Zuivering in het F ranse in West-Duitsland leger 5 43 HET WEER Ook Nieuw-Guinea ter sprake bij NAVO-o verleg I pas en kies F HAM m Dertien officieren gearresteerd Mr. Luns: „Nederland heeft de sympathie van alle NAVO-landen" I uit vele, die lekker zitten" Koninklijk bezoek t M A? DAGBLAD VOOR V ELS EN - IJ M ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 8 MEI 1962 In de krant van heden: Wereldrecord éeè MORRIS 'êeforeijQu duif! REGEN- EN TWEEDJASSEN ipi lïH Westelijke wind Dertig doden Vrouwenmoord Achterdocht in Oran Koninklijk bezoek aan Haarlem anno 1892 ar Ui in de enige speciaalzaak voor sportieve en comforta bele schoenen. Ook Forma Natura. Kruisweg 42, Haarlem Aanbeveling voor Kanaaltunnel gereed Het woord is aan 47e JAARGANG NUMMER 155 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adi. Hoofdredacteur. Tos L. Lodewiilq Redactiechef te Itemd», 1. Ko.at Uitga.» Grafisch. Blijven D.mial. N.V, ftot. HouMru. 93, H.-ton Directie; P. W. Peereboom en Mf. H. C. v«n der Hoofdredacteur: Simon Koster (Van onze correspondent Dertien officieren van het Franse leger in West-Duitsland, hoofdzakelijk comman danten, zijn door de veiligheidspolitie ge arresteerd. Hun wordt verweten, dat zij ex-kolonel Argoud, een van de voornaam ste leiders van de O.A.S., tijdens diens clandestiene inspectiereis door West-Duits land hebben ontmoet of zijn aanwezigheid zonder protest hebben geduld. Tot de of ficieren, die niet alleen disciplinair zullen worden gestraft maar ook nog voor een militaire rechtbank kunnen verschijnen, behoren twee generaals. Namen worden niet genoemd, doch algemeen neemt men aan, dat een van de beide generaals Mone- glia is, commandant in West-Duitsland van een brigade infanterie en chef van een legerkorps tijdens de militaire opstand in Algerije van april verleden jaar. Ex-kolonel Antoine Argoud, een inge nieur van de polytechnische school, oud 46 jaar, is de laatste maanden meer in Frank rijk en West-Europa geweest dan in Alge rije. Men heeft hem gesignaleerd in Tou lon, Metz en kortgeleden in Straatsburg. Hij moet ook Bidault, een der civiele lei ders van de O.A.S. in Frankrijk, te Ge- nève hebben ontmoet. Men zag hem de vorige week zelfs in Parijs. Argoud ont snapte in februari van de Canarische eilan- dén waar hij onder toezicht stond van de Spaanse politie. Hij wordt beschouwd als Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen.2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Horen en Zien4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Topsy 12 Sport 13 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's STELLENBOSCH (Zuid-Afrika), (AP) - Een medische student van de universi teit van Stellenbosch eist het record pindaduwen-met-de-neus voor zich op. Hij heeft een pinda in twee uur en negen minuten vijfhonderd meter ver langs een straat voortgeduwd. Volgens de student stond het oude record op 325 meter op naam van een Parijse student. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 1EIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AHSTERPAM TEL'. 2235%; Advertentie Anegang - Haarlem - te!. -10401 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee een van de theoretici van de O.A.S. Hij zou een links-nationalistisch bewind in Frankrijk willen vestigen, dat door som mige krantencommentators een soort na tionaal communisme is genoemd. PARIJS (Reuter) Een hoofdintendant van het Franse leger, die de eerste pen ningmeester van de O.A.S- in Frankrijk zou zijn, is gisteren gearresteerd, aldus is van welingelichte zijde in Parijs meegedeeld. De arrestatie geschiedde in een garnizoen in Oost-Frankrijk. Door deze straffe maatregel tegen een aantal verdachte hoge officieren van het Franse leger wil president De Gaulle blijkbaar snel inlopen op Farès, het hoofd van de voorlopige regering in Rocher Noir. De voltallige regering-Farès vergadert na melijk vandaag in dit administratieve cen trum van Algerije, vijftig kilometer bui ten Algiers. De Gaulle heeft eveneens haast met het oog op een aangekondigde radio-rede van Ben Khedda, hoofd van de voorlopige Algerijnse regering in Tunis, die woensdag door alle Arabische zenders zal worden uitgezonden en vele malen her haald. Ten slotte moet De Gaulle rekening houden met de mohammedanen in de twee grote steden Algiers en Oran, die maan dagmiddag omstreeks 6 uur voor het eerst massaal in beweging kwamen en de Franse wijken bedreigden. Tot dusver hebben de overvallen van de O.A.S.