VNS 8 percent dividend; aanzienlijke winstdaling Beurzen hebben weinig oog voor goed nieuws r Eff ecten -en Geldmarkt J Certificaten „Dominion Tar" naar Amsterdamse beurs De beurs Revaluatie zal dit jaar ten volle stempel op resultaat drukken Fokker leverde eerste Starfighter af Bevredigend resultaat Houthandel Pont „Lijemof" passeert weer het dividend ANMB wil CAO voor drie jaar Mogelijk eind juli al ontwerpverdrag Damrak in het spoor van New York Esso Spain (54.000 ton) te water gelaten Weer arbeidsvrede in Oostenrijkse metaal Kort economisch nieuws SCHEEPVAARTBERICHTEN Hongkong stuurt Chinese vluchtelingen terug Beruchte SS-er staat in Berlijn terecht Dr. Adenauer ontvangt de Amerikaanse ambassadeur MAANDAG 14 MEI 1962 11 Engeland en de EEG Hogere winst „Kwatta" Notering van Canadese certificaten Washington wacht een zekere ontspanning Uit de jaarverslagen Het saldo exploitatierekening van de n.v. Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart maatschappij (V.N.S.) vertoont over 1961 een aanzienlijke daling in vergelijking met 1960 en wel van 29.226.400 tot 25.284.946. De winst- en verliesrekening vermeldt verder aan baten over 1961 8.689.440 (v.j. 7.336.105), terwijl afschrijvingen 27.662.101 vergen 26.914.939). Uit het winstsaldo van 6.312.385 7.647.566) wordt een dividend van 3 percent voorge steld over het door een honusuitgifte in 1961 van 5 miljoen tot 52 miljoen ver hoogde kapitaal. Over 1961 werd 10 percent uitgekeerd. Als oorzaken van de achteruitgang der resultaten worden in het jaarverslag de ongunstige invloed van de revaluatie en kostenstijgingen genoemd. Enige compen- tie voor de kostenstijgingen werd gevonden in vrachtverhogingen op verschillende tra jecten. Na de gestadige groei, die het be drijf de afgelopen jaren te zien heeft ge geven, is de maatschappij nu op het punt gekomen, waarop haar positie in de verschillende lijnen dient te worden ge consolideerd, oa. door vervanging van oude eenheden door moderne si.elle schepen. De vervoerde hoeveelheid lading was vrij wel gelijk aan die in 1960. Doordat de vrachtverhogingen niet voldoende waren o de nadelige gevolgen van de revaluatie te compenseren, waren de inkomsten uit het vrachtvervoer echter lager. De inkom sten uit het passagiersvervoer bleven op het peil van 1960. De totale bedrijfsuitga- ven waren ongeveer gelijk aan de uit gaven van 1960, waaruit blijkt, dat in guldens gewaardeerd de kostenverla gende invloed van de revaluatie te niet Gisteren heeft de N.V. Koninklijke Ne derlandse Vliegtuigenfabriek Fokker de eerste op Schiphol geassembleerde F 104-g Lockh. Starfighter afgeleverd en wel aan de Duitse luchtmacht. Het vliegtuig, dat een snelheid van tweemaal die van het geluid kan bereiken, is gisteren naar zijn Duitse basis gevlogen. Dit is gisteren bekend gemaakt op de jaarvergadering van Fokker, die in het hoofdkantoor op Schiphol is gehouden. In totaal zal de noordgroep, samenge steld uit Foker als hoofdaannemer, Avio- landa en nog drie Duitse vliegtuigfabrie ken, 325 van de 1000 Starfighters produ ceren, die de Westeuropese landen nodig hebben. Bij de Fokker-fabrieken zal de top-produktie op den duur 13 machines per maand worden. Fokker-directeur F. J. L. Diepen deelde voorts als zijn persoonlijke indruk mede. dat het ontwerp voor een vertikaal star tend en landend (vtol) aanvals- en verken ningsvliegtuig (de D 24 „Alliance") bij de Navo een zeer goede kans maakt. De Fairchild fabrieken, die de Fokker F 27 toestellen in Licentie bouwden, maar het vorig jaar door gebrek aan orders de produktie vrijwel stil moesten leggen, koe steren thans weer hooD, dat 't Amerikaan se leger alsnog de F27 voor troepentrans porten zullen gaan gebruiken. Fairchild hoopt alsnog een militaire opdracht te krij gen voor vijftig of misschien zelfs twee maal 50 machines. Ook vroeger is daar van sprake geweest. Inmiddels hebben de Fairchild fabrieken de produktie hervat met de bouw van een serie van 12 toestel len. Over de produktie van de F 27 Friend ship toestellen deelde directeur H. During mede, dat Fokker in totaal 127 bestellin gen heeft ontvangen en dat daarvan tot nu toe 91 zijn uitgevoerd Iedere twee maanden komen in de Fokker fabrieken 5 Friendship-machines gereed. Het concern-resultaat 1961 van de n.v. Houthandel voorheen William Pont is on danks revaluatie en prjjsval op de inter nationale