Verenigde Staten dreigen met een interventie in Laos HET WEER Supralux Aanvullende akkoorden heden ondertekend Saluutschoten in Athene bij vorstelijk huwelijk President Kennedy besluit tot enig machtsvertoon met zevende vloot Kasavoeboe roept in Rivoe noodtoestand uit Schoten op Soekarno troffen anderen Djilas wil proces met open deuren Duits-Nederlands verdrag RfUsse us FROff 7% 500$ RFRiCmconm Weesperkarspel wil, met Amsterdam, de Bijlmer kopen Drie doden in het verkeer Twee kerkelijke plechtigheden voor prinses Sophie en Don Juan Carlos Nasser ontving Serradsj DAGBLAD VOOR VSLSEN.IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING In de krant van heden: Keiler Macdónald 'vf ore you (my! SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Aanhoudend koud ME NTS Vader Cammann kwam zonder dochter terug Motorrijder tegen koe Het woord is aan Dispensatie Boycot 47e JAARGANG NUMMER 160 MAANDAG 14 MEI 1962 Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van de. (Van onze correspondent) WASHINGTON Gedurende het week einde heeft president Kennedy driemaal met zijn topmedewerkers vergaderd over de crisis in Laos. De Amerikaanse rege ring heeft besloten een aanzienlijke strijd macht in de richting van Laos te zenden o.a. een deel van de Zevende vloot met ongeveer tweeduizend mariniers aan aan boord. Toch is Amerika op dit mo ment nog steeds niet van plan met eigen troepen in te grjjpen in dit van de zee afgesloten oerwoudstaatje met de vriende lijke, weinig krijgshaftige bevolking. Amerika hoopt met interventie te dreigen de partijen weer aan het onderhandelen te brengen over een coalitieregering. Boen Oem en generaal Nosavan, de lei ders van de rechtse groep in Laos, hebben tot dusverre een compromis onmogelijk gemaakt, doch nu hun troepen een eclatan te nederlaag hebben geleden schijnt de rechtse fractie inschikkelijker te zijn ge worden. Thans is het echter de vraag of de communisten de smaak der overwin ning niet al te zeer beet hebben gekre gen. Zouden zij hun opmars voortzetten, dan zou Amerika voor een moeilijk dilem ma komen te staan. Amerika zou dan tot interventie moeten LEOPOLDSTAD (Reuter) President Kasavoeboe van Kongo heeft voor de pro vincie Kivoe de noodtoestand afgekondigd, „om een einde te maken aan de toestand van anarchie die in Boekavoe, de provin ciale hoofdstad, heerst." Dit is zaterdag bekendgemaakt in een door de minister van binnenlandse zaken, Kamitatoe, onder tekende verklaring. In dit communiqué werd voorts gezegd, dat sedert het provinciale parlement van Kivoe op 7 mei zijn afkeuring had uitge sproken over het beleid van president Mi- roeho en verscheidene leden van diens provinciale regering, het parlement niet meer heeft kunnen vergaderen. Weerrapporten 2, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 9 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel 3 Op en om het Binnenhof4 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Onder Ons5 Kunst 5 Kerkelijk Leven 6 Horen en Zien7 Topsy8 Feuilleton 9 Economisch nieuws 11 Beurs 11 Effecten en Geldmarkt 11 Scheepsberichten 11 Sport 12, 13, 14, 15 Luidsprekers8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Advertentie Zijlstraat 56 TelefooiTÏlS28 KOELKASTEN- en GASFORNUIZENSHOW Gem. Concertgebouw 14,- 15 - 16 mei. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL* 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt en plaat selijk enige regen of motregen. Meest matige, maar vannacht in het binnenland tijdelijk zwakke wind tussen noord en west. Klei ne kans op nachtvorst in het oosten van het land. Overdag in het algemeen iets hogere tempe raturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. besluiten waarvan het einde niet te zien is, ofwel het zou bakzeil moeten halen, het geen in zuidoost-Azië een groot verlies van prestige zou betekenen. Om dit gezichts verlies zoveel mogelijk te herstellen, zou Amerika in het laatste geval haar mili taire steun aan Zuid-Vietnam en Thailand aanzienlijk moeten vergroten. Het voor deel van steun aan die landen is dat