Segni ingehuldigd als president van Italië Fouchet pakt in Algerije de Franse notabelen aan I 24x I WERELDNIEUWS Koelkastenshow in de vleeshal r Reeds nu in Nederland duizel den aanhangers van motor-zuiver tanken! Morgen... gastvrijheid tanken en...BP Super Mix! Van dag tot dag Nadruk op verzet en Europa's eenheid Kampbeul veroordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf Vijftig prominente figuren uitgewezen Macmillan optimistisch ondanks tegenslagen Stakingsdrei^ing niet afgewend in Engeland ^Praatótoel, |01idin per jaar!! Twee kernproeven in de Stille Oceaan Salinger in de Sovjet- Unie gearriveerd KOOT PIANO'S (Dp de ZATERDAG 12 MEI 1962 3 ZIJLWEG 57 - HAARLEM Dertig doden Spoorwegstaking op 15 mei in geheel Frankrijk Elke dag groeit het leger automobilisten dat overgaat op BP Super Mix Benzine. Waarom? Omdat men voelt dat de motor dan secuurder reageert, prompter optrekt, soepeler draait, meer presteert. Omdat men ervaart dat men beter, verfijnder autorijdt. Elke motor verschilt, want elke motor wordt anders gebruikt, anders behandeld-stelt daarom ook andere voedingseisen, aan gepast aan zijn karakter. Vele automobi listen echter geven hun motor te weinig met gewone benzine (ondervoeding!). Vele anderen geven te veel met super (verspil ling!). Maar dat is niet meer nodig. Er zijn nu 5 soorten BP Benzine voor motor-zuiver tanken: 1 BP Benzine 2 BP Super Mix 25 25% super) 3 BP Super Mix 50 50% super) 4 BP Super Mix 75 75% super) 5 BP Super. Probeer uw mix zelf uit. Reed u altijd op gewone benzine? Probeer nu BP Super Mix 25 of 50. Reed u altijd op super? Probeer nu BP Super Mix 75 of 50. Zo kunt u zelf testen hoever u omhoog of omlaag kunt gaan. Tot u voelt: nu geef ik mijn motor precies wat hij vraagt - niet te veel, niet te weinig. Remco Campert Onderminister van de VS aanvaardde een geldsom Wegens enorm succes: 5 DAGEN VERLENGD!! Nu tot en met WOENSDAG 16 MEI Open van 25 uur en van 710 uur Moeten we in vrome verontwaardiging losbarsten over het persoonlijke leven van de 86-jarige koningsgrootmoeder Elisabeth van België, omdat zij zich van de politieke opvattingen van anderen niets aantrekt en sympathie voor de Russen heeft opgevat? Het spreekt van zelf dat deze bejaarde vorstin haar regerende familie in een moeilijk parket heeft gebracht en we kun nen moeilijk aannemen dat zij dat zelf niet terdege beseft. Maar zij is oud en wijs genoeg om zelf te beslissen of zij zo iets mag doen of niet. Er zijn tal van grootmoeders op de wereld die hun familie leden in moeilijke parketten brengen. Maar er zijn nog véél meer jongelieden, die hun grootouders en ouders hoofdpijn bezorgen en daarom is het misschien een verademing, wanneer dat eens omgekeerd gebeurt Zesentachtig jaar leven schept voor de betrokkene omstandigheden, die een jonge re moeilijk kan doorgronden en begrijpen. Misschien is het zo, dat de bejaarde Bel gische vorstin de laatste jaren van haar bestaan wil besteden aan een nadere ken nismaking met dat deel van de mensen en de wereld, dat voor de meesten onzer ver borgen blijft achter politiek-conventionele en dogmatische barricaden. Haar leeftijd heeft haar daarbij de bijzondere prettige gewaarwording gegeven, dat er eigenlijk geen enkele reden is waarom men zijn sympathie voor iets of iemand onder stoe len of banken zou moeten steken. Dat is een soort persoonlijke vrijheid die men zich pas verwerven kan als men zich vrij ge worsteld heeft van allerlei verplichtingen en strevingen. Die vrijheid