President Kennedy zal contact met de Russen niet verbreken Hij lucht zijn de lekken ergems over in Bonn fimibrotl Nederlands-Duits verdrag wordt 14 mei ondertekend Spaans manifest eist democratie van Franco HET WEER Uw ontbijt, uw lunch... elke broodmaaltijd lekkerder dan ooit met diepdoorbakken VEENOM dekv/tUlttte-V fm V Petitionnement van de P.v.d.A. Voor slachtoffers van naziregiem 110 min ,Der Spiegel" is deze week niet te koop in Nederland Wellicht vrijdag algemene staking I Geen krant op zaterdag als CAO er niet komt CAO van Philips is goedgekeurd NDP vraagt audiëntie bij Prof. De Quay artistiek 85 ct 1 Washington ontkent -.•• r mjore ijouvuy! Het woord is aan Staking in Spanje REGEN- EN TWEEDJASSEN M ysterie-Grewe Half miljoen handteke ningen aangeboden aan prof. De Quay Twaalfjarige jongen uit IJmuiden op slag dood Westenwind i": Amsterdamse typografen: In de krant van heden A.S. ZATERDAG BLOEMENCORSO dus KLEURENFOTO'S dus oto Kennemerlaan 5 (bij de brug) Indonesische gevangenen Voor GROOTSTE SORTERING SPECIALE MATEN Ook in Jongenskleding GEEF MOEDER PATISSERIE DEKKERS 476 JAARGANG NUMMER 157 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 10 MEI 196 2 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal f 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgavee Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93. Haarlem Oirectie^P^_^Pee (Van onze correspondent) In Washington is men er geprikkeld over, dat de Westduitsers de Amerikaanse suggesties laten uitlekken, die worden ge daan teneinde tot coördinatie te komen van het westerse standpunt ten aanzien van de onderhandelingen met de Russen over Berlijn. President Kennedy had zorg vuldig voorbereid wat hij gisteren op zijn persconferentie zou zeggen over de critiek van bondskanselier Adenauer op de Amerikaans-Russische besprekingen. Kennedy heeft de indruk, dat Adenauer niet gekant is tegen voortzetting van die besprekingen. Adenauer is alleen niet optimistisch over een eventueel resultaat, maar dat zijn de Amerikanen evenmin. Over dit punt be staat dus geen onenigheid. Maar Kennedy toonde zich er beslist geïrriteerd over dat de Westduitsers de Amerikaanse sugges ties over de samenstelling van een inter nationaal orgaan, dat de toegang tot West- Berlijn zou regelen, aan de grote klok hebben gehangen. Kennedy betoogde dat deelneming van Oost-Duitsland aan dit orgaan geenszins een stap is in de richting van erkenning van Oost-Duitsland. De Verenigde Staten stellen zich ten doel de meningen der bondgenoten te coördineren. De president wenst daarom dat Bonn met eigen oplos singen komt. Kennedy wees erop, dat Adenauer, naar aanleiding van de NAVO- vergadering te Athene vol waardering heeft gesproken over de eenheid van het Westen. Hij zei erop te vertrouwen, dat deze opinie de overhand zou behouden. De Verenigde Staten, aldus de president, willen door overleg met de Russen alleen meer veiligheid voor de bevolking van West-Berlijn bereiken. Voor de verdedi ging van West-Berlijn hebben zij grote verplichtingen aanvaard. Daarom hebben zij, volgens Kennedy, ook het recht een onderzoek in te stellen naar een oplossing van het Berlijnse vraagstuk. BONN Zoals gewoonlijk, wanneer de woorden van Adenauer scherpe reacties oproepen, poogde perschef Felix van Eck- naar de Duitse hereniging te blijven stre- sn. Dat Grewe deze denkbeelden soms in televisie-interviews op ontactische tijdstip pen ten beste gaf, veroorzaakte in Wash ington zeker enige ergernis, evenals het feit dat Grewe de tekst van de nieuwe Amerikaanse voorstellen van twee maan den geleden naar Bonn seinde, waar zij toen uitlekten. Maar waarom Grewe nu op zulk een onhebbelijke manier naar Bonn wordt teruggecommandeerd blijft duister. Gezien