Amerikaanse onderzeeërs met Polaris-raketten voor NAVO Duidelijke geschillen op de conferentie te Athene HET WEER Wapenlevering aan Djakarta doorkruist V.S.-bemiddeling Antonio Segni president van de republiek Italië Vorstelijke elfstedentocht DE ECHTE BAKKERS TAARTEN voor Moeder ttentie ctie Polaris-raket beproefd met een kernlading Luxe-hotel voor Aruba Drie doden op de Moerdijkbrug Generale receptie voor de Spelen Spaanse studenten solidair met stakers Mr. Luns protesteert bij Rusk Trouwhartige blik Tiende stemming bracht de beslissing De hand over het hart Vijfde kernproef in de Stille Oceaan ATTENTIE Vaders en Kinderen bakken de lekkerste TRICOT NYLON SHIRTS Bewolkt T egenstellingen Zeven doden in verkeer Indonesische parachutisten op schiereiland Onin gedood en gevangengenomen Dronken automobilist zat bij aanhouding bewusteloos achter het stuur MORRIS 'êeforeyou êiuj! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Het woord is aan Deining ,J In de krant van heden: L 47e JAARGANG NUMMER 154 Kantoor: Lange NIeuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant MAANDAG 7 MEI 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jo« L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave» Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. P eereboom en Mr. H. C. va^derM^ ATHENE (Reuter) Op de conferen tie van ministers van Buitenlandse Za ken der vijftien NAVO-landen, die vrij dag in Athene begon en zondagochtend eindigde, zijn belangrijke stappen ge nomen ter vergroting van de kernwapen kracht der organisatie. Een der twee belangrijke stappen was de toezegging der Amerikanen om vijf onderzeeboten met Polarisraketten ter beschikking te stellen van hun marinestrijdkrachten die deel uitmaken van de Noordatlantische Verdragsorganisatie. De andere was goedkeuring waar Frankrijk zich bui ten hield van een kempolitiek der NAVO waarbij de Europese bondge noten medezeggenschap hebben bij de opstelling van Amerikaanse kernwapens te land in Europa. Het besluit ten aanzien van de Pola risraketten brengt met zich mee, dat de Amerikanen voor het ogenblik de gedach- WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse Commissie voor kernenergie en het ministerie van Defensie hebben bekend gemaakt, dat de Verenigde Staten zondag in de Stille Oceaan een Poiaris-raket met kernlading vanaf een onderzeeboot hebben afgevuurd. Het was de vijfde kernproef in de lopende serie. De raket werd gelanceerd vanaf de kern onderzeeboot Ethan Allen. Deze onderzee boot werd eind 1960 te water gelaten en werd verleden jaar gebruikt voor de eer ste proeflancering onder water van 'n Po- laris-raket van het type A-2. De met een kernlading uitgeruste raket werd tot ontploffing gebracht in het „proefgebied" nabij Christmas-Island. Dit was de eerste maal, dat een kernlading tot ontploffing kwam na door een raket te zijn gelanceerd. De Commissie voor kernenergie verstrekte geen gegevens over de bereikte hoogte en afgelegde afstand. Een Polaris-onderzeeboot kan zestien met kernladingen uitgeruste raketten meevoe ren. De Verenigde Staten hebben op het ogenblik vijf van deze onderzeeboten in gebruik. Er zijn er nog drie in aanbouw, terwijl twee andere wel te water zijn ge laten, doch nog niet in gebruik zijn ge nomen. Advertentie söseoeoooooasotMooasssooooooöooooo^^ oooooooooooooooooo Advertentie Deze weeK: 100% ventilerend Heren: Nylon de luxe I3.90 Nylon super 16.'° (oneens: Nylon de luxe, 6 jaar O 65 kleine stijging per maat 7. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Overwe gend matige wind tussen zuid en west. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee te van een NAVO-macht van kernraket ten van middelbare reikwijdte te land onder het beheer van de verschillende landen laten varen. De Polaris, die on der Amerikaans beheer blijft, zal de rol van een kernmacht der NAVO vervullen. Goedkeuring van de kernpolitiek der NAVO betekent volgens een gezaghebben de zegsman dat de Europese bondgenoten waardevolle verzekeringen van Washing ton hebben gekregen op drie punten: 1. De Verenigde Staten hebben getoond dat zij Europa's verdediging even belang rijk vinden als hun eigen defensie. 