Nederlandse judoka's verslaan Russen maar raken titel kwijt aan Frankrijk Altig leidt in Ronde van Spanje door zege in tijdrit Wij blijven vechten voor begrip k De opstellingen w SPORT TIJDENS WEEKEINDE -m Selecte groep van veelbelovenden Russen hebben zich in het geheim voorbereid Pat Moss in tijdnood Wijzigingen in Rallye klassementen ZATERDAG 12 MEI 1962 19 r Equipe Paulen-Van der Hoeven niet uitgevallen 99 99 Onbekend-onbemind Ei-vorming Behelpen Typen Gereglementeerd Blijven vechten BETAALD VOETBAL AM ATEURVOETBAL CRICKET HANDBAL HOCKEY TENNIS Semi-profs A mateurs De winter is nog maar pas aarzelend verdwenenmaar de schaatstraining voor het volgend seizoen is alweer be gonnen. Dezer dagen kwamen leden van de N.V.B.S.H. voor de eer ste wekelijkse training van dit jaar bijeen in het openluchttheater in het sport in het algemeen sterk gestegen. Amsterdamse Bos, waar meteen een flink stuk droog-schaatsen werd weg gegeven. Mede door het openen van de kunstijsbaan „Jaap Eden" in Am sterdam is het aantal leden van de vereniging aanzienlijk toegenomen en de belangstelling voor de schaats- Anton Geesink was vrijdagavond in de Gruga Hallen van Essen de held van de avond. Temidden van een vreugdevolle Nederlandse ploeg stond wereldkampioen Anton Geesink, met zijn armen rond de op getogen teamgenoten. Nederland had het onverslaanbaar geachte Russische team de ontdekking van deze kampioenschappen de eerste nederlaag toegebracht in een wedstrijd zo geladen en zo vol spanning dag de ruim 3000 toeschouwers het er warm van hebben gekregen. Onverslaanbaar ge achte, ja, want het Russische team met zijn enorm krachtreservoir aan sterke man nen had laten zien ofschoon de techniek niet de boventoon voerde een rol van betekenis te willen spelen in dit toernooi. Niet alleen zegevierden de Russen met 30 over Tsjechoslowakije maar ook won ncn zij van een van de sterkste judolan den in Europa, Engeland. De gehele dag dan ook dromden de toe schouwers rond een van de drie matten om de Russen aan het werk te zien. En de mening van de experts was unaniem dat Nederland zijn Europese titel aan de Rus sen zou verliezen. De halve finale tussen Rusland en Nederland werd dan ook ge zien als de finale, dan die tussen de win naar van dit treffen en Frankrijk, dat in de andere halve finale met klein verschil (21) over Italië zegevierde. De ontmoeting tussen onze landgenoten en de Russen begon sensationeel, omdat Kidnadze, die als een onbesuisde dolleman vocht, een waza-ari kreeg toegewezen na een elfde beenworp op Gerard Stroes, die zich weliswaar heldhaftig verdedigde maar tegen het geweld dat deze 108 kilogram zware Rus ontketende niet bestand bleek. Wil Dadema, Joop Mackaay en Jan van Ierland hielden ondanks de Russische Koersen op Duindigt Zondagmiddag staat op Duindigt als een bijzonder fraai middelpunt in het pro gramma de semi-klassieke draverij om de Prijs der Veelbelovenden. Een selecte groep vierjarigen gaat uitmaken wie voorlopig de snelste is, doch wie dat zal zijn ligt nog in het verschiet verborgen. De indruk is dat stal Willemse (Zephir Harvester, Zus v. Spencer Gay) de rijke buit zal binnen halen vóór Zippora en de sterke Zion B. Zeer wel mogelijke outsiders zijn Zalkestis, Zuleika, Zoo Doorlooper en Zola. Het internationale nummer brengt alle cracks aan de start. Groot favoriet op pa pier is wederom Tabor, doch nu Quick