heeft Elisa beth zich nu een tikje uitbundig blijk baar toegeëigend en die wordt haar na tuurlijk door vele jongeren en minder ou den misgund. Wij kunnen ons niet voorstel len dat zij er kwaad mee kan stichten. Of is de democratische overtuiging van vele west-Europanen zó ondiep, dat ze kan worden tenietgedaan door een onbezorgd reisje van een grijze dame naar ondemo cratische oorden? Wij kunnen ons niet onttrekken aan de in druk dat enkele mensen bijzonder in ver legenheid zijn gebracht door de charman te en overrompelende vrijmoedigheid van Elisabeth maar één van die mensen is ongetwijfeld de heer Kroesjtsjev, die uit de Westeuropese, kapitalistische, door adel lijke klieken onderdrukte, naar oorlog drij vende wereld plotseling een vrolijke oude dame op zich af heeft zien komen, een telg van koninklijken bloede nog wel, die een doodgewoon, sympathiek, eerlijk en van vriendelijkheid overvloeiend mens blijkt te zijn. Heeft Elisabeth de Russen misschien méér geleerd dan haar landgenoten? Advertentie (Van onze correspondent) ROME Rome heeft gisteren onder een stralende zon de grote feestdag beleefd van de inhuldiging van de nieuwe president, Antonio Segni. Het was een zeer feestelijke aanblik, al vroeg in de middag, door de vele troepen in gala-uniform, die langs de weg stonden opgesteld en vooral door de honderden carabinieri, in prachtige unifor men uit de Napoleontische tijd gezeten op buitengewoon mooie paarden, telkens ver deeld in groepen van vijftig op witte paar den, dan weer vijftig op br-ine, vijftig op zwarte, vijftig op grijze enzovoort, die wa ren opgesteld in de buurt van het Quiri naal. Op het ogenblik dat hij de eed had af gelegd was Segni president van Italië, en toen daverden van de Gianicolo, de zeven heuvelen van Rome waar speciale batte rijen kanonnen storiden opgesteld, 101 ka nonschoten over de stad. Daarop las de president zijn toespraak voor die 25 mi nuten heeft geduurd. Het was een toespraak zoals men van deze man kon verwachten: gematigd, zeer menselijk, maar zonder ver rassingen. Opvallend was dat hij met zeer veel nadruk en tamelijk langduri. heeft gesproken over de Europese eenheidsge- President Antoine Segni HANNOVER (DPA) Een rechtbank in Hannover heeft de 57-jarige vroegere kampbewaker Albert Layer veroordeeld tot zevenjaar gevangenisstraf en drie jaar eerverlies. Layer werd schuldig be vonden aan doodslag op een gevangene van het concentratiekamp Grossrossen (Si- lezië). Hij had de man gedwongen zijn pet te gaan halen, nadat hij deze achter de omheining van het kamp had geworpen. Toen de gevangene dit bevel opvolgde werd hij door bewakers, die meenden dat hij wilde vluchten, neergeschoten. Van de beschuldiging van medeplichtig heid aan moord op tweehonderd gevange nen, die onder een medisch voorwendsel met blauwzuur waren vergiftigd, werd Layer vrijgesproken. De zaak was in 1960 reeds behandeld doch na 'n revisieverzoek terugverwezen naar dezelfde rechtbank. (Van onze correspondent) PARIJS Christian Fouchet, die in Al giers als Frankrijks Hoge Commissaris op zijn laatste benen loopt, heeft gisteren nieuwe maatregelen bekendgemaakt en ook uitgevoerd, met de bedoeling de O A S nu eindelijk een kopje kleiner te maken. Het is mijn plicht, aldus Fouchet op een pers conferentie, de bevolking van Algiers en Oran van de pest te redden en na die veel belovende aanhef maakte hij toen zijn nieuwe beslissingen bekend. Een vijftigtal Franse notabelen, onder wie de directeur van de Air