-terroristen zich uitsluitend bepaald tot Arabische mannen. De vrouwen wer den gespaard. Maar zondag viel de eerste, vrouw als slachtoffer van de O.A.S. en in de loop van gisteren werden vier Arabische vrouwen doodgeschoten en een vijfde werd zwaargewond. Het zjjn vrouwen die werken in de Franse wijken en aldus haar gezin in leven houden, omdat de mannen niet meer werken en zich niet meer in de Fran se wijken durven vertonen. Na de aanslag in de haven van Algiers, waar 150 doden vielen, laten de Algerijnen zich als boot werker niet meer in de haven zien. Onmiddellijk nadat de aanslagen van gistermiddag bekend werden, liepen hon derden Arabieren in de Kasbah van Al giers te hoop, gewapend met stokken, bijlen en ijzeren staven De prikkeldraad versperringen hielden het niet en er ont stond groot gevaar, dat de gewapende mohammedanen de Franse wijk zouden binnentrekken. Een Europeaan bij de ver sperringen werd door messteken afge maakt. In de Europese wijk ontstond een begin van paniek. Overal hoorde men schreeuwen en gillen, dat de Arabieren op komst waren. Net op tijd slaagde de politie erin de betogers tegen te houden. Tegen 6 uur was de uiterlijke rust her steld en waren alle Arabieren terug in de Kasbah. Bovendien heerst onder de Europeanen grote onrust over het toene mend aantal ontvoerde Fransen. Sedert 17 april hebben Arabieren negentien Fran sen ontvoerd. Sedert de wapenstilstand op 19 maart zijn vierduizend Algerijnse solda ten uit het Franse leger gedeserteerd. ALGIERS (AP) Maandag zijn bij terreuraanslagen in Algerije dertig per sonen om het leven gekomen en 29 ge wond. Van de doden waren 21 moslims en negen Europeanen. Gewond werden 23 moslims en zes Europeanen. Militairen in veldtenue, met stalen helmen op, legden maandag een cor don om de Joodse wijk van Oran in Algerije, waarna zij een woning door zochten op de eventuele aanwezigheid van leden van het geheime leger. Deze telefoto werd zondag gemaakt bij een prikkeldraadversperring in een der hoofdstraten van de stad. Een Franse soldaat inspecteert de tas van een Frans meisje dat van zondagsschool naar huis terugkeert. In Oran zijn de arbeiders van de Euro pese begraafplaats in staking gegaan, omdat drie politiemannen, die daarbij de wacht hielden, zijn teruggetrokken. De arbeiders verklaarden zich zonder deze bescherming niet veilig te gevoe len. Er zijn sinds zaterdag geen over leden Europeanen meer begraven. De Europese families houden nu hun doden in huis, of brengen ze naar het lijkenhuis. Ook de arbeiders van de mohammedaanse begraafplaats staken. De stoffelijke overschotten van tachtig Overleden Algerijnen moeten nog ter aarde worden besteld. Verleden week zijn overleden Algerijnen onder mili tair geleide in massagraven ter aarde besteld. Zeventig jaar geleden, om precies te zijn op 23 september 1892, was heel Haarlem in feeststemming vanwege het eerste bezoek dat koningin Wil- helmina, toen 12 jaar, en haar moeder, koningin-regentes Emma aan Haarlem brachten. Talrijke straten, gebouwen en huizen waren op die hoogtijdag versierd met groen, bloemen, vlaggen en lampions. De monumentale erepoort op deze foto stond bij de Grote Hout- brug. De feestgangers moesten ruim baan maken voor de paardetram (rechts). Zie ook pagina 5. r. ,r: M (Van onze Amsterdamse redacteur) „Een bijzonder vruchtbare bijeen komst", zo noemde minister Luns gisteravond op het militaire vliegveld Ypenburg de ministersconferentie van de NAVO, die in Athene gehouden is. Er zijn veel onderwerpen van belang aan de orde geweest. Over de voortgang van de onderhandelingen met Engeland heb ben de E.E.G.-landen gesproken. Op militair gebied vooral zijn belangrijke mededelingen gedaan en ook over Nieuw-Guinea kan men een beter be grip vormen. De besprekingen over Engeland en de E.E.G. zullen einde deze week worden voortgezet. Minister Luns was gisteravond tegen half twaalf in gezelschap van de minister van Defensie, ir. Visser, de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, dr. Van Houten, de voorzitter van het Comité Verenigde Chefs Rusk hebben minister Luns en de staatsse cretaris twee gesprekken gehad van totaal vier uur. Daarbij kon aan Dean Rusk op tal van punten een nadere toelichting ge geven worden, waardoor ook enige misvat tingen werden weggenomen. De Ameri kaanse minister is doorgereisd naar Aus tralië waar hij mei Australië en Nieuw- Zeeland de kwestie Nieuw-Guinea zal be spreken in de ANZUS, de Australisch- Nieuw-Zeelands-Amerikaanse zusterorga nisatie van de NAVO. Een grote mate van solidariteit heeft mi nister Luns geconstateerd onder de E.E.G.