Herdenking van de vijfde mei in de Sint Bavokerk Amerikaanse journalist door Djakarta uitgewezen De NeË en Miizeo Britse pianist wint Tsjaikofsky-concours Kinder zang concours op bevrijdingsdag Orde van Lenin voor de vijftigjarige Pravda Maatregelen tegen reclame op het televisiescherm Internationale prijzen Morgen worden de Nipkowschijven uitgereikt Anton de Beer bespeelde het 31-toonsorgel MAANDAG 7 MEI lï,: Reisbeurs voor J. Bernlef Kunstenaarscentrum in Bergen viert jubileum Over het Stalinistische verleden wordt gezwegen HET NEDERLANDS DANSTHEATER Wegens het verspreiden van nadeligeberichten Persbreidel Dr. L. de Jong en Wim Meuldijk bekroond P. Zwaanswijk De radio geeft dinsdag HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. T elevisieprogramma TIJDENS DE DOOR de Nederlandse Radio-Unie georganiseerde plechtige herdenking der bevrijding van zeventien jaar geleden, welke zaterdagavond plaats had in de oude Sint Bavokerk te Haarlem, was het opvallend dat het aantal gezangen of gespeelde lieden uit de vrijheidsstrijd van vier eeuwen terug zich verhield tot deze, waarin de glorie van de thans herdachte vijfde mei trilde" als van zes tot één. Deze vaststelling houdt geen verwijt in jegens de samen stellers van het programma, want tenslotte symboliseert elk van die traditionele liederen het fundament van dezelfde vrijheid die op 5 mei 1945, na vijf jaar onderdrukking, weer ons deel werd. Wat niet wegneemt dat, concreet gezien, die verhouding toch niet logisch is. Maar ik geloof dat er heel wat speurzin aan zou moeten te pas komen om hierin een aanvaardbaar evenwicht te Kunnen brengen. Want al zijn er tijdens de jongste oorlog honderden liedteksten ge schreven en als levendge getuigenissen van vrijheidswil en verknochtheid aan het oude erfgoed, in zogenaamde „geuzenliedboekjes" en andere klandestiene uitgaven verzameld, men kan zich toch afvragen, wie die woorden de muzikale vleugels en daarmee de bezielende stuwkracht gegeven heeft, die ze tot werke lijke liederen moesten maken. HET POVERE resultaat dat van een des betreffende enquête te verwachten zou zijn, roept het probleem op wie er nog in staat is de toon te treffen die zou kunnen wedijveren met de melodieën waarop de volkspoëten tijdens de tachtigjarige oorlog hun liedjes dichtten? En indien ja, of het betreffende lied dan zijn weg zou vinden Dit is in ieder geval te hopen van het ge rstdriftige „Vrijheid van Jan Engel man, dat als een spontane reflex geschre ven werd op de dag der bevrijding, kort daarop geestdriftig verklankt door Ernst van 't Kaar en op deze herdenking weer eens stralend uitgevoerd door de Voor- burgse Oratoriumvereniging met begelei ding van de Koninklijke Militaire Kapel, onder leiding van majoor-directeur Rocus van Yperen. Hetzelfde uitvoerend apparaat vergastte de toehoorders op Bruckners prachtige Gloria uit zijn Mis in e; hierbij was de lenigheid van de koorzang en het warm- expressieve timbre opvallend. Bij de uit voering van het Valeriuslied „O Heems kerck noyt u kloecke daet" was het een lust te luisteren naar de instrumentale omlijsting. Wat misschien aan de radio zeer bevredigend klonk, doch in de sterk galmende kerk niet tot zijn recht kwam, was „A trumpet voluntary" van Clarke en een fragment uit Handels „Watermusic". De overige, minder beweeglijke nummers hadden daar niet zo'n last van en de ge dragen melodie van „Help nu uzelf", in bewerking van Van Lijnschooten, was zelfs tegen alle echowerking uitstekend bestand; en dan blijkt, dat een harmonieklank in De Britse pianist John Ogdon en de Rus Wladimir Asjkenazi hebben het tweede internationale Tsjaikofsky-concours ge wonnen in Moskou. Aan dit concours is door 56 pianisten deelgenomen. De uitslag werd na middernacht be^ kendgemaakt, tweeëneenhalf uur nadat de laatste twee van de twaalf deelnemers hun 3 optreden hadden beëindigd. Beide win naars zijn 25 jaar oud. Zij krijgen 2500 roebel 10.000) en een gouden medaille Ook de tweede plaats werd gedeeld, en wel door de 20-jarige Amerikaanse Susan Starr en de 21-jarige In Tsjin Tsbeng uit China. De tweede prijs bedraagt 2.000 roe bel (8.000 gulden). Een kwart van de prijs wordt in buitenlandse valuta gegeven, de rest moet in Rusland worden besteed. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen mr. Y. Scholten, heeft in de prijsvraag reisbeurzen letter kundigen 1961 in de rubriek proza een reis beurs toegekend aan J. Bernlef te Amster dam en een reistoelage aan mevrouw M. M. van Noortwijk-Colijn te Hilversum. J. Bernlef Aan W. Gijsen te 's-Gravenhage, A. de Kool te Rotterdam en Alexander West te Amsterdam heeft de staatssecretaris in de rubriek poëzie elk een reistoelage verleend. De jury's die de staatssecretaris van ad vies hebben gediend bij de toekenning van deze reisbeurs en reistoelagen bestonden uit prof. dr. G. Stuiveling, lid en voorzitter, mevrouw H. S. van Lelyveld-Haasse en Jos Panhuysen, leden (voor de rubriek pro za); Gabriël Smit, lid en voorzitter. Jan Elburg en prof. dr. K. Heeroma, leden (voor de rubriek poëzie). Jhr. A. E. de Savornin Lohman opvolger van prof. Ghr. Roelofsz Ter voorziening in de vacature, die is ontstaan door het eervol ontslag aan prof. Ch. Roelofsz in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, is met ingang van 1 april 1.1. prof. jhr. A. E. de Savornin Lohman, thans buitengewoon hoogleraar bij de Rijksakademie van Beel dende Kunsten, benoemd tot hoogleraar in de vrije schilderkunst bij die akademie. Tot buitengewoon hoogleraar is met in gang van 16 januari benoemd de beeld houwer Cor Hund, tot die datum lector. Prof. Hund verzorgt de avondcursus van de afdeling beeldhouwkunst. zuivere verhoudingen een kan wekken. nobele indruk STADSORGANIST Piet Kee liet het officiële programma voorafgegaan door een fantasie op het „Merck toch hoe sterck" in opgefriste orgelklanken. Veel tinteling van zilverige bovenstemmen bracht hij ook te pas in een improvisatie over „Wilt heden nu treden", die hij aan de hand van twee motieven uit het lied, in drie delen tot ontwikkeling bracht. De gemeenschaps binding van het met orgelbegeleiding door alle aanwezigen gezongen „Gelukkig is het land" en het „Wilhelmus" bezegelde de betekenis van de omlijsting der toespraak over „Die vijfde dag in mei" door burge meester Cremers en de toepasselijke ge dichten voorgedragen door Fé Sciarone. Jos. de Klerk Al meer dan een halve eeuw is Bergen een kunstenaarsdorp. De schilders, die er in het begin van deze eeuw de ruimte en het licht zochten, groepeerden zich in de zogenoemde Bergense school. Enkelen er van wonen er nog. Zij zijn de senioren van de nog steeds aangroeiende schildersbent, die nu al drie generaties omvat; zestig le den telt het jubilerende K.C.B. De mees ten daarvan zijn schilder, maar er zijn ook beeldhouwers, dichters, schrijvers en musici. Het K.C.B. geniet een warme belang stelling bij overheid en burgerij600 dona teurs en contribuanten geven het een fi nanciële ruggesteun. De overheid heeft de rijkssubsidieregeling bij aankoop van kunstwerken door particulieren van toe passing verklaard op de met de regelmaat van de klok gehouden tentoonstellingen Dat waren er in de voorbije jaren ruim 200, die in totaal 'n 100.000 bezoekers trok ken. Ook voor de lustrumtentoonstelling in de zalen van Kranenburgh geldt de rijks subsidieregeling. Bij de opening zaterdag middag sprak mr. J. F. M. J. Jansen, die de gelukwensen van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen overbracht. Hij gaf uiting aan zijn waardering voor het vele werk, dat met zo weinig middelen verricht werd. De heer Henk van den Idsert sprak namens de le den van het K.C.B., dat nog krachtig profi teert, aldus deze spreker, van het stuwen de werk van de vorige voorzitter, mr. A F. Kamp. Hij bracht ook hulde aan het huidige bestuur onder voorzitterschap van dokter Jan Pluis. De dichter A. Roland Holst liet ujn gelukwens namens het naar hem genoemde A. Roland Holstfonds ver gezeld gaan van een chèque. Ook burge meester L. J. de Ruiter bood namens ge meentebestuur en burgerij zijn gelukwen sen aan en was niet karig met zijn lof. Er volgde nog een drukbezochte receptie. EEN VAN DE aantrekkelijke en zinrijke gebeurtenissen van de herdenking van de Bevrijdingsdag in onze stad was ook dit jaar weer het kinderzangconcours op het