Speelplaatsen nu opengesteld op vrije zaterdag voor schooljeugd Bouw IJmond-gashouder begonnen ?an oer WERF edektcuttl DE MODERNE EETKAMER rijwiel-en f bromfiets- onderdelen met werken van Mozart en Handel Proefregeling tot 15 juni Kamermuziekavond door „De Gieteling" Velsen grootste groep in défilé voor koninklijke familie Kort IJmondnieuws Beverwijks Katholiek Gemengd Koor Korte visserijberichten v.: ,-DAG 4 MEI 1962 Stichting Nutsspaarbank in de qemeente Velsen R.-K. Levensschool gaat weer op de planken BSCR hield sectie vergadering Süs Bunge EEN VERTROUWD ADRES voor vakkundige reparatie van uw meubelen en bedden Woninginrichting A, J. BRASSER Schepen in aanbouw Kennemerlaan 19 - Tel. 6317 BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK Woninginrichting - Marktplein 29 Telefoon 7541 Verdachte bekent meerdere inbraken in Velsen en de nieuwste bankstellen huiskamers slaapkamers wandmeubelen en salonkasten vindt u bij: Protest tegen kernexplosies de Home Lines en zal in 1963 in de vaart komen. De tonnage van het schip is 36.000 en het wordt nu al „het schip van mor gen" genoemd. Op het tweede plaatje van boven is het nieuwe vlaggeschip van de Zim Israel Navigation Company, de „Shalom", te zien. De kiel van dit 23.000 ton metende schip is deze maand in St. Nazaire ge legd. Het bovenste schip is het 21.000 ton grote vlaggeschip voor de Noorwegen- Amerikalijn waarvan de tekeningen ge reed zijn. Het is een merkwaardig verschijnsel, dat voor de concertpraktijk er zo weinig rekening gehouden wordt met de intentie, waarmede zo vele van de ter uitvoering gekozen werken gecomponeerd zijn. Met name is dit het geval met kerkelijke wer ken of met composities, waarvan de gees telijke inhoud toch eigenlijk niet prijs ge geven kan worden aan de sfeer van de concertzaal met applaus en pauzes met verversingen. Het ^Requiem" van W. A. Mozart, dat donderdagavond door het Beverwijks Ka tholiek Gemengd Koor in het Kennemer Theater te Beverwijk tot uitvoering werd gebracht, behoort tot deze exclusieve wer ken, zowel door de tekst, die om bewuste overdenking vraagt, als door de muziek met haar openbaring van ontroerende zielsemoties en van aangrijpende expres sieve schoonheid. Mozart nam met dit Re quiem afscheid van het leven en het werd een getuigenis voor zijn groot kunstenaar- schap^ en voor zijn rijke, in de diepste zin begenadigde geest. Een uitvoering van dit Requiem zou een gewijd gebeuren moeten Zoals bekend, zal met ingang van a.s. zaterdag de lagere schooljeugd van Vel- sen, voor zover die het openbaar en het Protestants-Christelijk onderwijs bezoekt, op zaterdag geen school meer hebben. Het betreft hier een proef met de vrije schoolzaterdag. die zich zal uitstrekken over alle zaterdagen tot de grote vakan tie. Zonder te willen stellen, dat er door de ze extra vrije uren voor een groot deel van de jeugd tussen 4 en 16 jaar moei lijk oplosbare problemen van vrijetijdsbe steding zullen ontstaan, is men er toch van overtuigd, dat het van belang is om extra mogelijkheden voor ontspanning te scheppen. Het gaat er dan vooral om gelegenheid te creëren voor die vormen van sport en spel, waarvoor de openbare weg nu niet direct de aangewezen plaats is. Besloten is daarom om bij wijze van proef alle speelplaatsen van openbare la gere- en kleuterscholen ook buiten school tijd dus niet uitsluitend op zaterdag morgen open te stellen. Tot de bestu ren van bijzondere scholen zal het ver zoek worden gericht hetzelfde te doen. Daarnaast zullen op zaterdagen van 8.30- 12.00 uur enige sportterreinen vrjj