LEGER D ;sheus: leef voor uw medemens Il IB33 ei GD ll Jubilerend Leger brengt, vanuit de rijkdom van het evangelie, licht in het levensduister van velen 13.000 daklozen Geen zedepreken 75 jaar Leger des Heils Nooit „hopeloos" Laatste bijstand Goodwill-arbeid Het leger te boek Benny Goodman naar Rusland Majoor Bosshardt „Schudt ze wakker" Braque morgen tachtig jaar een voorrecht voor hem en zijn tijdgenoten Auteur Hermans en uitgever Van Oorschot met hun ruzie thans voor de rechter Michel van der Plas tóch B. G. F. Brinkel De negen muzen ZATERDAG 12 MEI 1962 7 B-M De radio geeft zondag De radio geeft maandag T elevisie programma Vijfenzeventig jaar geleden begon het Leger des Heils met zijn arbeid in Nederland. In een tijd van armoede en verpaupering richtte het zich tot de in onverschilligheid verzinkende massa met dezelfde boodschap waarmee het ich tot de vaak niet minder onverschil- ige welvaartsburgers van 1962 richt: „De rijkdom van het geloof gaat alles te boven!" (Van onze Amsterdamse redacteur) Ze zijn met zijn achten en wachten zwijgend op het binnenplaatsje. Het is twaalf uur. Geen van nen heeft van morgen iets gegeten. Om kwart over twaalf zullen zij weten of er voor hen nog iets is achtergebleven in de ketels, waarin het eten voor de verpleeghuizen van het Leger des Heils is gekookt. Er is altijd wat over: de kok houdt immers rekening met zijn twaalf uur-klanten, die al tijdig hun post hebben ingenomen, als honden voor de deur van een slagers winkel. Acht zijn het er vandaag, soms zijn er vijf, maar ook wel eens veertien of twintig. Dit gebeurt in een welvaarts staat in het jaar 1962. Er zijn mensen onder ons die honger hebben, mensen voor wie die hap eten van het Leger des Heils het enige voedsel is dat zij op een dag tot zich nemen. Honger, ar moede, eenzaamheid, geen bed om te slapen. Het bestaat allemaal nog in deze tijd van verzorging van wieg tot graf, van bromfietsen, televisietoestellen, koelkasten en vakantiereizen naar de Middellandse Zee. Er zijn nog steeds mensen in nood. Als wij 's avohds de televisie uitdraaien, de kachel laag zetten en onze slaapkamer opzoeken, zijn er op datzelfde ogenblik duizenden mensen in ons land, die trach ten een plaatsje voor de nacht te vinden: in een beurtvaartschip, een hooiberg, een vrachtauto, een beschutte portiek. Mensen zonder huis, thuislozen. Bij een razzia die de Rotterdamse politie onlangs hield, wer den enige honderden mannen aangetroffen in geparkeerde auto's en zo maar langs de weg. Zeker, men heeft in ons land de vrijheid zwerver te zijn. Ons streven naar perfectionisme heeft echter een admini stratie in het leven geroepen, die iedere thuisloze feilloos registreert. Zo weten wij dat er 13.000 Nederlanders zijn die niet meer bezitten dan de kleren die zij dragen, die iedere dag opnieuw voor het probleem staan hoe zij zullen eten en waar zij zullen slapen. Er zijn mensen bij die uit betrekkelijk vrije wil dit be staan leiden en die het uitsterven slag der landlopers vormen. Maar onder die 13.000 daklozen zijn er maar betrekkelijk weinig van dit soort zwervers-landlopers. De meerderheid wordt gevormd door thuislozen, die tot dit armelijk bestaan zijn vervallen door huiselijke omstandig heden, door alcohol, door karakterstruc tuur of door een crimineel verleden. Zij zijn geen gelukkige mensen. Er staat voor de thuislozen een weg open om zich weer te scharen in de geor dende en van de wieg-tot-het-graf-verzorg- de maatschappij. Hij behoeft daartoe slechts de deur te openen van een van de zestien tehuizen voor thuislozen, die in Ne derland zijn te vinden. Zes van deze te huizen worden beheerd door het Leger