed mogelijk is dat miljoe nen jaren geleden op een onbekende pla neet of ster een bijeenkomst van ruimte deskundigen is gehouden. Voorts betoogde hij dat het, op grond van bepaalde gegeven zeer wel mogelijk moet worden geacht dat op Mars of op Venus een lagere vorm van leven bestaat. Professor van de Hulst waarschuwde daarbij om bij het onderzoek van deze planeten bijzondere voorzorgen te treffen om te voorkomen dat zij besmet worden met aardse of chemische micro ben. Professor van de Hulst bood Nederland se klompen aan Titov en Glenn. Ieder kreeg een klomp met de mededeling dat de klom pen uit één stam gemaakt zijn en tezamen gedragen behoren te worden. Hij voegde hieraan toe, dat deze souvenirs niet wel bij een ruimtepak zouden passen. Eigenlijk zou ik u ten sterkste willen afraden deze klompen op een ruimtevaart te dragen om dat zij niet gemakkelijk gesteriliseerd kun nen worden, aldus professor van de Hulst. Volgens een Amerikaanse raketdeskun- dige zullen de Amerikanen in augustus proberen de planeet Venus te raken, die veertig miljoen kilometer van de aarde verwijderd is. (Van onze correspondent) ROME Tot nu toe waren bij de keuze van een nieuwe president in Italië altijd vier stemmingen nodig, maar nooit meer dan vier. Ditmaal heeft ook de vierde aan geen der kandidaten een voldoende meer derheid bezorgd. Volgens de grondwet is het na de derde stemming voldoende, in dien een der kandidaten de helft van de stemmen plus één stem op zich heeft we ten te verenigen. Dat zou in het onder havige geval 428 stemmen zijn. Doch de christen democraat Segni, die woensdag tot 341 stemmen was gekomen, heeft het gisteren niet verder gebracht dan 354. De socialist Saragat heeft een beetje meer vooruitgang gemaakt en klom van 299 tot 321. Beiden zijn echter nog ver ver wijderd van het quorum en eerlijk gezegd geloven wij niet dat een van die twee offi ciële kandidaten de vereiste 428 stemmen zal kunnen halen. Het is nu duidelijk dat bijna honderd christen-democraten zich niet houden aan de afspraak om Segni te steunen en doorgaan met hun stem te ge ven hetzij aan Piccioni, die gisteren tot 40 kwam, of aan Gronchi, die 45 stemmen haalde, of aan Merzagora, die elf stem men kreeg. De algemene secretaris van de christen democratische partij, Moro, heeft opnieuw een beroep gedaan op de partijdiscipline, maar in dit geval gaat dat niet op. De keuze van een president is nu eenmaal iets anders dan het goedkeuren van een wetsvoorstel. Hetzelfde verschijnsel doet zich, hoewel in wat mindere mate, ook voor bij de socialisten, die in totaal over 123 stemmen beschikken. Voor Saragat hebben kennelijk gestemd, de 24 sociaal democraten en de zes republikeinen en sedert de derde stemming het gehele communistische blok, zijnde 197 stemmen. Van de socialisten heeft ook nu nog een dertigtal of zich van stemming onthouden, of ze hebben hun stem gegeven aan Gron chi. De partij-secretaris Nenni heeft giste ren aangedrongen op eenheid in het be lang der partij en in het belang van de nieuwe politieke koers in Italië. In ieder geval komt Saragat er niet, wanneer hij naast de stemmen der link se partijen,niet ook tenminste een tach tigtal stemmen van de linkervleugel der christen-democraten weet te verwerven. Dat zijn de stemmen, die tot nu toe op Gronchi en Piccioni werden uitgebracht. Het is mogelijk, hoewel niet waarschijn lijk, dat Saragat daarin slaagt. De man, die eigenlijk de stuwende kracht is van de opening naar links, de republikeinse minister La Malfa, heeft uitdrukkelijk ver klaard dat terwille van de goede samen werking de christen-democraten hun stem aan Saragat zouden dienen