HET WEER Bondskanselier Adenauer stoot ook Londen voor het hoofd Oude glorie, naar het museum Washington overweegt interventie in Laos VSV-NOAD Groot-Brittannië niet als volledig EEG-lid gewenst Franco zou de eisen van de stakers inwilligen Machtsvertoon zou moeten leiden tot een neutrale bufferstaat Drie doden in het verkeer Laotische regerings troepen vluchten naar Thailand Hij ziet af van zijn reis naar Asturië PEUGEOT - SKODA DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 a, p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave» Grafische Bedrijven Dannate N.V., Grote Houtstraat 93. Haarlem Directie: P. W. PeCTeboOTaenhfcH^Gvande^^^ éee MORRIS '6efore you êuy! REGEN- EN TWEEDJASSEN Aanvaring in kanaal Koud COIFFURES DE VRIES Het woord is aan BANANEN 0^ De vriend N.V. GARAGE VERBEEK Zes Italiaanse mijnwerkers in België omgekomen Tweeslachtig Met zachte hand Studenten opgepakt In de krant van heden: De haas 47e JAARGANG NUMMER 159 ZATERDAG 12 MEI 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant BARTELJOPISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Vrijdagmiddag omstreeks half zes is het uit Amsterdam komende Noorse stoom schip Amund (3000 ton) ter hoogte van de voormalige Velser spoorbrug in aanvaring gekomen met het 974 ton metende binnen vaartschip Berlioz. De Berlioz stak dwars het Noordzee kanaal over en voer naar de zuidelijke oever, toen de Noor aankwam. De Berlioz werd beschadigd, maar de schade leek niet erg belangrijk. De Rijkspolitie te water stelt een onder zoek in. Verwachting tot morgenavond: Bewolkt met later verspreid voorkomende opklaringen. Koud en op de meeste plaatsen droog. Matige tot krachtige wind tussen noo. dwest en noordoost. Volledige wee :?prorten op pagina twee Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Kant Mooi is datgene, wat zonder belang behaagt. (Van onze correspondent) WASHINGTON In de Amerikaanse hoofdstad spreekt men weer over de mo gelijkheid van militaire interventie in La os. Vandaag zou presidient Kennedy de toestand uitvoerig bespreken met zijn top adviseurs die juist uit Azië en Australië zijn teruggekeerd. McNamara, de minister van Defensie, en Lemnitzer, voorzitter van de commis sie van stafchefs, hebben juist een bezoek gebracht aan Zuid-Vietnam en het buur land Laos. Zij zijn op het Witte Huis ont boden, samen met Rusk, de minister van Buitenlandse Zaken, die juist terug is uit Australië. ders van het Laotische leger te verliezen. In een bericht uit Washington meldt het blad: Om het vacuum, dat bezig is te ont staan, op te vullen en als een poging om een vreedzame regeling te redden, zal pre sident Kennedybevel geven tot een Amerikaans machtsvertoon in de Zuid oost-Aziatisch" wateren in de nabijheid van Laos. Met dit machtsvertoon zal waar schijnlijk deze week worden begonnen. „Door de vlootbewegingen en gecoördi neerde diplomatieke activiteit zal worden getracht, een coalitieregering van rechts- sen, neutralisten en pro-communistenn tot stand te brengen en Laos te maken tot een neutrale bufferstaat, aldus de New York Times. Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Advertentie Advertentie In de afgelopen maanden is het Spoorwegmuseum in Utrecht, geves tigd. in ,het vroegere station Malie baan, van een nieuwe overkapping voorzien. Getrokken door een mo derne locomotief keerden gisteren zeven oud-gedienden - pronkstuk ken van het museum - die tijdens de verbouwing waren uitbesteed, terug in hun uit 1874 daterende museum omgeving. Een jaar geleden, toen de communisten opdrongen in Laos, werden duizenden Amerikaanse soldaten in de richting van Laos verscheept. Tot ontscheping is het echter nooit gekomen. De Russen, die in Laos aan de communistische touwtjes trekken, wensten het kennelijk niet tot een strijd op. grote schaal te laten komen. Men vraagt zich te Washington af of de Russen opnieuw een dergelijke waarschu wing nodig hebben. De Amerikanen hopen nog steeds dat de communistische opmars tot staan zal ko men. In dat geval zou men willen door gaan met de pogingen om een