Gagarin en Titov kondigen een nieuwe ruimtevlucht aan GLOS GLPS Maan weerkaatst lichtstraal in tweeëneenhalve seconde Extra bouwvolume bepleit voor steden met groot woningtekort ervaren verkoopster leerling-verkoopster Radakrisjnan nieuwe president van India Ex-kanselier Republiek van Weimar overleden Tsjombe binnenkort weer naar Leopoldstad Astronaut Carpenter zal „ontmoetingstechniek" bestuderen geheel Zweeds stalen carrosserie VOLVO Tilburger gaat dochter Uit Gretna Green terughalen Rotary jubileert Vliegdienst op eethuis Thuisfront voor de militairen op N.-Guinea Werktijden voor winkelpersoneel Ook Rotterdam gaat „fluorideren1' aank. verkoopster 4 Krocsjtsjev trekt Amerikaanse maantreffer in twijfel Textiel- en Woninginrichting Onzin! In 1968 bemande raket naar de maan OVERVEEN: Automobiel- «n Cara Bloemendaalseweg W. G. Tweehuysen, Telefoon (02500) 55602 b.g.g. 111 23 •m Experiment met MASER in de Verenigde Staten Noodgemeenten achten meerjarige contingen tering gebiedende eis Eensgezind forum Crematorium in Groningen is gereed Examens Drie voordrachten over leiderschap Behandeling van Baarnse moordzaak uitgesteld Bijzondere frankeerzegels Nederlands-Nieuw-Guinea Televisiekabels langs spoorbaan Ongeval als doodsoorzaak WENEN (Reuter) De Russische ruini tevaarder majoor Gagarin heeft op een persconferentie in Wenen gezegd dat de Sovjet-Unie in de loop van dit jaar weer een bemand ruimteschip in een baan zal brengen. In antwoord op een vraag zei Gagarin te gelovenndat men niet zo heel lang op de volgende reis van een Rus door de ruimte behoeft te wachten. „Ik ben er zeker van dat wij dit jaar nog een bemand ruimteschip zullen lanceren". Hij zei niet te kunnen zeggen of er in het volgende ruimteschip een of twee ruimte vaarders zouden meegaan. Hij acht de tijd voor een reis naar de maan nog niet gekomen. Men moet eerst de aarde maar gaan onderzoeken en nauw keurig nagaan wat de gevolgen van ruim tereizen in een baan om de aarde voor de mens zijn, alvorens een reis naar de maan wordt ondernomen, zo zei hij. De naam van de bouwer van zijn ruim teschip, de Vostok 1. is volgens Gagarin nog altijd geheim. Hij meent dat de naam bekend zal worden gemaakt, zodra een vredesverdrag is ondertekend. Toen een journalist hem een vraag stelde over het woord vredesverdrag, bood de ruimtevaar der zijn verontschuldigingen aan. Hij zei Zich versproken te hebben en te hebben willen zeggen zodra er een einde is ge komen aan de internationale spanning. De Russische ambassadeur was zichtbaar ge schrokken toen Gagarin het woord vredes verdrag uitsprak. Gagarin zei dat volgens de Russische opvattingen de Amerikanen nog steeds tweeëneenhalf a drie jaar op de Russen achter liggen bij de ont wikkeling van zware raketten. NEWYORK (AP) De Russische kos monaut Gherman Titov heeft tijdens zijn laatste openbare optreden in de Verenig de Staten voor zijn terugkeer naar de Sov jet-Unie verklaard, dat zijn voornaamste indruk van de Verenigde Staten „de vriend schappelijke houding van het Amerikaanse volk" is. Majoor Titov en zijn vrouw Ta mara zijn per vliegtuig via Canada naar de Sovjet-Unie vertrokken. Op een vergade ring van de nationale raad van Russisch- Amerikaanse .vriendschap zei majoor Ti tov „Ik heb onze volgende kosmonaut reeds ingelicht over de fouten, die ik ge maakt heb bij het maken van filmopna men in mijn capsule, opdat nummer drie betere foto's van zijn reis mee terug zal nemen". MOSKOU (AP) Premier