In Utrecht: monstermaaltijd herinnerde aan de bevrijding Agrarische welkomst groet in Zwolle Zwierig Arnhem Utrechtse drukte In het Noorden MAANDAG 7 MEI 1962 7 jggiBss^fc VORSTELIJKE ELFSTEDENTOCHT VANDAAG VOORTGEZET (Van onze reportageredacteur) De eerste etappe van de Elfstedentocht van het koninklijk gezin zit erop. Be gunstigd door het heerlijkste weer dat men zich voor zo'n gelegenheid denken kan zonnig, maar niet te warm hebben de Overjjselaars, de Gelrenaren en de Utrechters in hun provinciale hoofdsteden, ieder naar eigen wijs, van hun aanhanke lijkheid aan Nederlands vorstenhuis getuigd. Maar ze hebben meer gedaan dan alleen in dikke rijen langs de straten en wegen staan wachten, juichen en met vlaggen zwaaien. Ze hebben tevens de gelegenheid te baat genomen om de koningin, de prins en de prinsessen als in een notedop de eigen aard van het gewest te tonen. En dat is heel goed gelukt, zowel door de provinciale besturen georganiseerde programma als door de reacties van de betrokken bevolking zelf. Want hoeveel industrie in Overijssel ook tot wasdom is gekomen, de evenementen in het wat stille en statige Zwolle wer den sterk bepaald door folklore en tra ditie, door landbouw en ambacht. Toen het vorstelijk gezin om kwart over tien onder het door de rode Fuseliers van de Prinses Irenebrigade en de blauwe Johan Willem Frisokapel geblazen volkslied het Stations plein betraden was het eerste wat het zag een geheel in agrarische produkten uit gevoerde welkomstgroet en een gezelschap Staphorsters, die koffie aanboden onder versiering die een kruising vormde van een paraplu en een meiboom. Het folklo ristische element was ook rijk vertegen woordigd in het défilé. Zelfs de piepjonge en moderne Noordoostpolder had een post koets afgevaardigd, die niet misstond paast de Losser böggelrieders, de Dene kamper klootschieters, de Ootmarsumse midwinterhoornblazer wiens klaaglijke geluiden juist ter hoogte van het bordes met de koninklijke familie in onmachtig gejammer oversloegen de Deldener ven- delzwaaiers, de Kamper theologische stu denten en natuurlijk de onvermijdelijke ruiters, boerendansers en plaatselijke fan fare-orkesten in pas gesteven uniformen. Saksers zijn tamelijk ingekeerde lieden, zegt men, en die eigenschap viel in deze optocht wel te onderkennen: bij velen kon er geen lachje af. Later, in de Buitensociëteit, ging het be ter. Daar was de Overijsselse jeugd bij een om te luisteren naar het Twents jeugd orkest, dat muziek van Haydn en Mozart speelde. Vooral het middendeel van het concert voor fluit en harp met orkest van de Salzburger meester maakte op de ko ningin diepe indruk en zij liet, na haar dochters die tussen de jeugd verspreid wa ren gaan zitten erbij gewenkt te hebben, de beide solisten, Stans Wilmink erj Ada Brusse, aan zich voorstellen. De muziek vormde ook de inleiding van het gesprek dat de koningin aan het tafeltje van de blinde P.T.T.-telefonist Halfwerk, zijn ou ders en zijn geleidehond begon. Dat de koningin graag wilde weten hoe deze jon geman zijn hindernis in het dagelijks le ven overwint zal iedereen begrijpen die, zoals op deze dag. gezien heeft hoeveel zorg het gezichtsvermogen van prinses Ma rijke baart. Was het in Zwolle meer een intiem feest naar eigen landaard geworden, in Arnhem werden alle troeven uitgespeeld die deze sinds de bevrijding zo verjongde en wel varende provinciehoofdstad heeft te bieden Onder de stralende zon maakten koningin, prins en prinsessen, zichbaar in bijzonder opgewekte stemming, hun rijtoer langs de guirlandes van geestdriftige menigten die de royale boulevards, singels en plantsoe nen van de Gelderse hoofdstad omzoom den. De grote verrassing vormde echter de opvoering door de Gelderse, Overijsselse en Utrechtse jeugd van het zangspel „De toekomst" in de stadsschouwburg, die ge vuld was door ruim zeshonderd jongeren uit die drie provincies. Er zullen vier van die jeugdspeien worden opgevoerd, waar in gepoogd wordt een antwoord te geven op de door de koningin gestelde vraag: „Wat denkt de jeugd van de toekomst?" Arnhem had dus de primeur en men kan niet anders zeggen dan dat Groningen, 's-Hertogenbosch en Den Haag hoge ogen zullen moeten werpen willen zij de Arn hemse prestatie overtreffen. De Gelderse hoofdstad trok duidelijk profijt van de me dewerking van twee universiteiten en een hogeschool, van een toneelschool en van het vooruitstrevende toneelgezelschap dat in Arnhem is gevestigd. Het culturele en artistieke patroon van de stad als centrum van een veelzijdig gewest kwam duidelijk tot gelding. Het spel zelf viel enorm mee. Derge lijke gelegenheidsspelen worden natuurlijk altijd een beetje naar een vooraf bepaald doel toegeschreven en niemand zal ver wacht hebben dat de jeugd op de vorste lijke vraag geantwoord zou hebben dat ze er ook geen gat in ziet. Het „vertrouwen", zelfs in de toekomst van de „ongrijpba- ren" krijgt dan ook in deze tekst van Elly van Stekelenburg met liedjes van Hans van den Bergh geen deuk. Maar er scho len een verrassende zelfspot en geestige toespelingen op onze nationale hebbelijkhe den en heilige huisjes in dit verhaal van de twee wezens van een andere