toegan kelijk zijn. Het betreft hier terreinen in het Sportpark. Schoonenberg, ingang Tolsr duinerlaan (lot 15 jiini) en terreinen in het gemeentelijk complex in Velsen(noord) Op speelplaatsen en terreinen zal de jeugd dus zonder de voortdurende dreiging van het verkeer allerlei speler, kunnen be oefenen. maar zal ook niemand vreemd op kijken als pa en ma van die gelegenheid gebruik maken om de vrije uren te vullen met bijvoorbeeld een spelletje badminton. De centale positie en het open karakter die de school, volgens moderne opvattin gen, in wijken of buurten behoort te heb ben, zal dan niet meer uitsluitend tot ui ting komen in het intensieve gebruik van gymnastiek- en toneelzalen door het ver enigingsleven. Uiteraard is een speelplaats bij school niet de bij uitstek geschikte plek voor meer of minder groots opgezette voetbalfestij nen. Daartoe zullen de terreinen zich De- ter lenen. De mogelijkheid om in de toekomst op speelplaatsen en sportvelden ook spel- en sportmateriaal beschikbaar te stellen wordt bestudeerd. In overleg met de bij jeugd- en sportwerk betrokken organen zal dan ook moeten worden uitgemaakt of het gewenst zal zijn, dat op de speel plaatsen en -velden leiding aanwezig is om hef spel in goede banen te houden. Dit alles zal natuurlijk ook afhangen .van de belangstelling, die in de nu aan vangende proefperiode blijkt te bestaan voor de geschapen mogelijkheden. Advertentie De Nutsspaarbank handhaaft een strikte geheimhouding De Katholieke Levensschool „Dr. Ariëns" te Beverwijk, zal ook dit jaar weer een feestavond organiseren in het Kennemer Theater aan de Zeestraat. Op vrijdag avond 18 mei zal worden opgevoerd het spel „My Dark Fellow". Zoals de titel al min of meer suggereert, is dit spel een satyrische tegenhanger van „My Fair La dy". De meer dan 40 rollen worden ge speeld door deelnemers van de Levens school en leerlingen van de Mater Aina- bilisscholen van Beverwijk en IJmuiden. De regie is in handen van de heer H. van Dalsum, die ook het toneelstuk schreef, terwijl de heer B. Dekker het décorwerk verzorgde. Beiden zijn verbonden aan de Levensschool. De avond zal "worden aan geboden aan oud-deelnemers, deelnemers, hun ouders en genodigden. zijn en in stilte ondergaan moeten wor den. Voor de toehoorders bij de uitvoering van het Requiem te Beverwijk, die zich konden isoleren van het concertkarakter, heeft de dirigent Jaap Spigt veel kunnen bereiken. Over het algemeen was het koor goed voorbereid, zodat de zangeressen en de zangers zich met zekerheid aan de uit voering konden geven. De door geestdrift opgeroepen voortvarendheid werd nu en dan, zoals in het „Domine Jesu" en in het „Agnus Dei" een reële bedreiging van de ritmische gelijkheid. De koorklank gaf, de akkoestische omstandigheden in aanmer king genomen veel voldoening al had ik de dynamische souplesse groter gewenst, evenals het besef van de inhoud van het gezongen woord. De vier solisten, die aan de uitvoering hun medewerking verleenden: de sopraan Leny Schindeler, de alt Anneke Dannys, de tenor Bert van 't Hoff en de bas Her man Schey maakten met hun zang, indi vidueel en collectief, een voortreffelijke indruk. Afgezien van onzuivere intonaties heeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest de uitvoering goed gesteund. Na de pauze werd de „Ode on St. Cecilias Day" van Handel ten gehore ge bracht. In dit werk had het koor een be trekkelijk bescheiden aandeel, dat met frisse klank en in de verheerlijkende geest van de ode werd gezongen. Maar de so praansoliste Leny Schindeler en de tenor