Besprekingen over de vrije zaterdag hadden in België nog geen resultaat Weinig eenheid bij handel I i Sport in de IJmond KERKDIENSTEN Ziekzoekers, stoottroepers van de „bollengezondheidsdienst" If IJmondverenigingen vandaag en morgen HAVENBERICHTEN FILM EN FILMWERELD ZATERDAG 12 MEI 1962 5 Noorse tanker in Perzische Golf gestrand Jan Veerman exposeert in Walserij Oost Voor lastig haar DAMESKAPSALON J. H. HAGEDOORN snelle levering deskundige plaatsing MARKTPLEIN 29 - TEL. 7541 BRUIDSBOEKETTEN P. v. d. BERG Burgerlijke Stand Velsen Komt er ook in België een vrije zaterdag voor de vishal? Voorlopig is er op dit gebied nog niets zeker. In de loop van vorig jaar heeft de visgroothandel er de kwestie ter sprake gebracht. Maar toen daarna de reders enkele eisen hebben gesteld, heeft men van de handelaren niets meer vernomen. Een moeilijke kwestie hierbij is, dat de zeevisgroothandel in België maar voor een klein deel georganiseerd is. Het schijnt voor de handelaren moeilijk te zijn een eensgezinde houding te bepalen. Hoewel ook veel grote reders wel wat voor een vrije zater dag voelen, is er daardoor nog weinig tastbaars uit de bus gekomen. In principe concentreert de aanvoer van vis in Oostende, de grootste Belgische vis sershaven, zich op de eerste drie dagen van de week. Donderdag is de verkoop van vis zeldzaam, vrijdags wordt er 's win ters helemaal geen vis verhandeld. Zater dag is de verkoop van vis ook maar zeld zaam, behalve dan wat betreft de langoes- ten, de kleine kreeft, 's Zomers is dat an ders, want dan is er aanvoer voor het toerisme. Juist dit laatste element maakt de vrije zaterdag in België niet zo gemak kelijk te verwezenlijken. Tong en garnaal komen dan zaterdags aan de markt om in het weekeinde in de vele etablissemen ten te worden aangeboden. Wat hebben de reders nu tegenover de vraag van de zeevisgroothandelaren van Oostende gesteld? In de eerste plaats wil len zij in elk geval een regeling voor de gehele Belgische kust en niet alleen voor Oostende. Dan wil men sprot en haring niet onder de regeling laten vallen. Het seizoen hiervoor begint pas half septem ber en de reders vinden, dat men de zaak eerst dan moet bekijken. Omdat men een regeling voor de gehele kust wil, heeft men de handelaren gevraagd contact op te nemen met de nevenorganisaties in Zee- brugge en Nieuwpoort. Dat de reders nog weifelend tegenover een vrije zaterdag staan is begrijpelijk, want er zou een interessante zaterdag- markt in de zomer komen te vervallen. Men heeft ook in elk geval al gestipuleerd, dat er zaterdags verkocht zou moeten wor den, als vrijdag een feestdag zou zijn, want anders zou men drie dagen achtereen zon der verkoop zitten. Zo gemakkelijk is het overigens niet, om uitzonderingen voor garnaal te gaan ma ken. Want in Nieuwpoort bijvoorbeeld stelt men, dat er bij garnaal ook altijd wat vis zit. Wat moet men daar dan mee doen? In de kleine plaatsen is men trouwens be zorgd over een mogelijke verschuiving, van daar juist, dat de reders de regeling in elk geval voor de gehele kust willen laten gel den. Gezegd kan. in elk geval wel worden, dat de problemen voor Oostende het ge ringst zouden zijn. Het verzoek van de groothandel bereik te de rederscentrale in juni 1961. De be roepsvereniging voor de groothandel ver zocht toen de zaterdagmarkt af te schaf fen en de verkoop op vrijdag er voor in de plaats te stellen. Pintje of vis De handel was namelijk van mening, dat de aanvoer op zaterdag hoofdzakelijk uit kreeftjes bestaat. Deze zou men ook vrijdag al kunnen kopen. Men steunde hier bij op de vijfdaagse werkweek. „De men sen komen nu vrijdagsavonds al aan, en het typisch toeristische visserijprodukt moet dus vrijdags al worden verkocht". Advertentie GARAGE L v. d. LEDEN R. CLAEZENSTR. 