„Martin Andersen Nexö" is een prachtig fabrieksschip STEEDS HET NIEUWSTE Grousellenet na vereenvoudiging voor pelagisch vissen bruikbaar SPORT IN DE IJMOND VELO KOMT U EENS KIJKEN? SLIJTERIJ SWIER Geslaagde verbouwing door Antwerpse scheepswerf Ir. Joh. Verhoest viste er zowel op als boven de zeebodem mee Supermarkt in Velsen-Noord HAVENBERÏCHTEN IJmondverenigingen vandaag en morgen VAN VRIJDAG 4 MEI 1962 7 Belgische schepen vissen haai en schroef op ■4 Wam Met de verbouwing van bet fluitschip „Pegasus" tot het fabrieksschip „Martin Andersen Nexö" voor de VEB Fischkombinat Rostock heeft de Mercantile Ma rine Engineering Graving Dock Co S.A. te Antwerpen een mooie prestatie geleverd. Het schip kan nu elke visserij gaan bedrijven op de noordelijke wateren van de Atlantische Oceaan, waar het zal moeten samenwerken met de trawlers, die bun vangsten zullen overladen. Het achterste gedeelte van het schip is ver vangen door een ramp, voorzien van de nodige hijstoestellen en lieren. De inrichting van een fileerfabriek is verwezenlijkt, met een verwerking van 100 ton vis per dag. Een volledig invriessysteem is ingericht met een dagelijks produktie van 50 ton, een installatie is gebouwd voor de produk tie van vismeel, met een rendement van 80 ton verwerkte produkten per dag. Nieuwe machinekamers zijn ingericht voor de installatie van een Diesel, die moet ir.- staan voor het grootste deel van de stroom voor al de toestellen. Geplaatst zijn twee grote wasketels, een installatie voor de reiniging van de vis en een nieuwe electrisch bord. De capaciteit van de bergplaatsen voor brandstof en van de tanks voor olie en zoet water is opgevoerd. De installatie voor de kisten, levertraan en visolie is aangebracht. De inrichtingen voor de bemanning zijn verruimd, alsook de eetzalen, de kombuis en verschillende inrichtingen van sociale aard. Een hospitaal is ingericht met een bezoekzaal en afzonderlijke kamers voor ernstige gevallen. De navigatie-installaties zijn vergroot, een stuurwiel pleger is geplaatst met een vermogen van 500 PK, de middelen voor verwarming en luchtverversing zijn opge voerd. De afkoelingsinstallatie is omgebouwd. Vroeger geschiedde de afkoeling door mid del van luchtverandering. Nu zal dit ge beuren aan de hand van een luchttoevoer van pekel. De reddingsmogelijkheden zijn verbeterd. Binnenhalen net Teneinde het sleepnet aan de achterzij de te kunnen binnenhalen moest men de nodige verandering aanbrengen: een ach terramp van vier meter breed, twee mas ten en twee laadbomen van 10 ton, een luik met plat dek met hydraulische wer king voor de visruimen, een verwerkings- dek van 17 meter lang, een góede ver lichting voor de verwerkingsbrug en een vislier met de bijbehorende electrische toe stellen, magazijnen en ruimte voor de vis- repen. Men moest een geheel nieuwe waterlijn tekenen voor de achterzijde van het schip om aan de eisen te kunnen voldoen. Het schip boette hierdoor wat aan snelheid in. Het shelterdek van ruim vier, in het midden van het schip, werd omgebouwd tot een eetzaal voor de bemanning. De zaal kan tevens als bioscoop worden ge bruikt. Aan bakboord en stuurboord zorg de men voor waszalen en kleedzalen. Een hulpmotor werd verder ingebouwd, bijkomende verwarmers werden geplaatst en een toestel voor de fabricage