silver, Theo Messidor en Vrijdag gemeen schappelijk ten aanval zullen trekken mag wel worden aangenomen dat Tabor zich niet tegen Quicksilver en Theo Messidor zal kunnen handhaven, waarbij zijn derde plaats zelfs nog in gevaar zal komen door Vrijdag. Het slotnummer brengt de noordelijke crack X Tello (vier overwinningen achter een) voor de eerste keer in dit seizoen op Duindigt. Indien dit grote paard tijdig de ruimte krijgt zullen Yberflöte en Xuthus hem niet kunnen houden. De onfortuin lijke Ydéal Double kan zijn goede reeks verrichtingen met een zege bekronen, daar Y Kitty's Zoon en Xylander V niet aan zijn vorm kunnen tippen. In de Zeebanketprijs heeft onder goede weersomstandigheden Yostra een eerste kans. Zijn baan en weer slecht dan kan Y Saint Parisien opnieuw winnen. Gevaar lijke outsiders zijn Zwaluw S en Zaro- line G. In de Prijs van Scheveningen gaat de prooi zeker naar Axkit Hollandia, die in Zaïta Hanover en Your Pride de gevaar lijkste tegenstanders treft. Indien Alexan der the Saint zijn laatste verrichting her haalt zal hij het openingsnummer gemak kelijk kunnen winnen van Attila en Astrid Hollandia. Outsider is Zoagli. Het hoofdnummer bij de rennen is de Mijl van Duindigt. Ondanks het grote aan tal inschrijvingen verschijnen slechts zes paarden voor de starting-gate. De crack Sambo heeft de mindere klasse op de vlucht doen slaan. Alleen Loyal en wel licht ook Pepper Hill zullen de vroegere Derby-winnaar nog het meest kunnen be dreigen. Een uitstekend bezette handicap voor amatrices en amateurs is een pleister op de wonde voor d matige deelneming in de andere ren. De bekwame amateur Eddy van Dijk kan de goede Karmystou voor de vierde achtereenvolgende keer naar de overwinning leiden, gevolgd door Easter Monday en stal Coebergh. In de verkoops- ren, waarin volbloeds staan aangeboden van f 800 tot 2.000, kan Turmwacht zich de beste tonen. stormaanvallen de balans in evenwicht en Anton Geesink wierp met een prachtige uschi-mata (tiende heupworp) zijn tegen stander Beroechavili op de tatamis. De ge vreesde Russen waren verslagen. Het was even een gekkenhuis met die dansende Ne derlandse kolonie, een blijde, knipogende en handenschuddende coach Gé Koning en een gelukkige Anton Geesink. De finale werd een teleurstelling voor de Nederlandse equipe want onze landge noten verloren hun Europese titel door een 2-1 nederlaag tegen Frankrijk. De uitslagen van de teamwedstrijden luiden: Eerste ronde: Duitsland-Zwitserland 2-1, Italië-Portugal 4-0, Rusland-Tsjechoslowa- kije 3-0. Tweede ronde: Frankrijk-Duitsland 2-1, Italië-België 2-2 (Italië wint na barrage), Nederland-Oostenrijk 2-0, Rusland-Enge- land 1-0. Junioren Twee Europese titels werden voor Ne derland behaald door junior Cees Jagten- berg in het zwaargewicht en alle cate gorieën. Beide malen versloeg de Neder lander de Oostenrijker Banke, nadat hij op overtuigende wijze zijn superioriteit had getoond. Voor de derde titel zorgde Adrie Geurt- sen door Europees kampioen te worden in het middengewicht na een zege op de Fransman Borie. In de finales van de gewichtsklassen (se nioren) konden de Nederlandse judoka's' het niet tot een Europese titel brengen. In het lichtgewicht zegevierde de Frans man Bourreau over de Oostduitser Ziel- ke, terwijl een tweede Fransman, Gros- sain, door een overwinning op onze land genoot Mackaay de titel bij de