ROTTERDAM LAAT ZIJN METRO TE WATER DE VRIJHEID EN DE GEWOONTE Uitbreiding van het net nu al in studie Wekelijks toegevoegd aan alle edities van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant en IJmuider Courant 3 11!% Betonnen tubes worden in dok gebouwd en via kanaal op hun plaats gesleept i/ciligU3|gP:t3Dl5GCgiqr stadsuitbreiding in de Prins Alexanderpol- der. Die plannen zijn zo reeent dat de maquette in het pas geopende expositie zaaltje aan het Weena al verouderd is. DAT IS IN HET VERKEER een nor male zaak geworden. Toen in 1942 de in- en uitstappen naar buitenlands voor beeld bij het Nederlands openbaar vervoer is dat nog niet vertoond zal in de hand worden gewerkt door de gelijke hoogte van de perrons en vloer van de trein, door de vele automatisch te openen en te sluiten schuifdeuren, de verkoop j(ps Een overzicht van het bouwdok op Brie- nenoord. Het schaap op de voorgrond hoort evenzeer bij het werk als de beton molens daarachter: het moet de taluds afgrazen. per automaat en via loket in de stations hallen en dergelijke. Dat bij de bevei liging en de exploitatie van de gemiddeld om de twee minuten verkerende treinen gebruik wordt gemaakt van de nieuwste, voornamelijk Amerikaanse technische snufjes is haast een overbodige mededeling. ER ZAL STEVIG POOT-AAN moeten worden gespeeld als de Rotterdammers in derdaad in 1965 zich voor hun nieuwe transportmiddel willen verdringen. Het he le baanvak op de zuidelijke oever, waar drie stations komen, moet nog de grond uit. De metro wordt daar immers geen diepspoor die door hardnekkige taal zuiveraars uitgevonden term wil er ge lukkig niet ih maar een hoogspoor. Het viaduct zal slechts door één rij ko lommen worden geschraagd, waardoor de estetische schade beperkt blijft. Bovendien wordt de energie door een derde rail en niet door een bovenleiding toegevoerd. Zou de metro ook op de linker oever geheel ondergronds worden aangelegd dan zouden ie kosten niet alleen dertig miljoen meer hebben bedragen, maar de bouwtijd ook twee jaar verlengd zijn. Zoveel geld en geduld hebben ze daar in Rotterdam nu ook weer niet. In die twee jaar hebben ze hun metro al lang verlengd tot Hoog vliet. JOHN WAIN, ook op zoek naar de vorm die hem de grootste natuurlijke bewe gingsvrijheid biedt, is in zijn nieuwe ro man in hoofdzaak teruggekeerd naar de verteller die zijn eigenervaringen beschrijft op een alledaagse praattoon. Dat was de vorm waarmee hij tien jaar geleden in zijn eerste roman, Hurry on Down, de aandacht heeft getrokken. Het voornaamste verschil is dat hij deze keer ook twee anderen, de vader en de tante van zijn held in de eerste persoon enkelvoud iets van hun visie op de gebeurtenissen laat geven, maar hun bijdragen zijn niet veel meer dan tussenspelen. De figuur die de toon aangeeft is Jeremy Coleman, die als scholier van huis wegloopt om jazzpianist te worden, een beroep waar zijn vader, een stijve hoogleraar in de oude talen, geen geduld mee heeft. Waar het tenslot te om blijkt te gaan is dat er na vijftien jaar, wanneer de zoon rijper en de vader ouder en milder is geworden, een verzoe ning tot stand kan komen. Intussen heb ben wij dan gehoord hoe het met Jere my's carrière in de jazz ging: eerst aar dig, toen heel goed zolang hij met een inspirerende negertrombonist samenspeel de, en daarna een tijd lang op een slen tergangetje totdat hij zich voor de twee de keer bij de trombonist aansloot. Het is allemaal maar matig in teressant, met hier en daar een aardige scène en verder eigenlijk niets dat de le zer ophoudt bij de vlotte lezing. Er moet langzamerhand iets meer gevergd worden van Wain dan zo'n variatie op zijn debuut, en hij is helemaal op een verkeerd spoor met de toon van warme populaire kunst zin die hij aanslaat over het jazzpiano- spel. Hij lijkt op het ogenblik het slacht offer te zijn van zijn manier van schrij ven. die hem zo vlot afgaat