daar althans een strijdbare kern te vinden is waarmee Amerika kan samenwerken. Het moment van dit dilemma is echter nog niet aangebroken. Op dit ogenblik gaat Amerika er nog van uit dat de Sov jet Unie een voorstander van een neutraal Laos is en dat het daarom de communis ten zal beteugelen nu Amerika zich even als een jaar geleden, paraat toont. Of de ze werkhypothese juist is zal de komende dagen moeten blijken. Een woordvoerder van het Thailandse ministerie van buitenlandse zaken heeft vandaag in Bangkok verklaard, dat tus sen de Verenigde Staten en het ministerie geen officieel contact is onderhouden over een eventuele ontscheping van een Ame rikaanse strijdmacht in Thailand. Onder handelingen achtte hij echter niet uitge sloten. Generaal Harkins, bevelhebber van Amerikaanse troepen, die in het kader van het militaire-bijstandprogramma in Zuid- Vietnam zijn gestationeerd, is gisteren on verwacht in Bangkok gearriveerd waar hij besprekingen heeft gevoerd met Thai landse en Amerikaanse functionarissen. De Thailandse regering maakte gister- DJAKARTA (Rtr, AFP) Een aanhan ger van de „Darul Islam" heeft een aan slag gepleegd op president Soekarno m de tuin van het paleis in Djakarta, waar bij een mohamedaanse plechtigheid on geveer 1000 personen aanwezig waren. Toen Soekarno zich naar een microfoon begaf voor een toespraak, vuurde de dader een aantal schoten op hem af van een af stand van 15 meter, die niet de presi dent maar wel vijf andere troffen. De voorzitter van het parlement, Zainal Arifin, de vice-voorzitter van het raadge vende college, Ahmad Chalid, en drie le den van Soekarno's lijfwacht liepen allen lichte verwondingen op. De dader, een nog jonge man, werd gearresteerd nadat hij door de menigte was mishandeld. In een officieel communiqué over de aanslag werd later gezegd, dat de politie en het leger ervan op de hoogte waren dat de leider van de „Darul Islam", Kartosawirjo, aan negen van zijn volge lingen opdracht had gegeven, de president te vermoorden, en dat daarom veiligheids maatregelen waren getroffen. Soekarno was na de aanslag niet in staat zijn radiorede uit te spreken. Dit deed toen de minister van Defensie, generaal Na- soetion. Nasoetion maakte geen gewag van de aanslag. In de rede werd een beroep op eenheid in de natie gedaan. avond bekend, dat Thailand zijn strijd macht langs de grens met Laos had ver sterkt met het oog op de optrekkende pro- communistische troepen in Laos. Berich ten uit Tsjieng Mai, in Noord-Thailand, melden dat ongeveer 2.000 man Laotiaan- se regeringstroepen, die zich in Thailand hadden teruggetrokken, in vliegtuigen naar de Laotiaanse hoofdsteden Vientia ne en Loeang Prabang worden gebracht. Radio-Moskou heeft in een commentaar op Kennedy's besluit verklaard dat Laos wordt bedreigd door een rechtstreeks mi litair ingrijpen der Verenigde Staten. Volgens radio-Moskou geschiedt dit „om de opstandige beweging van Prins Boen Oem en generaal Poemi Nosavan, die reeds maanden lang het bereiken van een vreedzame oplossing van het Laotiaanse vraagstuk verhinderen, van een dreigende totale ondergang te redden". BELGRADO (Reuter, AFP) Vanmor gen is in Belgrado het proces begonnen tegen de vroegere vice-president van Joe goslavië, Milovan Djilas. Hij wordt be schuldigd van het onthullen van staatsge heimen in zijn boek „Gesprekken met Sta lin". De tenlastelegging tegen de 51-jarige Djilas is gebaseerd op een artikel uit het wetboek van strafrecht waarin een maxi mumstraf van tien jaar is bepaald voor het onthullen van staatsgeheimen door of ficiële functionarissen. Djilas, die vijf weken geleden in zijn woning werd gearresteerd,- heeft sindsdien in voorarrest gezeten. Hij was toen juist vijftien maanden vrij, nadat hij ruim vier jaar had uitgezeten van een gevangenis straf van negen jaar. Nadat de openbare aanklager behande ling van het proces met gesloten deuren had geëist, zei Djilas, dat hij dan niet op vragen zou antwoorden en zich ook niet zou verdedigen. Hij zei, dat de aanklacht verdraaid en verzonnen was. „Ik ben open lijk