des Heils en wij bepalen ons vandaag tot het Leger, omdat deze organisatie thans 75 jaar een onafgebroken hardnekkige strijd levert om de mensen te verlossen uit hun nood. Een van die tehuizen van het Leger staat in Den Haag. Brigadier Muskee kan uit zijn ervaring vertellen, dat het aantal jonge thuislozen de laatste jaren sterk toe neemt. Het betreft hier meestal onaange paste jongeren tot circa dertig jaar. Het spreekt vanzelf, dat het met name voor deze groep van belang is, ,dat zij weer ge schikt worden gemaakt voor het arbeids proces. Een zedepreek heeft op zo'n ontspoorde geen vat. Maar dat is ook niet het wapen van de afdeling maatschappelijk werk van het Leger des Heils. De do lstelling van het Leger is weliswaar het verbreiden van het evangelie, maar de heilsofficieren en -soldaten zien het maatschappelijk werk als een noodzaak, die uit dat primaire doel is voortgekomen. Als iemand buiten zijn schuld in dê èllende is geraakt, heeft praten geen zin. Dé thuisloze, die zich bij Het Leger des Heils viert vandaag de 75ste verjaardag van de vestiging in Ne derland met een grote jubileumbijeen komst in het Concertgebouw in Amster dam. Ter gelegenheid van het 75-,jarig be staan bracht onze Amsterdamse redac teur een bezoek aan enige instellingen voor maatschappelijk werk van het Leger des Heils. Hij werd daarbij ge confronteerd met een leed. dat wellicht door menige welvaartsburger van 1962 voor onmogeljjk wordt gehouden. een van de tehuizen om onderdak vervoegt, zal in de eerste plaats de hulp ontvangen die hij verlangt: eten en een bed. Pas daarna wordt geprobeerd met behulp van een psycholoog en soms door inschake ling van een psychiater nog iets van het jonge leven te maken. Deze mensen zijn moeilijk te activeren, maar met geduld en liefde valt veel te be reiken. „Het woord „hopeloos" kennen wij niet", zegt brigadier Muskee. „Als wij als mensen tekort schieten, is er toch altijd nog een grotere kracht". Tientallen jonge ren zijn op deze wijze, via het zogenaam de halfwegtehuis, overgegaan naar een kosthuis en zijn nijvere burgers geworden, die de steun van maatschappelijke wer kers niet meer nodig hebben. Maar terwijl het tehuis voor thuislozen voor de jongeren vaak een doorgangssta tion naar een nieuwe kans is, vinden oude mannen hier meestal het laatste station van hun leven. Zijn zij nog flink en sterk dan vinden zij in de oudpapier-magazijncn van het Leger werk en een financiële ba sis. De mannen leren dat een verdiende boterham beter smaakt dan de biefstuk der liefdadigheid, en als zij niet meer werken kunnen, is er de bejaardenaf deling. Op de gevel van huize „De Wending" aan de Oostmaaslaan in Rotterdam hangt het embleem van het Leger des Heils. Tot voor kort was het gebouw in gebruik als tehuis voor ongehuwde moeders. Vijftig jaar lang heeft het als zodanig dienstge daan, tot echter de laatste jaren het ver schijnsel van het meisje, dat met een kof fertje op de stoep om hulp kwam, was verdwenen. De ongehuwde moeder is te genwoordi," door de maatschappij geaccep teerd en kan vrijwel altijd in eigen fami liekring haar kind ter wereld brengen. „De Wending" heeft een nieuwe bestem ming gekregen. Het is een verpleeghuis voor langdurige zieken geworden. En daar is met name in Rotterdam grote behoefte aan, want van de 90 Rotterdamse ver pleeghuizen zijn er slecht 9 officieel goed gekeurd. Terwijl directrice majoor De Vries ver telt over haar tehuis, gaat de telefoon Iemand vraagt of er plaats is voor haar buurvrouw, een alleenstaande die al ge ruime tijd met kanker in bed ligt. Het is een geval dat al dagenlang bovenaan de opnamelijst staat. Maar nu is er een bed