m m mmm MARIA VAN ORANJE WORDT IN BUREN HERDACHT NIL A WAN, DE BLAUWE DIAMANT OOGAFWIJKINGEN BIJ KINDEREN Bijzonder jubileum in Betuws vestingstadje IPSH! Nieuwe kinderboeken wmm, ZATERDAG 5 MEI 1962 Erbij P AGIN A n Lij; VERLEDEN WEEK stootte de 26-jarige schilder Wim van Malsen bij het afkrabben van een dikke eiken balk in het Weeshuis te Buren op een brede scheur, waar hij gemakkelijk beide handen in kon steken. De spleet was afgedicht met stopverf, hard als steen „misschien wel meer dan honderd jaar oud", zei Van Malsen bij zichzelf. Het bewijs daarvan lag achter de stopverf verborgen: een dikke prop kranten, om de scheur op te vullen de schilders van tegenwoordig doen het nog wel in voorkomende gevallen. Het waren exemplaren van de Oprechte Haerlemsche Courant en van de Utrechtsche Courant uit 1776, vergeeld, de randen gerafeld, maar nog duidelijk leesbaar met het laatste nieuws uit Oost-Indien, Frankryk, Nederlanden, en met de beursberichten, waarbij de Oost Indische Compagnie wordt vermeld. En advertenties als: „Uit de hand te koop: een welgeconditioneerde chirurgyns- en apothekerswinkel, met een huis, moes- en bloemtuyn, en erf, staande en geleegen te Oostgrafdyk, in Noord-Holland; te bevragen bij mr. Pieter Bierdrager, chimrgyn in de voorn, winkel, n.b. verwagt geen brieven als franco De kranten zijn van zeer bescheiden omvang een enkel blaadje van folioformaat, met veel advertenties, die ongeveer 60 percent van de beschikbare ruimte beslaan. 'i V -r -T.—rr- HET OUDE VESTINGSTADJE in de Betuwe, midden in de driehoek Culemborg, Geldermalsen en Tiel en vooral bekend door de „Gravin van Buren", een der ti tels van de Koningin, gaat een groot feest vieren, nameli.ik het jubileum van het Weeshuis. 25 mei aanstaande zal het 350 jaar geleden zijn, dat prinses Maria van Oranje, dochter van Willem de Zwij ger en gravin van Buren, haar handteke ning zette onder de stichtingsakte. Volgend jaar zal het fraaie en bijzonder goed on derhouden gebouw er dezelfde tijd hebben gestaan, getuige het jaartal boven de voor deur. Met dit ophanden zijnde jubileumfeest is heel Buren aan geschiedenis gaan doen, ieder op zijn eigen wijze. Er zal een boek je verschijnen over de historie van het Weeshuis, geschreven door de directeur van het thans hierin gevestigde doorgangs huis, de heer B. M. Hoekstra. De hele burgerij werkt mee bij de opvoering van een historisch openluchtspel, dat in au gustus wordt opgevoerd op de plaats waar eens het kasteel van de graven van Buren heeft gestaan. Een plaatselijk drukker-uit- gever gaat op eigen houtje een duit in het zakje doen met een boek over de ge schiedenis van het stadje en ook de ge meentelijke overheid houdt zich met his- i- .ï- torische zaken bezig, al wat langer overi gens, en het prettige van dit laatste is, dat deze activiteit bij uitstek is gericht op de practische kant van de zaak. BURGEMEESTER R. A. van Sandick heeft ons er het een en ander van ver teld in zijn kamer, vijf treden hoog in een voormalig notariskantoor, dat lang, heel lang geleden 'n boerderij is geweest, zoals veel huizen in het stadje, waar de bur gers in feite boeren waren, hun behuizing binnen de muren hadden en de landerij en daarbuiten. Het uiterlijk van menig oud huis herinnert nog aan die bestemming ook het notarishuis voornoemd, dat nu tijdelijk gemeentehuis is, want het fraaie „echte" stadhuis met een sierlijk „siepel- torentje" wordt gerestaureerd. Burgemeester Van Sandick, een rijzige aristocratische figuur, rustig sprekend, geeft eerst een typische behoudende ka raktertrek van de bevolking weer: „Het behoud van Buren hebben we aan de vrou wen van hier te danken," zegt hij met een glimlach, ,.De gehechtheid van de bevol king aan het stadje is groot, vooral bij de vrouwen. Als