Generaal Franco roept voor vandaag Spaanse kabinet bijeen Aantal stakers in Biscaye gisteren gestegen tot 45.000 *5^ HET WEER Belangrijke ingrepen in onze verkeerswetgeving Verkoop van vers brood mag eerder beginnen Dankwoord van koningin Juliana en prins B.ernhard m FMVM voor beter wonen 't binnenhuis HAZENBERG CAO akkoord visserijbedrijf Besluit van Tweede Kamer: „Hollandse Nieuwe" pas op 28 mei Koninklijk gezin naar Athene - - 1 V J AARTSEN'S BANKETBAKKERIJ Vaders en kinderen Moederdag - Taartendaf DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING In de krant van heden: KOOPVAARDIJ Koud abourSoldair Minimumsnelheid Westeuropese verkeersregels op komst Inhaalregels Het woord is aan s! i «sspll Redding in volle zee èee MORRIS '6eforeijouêmj! SUÉDE DAMES- EN HERENJASJES permanente meubelexpositie 1e en 2e etage ZAANLANDSCHE HOUTHANDEL ETALAGE Complete keukens Granieten douche-bakken 55.— per stuk MOEDER BLIJ Ook grote sortering luxe dozen BONBONS en CHOCOLADE VAN BREUKELEN 47e JAARGANG NUMMER 158 VRIJDAG 11 MEI 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437., chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave» Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der MADRID (AP) Generaal Franco heeft zijn kabinet vandaag bijeengeroepen ter bespreking van de stakingsgolven. Zelf gaat hij morgen naar de provincie Astu- rië, waar de arbeidsconflicten begonnen zijn. Officieel brengt Franco zijn jaarlijks bezoek voor de zalmvisserij, maar het wordt aangenomen, dat het Spaanse staats hoofd meer tijd zal besteden aan het con fereren met regeringsautoriteiten en ar beidersleiders over de middelen om een einde te maken aan de staking dan aan het zalmvissen. Franco gaat ten aanzien van dit arbeids conflict volgens velen het ernstigste sinds de burgeroorlog behoedzaam te werk. Zijn afkondiging van de noodtoe stand in de drie noordelijke provincies, As- turië, Viscaya en Guipuzcao is de meest drastische maatregel, die de regering sinds het begin van de staking heeft genomen. De meeste andere maatregelen van de regering zijn pogingen op plaatselijk ni veau geweest om waar mogelijk de sta kingen te doen eindigen en te voorkomen dat zij zich zouden uitbreiden tot andere gebieden, vooral Barcelona en omgeving, het voornaamste industriegebied van Span je. „Franco zou de stakingen morgen kun nen'doen eindigen, als hij geweld zou wil len gebruiken of de industrieën en kolen velden zou militairiseren, zodat de arbei ders op grond van de krijgswet het werk zouden moeten hervatten", zei een des kundige in arbeidsaangelegenheden in Ma drid. Volgens de jongste in Madrid ontvangen berichten, is het aantal stakers in de pro vincie Biscaye donderdagmiddag toegeno men tot 45.000. In de loop van de middag sloten de arbeiders van verschillende klei ne bedrijven zich bij de stakingsbeweging aan, terwijl arbeiders van andere fabrie ken hebben aangekondigd vandaag, vrij dag, of zaterdag in staking te zullen gaan. Volgens deze berichten hebben ook alle 7.000 arbeiders van de Rio Tinto koper mijnen in de provincie Huelva woensdag het werk neergelegd. In het centrum van Barcelona hebben donderdagavond ongeveer 400 studenten een protestdemonstratie gehouden. Zij ver spreidden pamfletten welke o.m. de leuze bevatten, dat 1962 het beslissende jaar voor het omverwerpen van de dictatuur is. Verscheidene studenten schreeuwden „Rus 'Advertentie VOOR MOEDER Nieuwe collectie TASSEN en PORTEMONNAIE'S Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 21 Beeldverhalen 2, 23 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel.3 Buitenlands nieuws 3, 19, 21 Kennemer Kruimels5 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving .5, 7, 9, 15 Onder Ons7 In de Vishal en op zee 9 Kunst 77 Horen en Zien 17 Uitgaan in Haarlem17 Feuilleton 23 Scheepsberichten 23 Economisch nieuws25 Beurs 25 Sport 27 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Advertentie Komplete uitrustingen voor alle maatschappijen van de U hifarmspecialisten ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt, maar slechts hier en daar een hui. Overwegend matige noordelijke wind. Koud