te geven. Te meer daar men nu wel bijna zeker kan zeggen, dat Segni nooit de vereiste 428 stemmen kan halen, omdat de gehele lin kervleugel van zijn partij hem niet heb ben wil. Vanmiddag (vrijdag) hebben de voorstanders van Saragat opnieuw voor hun kandidaat geijverd en zij hadden in derdaad geen andere keuze dan deze. Hij is de enige niet rooms-katholiek, die vol doende boven de partijen staat om aan vaardbaar te zijn, zowel voor een groot deel der christen-democraten als voor de socialisten en zelfs voor de communisten. Weer Gronchi? Of de christen-democraten zullen voort gaan Segni te steunen, is niet helemaal zeker. Misschien gaan zij over op Gronchi of op Piccioni, die beiden meer kans heb ben ook door de linkse partijen te wor den aanvaard. Gronchi heeft zich in de ze ven jaren van zijn ambtstijd een uitsteken de president getoond, een waarborg voor de naleving van de grondwet. Piccioni is, voorzover de binnenlandse politiek aangaat wat meer links georiënteerd dan Segni, maar wij kunnen ons nauwelijks voor stellen dat de socialisten of de commu nisten hem hun stem zouden geven, om dat hij op het gebied der buitenlandse po litiek nog op het verouderde en gevaar lijke standpunt staat van Foster Dulles en van geen enkele toenadering tot de com munistische wereld wil weten. Het At lantische pact is voor hem een instrument om de Sovjet-Unie angst aan te jagen. Het staatshoofd heeft wel geen recht streekse invloed op de gang der politiek maar een man met zulke uitgesproken op vattingen in de koude oorlog, zal moeilijk aanvaardbaar zijn voor de linkse partijen. Vier mei 1961. Op beide trottoirs van de Amsterdamse Vijzelstraat stond een haag mensen, want uit de zuidelijke verte na derde de stoet al, stil schuifelend de rou te naar de Dam. Ik stopte, vlak bij de bromfiets die behoorde bij een jongeman in leer en een hoogblond meisje in suède, zij een in cellofaan gewikkeld boeket in de hand. „Ik zeg je: als je er tussen wil, moet je het hier doen!" zei de jongeman, maar zij sputterde tegen. „Hier? Ik zie me al! Dat hele eind op die schoentjes zeker!" Haar blik aaide de naaldhakken terwijl haar vingers het cellofaan wat losser om de bloemen schikten. -„Het glimt wel opvallend," merkte de jongeman op. „Maar goed ook," zei zij, „anders doe ik het nog allemaal voor niks. Zitten m'n naden recht?" Zij draaide zich om en hij verzekerde haar dat ze recht zaten. „De T.V.-lui zijn er ook," berichtte hij, „Veeg je lippen wat af. Hierzo." Met zijn zakdoek versoberde ze haar mond aan zienlijk en verdween toen plotseling, on danks de naaldhakken, in de stoet, waar van het begin nu voorbijging. Haar ge zichtje stond nors, maar dat zou stellig veranderen in de buurt van de camera's Naderhand verder fietsend, strandde ik om acht uur opnieuw, nu bij de Van Wou- straat. Het is daar een druk kruispunt, re den waarom zich op alle vier hoeken toe schouwers ophielden achter de voetgan gerskettingen, in afwachting van de stilte. Gelijk met het aanflitsen van de lantaarns, sprongen kinderen op het asfalt en bleven daar triomfantelijk staan temidden van het verstenend verkeer. Hun vondst werd alom glimlachend en met waardering be sproken. In de huizen hield men de gor dijnen opzij, om niets van het schouwspel te missen. Achter mij sprak een man schande van elders doorrijdende auto's, van gewoon gevierd wordende verjaarda gen en zo meer. Hij praatte al die tijd over stilte. De stilte was zó voorbij. De kinderen sprongen terug, het verkeer ontlook, de om standers repten zich naar de rest van hun avond. Alsof er niets gebeurd was. Er was ook niets gebeurd. Het hoogblonde meisje