je als jongen van bui ten met een meisje in Buren verkering hebt, zit er niets anders op dan in Buren te gaan wonen, anders kun je de verlo ving-net zo goed uitmaken, weggaan doen ze nooit". „HET MOEILIJKE met die oude stad jes", zegt hij vervolgens ernstiger, is de vraag wat je ermee moet doen. Er moet, om een heel lelijk woord te gebruiken, leef baarheid'zijn. We willen in de eerste plaats het leven in deze gemeente houden. Oude gebouwen zijn wel aardig, maar als ze geen functie meer hebben, moeten ze ver dwijnen. Je kunt ook iets doen, dat zich verdraagt met het oude - dat is heel goed mogelijk. Niet restaureren om te restau reren, maar om het in leven te houden, om een functie te vinden, waarin oud en nieuw harmoniëren". Burens burgemeester vertelt dan uitvoerig van de sanering, die in het stadje (ruim 1500 inwoners, centrum van de 2300 zielen tellende ge meente, die voorts twee kerkdorpen omvat) gaande is, en van de uitbreiding buiten de wallen. „Toen ik zestien jaar geleden hier kwam, stond er maar één huis bui ten de wallen. Dat was de ambtswoning van de burgemeester. Nu is het hele uit breidingsplan bij het (niet bestaande) kas teel volgebouwd. We zoeken nieuwe mo gelijkheden van andere zijden van de ou de stad". ER IS WEL ENIG soelaas gekomen in 't oude Buren. Er wordt alleen dat geres taureerd, wat werkelijk de moeite waard is en waarvoor ook een bestemming kan worden gevonden. Met het stadhuis zit het natuurlijk wel goed, doch ook voor de schilderachtige, maar zeer bouwvallige en momenteel bijzonder onooglijke „muurhui zen" (die tegen de binnenkant van de stadsmuur waren gebouwd met doorgaan de „kluiskelders" er onder) is een oplos sing in zich. Ze zal weliswaar tonnen gelds kosten, maar het Rijk (Monumenten zorg) vindt het de moeite waard en heeft reeds toestemming gegeven. En als de muurhuizen klaar zijn de burgemeester vindt, dat er iets heel moois van kan worden gemaakt zal er een regionaal museum worden ingericht, een „Gelders Boerenwagenmuseum". Tegelijk met. de muurhuizen wordt de behoudende hand ge legd aan de daaraan vastzittende Culem- borgse poort, de enige die nog van de drie stadspoorten van vroeger over is. En nieuwbouw in en bij de oude stad. zegt burgemeester Van Sandick, wordt, als het noodzakelijk is, zoveel mogelijk bij de oude stijl aangepast. Dat is het geval met de nieuwe woningen op de „Commanderij", waar de Johanniter Ridders een vestiging hebben gehad. Zo tracht men een synthese tussen oud en nieuw te vinden in het oude Buren, het stadje van prinses Maria, die nog in de harten van de burgerij voortleeft en door wie men zich nauw verbonden voelt met het Oranjehuis. HOE KOMT HET, dat in zo*n klein stadje zo'n groot weeshuis staat? hebben we de heer Hoekstra gevraagd. „We heb ben geprobeerd een antwoord te vinden bij het navorsen van de geschiedenis van het huis", zei de directeur. „Maar wat de feitelijke beweegredenen van Maria zijn ge weest, weten we niet. In de stichtings akte, waarvan een kopie op perkament in ons archief wordt bewaard, wordt gespro ken van een „godshuis", en daaruit zou kunnen blijken, dat zij dit als een gods dienstige daad heeft willen stellen, mis schien ook omdat op de plaats van het weeshuis vroeger een klooster van de Augustijner nonnen heeft gestaan. Bij de grote brand van Buren, in de zestiende eeuw, is het klooster verwoest en niet weer opgebouwd, omdat ongeveer in de zelfde tijd de reformatie was begonnen. Tot de taken van de kloosters in die da gen behoorde het opnemen van vondelin gen en verweesde kinderen zodat de streek hier van een dergelijke inrichting verstoken was. Wellicht is dit gemis een van de drijfveren geweest, alsmede de omstandigheid, dat Maria schijnt te heb ben gezorgd voor de vier dochtertjes