neutrale regering te vormen. Krijgt men echter de indruk dat de communisten hun offensief zullen voortzetten, dan zou interventie van buitenaf mogelijk worden. Behalve de Verenigde Staten zouden ook andere lan- den kunnen ingrijpen, Thailand bijvoor- beeld. Er is een Amerikaanse militaire missie in Laos van ongeveer duizend man. Bo vendien hebben de Amerikanen ervoor ge zorgd, dat er voorraden wapens aanwezig zijn. Niettemin blijft ingrijpen in Laos een hachelijke zaak en de Amerikaanse rege ring zou er stellig de voorkeur aan geven opnieuw een wapenstilstand te bereiken in de hoop dat men eindelijk een neutrale re gering kan vormen. NEW YORK (AP) Volgens de New York Times hebben de Verenigde Staten het rechtse,. Laotische leger „als nutteloos tegen pro-communistische strijdkrachten afgeschreven." Het blad betoogt, dat de regering Kennedy bezig is haar belangstel ling voor het politiek steunen van de lei- Advertentie ZONDAG 14,30 UUR Van onze correspondent) BONN De Westduitse perschef Felix von Eckardt heeft het niet gemakkelijk. Woensdag moest hij de woorden van zijn broodheer Adenauer in Berlijn zo wringen, dat de onenigheid tussen Bonn en Washing ton werd opgelost. Gisteren had hij weer alle moeite om de rimpels glad te strijkei, die tussen Bonn en Londen waren ont staan. Pers en overheid in Groot-Brittan- nië waren onthutst over uitlatingen van Adenauer in Berlijn, die zouden zijn neer gekomen op de volgende punten: Groot- Brittannië heeft andere politieke interes sen dan de landen van de „Zes"; het heeft bindingen met het Gemenebest, die niet in gebracht kunnen worden in de Europese Economische Gemeenschap; het is daar om beter als Groot-Brittannië alleen een associatie met de E.E.G. aangaat; de po litieke unie van de „Zes" kan dan onge stoord deze zomer haar beslag krijgen. Volgens Von Eckardt heeft de bondskan selier dit nooit gezegd. Bonn is nog steeds voor volledige toetreding van Groot-Brit tannië tot de E.E.G., zo zei hij en zijn col lega van Buitenlandse Zaken vulde dat nog aan met te zeggen, dat de bondsrege ring wenst dat de politieke unie tot stand komt met Britse deelnemeing. De verontwaardiging in Londen, waar men nu zegt: „Kijk eens, niet alleen de Fransen willen ons buiten de E.E.G. hou den, maar ook de Westduitsers", is volgens Von Eckardt volstrekt ongerechtvaardigd. Er is evenwel reden om aan te nemen, dat de berichten over Adenauers uitlatin gen grotendeels kloppen. In elk geval hield de bondskanselier voor de Berlijnse Se naat een rede, waarin hij zei dat de poli tieke unie beter zonder Groot-Brittannië kannworden gevormd, daar dit land toch andere politieke belangen heeft. Over as sociatie als oplossing voor de Britse wens tot toetreding sprak hij bij deze gelegen heid niet. Wel deed hij dat in gesprekken tijdens zijn bezoek aan Berlijn. Algemeen bestaat de indruk, dat Aden auer eigenlijk allang de Franse lijn in de Europese politiek volgt en weinig belang stelling heeft voor volledige Britse toetre ding. Bij de mislukte conferentie over de politieke unie in Parijs kon men de West duitsers trouwens al in het gevolg der Fransen aantreffen. Adenauer wil daarmee kennelijk ten eerste De Gaulle plezieren, waarvoor hij in ruil verdere Franse steun voor een politiek zonder concessies in Ber lijn hoopt te krijgen. Ten tweede schijnt Adenauer te vrezen dat de Amerikanen via de Britten te veel in de E. E. G.-melk te brokken kunnen krijgen. En dat Adenauer in de Amerika nen geen onbeperkt vertrouwen meer heeft is de laatste dagen wel bewezen. Veel wordt in Bonn gespeculeerd over de reden voor Adenauers uitingen van an- Advertentie In Ilpendam is de 78-jarige S. Waal bij het oversteken van de weg voor zijn huis gegrepen door een auto. De man was op slag dood. In Den Haag is de 80-jarige C. Ulrich die tussen twee geparkeerde auto's door de rijbaan opstapte, gegrepen door een au to en ter plaatse overleden. m In Rijswijk is de 3-jarige T. W. Mul ders door een vrachtauto overreden. De kleuter, die plotseling voor een geparkeer de auto de weg overstak, was op slag