van zoet water werd geplaatst. Aan boord van de „Pegasus" was ruim te voor veertig man, maar de „Martin Andersen Nexö" zal door ruim 100 man worden bemand. De kombuis en de sla gerij moesten dan ook worden vergroot. Verwerken vangsten De vangsten worden aan boord gehesen waar zij dan overgebracht worden naar de verwerkingsbrug. Op die brug wordt de vis dan door middel van een stralings buizenstelsel gereinigd met zeewater. Het ledigen van dit ruim kan nagegaan worden door een trap die zich tegen een der kanten van (lit ruim bevindt. In dit ruim bestaat tevens een ingerichte ver lichting. Deze maatregelen hebben in de eerste plaats tot doel de kwaliteit van ne vangsten na te gaan. Vanuit het visruim wordt de vis door middel van een roltrap overgebracht naar een vergaarbak die zich juist voor de fi leerinstallatie bevindt, terwijl de overige gedeelten van de vis zoals de afval recht streeks naar de vismeelinstallatie wor den verwezen. In dit lokaal bevinden zich drie ketens, bestaande uit pelmachine en fileermachine voor de drie grootten van vis. Aan het einde van iedere keten komt de visreep terecht in de bak voor de verpakking, waarop deze dan geplaatst wordt op de diepvriesplateau's. Deze plateau's worden dan eveneens door middel van een roltrap overge bracht naar de diepvriesopslagruimten. De binnenste band dient voor het terugbren gen van de ledige plateau's naar de ver pakkingstafel. nvri e si n stal! at ie Het invriezen van de vangsten geschiedt door middel van vier vrieskasten met am moniak. Zij hebben een totaie inhoud van 50 ton met een invriesduur van 22 uur, twee uur voor de bewerking en een tem peratuur van -10 tot -20 graden Celsius. Ne de volledige bewerking worden de in gevroren filets in speciale dozen ge plaatst en door middel van een roltapijt naar de diepvriesopslagplaatsen overge bracht, waar ze opgestapeld worden bij een constante temperatuur van -20 graden. De vissoorten van mindere kwaliteit en de visafval worden verwerkt in twee in stallaties De Laval, die een opslorpings vermogen hebben van 40 ton te verwer ken produkten per 22 uur. Het zijn tevens de eerste installaties van een dergelijk ty- Belgische vissersvaartuigen hebben de laatste dagen vreemde dingen opgevist. Ter visserij op 70 mijl benoorden Zeebrug- ge bemachtigde de Z 432 „Feniks" een gemerkte haai. De vis was gemerkt met EN 9320. Het dier was 70 centimeter lang en woog 1400 kilo. Toen men aan boord van de Z 445 „Ma rina" de kor bovenhaalde bleek men er een driebladige vljegtuigschroef in te heb ben, dié ongeveer 200 kilo woog. De vreem de vangst werd gedaan bij het lichtschip Noordhindèr op 25 mijl noord noord oost van Zeebrugge. pe, die aan boord van een vaartuig zijn ingebouwd. De lengte van het schip is 120.40 meter geworden, ze was 119.60 meter. De breed te is 15.60 meter gebleven, de holte aan hoofdbrug 6.48 meter. De motorsterkte is 4800 pk, de snelheid ongeveer 16.50 kno pen, de actieradius 70 dagen. De bruto- tonnage steeg door de verbouwing van 2905 tot 4826 ton, de nettotonnage van 1516 tot 2038 ton. De capaciteit: visrepen 1200 ton, visolie 523 ton, leverolie 150 ton, leverconserven 60 ton. De totale bemanning bestaat uit 140 man, waarvan 28 dekpersoneel, 25 ma- chinekamerpersoneel, 10 algemene dienst, 2 geneeskundige dienst, 