France, de voorzitter van de oud-gedienden en verscheidene industriëlen die zich tot dusver altijd zonder moeite bui ten schot hadden weten te houden, zijn uit Algerije gezet. Andere bekende Fransen werden geïnterneerd. De studentenvereni ging, die vanouds het spits van de Franse terreur placht af te bijten, is ontbonden, terwijl een nieuwe lichting jonge „colons" onder de wapens is geroepen. Voorts zul len verschillende niet al te betrouwbare politiediensten met import-gendarmes wor den bezet. De hoge commissaris zei, dat zich onder de veertien vooraanstaande tiguren, die donderdagavond in Oran zijn gearresteerd, de directeur van het gas- en elektriciteits bedrijf bevindt. Hij verklaarde voorts, dat de rechtbanken hun procedures zullen ver snellen. Hij zei dat binnen enkele dagen twaalf tot vijftienhonderd Algerijnse politieman nen hun taken zullen gaan uitvoeren. Zij worden ingedeeld bij de mobiele gendar merie in Algiers. i Fouchet kondigde aan, dat hij de rege ring zou verzoeken hem te machtigen de jonge Europeanen in Algerije vanaf de leef tijd van negentien jaar ond( de wapens te roepen. Het ogeblik is voor ieö r onzer gekomen, aldus Fouchet, kleur te beken nen tussen de gangsters en de moordenaars aan de ene en het wettig gezag aan de andere kant. Er zijn ook weer verschil lende arrestaties uitgevoerd, waarbij een jonge OAS-commandant kon worden gegre pen, die zonder blikken of blozen erkende de hand in tweehonderd moordaanslagen op moslims, mannen en vrouwen, te heb ben gehad. In Algerije hebben de Fransen op de nieuwe maatregelen tegen de OAS gerea geerd met een staking, die gisteren de grote steden weer voor een deel heeft lam gelegd. Des morgens had het F L N een vlugschrift verspreid waarin de Franse au toriteiten nadrukkelijk aansprakelijk wer den gesteld voor alle gevolgen, die uit de O A S-terreur nog voor de akkoorden van Evian zouden kunnen voortvloeien. ALGIERS (AFP) Vrijdag hebben 35 aan slagen in geheel Algerije aan dertig men sen het leven gekost, onder wie vijf vrou wen. Het aantal gewonden was negentien. In Algiers alleen vielen 21 dode, onder wie 1 Europeaan en vier Algerijnse vrou wen. In Oran kwamen zeven Algerijnen, een Algerijnse vrouw en een Europeaan om het leven. ORAN (AP)De prefect van politie in O- ran, heeft gemeentelijke overheidsambte naren en kerkelijke leiders als hoofdschul digen gebrandmerkt voor de terreur in Oran. Volgens de prefect is de jeugd van Oran uitvoerder van de meeste terreurda den doch dragen kerk en gemeentelijke overheid de volledige verantwoordelijkheid omdat ze de jeugd niet het juiste voorbeeld geven en de jongeren evenmin proberen te beïnvloeden. dachte en dat hij erop wees hoe deze een heidsgedachte is ontstaan in Europa, zoals hij zei, in een der grote geesten van we deropleving, namelijk Giuseppe Mazzini. En in meer recente tijden werd met de verwezenlijking ervan begonnen door twee afgestorvenen: Alcide De Gasperi en Carlo Sforza. Het eigenaardige daarbij is dat Mazzini en Sforza beiden Republikeinen zijn (Maz zini is de oprichter van de Republikeinse partij) en beiden allerminst roomskatho- liek. Het noemen van deze drie namen de enige die hij heeft genoemd werd door de fascisten niet bijzonder op prijs gesteld. Een ander ogenblik dat voor de fascisten weinig plezierig was, kwam wat later, toen de president zei grote eer te willen bewijzen aan die Italianen die in de strijdmacht of in de ver zetsbeweging gestreden en geleden heb ben of gevallen zijn opdat