middenge wichten veroverde. De zwaargewicht Dadema verloor ten slotte verrassend van Niemann (Did.). Drie jaar lang hebben Russische sport functionarissen met filmcamera's en noti tieboeken de Europese judokampioenschap pen bijgewoond, alsmede het wereldkam pioenschap in Parijs, in welke periode zij grondig de verschillende technieken bestudeerd hebben. Zij leerden ervan en wel zoveel, dat zij nu voor de eerste maal met 13 judoka's hebben in geschreven voor de Europese judokam pioenschappen, die vandaag en morgen in Essen worden gehouden. „Wij hopen bij de komende titelwedstrijden de an dere landen te verrassen", zo verklaar de de Russische official Vassily Maslov donderdagmiddag in het Gladbecker Stadt- hotel, waar de Russen hun intrek hebben genomen. De Russen zijn door de experts getipt als de grote favorieten voor de komen de Europese kampioenschappen. De 13 judoka's, variërend in leeftijd van 22 tot 32 jaar, zien er in hun blauw-witte trai ningspakken bijzonder sterk uit. Zij ver trouwen minder op hun techniek dan op hun kracht, want deze Russen hebben in de enkele minuten, dat wij ze aan het werk zagen, laten zien niet alleen een enorme conditie te hebben, maar ook zeer gespierd te zijn. Deze lichaamskracht wordt door de andere deelnemers ge vreesd, want alle Europese judoka's we ten nu, hoe het de sterke Franse ploeg is vergaan. Driemaal, in Moskou, in Kiev en in Tiflis, trad zij tegen Rusland aan en even zovele malen was de nederlaag bijzonder groot. Er heerst op het ogen blik in de Gruga-hallen in Essen een soort alarmtoestand. De Russische trainer merk te laconiek op: „Wij willen alleen maar zien en leren". In Rusland bes'aat een sport, Sambo genaamd, waarin 27 verschillende wor- stelstijlen zijn samengevoegd. Tienduizen den beoefenen sambo, dat nu zodanig is gereglementeerd, dat er deelgenomen kan worden aan judo, te meer daar in 1964 op de Olympische Spelen in Tokio deze sport in het programma is opgenomen. Dagelijks wordt er intensief getraind en voor deze Europese kampioenschappen is men bijeen geweest in een trainingskamp. De kracht van de Russische deelnemers is bijzonder, want Sambo is een harde, rauwe sport. Bij het afscheid nemen zei Vassily Maslov: „Wij willen en zullen overwinnen". Zijn gezicht had toen een harde uitdrukking. De Duitser Rudi Altig heeft vrijdag de leiding in het algemeen klassement van de Ronde van Spanje overgenomen van de Ier Elliot door een prachtige overwinning in de vijftiende etappe, de 82 km lange tijdrit van Bayonne naar San Sebastian. De Duitse achtervolgingsspecialist ver sloeg de sterke en alom gevreesde Franse tijdrijder Jacques Anquetil met één secon de. Van de Nederlanders leverde Ab Gel dermans de beste prestatie. Hij klasseerde zich als zesde met een achterstand van 4 min. 6 sec. op de winnaar. De uitslag van de vijftiende etappe, Bay onneSan Sebastian (82 km) tegen het uurwerk, luidt: 1. Rudi Altig (Did.), 2 uur 17 min. 7 sec. (met bonificatie 2.16.07); 2. Anquetil (Fr.), 2.17.08 (met bonificatie 2.16.38); 3. Perez France (Sp.), 2.18.11; 4. Velez (Sp.), 2.20.48; 5. Pacheco (Sp.), 2.21.10; 6. Geldermans (Ned.), 2.21.13; 7. Gabica (Sp.), 2.21.20; 8. Lorono (Sp.), 2.21.29; 9. Pauwels (Belg.), 2.23.13; 10. Elliot (Ierl.), 2.23.48; 18. Stolker (Ned.), 2.26.30; 22. Knops (Ned.), 2.27.40; 52. Westdorp (Ned.), 2.35.26; 54. Coehorst (Ned.), 2.36.38. Het algemeen