Proveniershofje. Op de zonrijke en windstille morgen van de vijfde mei kwamen daar de koren van negen Haarlemse lagere scholen bijeen om voor een jury en uiteraard ook voor belangstellende toehoorders liederen te zingen van nationaal karakter en liederen met andere inhoud. HET LIJKT MOEILIJK om bij het kie zen van vaderlandse liederen een keuze te doen, die afgestemd is op de kinderziel. Want de meeste van deze liederen liggen in het vlak van de mentaliteit en het ge vormde verantwoordelijkheidsbesef van volwassenen, voor wie de kinderen met hun zang de representanten worden. Toch zijn er wel liederen te vinden, waarin ons land in positieve zin bezongen wordt en waarmede ook het kinderhart met begrip, liefde en fantasie kan instemmen, liede ren over onze zee, onze weiden, onze bos sen en heidevelden. Zolang die schoonheid van ons land er nog is kan Nederlands jeugd er van zingen! De jury, die gevormd werd door de he ren Anton de Beer, Aad Broersen en W. v. d. Pol stond met het beoordelen van de zang zeker niet voor een eenvoudige taak. Over het algemeen liepen de presta ties der schoolkinderen niet belangrijk uit een. Ook nu kon men constateren hoe het niveau van de zang steeds hoger is geko men, ongetwijfeld door de mogelijkheid tot vergelijking bij voorgaande wedstrij den. Voor het volgend jaar zullen de leid sters en leiders van de deelnemende school koren er zeker naar streven het uitvoe ringspeil van het meisjeskoor van de St. Philomla-school te benaderen. Want dit koor zong waarlijk voorbeeldig van klank, verstaanbaar en met een melodische con tinuïteit, die verrassend was en die een waarborg werd voor een inderdaad fraaie toonvorming (le prijs en wisselbeker met 353 punten). DE OVER HET algemeen wat jongere MOSKOU (Reuter/AP) Het vijftigjari ge Russische partijblad Pravda heeft de Orde van Lenin gekregen. Dezelfde onder scheiding kregen Krocsjtsjevs schoonzoon Adzjoebei, hoofdredacteur van het rege ringsblad Izvestia, de directeur-generaal van het persbureau Tass Gorjoenov, de vroegere hoofdredacteur van de Pravda Iljitsjev, de correspondent van de Pravda in de Verenigde Staten Strelinikov, en de president van de Russische academie van medische wetenschappen Blochin. Zaterdag is in Moskou het feit herdacht dat vijftig jaar geleden het eerste nummer van Pravda is verschenen. Premier Kroesjtsjev heeft de viering van deze vijf tigste verjaardag luister bijgezet. Kroesjt sjev en Vorosjilov vielen elkaar in de ar men en omhelsden elkaar hartelijk tijdens de receptie in het Kremlin. Zij deden alsof zij hun stalinistische twist volledig waren vergeten. Het valt veel waarnemers de laatste tijd op dat Kroesjtsjev nauwelijks meer drinkt. Bij het begin van de toespraken schonk hij een glas wijn in. Na twee uur van toasten was het niveau in het glas nauwe lijks gedaald. Tot de aanwezigen in de congreszaal van het Kremlin behoorden ook hoge par tijfunctionarissen, hoofdredacteur Pawel Satjoekov en andere medewerkers van het blad. Maar degenen die het partijblad ge maakt hebben tot wat het is, werden zelfs niet genoemd. Het stilzwijgen werd be waard over de in ongeqade gevallen V. M. Molotov, de eerste en beroemdste re dacteur van de Pravda, en over J. W. Sta lin. die besliste dat het blad in alle be langrijke kwesties de hoogste autoriteit in de communistische wereld moest zijn. Pravda betekent „waarheid" en de spre kers verklaarden dat het blad zijn 6.300.000 lezers heeft gekregen door uitsluitend de waarheid te publiceren. Kroesjtsjev huldigde Lenin als oprichter en inspirator van de Pravda, hoewel deze revolutionaire leider zich in Parijs bevond, toen Molotov het blad in 1912 begon te redigeren. Tot de gedecoreerden behoorde ook een man wiens naam en functie zelden worden genoemd: de hoofdcensor Pavel Konsta- novitsj Romanov. Hij draagt dezelfde naam als de vermoorde keizerlijke fami lie, maar is geen bloedverwant van wijlen de tsaar. Romanov wordt aangeduid als hoofd van de redactieraad". meisjes en jongens van de St. Luciaschool zongen wat minder overtuigend en wat stroef. De leidster had het zingen rustig kunnen wagen zonder pianobegeleiding. Maar overigens maakte het koor een ver dienstelijke indruk. Het kreeg in de eerste afdeling, waarin dit koor evenals het Phi- lomena-koor optrad, een 2e prijs met 305 punten. In de tweede afdeling was als eerste het koor van de Charlotte de Bour bon-school aan de beurt. Het was samenge steld uit een kinderstemmen-koor en een blokfluiten-koor en deze timbre-combinatie klonk bijzonder fris. Het koor behaalde 305 punten. Het meisjeskoor van de St. Joseph.