van Willem de Zwijger en Charlotte de Bour bon, nadat hun ouders waren overleden". Het eendje Dagdag, door Benedykt Hertz, oorspronkelijke titel Tas-Tas, ver taald door Miep Diekmann, illustraties Jozef Czerwinski, uitgeverij V. A. Kramers den Haag. Dit mooi uitgegeven, zeer fraai geïllus treerde boek over de lotgevallen van een jong eendje, is bedoeld voor de kleintjes. Na het gelezen te hebben, legde ik het aan mijn jonge vrienden, van 4-6 jaar, voor. Bij voorlezing bleek weer eens hoe uit stekend Miep Diekmann schrijft, maar het leek mij of het toch wel wat moeilijk was voor de heel kleinen. Nu, dat viel mee, ze hebben geschaterd om dat domme eend je dat, bij de varkens beland, meent met zwanen te doen te hebben. Mogelijk zijn mijn vriendjes begiftigd met een hoog I.Q. want, hoe leuk ze het boek ook vonden, ze hadden enige ern stige bezwaren. Ten eerste zegt moeder eend tegen Dagdag: op een keer raak ik je nog eens kwijt Dagdag Dan moet ik in de krant laten zetten, ik ben mijn zoontje Dagdag kwijt. Hij beeft een geel jasje aan en een zwart snaveltje. En op de illustratie erboven hebben de gele eendjes allemaal een geel snaveltje. Ten tweede hebben enkel witte eenden gele jongen en de moedereend is op de plaatjes nu eens bruin, dan weer donker groen, dan weer donkergrijs en altijd met een groene kop, welke laatste kenteken dat van vader-woerd is. Het was mij onmogelijk deze bezwaren te weerleggen en we bleven er maar bij dat het toch een heel mooi boek is. En ze ker zonder enig bezwaar voor de, op na tuurgebied, wat achtergebleven kindertjes van flatbewoners. Voor mezelf dacht ik: het boek is ge drukt in Polen, mogelijk dat daar een vleugje kleurenblindheid heerst? Hans van Zijl De schrijver van dit artikel is de Indiër Nirmal J. Singh, die enige jaren in Den Haag werkzaam is ge weest als cultureel en pers-attaché van de ambassade van India, en nu in dezelfde functie werkt in Bang kok, de hoofdstad van Thailand. EEN GEZONDE BABY van ongeveer twee maanden rea geert al op geluid; hij draait met het hoofdje naar de kant waar het geluid vandaan komt. Maar ook volgt het kind van die leeftijd met de ogen al zijn verzorgster als die zich met hem bezig houdt. Hoe en wat het kind precies ziet, weten we niet. Het is niet aannne- melijk dat het kind personen en voorwerpen even duidelijk ziet als een volwassene, het zou maar schrikken als het grote mensen en omvangrijke voorwerpen zou moeten waar nemen. Omdat het minder dui delijk ziet, neemt het alles maar vaag op en wordt de om geving als het ware afge schermd tegen het zien door het kind en omgekeerd wordt het kind aldus enigszins be schermd tegen een teveel aan indrukken en tegen te snelle en te vele gelijktijdige waar nemingen. ELK OOG wordt bewogen door zes oogspiertjes. Deze oogspiertjes moeten gelijktijdig en gelijkmatig (symmetrisch en synchroom) werken. Want slechts als de beide ogen in dezelfde richting op hetzelfde ogenblik bewogen worden, kan bereikt worden dat de beelden die elk oog afzonderlijk op vangt en doorgeeft naar de hersenen, in de hersenen ook gelijktijdig en op dezelfde plaats aankomen. Indien dit niet het geval is, gaat men dubbel zien of wazig zien. Bij de baby zijn de oogspier tjes nog niet altijd voldoende ontwikkeld, ook het samenspel tussen de spiertjes van de bei de ogen laat nog wel eens te wensen over. Vandaar het scheelzien van baby's en jonge kinderen. Maar tegen de leef tijd van een jaar moet het scheelzien al belangrijk min der geworden zijn, al zal het ook dan nog wel eens af en toe voorkomen. Is een van de beide ogen echter belangrijk zwakker dan het andere, dan zal in menig geval het oog in zijn bewegin gen ook achterblijven bij het betere oog: het kind gaat scheelzien. Het kind gebruikt het „slechte'L