dood. LAMBUSART (België) (AP) Zes Ita liaanse mijnwerkers zijn gisteren om 'net leven gekomen en twee anderen werden gewond toen een instorting plaats vond in de Petit-Try-mijn te Lambusart in Bel gië. De gewonden waren een Griek en een Italiaan. Drie van de omgekomen Italia nen zijn reeds naar boven gebracht. BANGKOK (Reuter) De premier van Thailand, maarschalk Sarit Thanarat, heeft bekendgemaakt, dat Laotiaanse pro- communistische troepen de grens van Thailand tot op een afstand van 20 kilo meter waren genaderd na donderdag de stad Hoeisai te hebben bezet. Achthonderd man regeringstroepen hebben na de val van Hoeisai hun toevlucht gezocht in Thai land. Zij zijn volgens de Thailandse mi nister van Defensie ontwapend en in een afgezonderd gebied ondergebracht. Thailand heeft aan de 14-landenconfe- rentie in Genève over Laos verzocht de in neming van Nam Tha en het oprukken van linkse troepen naar de grens van Thai land tê veroordelen als de meest flagrante en ernstige schending van het bestand, zo is uit regeringskringen vernomen. De ambassade van Laos in Bangkok gaf een verklaring uit waarin werd gezegd, dat de communisten niet voornemens zijn het bestand te eerbiedigen, dat de Viet- minezen en de Chinezen openlijke agres sie hebben gepleegd en dat de internatio nale controlecommissie voor Laos onbe kwaam is. Advertentie liteiten, zoals het bestaan van een Oost- duitse staat en het verloren zijn van de Duitse gebieden ten oosten van Oder en Neisse, onder ogen te zien. MADRID (AP) Welingelichte zegslie den hebben medegedeeld, dat generaal Franco op aandringen van het Spaanse kabinet, dat een zitting heeft gehouden, welke tot na middernacht duurde, althans voorlopig van zijn voorgenomen reis naar Asturië, waar hij zou „gaan vissen" heeft afgezien. Asturië is het broeinest van de stakingen, waarmee een maand geleden de golf van stakingen, waarmede Spanje op het ogenblik te kampen heeft, is be gonnen. Franco zou zich onder druk van het kabinet bereid hebben verklaard te Madrid te blijven waar hij zich kracht dadiger met het stakingsprobleem kan be zighouden. Functionarissen van het ministerie van Binnenlandse Zaken hebben medegedeeld, dat sinds vrijdag door meer dan zeven tigduizend arbeiders wordt gestaakt. Naar uit de beste bereikbare bronnen werd ver nomen, zou Franco in de kabinetszitting zijn goedkeuring hebben gehechf aan een uitgebreid schema van loonsverhogingen om verdere uitbreiding van de stakingen tegen te gaan. Een bijzonderheid bij deze stakingen is, dat zich bijna in het geheel geen wanordelijkheden of daden van ge weld hebben voorgedaan. Men neemt aan, dat het in hoge mate hieraan te danken is, dat Franco er bij zijn burger gou verneurs en de arbeidsautoriteiten öp blijft aandringen, dè stakingen té beëindigen zonder druk of geweld. Het schijnt dat Franco vastbesloten is. met zachte hand op te treden, zei een bevoegde autoriteit in arbeidsaangelegen- heden. „Ik verwacht dat hij, als bij 't nog niet heeft gedaan orders zal uitvaardigen die richtlijnen bevatten voor concessies wat lonen en andere voorzieningen voor werknemers betreft bij onderhandelingen over collectieve arbeidsovereenkomsten". Vandaag is geen melding gemaakt van belangrijke wijzigingen in het algemene beeld van de stakingen. Men meent dat in de kolenmijnen van Asturië nog der tigduizend arbeiders staken en eveneens dertigduizend in Bilbao en omgeving. Verder wordt door tienduizend arbeiders in kleinere groepen niet gewerkt in het gebied van San Sebastian in het noorden een van de praalwagens van het corso dat de naam Lenteparade 1962 draagt. tot La Manca in het zuiden van Spanje. De burgerlijke gouverneur van San Se bastian heeft een mededeling aan de dag bladen gezonden, waarin hij zegt, dat de fabriek van de Compania Auxiliar de Fer- rocarriles, die tien dagen geleden geslo ten werd toen drieduizend arbeiders het werk neerlegden, vandaag heropend zal worden. In vakbondskringen meent men, dat de heropening een klinkende overwin ning van de arbeiders in hun strijd voor hogere lonen is. In de