dat hij geen tijd meer heeft om na te denken over wat hij gaat zeggen. Tijdgebrek zal hij trou wens toch al wel hebben, met de litte raire activiteiten die hij uitoefent; het is te begrijpen, maar als het zo doorgaat kan hij als romanschrijver genegeerd wor- den- S. M. ZOALS ALTIJD BIJ dergelijke ingrijpen de ondernemingen zijn er al tientallen miljoenen uitgegeven voordat met het ei genlijke karwei een begin kan worden ge maakt. Voor de bouwputten aan het Wee na en op Brienenoord, waar de tunnel stukken worden gegoten, moest om en bij vijftigduizend kubieke meter grond woeden uitgegraven. De bodem moest met een vijf meter dikke zandlaag worden ver zwaard om de betonnen kolossen van zes tig meter voor het landtr ject en zeven tig tot negentig meter voor de ondertunne ling van de Maas te kunnen dragen. Bij de derde bouwput, ook voor het maken van tunnelstukken voor het traject krijgt men het wat gemakkelijker. Die komt na melijk in de kuil welke na het slopen van de oude Bijenkorf overbleef. Met het hei en van de damwand wordt binnenkort be gonnen, nadat de stalen platen om het sta tion Leuvehaven zijn weggetrokken. Bij zo'n bouwdok behoort dan weer een complete betonfabriek, die een slordige veertig kubieke meter specie per uur in de stortemmers spuwt. Er komt ook een sluis deur met bijbehorende motoren aan te pas, die geopend zal worden wanneer de voltooide tunnelgedeelten naar hun plaats worden gesleept. De dan volgelopen bouw- dokken dienen ook weer leeggepompt te worden, zodat een bemalingsinstallatie niet ontbreekt. De mallen waarmee de tunnel- segmenten vorm wordt gegeven hebben alleen al een investering van een miljoen per stel van binnen- en buitenmal ge vergd en in elk bouwdok wordt steeds met twee stel mallen tegelijk gewerkt, zo dat, wanneer ook het bouwdok Blaak in bedrijf is genomen, zes tunnelsegmenten tegelijk onderhanden zijn. HET DUURT NOG EVEN voor de eer ste stukken tunnel de bóuwdokken zullen uitvaren. Wat Brienenoord betreft zal de ze tewaterlating omstreeks juli, augustus kunnen gebeuren. Ze worden voorlopig in een haventje opgeslagen en pas later op hun fundering in de Maas neergelaten. Eerst moet nog een cunet in de rivierbo dem worden gebaggerd, een fundering van betonpalen worden aangebracht die weer verstevigd wordt door een zandlaag van twee meter. De mannen van de water bouw zullen vooral naar die palen komen kijken. Dat in het water de fundering wordt neergelaten in stalen schachten die latei- worden weggetrokken is een normale werkwijze geworden en ook het werken met losse paalkoppen is niet onbekend, doch de manier waarop deze losse paal koppen tegen de tunnelstukken zullen wor den gedrukt in plaats van het omgekeer de is uitermate vernuftig. Men hoopt zo doende beschadiging der paalkoppen te voorkomen. Een andere merkwaardigheid betreft de wijze waarop de te zinken tunnelstukken op elkaar worden aangesloten. De koppen van deze waterdichte betonnen tubes, die op hun beurt weer uit moten van vijftien meter bestaan welke door rubber voegen verbonden zijn, zijn van staal waarin een rubber'kegel wordt geklemd. Elk volgen de tunnelstuk drukt bij het zinken die kegel naar binnen, waardoor er geen wa ter in de pijp kan komen. Twee foto's van het bouwdok Weena. Links het storten van de vloer der tunnel- stukken, rechts een tunnelstuk in aanbouw. fVan onze r DE DIAGONAAL DIE VIER JAAR geleden door de ingenieurs van de Rotterdamse Tunnelbouw op de stadsplattegrond tussen Centraal Station en Zuidplein werd getrokken tekent zich hoe langer hoe duidelijker en steeds ongemakkelijker in het stadsbeeld af. De ondergrondse spoorweg, die het lokale verkeer tussen rechter en linker Maasoever moet ontlasten, is voorlopig boven gronds een geweldig, dagelijks groeiend obstakel. Van de drie kilometer onder gronds traject op de linkeroever zal de metro over een viaduct rijden is nog geen honderdvijftig