houtmarkt, bevredigend gewor den. De exploitatierekening is. (na aftrek van diverse voorzieningen, inclusief be lastingen) gestegen tot 4.880.000 (v.j. 3.948.000). De opbrengst effecten bedroeg 106.000 46.000). De afschrijvingen vergden 1.762.000 1.703.000), de interest 870.00 481.000). Na enkele dotaties en kostenverwisseling aandelen en afsluiting onderhandse lenin gen, resteert een winstsaldo van 1,23 min 1,39 min). Voorgesteld wordt, zoals bekend, het dividend te verlagen tot veer tien percent (15,4 percent) over het ver hoogde kapitaal. Een prognose voor 1962 is, aldus de directie, nog moeiljk te geven. Een herhaling van de belangrijkste tegen werkende factoren van het afgelopen jaar lijkt voor de naaste toekomst niet waar schijnlijk. Een verbetering van het hoofd bedrijf ligt daarom in de lijn der ver wachting. Ter beperking van de behoefte aan bankkrediet werd in de loop van 1961 4 min opgenomen aan langlopende on derhandse leningen. De fabrieken van de N. V ..Lijempf' (Leeuwarder Ijs- en Melkprodukten Fa brieken) hebben, blijkens het verslag, in 1961 „een meer dan evenredig aandeel gehad in de toeneming van de door melk veehouders geleverde grondstof". Zij wa ren goed bezet. Na afschrijvingen, interest etc, bedraagt de netto concern-winst f 7.179.(f 438.393) Voorgesteld wordt dit bedrag naar nieuwe rekening over te boeken. De directie neemt aan, dat in de algemene zuivelindustrie geen spoedige verbetering zal komen. Mede in aanmerking nemende dat de nieuwste investeringen niet ten volle kunnen bijdra gen in de bedrijfsuitkomsten van het pende jaar, heeft de directie slechts ge matigde verwachtingen met betrekking tot het in 1962 te behalen concern-resul taat. ward gedaan door de werking van kosten verhogende factoren. De revaluatie zal in 1962 haar stempel ten volle op de resultaten drukken, wat in 1961 nog slechts voor een gedeelte van het jaar het geval was. Met stelligheid neemt de directie aan, dat de uitgaven in 1962 een niet onbelangrijke stijging te zien zul len geven, terwijl zij ten aanzien van de inkomsten slechts kan hopen, dat verdere vrachtverhogingen mogelijk zullen zijn. „De gedachten van de A.N.M.B. gaan niet alleen uit naar een C.A.O. voor drie jaar, maar ook naar loonafspraken die voor die gehele periode van drie jaar moeten worden gemaakt. Trapsgewijze loonsverhoging staat de bond voor, waar door het loonniveau minder schoolsgewijs naar het door hem gewenste loonniveau aan het einde van de contractperiode kan verlopen". Aldus secretaris R. Baarda van de Al gemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de elektrotechnische industrie (A.N.M.B.) zaterdag op de derde en laatste dag van het driejaarlijkse con gres van de bond. De heer Baarda noemde als voorbeeld dat de bond gedurende de tijd waarin een C.A.O. met een looptijd van b.v. drie jaar van kracht is vijf keer een loons verbetering wil afspreken, waarvan de hoogte van tevoren is vastgesteld. In de C.A.O.dienen bovendien bepalingen te wor den opgenomen die als een soort loon- fbermostaat zouden werken, o.m. gevoe lig voor de indexcijfers van de kosten van levensonderhoud. Zou de ontwikke ling van de kosten van levensonderhoud daartoe aanleiding geven dan zouden de lonen extra moeten worden verhoogd bo ven de reeds overeengekomen halfjaar lijkse of jaarlijkse verhogingen. BRUSSEL Het ziet er naar uit dat er enige vooruitgang gaat komen in de onderhandelingen tussen de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) met Engeland. De bijeenkomst van vrijdag en zaterdag te Brussel is ten minste met een wat optimistische klank geëindigd: men verwacht dat in de loop van juli een ontwerpverdrag voor aanslui ting van Engeland bij de E.E.G. gereed zal zijn. Dat zou dan in september te Lon den aan de jaarlijkse conferentie van mi nisters van het Britse gemenebest kunnen worden voorgelegd. Lord Heath, de leider van de Britse de legatie te Brussel, heeft verklaard dat men thans voorgoed van hetgeen hij noem de „de analytische fase" is overgegaan naar de eigenlijke onderhandelingen. Het ogenblik is gekomen zo zei hij, waarop de partijen een inspanning moeten doen tot toenadering en in dat verband moeten zij begrijpen dat wan neer er compromissen komen deze in overeenstemming moeten zijn met het verdrag en zijzelf ook zullen moeten be antwoorden aan de eigen voorwaarden voor een verruimde gemeenschap. De