-school maakte een goede beurt met zijn optreden, vooral door klank. De voordracht had wat pittiger kunnen zijn (2e prijs met 320 p.). Het koor deed maar zeer weinig onder voor dat van de Koningin Emma-school, dat op levendige trant, soms wat te vlot zong. Goede dic tie bezorgde het koor mede de le prijs met wisselbeker 321 punten. De 3e prijs in deze afdeling ging met 319 punten naar het koor van de Marnix-school, dat in dezelfde geest zong als het hiervoor ge noemde koor. Verdienstelijk was voorts de zang van de koren van de Jan Gijzenschool (305 p.) en de St. Bavoschool (315 p.). Het koor van de Maria-A-school moet nog wat vrijer en expressiever worden. (298 p.). P. Zwaanswijk De Raad van Beheer van de N.T.S, heeft aan alle hoofden van dienst van de N.T.S., de tv-secties van de omroep en alle medewerkers in de operationele sec tor van de programadienst en de tech nische dienst instructies gegeven, die paal en perk beogen te stellen aan verkapte reclame op het beeldscherm. Het niet nakomen van de geformuleerde richtlijnen zal als een ernstig plichtsverzuim worden beschouwd en als zodanig worden behan deld. De instructie bevat de volgende punten 1. Een ieder die meewerkt aan een te levisieuitzending is verplicht reclame in welke vorm dan ook uit de uitzending te weren. Indien vaste reclame-opschriften in een stadion, sporthal ed. voorkomen, moet er toch naar worden gestreefd deze reclame opschriften zoveel mogelijk te vermijden uit de camera's. In het bijzonder moet worden gewaakt tegen pogingen om bij binnen- of buiten- uitzendingen reclame-opschriften in het beeld te brengen. 4. Indien een producer of regisseur tij dens de voorbereiding van een tv-repor tage constateert of vermoedt dat derden pogingen in het werk zullen stellen om reclame-opschriften en dergelijke op zoda nige wijze te plaatsen, dat redelijkerwijze aangenomen mag worden, dat deze een of meerdere malen in het beeld van een der camera's zullen verschijnen tijdens de uit zending, is de betrokken producer of re gisseur verplicht hiervan ogenblikkelijk kennis te geven aan zijn hoofd van dienst casu quo zijn directie. 5. Toestemming tot het plaatsen van reclame-opschriften zal door de betrokken tv-dienst casu quo de NTS nimmer wor den verleend. Bij dergelijke verzoeken of pogingen zal aan de organisatoren van het per televisie uit te zenden evenement door de meest gerede medewerker worden mee gedeeld, dat de uitzending niet zal door gaan, indien genoemde opschriften in het schootsveld" van de televisiecamera's worden geplaatst. 6. Indien medewerkers van de tv- dienst casu quo van de NTS hetzij tij dens de voorbereiding van een reportage hetzij gedurende de uitzending benaderd worden door personen, die hen trachten te bewegen hun werk zodanig te ver richten, dat bepaalde reclameopschriften in het beeld 'erschijnen, zijn zij verplicht hiervan ogenblikkelijk kennis te geven aan de regisseur en aan de opnameleider. Van een en ander dient na de uitzending schriftelijk rapport te worden uitgebracht respectievelijk aan het hoofd van de TV- dienst en het hoofd van de programma- dienst van de NTS. Het Nederlands Danstheater heeft twee buitenlandse dansers geëngageerd, die het vorige seizoen deel hebben uitgemaakt van het Amsterdams Ballet: Christina Gallea en Alexander Roy, geboren respectievelijk in Australië en Duitsland. Christina Gallea begon haar carrière bij het Australian Theatre Ballet in 1955, in het seizoen 1957-'58 danste zij onder Waltef Gore in Frankfort, daarna was zij verbon den aan het American Festival Ballet en trad zij als gaste op in verscheidene Itali aanse gezelschappen, onder andere in het Teatro del Balletto van Pieter van der Sloot in Rome. Alexander Roy danste