heeft geboft. Ik zag haar de volgende dag terug op de voorpagina. Zij legde juist haar glanzend verpakte boeket neer op de ronde treden van het Nationaal Monument. Zij was op bevallige en fotogenieke wijze bedroefd. Een goede foto, misschien kon ze iets begin nen met het origineel Vier mei 1962. Ik neem direct aan dat u niet zult proberen „ontdekt" te worden via een dodenherdenking, integendeel, u zult zeker welgemeend stil zijn. Maar wat zullen we denken? „Tjonge, wat een tijd eigenlijk, zo'n paar minuutjes!" of „Kun nen ze op tweehoog nu niet eens even die plaat afzetten?" of „Nou, in die twee mi miten stilte zit het ook niet?" Of zullen we erin slagen die lange mi nuten te vullen met iets geheel anders? Advertentie Moderne mensen willen goed gekleed gaan. Bij Centra kunt U costumes, combinaties, regen jassen, lichtgewichtkleding naar de laatste mode vinden. In de nieuwste kleuren, vervaardigd uit de beste stoffen. Kennemerplein 1 - Tel. 19373 J Symbool. De Deense Tuborg brouwerij heeft bericht ontvangen, dat de onder neming die haar produkten te Beiroet verkoopt, gesloten is en dat haar per soneelsleden door de politie gearres teerd zijn. De reden voor dit optreden is een merkje aan de binnenkant van de plastic sluiting van de bierflesjes. Dit merkje, dat bij het gietproces ont staat lijkt op het symbool van een ver boden politieke partij, aldus heeft de Tu borg brouwerij vernomen. Tuborg heeft de Deense ambassade in Beiroet ver zocht de Libanese autoriteiten ervan te overtuigen dat haar bier absoluut niets te maken heeft met welke illegale orga nisatie ook, noch in Libanon noch el ders. Weinig hoop. De dertien mijnwerkers die door een instorting in de mijn Freddies Gold bij Odenaalsrust in de Oranje-Vrij staat van de buitenwereld zijn afgeslo ten, zullen, naar men vreest, niet gered kunnen worden. Het zal nog één of twee dagen duren voordat men de op 1.585 meter diepte ingesloten mijnwerkers be reikt. Gered. Zes arbeiders zijn zonder letsel op gegraven uit een instorting, waarbij zij onder tonnen aarde bedolven waren in een steengroeve. De mannen waren be zig met het aanleggen van een fundering voor een flatgebouw. De autoriteiten hebben meegedeeld dat zij onder een uitspringende rots in een vrijgebleven gedeelte waren ingesloten. Verschil. Naar aanleiding van de medede ling in verschillende persverslagen dat bij het diner ter gelegenheid van het zil veren huwelijksfeest van het koninklijk paar in het Amstelhotel op 1 mei Russi sche kaviaar op het menu zou hebben gestaan, vestigt de rijksvoorlichtings dienst er de aandacht op dat geen Rus sische kaviaar, doch kaviaar afkomstig uit Iran is geserveerd, die door Z.M. de Sjah aan het koninklijk paar ten ge schenke is gegeven. Katholieken. Het aantal leden van de r.k. kerk in de Verenigde Staten bedraagt volgens de uitgave van dit jaar van het officieel Katholiek directorium volgens de laatste telling 42.876.665, dit is 771.765 meer dan een jaar tevoren. Sedert 1952 is het totaal met bijna 41 percent ver meerderd. DDR. De waarnemend secretaris-generaal van de UNO Oe Thant, heeft gisteren opnieuw de aandacht gevestigd op een reeds bestaande order, wa rbij het ge bruik van de uitdrukking Duitse Demo cratische Republiek in documenten van de UNO wordt verboden. Wager. Lord Hinchingbrooke, de conserva tieve afgevaardigde die één der felste tegenstanders is van de politiek van het kabinet Macmillan, wordt zwager van de Britse eerste-minister. De 55-jarige burggraaf gaat op 7 juni trouwen met Lady Anne Holland Martin, een jongere zuster van Lady Macmillan.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3