1 DAG en NACHT redeneerde men. De reders zijn het daar mee niet eens. Ze menen, dat een toerist, die vrijdagsavonds aankomt, nog wel een „pintje pakt", maar toch pas zaterdagmid dag aan een vis- of kreeftmaaltijd toekomt. De handel heeft ook gesteld, dat de Bel gische Spoorwegen vanwege de kleine hoe veelheden op zaterdag geen trein ter be schikking van de vismijn zullen stellen. Maar de reders hebben geïnformeerd en zijn door de Spoorwegen gerustgesteld. Er zullen camions beschikbaar worden ge steld voor verzendingen van de vismijn naar het hoofdstation van Oostende. Een ander argument van de handel: de vijfdaagse werkweek is in de meeste be drijven reeds verwerkelijkt, zij zal ook voor het visserijbedrijf in werking moeten tre den. De reders vinden dit laatste argument zeer zwak. De reders hebben daarna telefonisch con tact opgenomen. Men wilde wel wat meer weten, omdat er geen sprake was van een vast standpunt van de gehele beroepsver eniging in alle drie plaatsen. Op 22 februari van dit jaar kwam er pas een onderhoud met de voorzitter van de beroepsvereniging groothandel.Hij wees op de neiging tot een vrije zaterdag in het buitenland, waarmee hij kennelijk IJmui- den bedoelde, hij wees op de geringe aan voer en hij herhaalde het argument, dat de mensen nu al vrijdags kopen. De rederscentrale heeft daarna besloten contact op te nemen met alle leden, en van de groothandel hetzelfde gevraagd. Men stelde vast bij voorbaat, dat bij feest op vrijdag zaterdag zou moeten worden verkocht en men wenste bepaald geen af schaffing voor de garnaal. Haring en sprot zullen pas bij het begin van het seizoen worden besproken. De bedoeling was op 1 mei tot een regeling te komen, maar men heeft daarna niets meer van de groothan del vernomen en ook in het redersmilieu bleek wel van enige objectie sprake te zijn. Zodat de vrije zaterdag in België nog geheel op losse schroeven staat. Overigens zijn de verschillen met de Nederlandse situatie wel evident. Al is het alleen maar, omdat in Nederland de zaak door de werk nemers is aangesneden en niet door dc handel die doorlopend een afwachtend standpunt heeft ingenomen. Eensgezind is ze bepaald niet geweest, juist zoals dat blijkbaar in België het geval is. Daar is echter weer de situatie, dat men één Re derscentrale heeft. Kom daar hier eens om! ZATERDAG 12 MEI Harmonie, Castricum, 15-18 u.: Receptie Vitesse. Kennemer Theater, Zeestraat, Beverwijk. 20 u.: Veertig jaar Gieteling. Tavido speelt „Ninotchka". Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, IJmuiden-Oost, 20 uur: Advendo speelt „Vriendinnetje". Openbare leeszaal. Plein 1945, IJmuiden- Oost, open tot 17.30 u., filiaal Wijkerstraat- weg 77, Velsen-Noord, open tot 17 uur. R.K. leeszaal, Willemsbeekweg 96, IJ muiden-Oost, open tot 17.30 u., Sint Jozef huis, Velsen-Noord, tot 17 uur. Sint Jozefhuis, Velsen-Noord, 20 u.: Ju bileumfeestavond Monica's. Zomerlust, Santpoort, 20 u.: Optreden Jan van Dommelen (jeugd) en Vides. ZONDAG 13 MEI Sint Jozefhuis, Velsen-Noord, 12.15 u.: Instuif K.A.B. Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandtlaan. IJmuiden-Oost, 15 u.: Puzzelwandeltocht Xerion en Instuif. Walserjj-Oost, 15 u.: Expositie Jan Veer man. MAANDAG 14 MEI Patronaatsgebnuw, Willemsbeekweg, IJ- muiden-Oost 20 u.: Laatste bijeenkomst Vrouwengilde. Cultureel Centrum, 20 u.: Vergadering Fauna Felisena. Cultureel Centrum, 20 u.: P.S.P.