Kroesjtsjev Advertentie vraagt voor direct of later 5-daagse werkweek; goed loon; ruime personeelskorting; voor forensen reisvergoeding; vakantie kan geregeld worden. Schriftelijke of persoonlijke sollici taties aan Lange Nieuwstraat Telefoon 5205 Marktplein IJmuiden NEW DELHI (AP) Vice-president Sar- vepalli Radakrisjnan, is gekozen tot president van India, in welke functie hij de 77 jaar oude. dr. Radjendra Prasad opvolgt. Radakrisjnan is sinds 1952 vice- president en voorzitter van de senaat. Radakrisjnan werd gekozen voor een tijd van vijf jaar. Het presidentschap van India is meer een symbool aangezien de premier de leiding van de regering heeft. DUSSELDORP (DPA) Dr. Hans Lu ther, die van januari 1925 tot mei 1926 kanselier van de republiek van Weimar is geweest, is gisteren in de ouderdom van 83 jaar te Essen overleden. Dr. Luther was de laatst overgeblevene van de vier „grote" mannen van Locarno. Briand, Chamberlain en Stresemann, die tezamen met hem het Pact van Locarno ondertekenden, waren reeds lang voor hem gestorven. Luther, met wiens naam de invoering van de rentenmark en het sluiten van de Dawes-lening verbonden zijn, zei zelf nog kort voor zijn tachtigste verjaardag „Kunt u zich iemand denken die meer beleefd heeft dan ik". Hij heeft zijn belevenissen in een aantal geschriften geboekstaafd. Tot op hoge leeftijd bleef hij werkzaam. ELISABETHSTAD (Reuter) De rege ringsleider van Katanga, Tsjombe, heeft medegedeeld dat hij in de komende dagen naar Leopoldstad zal gaan om zijn over leg met de Kongolese minster-president Adoela, voort te zetten. Dit is meegedeeld door een woordvoerder van de Verenigde Naties in Elisabethstad. heeft beweerd, dat nog nooit een Ameri kaanse raket de maan geraakt heeft. De Russische premier noemde niet 'met na me de Amerikaanse Ranger IV die op 26 april gelanceerd werd en die volgens de Amerikanen de maan aan de achterzijde geraakt had. Hij zei: de Amerikanen heb ben verschillende malen geprobeerd de maan met hun raketten te raken. Zij heb ben aangekondigd zodat de gehele wereld het kon horen, dat zij raketten naar de maan gelanceerd hebben maar deze wa ren elke keer mis. De Russische tegen hanger op de maan wacht reeds lang op een Amerikaan, maar te vergeefs en hij krijgt het zo eenzaam", aldus Kroestsjev in een toespraak voor spoorwegpersoneel in het Kremlin. PASADENA (Californië) (AP) On zin. De Ranger IV heeft de achterkant van de maan geraakt, was de reactie van een woordvoerder voor het laborato rium voor straalvoortstuwing te Pasadena in Californië. De geleerden van het labo ratorium die de raket met een schotelvor- mige antenne volgden, zeiden dat de ra ket na een vlucht van 64 uur de maan raakte. Dit was de eerste maal in zeven pogingen. Het treffen kon vastgesteld wor den door volgstations en radioseinen van de raket en de wetten van de natuurkunde en mathematica. Dat is dezelfde wijze, waarop de Russen vaststelden dat hun eigen Lunik II op 13 september 1959 de voorzijde van de maan raakte. Een woordvoerder zei, dat de Ranger IV een radiobaken aan boord had dat gedu rende de gehele vlucht werkte. De seinen hielden plotseling op toen de raket achter de maan kwam. Alle berekeningen hebben erop gewezen dat de raket in de invloeds sfeer van de maan kwam. Zij kwam niet achter de maan vandaan. Wij wisten toen dat zij inderdaad op de maan terecht ge komen was. Voor zover wij weten was dit de eerste keer dat een raket die kant van de maan geraakt