HAN GORTER L." Berlijners krijgen Kennedy - in het Duits - uit de eerste hand 4 Puzzel nummer 34 TANTE PATENT EN DE SOF PANDA EN DE PECHVOGEL PUROL Antiek Egypte geeft de toon aan in Worth's zomer- mode yHoe is het ontstaan?^ ii y Ons vervolgverhaal 23 u. afgesproken plaats! Knappe berichtgeving van Radio Vrij Berlijn Vreemde reis van een kogel Antieke meubelen houden waarde Jagers zonder wapens bestuderen Zweedse roofdieren Huid genezing ZATERDAG 12 MEI 1962 Puistjes verdrogen door Purol-poeder Britten verwedden in 1961 762 miljoen pond sterling Dit woord: KOPPENSNELLEN 111(1 «Ui 27) 1 Is er gebeld terwijl Van Woer- den nog thuis was? 1 Neen. Het was enige ogenblikken stil. Je bent lid van de communisti- B sche partij geweest, hè? B Ja. Jaren geleden. Vlak na de oorlog. Nog geen jaar later heb ik er B voor bedankt. EE Toen je naar Amsterdam ging? S Ja. B Je was een actief lid. Waarom S heb je bedankt? Ik was het er niet mee eens. Ze gingen te ver. B In welk opzicht? Helemaal. Hun methoden bevie- S len me niet. Ik houd niet van dicta- tuur. B Zo? Het lijkt me anders niet toe, 5 J dat je zo gauw benauwd bent. Ben ik ook niet. Waarom zou ik? De dictatuur bevalt me alleen niet. We hebben daar in Duitsland ellende H genoeg van gezien. Je had er eerst toch niets op tegen. Anders was je geen lid gewor- den. Ik kwam pas later tot die con- H clusie en toen heb ik bedankt. Maar Stalin is nu dood en er is heel wat veranderd. Hoe denk je er S over? B Kroesjtsjev is geen haar beter. Hij deelt nu de lakens uit en de rest heeft niets te vertellejp. Bij welke partij ben je dan nu aangesloten? Bij geen een. Ik moet er niets B meer van hebben. Ben je in een vakbond? Ja. Bij het N.V.V. Dat moet wel. B P.v.d.A. dus. 5 Weet ik, maar er is niets anders. Bij een christelijke partij wil in niet H en rooms ben ik ook niet. Dus je blijft erbij, dat er in de Bij een christelijke partij wil ik niet gebeld is? vroeg Ploeger nog eens. H Ja. Ik heb het tenminste niet ge il hoord. Hoe laat ben je weggegaan? Even voor één. Was freule Marja toen thuis? Ja. Ze is om half één thuisge- komen. g Heb je haar gezien? EE Neen. Willem is de kamer uitge- gaan toen hij de voordeur hoorde. Hij zag haar nog net boven aan de trap. Ga je altijd zo laat weg als je bij Van Woerden bent? Meestal wel. Ik kom nooit vroeg. 's Avonds heb ik in de regel nog een g en ander te doen. Als ik daarmee klaar ben ga ik soms naar hem toe. Gaan jullie nooit samen uit? Een enkele keer naar een bios- coop. Willem voelt daar niet veel voor. Hij is het liefst thuis. Hij denkt altijd, dat de professor hem nog no- g dig heeft, antwoordd Faber spot- tend. Daar was nu niet veel kans op. De professor en zijn vrouw waren al H lang naar bed. g Dat weet ik niet. Willem is met H geen stok de deur uit te krijgen. Ik probeer het niet eens meer. g Waar ben je naar toe gegaan B toen je bij je neef vandaan kwam? Direct naar huis. Hoe laat was je daar? g Kwart over één ongeveer. Heb je niemand gesproken on- derweg? g Neen. Niemand, g Wat deed je in de tijd, dat Wil- EE lem weg was? Ik heb op hem zitten wachten, g Waarom ging je niet mee? g Och, dat weet ik niet. Ik had EE geen zin. Je bent dus de kamer niet uit g geweest, behalve dan dat ogenblik, B dat je bent gaan kijken wie de voor- EE deur uitging? g Neen. g Ploeger keek Koopman aan. Haal Van Woerden eens op, vroe hij- Moet ik nog blijven vroeg Faber. Ja. Ik zal je zo meteen nog wel nodig hebben. Breng hem maar zolang in g de wacht, Koopman. B Even later zat Van Woerden weer tegenover de hoofdinspecteur. Hij scheen wat van de schrik te bekomen B te zijn en was veel kalmer dan EE straks. 