-verga- dering. W(jkgebouw, Radarstraat, IJmuiden, 20 u.: Ledenvergadering N.C.V.B. IJmuiden- West. Gemeentelijk Wijkcentrum, Velsen-Nrd, 20 u.: Bijeenkomst N.C.V.B. Velsen-Noord. Openbare leeszaal, Plein 1945. IJmuiden- Oost, 14.30-17.30 en 19-21.30 u. Filiaal Wij- kerstraatweg 77, Velsen-Noord, 14-17 u. R.K. leeszaal, Willemsbeekweg 96, IJ muiden-Oost, 14.30-17.30 u. en 19-21 u. St. Jozefhuis, Velsen-Noord, 14-17 en 19-21 u. Hervormd Verenigingsgebouw, Schans, Beverwijk, 20 u.: Slotavond smalfilmclub IJmond-dubbel 8. Raadhuis Velsen: 11-12 u. Spreekuur burgemeester. Raadhuis Beverwijk, 9.30 u.: Spreekuur burgemeester, 11-12 u.: spreekuur wethou der van openbare werken. Eddie slaat zich er door (Rex-theater, IJmuiden-oost). Een film met Eddie Constantine betekent al tijd weer krachtpatserij, maar dan op zodanige wijze uitgevoerd, dat het meer op ballet lijkt. Op deze wijze worden de vechtpartijen dan ook ingestudeerd. Eddie heeft veel aanhangers, en dat is te be grijpen, want hij is een meeslepende fi guur, die niet allen stoer, maar ook hu moristisch is. Dat Eddie zich er altijd doorslaat is ook in deze film duidelijk. Zondagmiddag komen de tieners aan hun en haar trekken met „Conny en Peter maken muziek". Woensdag en donderdag een kostelijke film, die door velen al meer dere malen is gezien: „Monsieur Hulot met vakantie". Een festijn van de humor, zo als dat voor alle films van Jacques Tati geldt. Handel in minderjarigen C j t y. Deze Franse film van Walter Kapps met als oorspronkelijke titel Dé- tournement de mineurs, behandelt weer eerts hek probleem wan de handel ip blqm- ke slavinnen. En zoals meer gebeurt in dit soort van voorlichtingsfilm gaat aan het eigenlijke gebeuren een geschreven tekst vooraf die duidelijk tracht te maken dat niet sensatie, maar bezorgdheid over het lot van argeloze minderjarigen de drijf veer is geweest voor het maken van de film. Ondanks die huilerige inleiding ver raadt Handel in minderjarigen echter bij herhaling dat de pikante aspecten van het vraagstuk haar niet onwelgevallig zijn, zodat de goede bedoelingen van de film een ernstige twijfel onderhevig zijn, even als trouwens de capaciteiten van de heer Kapps als regisseur. (Vrijdag tot en met woensdag). Het schot in de rug Een sheriff met één oog, een bank overval, een verraderlijke moord, een on schuldige verdachte, een dorpsschone die de ware daders achterhaalt, kortom „Het schot in de rug" is een spannende „Wes tern" die geen kenner zal teleurstellen (zondagmiddag). Spaanse driften Het gaat er Spaans toe in deze al weer enige jaren oude film van Roger Vadim, de vroegere echtgenoot van Brigitte Bar dot die zijn toenmalige vrouw die rol toe bedeelde van het onervaren Franse meis je Ursula Desfontaines dat bij haar oom en tante op een Spaans landgoed de va kantie gaat doorbrengen. Daar is ze al gauw getuige van 'n gevecht tussen deze grafelijke oom die een verwoed vrouwen jager is en Lamberto een jongeman uit het dorp (Stephen Boyd) die de geschon den eer van zijn zuster komt wreken. Lamberto wordt buiten gevecht gesteld, maar keert later terug om de graaf te doden. Op zijn vlucht voor de politie wordt hij vergezeld door Ursula die al op het eerste gezicht verliefd is gewor den op Lamberto en in het slotgevecht vangt zij de kogels op die voor de moor denaar bestemd zijn. (Donderdag 17 mei). Beverwijk en Heemskerk In de bioscopen boven het kanaal