71 werklieden en 3 radio-operateurs. Advertentie IjededaAfl MARKTPLEIN 29 Tel. 7541 PLEIN 1945 SERINGEBLOESEM Fantastisch van pasvorm. Met broderie en kant. Hemdje ook in strapless (strepje). Hemdje 3.15-3.95 strepje 2.95-3.75 pantie 2.65-3.25 CLEMATIS Rayontricot met brede broderie marquisette. Een bijzonder char mant geheei. De brede kant strook valt heel slank en heeft een ruim zijsplit. Maten 40-46 6.95 maat 48 7.95 Met ronde hals 7.25-8.30 MADELIEFJE 1 Fantasietricot, heerlijk soepel en elastisch. Een leuk patroontje, versierd met (sterke) kant. Voor 2-14 jr. Broekje met verwisselbaar elastiek 1.65-2.45 Hemdje 1.40-2.75 Biedt het Grousellenet de oplossing voor de problemen in verband met de pelagische visserij? Zoals de stand van zaken nu is, mag daaraan worden ge twijfeld. Verscheidene Nederlandse nettenexperts, reders en schipper-eigenaars uit Katwijk, Scheveningen, Urk, Texel, Utrecht en Nijmegen hebben bij de ontwerper Grouselle in Saint Malo zijn uitvinding beproefd. Eén Nederlander, een Scneveninger, zag er nog wel wat in, de anderen zeiden: „Waardeloos". Op de steiger bij de oprit van de mail boot naar Dover in Oostende liggen de borden, waarmee ir. Verhoest zijn proeven heeft genomen. Toch is er in de GrouscIIenet-kwestie meer licht gekomen. Want ir. Joh. Ver hoest uit Oostende, die ook bij het bezoek aanwezig was, is doorgegaan met het Grousellenet. Met de Duitse engelnetten had hij op dat moment al veel ondervin ding. Commerciële resultaten waren al be reikt, maar de bodemvisserij blebk er niet mee mogelijk. Toch is de pelagische vis serij voor bewoners van de lage landen juist in de eerste plaats van belang als zij kan betekenen, dat men de ruimte vlak boven de zeebodem ook even „mee kan pakken". Die mogelijkheden bespeurde ir. Verhoest bij het Groussellenet. Commerciële proeven heeft hij er niet mee genomen, maar uitvoerige proeven werden wel gedaan. Eén van de principes van de oorspronkelijke vinding van Grouselle is, dat de onderkant van het net verder naar voren komt dan de bovenkant. De bovenste vislijnen worden verder vóór de borden verbonden. Op de visborden plaatste Grouselle vliegers, evenals op de hoeken van het net. De practische moeilijkheden bleken bij de proeven echter groot. Wanneer men op zij viste, was de kans negentig percent, dat de vliegers in de schroef belandden. Niet voor niets hadden de Nederlanders zo'n vernietigend oordeel gehad. Maar de Belgisch ingenieur, die een man is, die overal zoekt naar de eenvoudigste oplossing, ging ook hier nuchter redene ren. „Hebben die dingen nu werkelijk zo'n nuttige functie?" vroeg hij zich af. Wanneer de heer Verhoest zich iets af vraagt, doet hij het ook. De vliegers ver dwenen, de brickets van de borden werden in het midden geplaatst, de „hanepoot" werd korter. Hij had daarbij steun aan wat in Noorwegen gebeurt. Ook daar ge bruikt men gewone scheerborden om het net boven de grond te houden Opmerkelijk De resultaten waren opmerkelijk. De vliegers op het net bleken op de opening van het net geen enkele invloed te heb ben. Ook nu kreeg hij een bijna ronde opening. Belangstelling voor de electrische winch op het Belgische onderzoekings vaartuig „Hinders", waarmee de mees te proeven zijn genomen: van links naar rechts de heren Van der Toorn (Sche