de tactloze uitlatingen van Adenauer zelf in Berlijn, die meteeen een internationale rel hebben ontketend, kan het moeilijk zijn omdat Bonn zijn betrek opgeleverd, wat een grondslag zou kunnen tot Washington wil verbeteren, echte onderhandelingen, aldus ardt gisteren in Bonn de pers wijs te ma ken, dat de uitlatingen van de bondskanse lier in Berlijn verkeerd waren begrepen. Adenauer zei, en daarmee herhaalde hij alleen wat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk al vaak heeft gezegd, dat de Amerikaans-Russi sche besprekingen tot nu toe niets hebben zijn voor Von Eckardt. In wezen heeft de bondskan selier zich uitgesproken vóór voortzetting van de contacten met de Russen. Zijn antipathie tegen de voorstellen tot oprichting van een controle-orgaan voor de toegangswegen naar West-Berlijn, richt te zich alleen tegen de voorgestelde der- tien leden van een dergelijk orgaan (vier kaanse ministerie van Buitenlandse Za westelijke landen, vier communistische staten, drie neutrale landen alsmede Oost en Advertentie let op dit stempel Import uit Finland: bruin of wit veredeld knackebröd waarvoor dan het koppige hoofd van Gre- I we als zoenoffer zou moeten dienen. WASHINGTON (Reuter) Lincoln White, de woordvoerder van het Ameri- ken, heeft op een persconferentie ver klaard dat de Verenigde Staten geen wij- Adverlentie Casimir Delavigne: Het woord „nooit" bedriegt ons even zeer in de politiek als in de liefde. Advertentie De eerste foto, welke ons bereikte van de mijnwerkersstaking in Noord- Spanje. De opname toont stakende mijnwerkers bij stilstaande kipkarren met kolen op het terrein van een mijn te Mieres. (Telefoto) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEibseSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL Z23546 West Duitsland). Deze voorstellen zou- hebben gebracht in hun voorstellen den de Amerikanen in Athene echter heb- tot instelling van een internationaal ge- ben laten vallen. Men zou nu denken aan zagsorgaan, samengesteld uit vertegen een orgaan der Grote Vier, waarin Oost- woordigers van dertien landen, dat toe- en Westduitsers alleen een technisch aan- Jicht zou moeten houden op de toegangen deel zouden hebben tot Berl'.in. Noch West-Duitsland, noch een Ongerechtvaardigd noemde Von Eckardt der andere westerse verbondenen heeft de de Amerikaanse wens. dat de Westduitsers Verenigde Staten verzocht dit voorstel te maar eens over de brug moeten komen wijzigen, aldus White. Zijn verklaring s met voorstellen voor een oplossing der jn ferte een tegenspraak van de bench Berlijnse kwestie. Van Bonn uit is al heel ten, volgens welke de Verenigde Staten veel gedaan, zo zei hij. Von Eckardt gaf. hun samenstel van voorstellen betref nog als zijn persoonlijke mening, dat er kende een regeling van he Berlijnse geen sprake is van een meningsverschil viaagst.uk zouden willen laten ai tussen Adenauer en de minister van Bui tenlandse Zaken Schroder. „Ik heb juist I een lang gesprek tussen hen bijgewoond en ik kan u zeggen dat zij de situatie op de- j zelfde wijze beoordelen", zo zei hij. Er was niemand in de perszaal die dat I geloofde. In het openbaar heeft Adenauer immers gezegd geen heil te zien 'in voort zetting van het overleg met de Russen, ter wijl Schroder nog eergisteren verklaarde te hopen op enig resultaat. Een mysterieuze kwestie is nog steeds het terugroepen van ambassadeur Grewe uit Washington. Zeker is dat Adenauer met zijn gebruikelijke minachting voor personen, Grewe's aftocht bekendmaakte voordat iemand er over was ingelicht. Nèar een reden voor de terugroeping is iedereen nog ijverig op zoek. Wel is bekend, dat de Amerikanen de ambassadeur te juridisch vonden en te weinig praktisch politicus, maar dat hing tenslotte