is er veel vrolijkheid te beleven. Zo kan men vrijdag tot en met woensdag Shirley Maclaine en Dean Martin in actie zien in het Kennemer Theater, ,,'s Nachts kan van alles gebeuren" luidt de titel. Dat blijkt wel als men de film ziet. Zondagmiddag is het wat ruwer, want dan komt er een „Bloedig conflict" op het scherm. „Onder de neon van Pa rijs" is ditmaal de titel van de nacht voorstelling. Dinsdag en woensdag kan men „Heimelijke verhouding" zien. In het Luxor-t heater wordt tot en met woensdag „Een, twee, drie" van Bil ly Wilder vertoond, waarin Pamela Tif fin de wilde dochter van een Coca Cola baas is. Er komt een erotische secre taresse aan te pas, een Oostduits jon gen en natuurlijk de Oost-West-kwestie. Erg serieus wordt het echter niet. Donderdag komen „Zij, die met de liefde spelen" in actie. Een jonge arts heeft het in deze film erg moeilijk, maar hij overwint tenslotte. Gelukkig, mogen we constateren. Zondagmiddag kan men in „Star of India" de jacht op een sma ragd volgen. In het W. B.-t heater zal zaterdag „Het meisje met de rode bikini" de kij kers amuseren. Gezellig is het in elk ge val wel. Dat kan niet worden gezegd van degene, die door Edgar Allan Pee „Levend begraven" is in een van grie zelverhalen. Men kan het nu zien, als men in W.B. plaatsneemt. Zondag en maandag draait deze griezelhistorie. Zon dagmiddag komt men „Op verboden ter rein". In Marqette, Heemskerk, draven de Indianen over het doek, waarbij ijve rig „Pijlen der Kiwo" worden afgescho ten. Zij doen dat zaterdagavond en zon dagmiddag om kwart over twee. Dan moeten de Indianen het theater verla ten, want om vier uur wordt een „Teen- agerschlagerparade" gedraaid en dat is niets voor Indianen. Om acht uur ko men we dan in Noorwegen terecht, waar „Winden waaien om de rotsen". Ook woensdag is dat nog het geval. De volgeladen Noorse tanker „Hoegh Galleon" (31.308 brt) is in de Perzische Golf gestrand. De sleepboot „Elbe" die in Bahrein lag, is direct naar de „Hoegh Galleon" uitgevaren. Smit heeft ook de sleepboot „Oceaan", die op weg was van Bahrein naar Suez en die zich reeds in de Golf van Oman bevond, order gegeven te rug te keren en naar de Noorse tanker te gaan. De „Oceaan" zal Koeweit aanlopen en daar bergingsinspecteur R. Colthoff aan boerd nemen, die per vliegtuig naar Koeweit is gegaan. Op 50 mijl van Koeweit is de sleepboot „Zwarte Zee III" bezig met werk bij twee booreilanden. Mocht het nodig zijn dan zal deze sleepboot eveneens naar de „Hoegh Galeon" gedirigeerd worden Morgen, zondag 13 mei, wordt van 2 tot 5 uur in Restaurant Walserij Oost van de Hoogovens te IJmuiden een expositie gehouden van werken van Jan Veerman. Jan Veerman is in 1907 te Leiden ge boren. Hij was er buurman van Floris Verster. Bijna dagelijks mocht hij op diens atelier verkeren en hij heeft van deze mees ter veel kunnen leren. Later werd hij leer ling van de Haagse Academie voor Beel dende kunsten. Daar ontving hij onder richt o.a. van de leraren L. Manceau, L. van de Vlist en J. C. Roelandse. Op zeven tienjarige leeftijd ontving de jonge Jan, die toen nog in zijn geboorteplaats Leiden woonde, reeds de Koninklijke Subsidie. Hij is lid van de Federatie van Beeldende kunstenaars en woont thans te Haarlem. Advertentie brengen wij een le klas kapsel. Reggestraat 86 hk Rijnstraat - Tel. 4546 Midden in de Rivierenbuurt Bushalte Scheldestraat Zwem men Op de onderlinge wedstrijden van VZV, waarmee het winterseizoen werd besloten, zijn aardige prestaties verricht. Met name viel het zwemmen van Jelle Oortwijn op: hij zwom de 100 meter vrije slag in 1 mi nuut 3 seconden. Samen met Leni Kok is hij uitgenodigd deel te nemen aan de interkringwedstrijden, die zaterdag in Amsterdam worden gehouden. De uitslagen luiden als volgt: 50 meter schoolslag, 1013 jaar, meisjes: 1. Joke van Nielschuren 47,6; 2. Hennie Roelofs 51.3; 1013 jaar, jongens: 1. Dil van der Molen 45,3; 2. Gerard Schol 49,3. 