2. De Verenigde Staten hebben op zich genomen, de NAVO een afschrikkende kernmacht ter beschikking te stellen, ook al is deze niet onder het beheer van de NAVO. 3. De Amerikaanse en Britse strategi sche kernstrijdkrachten zullen eventueel optreden tegen Russische raket- en an dere bases die in een oorlog Europa zouden bedreigen en die buiten het bereik van de andere leden van de NAVO liggen. merken waarnemers op dat bepaalde te genstellingen zijn gebleven. De Amerika nen hebben er bijvoorbeeld vaak bij de Britten op aangedrongen meer aandacht aan de conventionele verdediging te be steden en in verhouding minder aan de kernmacht. In het slotcommuniqué wordt gezegd dat de kwestie van een gebalanceerde strijdmacht een onderwerp van voortdu rend onderzoek is. Voorts staat Frank rijk nog steeds afzijdig van de verken nende besprekingen der Amerikanen met de Russen over Berlijn en de nieuwe kempolitiek der NAVO. Vermoedelijk hierom wordt in het communiqué alleen gezegd dat de bondgenoten kennis namen van de Berlijnse contacten, zonder dat hiervoor steun werd uitgesproken. Een andere kwestie is nog de Brits-Ame rikaanse steun voor een uitwisseling van verklaringen tussen de NAVO en de lan den van het verdrag van Warschau waar in men belooft geen agressie te zullen ple gen. Mr. Stikker en de Portugese minister v&n Buitenlandse Zaken, Noguiera, waren hiertegen. De Amerikanen en Britten zien het als een mogelijk element bij de op lossing van de Berlijnse kwestie daar Oost en West-Duitsland, die geen lid zijn van de UNO en daarom niet door het UNO- handvest worden gebonden, zich tot non agressie zouden verplichten. Ondanks de verklaring van de secre taris-generaal mr. D. U. Stikker, dat de ze conferentie vlotter en met minder te genstellingen dan de vorige was verlopen Als de plannen doorgaan zal het Antil- ■leneiland Aruba binnen afzienbare tijd een tweede luxe hotel krijgen volgens de hier afgebeelde perspectieftekening Het hotel krijgt 420 „airconditioned" kamers, een winkelgalerij en een groot eigen zwembad en is in hoofdzaak be doeld voor de Amerikaanse toeristen. De bouwkosten zullen plm. 28 miljoen gulden belopen. Bij een frontale autobotsing op de zui delijke afrit van de Moerdijkbrug zijn zondagavond drie mensen om het leven gekomen. Omstreeks elf uur reed een auto uit Eindhoven met vrij grote snelheid over de afrit. Onverwacht zwenkte de wagen naar links, reed door de middenberm en kwam toen frontaal in botsing met een auto uit Dordrecht. In deze wagen zaten de 33-jarige bestuurder J. van den Bos en zijn 19-jarige verloofde mej. Schouwe naars. Zij waren op slag dood. In de Eind hovense wagen zaten ook twee personen. De bestuurder, de 31-jarige A. Stulpings, werd zwaar gewond. De heer C. de Na- tris, die naast hem zat, kwam om het le ven. In Beuningen is de 66-jarige G. Weten kamp uit Weurt bij het oversteken door een auto gegrepen en om het leven ge komen. De auto kwam na het ongeluk in een diepe sloot terecht. De vier inzitten den werden slechts licht gewond. Een vrachtauto moest in volle vaart aan de linker zijde van de weg een tuintje inrij den om een botsing met de auto te voor komen. In Hock (Zeeuws-Vlaanderen) is het 15- jarige meisje De Ridder dat per fiets de provinciale weg overstak, door een auto gegrepen. Het meisje werd tientallen me ters weggeslingerd en was op slag dood. In Erica is de 27-jarige J. de Groot met zijn bromfiets onder een passerende auto bus geraakt en onmiddellijk overleden. Vermoedelijk is de jongeman in de berm van de weg geslipt toen hij uit wilde wij ken voor de bus. In Huissen is de 21-jarige militair B. van der Bij uit Arnhem in een flauwe bocht van de weg met zijn motorfiets rechtuit gereden waardoor hij tegen een afrastering botste en waarschijnlijk zwaar gewond in een sloot terecht kwam. Later is zijn stoffelijk overschot geborgen. Zijn duo-passagiere liep een lichte hersen schudding en een gebroken pols op. Het organisatiecomité van de Olympi sche Spelen, die in 1964 in Tokio worden gehouden, heeft vrijdag in de Japanse hoofdstad bekend gemaakt dat van 11 tot 17 oktober 1963 pre-Olympische wedstrij den zullen worden gehouden. Voor het pro gramma, dat twintig takken van sport om vat, zullen tal van