klassement van de Ronde van Spanje na de vijftiende etappe: 1. Rudi Altig (Did.), 67 uur 4 min. 8 sec.: 2. Anquetil (Fr.), 67.09.00; 3. Perez Frances (Sp.), 67.11.22; 4. Elliot (Ierl.), 67.11.25; 5. Pacheco (Sp.), 67.14.29; 6. Gabica (Sp.), 67.14.39; 7. Stolker (Ned.), 67.16.11; 8. Sta- blinski (Fr.), 67.17.16; 9. Geldermans (Ned.), 67.24.31; 10. Pauwels (Belg.), 67.24.35: 42. Westdorp (Ned.), 68.00.28; 46. Knops (Ned.), 68.08.21; 55. Coehorst (Ned.), 68.21.13. De Nederlander Jo de Haan heeft vrqdag de tweede etappe van de Vierdaagse van Duinkerken gewonnen. Na een rit van 200 km op een parcours rond Duinkerken won De Haan de eindsprint van het volledige rennersveld. De Fransman Viot bezette de tweede plaats en de leider in het algemene klassement, de Belg Claes, finishte als der de beiden in dezelfde tijd als De Haan, nl. 5 uur 22 min. en 14 sec. De uitslag luidt verder: 4. Groussard (Fr.), z.t.; 5. Vannitsen (Belg.), z.t. In het peloton bevonden zich ook de Ne derlanders Rentmeester, Maliepaard, Van Est en De Roo. In het algemene klassement behield de Belg Claes de leiding met 10 uur 21 min. en 22 sec. De stand is verder: 2. Groussard (Fr.), z.t.; 3. Junkermann (Did.), z.t.; 4. De Haan (Ned.), 10.25.45; 5. het grote peloton met o.a. alle Nederlanders 10.25.45. De Fransman Anglade heeft met een voorsprong van 24 seconden op een uit 20 „Sorry, maar veel tijd heb ik niet" Dat was vrijdag het antwoord van Pat Moss toen in de Tulpenrallye-permanen ce in Noordwijk aan Zee de eerste officials de winnares de hand schudden. Verbaasd keken Nortier en de zijnen de lachende Britse aan. „Cfvèr een uur moet ik op Schiphol zijn. Dan vertrekt mijn vliegtuig naar Zürich" luidde haar verklaring. „Is daar nu ook een ral- lye"? vroegen de verwonderde officials. „Wel neen," was het antwoord van de Tulpensterrit-winnares, die haar sport- loopbaan als amazone begon, „in Luzern is een internationaal concours hippi- que en daaraan neem ik vandaag en morgen deel. Ik ben wel wat moe, maar ik heb er echt zin in renners bestaand peloton, waarvan de Belg Van Geneugden voor de Italiaan Fontana en zijn landgenoot Schroeders de eindsprint won, de tweede etappe van de Ronde van Romandië op zijn naam ge schreven. Anglade legde de 254 km van Montana naar Fleurier af in 7 uur 1 mi nuut. De Fransman Novales behield de lei ding in het algemeen klassement met een totaaltijd van 11 uur 54 min. 1 sec. met op de tweede plaats Anglade (11.55.08). Ex aequo staan op de derde plaats met 11.55.22 de Italianen Massignan, Fallarini en Bat- tistini, de Belg Impanis, de Luxemburger Gaul en de Fransen Delberghe en Bellone. De Nederlandse wielrenner De Jong is vrijdag als vierde geëindigd in de eerste etappe van de wegwedstrijd door het berg land van Auvergne, die van Clermont Fer- rand naar Le Puy voerde. Winnaar werd de Fransman Beaufrère, die de 186 km af legde in 4 uur 51 min., nadat hij in de eind sprint een peloton van 23 renners verslagen had. Tweede werd zijn landgenoot Ignolin en derde eveneens een Fransman, Ruby. Onze landgenoot Enthoven finishte in dezelfde tijd als Beaufrère als negende. A utomobilisme De rekenkamer van 14de internationale Tulpenrally heeft in het algemeen eind klassement van de sterrit enkele wijzi gingen aangebracht. De bezetting van de eerste twee plaatsen bleef onveranderd, doch van de derde tot en met de vijfde plaats luidt de rangschikking: 3. P. Gele-Laurent (Frankrijk) met DKW Junior 0 str.p. 7348 punten, proc. gem. 91,67. 