2 Vertel me nu eens eerlijk, zei 1 Ploeger gemoedelijk. Is er die S avond nog voor freule Marja gebeld? Neen, inspecteur. Durf je dat straks onder ede te verklaren? Ja. Wat heeft freule Marja die hele dag gedaan? Was je de hele dag thuis? Ja, inspecteur. Goed. Wanneer is ze in de loop van di- dag uitgegaan en wanneer is ze weer thuis gekomen? Zij heeft de hele morgen en mid dag op haar kamer gezeten. Toen ik haar 's morgens de post bracht, zat ze aan haar bureau te schrijven. Wat voor post kreeg ze? Alleen drukwerk. Verschillende kranten. Die komen iedere dag voor haar. Verder niets? Neen, inspecteur. Bedenk je goed. Het kan heel belangrijk zijn. Ik weet het zeker. Is er die dag niet voor haar ge beld? Neen, inspecteur. Ik neem iedere telefoon aan en verbindt die zo nodig door. Voor haar is er niets geweest. Voor wie dan wel? Tweemaal voor mevrouw, een maal de kapster, die een afspraak wilde maken en eenmaal mevrouw Van Meerden, een vriendin van me vrouw die haar wilde spreken. Ik heb ze beiden doorverbonden. Verder is er die dag niets geweest. Goed. Ga verder. Wat deed freu le Marja die dag nog meer? Om 7 uur ging ze de deur uit. Om die tijd gaat ze altijd in de stad eten. Waar? In Americain. Daar heeft ze een vaste tafel. Vertel maar verder. Om kwart voor negen kwam ze ongeveer thuis. Het kan ook iets later geweest zijn. Ze is toen direct naar boven gegaan. Daarna heb ik haar pas weer gezien toen ze voor de twee de keer naar boven ging. Dat was 's nachts om half één. Verwonderde je je daar niet over? Ja. Jan vertelde me, dat ze de deur was uitgegaan toen ik even weg was om bier te halen. Toen je om ruim één uur naar boven ging, kwam je toch voorbij de zitkamer van freule Marja het niet? Ja, inspecteur. Haar deur is vlak over de trap op de eerste ver dieping. Bedenk je eens goed. Hoorde je toen ook iets vanuit haar kamer? Van Woerden dacht even na. Niet dat ik weet. Brandde er licht op haar kamer? Dat weet ik niet. Haar deur is aan de binnenkant met een gordijn afgesloten. Er komt nergens licht door. Hoe weet je dat? Het gebeurt vaak, dat ze nog op is als ik naar boven ga. Dan hoor ik haar lopen in haar kamer, maar ik heb nooit licht gezien. Ook niet als het donker is op de ggj}g9 Ik vermoed het niet. Er brandt altijd een lamp. Die doe ik pas uit als ik op de bovenste etage ben. Je kamer ligt vlak boven de hare, is het niet? Ja, inspecteur. Heb je niets gehoord toen je bo ven was? Neen, niets. Ook geen deur, die geopend of gesloten werd? Ook dat niet. Dus freule Marja is ongeveer om half één thuis gekomen. Kun je me ook precies de juiste tijd zeggen? Half één precies, inspecteur. Hoe weet je dat? Heb je een klok horen slaan? Neen. Alleen in de huiskamer is een Friese klok, die slaat. In mijn kamer kun je die niet horen. Ik keek op mijn horloge toen ik haar boven aan de trap had gezien. Waarom deed je dat? Toevallig. Ik begon slaap te krijgen en wilde weten hoe laat het was. Wilde je Jan Faber kwijt? Och, dat nu niet. Die gaat meestal om een uur of één weg. Weet je ook hoe laat je precies naar bed ging? Ik was vijf minuten over één bo ven, inspecteur. (Wordt vervolgd) B President Kennedy geeft zijn weke lijkse persconferenties natuurlijk niet in het Duits, maar men zou het de Berlijnse t.v.