vergade ring van ministers van de laatste dagen heeft besloten dat de permanente verte genwoordigers drie grote problemen thans voor alles aan een onderzoek zullen on derwerpen en dat zij met positieve voor stellen ter tafel zullen komen voor de vol gende bijeenkomt die 29 en 30 mei zal worden gehouden. Het gaat daarbij om a. de uitvoer van agrarische produkten, vooral granen uit Canada, Australië en Nw. Zeeland, b. de door Engeland voorgestelde afschaffing van rechten op bepaalde grondstoffen en c. de uitvoer van bewerkte goederen uit Cana da, Nw. Zeeland en Australië. Er zijn bovendien nog twee werkgroe pen gevormd, die een rapport zullen moe ten uitbrengen over: 1. het vraagstuk van de uitvoer van bewerkte goederen uit In dia, Pakistan, Ceylon en Hongkong, en 2. de mogelijkheden van invoer van tropi sche produkten en tuinbouwprodukten in het gebied van de E.E.G. (Van onze financiële medewerker) Er zijn tal van ondernemingen, die in 1961 hét gewenste evenwicht tussen prijzen en kosten niet hebben kunnen handhaven en met een lagere winst, ook met een lager dividend zyn uitgekomen. Men kan echter ook onder de verslagen, die de laatste twee weken zijn verschenen, gemakkelijk een twintigtal noemen, die niet alleen een goed jaar afsloten, maar ook gedurende de eerste maanden van het lopende jaar een bevredigende gang van zaken constateren. Algemeen gesproken is het be moedigend dat de industriële produktie, gedurende de laatste maanden van 1961 en ook in januari nog teruggegaan, voor februari weer een stijging vertoont index cijfer 169 tegen 165 in januari 1962 en 161 voor februari 1961. De spannende vraag blijft vooreerst in hoeverre de export bij deze toenemende activiteit gebaat zal zijn. Afgaande op de tests van het C.B.S. schijnt er in dit opzicht reden tot enig optimisme te zijn. Op de beurzen van New York en Am sterdam beeft men de laatste tijd voor goed nieuws geen oog. Dit blijkt wel duidelijk uit bet koersverloop van de aandelen Koninklijke, die thans nog lager noteren dan vóór de bemoedigen de mededeling van jhr. Loudon. In New York is bet indexcijfer voor industriële aandelen dit jaar reeds van 726 tot 647 teruggelopen, in Amsterdam daalde het algemeen indexcijfer van 431 tot 360, dat van de internationals van 594 tot 496, dat van industriële aandelen van 396 tot 325, dat van bankaandelen van 269 tot 235. De wisselwerking ussen New York en Amster.dam is thans weer sterker dan enige tijd geleden, overigens vindt de koersdaling ten onzent haar verklaring voornamelijk in de terughoudendheid van de belegger, die gepaard gaat met een gro tere vraag naar kapitaal bij de onder nemingen. Deze zal naar men meent voor eerst aanhouden, omdat de ondernemingen voortgaan met nieuwe investeringen en deze bij kleinere winstmarges voor een grooter deel door de uitgifte van obligaties en/of aandelen zullen moeten financieren. Zo noteren aandelen Philips thans circa 200 percent lager dan hun hoogste stand voor dit jaar (1064-860), ondanks de reeds bekende omzetsstijging in het eerste kwar taal. Een onderneming als de Rotterdam- sche Droogdok, die een goed jaar achter de rug heeft en nog volop van lonende bouworders is voorzien, heeft de koers van haar aandelen van 625 in 1961 en 583 als hoogste in 1962 tot beneden 460 zien terug lopen. Een scheepvaartmaatschappij als de K.N.S.M. die over 1961 nog acht percent dividend uitkeerde, zag haar aandelen van 253 als hoogste in 1961 tot ca 140 percent dalen die van de Nederlandse Scheepvaart unie. waarin drie van de beste lijnrede- rijen van ons land vertegenwoordigd zijn, noteren thans bij 7V2 percent dividend, circa 130 percent tegen 203 percent als hoogste stand in 1961. Om nog een voor beeld te noemen, aandelen Vereenigde Ma chinefabrieken, die in 1961 nog 368 hebben genoteerd, kan men thans voor circa 215 percent kopen, hoewel de dividendver laging (van 12 tot 10 percent) hard is mee gevallen. Zo zijn er meer ongemotiveerde koersdalingen. Het moge dan waar zijn dat men op de beurs tijdens de recente hausse te hard van stapel is gelopen, thans maakt men zich ongetwijfeld weer aan overdrijving schuldig. Het kwaad za deze week vooral in Amerika, waar de strijd tussen regering en staalfabrikanten over de staalprijzen Wall Street uit haar evenwicht heeft ge bracht, zodat de merendeels gunstige resultaten over het eerste kwartaal van 