veningen), Verhoest en Ouwehand Maar als hij met dit net over de bodem viste, was de opening ook groot. Op een hoogte van 8 meter was de opening 10.80 bij 9.50, op de grond toch ook nog 7 me ter hoog. Hier was een oplossing voor een net, waarmee men twee dingen kon doen. „Je zult wat trager vissen met dit net,, zegt ir. Verhoest er zelf van, „want je hebt wat meer pees". Maar hij ziet toch goede practische mogelijkheden. Prettig vindt hij. dat er niet zoveel voor zieningen worden vereist. Want men kan feitelijk gewone borden nemen, als men de beugels iets aanpast. Wat met het engel- riet niet kan, kan dan Wièfmee 'wel: vissen over de bodem. A mer ik a Een andere mogelijkheid om pelagisch te visSen is nog gelegen in de Amerikaanse pelagische trawl, waarbij men een net ge bruikt, dat uit vier gelijke delen bestaat, met vier borden. Hierbij bereikt men een enorme opening. Op kleine schepen bij Boulogne gebruikt men tweedelige netten. Men vist er pelagisch mee en ook op de bodem. De borden zijn van gewone staal plaat met stabilisatievinnen. Wat is het grote belang van de pela gische visserij? Niet in de eerste plaats het vissen op zuiver pelagische vis, maar vooral ook het scheren over de bodem op zoek naar bodemvis. Men kan zo de bodem visserij tot het driedimensionale vlak uit breiden. N oorwegen In Noorwegen heeft een groep reders al uitgebreide experimenten verricht op het gebied van de pelagische visserij. Met resultaat overigens. Men vist daar met vier vislijnen en twee borden. Twee lijnen zijn apart en worden door een oog naar een andere winch gevoerd. Op deze wijze ziet men kans het net omhoog en omlaag te sturen, één van de belangrijkste opgaven van de pelagische visserij. Men kan zo een diepte van 16-25 vaam overbruggen. Spanje In Spanje vist men pelagisch van het achterschip van bootjes met 120-150 PK. Men erkent ook daar de moeilijkheid om het net van de zijkant weg te krijgen. Het net heeft vier vlakken. Bijzondere dingen i: zitten er niet aan de bordjes, omdat men geen bijzondere werking heeft kunnen con stateren. De gewone borden hebben wel een gebogen vorm en zijn zeer klein. Men besteedt er zeer veel zorg aan een egale vorm van het net. De netten zijn er heel lang, waarbij men veel aandacht heeft besteed aan een vloeiende en zacht toelopende vorm. Hier door vermijdt men het „spuwen" van het net, wat wil zeggen, dat de vis door een verdikking of onregelmatigheid weer te rug wordt geduwd. Zo wordt in alle delen van de wereld geëxperimenteerd met pelagisch vissen, omdat men wel ziet, dat de zee rijkdom men herbergt, die men anders niet kan vangen. Helaas zijn er van Nederlandse zijde nog maar weinig resultaten te mel den. Al wordt er toch achter de schermen hier en daar hard gewerkt. Aan commer cieel vissen is men hier echter nog niet toegekomen. En het ziet er niet naar uit, dat dat op korte termijn het geval zal zijn. In twee van de vjjf onlangs gereedge komen winkelpanden aan de Wijkerstraat- weg te Velsen-Noord wordt een super markt gevestigd door de heer D. Kat. De heer Kat is destijds de eerste ge weest in ons land die een zelfbedienings zaak naar Amerikaans voorbeeld heeft geopend. Ook deze zaak bevindt zich te Velsen-Noord. De eigenaar heeft twee van de nieuwe winkelpanden gekocht, die na verbouwing een