weer. Volledige weerrapporten op pagina twee land ja, Franco neen". De politie maakte van de wapenstokken gebruik om de be togers uiteen te slaan. De Britse Labour partij heeft gisteren haar solidariteit betuigd met de stakers in Spanje. In een verklaring van de par tij wordt gezegd, dat de stakers gewikkeld zijn „in een verbitterde strijd tegen on duldbaar lage lonen en levensomstandig heden". In de verklaring wordt voorts gezegd, (Van onze reportageredacteur) Bij de eerstvolgende herziening van de Nederlandse verkeerswetgeving zal een belangrijke stap worden gezet op de weg naar een uniforme verkeerscode in West- Europa. Het advies van de Raad van Wa terstaat over de nieuwe verkeersbepalin- gen is reeds gevraagd en wordt over enige maanden verwacht. Daarna begint de gebruikelijke staatsrechtelijke proce dure via ministerraad, Raad van State en parlement. Na de drie jaar voorbereiding komt het eind van de herziening thans in zicht. De verkeersministers van Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Oostenrijk, Denemarken, Noorwegen, Zweden en West-Duitsland hebben zich een maand geleden met de voorstellen van een internationale werk groep akkoord verklaard. Het zal echter niet zó worden, dat er een boekje verschijnt waarin alle bepalingen voor deze elf landen volkomen gelijk kunnen luiden. Dat is niet mogelijk met het oog op het verschil in strafrechtelijke bepa lingen. De belangrijkste nieuwigheid voor Ne derland wordt wel de voorzichtige aanloop naar een minimumsnelheid. Een interna tionaal aanvaarde bepaling luidt namelijk, dat men niet door een uitzonderlijk lage snelheid de normale gang van andere weggebruikers mag belemmeren. De belangrijkste andere van het huidige Nederlandse verkeersrecht afwijkende be palingen hebben betrekking op het rijden dat de Franco regering represaille maatre gelen genomen heeft tegen de stakers en wordt de onmiddellijke vrijlating geëist van 200 stakers en sympathisanten die gear resteerd werden. De politie in Kopenhagen heeft meege deeld, dat gisteravond twee mannen oen zelf vervaardigde Molotovcocktail door een raam in de woning van de Spaanse am bassadeur hebben geworpen. Er werd wei nig schade aangericht. De grenspolitie in Gerona aan de Spaans- Franse grens heeft een Francaise aange houden in wier auto drie zakken met com munistisch propagandamateriaal werd ge vonden. De drukwerkjes waren in het Spaans gesteld. De auto is in beslag ge nomen. Sinds het begin van de stakingen in Noord-Spanje zijn de controlemaatre- gelen aan de grens veel scherper gewor den. Tussen de reders en de vakbonden is het tot een overeenstemming gekomen wat betreft de wijzigingen in de C.A.O. voor het visserijbedrijf. Was er al overeenstem ming bereikt over een verhoging van het garantieloon en de percentages voor de trawlvisserij, nu zijn reders en vakbonden het er ook over eens dat het percentage voor de vleetvisserij moet worden gebracht op 32 pet. Voorheen kreeg de bemanning 29,5 pet van de besommingen onderling te verdelen! Naar verluidt heeft het college van rijksbemiddelaars de wijzigingen voor de trawlvisserij goedgekeurd en de ver wachting is dat daardoor ook de wijzigin gen voor de vleetvisserij goedgekeurd zullen worden. in files dat voortaan gelegaliseerd zal zijn en op de voertuigen die altijd voor rang zullen genieten. De bepaling, dat de automobilist de vei ligheid van het verkeer niet in gevaar mag brengen die vooral gehanteerd wordt in die omstandigheden waarin niet door een wettelijke bepaling kan worden voorzien zal nu voor een aantal gevallen worden geconcretiseerd. Ook zal het verboden worden in te halen wanneer dat niet met een redelijke snel heid en binnen een redelijke tijd kan ge beuren. Wanneer men van rijstrook moet veranderen, zal dat met knipperlichten (richtingaanwijzer) moeten worden aange duid. Dit laatste is vooral in Nederland ongebruikelijk. Men heeft deze methode toch aanvaard omdat bij de tegenwoordige vorm der auto's vaak op enige afstand niet meer te. zien is of de wagen dichterbij komt of zich verwijdert. Buiten de bebouwde kom z^l het ver boden worden om op voórrangswegèn tè parkeren. Hierdoor