1962 niet het minste effect hebben. De vraag komt op of Wall Street niet als een machtsmiddel tegen de regerings- politiek en de eisen van de grote vak bonden wordt gebruikt. Dat zou niet de eerste maal zijn. Vanaf 12 mei zullen ter beurze verhan deld worden certificaten aan toonder, ver tegenwoordigende tien gewone aandelen zonder nominale waarde in „Dominion Tar en Chemical Compagny" Ltd. (Canada). No tering ter beurze zal worden aangevraagd. De eerste koers zal worden vastgesteld op basis van de slotnotering in Montreal op 21 mei. De slotnotering bedroeg op 4 mei 21 dollar overenkomende met een koers Amsterdamse usance van 22 dollar of 737 per certificaat van tien aandelen. De winst per aandeel over 1961 bedroeg 1.29 dollar. De taxatiewinst per aandeel over 1962 is 1.50 dollar. Dividend 0,80 dol lar op jaarbasis. Dominion Tar, opgericht in 1929 is de voornaamste Canadese producente van teer en teerprodukten. De totale ge consolideerde omzet in 1961 beliep 325,7 (Van onze correspondent) BONN Hamburg had zaterdag een grote dag. Onder sirenegeloei en applaus van 13.000 belangstellenden liep namelijk het grootste ooit in Europa gebouwde vrachtschip, de supertanker Esso Spain bij de Howaldtswerke van stapel. Het 54.000 brt metende schip is 260 m lang, en 38 m breed. Het kan 88.000 ton olie ver voeren; voorlopig zal het dienst doen tus sen de Perzische Golf en de Verenigde Staten. Voor de 62 bemanningsleden heeft men privéhutten. De mannen kunnen zich verder amuseren in een ontspanningszaal en in een dekzwembad. De n.v. Chocolade- en Cacaofabriek Kwatta heeft, blijkens het verslag, in 1961 een gunstig resultaat bereikt. De afzet in binnen- en buitenland groeide, de produk tie nam toe, de produktiviteit werd hoger en de machines waren regelmatig bezet. De cacaobonenprijzen bewogen zich op een laag niveau. Het bedrijfsresultaat (in clusief dividend ontvangen van dochteron dernemingen) beliep 1.31 min. (v. j. f 780.000). Na afschrijvingen etc, resteert een winst van 802.000 470.000). Voorgesteld wordt, zoals bekend, het dividend te ver hogen tot vijftien (negen) percent. De di rectie meent voor 1962 wederom een gun stig resultaat te mogen verwachten. Zij ziet de verdere toekomst met optimisme tegemoet. De revaluatie van de gulden heeft de export niet kunnen remmen, zij heeft wel een ongunstige invloed gehad op de winst marges. Het ligt in de lijn der verwach ting, aldus de directie, dat de in 1961 zowel op de binnen- als op de buitenlandse markt verworven positie minstens zal worden gehandhaafd. De Vereeniging voor den Effectenhandel deelt mede, dat alle certificaten van Ca nadese aandelen, die tot dusverre wer den genoteerd in U.S.-dollars per aandeel met ingang van gisteren 14 mei 1962 zul len worden genoteerd in Canadese dollars per aandeel. Deze wijziging geldt derhal ve zowel de Canadese fondsen, opgenomen in de rubriek „Depotfractiebewijzen, par- ticipatiebewijzen en aandelen in beleg gingsmaatschappijen", als de Canadese fondsen, opgenomen in de rubriek „Bui tenlandse aandelen, winstbewijzen en der gelijke alsmede certificaten daarvan". miljoen dollar (1960: 317 miljoen dollar), de nettowinst 18.8 miljoen dollar (18.1 miljoen dollar). De vaste activa van de maatschappij bestaande uit meer dan 80 fabrieken benevens uit mijnen, bossen, etc. zijn over geheel Canada verspreid. Een fabriek voor de produktie van met plastic bekleed papier zal, blijkens het be richt, in Engeland worden gebouwd. De zo juist afgekondigde fixatie van de landsvaluta op een opnieuw verlaagd peil belooft een verdere versterking van de concurrentiepositie. Van het lopende jaar mag worden verwacht, dat de vooruitgang in de integratie der overgenomen bedrij ven in het concern tot verdere besparin gen en verbeteringen in de bedrijfseffi ciency zal leiden en dat de voordelen van de verbrede basis in grotere mate op de winstcapaciteit zullen uitwerken dan in 191, toen aanzienlijke initiële kosten op de resultaten drukten. WENEN (AP) Werkgevers en werk nemers in de Oostenrijkse metaalindustrie hebben zaterdagavond overeenstemming bereikt over een loonsverhoging voor on geveer 150.000 metaalbewerkers. Daarmee is een einde gekomen aan een vierdaagse staking. De voorwaarden van het akkoord zijn nog niet bekendgemaakt, maar naar verluidt bedraagt de loonsverhoging 5,5 per cent. Hoogenbosch Schoenen Wat de omzetten