oog wat minder dan het andere, het wordt een lui oog. Juist omdat het luie oog nog minder gebruikt wordt gaat het in zijn kwaliteiten nog meer achteruit. Slechter zien en zelfs blindhéid kan er het gevolg van zijn. gevallen hebben ouders of on derwijzers er niéts van ge merkt dat het kind moeilijk heden had met zien. Soms is het dan wel eens op gevallen, dat het kind minder goed op school oplette, of met hoofdpijn uit school thuis kwam. Bij de overgang van de ene naar een andere klas gaan de vorderingen van een kind soms plotseling achteruit: in de vorige klas zat het dicht bij het bord en kon het alles goed volgen, in de nieuwe klas zit het kind geheel toevallig meer achteraan en kan het moeilijk volgen wat zich voorin de klas afspeelt. Geheel ten onrechte worden het kind dan zijn (van onze medische medewerker) Blijft een kind op de leeftijd van een jaar nog scheelkijken, dan moet men er zeker met de dokter over spreken. Want scheelkijken en ander oogaf wijkingen mogen niet ver waarloosd worden, ze vereisen behandeling en deze behande ling zal het kind veel last be sparen. HET IS LANG niet zeldzaam dat een kind met een briefje van de schoolarts naar huis komt, waarin op een nader oogonderzoek wordt aange drongen. Bij vele kinderen op de lagere schooi vindt de schoolarts of scheelheid, of slecht zien of een andere oog afwijking. In een groot aantal slechte prestaties op school verweten. Een kind dat slecht ziet zal een boek heel dicht bij de ogen houden, dichter nog dan een volwassene. Als het kind hoofdpijn krijgt na lang lezen of plaatjes kijken en vooral als men opmerkt dat het kind het boek vlak tegen het gezicht houdt, is er alle reden het ge zichtsvermogen van het kind eens te laten nagaan. Oogartsen zijn van mening, dat het vaak kijken naar de televisie in halfdonkere ka mers, soms uren achtereen, nu ook niet bepaald bevorderlijk is voor een gezonde ontwikke ling van het gezichtsvermogen van het kind. En zeker dan dit lange stilzitten en lang ge spannen turen voor kinderen met „slechte" ogen minder gunstig zijn. WERD VROEGER het scheelzien in de eerste plaats behandeld met een operatie, tegenwoordig streeft men er naar de oogspieren te oefenen en het luie oog aldus tot een actief oog te maken. Oogbe wegingen ook met behulp van bepaalde apparaten, brengen soms de gewenste correctie tot stand. In ons land bestaat ook sinds enkele jaren een oplei ding voor zg. orthoptisten, meisjes die zich met de actieve, niet-operatieve correctie van oogafwijkingen bezig houden. Soms is echter een operatie toch nodig: het oog wordt dan rechtgezet, zoals men zegt. Maar ook na zo'n operatie zal dan nog het oefenen van het oog, al dan niet onder deskun dige leiding, gewenst zijn. Voor wat oudere kinderen is het soms nodig een bril te dragen. Vele ouders hebben in dit opzicht last van valse schaamte: ze generen zich er voor als hun kind al zo jong een bril moet dragen. Ze ver geten daarbij dat in vele ge vallen een bril in de jeugd een bril op hogere leeftijd voorkomt. Het is in het be lang van het kind dat het, als het eenmaal een bril heeft gekregen, deze ook veel draagt. En denk er om, dure monturen zijn voor een kind niet nodig, het breekt ze maar en heeft al heel gauw een groter mon tuur nodig. Niet alle afwijkin gen kunnen worden verhol pen. Maar in ieder geval, aar zel niet, als uw baby af kleu ter slecht ziet, een uitvoerig oogonderzoek zal de oplossing brengen. KORTGELEDEN heeft het Rocke feller Brothers Fund, een van de vele fondsen van de Rockefeller Foundation in New York, een grote,som geld ter be schikking gesteld van de Ranon Magsay- satj Award Foundation onder voorwaar de, dat het geld toegewezen zal worden aan mensen in Azië, die „in grootheid van geest, integriteit en toewijding