voor het eerst bij de Spaanse Opera in Berlijn in het seizoen 1955-'56. Ook hij danste daarna bij het American Festival Ballet, bij verscheidene Italiaanse en Duitse gezelschappen, waar hij ook als choreograaf werkzaam was en bij het Amsterdams Ballet. SINGAPORE (AP) Peter Arnett, cor respondent van het Amerikaanse nieuws bureau Associated Press in Indonesië, is uitgewezen wegens het verspreiden van be richten over de economie van Indonesië, die volgens het ministerie van Buitenland se Zaken nadelig voor het land zijn. Ar nett is zondag in Singapore aangekomen. Z(jn visum werd donderdag ingetrokken. Hij kreeg drie dagen om het land te ver laten. De 27-jarige Amerikaan heeft veer tien maanden in Indonesië gewerkt. Arnett vertelde dat het Indonesische mi nisterie de feiten in zijn berichten niet be streed. „Zij gaven toe dat de toestanden wa ren zoals ik ze heb beschreven, maar ze beweerden dat ik, als in Djakarta wonend correspondent, geen recht had erover te schrijven. Hierdoor zou ik de positie van Indonesië ondermijnen in het geschil met Nederland over Westelijk Nieuw-Guinea". In zijn berichten heeft Arnett ondermeer op 21 april gemeld dat Indonesië zoveel tijd en energie besteed van de Nieuw-Gui- nea-campagne, dat vrijwel ongemerkt een hongersnood over de helft van het land was gekropen. Hij meldde dat in sommi ge delen van het eilandenrijk gaarkeukens waren ingesteld door de autoriteiten. DJAKARTA (AP) De Indonesische minister van Voorlichting, dr. Moham med Jamin, heeft er zaterdag op een bijeenkomst van Indonesische en buiten landse journalisten op aangedrongen, geen nieuws te schrijven dat afbreuk zou kun nen doen aan Indonesië nationale en re volutionaire eenheid. Jamin, die bij de kabinetsreorganisatie de portefeuille van Voorlichting heeft gekregen, verklaarde dat binnenkort het langverwachte ontwerp van de wet op het perswezen zal wor den ingediend. De minister beloofde jour nalisten behulpzaam te zullen zijn bij het bezoeken van afgelegen gebieden in de uitgestrekte archipel en met name in het gebied van het opperbevel voor de be vrijding van westelijk Nieuw-Guinea. Hij zegde ook documentatie toe over de po litieke en economische ontwikkelingen in Indonesië. Maar, zo zei de minister „be richten van contra-revolutionaire en/of anti-Indonesische strekking zullen worden onderdrukt". Voorts vermaande hij de journalisten, niet te veel ophef te maken van de span ningen tussen Oost en West, om niet zo doende de spanningen die in de wereld heersen, over de planten naar Indonesië. Hij verzocht de aanwezigen, hun beschou wingswijze in overeensteming te brengen met de geest van de Indonesische maat regelen. De Duitse schrijver Uwe Johnson heeft de Prix International des Editeurs in ont vangst genomen voor zijn boek „Das dritte Buch über Achim". De Italiaanse schrijf ster Dacia la Malini won de Prix Formen- tor voor haar boek „L'Eta del Malessere". OMROEPORKEST OP TOURNEE. Zondag zijn het omroeporkest en het groot omroepkoor vertrokken voor een tournee door Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk. De concerten van deze tournee staan onder leiding van de dirigenten Henk Spruit en Franz Paul Decker. Van daag concerteren het orkest en koor met solisten in de Beethovenhalle in Bonn. Uit gevoerd zal worden het Requiem van G. Verdi. Dr. L. de Jong, aan wie de zilgeren Nipkowschijf voor zijn televisiewerk is toegekend, is een uitzonderlijk man velerlei opzicht. Hij weigerde ons een interview op principiële gronden, omdat hij van mening zei te zijn, dat niet de persoon, maar het werk centraal gesteld diende te worden. Hij verwees dus vrien delijk, maar gedecideerd naar de door hem verzorgde uitzendingen. We hebben ons niettemin gewend tot drs. J. A. van Nieuwenhuyzen, die als directeur van de televisiesectie van de V.P.R.O. namens de N.T.S. de suptervisie heeft over de zogenaamde bezettingsserie. Drs. Van Nieuwenhuyzen noemde dr, De Jong een man, die beschikt over een fenomenale kennis van dat stuk geschie denis, waarover hij in de televisie ver slag uitbrengt. Hij is een man met een groot geheugen, ook voor de kleinste de tails. In zijn werk is hij bijzonder