van Hoogenbosch' Schoenen n.v. in het lopende boekjaar betreft, is de direc tie „tevreden en ontevreden", zo werd desge vraagd medegedeeld in de jaarvergadering. Zij is tevreden ten opzichte van de algemene detail positie, maar ontevreden ten opzichte van zich zelf, daar de stijging van de omzetten zich niet doorzet en zelfs iets achterblijft bij 1961. Het weer is een grote factor voor de schoenverkoop. De directie wijt de daling van de omzetten aan het koude voorjaarsweer. Van Nievelt, Goudriaan en Co. Naar aanleiding van de ongustige resultaten gedurende het eerste kwartaal van 1962 is het niet onmogelijk dat het huidige dividend van zes percent in gevaar komt. Dit verklaarde de direo tie van de Stoomvaartmaatschappij Van Nievelt, Goudriaan-en Co. in de jaarvergadering te Rotter dam. Men verwacht een voortgaande daling van de algemene lijn. Vereenigde Ingenieursbureaux Viba Tijdens de gehouden algemene aandeelhouders vergadering van de Vereenigde Ingenieursbu reaux Viba n.v. te Den Haag werd geconstateerd dat de conjuncturele vooruitzichten verre van optimistisch zijn. Dat men desondanks voor het lopende boekjaar gunstige perspectieven meent te zien, is een gevolg van de thans aanwezige orderportefeuille, zo is gezegd. De resultaten over het eerste kwartaal van dit jaar werden bevredigend genoemd. De winst over dit kwar taal is aanmerkelijk hoger dan in het overeen komende tijdvak van 1960. Echter, zo werd na drukkelijk gesteld, geeft de situatie over de eer ste drie maanden van dit jaar geen indicatie voor het totaalbeeld over 1962. Apeldoornse Nettenfabriek Dè directie van de Apeldoornse Nettenfabriek van Zeppelin en Co. n.v. heeft in de jaarverga dering medegedeeld, dat de vooruitzichten voor het komende boekjaar bijzonder gunstig zijn. )>De Gooische" overgenomen door Wyers De ..Gooische Stoomwasscherij en Bedrijfsauto garage n.v." te Naarden zal worden overgenomen door J. P. Wyers' Industrie- en Handelsonder neming n.v. Deze overneming staat in verband met de noodzakelijk geworden uitbreiding van het centraal magazijn van Wyers in Hilversum. ,,De Gooische" zal haar wasserijbedrijf beëindi gen, waarna het bedrijf zal worden gereorgani seerd om dienst te doen als centraal magazijn voor opslag, verwerking en verzending van wo- ningtextielgoederen, zo deelt de firma Wyers mede. Amerikaanse landbouw en E.E.G. De Amerikaanse minister van Landbouw Or ville L. Freeman heeft gezegd, dat de V.S. bij de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) een landbouwattaché zal plaatsen ter bevorde ring van de verkoop van Amerikaanse landbouw- produkten in het gebied. Abida 12 660 m. n.o. Guadeloupe n. Maracaibo. Achilles 13 te Antofagasta. Adara 12 v. Rotterdam n. Bremen. Agamemnon 12 te La Guaira v. Maracaibo. Alamak 12 te Khorramshahr verwacht. Albireo 12 30 m. o.z.o. Rio Grande n. Necochea. Alblasserdijk 12 440 m. n.w. Azoren n. Le Havre. Alchiba 13 te Philadelphia. Alcor 13 te Antwerpen v. Bremen. Algenib 12 375 m. o.n.o. Cateface n. Fatherpoint. Alkaid 12 450 m. o.z.o. K. Farvel n. Montreal. Alkes 12 v. Genua n. Livorno. Alkmaar 12 750 m. o. Halifax n. Curagao. Almdijk 12 v. eL Havre n. Marseille. Almkerk 12 40 m. w. Kreta n. Genua. Alphacca 12 v. Bremen n. Antwerpen. Ammon 12 te Hamburg. Ampenan 12 v. New York n. Malta. Amstelveld 12 100 m. o.no. Newcastle n. Japan. Archimedes 12 v. Guayaquil n. Paita. Arendskerk 12 v. Aden n. Penang. Ares 13 te Puna verwacht. Arkeldijk 12 400 m. w.z.w. Landsend n. Le Havre. Artemis 12 v. New Orleans n. Aruba. Bali 12 v. Port Said n. Napels. Balong 12 v. Buena Ventura n. Christobal. Barendrecht 13 te Portland verwacht. Bintang 12 v. Singapore n. Port Swettenham. Blitar 13 te Savona. Bonita 13 te New York verwacht v. Charleston. Calamares 12 v. Almirante. Calt. Eindhov. 12 136 m. z.o. Lt. Quoin n. Kharg. Caltex Gorinchem 12 v. Noresund n. Pernis. Calt The Hague 12 80 m. w. Algiers n. Bahrein. Caltex Leiden 12 te Suez verw. n. Stockholm. Caltex Madrid 12 v. Tutunciftlik n. Perz. Golf. Caltex Napels 12 190 m. o. Gibraltar n. Pt. Said. Camerounkust 13 te Rotterdam verwacht. Camitia 12 750 m. o. Bermuda n. Thameshaven. Cartago 12 te Mississippi. Casamance 12 160 m. o.no. K. St. Vine. n. Nantes. Castor 13 te Port Torres verwacht. Chiron 12 1020 m. n.o. Paramaribo n. A'dam. Cradle of Lib. 12 325 m. n.w. P. Rico n. P. Cardon. Crania 12 105 m. n.o. Guadelaupe n. Curagao. Delft 11 v. Guanta n. Maracaibo. Dongedijk 13 v. Rotterdam te Hamburg. Dorestad 12 ten anker rede Napels. Echo 13 v. Ceuta n. Kopar. Eemland 12 400 m. n.n.w. St. Paulrock n. Recife. Eenhoorn 12 V.Benghazi n. Patras. Eos 14 te Antwerpen verwacht. Esso Nederl. 