-kijkers niet kwalijk kunnen nemen als ze dachten dat dit wel het geval is. Ongeveer eens per maand zendt radio Vrij Berlijn namelijk zo'n hele conferen tie gefilmd en met de tekst in het Duits nagesproken uit en dat gebeurt in de gunstigste kijktijd, tussen negen en tien uur 's avonds. Sinds kort bestaat de neiging, de film wat later uit te zenden ten behoeve van de kijkers in Oost-Duitsland. „Er is meer kans dat zjj op de pers conferentie afstemmen als de kinderen naar bed zyn", meent de hoofdredac teur voor de nieuwsuitzendingen, Rolf Menzel. „De communistische' autori teiten sporen namelijk de kinderen aan, te vertellen waar hun ouders naar plegen te kijken en naar de persconfe rentie van Kennedy kijken zou deze mensen dus in moeilijkheden kunnen brengen". De hele uitzending van de persconfe rentie wordt de volgende morgen herhaald en door een reeks zenders langs het hele IJzeren Gordijn gerelayeerd, opdat de Oostduitse huisvrouw kan kijken en luis teren, als de kinderen veilig naar school zijn. Vrijwel de hele conferentie wordt uitge zonden. Slechts zelden laat Menzel een vraag weg, omdat die van Amerikaans binnenlands karakter is, en zij door de Oostduitsers niet begrepen zou worden. Over het algemeen echter vindt Menzel, dat zelfs discussies over vrij plaatselijke Amerikaanse kwesties nuttig zijn omdat „de antwoorden van de president te horen, een les vormen in democratie, zowel voor ons in het westen als voor de mensen in de Sovjet-zone". Ook in West-Duitsland wordt het pro gramma ijverig gevolgd en wordt er heel wat commentaar op geleverd. Kanselier Adenauer houdt zelden een persconferentie en als hij het doet komen er slechts korte uittreksels van op de t.v. De conferentie wordt in Amerika door de National Broadcasting Cy gefilmd op wat men een „hot kinescope" noemt. De film is onmiddellijk voor het gebruik ge reed en wordt aan boord van een trans atlantisch vliegtuig gebracht. De lucht vaartmaatschappijen verlenen alle mede werking en stellen het vertrek van een toestel soms wel drie kwartier uit om op zo'n film te wachten. Kort na'afloop van de conferentie begint AP de volledige tekst over een speciale De bandiet schoot, zijn kogel drong in Iwans dij. baande zich een weg door diens bloedvaten, kwam in zijn hart tot rust en maakte van Iwan een stukje me dische geschiedenis. De chirurgen zochten de kogel 1,25 cm lang met een middel lijn van 0,625 cm natuurlijk in Iwans dij, maar ze vonden hem niet. Toch moest het projectiel zich in zijn lichaam bevinden. Chirurgen in een ander zieken huis onderzochten zijn lichaam herhaal delijk en steeds hoger met x-stralen t-n ontdekten fbnslotte, dat het kogeltje zich in het hart had genesteld, op meer dan 90 cm afstand van het punt, waar het 't lichaam van de patiënt was binnen gedrongen. Daar zat het nu al veertien dagen. Drie uur lang duurde de operatie, waaraan de 52-jarige Iwan Malinowsky zich moest onderwerpen om gered te wor den. Hij is nu snel herstellende. De ban diet, die op Iwan had geschoten na enig verstoppertje