samen met het Het Nederlands-Duitse verdrag, waarin feit, dat Grewe Adenauers bezwaren tegen alle problemen tussen Nederland en Duits- de Amerikaanse voorstellen naar voren land, ontstaan door of als gevolg van de bracht. Er is geen sprake van dat de am- oorlog 1940 1945, worden geregeld, zal bassadeur niet meer de koers van Aden- maandag worden ondertekend .De minis- volgde, zoals dat met ambassadeur terraad is akkoord gegaan met het op Kroll in Moskou het geval was. Grewe is ambtelijk niveau bereikte overeenstem- juist de trouwe Adenauer man, die de ming. Van Nederlandse kant zal de onder- Amerikanen er steeds van tracht terug te tekening geschieden door de staatssecre houden af te glijden naar een geleidelijke taris van Buitenlandse Zaken, dr. an erkenning van Oost-Duitsland en die meer Houten. Zij zal m Nederland plaatsheb- dan eens heeft gewezen op de Amerikaan- I ben, moig-elijk echter met in Den Haag. De De heren J. G. Suurhoff en E. Mees ter, respectievelijk voorzitter en algemeen secretaris-penningmeester van de Partij van de Arbeid, hebben vanochtend het tot heden ontvangen aantal formulieren met handtekeningen van het door de Partij van de Arbeid gehouden petitionnement met betrekking tot de Nieuw-Guinea po litiek aangeboden aan de minister-presi dent, prof. De Quay. In het petitionne ment wordt een dringend beroep op de regering gedaan zich bereid te verklaren tot de overdracht aan Indonesië van het bestuur over Nieuw-Guinea en daarbij te trachten zo gunstig mogelijke voorwaar den voor de Papoea's te verkrijgen. Er werden omstreeks 20 pakken formulieren met een half miljoen handtekeningen aan geboden. Het betrof hier een „eerste zen ding", "omdat het petitionnement nog niet is geëindigd. Prof. De Quay heeft de exemplaren in ontvangst genomen. MARDID (Reuter) De syndicalistische oppositiepartij heeft in Madrid pamfletten verspreid, waarin wordt aangespoord tot het houden van een algemene staking, op vrijdag, zulks als uiting van saamho U|1 V 1 I f bUltftkj I - - righeid met de stakende mijnwerkers in pathie voor hun collega s in Asturie. Asturië. Ook werd een manifest verspreid, De tachtig studenten van de faculteit waarin democratische eisen voor de ar- voor economische en politieke wetenschap- beiders worden opgeëist. Dit pamflet is pen in Madrid die dinsdag een honger- nndertekend door 24 vooraanstaande staking begonnen uit protest tegen op- Smniaarden treden van de politie tegen studentende monstraties en arrestatie van een aantal In het geschrift wordt geëist het recht collega's, hebben deze staking weer be- van vrije vakorganisatie, het stakingsrecht eindigd. De deken der faculteit had be en het recht van persvrijheid. Looneisen, loofd bij de autoriteiten te bemiddelen om zo vervolgd het manifest moeten in Span- opheffing te verkrijgen van de maatre- je op dezelfde wijze behandeld worden gelen die tegen een aantal studenten wa als in de democratische wereld. De Span- I ren genomen, jaarden worden tenslotte opgeroepen hun I recht van petitie op te eisen, zoals dat is gewaarborgd in de grondwet. De onrust heeft zich inmiddels uitge breid naar Barcelona en omgeving. Het aantal stakers aldaar wordt geraamd op se verplichting in het NAVO-verdrag om beide na het aanvankelijk opgemaakte ver drag ontstane problemen zijn thans bevre digend geregeld. De zo genoemde „Spal- tungstheorie' zal niet van toepassing wor den verklaard, zodat er geen sprake van kan zijn, dat dochterondernemingen van Nederlandse vennootschappen in Duitsland De twaalfjarige Maarten Punt uit de Dol-1 door vroegere aandeelhouders van de moe i i TT-• J r. i W I ,1 4- ,-, l-> r-.v-.V-.ii n on CTLVO lzol 111/ Ul 1 Tl Tl fijnstraat te IJmuiden is gisteravond in de Frans Naereboutstraat