Bert van 't Hoff met nog enkele instru mentale solisten van het orkest hadden een omvangrijke taak met het enthousiast aandacht vragen voor de grootheid van de „Muziek" en voor de belangrijkheid der muziekinstrumenten, zelfs als opwek kers van de vechtlust! Het geeft ongetwij feld te denken, wanneer de dichter van de ode de .donderende trom" laat zeggen: „Luistert, de vijand komt! Vooruit, het is te laat om terug te trekken!" Zo zijn er meer fijne trekjes in het gedicht die een Maar goed! Handel heeft met zijn mu ziek de solisten prachtige kansen gegeven om uit te blinken. Leny Schindeler heeft van haar kans voortreffelijk gebruik ge maakt door haar stem stralend te laten klinken. Ook Bert van 't Hoff maakte met zijn zang een uitstekende indruk. En dan zou ik gaarne nog de fluit-, viool, en vio loncelsolisten willen noemen om hun uit stekend spel. P. Zwaanswijk De Beverwijkse Sociaal Culturele Raad (B.S.C.R.) heeft een vergadering gehou den, waar vrijwel alle secties vertegen woordigd waren. De voorzitter, de heer D. Koger, zei in zijn openingswoord, dat het de bedoeling is om mensen van ver schillende levensbeschouwing tot elkaar te brengen. Dat moet niet geschieden door show, maar door goed begrip voor el kanders doel en standpunt. Heel wat ac ties zijn door de B.S.C.R. ondersteund en bevorderd. Tijdens de discussie kwam de achtergrond van het werk ook meer naar voren en het bleek dat op sommige punten zeer binnenkort goede resultaten geboekt kunnen worden. Ook waren er teleurstellingen. Sommige leden waren ont stemd over het feit dat. kinderen die om gezondheidsredenen naar het strand en de zee moeten, daar geen plaats meer kun nen vinden. De afgebakende plaatsen van vroeger jaren worden alle ingenomen door vacantiegangers. Aangedrongen werd om te trachten in deze een oplossing te krij gen, die bevredigend is. Enkele leden waren van mening dat het goed zou zijn om jaarlijkse gedenkdagen, als Palm Pasen, St. Maarten en St. Nico- laas, goed te organiseren. Daarbij wer den afkeurende woorden geuit over het feit dat nu ééns in de vijf jaar de be vrijding wordt gevierd. DE GIETELING, vereniging van be ambten van de Kon. Ned. Hoogovens- en Staalbedrijven, zette aan haar veertigja rig jubileum luister bij met een kamer muziekavond in het Statenhuis te Bever wijk. Zes amateur-musici uit eigen kring namen deel aan de uitvoering van een ge varieerd programma dat geopend werd met een Triosonate voor fluit, viool en bas so continuo van Johann Joachim Quantz, de fluitleraar van Frederik de Grote. Drie medewerkers aan dit nummer lieten zich vervolgens solistisch horen. Op het terrein van het gemeentelijke gasbedrijf van Velsen is de firma Visser en Smit begonnen met het grondwerk voor de bouw van de 41 meter hoge IJmond- gashouder. Inderdaad een IJmond-gashou der, want zowel de gemeenten Velsen als Beverwijk zullen over enige tijd een groot aantal kubieke meters huishoudgas be trekken van de nieuwe houder. Destijds hebben vele besprekingen tussen beide ge meentebesturen plaats gehad, welke re sulteerden in een gezamenlijk plan om een nieuwe gashouder te doen bouwen in verband met de snelle ontwikkeling van de beide gemeenten. De nieuwe houder krijgt een inhoud van dertigduizend kubieke meter. Het wordt een zogenaamde schroefgashouder, die be- ganegronds een diameter van 38,5 meter krijgt. De constructie zal worden uitge voerd door de n.v. pletterij v.h. L. Ent hoven te Delft. Vermoedelijk zal de bouw van de gashouder ongeveer een jaar duren. Allereerst de cellist S. van Goudoever die in een