had, aldus een Ameri kaanse woordvoerder. NEW YORK (AP) De Amerikaanse astronaut Scott Carpenter zal in de ruimte experimenten verrichten die tot doel heb ben te helpen bij de ontwikkeling van de ontmoetingstechniek in de ruimte, aldus heeft een autoriteit van het Mercury-pro ject meegedeeld. Walter C. Williams, di recteur van de operaties van het program ma. heeft verklaard, dat Carpenter een aantal taken zal krijgen die verschillen van die van de astronaut Glenn tijdens zijn eerste ruimtevlucht op 20 februari. Carpenter zal donderdag of spoedig daarna drie omwentelingen om de aarde maken, een veelkleurige ballon van 75 cen timeter doorsnee lanceren en nagaan wel ke kleuren het best zichtbaar zijn. Williams deelde mee, dat Carpenter ook zal nagaan hoe lang en hoe nauwkeurig hij de Atlas stuwraket kan volgen nadat deze Zich losgemaakt heeft van de draag- raket en in haar eigen baan gegaan is. Hij zei te hopen, dat de proeven de techni ci een betere indruk zullen geven hoe het moeilijke vraagstuk aan te pakken van het bij elkaar brengen van de twee ruim tecapsules terwijl zij in een baan zijn. Het Amerikaanse Bureau voor de Ruim tevaart, (NASA), zo zei hij, legt zich toe op het vervolmaken van de ontmoetings techniek als het snelste middel zijn doel te bereiken een bemande raket op de maan te brengen en terug. Williams zei dat een dergelijke maanraket in een baan om de aarde gebracht zal worden in twee fasen, geassembleerd zal worden in de ruimte en daarna naar het doel gezonden. De kleine stuwraketten zullen gebruikt worden voor het lanceren vanaf de aarde. Hij schat dat met een dergelijke werk wijze een of twee jaar bespaard kunnen worden en dat een bemande raket reeds in het voorjaar van 1968 op de maan zal kunnen landen. Het grote Baloeba-vluchtelingenkamp te Elizabethstad is ontruimd. De be woners, die vaak in ellendige omstan digheden leefden, zijn per trein over gebracht naar Kamina. Advertentie Eén stalen body! GemaaM door vakmensen met een (voor deze tijd) uniek gevoel voor degelijkheid. Bij de proefrit zal men U tonen: dé Volvo heeft een zelfdragende, geheel stalen carrosserie. En over veilige bescherming gesproken; in een Volvo bent u gepèntserd! Ook daarom zijn steeds meer autokenners VOLVANVOLVO! Mtrten is rel nn product ef Swedish engineering!* fmportrie» voor Hedorlnndz NIH AM N.V. Oen Haag Koninginnegracht 10-11 - Tel. (070) 182066 Gebruik uitsluitend originele enderdel*» CAMBRIDGE (Reuter) Geleerden van het technologisch instituut van Massachu setts zijn er in geslaagd om naar de maan afgeschoten lichtstralen met een telescoop op aarde terug te ^ontvangen. De licht stralen werden afgeschoten met behulp van een Maser-installatie, een nieuwe en revolutionaire optische apparatuur, die krachtig versterkte en geconcentreerde lichtstralen in een gewenste richting kan uitzenden. Het teruggekaatste licht werd door een telescoop in Cambridge opgevangen twee enhalve seconde nadat dertien stoten van rood licht op de maan waren afgevuurd, .V. Gemeenschappen die onevenredig zwaar te lijden hebben onder de woningnood heb ben recht op bijzondere toewijzingen. Hierbij moet aandacht worden geschonken aan de inwoningen, de krotten en de toe neming van de woningbehoefte als gevolg van verruiming van de werkgelegenheid. Om dit te kunnen verwezenlijken, is een meerjarige programmering en contigente- ring van de woningbouw en slagvaardig, sneller reagerend beleid nodig. Dit zei gisteren