4. E. Carlsson-G.Haeggbom (Zweden) met Saab 96 0-7352-71.72. 5. J. Meur-Ronselle (Frankrijk) met Porsche S 90 0-7393-91,94. Tot en met de negende plaats is het al gemene eindklassement thans officieel ge worden. Het gewijzigde algemene klassement vanaf de negende plaats luidt: 9. P. Ruby-Raschig (West-Did.) met DKW Junior 0-7137-93.58; 10. J. Nielsen- H. Hendriksen (Denem.) met Alfa Romeo Giull. 0-7137-93.58; 11. J. A. J. Heidendahl- J. H. Boekhout (Ned.) met Alfa Romeo Giull 0-7924-94.44: 12. J. L. Flinterman- J. W. Bootz (Ned.) met DKW Junior 0- 7619-95.06; 13. W. L. Morrison-J. W. Mcin- nes (G.B.) met Morris Cooper 0-7710-95.14; 14. R. Slotemaker-F. Honhof (Ned.) met DKW Junior 0-7364-95.27. Bij de aankomst van de rallyerijders in Noordwijk is gebleken dat de equipe ir. A. Paulen en F. C. van der hoeven met Fiat 1500S door de organisatoren van de Tulpenrallye ten onrechte is opgegeven onder de uitvallers. Weliswaar is de Fiat door moeilijkheden met het hydraulische systeem enige tijd van de weg geweest maar nadat de equipe er in geslaagd was het euvel te herstellen heeft zij de tocht naar Monte Carlo kunnen voortzetten Tien minuten te laat bereikte zij de con trole aldaar. De terugweg werd normaal afgelegd en in het eindklassement neemt de equipe Paulen-Van der Hoeven van de 98 geklasseerde teams de 91ste plaats in. „Het lijkt wel rugby!" Iedereen die dat zegt bij het zien van een ruwe voetbalwedstrijd plakt zich een groot etiket van onwetendheid op. De rugby- sport is niet ruw. De dertig rugby- spelers die een wedstrijd, spelen hebben veel minder kans op blessures dan bij voorbeeld tweeëntwintig voetballers. Ik speel al meer dan tien jaar rugby en liep in die tijd slechts één keer een blessure op. Dat zegt de 29-jarige Pim Ooms, aan voerder van de Rugby Club „Hilversum" die jongstleden zondag kampioen van Ne derland is geworden. „Kijk zaterdagmid dag eens naar de cupfinale van de En gelse Rugbyleague, die door de televisie wordt uitgezonden, dan zul je zien dat rugby een sport is van snelheid, uithou dingsvermogen, hardheid en reactiever mogen. Het is een stevige, manlijke sport voor mensen die een stootje weten te incasseren en uit te delen, die rancune- gevoelens leren beheersen. Als rugbyspe- ler leer je teleurstellingen overwinnen, leer je snel en goed te reageren in plot selinge benauwde situaties, eigenschap pen die je in het gewone leven prima kunt gebruiken. Niet voor niets is rugby de meest beoefende sport op de „betere" scholen in Engeland. Daar is het zo dat de vader, die de school voor zijn zoon uitzoekt, kan kiezen tussen een school met rugby en een school met voetbal. Beide sporten zijn bij de leerlingen even populair. Ook in Nieuw-Zeeland, Zuid- Afrika, Wales, Schotland en Frankrijk, wordt rugby door velen gespeeld. In Frankrijk is de grote populariteit te dan ken aan vele televisie-uitzendingen." ,Toen de Franse t.v. door onenigheid met de voetbalbond geen voetbal mocht uitzenden brachten ze rugby op het scherm. De kijkers leerden wat rugby is èn.het aantal beoefenaren sprong om hoog. Ook voor deze sport geldt „onbe kend maakt onbemind". In ons land leidt die onbekendheid tot waandenkbeelden, bijna steeds ontsproten aan en gevoed door voorstellingen van het football dat