scru puleus. Van elk feit, waarvan hij in zijn documentaires gebruik maakt, moet de objectieve waarheid voor zover die in de wetenschap is te bereiken onom stotelijk vaststaan en gestaafd worden niet door mondelinge mededelingen maar door de documenten, waarover het door hem geleide Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie de beschikking heeft. Ook bij de gerinste twijfel onthoudt hij zich van gebruikmaking van zaken, die ove rigens illustratief of verduidelijkend zou den kunnen werken. Over de weigering van een interview zei drs. Van Nieuwenhuyzen dat de eerzucht van dr. De Jong wordt gelouterd door de eer, die hij erin stelt de historieschrijver bij uitstek over de bezetting van ons land te zijn of althans te worden. Het is daarom, dat hij wenst, dat het van a tot z wetenschappelijk ver antwoord zal zijn. Vervolgens hebben wij contact gezocht met de leden van het produktieteam, dat zoals bekend is, bestaat uit de producers Milo Anstadt en Ben Klokman, waarbij Anstadt bovendien de regie is toever trouwd; aan dit team is als regie-assis tente nog toegevoegd Helen Klokman Mellaart. Deze vaklieden zeiden dat de kwaliteit van het programma wel zeer sterk door presentator De Jong wordt be paald. Het werk loopt hem nooit uit de hand, het is nooit te dramatisch. Een technisch trekje: slechts bij het journaal wordt de tekst levend ingesproken, om dat het nu eenmaal bij dat spoedwerk niet anders kan, maar dr. De Jong geeft zijn commentaar tijdens de uitzending, om dat de spanning van het moment bij hem een soort inspiratie schijnt te veroorza ken, die hij van node heeft om door een beheerste emotie zijn betoog te doen over Vele jaren achtereen heeft de orgel kunst door het steeds geringer worden van het liturgisch besef een teruggang on dervonden. Enkele gunstige uitzonderingen daargelaten heeft men dit vooral in de 19e eeuw kunnen waarnemen tegelijk met de verwording van de orgelklank. Onze eeuw zag weer de renaissance van de echte orgelkunst, Men greep weer,- te rug op de werken uit vroeger eeuwen en mep schreef nieuwe liturgische. or,gebnu ziek. Een fraai voorbeeld van oude liturgische orgelmuziek liet de organist Anton de Beer horen bij zijn bespeling van het 31-toons orgel in Te.ylers Museum op zondagmiddag Het was het „Gloria" uit de „Messe l'usage des couvpnts" van Francois Coupe- rin. Dit gedeelte van Couperins orgelmis is opgebouwd uit acht coupletten, geïnspi reerd door de tekstonderdelen van het Glo ria, met een afsluitend couplet op het Amen". Zij klinken als improvisaties, in getogen muzikale overdenkingen, die men ook in de 17e eeuw, waarin het werk ont stond, van een kerkorganist verwacht te. Anton de Beer hield zijn spel in een meditatieve sfeer, in het bijzonder wel. bet ,Qui tollis peccata mundi". Toch kreeg ik de indruk, dat de beperkte registratie mogelijkheid de klankfantasie van de or ganist aan banden legde. En bovendien leek de stemming van het orgel niet on gerept. Voor de intonatie-subtiliteit die vereist wordt voor de 31-toonseompositie van Henk Badings, het Preludium en Fuga no. was die ontstemming een handicap, want nu waren er te veel akkoorden die te wei mg als stabiele zelfstandigheden konden optreden in de functionele continuiteit van de muziek. Anton de Beer besloot de be speling met een compositie van zichzelf, het „Poco Allegro" uit een Sonate voor 31-toonsorgel. Pittige, markante en ook ly rische thematiek vormen daarvan de goéd gevonden bestanddelen in een rijke hoe veelheid, soms te veel voor de omvang van dit sonate-deel Daar komt nog bij dat de vele moge lijkheden van tooncombinaties, die Anton de Beer als grondige kenner van het or gel „voor het grijpen" had, de gehoors- impressies niet eenvoudiger gemaakt heo ben. Enkele sobere lyrische fragmenten van directe werking zijn ongetwijfeld de hoogtepunten van deze opmerkelijke mu ziek, die in Anton de Beer uiteraard 'en bekwaam en overtuigd verdediger vond Sweelinckherdenking. Maandag 12 mei zal in de Grote of St. Lebuinuskerk in Deventer een herdenkingsavond worden gehouden ter gelegenheid van het feit, dat het thans 400 jaar geleden is dat de Am sterdamse orgelmeester