de vrijheid en onafhankelijkheid van ons U.nd be waard bleven. Ook deze toespeling op de verzetsbeweging wekte in die kringen niet zulk een geestdrift en daarentegen was het zeer geschikt om president Segni te maken tot een president voor alle Italianen want we kunnen ons niet ontveinzen, dat er nog altijd een zeker gevoel van onbe hagen bestaat over het feit dat hij zijn meerderheid van stemmen tenslotte heeft bereikt met hulp van de fascisten. (Van onze correspondent) Ondanks de ernstige tegenslag voor de Conservatieven bij de gemeenteraadsver kiezingen in Engeland en Wales, blijft pre mier Macmillan optimistisch. Hij zei vrij dagavond in Schotland dat de resultaten juist een aansporing voor de Tories zijn en dat het niet zo erg is wie er op de racebaan in de bocht achterligt, als het eigen paard en jockey maar als eerste over de finish gaan. De Tories hebben in de grote gemeenten een netto verlies van 558 zetels, dit is ongeveer een derde, geleden. De liberalen hebben na hun vaak dramatische vooruit gang bij tussentijdse verkiezingen voor opengevallen Lagerhuiszetels opnieuw re den tot juichen. Zij wonnen 332 zetels, voor het merendeel in typisch Conserva tieve plaatsen, waar Tories naar de libe ralen overliepen. De liberalen deden dan ook aan de Conservatieven meer afbreuk dan aan Labour. Maar ook Labour heeft reden tot vreug de. De socialisten veroverden 294 zetels en de meerderheid in negen gemeenteraden. De Tories verloren hun meerderheid in 37 raden. George Brown, de plaatsvervangend lei der van de Labourpartij, verklaarde triom fantelijk dat de Tory-nederlaag een Labour regering bij de volgende algemene verkie zingen betekent. Het is echter onwaarschijnlijk dat er spoedig een algemene verkiezing zal wor den gehouden. De regering kan hiermee wachten tot het najaar van 1964. (Van onze correspondent) LONDEN In het Britse havenconflict is het kritieke uur aangebroken. De be sprekingen tussen de werkgevers en vak bondsleiders hebben geen oplossing van het conflict gebracht. Qedurende het week einde zal men zich van alle kanten tot het uiterste inspannen om de dreigende staking te voorkomen. Vanmiddag zou de minister van Arbeid. John Hare opnieuw proberen beide partijen tot elkaar te brengen. Premier Macmillan, die voornemens was tot zondag in Schotland te blijven is naar Londen teruggekomen, om de leiding op zich te nemen van de groep van kabinets ministers, die betrokken is bij de voorbe reiding van noodmaatregelen ingeval de staking mocht uitbreken. Frank Cousins, de algemene secretaris van de Transportarbeidersbond, die de hoofdrol speelt in dit conflict heeft nog getracht de staking een week uit te stel len, om uitvoeriger onderhandelingen mo gelijk te maken. Zijn voorstel werd ech ter met 48 tegen 32 stemmen verworpen door een conferentie van afgevaardigden uit de havens. De machtige groepen van Londen en Merseyside (Liverpool) gaven de doorslag. De afgevaardigden uit Liver pool dreigden ingeval van uitstel onmid dellijk een wilde staking te beginnen. PARIJS (AP) De Franse spoorweg arbeiders hebben aangekondigd dat zij 15 mei een 24-uursstaking zullen houden. Zij eisen een kortere werkweek en een ver betering van andere arbeidsvoorwaarden. De laatste weken groeit de onrust onder het spoorwegpersoneel. Gisteren en eergis teren werd het Parijse metroverkeer door een plotselingen staking van een uur stil gelegd Advertentie Benzine en Petroleum Handel Maatschappij n.v. Frederiksplein 42, Amsterdam-C. Weigering