in Amerika gespeeld wordt. Dat Ameri can-football, gespeeld door geharnaste en gehelmde knapen, heeft echter niets met rugby te maken. Het grootste verschil is wel dat bij American-football iedere spe ler of hij in het bezit van de bal is of niet aangevallen mag worden, wat tot de meest wilde tonelen kan leiden. Bij rugby mag alleen een speler die de bal in handen heeft getackled worden. Speelt hij die bal op tijd af, dan zal geen tegenstander hem aanraken." „Een van de belangrijkste onderdelen van het rugbyspel is terrein winnen. Dat kun je niet doen door de bal naar voren te gooien of te schoppen naar ver-op- gedrongen spelers, want een ieder die voor de bal loopt als zijn eigen partij die bal speelt, staat buitenspel. De enige mo gelijkheid is door een snelle sprint de bal naar voren te dragen. Daarom is die bal niet rond als bij andere spelen, maar ei-vormig. Een rugby-bal is in de eerste plaats een draagbal. Werp of trap je die bal dan haalt dat ding de meest vreem de en onberekenbare capriolen uit, wat het verrassingselement in het spel bevor dert en dus het uiterste vraagt aan reac tievermogen. Je kunt dus alleen een bal, als de tegenpartij je de doorgang ver spert, werpen naar een medespeler die achter je loopt." „Het doel van elk team is de bal ach ter de doellijn van de tegenpartij op de grond te drukken. Dat noemen we een try, die drie winstpunten oplevert en je het recht geeft op een kick. Die kick neem je loodrecht tegenover de plek waar je de try gedrukt hebt. Lukt het je de bal over de dwarslat en tussen de palen door te schoppen (converteren) dan heb je een goal behaald (5 punten). Je kunt ook scoren door een penalty kick (3 punten) en tijdens het spel door een drop-kick (stuitschop, 3 punten). In beide gevallen moet de bal ook over de dwarslat en tussen de palen van het doel gaan." Ier. Dat lijkt op het eerste gezicht ruw, maar is het in werkelijkheid niet, omdat het ten eerste aan strenge regels is ge bonden en de spelers ten tweede net als bij judo hebben leren vallen. Of neem een scrum, als de acht voorwaartsen schouder aan schouder tegen de acht van de tegenpartij staan te duwen. Dat lijkt voor een outsider op een massale worstelpartij, maar heeft met worstelen noch met ruwheid iets te maken. Het is ondoenlijk in dit bestek alle spelregels en technische details uit te leggen al zou ik dat graag willen om onweerlegbaar te bewijzen dat rugby geen ruwe sport is", zo verklaart met vuur Pim Ooms, gym nastiekleraar aan de Hilversumse huis houdschool. „Zaterdag kun je op de televisie twee profteams zien, die elk uit 13 spelers be staan. Normaal is echter een team van 15 spelers, te weten 8 forwards, 2 half backs, 4 three-quarters en 1 full-back. Denk nou niet dat een ideaal rugby-team uit vijftien zwaargewichten bestaat. Het is juist een van de aantrekkelijke ele menten van rflgby dat er zoveel ver schillende typen van spelers nodig zijn, verschillend in lichaamsbouw en tempe rament". „Een ideaal rugby-team bestaat uit twee zware, gedrongen props, een lich ter gebouwde hooker, een kleine, maar gladde scrum-half, twee lange locks, een balvaste fly-half, twee agressieve wing forwards, een slimme en takische nu- Pim Ooms mero acht, twee snelle en handige cen tres, twee vogelvlugge wings en een kal me, rotsvaste full-back. Lange, kleine, stevige, tengere, zware, lichte, stille en drukke, bescheiden