12 210 m. n.o. Bahama's n. Caripiton. Esso Rotterdam 12 250 m. n.o. Sicilië n. Bari. Eumaeus 13 te Aden verwacht v. Singapore. Fina Nederl. 12 95 m. o.z.o. Minicoy n. Abadan. Forest Hill 12 40 m. w. Bizerta n. Hamburg. Forest Town 13 te Mena. Fravizo 12 70 m. w. Blaavandshoek n. Sundsvall. Gaasterdijk 14 te Port Everglades verw. v. Antw. Ganymedes 13 te Port of Spain. Geestland 12 710 m. n.n.o. Barbados n. Preston. Groote Beer 12 te Rotterdam. Guineekust 12 te Hamburg. Hathor 12 v. Rotterdam n. Escombreras. Hecuba 12 80 m. o.n.o. Cristobal n. Curagao. Heemskerk 12 150 m. z.z.w. Ouess. n. Marseille. Helicon 13 te Norfolk. Hersilia 12 250 m. n.w. Azoren n. San Juan. Hilversum 12 300 m. z.w. Scillys n. eLHavre. Holendrecht 12 25 m. z.o. Kp. Spartivento naar Venetië. Hollands Duin 12 930 m. n.w. Midway n. Victoria. Hydra 11 480 m. w.z.w. Azoren n. San Juan. Ittersum 12 300 m. z.w. Landsend n. Bermuda. Izalco 12 130 m.t z.o. Galveston n. Cristobal. Jagersfontein 12 te Bremen. Jason 12 v. Rotterdam n. Antwerpen. Java 12 155 m. n.w. Djeddah n. Damman. Joh. Frans 12 375 m. n. S. Domingo n. Amuaybay. Katelysia 12 v. Puerto Mirendo n. Stanlow. Kelletia 12 v. Fallriver v. Deleware rivier. Kerkedijk 12 v. Rotterdam n. Norfolk. Kinderdijk 12 v. Hamburg n. Bremen. Kloosterdijk 12 170 m. n. Azoren n. Vera Cruz. Kopionella 13 v. Rotterdam n. Stockholm. Koratia 13 te Puerto Miranda verw v. Curagao Korendijk 12 600 m. n.w. Azoren n. Antwerpen. Korovina 12 v. New York n. Curagao. Kosicia 12 410 m. o.z.o. Lissabon n. Stanlow. Kreeft 12 te Rotterdam. Kryptos 12 v. Rotterdam n. Stockholm. Kylix 14 v.t Rotterdam. Ladon 12 800 m. z.w. Flores n. Fort de France. Leiderkerk 12 v. Bushire n. Kuwait. Lemsterkerk 12 60 m. n.o. Bahrein n. Bahrein. Liberty Bell 12 160 m. o. Malta n. Port Said. Loppersum 12 te Houston. Maaskerk 12 te Rotterdam. Mainlloyd 12 ten anker rede Colombo. Marathon 12 v. IJmuiden n. Paramaribo. Mataram 13 te Port Said verwacht. Medon 12 50 m. n.o. Antiqua n. New York. Meerdrecht 12 660 m. z. Kp. Race n. Savona. Meerkerk 12 250 m. o.no. Mombasa n. Mombasa. Memnon 12 v. New York n. Santo Domingo. Merwede 12 420 m. n.o. Las Palmas n. Dakar. Modjokerto 12 50 m. o. Dondrahead n. Singapore. Molenkerk 12 v. Calicut n. Aden. Montferland 12 v. Buenos Aires n. Montevideo. Muiderkerk 11 v. Aden n. Colombo. Musilloyd 13 te Rotterdam. Mylady 12 304 m. o.n.o. Gibraltar n. Takoradi. Naess Commander 12 v. Maracaibo n. Aruba. Naess Lion 12 20 m. z.o. Kuria Muria n. Bahrein. Naess Tiger 12 te Cristobal. Nanusa 12 12 m. z.w. Monrovia n. Abidjan. Nashira 12 40 m. z.o. Recife n. Buenos Aires. Neder-Elbe 12 1650 m. z. Holywood n. Cristobal. Neder-Weser 13 te Aden. Nestor 12 50 m. n.o. Tunis n. Rotterdam. Nias 12 v. Tema n. Lagos. Noordwijk 12 210 m. w.z.w. K. Vine. n. IJmuiden. Oldekerk 12 v. Hamburg n. Bremerhaven. Ommenkerk 12 150 m. n.w. Lambesi n. Dar Es Salaam. Oostkerk 12 v. Bremen n. Hamburg. Ootmarsum 11 270 m. z.o. Kp. Hatteras n. Cuba. Ossendrecht 12 v. Norfolk n. Porto Marchera. Pacaya 13 te Houston verwacht v. Corpus Cristi. Parkhaven 11 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Parthenon 12 te Port Au Prince. P. G. Thulin pass 11 Salvador n. Baltimore. Philine 12 v. Mena n. Suez. Prins Frederik Willem 12 800 m. o.no. Kp. Race naar Quebec. Prins Maurits 12 v. Montreal n. n. Leixous. Prins Willem IV 12 te Le Havre v. Quebec. Prins Willem V 12 560 m. w.n.w. Valencia naar Montreal. Prinses Margriet 12 v. Rotterdam. Proven.singel 11 105 m. z.o. Acapulco n. Europa. Pygmalion 12 v. Trinidad n. La Guaira. Raki 12 v. Beira n. Zanzibar. Rempang 12 v. Marseille n. Genua. Reza Shah the Great pass. 12 Aden n. Rotterdam. Riouw 12 v. Rotterdam n. Bremen. Rossum 11 165 m. z.z.o. Sal. Cruz n. S. Francisco. Rotti 12 v. Hamburg. Rijnkerk 12 te Hamburg. Saloum 12 etDuinkerken v. Dakar. Sarangan 12 300 m. n.w. Azoren n. Montreal. Schelp wijk 13 te Rotterdam. Schiedijk 12 v. New York n. Rotterdam. Schielloyd 13 v. Rotterdam, 14 te Bremerhaven. Schouten 12 v. Lome n. Tema. Senegalkust 12 50 m. o.n.o. Ouessant