100 meter schoolslag, meisjes 1417 jaar: 1. Leni Kok 1.43,2; 2. Marjo ten Wolde 1.49,9; jongens 1417: 1. Cor Boon 1.28,3; 2. Allen Oortwijn 1.34,8. 50 meter vrije slag, meisjes 10—13: 1. Annette Dubeblman 51,2; 2. Hennie Roe lofs 52,4. 100 meter rugslag, meisjes 1417: 1. Ellie Winkel 1.37,3; 2. Hanna Spanjaard 1.39,8. 100 meter vrije slag, jongens 1417: 1. Jelle Oortwijn 1.03.6; 2. Cor Boon 1.12.8; meisjes 1417: 1. Hanna Spanjaard 1.19,4; 2. Rennie Stevens 1.30,8. 50 meter vlinderslag, jongens: 1. Jelle Oortwijn 32,7; 2. Cor Boon 41,6. Advertentie Zondag 13 mei IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Nieuwe kerk, 10 u. en 17 u.: ds. H. van Niel; Bethlehemkerk, 10 u.: ds. J. van den Berg; 18.45 u.: ds. M. L. W. Schoch, jeugddienst; Jeugd- kapel, 10 u.: E. Aleman. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9.30 u.: ds. G. Assies; 17 u.: ds. G. H. Homans; Petra- kerk, 9.30 u.: ds. G. H. Homans; 17 u.: ds. J. A. Tiemens. Geref. Kerk (Vrijgemaakt), Rambonnet- laan, 9.30 en 17 u.: ds. D. Nieuwenhuis. Doopsgez. Gem., Helmstraat, 10 u.: Ge- zinsdienst zondagschool. Chr. Geref. Kerk, 10 u.: en 17 u.: ds. M. Vlietstra. R.-K. Kerk, Gregoriuskerk, 8.30 en 10.30 u; Petruskerk, 7, 8, 9.30, 11.30 en 17 u. Oud-Katholieke Kerk, 8 u.: vroegmis; 10 u: hoogmis. Leger des Heils, Edisonstraat 14, 10 u.: heiligingsdienst; 19.45 u.: openlucht bijeenkomsten; 20 u.: dienst Edison straat 14. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 u.: J. Schouten;, 11.15 u.: zondags school. Gemeente Gods, Cult. Geb., 10 u.: samen komst. Gereformeerde Gemeente, Cult. Geb., 10 u. en 17 u.: leesdienst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 u.. ds. L. Brink; 19 u.: ds. J. H. W. Dickhout. Geref. Kerk, Bethelkerk, 9.30 u.: ds. J. A. Tiemens; 17 U.: ds. G. Assies. Evang. ver. Elon, Elonkapel, f0 u.: en 19.30 u.: ds. Hessel. Jehova's Getuigen, Koninkrijkzaal, Vel- serduinweg 248, 19 u.: Wachttorenstudie. Verg. v. Gelovigen, De Ruyterstraat 73, 10 u.: verkondiging van de dood des Heren; woensdag 20 u.: bijbelbespreking. R.-K. Kerk, H. Laurentius van Brindisië, Willemsbeekweg, heilige mis 6, 8, 9.15 (Hoogmis), 11 en 12.15 u.; 18 u.: avond mis. Ver. van Vrjjz. Herv., Abeelenstraat 1, 10.30 u.: ds. G. Nijenhuis. VELSEN-ZUID: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 u.: ds. K. J. Dekker; 19 u.: pastoor D. N. de Rijk en ds. L. Brink, respectieve lijk van de Oud-Kath. Kerk en N.H.K., in het kader van de Oecumenische Kerk dag. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, Noorderkerk, 10 en 19 u.: ds. H. P. Huisman. Geref. Kerk, 10 en 17 u.: ds. A. C. van Nood R.-K. Kerk, St. Joseph, heilige mis; 6.45, 8, 9.15 en 11 u.: avondmis. Kerk van Jezus Christus v. de. Heiligen der laatste dagen, Wijkerstraatweg 81, 17 u.. dienst. Vrije Evang. Emanuël, Smit van Gelder straat 3, 10 u.: N. van den Berg. DRIEHUIS: R.-K. Kerk, St. Engelmundus, heilige mis: 7, 8.15, 9.45 en 11.20 u. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 9 u. en 10 u.: ds. J. C. Remijn; jeugdkerk in het Jeugdhuis, 10 u.: B. Fruyn; De Hoek steen, 10 u.: ds. G. H. van Willens- waard: Adventkerk (ziekenhuisdienst), 19 u.: ds. H. van Niel. Christ. Geref. Kerk, Pniëlkapel, 10 u.: ds. J. C. Maris; 16 u.: ds. J. J. Rebel. Geref. Kerk, 9.30 en 17 u.: ds. N. J. W. C. de Kluis. R.