aan de zaak van de Vrijheid gelijkenis ver tonen met de voormalige Philippijnse president. Sinds 1958 zijn er heel wat van deze toelagen verstrekt aan stille werkers met een weinig bekende naam. Op de lijst zien we de namen van men sen, die zich geheel en al hebben ingezet voor hun werk die volkomen oprecht zijn in hun verlangen de mensheid te dienen. Wie zijn deze mensen? ARCH A RY A VINOBA BHAVE, de Stichter van de land-gift beweging in India, de Da lai Lama van Tibet, Chintaman Dwarka- nath Deshmukh van India om slechts enkelen te noemen. Voor sociaal werk wer den toelagen uitgereikt onder andere aan dr. Mary Rutnam; Sir Henry Holland en dr. Roland Holland als blijk van erken ning bij hun toegewijde pogingen het lij den te verminderen in het afgelegen bin nenland van Pakistan. Aan: Vader Joaquin Vilallonga, s.j. en Daw Tee Luce Burmese voor hun bezield werken voor hen, die door de maatschappij zijn uitgestoten. He lemaal onder aan deze erelijst staat een nieuwe naam: Lhun Nilawan Pintong van Thailand. Wie is zij en wat is zij en waar om heeft zij deze bijzondere toelage ge kregen? HELAAS HOORT de huidige wereld min der van dit soort mensen dan van hen, die onnadenkend bedreigingen uiten om de demonen van de vernietiging los te laten op andere beschavingen. De kranten stel len heel wat meer ruimte beschikbaar voor afgrijselijke verhalen van onmenselijkheid en gebrek aan begrip voor anderen, aan uitvindingen van nieuwe vernietigingswa pens, of aan beroemde filmsterren, dan aan mensen, die ingespannen werken voor een betere wereld. Wat weten wij, in an dere landen, eigenlijk van de mensen, die hierboven genoemd zijn. Laat mij u vertellen van Nilawan. Nilawan is een zeer levendige, innemen de en sprankelende persoonlijkheid, en bo vendien volkomen toegewijd aan wat ze haar taak acht. Ik kan u verzekeren, dat de motivering, toen Nilawan dit jaar de Magsaysay toewijzing kreeg geheel en al onvoldoende was, want men krijgt daarin geen beeld van haar karakter. Te weinig hoort men over haar verlangen anderen gelukkig te maken en over de warmte van haar persoonlijkheid. Dit doet me denken aan een regel van Rabindranath Tagore, waarin hij zegt: Meisje, zoals het blauw van het meer zijn diepte openbaart, open baart jouw eenvoud de diepte van je ziel". Dat is het geheim van Nilawan's persoon lijkheid en succes. NILAWAN, die nu 46 jaar is, groeide op onder het toezicht van haar vader; haar moeder stierf toen ze vijf jaar oud was. Daar haar vader devoot Boeddhist was, trad hij in een monniken-orde, maar niet nadat hij in zijn dochter had opgewekt de geest van „goed leven", die de kern is van elke religie. Toen ze haar opleiding had beëindigd, haar B.A. (Bachelor of Arts) graag had behaald en haar onderwijzers-examen had gedaan, is haar carrière steeds in stijgende de lijn gegaan. Op de universiteit had ze zich een behoorlijke kennis van het Frans eigen gemaakt, maar nu klaagt ze dat haar Frans, de tweede taal van Thailand achteruit gegaan is. Ze gaf een jaar les aan een plaatselijke school, was enige ja ren verbonden aan een officieel Publiciteits Bureau en daarna hoofd van de Buiten landse Pers-Afdeling van het Public Rela tions Bureau van de regering van Thai land. In die tijd moet ze zich bewust ge worden zijn van het nut, dat de pers voor de wereld kan hebben, voor de gemeen schap, vooral als middel om leiding te ge ven aan de vrouwen, die. zoals zij vast ge looft 'n actiever aandeel moeten nemen in algemene zaken, terwijl zé te gelijkertijd een gelukkig evenwicht moeten bewaren tussen hun huis en de buitenwereld. MET DIT DOEL VOOR OGEN waagde ze het in 1947 een tijdschrift voor vrouwen op te richten: Satre Sarn. Daarna volgde een tijdschrift voor de jeugd, Daroon Sarn, en kort geleden