n. Bordeaux. Sepia 12 v. Rotterdam n. Tripolis. Servaaskerk 12 15 m. n.n.w. Finisterre n. P. Said. Slamat 14 te Rotterdam. Sliedrecht 12 430 m. o.z.o. Bermuda n. Priolo. Soestdijk 13 v. Rotterdam n. Bremen. Solon 12 v. Puerto Ordaz n. Paramaribo. Stad Alkmaar 12 680 m. o.no. Kp. Guardafui naar Aden. Stad Delft 12 130 m. o. Fern. Noronha n. Vlaard. Stad Dordrecht 12 v. Rotterdam n. Palermo. Stad Gouda 12 50 m. z.z.w. Finisterre n. Savona. Stad Haarlem 12 140 mijl n.n.o. Kp. Villano naar Savona. Stad Den Haag 12 300 m. z. Rio n. Rotterdam. Stad Kampeh 13 et Rotterdam. Stad Maastricht 13 v. Rotterdam n. Savona. Stad Rotterdam 12 30 m. z.o. Wight n. Palermo. Statue of Liberty 12 200 m. n.o. Lour. Marques naar Philadelphia. Steen wijk 13 te Rotterdam. Stentor 11 v. Barahona n. Jacmel. Steven 13 te Rotterdam. Straat van Diemen 13 te Durban. Sumatra 12 200 m. n.n.o. Manilla n. Manilla. Tacana 12 v. Cristobal n. Houston. Telamon 12 te Plymouth v. Port of Spain. Theron 13 te Port of Spain verwacht. Tjitarumt 14 te Kaapstad verwacht. Triton 12 te Nassau verwacht v. Fort Liberte. Tweelingen 12 v. Monrovia n. Rotterdam. Van Cloon 12 v. Singapore n. Suva. Van Heemskerck 12 180 m. w.z.w. Mauritius naar Kaapstad. Van Riebeeck 12 30 m. z.o. Kp. St. Blaize naar Port Elisabeth. Van Waerwijck 13 te Port Kembla verwacht. Vasum 12 30 m. w. Ras Fartak n. Mena. Viana pass. 12 Port Said n. Landsend. Vlieland 12 te Hamburg v. Rotterdam. W. A. Jones 12 375 m. n.o. Bahamas n. P Miranda Westerdam 14 te Rotterdam. Westertoren 13 v. Trinidad n. Rotterdam. Westland 12 te Santos verwacht v. Montevideo. Wieldrecht 12 48 m. z.w. Kreta n. Bremen. Witmarsum 12 v. New Orleans n. Savannah. Woensdrecht 12 v. Balboa n. Japan Wonogiri 12 80 m. w. Baranquilla n. Curagao. Zaankerk 12 40 m. z.w. Wight n. Las Palmas. Zafra 12 te Mena verwacht v. Suez. Zaria 12 400 m. o.z.o. Malta n. Tranmere. Zeeland 12 te Vancouver verwacht v. Tacoma. KLEINE VAART Adara 12 te Hoek van Holland n. Hamburg. Adine 12 40 m. z.w. Casquets n. Rotterdam. Aerdenhout 12 30 m. z.w. Casquets n. Pasajes. Alcetas 12 15 m. z. Ouessant n. Antwerpen. Ank T. 14 te Zaandam verwacht. Appingedam 13 12 m. o. Noordhind. n. Lissabon Areas 13 70 m. w.z.w. Napels n. Faro. Bloemgracht 12 50 mijl z.w. Hanstholm naar Grangemouth. Brouwersgracht 12 te Rotterdam v. Amsterdam Draco 12 op Elbe n. Amsterdam. Heerengracht pass 11 Ouessant n. Bayonne. Helvetia S. 12 10 m. z.w. Noordhinder n. Wargon Insp. Mellema 12 60 m. z.w. Casquets n. Hamb. Julia Mary 12 op Thames n. Amsterdam. Keizersgracht 12 te Royal Sovereign n. Antwerp Looiersgracht 12 te Cuxhaven n. Amsterdam. Strabo 12 80 m. z.w. Ouessant n. Livorno. Thaletas 12 dwars Finisterre n. Rotterdam Twee Gebroed. 11 10 m. n.o. K. Tenes n. Algiers. Vechtborg 12 te Skagen n. Groningen. Westland 12 dwars Noordhinder n. Sheernes. Wilpo 11 te Delfzijl v. Zaandam. SLEEPVAART Elbe 11 bij Noorse tanker Hoegh Galelon, bij Kuwait aan de grond, zal vastmaken. Oceaan 13 bij Noorse tanker Hoegh Galleon, bij Kuwait aan de grond. Oostzee 11 v. Rotterdam n. Hamburg. Zwarte Zee-3 11 50 m. v. Kuwait, assisteert zo nodig sleepboten Oceaan en Elbe. Rookmaskers voor redders. De be maningen van de twee Terschellinger red dingsboten worden op het ogenblik ge oefend in het werken met rookmaskers, voor het geval zij eens op een brandend schip in de rook reddend werk moeten verrichten. De K.N.Z.H.R. heeft voor Terschelling ook een Amerikaanse vrachtwagen aan geschaft, waarmee een whipper-toestel naar elk deel van het strand kan worden vervoerd. HONGKONG (AP) Tienduizend vluch telingen uit communistisch China zijn de laatste dagen door de politie van Hong kong en Britse troepen naar hun land te ruggezonden. Tal van teruggestuurde vluchtelingen hadden zware tochten over onherbergzaam terrein achter de rug of hadden Hongkong bereikt als verstekeling aan boord van smokkelaars jonken. Vele werden door de politie, die hulp kreeg van Britse Ghoerka soldaten, gevat in de bos achtige heuvels bij de grens, waar zij zich hadden verborgen. De vluchtelingen wer den samengebracht in een politiekamp in het grensgebied waar zij te eten kregen en voedsel meekregen voor de terugreis. Met vrachtwagens werden zij daarop naar de grens gebracht. De meesten van hen zijn boeren uit de aangrenzende provincie Kwangtoeng. Zij beweren, dat honderden lotgenoten onder weg van