Sonate van Vivaldi bewijzen gaf van een gecultiveerde toon en gevoel voor cantilene. De pianist W. B. Overdijk, wiens aandeel als begeleider omvangrijk was in dit programma, gaf in vier Prélu des van Chopin blijk van een verfijnde aanslag waarmee hij de poëzie van deze kabinetstukjes wist op te roepen. In de ta melijk virtuoze Prélude no. 22 was zijn oc- taventechniek in de linkerhand opmerke lijk. J. J. Poolman bleek in de Fluitsonate van Poulenc een fluitist die vooral wat de virtuoze behandeling van zijn instrument betreft niet voor een kleinigheid uit de weg gaat. De Cantilene (deel II) blies hij heel gevoelig, in het hoge register stoorde soms wat „valse lucht", vooral in het for te. Als geheel toch een knappe prestatie waarbij weer het aandeel van W. B. Over dijk als begeleider vermeld diént te wor den. In het kwartet voor fluit, altviool, violon cello en piano van C. Ph. E. Bach kreeg men de indruk evenals al eerder in het werk van Quantz dat de samenwerking van de drie melodie-instrumenten met de piano niet volledig was. Een gebrek aan contact leidde tot een zekere stroefheid, die misschien bij een andere opstelling vermeden had kunnen worden. Het klank beeld zou bovendien aan helderheid gewon nen hebben als de pianist iets droger ge speeld had, en waar mogelijk, met een kortere aanslag. In Haydn's Divertimento voor fluit en strijkers in D liep alles ech ter weer op (muzikale) rolletjes. De avond werd besloten met vijf Bagatellen opus 47 voor 2 violen, cello en piano van D vors jak. Zowel uit de keuze van het programma als uit de uitvoering spraken een beschei denheid en toewijding die door het resul taat alleszins beloond werden. Hier was sprake van een amateurisme dat gelukkig de pretentie van het (slechte) dilettantis me ontbeerde. Dit gold, behalve voor de reeds genoemde deelnemers, tevens voor de dames B. J. de Graaf-Verdam en Chr. van Goudoever-Von Gleich (viool) en de heer J. Halsema (altviool). BEVRIJDINGSTOCHT VAN KMAC Traditiegetrouw zal ook dit jaar de Ken nemer Motor- en Autoclub (KMAC) weer een Bevrijdingstocht houden, waaraan ieder kan meedoen die beschikt over een motorvoertuig. Om negen uur, zondagmor gen vertrekt men vanaf de Meerstraat, „Promenade". De tocht gaat door Amster dam. waar men nog iets hoopt te zien van de prachtige versiering. Verder gaat het naar 't Gooiland, Hilversum en Loos- drecht, waar men het grootste deel van de dag denkt te blijven. Deze negende Be vrijdingstocht zal via een andere route weer naar Beverwijk leiden. Duitse trawlers hebben op de vanggron- den bij West- en Oost Groenland een zeer overvloedige roodbaarsvisserij op gang ge bracht. Roodbaars heeft daardoor op de Duitse markt de kabeljauw afgelost, die in voorgaande maanden in grote hoeveel heden op de Duitse markt kwam. De Duitse diepzeevisserij heeft in de twee laatste jaren een vloot van ongeveer 35 moderne trawlers in dienst gesteld. De ze schepen onderscheiden zich door nieu we vanginrichtingen en visverwerkings mogelijkheden. Een groot deel van deze vloot van moderne vissersschepen heeft inrichtingen om de vis midden op zee te kunnen invriezen. Dit half-fabrieksschip bezit voordelen, vergeleken met de vroegere, uitsluitend Op de verse vis vissende trawlers. Deze sche pen konden 20 tot 24 dagen ondenveg zijn, Daarvan gingen dan tweederde af voor de onproduktieve heen- en terugreis. De verhouding tussen vis- en reistijd was dus zeer ongunstig. Om de vis steeds in kwalitatief goede toestand in de haven te brengen moesten de schepen na de ge noemde periode beslist weer