Het is vervelend en pijnlijk voor de eigendunk om geweigerd te worden, waar voor dan ook. Men wil u niet als lid van de vereniging „Ons Gezellig Samenzijn", terwijl toch grotere sukkels dan u er lid van zijn, sukkels die bovendien op het punt van samenzijn ook een stuk onge zelliger zijn dan u. En u hoort pas weken later dat er een feestje was bij Wim Dirk- se en dat iedereen zo'n enige uitnodiging had gekregen, door Wim zelf met de hand gekleurd, iedereen behalve u dan toch. Goed, natuurlijk was u toch naar dat feest gegaan, want u kunt Wim Dirkse niet luchten of zien (nu helemaal niet meer), maar het gaat om het idee. En het idee wil, dat, al vindt u Wim Dirkse dan niet aardig, Wim Dirkse daar aan nog helemaal niet het recht mag ontlenen om u óók onaardig te vinden. Geweigerd worden is dus altijd een on aangename zaak, maar het hangt ook een beetje af van de manier waarop men geweigerd wordt. Men kan u uit het raam gooien, maar men kan u ook tot aan de deur begeleiden en met een handdruk afscheid van u nemen. In beide geval len komt u buiten terecht, maar er is toch wel verschil in methode aan te wij zen. Het kan net het verschil uitmaken tussen wrokkig verder door het leven te gaan of er min of meer zijn opgewekt heid bij behouden. Hoewel de kans na tuurlijk niet uitgesloten is, dat die wrok, als men in zijn leven al te vaak vrien delijk naar de buitendeur gesmoesd is, toch wel ontstaat. Ook schrijvers kennen het verschijnsel van geweigerd te worden. Ze sturen hun mooie gedicht hoopvol naar de redactie van het letterkundige maandblad van hun keuze. In vele gevallen begint dan een periode van lang wachten. Dan opeens, als ze het gedicht al bijna vergeten zijn, ligt het weer in de bus, dikwijls zonder begeleidend briefje. Soms wèl met een briefje, waar dan in staat dat uw werk voor ons maandblad helaas minder ge schikt is bevonden. En een heel enkele keer is er een redacteur, die de moeite heeft genomen (en de tijd heeft gevon den), om uit te legegn waarom uw werk minder geschikt is bevonden. Het rijmde bijvoorbeeld - of het rijmde niet. Het was te bééldend, of niet beeldend genoeg. Maar goed, zo'n briefje verzoet iets van de wei gering. De elegantste weigering, die een schrij ver ooit kreeg, was wel het briefje dat schrijver Paul Gallico eens kreeg van de hoofdredacteur van het Amerikaanse blad Vanity Fair, Frank Crowninshield. „Bes te kerel", schreef Crowninshield, „wat een geweldig verhaal! Een klein meesterwerk! Een en al kleur en leven! En in een prachtige stijl geschreven! - Waarom bied je het niet aan bij Harper's Bazaar?" Advertentie Machtige strips pn prachtige ver halen in Olidin, het blad van de Shell Junior ClubInlichtin gen bij elke Shell- pompl 5 t WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse Commissie voor Kernenergie heeft meegedeeld dat de Verenigde Staten gis teren in het Stille-Oceaangebied hun acht ste kemproef in de dampkring hebben ge nomen sedert de hervatting van de proe ven op 25 april. De bom, die door een vliegtuig in de omgeving van het eiland Christmas werd losgelaten, was van het middelzware type. Later op de dag werd onde'- water een kernwapen tot ontploffing gebracht in het proefgebied. Aangenomen wordt dat de ontploffing onder water te maken had met het beproeven van anti-onderzeeboot wapens. Het was een explosie van geringe kracht. MOSKOU (AFP) De woordvoerder van het Witte Huis in Washington, Sa linger, is gisteren per vliegtuig uit Am sterdam in Moskou