een nieuwsblad, Sapdha Sarn. Nilawan redigeert deze drie bladen en schrijft artikelen in vele andere. Haar laatste blad heeft tot motto: Waarheid al leen zai de mensen vrij maken syno niem met India's nationale spreuk: Satya Meva Jyata, beiden uit de leer van de Boeddha. Nehroe heeft eens gezegd:,,... de grootste revolutie in een land is die, welke de posj.tie.en de levensomstandighe den van de vrouwen verandert". Naar dit gezegde beoordeeld is Nilawan inderdaad een revolutionair één van die waarachtige waar men in Azië rekening mee moet houden. Nilawan is nauw betrokken bij diverse activiteiten. Het kan zijn dat ze „een vrouw is van vele liefdes" zoals iemand laatst zei, maar ze heeft maar één harts tocht en die is: zich geheel en al wijden aan het welzijn van haar vaderland. Ik vroeg haar me iets te vertellen over haar werk. Zij barstte in een hartelijk lachen uit en wilde me doen geloven, dat zij slechts een rollende steen is die toe vallig iets aan de gang brengt. Ik begreep uit haar woorden dat ze elke vorm van behoefte, van nood, als een persoonlijke uitdaging voelt, en moet proberen er een oplossing voor te vinden. Ze werkt werke lijk voortdurend voor vrouwen en jonge ren. Ze voelt dat in de moderne wereld de jeugd op deze gevoelige leeftijd aan allerlei spanningen en verleidingen weer stand moet bieden, dat ze behoefte heeft aan bezigheden en goede leiding. Daarom heeft ze o.a. het Unakern Centrum opge richt waar jonge mensen een uitweg vin den voor hun dadendrang in scheppend werk, o.a. in pottenbakken. eHt pièce-de- milieu in dit centrum is een oven. Toen ze mij rondleidde pakte ze glimlachend een kleine groene vaas op in de vorm van een fles, hield hem omhoog en zei: „Kijk, dit geeft me nu alle geluk en voldoening in het leven". DEZE VERBAZINGWEKKEND vitale vrouw nam me daarna mee naar haar „Trok Chan" project, waar jonge meisjes en vrouwen gelegenheid wordt geboden 'n handwerk te leren en het uit te oefenen. Hier zag ik een groep jonge meisjes, die straalden van vreugde toen ze Nilawan za gen, kleurige matten vlechten. In dit Cen trum kunnen jonge vrouwen met zinvol werk hun lage inkomsten aanvullen. Deze soort bezigheden behoeden de meisjes er voor de verkeerde weg op te gaan. De meisjes worden in het Trok Chan Centrum o.a. onderwezen in het zijde-weven op klei ne handweefgetouwen. Smaakvolle gete kende patronen krijgen ze als voorbeeld en het resultaat is, dat deze meisjes nuttige leden worden van de gemeenschap. Dit alles is het gevolg van de onuitput telijke energie van Nilawan die net ver schaft wat deze jonge vrouwen het meeste nodig hebben: vaste leiding en het gevoel dat er iemand is die hen waardevol vindt. En dat is haar kracht. Ze maakte me vooral duidelijk dat „succes" haar koud laat. En dat ze vast gelooft in „de be gaafdheid, het creatieve vermogen" van de mens. Het feit dat ze met iets van ver achting. de zekerheid van een regerings- baan verwierp voor haar eigen riskante ondernemingen is het bewijs, dat ze wer kelijk niet uit is op gemakkelijk succes. Zij is de enige kracht achter al deze zo heel nodige werkzaamheden. Bacon's gezeg de: Hoe edeler een ziel is hoe meer me dedogen hij kan geven" slaat volkomen op haar. ZE HOUDT ZICH BUITEN de politiek Maar dat betekent niet dat ze er geen oordeel over heeft. In enkele opmerkin gen, die ze maakte tijdens een inter view voor het Manilla Bulletin betrachtte ze een ernstige objectiviteit. Ze zei: „Ik moet eerlijk toegeven dat Thailand poli tiek weinig stabiel is, wat blijkt uit de ene staatsgreep na de andere. Maar onze rege ring, een militaire dictatuur, met aan het hoofd veldmaarschalk Sarit Dhamara.i, doét het niet slecht al lost ze het probleem van Evenais vele andere intellectuelen uit het Oosten beziet hij