planeet die de toestand in Nederland eens komen verkennen. Er waren hele gekke parodie- en op een sportclub en op ons leger ja wel, en prins Bernhard lachte er hartelijk om. Er waren ook mooie uitspraken in de trant van „van de schotjes bouwen we zuilen en die dienen dan weer om ons om roepbestel mee te bouwen". Elly van Ste kelenburg, die voor een enthousiaste en vlotte regie en een fraaie enscènering zorg de, smaakte in de foyer dan ook de vol doening prinses Beatrix tegen de spelers te horen roepen: ,,'t Was fantastisch, 't was fantastisch!" Tenslotte was in de avonduren de beurt aan Utrecht. Precies op tijd reed machi nist Scherpenhuizen de koninklijke trein, die soms in een heel jaar nog niet zoveel kilometers maakt als deze zaterdag het geval was, het Centraal Station van de Domstad binnen. De Oranjevreugde was er zeker niet minder, maar toch wel an ders dan in de beide vorige steden. Ook de Utrechtenaren hadden zich al een uur voor de aankomst van het hoge gezelschap van een goed plaatsje langs de route ver zekerd. Maar Utrecht is vooral een drukke stad, het is op weg te gaan behoren tot die grote steden waar de onderlinge band tussen de bewoners geheel verdwijnt en waar het oorspronkelijke eigen karakter door de groei verloren gaat. Terwijl bo vendien in de kleinere steden alles zich toespitst op die ene grote gebeurtenis, het bezoek van de koninklijke familie, gaat in een stad als Utrecht het gewone leven daarnaast ongestoord zijn gang. En zo maakte daar in Utrecht het bezoek van het bruidspaar wellicht wat minder indruk dan in de beslotenheid van Zwolle of in het groene Arnhem. Dat neemt niet weg, dat er voor een oorspronkelijk programma was zorgge dragen. Op het Vreeburg steeg de geur op van de „meat and vegetables", die ter herinnering aan de Bevrijding op deze vijfde mei werden geserveerd aan de aan lange tafels gezeten duizend vertegen woordigers van de jeugd- en culturele or ganisaties uit Nederlands kleinste provin cie. Er waren muziekkorpsen en zangver enigingen genoeg om deze monstermaaltijd opgediend door leerlingen van de huishoud scholen, met nationale klanken te omlijs ten, terwijl de verlichte contouren van Ca- tharina van de Leemput, een Utrechtse Kenau uit de Spaanse tijd, op de muren van het Jaarbeursgebouw zich aftekenden. Wij menen echter niet het traditionele „Lang zullen ze leven" gehoord te hebben waarmee de jongeren in Zwolle en Arn hem de koninklijke bezoekers begroetten. Koningin, prins en prinsessen maakten een rondgang langs de tafels en kregen dus vast een indruk van de spijzen die hun even later in de kloostertuin werden geser veerd. Het was daar, in de schaduw van de Domkerk, wellicht dat Utrecht het meest Utrecht was: drager en behoeder van 'n eeuwenoude historie en cultuur. De ruisende orgelklanken vormden een tref fend klankdécor „ijdens het verblijf van de koninklijke familie op deze gewijde plek. Even later begon de rondvaart door de geïllumineerde stadsgrachten, waarlangs duizenden hun gevoelens van aanhanke lijkheid en genegenheid jegens het gezin uit Soestdijk in massale toejuichingen ver tolkten. Na de verstilling en bezinning van de ontvangst in de kloostertuin werd de rond vaart n triomfantelijk slotakkoord op de ze eerste dag van het koninklijke bezoek aan de provinciale hoofdsteden. Vandaag brengt het koninklijk gezin een bezoek aan de drie noordelijke provincies. Het is dé grote dag voor Leeuwarden, Gro ningen en Assen, steden, waar het bezoek van hef koninklijk gezin al weken lang intensief is voorbereid en waar jong en oud vanmorgen vroeg reeds op de been waren om het zilveren bruidspaar te hul digen. De koninklijke familie maakte de reis naar Leeuwarden vanmorgen met twee Fokker-Friendships. De vliegtuigen kregen bij Lemmer een luchtescorte van 16 Hun ters. De hoge gasten werden om kwart over tien op de vliegbasis Leeuwarden ontvan gen door de Commissaris der Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, de burgemeester van Leeuwarden, mr. A. A. M. van der Meulen, en de commandant van de basis Leeuwarden, kolonel J. H. Bosch Vijf vrouwelijke leden van het luchtmachtperscneel begroetten met een weelde van bloemen#rozen, anjers en iris sen, de koninklijke familie. In tegenstelling tot het prachtige weer van zaterdag tijdens het bezoek aan Zwol le, Arnhem en Utrecht, was het vanmor gen in Leeuwarden bewolkt. ii!iiiiii!iiii!iiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii>iiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiii;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De provincietocht van het koninklijk gezin, die vandaag wordt voortgezet, bracht de koningin, de prins en de prinsessen zaterdag in Utrecht, Arnhem en Zwolle, waar bijgaande foto's werden gemaakt. In Arnhem toonden vendelzwaaiers hun kunst op de markt. In Zwolle inspecteerde de koningin na aankomst aan het station de erewacht van het garderegiment fusiliers „Prinses Irene".' een rijtoer door Utrecht daalde een regen van confetti op het koninklijk gezin neer. Prinses Beatrix kreeg de hulp van haar zuster toen ze zich van de feestelijke snippers ontdeed.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7