belasterd en heb daarom het recht mij in het openbaar te verdedigen", il- dus Djilas. De president willigde echter het verzoek van de openbare aanklager in en het pu bliek moest, na nauwelijks een half uur het proces te hebben bijgewoond, de zaal verlaten. Slechts de echtgenote van Djilas en enkele familieleden mochten blijven. De openbare aanklager zei bij zijn ver zoek dat het proces betrekking heeft op staatsgeheimen. De rechtbank wees een compromisvoorstel van Djilas om publiek toe te laten wanneer er punten behandeld worden die al algemeen bekend zijn, van de hand. Advertentie De Duitse staatssecretaris van Buiten landse Zaken, dr. R. Lahr, heeft van ochtend, op weg van Bonn naar Brussel ter bijwoning van een ministerraad van de E.É.G., een bezoek gebracht aan zijn Nederlandse collega, eb. H. R. van Hou ten, in diens huis in Bennekom. Daar ondertekenden de beide staatssecretaris sen twee aanvullende overeenkomsten bij het op 8 april 1960 gesloten Neder lands-Duits algemeen verdrag. Dit al gemeen verdrag is nog niet door de Staten-Generaal in behandeling ge nomen, in afwachting van de regeling van twee in 1960 gerezen kwesties, na melijk die van de bescherming van het vermogen in Duitsland van Nederlandse rechtspersonen en die van de exploratie van delfstoffen in het Eems-Dollard- gebied. De eerstbedoelde aanvullende overeen komst is gesloten teneinde buiten twijfel te stellen dat de zogenaamde „spaltungs- theorie" er, in afwijking van het norma le vennootschapsrecht, vanuit gaat, dat het in Duitsland gelegen vermogen van Nederlandse rechtspersonen zou kunnen worden afgescheiden ten voordele van de genen, die ten tijde van de afkondiging van het Besluit Vijandelijk Vermogen, aande len in deze rechtspersonen bezaten, onder wie begrepen de krachtens dit besluit ont eigende Duitse aandeelhoudérs. De tweedeaanvullende overeenkomst betreft de samenwerking bij de opsporing en winning van delfstoffen in de Eems- monding, in het bijzonder van olie en aardgas. Nadat deze beide aanvullende overeen komsten zullen zijn gesloten, zullen zij door het Duitse bondsparlement moeten worden goedgekeurd. In Nederland zullen de Staten-generaal niet alleen deze béide .overeenkomsten maar ook het algemeen verdrag van 1960 in behandeling kunnen nemen. Pas nadat in beide landen de par lementaire goedkeuring zal zijn verkre gen kunnen het algemeen verdrag en de daarbij behorende overeenkomsten in wer king treden. Hiermede zal nog enige tijd gemoeid zijn. De verdeling van het voor de Nederlandse nazislachtoffers bestemde bedrag van 125 miljoen Mark is derhalve ook thans nog niet aan de orde. In het damgedeelte bij Bruinisse wor den de laatste vier met elkaar ver bonden caissons als één geheel door sleepboten op hun plaats gebracht. (Zie voor het verslag pag. 2) -T-.■- - "I m'-itk Afrikaanse demonstranten verwel komden woensdag twee UNO-ver- tegenwoordigers bij hun aankomst te Windhoek in Zuidwest-Afrika met spandoeken, waarop stond te lezen: „Verlos ons alstublieft van de apart heid van de Zuidafrikaanse regering" „Wij zijn de slachtoffers van de on menselijke politiek van de regering van Zuid-Afrika". De beide vertegen woordigers van de UNO stellen een onderzoek in naar de rassendiscrimi natie in het mandaatgebied dat onder beheer staat van Zuid-Afrika. De zo langzamerhand berucht geworden Bijlmermeerkwestie heeft een verrassende wending genomen. Het is reeds zover, dat Weesp reeds is gaan bouwen op het grond gebied van Weesperkarspel. Weesp kon niet langer wachten. Maar ook Weesper karspel wil niet wachten en in een beslo ten raadsvergadering heeft de gemeente raad van Weesperkarspel besloten om met de Bank van Nederlandse Gemeen ten een bijzondere lening aan te gaan, voor 3 miljoen, om daarmede de Bijl mer aan te kopen, opdat de plannen geen stagnatie ondervinden. De overeenkomst loopt tot 1 januari 1964. De gemeenteraad van Weesperkars pel overwoóg dat dit de beste oplossing is nu de grenswijziging zo lang duurt en men niet weet welke gemeente het grond gebied krijgt. De gemeente Amsterdam