-K. Kerk, O.L.V. Kerk, heilige mis te 7, 8.15, 9.30 en 11.30 u. BEVERWIJK: R.-K. Kerk, St. Agatha, heilige missen te 6.15, 7 en 8 (kindermis), 9, 10.15 (hoog mis) en 11.45 u.; 19 u.: avondmis; O.L. Vrouw van Goede Raad, 6.30, 7.45, 9.00, 10.30, 11.45, 19 u.: avondmis; Regina Cae li, 7, 8.15, 9.30 (hoogmis) en 11.15 u.; 19.30 (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Een driftig gesticulerende Duitser, die op een door de weekse dag met ons door de bollenstreek reed, zag zo hier en daar mannen in een vertraagd slakkentempo tussen de bollen lopen. Zo nu en dan schenen ze iets op te rapen. Vol verbazing vroeg onze gast, of dat de reinheid nu niet ten toppunt was gevoerd. Zo'n paar stukjes papier mochten toch wel op dat veld liggen? We mochten van die mannen even op de tuin komen om te zien, wat ze liepen te zoeken. Symptomen van ziek ten aan de planten. In vaktaal heten deze hooggekwalificeerde vakmensen ziek zoekers. Voor een groot deel zorgen zij ervoor, dat de Nederlandse bloembollen zo gezond mogelijk zijn. In hyacinten, tulpen en narcissen kun nen minstens tien ziekten of aantastingen door parasieten voorkomen. De meeste daarvan zijn in de zomer ook wel aan de bollen te zien, maar de gevaarlijkste zijn alleen aan de bladeren van de plant te ontdekken. Virus-aantastingen zijn soms alleen maar in de bloemen te zien. Wil een kweker zijn „kraam" gezond houden, dan moet hij zorgen, dat er van het mo ment, waarop de neuzen van de bollen boven de grond komen, uitgekeken wordt naar afwijkingen. Hoe eerder een ziekte wordt ontdekt in een partij, hoe eerder men de aangetaste planten kan verwijde ren. Dat betekent ook, dat bijvoorbeeld de sporen van de vuurschimmel zich niet kunnen ontwikkelen en niet op andere plan ten terecht kunnen komen. Concentratie eerste eis Ziekzoekers moeten uitermate rustige mensen zijn, die zich goed kunnen concen treren. Heel wat aantastingen zijn in het begin slechts te zien aan een zwart puntje ergens aan de rand van het blad, een bob- belje of een streepje. Die puntjes en streep jes zijn meestal vernietigde cellen, soms met een ongelooflijke hoeveelheid sporen gvuld of met een dodende stof, zoals het virus. Als zo'n cel wordt aangeboord door een bladluis dan kan deze vliegend van de ene plant op de andere de smetstof vrij ververbreiden. Barst zo'n bobbeltje met sporen open dan kunnen een vrij groot aantal .planten in de omgeving worden be smet. Ziekzoeken is een moeilijk werk, dat de volle concentratie vergt. Ook bij een sner pende kou in het begin van maart of in de soms broeiende hitte tegen het einde van mei. Vandaar, dat zij zo dikwijls een ge legenheid om eeen praatje te maken niet voorbij laten gaan. De ogen raken door het staren op die groene massa snel ver moeid en moeten dan iets anders zien. Een kweker vertelde ons eens, dat hij zover gekomen was bij het ziekzoeken dat hij opeens een verschrikkelijk „vlaggende hyacint zag staan. Ik heb zwartrand! stond die plant te schreeuwen. Toen werd hij weer wakker. Hij had te lang gekeken, te intensief gewerkt en was half in slaap doorgelopen. Waar dat begonnen was wist hij niet, maar hij nam toch maar de moei te om een bed of wat over te doen. Loopt een ziekzoeker alleen en vindt hij niets dan gaat hij 's middags aan zich zelf twijfelen. Is alles zo kerngezond of loopt hij te suffen? We