onder het rech ter achterwiel van een vrachtauto met aan hanger geraakt. De jongen was op slag dood. Maarten reed op zijn fiets in de Frans Naereboutstraat te IJmuiden. Hij passeer- dermaatschappij aansprakelijk kunnen worden gesteld voor het feit, dat hun aan delen destijds onteigend zijn. Dit gevaar was vooral zeer groot ten aanzien van de Duitse dochteronderneming AKU, de Vereinigte Glanzstoffen Daarnaast is de aardgas-aangelegenheid Het nieuwe nummer van het Duitse weekblad „Der Spiegel" dat op zaterdag 12 mei is gedateerd zal niet in Nederland worden verkocht. De procureur-generaal in Den Haag heeft de Rotterdamse tijd- schriftenimportrice n.v. v.h. van Ditmar „ontraden" dit nummer te distribueren. De firma van Ditmar heeft daarom besloten de gehele partij naar de uitgever in Duits land terug te zenden. De Haagse procureur-generaal heeft zich met de importrice in verbinding gesteld in verband met een artikel van de Britse journalist Sefton Delmer over Prins Bern- hard, dat in het betrokken nummer van „Der Spiegel" is opgenomen. Hierin wor den herinneringen opgehaald uit 1936, toen Delmer de Prins in Berlijn ontmoette. (Men zie ook op pag. 3 onder: ,Van Dag tot Dag") de een geparkeerde personenauto. Op dat eveneens geregeld in het verdrag omtrent moment werd hij ingehaald door de vracht- de Eems-Dollart-grensregeling. auto met aanhanger. De jongen raakte on- Beide onderwerpen zullen als aanvullen der het. achterwiel. Schuin tegenover de de protocollen aan het oorspronkelijke geparkeerde personenauto stond nog een verdrag worden toegevoegd. Nadat de andere auto geparkeerd, zodat de door- Staten-Generaal het verdrag zullen hebben gang nauw was. Aanvankelijk merkte de goedgekeurd', volgt de officiële ratificatie vrachtautobestuurder niets. Hij werd echter Scheidslijn door een automobilist ingehaald en ge- In het tweede protocol, dat voorziet in waarschuwd. samenwerking bij de opsporing en de ex ploitatie van delfstoffen in de Eemsmon- ding, is bepaald dat beide landen conces sies kunnen uitgeven in het gebied dat „ij tot hun staatsgebied rekenen Zoals be kend is, zijn de twee landen het oneens over het verloop van de grens in de Eems- monding. Voor de praktijk is echter een scheidslijn getrokken tussen het gebied waarin de Duitsers en dat waarin de Ne derlanders kunnen werken. Hoewel de lan den in principe in het gebied aan hun zijde van deze scheidslijn exploreren en explu teren, bestaat de mogelijkheid in het ge bied aan de andere zijde van de scheids lijn te werken. Als er delfstoffen in het betwiste gebied worden gevonden, is de winst gelijkelijk voor Duitsland en Neder land. De Nederlandse regering zal, zodra het Nederlands-Duitse verdrag in werking treedt, de regeling bekend maken, die zij zal volgen bij de uitkering aan slacht offers van het nazi-regime in het kader van de „Wiedergutmachung", die in het verdrag is opgenomen. De regering van de Westduitse bonds republiek stelt in het verdrag totaal 125 miljoen mark oveenkomende met 110 mil joen gulden, voor dit doel ter beschikking De commissie-Drees, destijds aangezocht om een advies uit te brengen, heeft reeds voorstellen gedaan. De regering zal uiter aard vrij zijn om deze voorstellen te aan vaarden of niet. Er worden reeds voor bereidende maatregelen getroffen om te zijner tijd zo snel mogelijk tot een ver deling te komen. De reeds bekende claims worden ingedeeld, maar het ligt in de bedoeling alsnog allen, die menen voor schadevergoeding in aanmerking te ko men, in de gelegenheid te stellen, hun claims in te dienen. 1900 man. Ook uit Asturië worden weer nieuwe stakingen gemeld. In de provincie Léon, die aan Asturië j grenst, zijn een kleine duizend man in staking gegaan, waarschijnlijk uit sym- Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met in hoofd zaak in het binnenland plaatse lijk een bui. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Volledige weerrapporten op pagina twee ■F -■ (Van onze Amsterdamse redacteur) Het Centraal Bureau voor de Grafische I Industrie heeft gistermiddag (woensdag) besloten opnieuw een beroep te doen op het College van Rijksbemiddelaars om goedkeuring te krijgen van de nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst. Het Cen traal Bureau is een orgaan van overleg tussen de bonden van werkgevers en werk nemers, die eerder overeenstemming be reikten over een nieuwe C.A.O., waarte- j gen het College echter bezwaar maakte. Het College is het niet eens met de pun ten in deze C.A.O., die het werken bij de dagbladen aantrekkelijker trachten te ma ken, zoals bijvoorbeeld met een andere overwerkregeling. Wel goedgekeurd zijn enkele Incidentele verbeteringen, zoals een uitbreiding van de vakantierechten. Aan het overleg in het Centraal Bureau is dinsdagavond een vergadering van de personeelscommissies van Amsterdamse dagbladbedrijven voorafgegaan. Deze be sloten met ingang van 2 juni aanstaande Het College van Rijksbemiddelaars heeft de arbeid op zaterdag stop te zetten, wan- goedkeuring gehecht aan de met de vak neer de C.A.O. voor het grafisch bedrijt organisaties van handarbeiders en beamb- niet wordt ïitgevoerd zoals deze oorspron- ten bij de n.v. Philips Gloeilampenfabrie- kelijk tussen werkgevêrs en werknemers ken overeengekomen wijzigingen der lo- was overeengekomen. Deze typografen nen en salarissen. Een voorbehoud is ge- hebben hun vakbonden tevens laten we- maakt bij dè toepassing van de jaarnor- ten dat zij een categorale bond in het le- men voor de jeugdige beambten en de ven' zouden roepen, indien de bestaande vakgroepen I en II, terwijl de voorstellen bonden niet voldoende kracht zouden kun- tot de eewijzigde gemeentenklassenmdeltmg nen opbrengen om goedkeuring van de van Doetinchem, Drachten, Terneuzen en - - 1 Uden (alle vestigingen van Philips) wer den afgewezen. Voor het overige worden ingaande met de loonweek van 7 mei voor weekloners en 1 mei voor de maandsala rissen de overeengekomen wijzigingen van kracht. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 23 Uit het binnenland2, 19, 21 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 17, 21 Horen en Zién 5 Kunst 5 Uit stad en omgeving .7, 9, 11, 13 In de Vishal en op zee9 Terugblik op koninklijk bezoek fotopagina11 Taal-laria 21 Feuilleton 23 Beurs 25 Scheepsberichten 25 Economisch nieuws25 Sport-27, 29 Dit nummer bestaat uit tweeëndertig pagina's nieuwe C.A.O. af te dwingen. Het bestuur van de Vereniging De Ne derlandse Dagbladpers heeft heden de mi nister-president om een audiëntie verzocht naar aanleiding van de weigering van het College van Rijksbemiddelaars de collec tieve arbeidsovereenkomst voor het gra fisch bedrijf goed te keuren en de gevaren voor de regelmatige verschijning van de dagbladen, die het gevolg zullen zijn van het niet invoeren van de bepalingen van deze C.A.O. die betrekking hebben op het verrichten van arbeid op zaterdag in de dagbladondernemingen. Advertentie Indonesische soldaten die gevangen genomen zijn op de eilanden Gag en Waigeo bij Nederlands Nieuw-Guinea, oefenen in een gevangenkamp te Biak, onder het waakzaam oog van een Nederlandse militair. In het kamp verblijven ongeveer 95 Indonesiërs. Advertentie KLOOSTERSTR. 33-35 - BEVERWIJK Voor de fijnere Heren- en Juniorenkleding Advertentie zo'n heerlijke ZWITSERSE ROL 2.per stuk of een HEERLIJKE TAART v a. ƒ3.50 in diverse smaken HAZELNOOTTAARTEN v.a f 3.50 CENTRUM GALERIJ TEL, 4302

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1