en agressieve man nen kunnen dus van evenveel waarde voor een rugby-team zijn, mits ze op de juiste plaats worden opgesteld". „Nogmaals, rugby is geen ruw spel, al wordt er misschien wat openlijker van lichaamskracht gebruik gemaakt dan bij andere sporten. Het is niet, zoals zovelen denken, een sport waarbij alles geoor loofd is, maar een streng gerglementeerd spel, waarbij in feite slechts zeer weinig wordt toegestaan". „Neem bijvoorbeeld het tacklen, het vasthouden van de speler die de bal heeft of het ten val brengen van die spe- „Wij hebben in ons land twaalf vereni geingen, t.w. DSRC (Delftse Studenten Rugby Club, de oudste vereniging) LSRG (Leidse Studenten Rugby Gezelschap), RC 't Gooi, RRC uit Rootterdam, HHC Te Werve en Luchtmacht uit Den Haag! RC „Eindhoven", Nijenrode, „Adelbor sten" uit Den Helder, het Amsterdamse AAC en mijn club RCH. Na de competi tie en na het toernooi om de Broekhuy- zenbeker mogen wij ons Nederlands kam pioen noemen en zullen we volgend sei zoen deelnemen aan de strijd om de Europa-beker. We hopen dat dat uitwed strijden worden, want we hebben net als de meeste Nederlandse verenigingen geen eigen terrein en moeten ons elke zondag behelpen op een voetbalveld van een nietspelende amateurclub. Het is naar als je beroemde buitenlandse clubs moet ontvangen op een terrein waar geen behoorlijke kleed- of wasgelegen heid is". „We hebben al op vele manieren ge probeerd meer medewerking voor onze sport te krijgen, maar we vechten in ons land tegen een veelheid van waanidee- en en onbegrip. Wat dat betreft staan we ver achter bij West-Duitsland, Frank rijk, Engeland, Australië, Nieuw-Zeeland en verscheidene Oosteuropese landen. Heeft Heinrich Heine niet gezegd: „Als de wereld dreigt te vergaan, reis ik naar Nederland want daar gebeurt alles vijf tig jaar later"? „We blijven vechten voor begrip. Een rugby-speler leert teleurstellingen over winnen. Zelfs al duren die teleurstellin gen vijftig jaar". Jan Dassen In de eerste divisie A speelt Haarlem zondag tegen Veendam met een ongewij zigd elftal. Stormvogels trekt in deze af deling naar Helmond. In de eerste divisie B ontmoet VSV op Schoonenberg het Til- burgse NOAD. EDO heeft voor de twee de divisie een uitwedstrijd tegen NEC. Voor RCH is geen wedstrijd vastgesteld. Schoten treedt zondag in de tweede klasse B van west I als gastheer op van leider Watergraafsmeer (2-1). Als de Am sterdammers deze wedstrijd winnen en daartoe hebben zij een redelijke kans dan kunnen zij het kampioensfeest gaan vieren. Voor de Schotenaren staat er he lemaal niets meer op het spel. HBC gaat in deze afdeling op bezoek bij Celeritudo (1-4) in Utrecht, terwijl Zandvoortmeeuwen en TYBB (1-1) in de badplaats de competitie gaan besluiten. Voor het verloop van de competitie heb ben deze wedstrijden nagenoeg geen bete kenis meer. De aanvankelijk in 2 A vast gestelde wedstrijd Velsen Ripperda is voorlopig één week uitgesteld, omdat Rip perda al een wedstrijd op de overige clubs voor is. In 3 A van west II wacht Hillegom een zware uitwedstrijd tegen Bodegraven (0-1) en die moet gewonnen worden om nog aanspraak op de titel te kunnen doen gelden. Concordia ontvangt in 4 A bezoek van kampioen Lugdunum (0-6) en dat wordt voor de Hillegommers, die er verre van best voorstaan, een lastige opgaaf. Morgen begint de cricketcompetitie met in de eerste klasse A een