leeg. Zij kan vandaag nog komen. Er komt dikwijls een bed leeg, daar in „De Wending". De meeste langdurige zie ken zijn immers bejaard of worden door ziekenhuizen gestuurd omdat zij niet meer te genezen zijn. Op majoor De Vries rust de taak d.eze zieken voor te bereiden op de dood. Zo heeft het Leger ook in deze sector van het maatschappelijk werk een zinvolle taak gekregen. Tehuizen van het Leger des Heils. Er zijn er ongeveer veertig in ons land jeugdhuizen, verpleeginrichtingen voor zie ken en invaliden, nachtasiels, psychiatri sche inrichtingen, bejaardenthuizen, tehui zen voor jonge vrouwen. Ruim 700 kinderen van ongehuwde moe ders, wezen, halfwezen, verwaarloosde kinderen, kinderen uit piepjonge gezinnen waarvan vader en moeder al scheiden voor In het jubileumjaar van zijn 75-jarig bestaan, dat door het Leger des Heils als „Jeugdjaar" is uitgeroepen, richt het Leger zich met een oproep tot de Neder landse jeugd, om zich te bezinnen op de wezenlijke waarden van het leven en zich niet te laten meeslepen door de verlokkingen van het materialisme. „Leef op het hoogste niveau: met God en voor uw medemens!", luidt de oproep. lOCOOOCOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOCOOÖCCOOOf Het 75-jarig bestaan van het Leger des Heils heeft de Amsterdamse uitgeverij Broekman en De Meris aangegrepen om een door de journaliste Lea Wijnberg ge schreven boekje te laten verschijnen over Majoor Bosshardt, de vooral na de televi sie-uitzending „Dit is uw leven" bekend geworden Heilsofficiere van de Amster damse Walletjesbuurt. Lea Wijnberg tekent een indringend por tret van deze fascinerende vrouw, leidster van het Goodwill-Centrum op de Oude Zijds Achterburgwal, wier deur altijd open staat voor zoekers, zwervers, eenzamen en be- hoeftigen, die er 's nachts op uit trekt voor haar vaste tocht langs de café's en borde len, die straatdiensten leidt, een ontroe rend kerstfeest viert met de vrouwen uit de buurt, die de vertrouwelinge is gewor den van de bevolking van donker Amster dam en die tussen dit alles door een diplo ma behaalt voor maatschappelijk werk ster. Achter dit portret van majoor Boss hardt verrijst voor de lezer het indrukwek kende bouwsel van het Leger des Heils, waarvan de sfeer prachtig tot leven komt. Tevens is verschenen een uitgave van het Leger des Heils getiteld „Mozaïek, ge dachten van heilssoldaten", een pocket boekje met getuigenissen, overpeinzingen, litteraire proven van een aantal Neder landse heilssoldaten. Het boekje heeft krachtens zijn opzet niet de speelse distan tie die Lea Wijnberg aan de dag legt, maar maakt het klimaat van het Leger van binnenuit op een directe wijze voel baar. Benny Goodman en een uitgelezen groep Amerikaanse jazzmusici zullen tij dens een deze maand beginnende zesweek- se toernee door de Sovjet-Unie 31 concer ten geven, aldus de Amerikaanse ambas sade in Moskou. De beroemde klarinettist en zijn 22 jazz- sterren zullen na hun aankomst in Mos kou op 28 mei o.a. optreden in Moskou, Tiflis, Tasjkent, Leningrad en Kiev. Bovendien zal Goodman tenminste twee concerten geven met symfonie-orkesten in Tiflis en Kiev. De Russen hebben toestem ming gegeven voor een t.v.