meter ter plaatse aanwezig: een mootje van vijftien meter in de Coolsingel en het station Leuvehaven. waar de trein zijn duik onder de Maas zal nemen. Maar in twee, straks drie bouwdokken wordt er aan de be tonnen buizen gebreid waardoor over drie jaar de Rotterdammers van hun woning naar hun werk en omgekeerd zullen pendelen. Met uitzondering van de twee genoemde fragmenten wordt namelijk het ondergrondse gedeelte in geprefabriceerde elementen vervaardigd, stations inbegrepen. De tunnelstukken voor de Maastraverse worden natuurlijk heel wat robuuster dan die voor het landtraject. De reizigers zullen het onderscheid kunnen zien, want terwijl de beide* sporen op het stuk tussen Centraal Station en Leuvehaven door een reeks zuilen is gescheiden, wordt de tunnel onder de Maas door een wand in twee Naatuurlijk deden zich bij het maken van de eerste twee tunnelstukken kinder ziekten voor, die men langzamerhand on der de knie heeft gekregen. Duurde het storten van de eerste moot nog 36 uur, op het ogenblik heeft men die tijd al tot twaalf uur teruggebracht. DAT DE VOOR DE MAAS bestemde tunnelfragmenten door het water op hun plaats worden gesleept zal niemand ver wonderen. Maar met het landtraject zal dat net zo gaan. Van de bouwdokken aan het Weena en bij de Blaak uit worden kanalen gegraven waardoor de tunnelstuk ken op hun plaats worden gebracht. Van het Weena uit werkt men eerst in de rich ting van de Coolsingel en daarna naar het Centraal Station, van de Blaak uit wordt in de richting van de Coolsingel en het station Leuvehaven gewerkt. Het graven van dat kanaal betekent dat de Coolsin gel meer dan twee jaar voor het verkeer verloren is en dat de Rotterdamse bruids paartjes 't Stadhuis slechts langs een ach terdeurtje kunnen binnengaan. Het moei lijkste punt is het drukke Hofplein. Reeds denderen auto's en trams op de ene helft van deze rotonde over een stalen brug over het metrokanaal. Dezer dagen is de heistelling in actie gekomen om ook de damwand voor de doorsnijding van de an dere helft te slstan. Ook daar zal "het ver keer dus via een brug het kanaal over steken. DE PLEK WAAR MEN zich nu al in de toekomstige metrosfeer kan inleven is het station Leuvehaven, waarvan de ruw bouw vrijwel is voltooid. Aan het eind van de maand wordt met de afwerking begon nen. Het is het kleinste station op de rechter oever en heeft dan ook slechts twee toegangstrappen en een kleine hal dwars boven de baan. Werkelijk grote sta tions worden Centraal Station en Beurs met wel acht of negen trappen, waarvan een gedeelte roltrappen die naar behoefte omhoog of omlaag zullen draaien. Omdat Rotterdam ervan houdt de tijd voor te zijn wordt het station Beurs al direct in drie verdiepingen uitgevoerd met het oog op de aan te leggen west-oostlijn naar de HET IS GROTENDEELS heel geniet baar, alleen al door het plezier dat de schrijfster zelf in haar bewegelijkheid heeft.' De ontwikkeling van de meisjes door de jaren heen, in intelligentie en in conversatie, is goed geobserveerd en kor te scènes beschreven die vaak grappig zijn; ook de twee mannelijke personen, de muziekleraar en de tekenleraar, komen in hun bijrollen goed tot leven. Toch kost het de lezer tenslotte meer aandacht dan hij zou willen om zijn aandacht van de gaten in het verhaal af te houden. Het is dan voornamelijk de figuur van Miss Brodie zelf die lacuneus blijkt, niet bepaald on samenhangend daardoor, maar ook niet soliede genoeg om de positie van centra le figuur te verdienen. De grap met de „prime" wordt te lang volgehouden: het woord, dat zoals men weet „kracht van het leven" betekent, wordt zoveel door haarzelf gebruikt en dan ook 'door de meis jes overgenomen, dat men het tenslotte liefst door zou willen schrappen. Het geeft niets anders aan dan dat Miss Brodie be zeten is van het idee van profiteren van haar goede jaren. Als wij dat eenmaal door hebben, na