- landen. „Uiteraard hebben wij ook de sym pathie van de NAVO-landen. Ik wil zeer nadrukkelijk vérklafen, dat er geen enkele cntische klank aan het adres van Neder land werd vernomen, aldus de bewinds man. Op een vraag of hij ook zo optimis tisch is over de voortzetting van het voor- gciiTfi-Lcn lussen Nederland en Indonesië als minister Rusk, zei onze minister, dat het de Indonesiërs zijn geweest die op 26 maart de besprekingen hebben beëindigd. „Ik heb geen idee wanneer het gesprek van Staven, luitenant-admiraal Pröpper zal worden voortgezet," zei minister Luns. en het hoofd van de afdeling voorlichting van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dr. L. Vroon, per regerings-Friendship uit Athene aangekomen. Minister Luns zei, dat het bij de jaar lijkse NAVO-conferentie gewoonte is alle onderwerpen van belang die de NAVO of de NAVO-leden betreffen te bespreken. Het was dus duidelijk.dat daarbij ook Nieuw-Guinea aan de orde kwam. Met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean „Maar ook Rusk weet dat niet. Minister Visser deelde nog mede, dat op militair terrein het samenwerken op het gebied van onderzoek, verdeling van ar beid en gezamenlijke produktie zal wor den voortgezet. Op deze wijze streeft men ook naar een verdere integratie van de NAVO-landen. Meer wilden de ministers niet vertellen. Zij zullen eerst het kabinet inlichten over hetgeen in Athénê is bespro ken. Advertentie co O o Een consortium van Britse, Franse en Amerikaanse firma's heeft aangeboden te gen een vaste prijs en binnen een bepaal de termijn een tunnel onder het Engelse Kanaal aan te leggen. Voorgesteld wordt, eerst een „greppel" in de Kanaalbodem te baggeren. De tunnelbuis zou daarna dan met een laag grind worden afgedekt. Deze methode is niet goedkoper dan het oude plan, om een tunnel door het har de rotsgesteende onder Het Kanaal te bo ren, maar het voordeel is, dat de kosten definitief kunnen worden beraamd, ook omdat er geen risico bestaat dat men voor geologische moeilijkheden zou komen te staan, die de kosten van een boortunnel sterk zouden kunnen verhogen. De Franse spoorwegen hebben voorge steld elke vier minuten een trein met een snelheid van 96 km. per uur door de tun nel te laten rijden. Het consortium is van mening, dat één spoor in beide richtin gen voldoende zal zijn en dat hiermee het Kanaalverkeer van een vol jaar, in de hui dige omvang, in de toekomst in vier da gen zou kunnen worden verwerkt. De totale lengte van de tunnel zal onge veer 48 kilometer zijn, 38 kilometer onder de zee (van een oude mijn in Dover naar een punt ten zuidwesten van Calais) en ruim negen kilometer onder de Engelse heuvels langs de kust. Het tussentijds memorandum van de stu diegroep die bestaat uit door de regeringen van Frankrijk en Groot-Brittannië benoem de ambtenaren stelt een onder de zeebo dem liggende tunnel als de meest geschikte kanaalverbinding voor. De tunnel zou tenminste vijf voet on der de zeebodem moeten liggen. Zij zou moeten bestaan uit twee naast elkander liggende cirkelvormige tunnels van ruim zes meter doorsnede, die als één geheel gegoten zouden moeten worden. De kosten voor een spoorwegtunnel met vier sporen werden niet gerechtvaardigd geacht. Ook een tunnel voor wegvervoer kon niet wor den aanbevolen wegens de grote kosten voor de ventilatie. De plannen en het ontwerp voor de tun nel verkeren in een ver gevorderd sta dium. Sir Richard Costain, de leider van Richard Costain Ltd, welke samen met Balfour Bealty and Co Ltd. en Swan, Un- ter, Wigham Richardson Ltd. de Britse deelnemers zijn van het consortium, deel de mede, dat als bij de aanleg alles goed zou gaan, de kosten ruw geschat onge veer een miljard gulden zouden belopen. Sir Richard stelt de bouwtijd van de tun nel op vier tot vijf jaar. Otto Weiss: „Je begrijpt wat ik bedoel", zegt degene die zelf niet begrijpt wat hij bedoelt. Morgen krijgt Haarlem, als tiende in de rij der elf provinciale