mr. F. H. J. J. Andries- sen, directeur van de stichting „Katholiek Instituut van Volkshuisvesting" op het con gres „Dubbele Woningnood", dat in Utrecht werd gehouden op initiatief van 22 ge meenten met een statistisch woningtekort van meer dan 5 pet. De ongewenste inwoningen vormen de grondslag van de woningnood, zei mr. An- driessen. Maar er is meer nood, meer dan 130.000 woningzoekende huishoudens wo nen te klein, velen wonen gescheiden van hun gezin, omdat in hun werkgemeenten geen woning is, bejaarden moeten de voor hen aangepaste huisvesting ontberen, ter wijl alleenstaanden het eigen home mis sen. De nood van de uitgestelde huwelij ken is een gegeven dat nergens wordt ver werkt. Na 1965 komt een huwelijksgolf die gedurende enige jaren de toeneming van de woningbehoefte ver zal uitstuwen boven de toeneming nu. Gezien de aard van de woningbehoefte is de bouw van meer woningwetwoningen noodzakelijk alsmede een ander subsidie beleid, dat tenminste uitgaat van handha ving van de subsidies op de nieuw te bou wen woningen en op die, welke de laatste jaren tot stand gekomen zijn, aldus mr. Andriessen. Hij zei te vrezen, dat bij een voortzet ting van de huidige tendenties juist een aantal economisch belangrijke gebieden onevenredig lang de druk van de woning nood zullen voelen, hetgeen naar zijn me ning, niet alleen sociaal naar ook econo misch onverantwoord is. Uit een forumdiscussie bleek, dat de vertegenwoordigers van de gemeenten met een „dubbele woningnood" het in gro te mate eens zijn over de manier waarop 't woningprobleem moet worden aangepakt: extra toewijzing van bouwvolume aan de ze gemeenten. Het toewijzen van woning- bouwcontingenten voor meer dan één jaar achtte het congres, mede met het oog op de afschrijvingspolitiek van de industriële bouw, een gebiedende eis. Als algemene middelen ter leniging van de woningnood werden genoemd: opvoering van de woningproductie door industriële bouw en bevorderen van het opschuiven van gezinnen die een hogere huur kunnen betalen, naar woningen in een hogere huurklasse. Het forum bestond uit de burgemeesters van Rotterdam en Enschede, de wethouder van volkshuisvesting van Eindhoven, het Tweede Kamerlid mr. Aantjes, mr. An driessen en de heer H. K. Duhoux, direc teur van de Rotterdamse dienst volkshuis vesting. De terzake betrokken overheden zullen een verslag van het congres ontvangen. Op 1 juni zal in Groningen het derde crematorium in Nederland officieel wor den geopend met toespraken van de voor zitter van de Crematoriumvereniging Ne derland, de heer J. Hasper, ds. N. J. Raid uit Kopenhagen, president van de International Cremation Federation, de burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin, en de voorzitter van de bouwcom missie, prof. J. G. van der Ven. Het is het eerste crematorium dat door samenwerking van twee crematievereni gingen in Nederland wordt gebouwd, de Vereniging voor Facultatieve Crematie in Den Haag en de Vereniging voor Cre matie, A.V.V.L. te Amsterdam. Deze ver enigingen hebben in 1950 tezamen een nieuwe vereniging opgericht: de crema toriumvereniging Nederland, die zich ten doel stelt crematoria in Nederland te stichten en de exploiteren. De vereniging heeft ook plannen gereed voor de bouw van drie nieuwe crematoria: in Den Haag, Amsterdam en Rotterdam. De gemeentebesturen zijn daarmede reeds akkoord gegaan. De goedkeuring van de Kroon tot oprichting van deze drie cre matoria is reeds ontvangen. De 49-jarige