zal de overheid ge dwongen zijn om, hetzij langs voorrangs wegen parkeerstroken aan te leggen, hetzij deze routes niet langer onder de voor rangsbepalingen te laten vallen. De doorgaande of gebroken strepen op de weg om inhaalverboden aan te geven zullen rechtskracht krijgen. Op de luchthaven Schiphol is een lan dingsbaan in aanleg van 3300 meter, die wanneer zij gereed is, over de rijksweg AmsterdamDen Haag zal lopen. De rijksweg zal worden omge legd en met een tunnel van 500 meter lengte onder de landingsbaan door lopen. De breedte wordt 45 meter. Een speciale constructie geeft de baan een draagvermogen van 250 a 309 ton. Een DC-8 weegt 140 ton. De aanleg van deze baan is een onderdeel van het uitbreidingsplan Schiphol, dat in 1965 gereed moet zijn. Horatius: - Bedwing uw hartstocht, want als hij u niet gehoorzaamt, beheerst hij u. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is ermee akkoord gegaan dat de verkoop van vers brood op een eerder tijdstip dan thans mag beginnen. Een desbetreffend amendement van mej. mr, Lemaire (P.v.d.A.) werd aangenomen met 78 tegen 58 stemmen. De meerderheid bestond uit de vrijwel voltallige fractie van de P.v.d.A. (47 leden), 16 K.V.Pi'ers en 15 V.V.D.'ers. Het wetsontwerp zelf, dat de mogelijk heid opent om in bakkerijen ploegendiensten in te stellen, werd aanvaard zonder hoofdelijke stemming, met aantekening dat de S.G.P. en de C.P.N. tegen waren. Wanneer ook de Eerste Kamer met het geamendeerde wetsontwerp akkoord gaat, kan de verkoop van vers brood op zaterdag om negen uur beginnen en op de andere werkdagen om half tien. Toevallig was het, dat de stemmenver houding óver het wetsontwerp tot instel ling van een bijstandskorps van burgerlij- Aan het einde van alle feestelijkheden ter viering van onze zilveren bruiloft zijn wij vol dankbaarheid voor de overweldigende hartelijkheid ons bewezen. Daardoor zijn deze dagen voor ons tot een onvergetelijk en onvergelijkelijk gebeuren in ons leven gemaakt. In het bijzonder betuigen wij onze warme dank voor de vele schriftelyke en telegrafische gelukwensen. Ze waren zo talrijk dat het niet mogelijk is daarvoor, noch voor de vele verjaarswensen, afzonderlijk te bedanken. Wij hebben al die felicitaties bijzonder op prijs gesteld. Ook gaat onze grote dank uit naar allen die zich ingespannen hebben om ons bij onze bezoeken aan Amsterdam en aan de provinciale hoofdsteden zo'n buiten gewoon fleurige en hartelijke ontvangst te bereiden, met name ook naar al degenen die hun medewerking hebben verleend aan de jeugdmanifestaties in Arnhem, Groningen, 's-Hertogenbosch en 's-Gravenhage manifestaties waar door wij zeer zijn aangesproken. Het heeft ons bijzonder getroffen dat zovelen, zowel uit Nederland als uit Suriname en de Nederlandse Antillen, uit Nederlands Nieuw-Guinea alsook uit den vreemde van hun gevoelens jegens ons hebben doen blijken op een zo danige wijze, dat wij uit handen van het nationale comité een indrukwekkend kapitaal hebben ontvangen. Met uitzondering van de bedragen die wij een bestemming zullen geven voor jeugdwerk in Suriname en de Nederlandse Antillen alsmede in Nederlands Nieuw-Guinea, zullen wij dit kapitaal in handen stellen van de stichting die het beheer krijgt over de door ons voor het vormen van jeugdcentra ter be schikking gestelde terreinen en gelden. Vooral na datgene wat wjj van de kant van de jeugd in deze dagen nog eens hebben vernomen, zijn wij de gevers van dit extra kapitaal dankbaar dat daardoor dit werk nu aanmerkelijk zal kunnen worden uitgebreid. Tot, dit nationale geschenk behoorde onder meer nog een prachtig servies van Haags porselein. Wij gevoelen grote erkentelijkheid jegens degenen die hiertoe het initiatief namen, omdat daardoor dit niet alleen mooie, maar ook kunsthistorisch bijzondere porselein voor Nederland bewaard kan worden. Alle bewijzen van hartelijkheid hebben ons eens temeer verbonden aan u allen. Wij zijn gelukkig in uw midden deze 25 jaren samen te hebben mogen leven en werken en wij hopen dat ons leven nog lang zo vervuld mag zijn. JULIANA en BERNHARD De trawler Ross Kenilworth (442 ton) is maandag vergaan