spelen rond diens auto voor het warenhuis in Washington, waar Iwan bedrijfsleider is, is onbekend geble ven. Hij.had Iwan willen dwingen, de reeds gesloten zaak w^er open te maken en hem de inhoud van de brandkast ter hand te stellen. Advertentie Hu id zuiverheid - Huidgezondheid telexlijn rechtstreeks naar radio Vrij Ber lijn over te zenden. Men is daarmee ge woonlijk in de vroege morgenuren Ber lijnse tijd klaar. Tegen die tijd is in de studio van het radiostation al geruime tijd een vertaler aan het werk en als de film en de geluids band aankomen, is hij met zijn Duitse tekst klaar. Het volgende werk is de vertaling te laten naspreken door stemmen, die de ver schillende sprekers op de conferentie voor stellen en de geluidsband hiervan na syn chronisatie op de film aan te brengen. De woorden van Kennedy worden in de regel nagesproken door Harald Karas, een van de bekendste Berlijnse nieuwslezers. Een andere nieuwslezer spreekt alle vragen, behalve die, welke zijn gesteld door vrou welijke journalisten. Deze worden ge sproken door een Duitse vrouw. Dure affaire Bij het begin en het einde van het ant woord wordt een ogenblik de stem van de president zelf in het oorspronkelijke En gels gehoord. Dit verhoogt de realiteit van de uitzending en vele Duitsers, die wat Engels kennen, vinden het prettig. Elke persconferentie kost Radio Vrij Berlijn zo'n 10.000 tot 12.000 mark, maar het is iedere pfennig daarvan waard, meent Menzel. „Als de communicatiesatellieten eenmaal in werking komen", zegt Menzel, „dan geven we rechtstreekse uitzendingen van de president. En al wat we dan nodig hebben is een goede vertaler, die het ge sproken woord onmiddellijk in het Duits vertaalt. De oud-Egyptische moderage, ontketend door Liz Taylor's ver tolking van de Cleo- patra-figuur in de gelijknamige Ameri kaanse film, duurt nog steeds voort. In Londen toonde man nequin Jon Langberg deze week op een show van het mode huis Worth dit „klas- siek-Egyptische" bro- caatjurkje met bij passende Cleopatra- juwelen en Nefertiti- hoedje. Het werd het succes van de show. Horizontaal: 1 vrouw van Adam, 3. bok- kesprong, 10. herkauwer, 12. en anderen, 14. voorzie v. e. zegel, 15. verdelgingsmid del, 16. modern wapen, 19. systeem v. be taling, 20. vrede, 21. het voortbrengen v. ongearticuleerde klanken, 23. deel v. e. fornuis, 26. geroeid oorlogsschip, 28. titel (afk.), 29. meisjesnaam, 31. reliëfkant, 33. militaire politie (afk.), 35. bedriegerij (volkst.), 37. wijk terug, 38. schreeuwt, 40. gemeente, 43. kasteel, 44. - kind: reus, 45. veilig, 48. in-: toekomstig, 49. uitroep, 50. baker zijn, 52. voegwoord, 53. laatstleden, 55. een bep. kuur volgen, 57. deugnieten, 61. cadeau doen, 63. Duitse stad, 64. direc teur K.L.M., 66. bep. staatshoofd in Afrika, 68. Nederlands afk,., 69. kasteel, 71. muziek noot, 72. dit is, 73. afgescheiden (godsd.), 74. bep. maand, afk. Verticaal: 1. alvorens, 2, onduidelijk, 4. ter zee afk., 5. regiment afk., 6. opgeld, 7. verdorven, 8. bep. sierplant, 9. geheel de Uwe, afk., 10. reukwater, 11. hemellichaam, 13. vertering, 15. dorpels, 17. wig, 18. schui ne kant, 20. van de, 22. van lei gemaakt, 24. achter, 25. fiets v. 2 pers., 27. in partibus infidelium, afk., 30. edelgas, 32. enig, 33. sporeplant, 34. oplettend, 36. pronkbed, 39. Grieks-Orthodox geestelijke, 41. paarde- krachtuur, 42. retour, 45. antilope-achtig dier, 46. elasticiteit, 47. schaden, leed doen, 51. naast-: voorvoegsel, 53. livreiknecht, 54. heden, 56. scherpe kant, zelfkant, 57. kant. boord, 58. meisjesnaam, 59. rivier in Ne derland, 60. naar beneden, 62. knorrepot, 65. meisjesnaam, 67. stel, 69. rivier in Italië, 70. element, afk. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen voor donderdag a.s. in ons bezit te zijn. OPLOSSING PUZZEL NUMMER 33 Horizontaal: 1. pleng, 5. nappa, 10. ijle, 11. balie, 13. staniol, 15. plukken, 18. tuk, 19. an, 21 es, 22. leo, 23. open, 25. sof, 26. kust, 27. milo, 30. cito, 31. dar, 32. lende, 35. b.e., 86. slee, 37. eter, 39. kr., 41. edikt, 43. aar, 45. ster, 48. kiot, 50. talk, 51. kin, 52. erna, 53. ere, 54. o.l., 56. p.p., 58. eis, 59. kribbig, 62. barones, 64. oeral, 65. rad, 66. karei, 67. akker. Verticaal: 2. lijn, 3. elia, 4. neon, 5. nap, 6. alle, 7. pius, 8. pek, 9. stupide, 12. beest, 13. stom, 14. akela, 16, kluis, 17. notoir, 20. boon, 24. nors, 26. k.c., 28. bleek, 29. netto, 33. eed, 34. dek, 35. bestek, 38. rake, 39. kroniek, 40. gelei, 42. iris, 44. arren, 46. tarra, 47. r.k., 49. tass, 54. ober, 55. lire, 56. park, 57. prak, 60. boa, 61. gal, 63. ode. PRIJSWINNAARS PUZZEL NO. 33 7,50: Mevr. Wesselius, Leidseplein 23 rood, Haarlem. 5,G. H. Wamelink, Voorhoutstraat 6, Haarlem. 2.50: Mej. K. Porck, Kennemerlaan 163, IJmuiden. LONDEN (AP) De Britse Raad van Kerken inzake het wedden deelt mee, dat de Britten in 1961 762 miljoen pond sterling besteedden aan weddenschap pen, dat is 79 miljoen meer dan in 1960. De raad zegt dat het wedden op de paarderennen alleen al steeg met 55 mil joen tot 440 miljoen pond sterling. De stijging wordt in grote mate toegeschreven aan het legaliseren van de „Bookmaking Shops", die meer vrouwen er toe ge bracht heeft op paarden te wedden. De raad bestaat uit afgevaardigden van de Kerk van Engeland en andere gods dienstige groeperingen in het Verenig de Koninkrijk. Hij staat onder leiding van dr. Arthur Ramsey de aartsbisschop van Canterbury. Advertentie Secretaires, chiffonnières, stoelen, ronde ta fels, ook uitschuifbaar. Alles van mahonie hout. Ook kleinmeubelen. Canapé's. Voor restaureren en inkoop antieke meubelen. Te lefoon 12223. Groot Heiligland 64. A. Mudde, Gasthuisvest 45. De leefgewoonten van de vier roofdieren, die in Zweden nog voorkomen, de beer, de wolf, de lynx en de veelvraat, worden mo- menteei bèstudeerd in het kader van een uniek onderzoek, dat reeds sinds 1959 aan de gang is in de noordelijke streken van Zweden. Dit onderzoek, dat het eerste in zijn soort is, wordt gesubsidieerd met gelden, die ter beschikking zijn gesteld door Zweedse en wetenschappelijke stichtingen. De resul taten ervan zullen volgend najaar worden gepubliceerd. Twaalf verschillende patrouilles; "die met geen andere „wapens" zijn uitgerust dan met pennen en papier, en die zijn samen gesteld uit ervaren experts, hebben sinds 1959 reeds meer dan 6000 km. afgelegd op de ski's om de roofdieren te volgen en hun bewegingen te registreren. De overwinte rende beer is het enige dier, dat gedurende de zomermaanden moet worden gevolgd. Hoewel er tijdens het toegelaten jacht seizoen in september-oktober per jaar on geveer 20 tot 30 beren worden neergescho