-uitzending van een jazz-concert in elk der genoemde ste den. zij 19 jaar zijn. Het zijn vaak kinderen met een moeilijke achtergrond, die veel hebben geleden. Vele kinderen verblijven jarenlang in tehuizen, zonder dat de moe der ooit naar hen omkijkt. Het maatschappelijk werk, de hulpver lening aan de mens in nood, is een zeer belangrijke taak van het Leger des Heils, omdat het een rechtstreeks gevolg is van het primaire doel: het verkondigen van het evangelie. Een duidelijk voorbeeld hiervan is het goodwill-centrum van ma joor Bosshardt op de Amsterdamse Walle tjes, waar onlangs een tweede gebouw kon worden geopend. Dag en nacht wordt er gewerkt door de officieren en soldaten van dit centrum, dat niet langer spottend en wantrouwend door de bewoners van don ker Amsterdam wordt bekeken, maar eer bied en waardering heeft gekregen. De majoor en haar staf hebben voldoen de werkelijkheidszin om in te zien, dat zij niet binnen afzienbare tijd de 3000 prosti tuees van de Walletjes in het normale le ven terug kunnen brengen. Maar hun werk reikt verder over de hoofden van deze vrouwen en meisjes heen naar de 20.000 mannen die dagelijks deze buurt be zoeken. Zij zijn immers slachtoffers van een mislukt huwelijk, van eenzaamheid, van alcoholmisbruik. Zij zijn mensen in nood en ook hun wil het Leger de weg naar de verlossing wijzen. 75 jaar Legerarbeid in Nederland. Het was de Engelse ex-zeeman K. Tyler, die in mei 1887 de leiding van het werk in ons land ter hand nam. Er was veel tegenstand, maar al spoedig konden de eerste samenkomsten die in de Amster damse Gerard Doustraat plaatsvonden, worden uitgebreid tot evangelisatie- arbeid in andere steden. De sympathie die men langzamerhand verwierf (voor al na de barre winter van 1890, toen het eerste nachtasiel werd geopend), werd in niet geringe mate versterkt door het maatschappelijk werk. „Schudt ze wakker!", hield de stich ter van het Leger, William Booth, de vo rige eeuw zijn Heilsoldaten steeds weer voor. „Schudt ze wakker uit hun lauw heid hun onverschilligheid, hun zonde". Om dat te kunnen doen moest het Leger des Heils erop uit, de straat op, de ste gen in. Vele vormen van strategie uit die tijd zijn verouderd en vervangen door an dere, die meer succes hebben. Maar het doel is hetzelfde gebleven en de oproep van William Booth heeft zijn kracht be houden. ENKELE MAANDEN GELEDEN werd Picasso tachtig jaar, volgende maand zal Strawinsky trachten te ontkomen aan de feestelijkheden die men hem op zijn tachtigste verjaardag wil laten ondergaan, Le Corbusier is 75 jaar, morgen wordt George Braque tachtig. De groten blijven jong en werken. Picasso baart, hoe is het mogelijk, wéér opzien (met zijn wandschilderingen in Barcelona), Strawinsky werkt aan een opdracht voor Israel, Le Corbusier werkt aan zijn levenswerk Chandigarh, Braque heeft zojuist de eer ervaren die nog niet eerder een levende kunstenaar te beurt was gevallen: een expositie in het Louvre, waar hij een tiental jaren geleden het plafond beschilderde van de zaal Henri II, zoals ook Delacroix een Louvre-zaal mocht decoreren. Tijdens deze expositie was het atelier van Braque nagebootst in een der zalen. Er stonden drie ezels met werken waar de meester nog steeds aan bezig is. A AnKOnD/GWGEH t r,BESCHOUWIHGl n HILVERSUM I. 402 m. 8.00 VARA. 12 00 AVRO. 17 00 VARA. 18.30 VPRO. 19.00 IKOR. 20.00—24.00 AVRO. VARA: 8.00 Nieuws en postduivenberichten. 8 18 Voor het platteland, lezing. 8.30 Weer of geen weer, gevarieerd programma. 9.45 Geeste lijk leven, toespraak. 10.00 Kamerorkest: klassie ke muziek. 10.35 Strijk en zet, gevarieerd pro gramma. AVRO: 12.00 Vakantieklanken (gram.). 12.30 Sportberichten. 12.32 Piano- of orgelspel (verzoekprogramma). 13.00 Nieuws. 13.07 De toe- stand in de wereld, lezing. 13.17 Mededelingen of grammofoonmuziek. 13.20 Knipperlicht, program ma voor de weggebruikers. 14.00 Kinderkoor. 14.30 Boekbespreking. 14.40 Lichte orkestmuziek en zangsoliste. 15.10 Toneelbeschouwing. 15.20 Viool en piano. 16.05 Dansorkest en zangsolisten. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Strijk en zet, ge varieerd programma. 