Tilburgse fabrikant T. Kammann is naar Gretna Green in Schot land vertrokken om zijn 17-jarige doch ter terug te halen die daar wil trouwen met de 23-jarige Herman Kusters uit Til burg. Het tweetal verdween vorige week uit Tilburg, samen met de 25-jarige broer William van Herman, die nog een schuld van 1000,- bij zijn hospita had. William had ook een dure sportauto gehuurd voor één dag, maar deze niet teruggebracht, Het paar in Gretna Green kan pas na een periode van drie weken trouwen, zo dat de vader nog ruimschoots de tijd heeft om in te grijpen. Hij heeft tegen Herman een aanklacht wegens schaking ingediend Zijn 25-jarige broer William is intussen in Rotterdam gepakt, toen hij de sportwagen wilde verkopen. De heer Kammann is Duitser van ge boorte en bezit nog steeds de Duitse natio naliteit, hoewel hij al 40 jaar in Nederland woont en accentloos Nederlands spreekt Ook zijm kinderen bezitten dus de Duitse nationaliteit. In Eddinburgh wil hij zich van de hulp verzekeren van de Duitse consul-generaal. Het meisje had dezer dagen een telegram gestuurd aan haar in militaire dienst zijn de oudere broer in Soesterberg. Daarin stond dat zij naar Duitsland zou gaan. Het blijkt een poging geweest te zijn haar werkelijke plannen te camoufleren. De Nederlandse politie heeft reeds tot de Schotse autoriteiten een verzoek tot voorlopige aanhouding van Ineke en Her man gericht. Een verzoek tot uitlevering is in overweging. Op grond van het Neder lands-Engelse uitleveringsverdrag is uit levering mogelijk. De maximumstraf die op schaking staat, is zes jaar. De broer van Herman, de 25-jarige William, die zich voor doctorandus en jour nalist in dienst der Verenigde Naties pleegt uit te geven, werd gearresteerd toen hij poogde de in Tilburg gehuurde sportauto te verkopen. De politie vermoedt, dat hij zijn broer en het meisje naar Oostende heeft gebracht, vanwaar zij per boot ver der zijn gereisd. In Gretna Green heeft het meisje aan verslaggevers verklaard: „Ik ga niet terug voordat ik met Herman getrouwd ben, ook al komt mijn vader mij halen". Amsterdam. Geslaagd voor het doctoraal exa men naturkunde: A. G. van Ejfeijken. IJmuiden; voor het kandidaatsexamen wis- en natuurkun de L. G. Mostertman, Beverwijk, Men hoopt het Maser-apparaat zover te kunnen ontwikkelen dat het mogelijk zal zijn elektrische energie over te brengen naar aardsatellieten, die zich op grote af stand van de aarde bevinden. (AP) Hoewel het rode licht voor een maanbéwoner duidelijk zichtbaar zou zijn geweest, heeft niemand op aarde iets ge merkt van dit experiment.van het Massa chusetts Institute of Technology (M.I.T met een Maser (Molecular Amplification by Stimulated Emission Radiation) van de Raytheon Company. De optische Maser is drie aar geleden ontwikkeld door dr. Charl es H. Townes, oud-hoogleraar in de na tuurkunde aan de Columbia-universiteit en thans deken van het M.I.T. De Maser bestaat onder meer uit een vijftien centimeter lange robijnrode kristal len staaf, iets dikker dan een potlood Met deze staaf wordt zichtbaar licht ver sterkt en in de gewenste richting geleid Het licht van vier krachtige lampen wordt samengebundeld in de Maser. Daar door ontstaat een hoge energiepiek, die het uiteinde van de Maser via een telescoop van dertig centimeter verlaat. De lichtbundel is zo geconcentreerd, dat hij op de maan vrij nauwkeurig de be rekende plaats trof. Elk van de vier lampen produceerde de lichfenergie van een gloeilamp van twee