buitenlandse atleten worden uitgenodigd. De internationale sportweek, zoals de wedstrijdenreeks zal worden genoemd, is vooral bedoeld als training voor de Japan se deelnemers aan de Spelen en als gene rale repetitie voor de Spelen van 1964. Alle wedstrijden zullen in het national stadion worden gehouden, uitgezonderd zwemmen judo en basketbal. De generale repetitie moet alleen nog worden goedgekeurd door het Internatio naai Olympisch Comité. MADRID (Reuter) In Madrid heb ben zaterdag 500 studenten gedemon streerd tegen de overeenkomst tussen de regering en het Vaticaan over de RK uni versiteit van Navarra, op grond waar van deze universiteit graden mag verle nen die dezelfde waarde hebben als die van de staatsuniversiteiten. De universi teit van Navarra is gevestigd in Pam plona en wordt beheerd door de RK le kenorganisatie „Opus Dei". De betogers, van wie er tien werden aangehouden, eis ten een studentenorganisatie vrij van over heidsinmenging. Zij toonden zich solidair met de stakende mijnwerkers in Asturië. oVlgens de laatste uit Asturië ontvan gen berichten zouden ongeveer 450 mijn werkers na het ingrijpen van de rege ring het werk hebben hervat. Meer dan 13.500 mijnwerkers schijnen hun staking echter voort te zetten. In het gebied van Bilbao werd op ver schillende plaatsen een stakingsactie over wogen of ondernomen. Tot de onderne mingen waar looneisen zijn ingediend, be hoort Babcock en Wilcox, één van Spanjes grootste fabrieken van stalen buizen. Er werken bij deze onderneming in Bilbao ongeveer tienduizend man. Ook in verscheidene andere fabrieken heerst arbeidsonrust. De Spaanse tak van General Electric heeft hier twee grote fabrieken, en de Firestone Rubber Com pany exploiteert er een grote bandenfa briek. ATHENE (AP) De Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft zaterdag bij zijn Amerikaanse ambt genoot, Dean Rusk, geprotesteerd tegen de Amerikaanse wapenleveranties aan In donesië. Hij deed dit tijdens een lunch in de Amerikaanse ambassade. Mr. Luns had reeds vrijdag in de vergadering van de NAVO-raad critiek geoefend op het Amerikaanse beleid ten aanzien van Indonesië en verklaard dat de Amerikaan se bemiddelingspogingen in het Nieuw- Guinea-geschil worden doorkruist door de verkoop van militair materieel aan Soe- karno. De Amerikaanse sympathie voor Indonesië zou Soekarno kunnen sterken in zijn militaire aanvalsplannen tegen Nieuw-Guinea. Hoewel over het gesprek tussen mi nister Luns en Dean Rusk niets bekend is gemaakt, werd van de zijde der Ame rikaanse delegatie in Athene de opvat ting verkondigd dat de verkoop van mi litair materieel zeer beperkt blijft en dat het materieel krachtens een overeenkomst van 1959 slechts bestemd is voor het hand haven van de binnenlandse veiligheid. De Amerikanen zijn van mening dat een der gelijke houding noodzakelijk is om te voor komen dat Indonesië geheel in commu nistisch vaarwater verzeild raakt. Men heeft de wapenleveranties betiteld als „een anti-communistische voet om de In donesische deur open te houden". Djakarta antwoordt niet. De Indonesische regering heeft nog niet gereageerd op de Nederlandse klacht bij de Verenigde Naties over het neerlaten van parachutisten op Nieuw-Guinea. Een woordvoerder van 't Indonesische minis terie van Buitenlandse Zaken wilde niet bevestigen, of tegen de Nederlanders luchtlandingstroepen werden gebruikt. Ook wilde hij geen commentaar geven op de stap van Nederland bij de Verenigde Na ties. In New York wacht de Nederlandse delegatie bij de V.N. ook nog steeds cp een antwoord op het Nederlandse voor stel, dat ruim een week geleden via se cretaris-generaal Oe Thant aan Indonesië is gedaan om de militaire toestand in en om Nieuw-Guinea te stabiliseren. Actie tegen parachutisten Over de landing van Indonesische pa rachutisten is in Hollandia een officieel communiqué van de marine uitgegeven. Daarin wordt gezegd: „In het onherberg zame gedeelte van het schiereiland Onin ten noorden van Fak Fak, zijn opnieuw In Amsterdam heeft een dronken auto- mobilist zaterdagnacht zigzaggend door de binnenstad gereden. Hij is daarbij met ten minste drie geparkeerde auto's in aanra king gekomen. Een burger, die de dron- kenman op de