17.30 Voor de jeugd 17.50 Nieuws, sportuitslagen en sportjournaal. VPRO: 18.30 Nederl. Hervormde kerkdienst. IKOR: 19.00 Voor de jeugd. 19.30 De Open Deur, lezing. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte orkestmuziek en zangsoliste. 20 45 De vrouw met de dolk, één- acter. 21.25 Zangrecital: Noorse volksliedjes. 21.45 Voordracht. 22.00 Rijkdom der welluidendheid, grammofoonplaten. 22.30 Nieuws. 22.40 Journaal 22 55 Mededelingen en sportuitslagen tweede klas voetbal 23.00 Zang en piano. 23.25 Swing Expres. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 8.00 KRO 9.30 NCRV. 10,00 Convent v. Kerken. 11.30 NCRV. 12.15 KRO. 17.00 IKOR. 19.00 NCRV. 19.45—24.00 KRO. KRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Klassieke grammofoon muziek. 8.25 Inleiding Hoogmis. 8.30 Plechtige Hoogmis. NCRV: 9.30 Nieuws en waterstanden. 9.45 Koorzang met orgelbegeleiding (gr.). Con vent van Kerken: Gereform. kerkdienst. NCRV: 11.30 Sopraan, viool en orgel. 12.00 Jubileum Ju bel. flitsen van feestelijke viering van 75-jarig bestaan van het Leger des Heils in Nederland. KRO: 12.15 Buitenlands commentaar. 12.25 Muzi kaal allerlei (gr.). 12.55 De hand aan de ploeg, lezing 13.00 Nieuws. 13.05 De Oelewappers, licht programma. 13.30 Voor de kinderen. 14.00 Kamer orkest en soliste. 14.50 Boekbespreking. 15.00 Mannenkoor en Limburgs symfonie-orkest. 15 30 Muzikale aspecten, muzikale lezing. 16.00 Sport, 16.30 Overdenking IKOR: 17.00 Kerkdienst van de Hervormde Jeugdraad. 18.00 Het geladen schip, lezing. 18.40 De reformatorische houding jegens de R K. Kerk en haar leden, lezing. NCRV: 19 00 Nieuws uit de kerken. 19.05 Samenzang: geeste lijke liederen. 19.30 Door een geopende deur in de hemel, lezing. KRO: 19.45 Nieuws. 20.00 Vrouw te Roer. hoorspel (I). 20.40 Lichte orkestmuziek en zangsolisten, 21.15 Leek, kerk en concilie, le zing. 21.30 Bekendmaking geheim S.U.S.-krant. 22 00 In de vergulde Baars, licht programma. 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.40 In het land van de dichter, letterkundige lezing. 23.00 Avond gebed 23.15 Promenade-orkest en solist. 23.55— 24.00 Nieuws. BLOEMENDAAL. 245,3 m. - 1223 kC/s 9.30 ds. G. Toornvliet van Bloemendaal; 11.00 ds. G. Mevnen van Utrecht - uitzending dienst voor belangstellenden. 14.45 Kinderdienst. 15.30 ds. P. N. Kruyswijk van Bloemendaal. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Kamermuziek 12.30 Weer- bericht. 12.35 Amusementsorkest en solisten. 13 00 Nieuws. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Opera- en Belcantoconcert. 15.45 Accordeonmuziek. 15 55 Reportage internationale voetbalwedstrijd 17.45 (Sportuitslagen. 17.55 Pianorecital. 18.30, Gods dienstige uitzending. 19.00 Nieuws. 19.30 Gevari eerde grammofoonmuziek. 20.00 Amusementspro gramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Gevarieerde gram mofoonmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.5524.00 Nieuws. AANVANKELIJK WAS Braque een schilder die volgens de oudste tradities werkte, meester in het vak en hij waagde geen avonturen. Hij is opgegroeid in een milieu waar hij al vroeg in contact kwam met kleuren, want zijn vader was huis schilder en maakte in zijn vrije tijd wel schilderijen. Braque werd 13 mei 1882 ge boren in Argenteuil. Op 8-jarige leeftijd verhuisde hij naar Normandië waar zijn familie vandaan kwam, en waar zoveel groten van de moderne kunst geboren zijn: Raoul Dufy, Othon Friesz. Fernand Léger en Jacques Villon. Op 19-jarige leeftijd trad Braque in dienst bij een huisschilder in Le Havre, waar hij de tekenschool be zoekt. Dan gaat hij naar Parijs om zich verder in het vak te bekwamen. Het is