terug zijn. De halffabrieksschepen hebben hier een vooruitgang gebracht. De schipper van de met diepvriesinstallaties uitgeruste sche pen kunnen de vangst van de eerste da gen tot diepvries verwerken en de andere vis vers aanvoeren. De acht dagen voor heen- en terugreis blijven, maar men kan meer dagen blijven vissen. De verhouding is daardoor verbeterd van 66:33 op 50:50. Al zal de ontwikkeling doorgaan naar een volledig vriesschip. In België is een interministerieel comité samengesteld op het vlak der ambtenaren van de departementen van landbouw en sociale voorzorg. De commissie gaat een speciale pensioenregeling voor de zeevis serij bestuderen. Het comité is samengesteld uit twee ambtenaren van landbouw en twêe ambte naren van het ministerie van sociale voor zorg, waaronder de directeur van adminis tratie van de dienst voor ouderdomspen sioenen. In België is in de maand maart een hoeveelheid van 4.844.356 kilo 'vis aange voerd voor een waarde van 47.782.903 francs. In vergelijking met maart 1961 steeg de aanvoer met 437.369 kilo of 9,9 percent, terwijl de waarde met 5.120.692 francs of 9.7 percent verminderde. Een prijsdaling van 2.14 fr. per kilo was het resultaat. De aanvoer van bodemvis vermeerderde met 561.579 kilo, de opbrengst liep even wel terug met 4.228.700 francs. Er werd meer IJslandse en andere kabeljauw, kool- vis, wijting, roggen en overige bodemvis aangebracht, doch minder schol en tóng. In maart 1962 werd geen pelagische vis aangevoerd, terwijl in maart 1961 60.005 kilo of 334.016 francs werd aangebracht, waarvan 44.146 kilo of 307.034 fr. sprot. De totale aanvoer van schaal- en week dieren liep terug met 64.205 kilo of 557.697 francs. De garnaalvangsten waren groter dan vorig jaar, doch de aanvoer van de overige schaal- en weekdieren verminder de aanzienlijk. Advertentie KONINGSPLEIN 8 - TEL. 4540 Vraagt stalen en prijsopgave De gemeente Velsen zal de éérste en tevens omvangrijkste zijn in hét défilé dat volgende week woensdag in Haar lem wordt gehouden, wanneer daar de gehele provincie Noord-Holland zich aan de koninklijke familie zal pre senteren. Voorafgegaan door een mu ziekkorps, de nationale driekleur en de gemeentevlag van Velsen, zullen zes praalwagens uit Velsen de ongetwijfeld lange stoet openen. Velsen komt met een wagen voorstellende de zee, de sleep- vaart en de berging, een wagen voor stellende de havenmond en het sluizen- complex van IJmuiden, een wagen voor stellende de visserij, een wagen voorstel lende de export, een wagen van Hoog ovens en een wagen van de papierfa briek van Van Gelder Zonen n.v. De Hoogovenharmonie sluit de Velsense ver tegenwoordiging af. Dit zijn vijf nieuwe grote passagiers schepen voor de trans-Atlantische dienst, die op stapel staan of waarvoor de plan nen gereed zijn. Gezamenlijk meten deze schepen rond 156.000 ton. De grootste 6chepen van deze nieuwe vloot zijn de zusterschepen „Michelangelo" en „Raffael- lo" (onderste' afbeelding), die 43.000 ton meten en in 1964 in dienst gesteld zullen worden. Het tweede schip van beneden af heeft nog geen naam. Het wordt gebouwd voor Hoogovenbeambtcn. De onlangs opge richte vereniging van beambten bij Hoog ovens, die niet zijn aangesloten bij een of andere vakbond, belegt op 9 mei aanstaan de weer een ledenvergadering. Deze vindt plaats in „De Opgang" te Beverwijk. Ver schillende punten staan op de agenda, on der meer worden de aanstaande verkiezin gen bij Hoogovens besproken. Advertentie j Voor alle O O coooooooooooooopoooooooooooooooooooooooooooooooooooooocx GEBOREN: Marion, d. van