een paar pagina's al, krij gen wij behoefte aan meer begrip dan ons gegund wordt van de gevoelens die zij er bij had. Maastunnel werd geopend dacht men dat de maximumcapaciteit van twaalf miljoen voertuigen per jaar per richting in 1972 bereikt zou zijn. In het afgelopen jaar passeerden echter al meer dan 24 mil joen wagens de tunnel en met name op de spitsuren wordt de geraamde capaciteit van 1162 voertuigen per uur per richting ver overtroffen, want in 1961 slopen er 2800 voertuigen per uur per richting on der de Maas door. Met de bruggen is het niet anders gesteld. Door dit soort ervaringen wijs gewor den hebben de ontwerpers van de metro een flinke marge genomen. Uitgaande van een bij slecht weer te verwachten vervoerbehoefte tijdens de middagspits van twintigduizend reizigers zijn de plannen ge baseerd op een capaciteit van veertigdui zend personen per uur. In vergelijking met de honderd miljoen gulden welke neergeteld moeten worden voor de bouw van een autotunnel met zes rijstroken, waarvan de maximale uurprestatie 3.600 auto's óp z'n best vijftienduizend per sonen bedraagt, krijgt Rotterdam voor de 135 miljoen welke met de bouw van de metro is gemoeid dus wel waar voor z'n geld. Overigens zijn we nog lang niet zover dat het rollend materieel is besteld. We weten dat er dertig eenheden van twee rijtuigen komen van het gelede type, dat tijdens de spitsuren met formaties zal worden gereden van vier van zulke twee lingrijtuigen, waarin 870 mensen kunnen, voornamelijk staande. Er zal met tachtig tot honderd kilometer per uur worden ge reden, waardoor de overtocht niet langer dan tien, twaalf minuten behoeft te du ren. De stoptijden op de tussenstations be dragen even zoveel seconden. Een vlot De ruwbouw van het station Leuvehaven is vrijwel voltooid. MURIEL SPARK, The Prime of Miss Jean Brodie - Macmillan, London JOHN WAIN, Strike the Father Dead - Macmillan, London MURIEL SPARK wijkt in haar nieuwe boek weer af van de gewone romanvorm, zo te zien uit pure ongeduldigheid zonder bepaalde theoretische overwegingen. Die ongeduldigheid zou niet verrassen van een schrijfster die in haar vorige roman, The Bachelors, de indruk wekte dat het ver haal haar op den duur verveelde en dat zij het tegen het eind half-mechanisch schreef; haar natuurlijke voorkeur kwam waarschijnlijk beter tot uitdrukking in het boekje Voices at Play dat zij sindsdien nog gepubliceerd heeft, een verzameling korte stukken in verschillende vormen. Het zou als een soort onvriendelijkheid klinken om van haar te zeggen dat zij op haar best is in klein werk; omdat dat niet de bedoeling is, kan het beter zo gefor muleerd worden dat haar mentaliteit te ondernemend is om maandenlang met hetzelfde bedenksel opgescheept te willen zijn. DE VORM VAN The Prime of Miss Jean Brodie geeft haar een grotere vrij heid, of tijdelijke illusie van vrijheid, dan de conventionele vorm zou kunnen doen. Jean Brodie is een lerares aan een Schotse meisjesschool, in de jaren dertig; zij geeft haar onderwijs volgens een stelsel van ge avanceerde ideeën dat deels malligheid is maar deels niet slecht, en in ieder geval vitaal genoeg om aan haar leerlingen een eigen type op te leggen dat zich onder scheidt van de rest van de school. Wat wij te horen krijgen, is in hoofdzaak .hoe zes van die meisjes reageerden op haar on derwijs en persoonlijkheid. Het karakter ervan is zoiets als van een informeel ge denkschrift, met veel indiscrete bijzonder heden en met alles weggelaten dat de schrijfster niet onderhoudend vond. Een belangrijk voordeel is bovendien dat de chronologische regelmaat makkelijk gene geerd kan worden; al vroeg in de roman, wanneer wij nog nauwelijks weten hoe het op de school was, worden wij telkens in gelicht over het leven van de meisjes in latere jaren en over de dood van Miss Brodie na de oorlog.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 13