zeker aan zijn werk als huisschilder te danken dat hij zo'n bijzondere speurzin voor materialen heeft ontwikkeld en dat zijn kleurposities zo subtiel zijn. NA ZIJN MILITAIRE dienst verlaat hij het bedrijf van zijn vader en gaat zijn eer ste schilderijen maken; eerst in een aca demie in Montmarte, vervolgens aan de Ecole des Beaux Arts waar hij slechts kort blijft. Hij vestigt zich in het hart van Montmartre en laat zich meeslepen door de grote stromingen die uitgaan van het atelier van Picasso bij Place Ravignan. Hij beoefent een schilderkunst met een wilde koloriet, hij voegt zich in de gelede ren van de Fauves, die zojuist furore heb ben gemaakt in de Salon d'Automne van 1905. Maar het is het kubisme dat Braque zijn roem geeft (de Louvre-expositie begon dan ook met „Landschap met huizen in L'Estaque" waar Braque enige tijd ge woond had en naar aanleiding waarvan de criticus Louis Vauxcelles die ook het eerst van „Fauves" sprak gewaagde van kubussen en zo het woord Kubisme deed ontstaan). Dat landschap in L'Estaque is geschilderd in geometrische formaties (1908) in de omgeving van Marseille, waar De Amsterdamse uitgever G. A. van Oorschot is van mening, dat de auteur Willem Frederik Hermans hem in enkele artikelen heeft beledigd. Wegens beledi ging of onrechtmatige daad heeft hij in een bij de Amsterdamse rechtbank inge diende reconventionele vordering een scha- schadevergoeding van 9000 geëist. Het reeds enige jaren slepende conflict tussen Hermans en zijn uitgever Van Oor schot, die sinds 1954 alle werken van Her mans heeft uitgegeven, kwam vorig jaar tot een uitbarsting, toen Van Oorschot aan collega's in Engeland, Duitsland en Frank rijk het auteursrecht van Hermans' boek „De donkere Kamer van Damocles" over droeg. Dit geschiedde volgens Hermans niet met zijn toestemming en hij liet zijn ad vocaat mr. dr. J. P. van der Does, een civiele procedure aanspannen bij de recht bank in de hoofdstad. In de dagvaarding, die begin januari werd uitgebracht be tichtte de Groningse auteur zijn ex-uit- gever ervan zonder zijn goedkeuring toe stemming te hebben verleend voor verta lingen van „De donkere Kamer van Da mocles". Voorts zou Van Oorschot onder meer zonder toestemming Hermans' boek „De tranen der Acacia's" in een goed kope editie hebben laten herdrukken. De rechter werd gevraagd de overeen komst tussen Van Oorschot en Hermans te ontbinden en Van Oorschot op te dra gen de overeenkomsten met de buitenland se uitgevers te ontbinden op straffe van een dwangsom van 1000. In zijn conclu sie van antwoord in deze civiele procedure heeft de raadsman van de heer Van Oor schot, mr. M. A. Verdaasdonk, het door Hermans aangevoerde als onwaar van de hand gewezen. De conclusie van antwoord besluit met een wedereis van 9000, om dat de heer Van Oorschot zich beledigd acht door twee door Hermans geschreven arti kelen (in het tijdschrift „Podium 58" van oktober 1961 en „Vrij Nederland" van 3 februari jl.) en uitlatingen van Hermans in een interview met een redacteur van het Eindhovense studentenblad „BourgoncT In de beide tijdschriftartikelen geeft Her mans onder meer zijn zienswijze op de gang van zaken met betrekking tot de con tracten voor de vertalingen en de uitgave in een goedkope editie van „De Tranen der Acacia's". In het interview met het studentenblad zou Hermans zijn ex-uitge ver onder meer „een aasgier" genoemd hebben. De pleidooien in deze procedure zullen naar verwachting pas in het najaar worden gehouden. Cézanne dertig jaar eerder gewerkt had. Cézanne werd door de jonge kunstenaars van die tijd als hun meester erkend. Onder, 'zijn naam sluiten zij zich in vriendschap aaneen. Het