de Westerse ontwikkeling met gemengde gevoe lens, al weet hij dat industrialisatie en technische vooruitgang nood zakelijke voorwaarden zijn om een behoorlijke levensstandaard te be reiken voor de vele miljoenen in zijn land. Nilawan zou hjj tot voorbeeld willen stellen aan werkende vrou wen in India. het stabiel maken van ons ..huis" niet op. Als ik mag spreken uit naam van mijn 'volk kan ik zeggen, dat onze houding de ze is: Laten we onze huidige regering een kans geven om te proberen het goed te doen". Dit alles betekent niet dat ze leeft als een kluizenaar. Geen kwestie van. Ze zegt dat ze houdt van alle goede dingen in het leven. Maar ze is typisch een Siamese, die haar gevoelens volkomen behêerst en ze zelden toont. Schrijft veel overiiteraire onderwerpen en poëzie is een deel van haar wezen, maar ze zal haar geluk niet in woorden uitén als ze, zittend in haar daktuin, zich al mediterend verbonden weet met de volle maan. En ofschoon ze tactvol ambassadediners vermijdt, weet ze heel wat over de restaurants in Bang kok en waar dit-of-dat-maal het beste toe bereid wordt. Zij leeft in werkelijkheid een vol leven. Ze heeft veel gereisd, ze zit in talrijke besturen en ze heeft haar land vertegen woordigd op heel wat internationale con ferenties. Nilawan's typisch Siamese ogen, die ze dichtknijpt als ze uitbarst in een schater lach, haar gitzwart haar en haar fijn gevormde neus maken haar verschijning aantrekkelijk; haar persoonlijkheid ademt zuiverheid gepaard aan gratie. Ze ont vangt haar bezoekers in haar ruime hall ZE IS ALTIJD GOED en bij gelegen heid buitengewoon mooi gekleed ik wou dat sommige Siamese dames Nilawan had den gezien zoals ze eruit zag toen ze gasten ontving aan een diner van de Thai Stichting voor Opleiding van Journalisten. Ze is een bijzondere vrouw en bovendien een Siamese. Siamese vrouwen zijn vol gens een algemene beschrijving sereen, verlegen, zelfopofferend met een geheel eigen charme, maar ze regeren hun huis houding met vaste hand en een soepele geest. Nilawan beschouwt het gehele land als haar thuis en haar land kan ér blij om zijn. Ze is door en door vrouwelijk en zo vriendelijk dat het je volkómen ont wapent; tederheid, een soort geduldige overgave, en daarbij een grote wat pas sief ingestelde moed en lenigheid van geest nemen iedereen voor haar in. Er is gevaar dat Nilawan slachtoffer wordt van al de roem en de publiciteit om haar heen. De vraag hoeveel ze van dit alles zal kunnen verwerken blijft voor mij voorlopig onbeantwoord. Maar ze ver telde me over de raad, die haar vader haar eens heeft meegegeven: „Word nooit overmoedig door succes". En ik herinnerde haar aan de woor den van Tagore: „Ik heb de top bereikt en vond geen beschutting op de kille en dorre hoogte van de roem. Leid mij, mijn Gids, voordat het licht vervaagt, in de vallei van de rust waar de oogst van het leven rijpt tot gouden wijsheid". IN EEN KORT STUK over Nilawan schreef de Raman Magsaysay Award Foundation Board: „Een buitengewone vi taliteit en een absolute toewijding aan het welzijn van haar land, stelt haar in staat allerlei activiteiten met succes te volvoe ren en een zeer verdienstelijk lid te zijn van de maatschappij. Daar ze bovendien is bedeeld met een groot organisatie-talent heeft ze alles wat in haar persoonlijk en haar openbare leven niet van belang is, kunnen uitbannen. Doordat ze haar land met opmerkelijke objectiviteit beziet, onderkent ze de problemen en, inplaats van erin te berusten, zoekt ze onvermoei baar naar wegen die kunnen leiden naar de oplossing. Met haar grote voldoening en haar daadkrachtige toewijding heeft ze een hoge trap bereikt van vrij willige dienstbaarheid aan de vrouwen van Thailand.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 15