ten, wordt het totale aantal beren in Zwe den momenteel toch nog geraamd op 250 300. Een koppensneller is iemand die zijn vijand het hoofd afslaat en dit als tro fee meeneemt, omdat hij meent dat daardoor de kracht van de overwon nene op hem overgaat. Maar daarmede is het woord nog niet verklaard. Men heeft de neiging het in verband te brengen met snel, vlug, maar een werkwoord snellen, bespoedigen, ver snellen kennen wij niet en zeker niet in de betekenis: met een snelle bewe ging afhakken. Het Duits kent schnel- len voor: (een pijl) afschieten, iets om hoog werpen, omhoog springen, in het algemeen: een snelle beweging maken. Als men nu bedenkt dat de eerste zen delingen op Borneo Duitsers waren van de Rheinische Mission, zou men ver wachten dat koppensnellen ontleend zou zijn aan Köpfe schnellen. Maar men vindt het Nederlandse woord al in een geschrift van 1827, lang vóór de Duitse zendelingen Borneo betraden. De verklaring van het woord blijft dus onzeker. COPmiCTfT SwAn TtAirwtS SYNDICATE 8. Maar terwijl ze dit zei, keek ze naar zijn ge zicht en zijn handen. Het afschuwelijke feit drong tot haar door, dat dit geen carnavalsgrap was. En dat deze man geen verklede heer was. Het was een Batavier. „Bent u een echte B b b-batavier"stamel de ze. „Bij Wodan, dat ben ik", zei de vent. „En geef mij nu mijn offervat". „Maar hoe komt u hier?" vroeg tante Patent. „Wodan heeft mij opgedragen het offervat te bewaken. En ik heb het bewaakt, hon derd jaar, duizend jaar, tweeduizend jaar, Njef njef.zo lang.Maar moet in slaap gevallen zijn. Toen ik ontwaakte was het vat weg. In uw gaarde kwam ik naar boven". „In mijn wat?" vroeg tante patent. „In uw gaarde". „Oin mijn tuintje, bedoelt u". „Mijn voorvaderen zullen het mij niet vergeven, Njef, njef, als het offervat is verdwenen", zei hij. „Wodan zal mij straffen".. Daarom zit ik naast uw sponde en smeek u: Geef mij het offervat", cop. maYten toondei 10. „Komaan!" riep de uitvinder bemoedigend, „niet bang zijn! Let op! Hier kan men gerust zijn geld in steken! Deze bom heeft nog grotere explosiekracht dgn de eerste! Bovendien is mijn uitvinding volkomen reuk loos! Le op! Niet goed, geld terug! Maar Panda en meneer Pech hadden dekking gezocht achter enig ver woest meubilair en maakten angstig afwijzende geba ren naar de voortvarende indringer. „Niet doen!" riep Panda, „ga weg met die akelige bom!" „Laat hem maar begaan," klonk plotseling een andere stem en tegelijkertijd kwam door het uit zijn voegen gerukte venster iemand naar binnen, die in een soort duikers pakje gekleed was. „Laat hem maar demonstreren!" hernam de nieuwkomer opgewekt. „Laat hem dat bommetje maar gooien, dan kan ik meteen mijn bom vrije pak demonstrerend! Bestand tegen elke explosie en zeer geschikt voor toto-winnaars! Men kan zijn geld niet beter beleggen!" Vóór de beduusde Panda en meneer Pech iets in het midden konden brengen, klom nu ook de bom-uitvinder kordaat door het raam. „Dat is geen werk!" riep hij verontwaardigd, terwijl hij opgewonden met zijn bom zwaaide. „Dit is een demonstratie van MIJN demonstratie en niet die van dat onbenullige pak! Dit neem ik niet!" Ontzet staarde Panda naar het explosief, dat de vertoornde uitvinder angstaanjagend losjes in zijn hand hield

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11