is moeilijk schilderijen van Picasso en Braque uit die periode te on derscheiden. De twee mannen werkten dikwijls samen, vooral in Céret in de zomer van 1911, vanwaar zij thuiskwamen met schilderijen waarin de natuur niet meer dan een voorwendsel tot schilderen leek. De stoutmoedigheid van die schil derkunstige experimenten is sindsdien niet meer overtroffen want zij zijn het die de abstracte kunst mogelijk hebben ge maakt. TOT HET UITBREKEN van de oorlog in 1914 werkt Braque elke zomer met Picasso in het Provengaalse dorpje Sor- gues en pas na Braques demobilisatie in 1917 gaan de experimenten van Picasso en Braque uiteenlopen. Braque komt in die tijd voor eerst de wereld verbazen met zijn experimenten met drukletters, hout en marmerimitaties, opgeplakte kranten, papier en stof. Na 1920 wordt zijn werk breder en minder systematisch. Hij maakt grote stillevens in levendige kleuren en krijgt belangstelling voor andere technie ken, vooral de beeldhouw-, ets-, glaze nierskunst. Hij ontwierp het grote raam voor Varangeville. Morgen wordt Braque tachtig jaar; een voorrecht voor hem en zijn tijdgenoten. Vorige week zaterdag publiceerden wij een artikel van de dichter Michel van der Plas, naar aanleiding van onze ou- hlikatie over een artikel in het Neder lands Juristenblad. In dat laatstgenoemde artikel poneerde mr. Luiting dat de heer B. G. F. Brin kel volgens de wet niet onder zijn schuil naam Michel van der Plas benoemd kon worden in de Rijkscommissie van Advies inzake opdrachten aan letterkundigen. Van het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen hebben wij nu het volgende bericht ontvangen: De beschikking van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen mr. Y. Scholten van 27 maart 1962. nr. 48771-1. afd. Kunsten. T.L., houden de de instelling van de Rijkscommissie van advies inzake opdrachten letterkundi gen (scheppende kunstenaars) 1962 en de benoeming van haar voorzitter, leden en secretaris, is in zoverre gewijzigd, dat in plaats van „Michel van der Plas le Aerdenhout" moet worden gelezen „B.G.F. Brinkel (pseudoniem Michel van der Plas) te Aerdenhout". Duitse Anouiih-voorstelling. Onder auspiciën van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel zal, ter gelegenheid van haar jaarvergadering-1962, op 21 mei in de Rotterdamse Schouwburg door het Renais sance Theater uit Berlijn (een afdeling van de Berliner Schauhbühne) een speciale voorstelling worden gegeven van Jean Anouilh's stuk „Majestaten" (La Foire d'Empoigne) in een Duitse vertaling van Franz Geiger. P. C. Hooftprjjs. In het Muiderslot zal op 21 mei de Staatsprijs voor Letter kunde (P. C. Hooftprijs) 1961 worden uit gereikt. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammo foonmuziek. (Om 7.30 Van de voorpagina, praat- jet. 8.00 Nieuws.-,8.lïk Muzikale ochtendpost (gr.). 8.35 Amusementsmuziek (gr.). 9.00 Gymnastiek voor de "vrouw. 9.ÏÖ Voor elk wat wils (gr.). (9.35-9.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 Democra tie in het geding, overdenking. VARA: 10.20 Zes tig minuten voor boven de zestig. 11.20 Voor dracht. 11.35 Zangrecital. 12.00 Lichte orkestmu ziek en zangsolisten. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. .12.38 Hammondorgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de middenstand, lezing. 13.20 Kamermuziek. 13.45 Wikken en wegen, lezing. 14.00 Twee piano's. 14.30 Opa Draadnagel zet dóór, hoorspel. 15.50 Lichte grammofoonmuziek. 16.00 Oude liedjes. 16.15 Weerklank, muziekrevue. 17.00 Lichte mu ziek. 17.25 Actualiteiten. 17.30 Orgelspel. 17.50 Militair commentaar. 18.00 Nieuws en commen taar. 18.20 Roemeens orkest. 