miljoen watt. De maan weerkaatst echter zo slecht en in de ruimte gaat zoveel licht verloren, dat slechts een klein deel van de uitgezonden luchtbundel weer opgevan gen werd in de ontvangsttelescoop van 120 centimeter. Met een tweedaagse bijeenkomst in het RAI-gebouw in Amsterdam hebben ruim 1100 leden van de drie Nederlandse distric ten van de Rotary International gisteren en vandaag het 40-jarig bestaan van hun organisatie geaccentueerd. Drie sprekers hebben daarbij een voordracht gehouden over het onderwerp „leiderschap". Prof. dr. M. A. Beek, die sprak over „geestelijk leiderschap", wees er op, dat er in onze onoverzichtelijke wereld een sterke behoefte is aan leiders, maar dat er tege lijk door de ellende van het ontaarde leiderschap in de politiek een diep wantrouwen is gegroeid tegen het leider schap. „Het gaat om waarachtige leiders, niet om sterke mannen, dat wij thans roe pen", aldus prof. Beek. Vandaag zou prof. mr. N. E. H. van Esveld spreken over „leiden en volgen in het bedrijfsleven" en ir. Th. P. van den Bergh over „leiding van een nationaal be' drijf in een internationale onderneming' Tijdens de eerste plenaire zitting op de ze landdagen is ook het woord gevoerd door de commissaris der koningin in Noord- Holland, dr. M. J. Prinsen en door een Engelse vertegenwoordiger van de Ro tary International. De behandeling van de Baarnse moord zaak, die was' bepaald op begin juni, is enkele maanden uitgesteld. Het gerechte lijk vooronderzoek is nog niet gesloten. De postadministratie van Nederlands Nieuw-Guinea zal op 18 juli 1962 twee bijzondere frankeerzegels in de waarden van 25 en 30 cent zonder toeslag uitge ven ter gelegenheid van de vijfde Zuid Pacific-conferentie, die te Pago Pago wordt gehouden. De voorstellingen op bei de zegels, die zijn uitgevoerd in drie-kleu ren rasterdiepdruk, zijn ontleend aan kleu rendia's en vertonen afbeeldingen van een tropisch strand. De ontwerpen zijn ver vaardigd door de Haarlemse kunstenaar J Pander. De zegels zijn verkrijgbaar van 18 juli tot en met 17 augustus 1962 en ze blijven geldig tot en met 31 december 1963. Binnenkort zal men van Eindhoven uit in zes minuten naar het „Nabije Oosten" kunnen vliegen. Dit nabije oosten is dan het Arabische restaurant La Kashba, dat vorige maand in Heeze werd geopend. Ex ploitant Albert Mullens van dit zeer bij zondere eethuis heeft voor dit stoute plan de medewerking gekregen van de Belgi sche luchtvaartmaatschappij Sabena. De uitvoering van het plan wacht alleen nog maar op de totstandkoming van een voor lopige helihaven in Heeze. Om zijn eethuis nog exotischer te maken laat de heer Mullens nog een muur om het restaurant optrekken waarop een enorm woestijnlandschap zal worden ge schilderd. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging „Onze luchtmacht" heeft het initiatief genomen tot het oprichten van een comité Thuisfront Militairen Nieuw-Guinea. Aan dit comi té zullen ook de koninklijke verenigingen Ons Leger" en „Onze vloot" medewer ken. Beoogd wordt te komen tot een nationale actie die, door bijdragen van het Nederlandse volk, de militairen zou kunnen bijstaan op ogenblikken dat zij vrij van dienst zijn en zich door mid del van sport, spel of studie kunnen ont spannen. Het hoofdbestuur van „Onze Luchtmacht" heeft reeds een comité ge vormd. Het erevoorzitterschap daarvan heeft de chef van de Luchtmachtstaf, luitenant-generaal H. P. Zielstra, aanvaard. Voorzitter van het comité is