Jan Pietersz. Sweelinck, componist en muziekhistoricus, in Deventer geboren werd. De Commissaris der Koningin in Overijsel, ir. J. B. Ridder de van der Schueren, zal een openingstoe spraak houden; Muzikale medewerking zal worden verleend door het J. P. Sweelinck- koor uit Deventer onder leiding van de heer A. van Opstal, dat werken van Swee linck ten gehore zal brengen. Ook in Am sterdam, Groningen, Utrecht en Den Haag zullen herdenkingsavonden worden ge houden. Dr. Victor van Vriesland. De interna tionale PEN-club heeft vrijdag te Brussel de Nederlandse auteur dr. Victor van Vriesland tot voorzitter gekozen. Hij is als zodanig de opvolger van de Italiaan Alber to Moravia. Operettes van Tauber. De Daily Mail meldt dat de weduwe van de beroemde Oostenrijkse, tot Brits onderdaan genatu raliseerde, zanger Richard Tauber, die in 1948 overleed, in een kast in haar woning in het Engelse graafschap Berkshire een houten doos heeft gevonden, waarin zich de tekst van drie door haar man geschre ven en nog niet uitgegeven operettes be vond. Tauber was, behalve zanger, ook dirigent en componist. Zweedse Academie. De 52-jarige Zweedse dichter Erik Lindegrs is gekozen tot lid van de Zweedse Academie die acht tien leden telt en over de toekenning van de Nobelprijs voor litteratuur beschikt. Van kik tot snik. Van zaterdag 12 mei af zal in het internationaal sturentencen- trum „De Drommedaris" te Enkhuizen een serie tekeningen worden tentoongesteld onder de titel „Van Kik tot Snik", een reportage van het leven. De 22-jarige En gelsman Victor Linford, die nog vorig jaar werkzaam was als schroevensorteerder op een ijzerfabriek in Oost-Nederland, heeft de tekeningen vervaardigd. Nadat een der bestuursleden van „De Drommedaris" een drietal tekeningen van de jonge Engels man had gezien en hem had verzocht een hele serie te tekenen, heeft Linford zijn sorteerbakken vaarwel gezegd, om dit „beeldverhaal" over het menselijk leven van geboorte tot dood te maken. komen. Als de principiële tekst vaststaat, laat hij de rest geheel aan anderen over. Hij toont zich dan bepaald geen bemoeial, want hij wenst geen invloed uit te oefenen op het werk van andere deskundigen. Als hem dan het eindresultaat wordt getoond, is hij steeds bijzonder enthousiast, in zo'n vorm en zulk een maat, alsof het alles het produkt van zijn teamgenoten is en hij er zelf afstand van had gedaan. Naarmate de serie vordert er zijn thans negen afleveringen vertoond en men geheel op elkaar ingeschoten raakt, wordt de samenwerking aangenamer, omdat van beide kanten wordt gestreefd naar een persoonlijke basis, naar amicale contac ten ook. Zonder wetenschappelijke koelheid weet dr. De Jong emotionele geladenheid im mer te vermijden. Zijn taalgebruik is voortreffelijk. Hij relativeert en hij doet dat zo, dat er geen twijfel over zijn per soonlijke mening kan zijn. Hij is een persoonlijkheid in de beste zin van dit woord. Als zodanig zal hij aanstaande dinsdag geëerd worden, tezamen met Wim Meuldijk, de schrijver van Pipo de Clown, die de prijs krijgt voor zijn werk achter de schermen. ■s© A A nKOH~b/G/t1 GEN sn BESCHOUW!li CEH TWEEDUIZEND T.V.-STATIONS Het aantal televisiestations is in de af gelopen tien jaar gestegen tot 2.000. In de zelfde tijd is het aantal televisietoestellen gestegen tot 54 miljoen. Dit is meegedeeld door de Amerikaanse voorlichtingsdienst in een overzicht van de televisie-industrie in het buitenland. De cijfers hebben betrekking op de gehele wereld behalve de Verenigde Staten, waar naar schatting 55,5 miljoen televisietoe stellen zijn. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Ochtendvaria (gr.). VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Programma-overzicht en Rechtdoor naar school en kantoor (gr.). 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Klassieke muziek (gr.). 9.35 Waterstanden 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitami nen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Dolhuizen en heksenprocessen, door dr. A. Everard uit Gent. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Instrumentaal trio: lich te muziek. 12.20 Regeringsuitzending: Uit zending voor de landbouw. 