IT. J. Heems kerk en van G. A. Blancke te Alphen aan de Rijn; Lucas J. M. M., z. v. A. M. Jong bloed en van C. C. van den Ende; Anna J. M., d. van S. G. Hoedjes en van J. M. van der Waal; Gijsbertus J., z. van G. W. Dijkman en van H. M. Schoorl; Bertha G., d. van J. G. Fatels en van A. M. Klaver: Richard B., z. van H. C. Rumping en van A. Müiler te Beverwijk; Marcel S. M., d. van M. M. C. de Boer en van M. E. de Boer; Ludwina H., d. van W. de Boer en van J. Reijers; Elisabeth, d. van H. G. Spruit en van I. S. Schaafsma; Johanna, d. van H. Marissen en van S. Westra te Beverwijk; Maria E. H. d. van J. M. Eist en van M. H. Beentjes; Jantje, d. van H. G. Bakker ra van H. van der Veen; Richard, z. van H. Grapendaal en van J. Nol te Beverwijk; Gerrit, z. van G. Kraayeveld en van N. van Zummeren; Catharina Th., d. van A. E. C. Kuiper en van C. C. Bleyendaal; Carolina M., d. van H. P. A. Allard en van C. M. Wijtenburg; Nicolaas M., z. van G. S. de Groot en van C. Kroon te Wijk aan Zee; Anna C. M., d. van P. W. Nan en van C. M. Bakker te Beverwijk; Johannes J., z. van W. de Vries en van J. E. van Sraten; Adriana M., d. van H. J. Heeremans en van C. A. A. Steeman te Castricum; Ingrid M. A., d. van D. Vos en van G. A. Kuyper; Aloysius H. M., z. van J Vlaarkamp en van H. G. C. Steeman te Castricum. ONDERTROUWD: J. P. Koper en C. A. Zonneveld; N. B. van der Kolk te Bever wijk en E. A. M. de Wijs. GETROUWD: K. A. Foppen te Badhoe vedorp en A. E. van der Wijngaart; J. P. A. Roemen te Maastricht en W. J. A. Schoonenberg. OVERLEDEN: J. van Velsen, oud 87 jr., geh. gew. met. P. Belleman. A. K. Hout wipper, oud 80 jr., geh. gew. met G. Smit. De timmerman, die onlangs is gearres teerd omdat hij werd verdacht van een in braak in een woning aan de Jan Kostelijk- laan te Velsen, heeft nu bekend nog vijf andere inbraken te hebben gepleegd. Het betrof hier enkele inbralen in Drie huis, in de Lange Nieuwstraat, Snellius- straat en Leeuweriklaan. De inbraken zijn vanaf 1 maart gepleegd. De recherche heeft de vermoedelijke dader kunnen opsporen, doordat hij een fiets op de plaats van de laatste inbraak had achtergelaten. kernachtige indruk geven van de intensi teit der muzikale machten. In aansluiting op de (onlangs in ons blad gepubliceerde) verklaring van het partij bestuur der P.S.P. met betrekking tot het besluit van de president der Verenigde Staten om hervatting van de kernexplosies in de atmosfeer toe te staan, heeft het bestuur van de afdeling IJmond van ge noemde politieke partij besloten, het in bovenbedoelde verklaring vervat protest te ondersteunen met een twee minuten- stilte-actie. Deze zal worden gehouden op zaterdag 5 mei van 15.00-15.02 uur. Bevrij dingsdag is gekozen om juist dan onder de aandacht te brengen de ongerijmdheid van het vieren van de bevrijding en het voor bereiden van weer een nieuwe massa moord. Aan de politieke partijen, die in november 1961 de twee minuten stilte- actie ondersteunden is gevraagd medewer king te verlenen. Hierop werd niet of niet in gunstige zin gereageerd. De deelnemers aan de demonstratie wor den verzocht zich naar het Marktplein in IJmuiden te begeven en zich daar op te stellen, aldus het afdelingsbestuur van de P.S.P. Advertentie DE MODERNE EETKAMER met al zijn mogelijkheden ziet U pas als U onze meubelafdeling binnen wandelt. Alle binnen- en buitenlandse stijlen kunt U daar bewonderen. Kom eens langs, kom eens kijken, kom eens praten. Wij vertellen U dan ook waarom juist onze prijzen zo laag zijn.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9