generaal- majoor b.d. S. Mante. De commandant van de luchtstrijdkrach ten in Nieuw-Guinea is verzocht de be hoeften te peilen. PTT gaat binnenkort in samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen proeven nemen om televisiesignalen te zenden via een speciale kabel welke langs de spoor baan aan de masten van de elektrische bovenleiding wordt bevestigd. De proeven worden genomen op het baanvak Den Haag-Leiden en houden verband met de plannen van PTT voor draadtelevisie in enkele wijken in Den Haag. Bij de proeven wordt nagegaan of de transmissie van tv- signalen vanuit het P T T-laboratorium in Leidsendam hinder ondervindt van de stroomvoorziening van de treinen. Per jaar komen ongeveer 5.000 Neder landers om het leven bij een ongeval. Ruim 1000 daarvan zijn kinderen beneden de twintig jaar. Daardoor wordt „het on geval" tot de belangrijkste doodsoorzaak voor kinderen. Onder de jongens vallen veel meer slachtoffers dan onder de meis jes. In de leeftijdsgroep van 19 tot 24 jaar worden zesmaal meer mannen bij ongevallen gedood dan vrouwen. In het Staatsblad is thans gepubliceerd het besluit tot wijziging van het Werktij denbesluit voor Winkels 1932. Een regeling is getroffen voor de verschuiving van de wekelijkse vrije halve dag van het winkel personeel. Een feestdag komt niet in aan merking voor toekenning van de vrije hal ve dag, tenzij de geldende werktijdregeling met zich meebrengt, dat de feestdag en de vrije halve dag samenvallen. In weken waarin een feestdag op een werkdag valt en de feestdag en de vrije halve dag niet samenvallen of in de aan die weken voor afgaande weken, alsmede in de eerste week van een opruimingsperiode, zal op de nor maal geldende vrije halve dag morgen wor den gewerkt, mits binnen vier weken hier voor compensatie wordt gegeven. Met betrekking tot de dagelijkse arbeids duur zal voortaan als regel gelden, dat slechts op de dag, waarop krachtens 'Je Winkelsluitingswet in een gemeente een koopavond wordt gehouden, het voor win kelpersoneel van 18 jaar of ouder toelaat bare maximum van negen uren, met één uur mag worden overschreden. Ten aanzien van de werkweek is een nieuwe bepaling opgenomen, volgens wel ke de wekelijkse arbeidsduur in gemeen ten, waar de arbeidstijd gedurende meer dan 180 dagen per kalenderjaar het nor male dag- en weekmaximum te boven gaat, door compensatie in de rest van het jaar toch gemiddeld 48 uren zal moeten bedragen. Ook Rotterdam gaat zijn drinkwater flu orideren om het tandbederf tegen te gaan een maatregel, waarin ook 28 gemeen ten in de omtrek zullen delen. De gemeenteraad nam donderdag, na een debat van bijna vier uur dit besluit met slechts de stem v^n het enige S.G.P.- raadslid. de heer C. N. van Dis, tegen. Aanvankelijk had ook de A.R.-fractie ver schillende bezwaren, maar na een verde diging door de wethouder van Volksge zondheid, de heer G. Z. de Vos, werd ook van die zijde steun gegeven aan het voor stel. De fluoridering van het drinkwater een mg. Luoride per liter water gaat Rotterdam jaarlijks 160.000 gulden kosten, of 16 cent per watergebruiker, want deze extra kosten worden uiteraard doorbere kend. Aanschaffing en afschrijving van de doseerapparaten zijn daarbij inbegrepen. Door de maatregel zal in de toekomst, zo verwacht men, ongeveer vijftig percent minder tandbederf voorkomen, althans bij de kinderen, die van hun geboorte af gefluorideerd water hebben gebruikt.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4