Prins Hendrikkade wist klem te rijden, vond hem bewusteloos achter het stuur zitten. Of de man bij zijn aanhouding door de schrik bewusteloos is geraakt of dat hij al enige tijd versuft achter het stuur van zijn rijdende auto heeft gezeten, is niet bekend. De man, een 32-jarige koopman, begon zijn gevaarlijke tocht om één uur in de Reguliersbreestraat. Daar begon de auto mobilist die de koopman later wist klem te rijden, de achtervolging van de slinge rende wagen. Indonesische militairen aangetroffen, na dat op een melding daarvan door de 'oe volking militaire patrouilles werden uit gezonden. In een daarop volgend vuur gevecht zijn enkele Indonesiërs gedood en een aantal gevangen genomen. Uit het verhoor van de gevangenen bleek, dat het een recente parachutistenlanding be trof. De rest van de parachutisten was de bossen ingevlucht. Zodra de militaire situatie het toelaat, zullen door de com mandant van de strijdkrachten verdere bijzonderheden worden bekendgemaakt Van marinezijde wenste men niet meer mee te delen dan dat mobiele troepen naar het strijdtoneel zijn gezonden. Niet bevestigde berichten melden dat het aan tal gelande parachutisten minder dan vijf en twintig bedroeg. Indonesische militaire vliegtuigen zouden in de omgeving van Kaimana gesignaleerd zijn door burgers' aldus het communiqué. Op het politiebureau in Winschoten lo geert op het ogenblik een jongen die ken nelijk van huis is weggelopen, maar die de politie „niet thuis kan brengen". Een sur veillancepatrouille van de gemeentepolitie van Winschoten trof de jongen vannacht om half drie op straat aan. Omdat dit een merkwaardige tijd is voor een jongen om alleen op straat te lopen, nam de politie hem mee naar het bureau. Daar vertelde hij dat hij Jan Wolf heette en dat hij thuis moeilijkheden had gehad. Op alle andere vragen antwoordde hij met een trouwhartige blik maar niet met woorden. Jan is 1.52 m. lang, heeft blauwe ogen en lang donkerblond achterover ge kamd haar, draagt een blauwe broek, een wit overhemd, 'n bruin imitatie-leren vest met witte biezen en een witte gebreide sjaal. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 André Maurois: Wij kunnen slechts met vrucht over onze gebreken praten met hen, die onze deugden erkennen. (Van onze correspondent) ROME Italië heeft dan na zeer veel moeilijkheden een nieuwe president in de persoon van Antonio Segni, die bij de tien de stemming 443 stemmen kreeg tegen Saragat 334. Deze 443 stemmen betekenen vijftien meer dan het vereiste quorum van 428, maar men dient te bedenken dat de 32 fascistische stemmen en tezamen met die van de verwante royalisten 38 bedra gen, zodat de doorslag in zekere zin werd gegeven door deze fascistische stemmen. Dat wil nog allerminst zeggen dat men nu in Segni een tot het fascisme geneigde president moet zien. Integendeel, een paar jaar geleden was hij eerste-minister en toen hij op een ogenblik bemerkte dat zijn kabinet nog alleen stand hield dank zij de steun van fascistische zijde, heeft hij zonder meer dat kabinet ontbonden, zeggende dat de steun van bepaalde zlide ongevraagd en ongewenst was. Het zou eigenlijk misschien verstandig zijn geweest wanneer hij ook nu op een dergelijke wijze had gereageerd, hoewel hij bij een elfde stemming vermoedelijk een zeer groot aantal stemmen van links zou hebben verworven. Niemand heeft name lijk iets tegen Segni die als een van de meest integere mensen van Italië kan wor den beschouwd én die een uiterst voorko mende, vriendelijke en zeer vrome man Toen hij eerste-minister was moesten wii hemjjbij zekere gelegenheid intervie wen. Nu"s een interview met een eerste- minister gewoonlijk niet zo heel eenvou dig Wij schreven dus eerst een brief en kregen een uitnodiging om op het Palazzo Viminale te komen waar wij onze vragen konden stellen. We hadden even geanti chambreerd en verwachtten dat er toen een bode zou komen om ons naar de eer ste-minister te geleiden. Integendeel, de deur ging open en we zagen ineens pre mier Segni zelf verschijnen, die heel vrien delijk lachend op ons toekw.m en zei: „Staat u mij toe. professor Segni". In zijn werkkabinet hebben we toen onze vra gen gesteld, die hij op zeer diplomatieke wijze