loop van vrijdag hadden de sta kers namelijk aan de gouverneur hun loon eisen voorgelegd een minimumloon van 130 peseta per dag (thans 70 peseata) plus een produktiepremie van 20 peseta per dag (thans nihil). Van de zijde van de universiteit van Barcelona is meegedeeld, dat 21 studenten onder wie vier meisjes in de universiteit gearresteerd zijn terwijl zij beledigingen riepen aan het adres van Franco. Gewa pende politieversterkingen, die de univer siteiten bewaken, drongen de faculteit van wijsbegeerte en letteren binnen en hielden de groep aan, die voortdurend geroepen had: „Weg met Franco" en „Lang leve Asturië". Naar schatting vijfhonderd studenten wei gerden de colleges bij te wonen. Er wer den gisteren opruiende biljetten verspreid in de universitaire centra waarin aange drongen werd op demonstraties tot steun aan de stakende mijnwerkers in Asturië. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 7 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 7 Horen en Zien4 Kunst 4 Kerkdiensten 5 Films 5 Uit stad en ómgeving5, 9 Topsy 6 Scheepsberichten 9 In de Vishal en op zee9 Feuilleton 11 Puzzel 11 Erbij 13 16 Economisch nieuws17 Beurs 17 Effecten en Geldmarkt 17 Sport 19 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" tipathie tegen de Amerikaans-Russische contacten. Het meest waarschijnlijk lijkt wel, dat hij met zijn vaak agressieve uit latingen in de eerste plaats de Westberlij- ners, bij wie hij niet al te populair is, voor zich wilde winnen. Dat schijnt ook gelukt te zijn. Want ondanks de verklaring van Willy Brandt dat hij voor een voortzetting van de conti eten met Moskou is, kan niemand ontkennen dat de starre onverzettelijkheid van de bondskanselier door de Westberlijners met gejuich ont vangen is. In de derde plaats wil de kanselier waar schijnlijk tonen, dat hij nog altijd de man is, die de buitenlandse politiek leidt. Dat hij met zijn opmerkingen minister Schro der in het hemd zette, zal hem niet zijn ontgaan, maar zal hem geen slapeloze nachten hebben bezorgd. Wel is het zeer de vraag of Adenauer in zijn hart niet inziet, dat gesprekken met de Russen en zekere concessies inzake Berlijn noodza kelijk zijn. Maar sinds het begin van de Berlijnse kwestie in november 1958 heeft hij niets anders gedaan dan protesteren tegen elke poging om met de Russen tot een zeker vergelijk te komen via bepaal de concessies. Tot dit protest is hij ge dwongen, zo legt hij de westelijke bondge noten steeds uit, omdat het Westduitse volk nog niet rijp zou zijn om zekere rea- WASHINGTON (Reuter-AP) De Ame rikaanse ambassadeur te Bonn, Dowling, heeft tot taak gekregen de in het open- 1 baar geuite meningsverschillen over de kwestie Berlijn tussen Bonn en Washing ton met de West-Duitse regering te be spreken, evenals West-Duitslands houding ten aanzien van Groot-Brittanniës verzoek om toelating tot de E.E.G. Dowling zal Adenauer maandag ontmoeten. Het bloemencorso van de bollenstreek heeft vandaag tussen Sassenheim en Bennebroek weer voor duizenden be wonderende kijkers geparadeerd. Hier In feite leidt dit tot de tweeslachtige po litiek dat enerzijds de Westduitse bevolking ook niet rijp gemaakt wordt voor het slik ken van concessies, waarvan Bonn de po litieke noodzaak nu en dan aan Wash ington toegeeft, en dat anderzijds Ameri- ka's realistische pogingen om tot een re geling te komen, voor de wereld aan de rand van een oorlog staat, door de West duitser worden tegengewerkt, met een be roep op diezelfde politieke onrijpheid van de Westduitse bevolking. Bij dat laatste is steeds het dreigement: wordt de Westduitsé positie te veel ver zwakt, dan zou het volk zich van het Wes ten kunnen afkeren en op eigen houtje het met de Russen op een akkoordje gooi- en. Als waarnemer in Bonn heeft men echter de indruk, dat de Westduitsers al- lang rijp zijn voor het slikken van onaan gename pillen. Washingtons ergernis over het voortduren van de tweeslachtige hou ding van Bonns politici met Adenauer voor aan, is goed te begrijpen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1