12.30 Medede lingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.33 Zang en orgel: lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en eventueel actueel. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht ensemble en zangtrio. 14.00 Zang en piano: Israëlische en Jiddische volksliederen. 14.20 Kerkorgelconcert. 14.40 Schoolradio. 15.00 Met naald en schaar, praatje voor de vrouw. 15.30 Sopraan en piano: klassie ke muziek. 16.00 Feiten en meningen, le zing. 16.15 Muziek uit Chili (gr.). 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amateursprogram ma. 17.55 New York calling, praatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Pia nospel. 18.30 R.V.U.: Achter de schermen V, door G. J. de Voogd. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle, gesproken brief uit Parijs. 19.10 Inleiding tot muziek begrip, muzikale lezing. 19.30 Gitaarreci tal. 20.00 Nieuws. 20.05 Kleurrijke klanken muziek-revue. 21.00 Hou je aan je woord, spel met woorden. 22.00 Kamerkoor: oude muziek. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Strijkkwintet (gr) klassieke muziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Klassieke mu ziek (gr). 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Tulpenrally. 8.23 Pluk de dag (gr.). 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, le zing. 10.25 Operettemuziek (gr.) 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek 11.50 Volaan..vooruit, lezing. 12.00 Mid dagklok-noodklok. 12.04 Lichte grammof.- muziek. 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.33 Tulpenrally. 12.45 Grammofoonmuziek. 12.50 Oranje in het zilver: reportage van het koninklijk bezoek aan Middelburg. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.30 Dansorkest en zangso listen. 13.55 Moderne Franse orkestwerken (gr.) 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Lichte grammofoonmuziek. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regerings uitzending: Nieuws uit de Nederlandse An tillen, door Henk Dennert. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Kaarten op tafel, gesprekken over aktuele problemen. 18.30 Lichte gram mofoonmuziek. 18.45 Oranje in het zilver, reportage van het koninklijk bezoek aan Den Bosch. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualitei ten met reportage Tulpenrally. 19.25 De halve maan(d), cabaret. 19.45 Pianoreci tal: Moderne muziek (gr.). 20.10 Weet je weetje! foto-tips. 20.30 Koorzang.,20.55 Mo derne muziek (gr.). 21.10 Omroeporkest, koor en solisten: operamuziek. 22.00 Piano recital (gr.) 22.15 Oranje in het zilver: reportage van het Koninklijk Bezoek aan Maastricht. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Gehuwd of ongehuwd, lezing 22.55 Vreemd.woord, zang en dans van elders, .en anders. 23.25 Metropole orkest en solist. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 926 kc.s. 324 m.. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte mu ziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Tuinbouwkro- niek. 12.40 Lichte muziek. 12.50 Beurskro- niek. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuziek. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gevarieerde mu ziek. 16.00 Beursberichten. 16.06 Duitse les 16.21 Symfonieconcert. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte muziek. 17.40 Boekbespreking. 17.50 Lichte muziek. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportprogramma. 19.00 Nieuws. 19.40 Koorzang. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Hoorspel. 21.15 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.55-23.00 Nieuws. VOOR MAANDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. VARA 20.20 Achter het Nieuws. 20.35 Film Perry Mason. 21.25 Spiegel der Kunsten. 21.55 Elsa, de Leeuwin. NTS. 23.10 Extra NTS-journaal. VOOR DINSDAG NTS: 19.30 Internationaal agrarisch nieuws. 20.00 Journaal. 20.20 Zendtijd poli tieke partijen: uitzending van de Anti Re volutionaire Partij. 20.30 Opera-aria's. 20.45 Speelfilm. 22.40-22.50 Reportage van het koninklijk bezoek aan Friesland, Gro ningen en Drente.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4