de honger zijn omgekomen. De terugzending van deze mensen heeft grote beroering verwekt in kringen van hulporganisaties en liefdadige instellingen in Hongkong. Edward E. Swanstrom, hulp bisschop van New York en directeur van een roomskatholieke hulporganisatie, heeft voor zijn vertrek uit Hongkong naar Sai gon tegenover de pers verklaard, dat hij telegrafisch een beroep had gedaan op de hoogste autoriteiten in Washington. Hij vroeg om onmiddellijk doeltreffende maatregelen van de Verenigde Staten in samenwerking met andere regeringen die in de UNO zijn vertegenwoordigd, ten be hoeve van de vluchtelingen. Voorts heeft de Raad voor Mensen rechten in Hongkong zich tot de regering van de kroonkolonie gewend met het ver zoek, een internationale hulpactie te orga niseren. BERLIJN (DPA) De voormalige S.S.- officier dr. Alfred Filbert, die deze week met vijf andere voormalige S.S.-ers in West-Berlijn terechtstaat, is beschuldigd van moord in minstens elfduizend geval len. Filbert, die van 1945 tot 1950 onder valse naam in Neder-Saksen woonde, stond toen hij in 1959 gearresteerd werd, aan het hoofd van een bankfiliaal in Berlijn. De thans 57-jarige was commandant van het beruchte „Einsatzkommando negen" dat in 1941 in bezette gebieden van de Sov jet-Unie Joodse mannen, vrouwen en kin deren om het leven bracht. Volgens de aanklacht zou Filbert reeds voor de aan val op de Sovjet-Unie aan het organiseren van de Joden-uitroeiing hebben meege werkt. Hij zou ook persoonlijk Joden doodgeschoten hebben. BONN (Reuter) De Amerikaanse am bassadeur in Bonn, Walter Dowling. heeft vandaag met bondskanselier Adenauer gesproken over diens opmerkingen aan gaande de Amerikaans-Russische peilin gen in de kwestie-Berlijn. Adenauer zei tijdens zijn bezoek aan Berlijn een week geleden, dat hij niet de geringste hoop op resultaten koesterde over de Amerikaans-Russische besprekin gen. Hij zei ook weinig waarde te hechten aan het denkbeeld van een gezagsorgaan van dertien landen voor het toezicht op de toegangswegen naar West-Berlijn. Van ambtelijke zijde in Washington is gezegd,"dat de Verenigde Staten verwach ten. dat „zekere misverstanden" uit de weg geruimd zullen worden in het onder houd van Dowling met Adenauer. De Ver enigde Staten zouden voorts gaarne zien, dat West-Duitsland zijn eigen gedachten over een gezagsorgaan voor de toegangs wegen naar West-Berlijn zou laten weten als het niet kan instemmen met het Ameri kaanse voorstel voor een controleorgaan van dertien landen. De Amerikaanse functionarissen ver klaarden nog, dat nog geen datum is be paald voor een hervatting van de Ameri kaans-Russische besprekingen. Maar ver wacht wordt, dat Dean Rusk, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, en de Russische ambassadeur in Washing ton Dobrynin, hun gesprek vrij spoedig, mogelijk deze week, zullen hervatten. MOSKOU (Reuter) Volgens een cor respondent van het Russische regerings blad Izvestia is een internationaal orgaan voor de toegang tot Berlijn alleen aan vaardbaar als de bezettingstroepen uit West-Berlijn worden teruggetrokken en ..het bezettingsregime" wordt gelikwi- deerd. Het orgaan zou overigens slechts als bemiddelaar kunnen optreden en niet als beheerder. De totale omzet over het boekjaar 1961 van A.S.W. Apparatenfabriek (Automatic Screw Works) n.v. is hoger geweest dan het vorige boekjaar. Door daling van de winstmarge en stijging van de kosten wa ren de resultaten vrijwel gelijk aan die van 1960. Het saldo bedrijfsrekeningen steeg tot 4,73 min. (v.j. 4,60 min.) De algemene onkosten vermeerderden tot ƒ2,75 min. (ƒ2,65 min.). Na afschrijvingen en belastingen res teert een saldowinst ter verdeling van 613.000 678.000). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 14 percent (onveranderd). De vooruitzichten voor 1962 zijn, aldus de directie, nog moeilijk te be oordelen. De resultaten in het nieuwe boekjaar zullen ongunstig worden beïn vloed door de stijging van de algemene kosten en een verhoging van de lonen en salarissen. Wanneer zich geen ongunstige ontwikkelingen voordoen meent de directie ook voor 1962 redelijke resultaten te mo gen verwachten. VOORBEURS VAN HEDEN A.K.U. Kon. Olie Philips Unilever Hoogovens lste tijdv 348—349 133,20-133,80 803—815 153,50-154,00 633—642 Slot 2de tijdv 348Vj 133,90 813 153,70 647

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11