aangekomen, waar hij begroet werd door de hoofdredacteur van de Izvestia, Adsjoebei. Laatstgenoemde gaf Salinger een kameraadschappelijke klap op de schouder. Salinger zei naar Moskou te zijn gekomen om te kijken en te luis- eren. D Even alleen. Bij een brand in een huis te Rutherglen bij Glasgow zijn gisteren vier broertjes, waarvan de oudste vier jaar was, verbrand. De moeder had de kinderen even alleen gelaten om een an der broertje naar school te brengen. Va der was naar zijn werk. De moeder ver wacht binnenkort een baby. WASHINGTON (AP) De Amerikaan se onder-minister van Arbeid Jerry R. Holleman is afgetreden omdat hij een gift van duizend dollar van de financier Billie Sol Estes aanvaard heeft. Holleman heeft in een brief aan presi dent Kennedy gezegd, dat Estes, die zich binnenkort voor knoeierijen zal moeten verantwoorden, al tien jaar een persoon lijke. vriens van hem is. „In januari heb ik in een persoonlijk gesprek met de heer Estes pp de moeilijk heden gewezen die ik had' om mijn per soonlijke uitgaven te bestrijden uit mijn staatstraktement (van 20.000 dollar per jaar), aldus Holleman. Hij bood mij aan me met een persoonlijke gift te helpen. Ik heb die gift toen aanvaard. Advertentie K$K Mannetjes. In Leningrad zal een fabriek worden opgericht waarin insecten met harde gammastralen zullen worden be handeld. Men hoopt met de steriele man netjes, die uit vliegtuigen boven gebie den met insectenplagen worden losgela ten, het aantal paringen Sn dientenge volge het aantal schadelijke larven te verminderen. Vlucht. Een mecanicien van de Oostduit- se luchtmacht is gistermorgen met een éénmotor vliegtuig naar West-Duitsland gevlucht. Hij landde op een weide bij de Beierse plaats Hof, waar hij door de politie werd meegenomen. Misls Heup De 20-jarige Japanse manne quin Mariko Harada is vandaag geko zen tot „Miss Heup". Zij won de strijd van ongeveer 900 andere dames met weelderige heupen. De eerste prijs was een bed, uitgeloofd door een Franse bed denfabrikant, en een bedrag van 1800 gulden, uitgeloofd door een importeur van Franse films. Beroep. Begin juni zal de beslissing van het Israëlische hoge gerechtshof inzake het beroep van Adolf Eichmann tegen de over hem uitgesproken doodstraf wor den bekendgemaakt, zo is uit welingelich te kringen in Tel Aviv vernomen. Wan neer het gerechtshof dit beroep ver werpt, èal een gratieverzoek aan presi dent Ben Zi worden gericht. Denkers. De Sovjetrussische ruimtevaar der German Titov, die een bezoek van 12 dagen aan de Verenigde Staten heeft gebracht, is uit New York naar Moskou teruggekeerd. Hij verklaarde tegenover de menigte belangstellenden, die hem uit geleide deed. dat zijn bezoek hem had aangetoond dat het Amerikaanse volk, evenals het Russische, dacht aan vrede, het inperken van de bewapeningswedloop en het voorkomen van een verwoesten de oorlog met kernwapens. O dat ras. Een rechtbank te Cleveland in de V.S. heeft aan een machinist en zijn Japanse vrouw toestemming gewei gerd voor adoptie van een klein meisje op grond van het motief, dat het onver standig is, bij adoptie rassen te ver mengen. De machinist verklaarde niets van de uitspraak te begrijpen, omdat het meisje reeds van gemengd ras is. De rech ter zei: „De goede God heeft vijf rassen geschapen en als hij maar een ras nad gewild, zou hij er maar een geschapen hebben. Het is nooit zijn bedoeling ge weest, dat de ra?' °n zich met elkaar zou den vermf 'gen".

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3