hebben er eens een horen vertellen, dat hij zijn baas op zocht en hem vroeg om mee te lopen. Toen ook die niets vond was hij weer ge rust. Op die tuin dan heeft de ziekzoeker on ze gast kunnen laten zien, waarop hij liep te azen. Er zat wat virus in deze partij narcissen. We zagen inderdaad na veel gezoek zo'n minuscuul streepje in een blad. Een of twee planten op zo'n heel bed zijn een flink aantal bij sommige kwekers! Toen onze gast dit allemaal zag en hoor de kreeg hij een diep respect voor de gron. digheid, waarmede de Nederlandse kwe kers te werk gaan. Hij begreep best, dat prof. v. Slogteren deze ziekzoekers eens de stootroepers van de „bloembollenge zondheidsdienst" noemde. Na veel en uitgebreid bedanken stap ten we weer in de auto, waar onze gast bekende toch maar liever zijn trommels drumstellen en pauken te blijven vervaar digen. Ook niet gemakkelijk natuurlijk, maar je wist tenminste waar je aan toe was. Als het volgend voorjaar in Hoch-Sauer- land de bollen in zijn grote tuin bloeien dan weet hij, dat het geen toeval is, dat de bloemen mooi zijn. Ook zal hij met meer begrip de prijzen betalen, die voor de bollen worden gevraagd. msmmj u.: avondmis; St. Jozef 8.30, 19 u.: (hoog mis). Vrjje Evang. Gem., Koningstraat no. 117, 9 u. en 20 u.: N. de Geer. Maranatha, Breestraat 33, 10 u.: J. van Ameirooy. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 u.: ds. G. W. IJzerman; Irenekapel, 10 u.: ds. G. van Schuppen; De Opgang, 10 u.: ds. M. C. Don, H. Avondmaal; Ooster- wijk-Meeresteyn, Chr. L.T.S., 10 u.: vic. H. Zwiers; Jeugdkapel „De Opgang", 10 u.: de heer G. J. Offerhaus; zondagclub „De Schans", 10 u. Vrjjz. Herv. Kerk, Prinsesselaan, 10 u.: ds. J. A. Mulder. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 u.: ds. C. Meyer; 17 u.: ds. Joh. Knol; Geref. Kerk, Oosterwij k, wijkgebouw Dommel - singel 4a, 8.45 u.: ds. Joh. Knol; 17.45 u.: ds. C. Meyer. Chr. Geref. Kerk, Prinsesselaan, 15 u.: ds. Vlietstra. Leger des Heils, Jan Alsweg 32. 10 u.: Heiligingsamenkomst; 12 u.: zondag school; 16.30 u.: kindersamenkomst; 20 u.: Verlossingsamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 u.: ds. J. M. Klein Wassing; Bevestiging ds. J. Borghardt; 14.30 u.: ds. J. Borghardt, in trede. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 u.: ds. M. Wendte. Geref. Morgensterkerk, Constantijn Huij- gensstraat, 9.30 en 17 u.: ds. A Eykema. R.-K. St. Laurentiuskerk, H. Missen 6.30 en 7.45 u.; Hoogmis 9.15 u.; Kindermis 11 u.; Avondmissen 12 en 17.15 u. O.L. Vrouw van Lourdeskaped, H. Mis sen 8.15 en 10 u. CASTRICUM: R.-K. Kerk, 6.45, 7.45, 9.00, 10.45, 12.00 en 18.00 u. Ned. Herv. Gem., 10.30 u.: ds. Rasch. Ger. Kerk, 10 en 17 u.: ds. IJ. van der Zee. Doopsgez. Gem., 10.30 u.: ds. Luikinga. Vrijdag kwamen In IJmuiden aan: Louise Schupp van Rekfekjord: Freddy, Halmstad; Er na Witt, Hamburg: Ask, Antwerpen, bijladen IJmuiden; Flevo, Rotterdam; Brinda, Hull; Clo thilda M., Colchester, ledig voor IJmuiden; Maas- kerk, Hamburg; Eidsfoss, Rouen; Fern valley, Dakar; Regina. Londen: Monica M., Londen: Kutsalo, Londen; Christian Stark, Kramfors; El- sa, Norrsundet, hout voor Zaandam; Anholt, Kingslyn; Yewhill, Swansea; Patria, Rotterdam. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Jonna van Lagos; Simonskerk, Antwerpen. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Lauwersborg naar Helsingborg, kunstmest van IJmuiden; Djer- ba. Antwerpen: Rheingold, Aalborg; Jarmona, Bahia: Atlantide, Basse Indre, walsmateriaal van IJmuiden; Jason, Dordrecht: Pial, Great Yar mouth: Amigo, Colchester, kunstmest van IJmui den; Wedlooper. Antwerpen; Hannes Fesefeldt, Aalborg; Aardenburgh. Stockholm; Axel, Delf zijl; Leonidas, Tripoli, van Buitenhuizen; Gerd, Esbjerg; Helène Clausen, Bilbao; Pulptrader, Pancio. ledig van Velsen; Agais, Hamburg, wals materiaal van IJmuiden; Goote, Liverpool; Swift, Harlingen; Amnion, Hamburg; Embla, Stock holm; Illstein, Los Angeles; Agnes, Hamburg: Halcience, Sunderland; Philetas, Lissabon; Labo tas. Kopenhagen; Zaankerk. Kaapstad. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Diogenes naar Curagao; Amuna, Harstad: Louise Schupp, Rekkefjord: Brouwersgracht, Rotterdam; Monica M„ jonden; Ask, Malmö, buizen van IJmuiden: Jaafstroom, Shoreham; Boleslaw Bierut, Gdynia; Margthon, Paramaribo; Berkelstroom, Liverpool. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie ONZE SPECIALITEIT BLOEMENMAGAZIJN - KWEKERIJ KENNEMERLAAN 171 - TELEFOON 4663 BEVALLEN: D. A. V. M. Lampe-Hint- zen, d„ Zeeweg 142, IJmuiden (oost); J. Hennevanger-de Groot, d., Lange Nieuw- straat 312, IJmuiden; F. E. Zeeuw-Daams, z„ Scheldestraat 82, IJmuiden; W. Sip- man-van der Linden, z., Dolfijnstraat 266, IJmuiden; A. Verbon-Kok, d„ Eksterlaan 10, IJmuiden (oost). ONDERTROUWD: D, Groen, Marconi straat 26, IJmuiden en G. Scholten, Broek- bergenlaan 5, Santpoort; J. J. Stuurman, Judith Leysterstraat 2, Haarlem en G. M. Jongejans, v. d. Bergh v. Eysingaplantsoen 2. Santpoort; H. Bosman, Elzenstraat 4, IJmuiden (oost) en P. G. Velde, Duin en Kruidbergerweg 6, Santpoort, t.a. IJmui den, Steenbokstraat 14; H. Korf, de Clerq- straat 98, Amsterdam en T. Boonstra, de Noostraat 150,TJmuiden (oost); D. A. Vis ser, Edisonstraat 46, IJmuiden en J. A. Gouda, Velserduinweg 54, IJmuiden (oost); R. van Manen, Meeuwenlaan 47, IJmuiden (oost) en H. Zwart, Enschedé- straat 40, IJmuiden; H. de Jong, Cilier- straat 31 hs, Amsterdam en E. G. Moeke, Hagelingerweg 76, Santpoort; K. Lager- weij, J. T. Cremerlaan 5, Santpoort en R. Weijdom. Bloemveldlaan 38, Haarlem, t.a. Santpoort, J. T. Cremerlaan 5; J. G. Nies ten, Boeweg 83, Beverwijk en K. E. Alles, Duinvlietstraat 64, Velsen (noord), t.a. Be verwijk, Borneostraat 35; L. J. Leijenaar, Huijgensstraat 67 rd„ IJmuiden en N. van Ham, Eikenlaan 11, IJmuiden (bost), t.a. Velsen (zuid), Stationsweg 69; W. J. Dam, Raadhuisstraat 4, IJmuiden (oost) en A. A. M. Kroon, Meervlietstraat 54, Velsen (zuid), t.a. IJmuiden (oost), Strengholtstr. 35; G. C. van der Plas. a/b Woonschip As sen. 193, Zijkanaal F-O. Haarlemmerliede en Spaamwoude, en: H. A. M. Meegdes. Wilgenstraat 30, IJmuiden (oost). OVERLEDEN: E. Toon, 54 jr., echtge note van: H. Schol, van Speiikstraat 37, IJmuiden (oost); K. T. Engelsma, 87 jr., weduwe van B. Dijkstra, Fazantenlaan 19, IJmuiden (oost); T. Koger, 84 jr.. weduwe van A. van Houwelingen, Wijk aan Zeeër- weg 127, IJmuiden; A. de Graaf, 82 jr., weduwnaar van P. van der Stelt, Napier straat 15, IJmuiden. GEHUWD: W. Balk- T. P. M. Hooge- duin, Velsen (noord), Heirweg 11; G. J. L. Geerse-G. van der Hoef, IJmuiden, Pleia- denplantsoen 69; J. Pruis-M. J. Visser. IJmuiden, Mercuriusstraat 14; C. J. Her- kemij-G. M. Nierop Groot, IJmuiden, Mer curiusstraat 26: W. F. Scheenstra- H. A Vos. Leiden. Maasstraat 12; E. van Dok- A. M. van Croonenborg, IJmuiden, Gra- hamstraat 210; H. J. B. Weenink- E. J. W. van Schelt, Velsen (noord), Dijckman- mansstraat 1; M A. Barnhoorn-A. A. Arisz, Heemstede, Leidsevaartweg 19.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5