beantwoordde. Wij hebben daarna nog even gepraat, waarbij hij merkte dat wij heel Italië kennen, behalve juist het eiland Sardinië, zijn geboorte-eiland, het geen hij zeer betreurde. Twee weken la ter ontvingen wij een uitnodiging van de eerste-minister om met hem op de zwij nenjacht te gaan in Sardinië, een uitnodi ging die wij helaas wegens ziekte niet kon den aannemen. Dit is wel tekenend voor zijn ongeëvenaarde vriendelijkheid en be minnelijkheid. Dat neemt niet weg dat er over deze verkiezing tot president toch wel enige deining bestaat. Men moet zeggen dat de linkse partijen hun verlies zeer goed opge nomen hebben. Saragat heeft aan presi dent Segni een telegram van gelukwen sen gezonden namens de sociaal-democra tische partij en namens de sociaal-demo cratische afgevaardigden en hem een ge lukkige'regering toegewenst. Nenni, voor zichtiger, maar ook zeer menselijk, heeft aan de journalisten de volgende verkla ring afgelegd: „Wij socialisten hebben al lerminst een strijd van een persoon tegen een andere persoon gevoerd en daarom kunnen wij met alle rust en sereniteit Bij het bezoek van de koninklijke familie aan Zwolle maakte een groep velocipèderijders front voor de hoge gasten op het bordes. Het geïllustreerde verslag van de tocht langs de provinciale hoofdsteden van de koninklijke familie vindt men op pagina 7. U i s -v.,,-.;.- -v- v-., vx v ;:>v J. Antomio Segni. aan de nieuwe president de beste geluk wensen aanbieden met te wensen dat hij zijn hoge taak zal vervullen, door zich al leen te beschouwen als vertegenwoordiger van de nationale eenheid. Wij hebben ge wezen op de noodzaak van een akkoord tussen de partijen, waardoor het moge lijk zou zijn een president te kiezen, die zijn prestige baseerde op een bredere de mocratische meerderheid. We kunnen het alleen maar betreuren dat dit niet moge lijk is gebleken. Wij geloven dat met ons een zeer groot deel van het parlement en van het land dit eveens betreurt. Of de verkiezing van Segni een grote invloed zal hebben op dé neuvve regerings- koers, zullen we moeten afwachten. In ie der geval verliest Italië in Segni een uit stekende minister van Buitenlandse Zaken en het is nog niet zeker door wie hij zal worden vervangen. Dat er van fascisti sche zijde en ook van liberale zijde de hoop wordt gekoesterd dat hiermede een eind komt aan de ombuiging naar links, hoeft geen betoog. Gisteravond was het in Rome vrij roe rig Er waren betogingen, voornamelijk van jonge fascisten, en er zijn ook tegen betogingen geweest van links. Op het ogen blik waarop de nieuwe president werd aangekondigd, viel plotseling in de gehele stad het electrische licht uit en van 11 uur tot half een heeft men in het stikkedonker gezeten, hetgeen schijnt te wijzen op een staking bij de elektrische centrale. Het zou ons niet verwonderen wanneer in de eerstkomende dagen nog verdere stakingen zullen volgen, want dat men algemeen te vreden is met de verkiezing van Segni kan men werkelijk niet zeggen. De Oostenrijkse voetbalbond heeft mee gedeeld dat rechtsbinnen Erich Hof, een der uitblinkers van de Oostenrijkse natio nale ploeg, wel is opgesteld voor de wed strijd van zondag tegen Bulgarije ondanks het feit dat hij tot een gevangenisstraf van drie weken is veroordeeld wegens auto rijden onder invloed van sterke drank. De voetbalbond heeft het Hof ook in het verleden al herhaaldelijk moeilijkhe den gehad omdat hij de neiging heeft te weinig aandacht te besteden aan zijn trai ning. Op grond van zijn uitmuntende pres taties heeft men echter steeds weer de hand over het hart gestreken. Zondag mag hij meespelen, aldus de bond, omdat hij als was opgesteld voor dat hij donderdag werd veroordeeld we gens autorijden nadat hij driekwart- liter wijn, vier glazen whiskey en een flesje bier had gedronken. Weerrapporten .1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland ...2, 7 Beeldverhalen2, 9 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel3 Lunst 4 Horen en Zien 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving..5, 15 Topsy 6 „Koninklijke Elfstedentocht" 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 12, 13, 14, 15 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1