uitwedstrijd voor Rood en Wit tegen HCC. In 1 B ontvangt het tweede elftal van Rood en Wit in Haarlem PW. Haarlem speelt op het veld van BMHC tegen Sparta. Als Rapiditas zondag het Utrechtse Sport Vereent even enthousiast tegemoet treedt als j.l. zondag het Velsense IJmond, dan geven we de Haarlemmers een redelijke kans om de derde overwinning te behalen. De wedstrijd wordt gespeeld op de velden van het Heemsteedse Sportpark in Heem stede en begint om twee uur. In Arnhem gaat IJmond een moeilijk duel tegemoet met Micrometers. De da- mesploeg van De Blinkert zal zich in Utrecht door Attila niet laten verrassen. Van de Concordia-herenteams trekt het eerste naar Vriendschap in Amsterdam en bezoekt het reserveteam in Weesp WVGV. Het hockeyseizoen loopt ten einde. Slechts moeten hier en daar nog promo tie- en beslissingswedstrijden worden ge speeld. Voor het landskampioenschap is er dit weekeinde een karig programma. Bij de heren spelen in Leeuwarden LHC en EMHC, bij de dames is er reeds zater dag de wedstrijd tussen Deventer en Gro ningen. Voorts wordt de bekercompetitie zondag eert flink eind afgewerkt. ïn het Wagener stadion in Amstelveen speelt Strawberries daar om de Amsterdambeker tegen Lei den. Om half drie treden de speelsters van BDHC aan tegen EMHC, waarbij de Bloe- mendaalse meisjes de Parnassiaprijs moe ten verdedigen. Om vier uur tenslotte gaat de strijd om de HTCC-beker tussen BMHC en Leiden. Gezien het sterke spelpeil in het afgelopen seizoen geven we het Bloe- mendaalse dames- en herenelftal de beste kans voor een overwinning. Het sterke Rotterdamse Victoria, nog on geslagen, is zondag aan de Spanjaardslaan in Haarlem de gast van de Haarlemsche LTC. Het resultaat van deze ontmoeting zal voor een goed deel afhankelijk zijn van de samenstelling van het Haarlems team. Een tegenstander van formaat ont moet ook de tweede ploeg van de HLTC in Het Spieghel. Op „Eindenhout" ont vangt TC Heemstede het derde team van De Metselaars en het lijkt ons mogelijk dat de Heemstedenaren de derde zege boe ken. Brederode bezoekt Hoogerheid en kan een kleine overwinning behalen en ook Bloemendaal is tegen de Aemstelspelers niet kansloos. Haarlem (thuis tegen Veendam): Van 't Kruys; Maas en v. d. Berg; Boom, Berendregt en Duyster; Jaski, Van Daal, Frie, Vreeken en Jonker. Stormvogels (uit tegen Helmond): De Graaf; Minneboo en Gouda; Van Wooning, Visser en De Graaf; Maar- leveld, Noomen, De Klerk, Smits en Ramakers. VSV (thuis tegen NOAD): Etuy; Reijn- ders en Pieters; Belfroid, Kort en Brom; Dikstaal, Versluys, Hendriks, Langbroek en Van Leeuwen. EDO (uit tegen NEC): Van der Berg; Van der Oord en Berends; Nijman, Koster en Spiers; Peters, Van der Putten, Leonhardt, Koek en Breeu- wer. Schoten (thuis tegen Watergraafsmeer): Hooning; Van Veen en Dinkelberg; Kossen. Boekelaar en De Looze; Kops, Kollaard, Van Oosten, Smit en Blom. Zandvoortmeeuwen (thuis tegen TYBB): Vlug; Stokman en Water; Kerkman, Stobbelaar en Schilpzand; Nijkamp, Visser, Bruynzeel, Plaizier en Paap. TYBB (uit tegen Zandvoortmeeuwen): Bakker; Rietvink en Nunnik; Van der Klugt, Veldhuizen en Pebesma; Va- lent, Blom, Jansen, Kroonsberg en Meier. HBC (uit tegen Celeritudo): Warmer dam; Van der Eem en N.N.; Drayer, Kors en Van Bruggen; Duivenvoor den, Neeskens. Halderman, De Reus en J. H. Duindam.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 19