18.40 Jazzmuziek en zang. 19.00 Parlementair overzicht. 19.15 Rege ringsuitzending: Bescherming Bevolking vraagt uw aandacht. 19.30 Hamburgs Radio-orkest en solisten: amusementsmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 De wilde vaart, licht programma. 20.35 Noord- Hollands Filharmonisch orkest en soliste. 2155 Marimba, veertiendaags magazine. 22.30 Nieuws. 22.40 Pianorecital (gr 23.15 Lichte grammofoon muziek. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00- 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Lichte grammofoon muziek. 7.20 Sportuitslagen van zaterdag. 7.30 Ge wijde muziek. 7.50 Het brood des levens, medita tie. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Grammpfoonmuziek. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Viool en piano (gr.). 10.20 Theologische ether leergang. 11.05 Pianorecital. 11.35 Muziek bij het werk (gr.). 12.00 Lichte orkestmuziek (gr.). 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte muziek. 12.53 Grammofoonmuziek, event, actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Theaterorkest, zang en orgel. 13.45 Operettemuziek (gr.). 14.05 Schoolradio. 14.30 Herhaling van gedeelten v. h. programma Don derdagavondmozaïek van 3 mei j.l. 15.30 Lichte muziek 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Zangreci tal. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuziek (gr.). 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitzending: De staatsregeling van SurN name en de zelfstandige gemeenschappen, door dr. C. Nagtegaal. 18.00 Populair orgelspel. 18.30 Grammofoonmuziek. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Orkestmuziek (gr.). 19.30 Radio krant. 19.50 Strijkorkest. 20.20 De sledepatrouille, hoorspel. 21.15 Lichte grammofoonmuziek. 21.25 Zangrecital. 22.00 Parlementair commentaar. 22.15 Metropole-orkest. koor en solist: Amusements muziek. 22 30 Nieuws en S.O.S.-berichten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.05 Muziekrevue: lichte muziek met commentaar. 23.55 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte grammofoonmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Landbouwkroniek 12.42 Trekkersliederen. 12.50 Beurskroniek. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Vlaamse kamermuziek. 16.00 Beursberichten. 16.06 Voor de zieken. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte grammofoon muziek. 17.45 Franse les. 18.00 Godsdienstige Protestantse uitzending 18.20 Voor de soldaten 18.50 Sportprogramma. 19 00 Nieuws 19.40 In en om de opera.20.00 Kamermuziek. 21.15 De zeven kunsten. 21.30 Lichte muziek. 22 00 Nieuws. 22.15 Amusementsorkest en solist. 22.35 Populaire volksmuziek. 22.55 Nieuws. 23.0023.15 Voor de zeelieden. VOOR ZATERDAG NTS: 14.55 Rugbywedstrijd om de Cup Finale te Londen. AVRO: 16.35 Licht orkest met zang solist. 17.00 Voor de kinderen (-17.30). 19.30 TV- film. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20 20 Kom er maar eens achter, quiz. 20.50 Stereofonie. gevarieerd programma. 22,00 22.45 Hou je aan je woord, litterair spel met woorden. VOOR ZONDAG KRO: 12.00 Plechtige Bisschopswijding, mgr Gerardus Hendricus de Vet te Breda. NTS' 19 30 Weekjourn. 20.00 Sport ln beeld. NCRV: 20.30 De reis van hun leven, filmreportage. 20 55 Muzikaal programma: kamermuziek. 21.20 Reportage bij eenkomst Leger des Heils in het Concertgebouw 21.45 Meneer Sampson, éénakter. 22.20 Dagsluiting. VOOR MAANDAG NTS: 20 00 Journaal en weeroverzicht. KRO- 20 20 Woord en beeld. 20 30 Documentair pro gramma over De Jordaan 21.20 Music-Box 2145 Afrika vandaag, TV-film, 22.20 Epiloog

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7