hoofdsteden, bezoek van ons koninklijk gezin, het tweede offi ciële bezoek sedert de inhuldiging van koningin Juliana. Het vorige had plaats in juli 1949 en eveneens in hét kader van een reeks bezoeken aan de hoofdsteden der provincies. De Haarlemmers zijn er in 't algemeen weinig van doordrongen dat hun stad een provinciale hoofdstad is. De rijkshoofdstad ligt daarvoor nu eenmaal te dichtbij, en lijkt steeds dichterbij te komen doordat de bebouwde kommen van beide steden hoe langer hoe meer naar elkaar toe groeien en de reisduur ertussen tegen woordig bijna te verwaarlozen is. Daar door wordt Haarlem maar al te vaak als een soort „voorstad" van Amsterdam be schouwd en sommige Haarlemmers wor den er zelfs alleen door bepaalde ambte lijke formaliteiten aan herinnerd dat het bestuur van de provincie waarin zij wonen niet in Amsterdam maar in hun eigen stad is gevestigd. Morgen zullen zulke formaliteiten echter niet nodig zijn om iedere Haarlemmer er van te doordringen dat zijn stad het be stuurscentrum van Noord-Holland is. Want niet alleen heeft Haarlem het aan die functie te danken dat het is opgenomen in de „elfstedentocht" van het koninklijk ge zin, maar bovendien zal de hele provincie op velerlei wijze in de stad vertegenwoor digd zijn: door de aanwezigheid van de burgemeesters der 120 Noordhollandse ge meenten, door afvaardigingen uit bevol kingsgroepen van de Wadden tot het Gooi en van Zuid-Kennemerland tot West-Fries land, en natuurlijk door vele „gewone mensen" van elders in de provincie. Voor één dag zullen zij een duidelijk waarneem baar hoofdstedelijk stempel op Haar' 'm drukken, opdat de vorstelijke bezo >rs in deze stad niet slechts door haar eigen bur gerij maar, zij het dan symbolisch, door heel Noord-Holland worden begroet. Zo was het ook in juli 1949. Maar toch zijn er grote verschillen tussen de twee bezoeken. Destijds was koningin Juliana nog maar tien maanden regerend vorstin en menigeen moest er nog aan wennen dat zij niet meer de tweede, maar de eer ste in den lande was. De rondreis van toen zal danook wel voornamelijk bedoeld zijn geweest om het Nederlandse volk, waar van uiteraard slechts een klein deel de kroningsfeesten in Amsterdam had mee gemaakt, nauwer in contact te brengen met zijn nieuwe koningin. Prins Bernhard was, slechts vier jaar na de bevrijding, voor velen nog in de eerste plaats de man die zich tijdens de oorlog bijzonder ver dienstelijk had gemaakt voor zijn toen nóg vrij nieuwe vaderland; hij had nauwelijks kans gehad om te tonen wat hij in vredes tijd zou kunnen présteren. Nu is het anders. In de bijna veertien jaar van haar koningschap heeft Néder- land zijn vorstin leren kennen als een waarlijk koninklijke vrouw, die op uitzon derlijke wijze hoge ethische beginselen en zuiver begrip voor de constitutionele mo narchie paart aan een oprechte democra tische levenshouding en een grote mense lijke eenvoud. Hierdoor zijn onze gevoe lens jegens haar boven de traditionele verknochtheid aan het Huis van Oranje uitgegroeid tot een heel on-traditionele, zeer persoonlijke bewondering en eerbied voor de mens, de vrouw èn de vorstin in koningin Juliana. Tegelijkertijd heeft prins Bernhard zich een taak geschapen die het hem mogelijk heeft gemaakt, binnen en buiten onze grenzen belangrijk werk voor de Neder landse kuituur en de Nederlandse econo mie te doen. Zijn geestdrift voor die taak is geboren uit werkelijkheidszin en afkeer van louter-representatieve functies twee eigenschappen die bij de meeste Neder landers weerklank vinden en daardoor heeft ook de prins in de loop der jaren tenvolle de genegenheid en waardering van ons volk gewonnen. En tenslotte is er het feit dat ditmaal, anders dan in 1949, het gehele koninklijke gezin aan het bezoek deelneemt. Voor het eerst zullen koningin en prins in gezel schap van de vier prinsessen door Haar lems straten rijden; dit zal stellig alge meen bijzonder gewaardeerd worden en de vreugde óm, de dankbaarheid vóór het bezoek nog vergroten. Noordhollands hoofdstad zal haar hoge bezoekers morgen ontvangen met alle har telijkheid en warmte die zij voor de leden van het vorstenhuis voelt. Moge dit ge beuren niet alleen voor stad en provincie, mhar ook voor onze koninklijke gasten zelf, een groots en heuglijk feest worden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1