nabij het IJs landse schiereiland Snaefeklones, on geveer vijftig mijl van de hoofdstad Reykjavik. Deze opname werd, ge maakt toen de vijf laatste opvaren den, onder wie kapitein John Simp son uit Cleethorpes in Lincolnshire (tweede van links) het zinkende schip verlieten. Zij werden afgehaald met een rubberboot van de IJslandse kustwacht en gebracht naar het vaar tuig Thor, dat eerder de andere op varenden had overgenomen van de Britse treiler Ross Rodney, eveneens uit Grimsby. De gehele bemanning van de Ross Kenilworth is naar Reykjavik gebracht. (Telefoto) Advertentie BARTELJOR1SSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 naar julianapark 58 - 60 - 62 - tel. 54530 vrij te bezichtigen ke rijksambtenaren voor de dienst op Nieuw-Guinea vrijwel precies dezelfde was als bij de beslissing over het verse ka detje. Het ontwerp werd aangenoemen met 78 tegen 57 stemmen. De minderheid be stond hier uit 46 leden van de P.v.d.A., 9 V.V.D.'ers, één communist en één PSP- 'er. De heer Scheps stemde als eenling uit de socialistische fractie mee met de meerderheid, bestaande uit de confessio nele partijen en enkele V.V.D.'ers. De te genstemmers vonden het wetsontwerp half slachtig: de betrokken functionarissen krijgen enerzijds de status van rijksamb tenaar, maar anderzijds worden zij als landsdienaren van Nieuw-Guinea be schouwd. Ook de voorstemmers waren met het ontwerp niet al te gelukkig, maar zij stapten tenslotte over hun bezwaren heen. Erg hard opgeschoten is de Tweede Ka mer gisteren niet. De vergadering begon een half uur te laat, wat kennelijk was toe te schrijven aan de duur van een bijeen komst van de Kamercommissies voor Bui tenlandse Zaken en Defensie, die door de regering werden ingelicht over de kwestie Nièuw-Guinea. Nadat de Kamer hoofdelijk had gestemd over het verse brood en het bijstandskorps besteedde zij ongeveer een uur aan het opmaken van een voordracht ter vervulling van een vacature onder de plaatsvervangende leden van de Algeme ne Rekenkamer. Na vele schriftelijke stemmingen en herstemmingen kwamen tenslotte op de voordracht te staan: mr. G. W. Toebes, Den Haag; dr. C. H. Ei bers, Schaesberg en mr. J. D. Nijzink, Rijswijk. De minister van Landbouw en Visserij, mr. Marijnen, heeft de verordening van het Produktschap voor Vis en Visproduk- ten goedgekeurd, waarbij is bepaald, dat de haringteelt 1962/63 begint op 21 mei, maar dat de verkoop van gezouten haring van de nieuwe teelt pas mag beginnen op 28 mei. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, dr. Veldkamp, had tot deze maatregel geadviseerd na een rapport van het Rijksinstituut voor. de Volksge zondheid over het voorkomen van de zo genoemde haringwormziekte. In de jaren 1955 tot en met 1960 zijn 16 gevallen van deze ziekte geconstateerd, een uiterst gering aantal, want in die periode wer den ongeveer een half miljard groene en lichtgezouten haringen geconsumeerd. De ziekte trad op na het eten van onge zouten haring of haring, die zeer licht was gezouten en bovendien zeer snel na de vangst werd geconsumeerd, de groe ne haring. Door de haring langer en in een hoger zoutgehalte te zouten worden de levenskansen van de ziekteverwekken de larve aanzienlijk verminderd en daar mede eveneens het gevaar voor de volks gezondheid. Feitelijk heeft de verorde ning een terugkeer totgevolg naar de maatjesharing van weleer. Advertentie De Koningin, de prins en de oudste drie prinsessen zijn vanmorgen om negen uur van Soesterberg vertrokken naar Athene, waar zij volgende week de voltrekking van het huwelijk tussen Don Juan van Spanje en prinses Sophia van Griekenland zullen bijwonen. Advertentie 5k Anegan Anegang - Haarlem - 0401 <8? Kalverstraat IJmuiden - Tel. 7543 In onze WIJK AAN ZEEËRWEG 4 Advertentie Een SLAGROOMTAART erbij -van- Stephensonstraat 72-74 - Tel. 4713 Advertentie Verras moeder met een Heer lijke taart. Honderden taarten staan bij ons klaar in alle prijzen. Advertentie De lekkerste taart haalt u bij le KLAS BANKETBAKKERIJ LAGERSSTRAAT 13 - TEL. 536 Ook een rijke sortering luxe dozen BONBONS en CHOCOLAD!

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1