groot pand zullen vormen, waarin de supermarkt wordt on dergebracht. De supermarkt zal niet alleen een le vensmiddelenbranche bevatten, maar ook zal de winkelende huisvrouw hier groen ten, fruit, vleeswaren en huishoudelijke artikelen kunnen aanschaffen. De super markt beslaat een oppervlakte van 450 vierkante meter. Er komt een eigen sla gerij achter de winkelruimte. Grote koel installaties zullen ervoor zorgen dat het vlees wordt ingevroren in kant-en-klaar pakjes. Er komen ruime looppaden tussen de stallingen. Tevens ligt het in het voorne men van de heer Kat een aantal wagen tjes aan te schaffen. Deze vervangen dan de traditionele stalen mandjes. De wagentjes zijn zodanig, dat ook babies ermee kunnen worden vervoerd tijdens het winkelen van moeder. De inrichting van het pand is in volle gang. Het plan bestaat om de nieuwe supermarkt nog voor Pinksteren officieel te openen, tegelijkertijd met de nieuwe zaak van de heer Z. van der Weerd, die een winkel in haarden, kachels enzovoort gaat openen, ndhst de reeds bestaande Velser Ijzerhandel. De nieuwe winkel galerij bestaat thans uit de dameskapsa lon van de heer A. Morcus en een zaak van C. Jamin. Advertentie Voor uw wijnen en gedistilleerd uw gezelligheidsleverancier LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Bezorgen door de gehele gemeente Donderdag kwamen in IJmulden aan: Margit Gorthon van Narvik, erts voor Hoogovens; Ri chard Kaselowsky, Constanza; Hunzestroom, Londen; Swift, Londen; Jagersfontein, Antwer pen; Sveadret, Pepel, erts voor IJmuidon; Tugro, Londen; Hontestroom, Hull: Irish Heather, Ant werpen, ledig Umuiden; Nimrod. Barry, schroot voor IJmuiden; Guineekust, Rotterdam Renee, Londen; Heimdal, Gefle; Kaap Falga. Karlstad, hout voor Zaandam; African Baro, Pepel, erts voor IJmuiden; Borculo, Londen; Freddy, Lon den; Eemstroom, Leith; Atys, Kopenhagen; Egret, Liverpool. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Anna Elisa beth van Rotterdam; Inge, Narvik; Kulmerlanö, Antwerpen; Werna, Antwerpen; Ronan, New castle; Joseph Frering, Monrovia, erts voor IJ muiden. Donderdag vertrokken uit IJmuiden; Ivoorkust naar Dakar; Vale, Pepel, ledig van IJmuiden; Quo Vadis, Ipswich; Brandenstein, Bremen; Am- rum, Hamburg; Bornheim. Hamburg; Gulf Scot, Koewyt; Agne, Cardiff, ledig van IJmuiden; Wi- dar, Emden, ledig van IJmuiden; Alcor, Bremen; British Cormorant, Belfast; Wegro, Rauma; Oran je Nassau, Southampton; Gunny, Emden; Sal- vanti, Antwerpen; Bomma, Delfzijl; Nogi, Stock holm; Westerdok, Londen; Oti, Antwerpen; Rijnsthal, Narvik; Martha Ahrens, Londen; Glo ria, IJstad; Wesermarch, Vlissingen; Eskwood, Londen; Maine, Le Havre; Eminence, Leith; Wexford, Boston; Norro, Aitywerpen; Ardeas, Rotterdam; Alexander Sartori, Bremen; Zaandijk, Ipswich; Marinus V., Londen; Wiebold Böhmer, Hamburg. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Swift naar Harlingen; Tugro, Larvik; Atlas. Esbjerg; Royal Board, Antwerpen; Margarita, Victoria. (Indien achter de scheepsnaam en .dp haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Korfbal Het eerste twaalftal van dé christelijke korfbalvereniging DKV ontvangt zaterdag op Schoonenberg het Amsterdamse Vlug en Vaardig 2. Met deze wedstrijd, diê door DKV het einde betekent van een gedwon gen rustperiode van vijf maanden, wordt de promotiecompetitie in de tweede klasse van Amstelland geopend. Het Amsterdamse team moet, afgaande op de resultaten in de voorcompetitie, als een sterk tegenstander worden beschouwd. De IJmuidenaren staan dus mede door de lange rustperiode voor een zware opgave. Al heeft het toernooi van tweede paasdag hoop gegeven, omdat DKV toen sterke eersteklassers als Mik en Badhoeve achter zich liet. De opstelling: dames: E Winter, J. Zwaan, C. Visser, R.Vrijhof, D. Bakkenes, en T. Pul, heren K. Jaspers, W. Zwaan, H. Pul, T. van Veelen, H. Spijkerman én H. de Boer. Aanvang half vier. Handbal Voor zondag is er voor de handbalver eniging IJmond een druk bezet program ma af te werken. De IJmond-dames móeten óp bezoek bij Foresters 1 in Heiloo, welke ploeg met 5 uit 9 de voorlaatste plaats inneemt. De IJmond 1-dames hebben 10 punten uit 10 wedstrijden, zodat de kansen voor IJmond zijn. Voor de heren van IJmond 1 moet het op papier niet lastig zijn te winnen van Rapiditas 1 met 2 uit 11 en de laatste plaats. Voorts spelen van de dames IJmond 2- De Blinkert 2 en van de heren IJmond 2- Rapiditas 2 en IJmond 3-Rapiditas 3. De opstellingen zijn: IJmond 1 dames: W. Schoorl; D. Bonekamp en A. Ent; R. Uitentuis, L. Blom en R. Wagenaar; G. Slatman, D. Broeze, L. van der Mey, M. Ligthart en W. van der Kuil. IJmond 1 heren: wordt nog nader sa mengesteld. De dames van IEV spelen op Roos- wijk zondagmiddag voor de eerste klas se afdeling Haarlem tegen Concordia 1. De IEV-dames komen in het veld met' A. Welp, C. Half en T. Welp; A. Beent jes, N. Heijnen en L. Welp; G. Welp, B. Duin, C. Durger, T. van der Ham en T. van der Kooy. Korfbal Voor de korfbalvereniging Watervliet is er voor zondag maar een zeer matig competitieprogramma. Aangezien zowel Watervliet 1 als Watervliet 2 en de ju nioren een vrije zondag hebben, komt alleen Watervliet 3 in de uitwedstrijd te gen Oosterkwartier 4 in Haarlem in het veld. Met ongeduld wacht Watervliet 1 de kans af om volgende week van Vogel 1 te kunnen winnen. Daardoor komt een beslissingswedstrijd met Oosterkwartier 1 uit Haarlem naderbij. Advertentie UIT en töch THUIS Met PHILIPS TELEVISIE gezellige avonden Ook voor het allerlaatste sportnieuws 100% SERVICE PHILIPS-DEALER Trompstraat 88 - Telefoon 5198 VRIJDAG 4 MEI Westerveld, 19.40 u.: Herdenking ge vallenen. Openbare leeszaal. Plein 1945, IJmuiden- oost, 1921.30 u. Filiaal Brulboei, Kanaal straat, 16—18 en 19.20—20.30 u. Filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord, 19—21 uur. R.K. leeszaal. Willemsbeekweg no. 96, IJmuiden-oost 19—21 u„ filiaal Petruszaal, Venusstraat, 17—18 en 18.30—19.30 u. ZATERDAG 5 MEI Schoonenberg, Velsen-zuid, 20.30 u.: Taptoe Velsen. De Lariks, IJmuiden-oost, 1415 uur: Start bevrijdingstocht NCWB. Hervormd Jeugdgebouw, IJmuiden-oost, 20 u.: De Hervormde Toneelgroep speelt „Mijnheer Pim komt even aan" van A. A. Milne. Kennemer Theater, 20 u.: Toneeluit voering Havenkwartier. Statenhuis, Beverwijk, 14.30 u.: Snel schaakwedstrijd om jeugdkampioenschap van Noord-Holland. Openbare leeszaal, Plein 1945, 1012.30 er 14.3017.30 u. Filiaal Wijkerstraatweg no. 77, Velsen-Noord, 1012 en 1417 u. R.K. leeszaal, Willemsbeekweg no. 96, IJmuiden-oost, 14.30—17.30 u.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7