was destijds reeds begonnen met aankoop van gronden, maar heeft deze later stopgezet. Met de grondeigenaren zullen woensdag bespre kingen gevoerd worden over de aankoop van de Bijlmermeer door Weesperkarspel, in samenwerking met Amsterdam. De heer T. Cammann uit Tilburg, die naar Schotland was vertrokken om te trachten zijn 17-jarige dochter Ineke, die een week geleden met haar 23-jarige vriend Herman Kusters uit Tilburg was verdwenen, tot terugkeer te bewegen, al vorens zij in Gretna Green in het huwe lijk zou treden, is onverrichterzake te ruggekeerd. De heer Cammann heeft zijn dochter niet gezien. In Edinburgh heeft men hem afgeraden naar Gretna Green te gaan om te voorkomen, dat het paar vandaar naar een ander plaatsje zou ver dwijnen, waarop gelijke wijze huwelijken worden gesloten. Op de Lichtmis-Balkbrug (Óverijsel) is zondagavond de 23-jarige motorrijder H. Broekroelofs uit Lutten tegen een op de weg lopende koe gereden en daarbij zo ernstig gewond geraakt, dat hij in de loop van de dag in een ziekenhuis in Zwolle is overleden. Franklin: Ontvlucht de genoegens, en zij zullen u achternalopen. Bij Terschuur is een auto tegen een boom gereden. De vijf inzittenden wer den ernstig gewond. In een ziekenhuis in Amersfoort is de 53-jarige J. R. Sta pelvoort uit Amsterdam overleden. Het ongeluk gebeurde toen de bestuurder van de wagen bij een inhaalmanoeuvre een tegenligger te laat opmerkte, remde, in een slip raakte en tegen een boom bot ste. In Heeze is een motorrijder in bot sing gekomen met een scooter, bestuurd door de 30-jarige J. A. van Lieshout uit Leende. Deze laatste was op slag dood. De duopassagier van de motor werd door de kracht van de botsing in een sloot ge slingerd en levensgevaarlijk gewond hij zou zijn verdronken als omwonenden hem niet snel op de kant hadden gebracht. De bestuurder van de motor werd ernstig gewond. Waarschijnlijk heeft hij op de linkerweghelft gereden. Er bestaat een vermoeden dat hij onder invloed van drank was. In Sint-Oedenrode is de 20-jarige Chr. Raijmakers uit Sint Oedenrode met zijn scooter in een flauwe bocht tegen een boom gereden. Hij was op slag dood. Het slachtoffer en de scooter werden te ruggevonden in een sloot naast de weg. ATHENE (Reuter, AP) Saluutscho ten kondigden vanochtend in Athene de huwelijksdag aan van de Griekse prinses Sophie en de Spaanse troonpretendent, Don Juan Carlos. Ruim 140 vorstelijke bezoe kers woonden de twee plechtigheden, eerst in de rooms-katholieke kerk van St. De- nis en later in de Grieks-Orthodoxe kathe draal van de maagd Maria bij. Onder hen zijn koningin Juliana, Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet. Ook koning Olav van Noorwegen en Ko ningin Ingrid van Denemarken zijn aan wezig. Prinses Sophie arriveerde, in een door acht schimmels getrokken rijtuig, in ge zelschap van haar vader, koning Paul. Vooraf gingen 28 ruiters op witte paar den en 25 volgden het rijtuig. Het hofkoor, 120 man sterk, zong bij het binnenkomen van de bruid het Halle luja uit de Messias van Handel. Mgr Benedictus Brendisi, de rooms-ka tholieke aartsbisschop van Griekenland, stelde de rituele vraag in het Grieks aan prinses Sophie, die met „Nai" (ja) ant woordde, en in het Spaans aan Don Juan Carlos, door deze beantwoord met „Si" (ja). Toen de stoet de kerk verliet zóng het koor Handels „Amen". Een veertigtal mensen viel flauw in de warme zon of kreeg eerste hulp vanwege in het gedrang opgelopen kwetsuren. In de eerste van acht auto's met rode kroon die uit het koninklijke paleis naar de roomskatholieke kerk kwamen zat koningin Juliana met koning Olaf van Noorwegen. Na hen volgden koningin In grid van Denemarken met koningin Vic toria Eugenie van Spanje, grootmoeder van de bruidegom. In de derde auto was prins Bernhard gezeten met de koningin moeder van Roemenië, vervolgens ex-kö- ning Umberto van Italië met ex-koningin Marie-José, ex-koning Michael van Roe menië met koningin Anna, de prins en de prinses van Liechtenstein, prins Rai nier van Monaco met prinses Gracia en tenslotte de groothertogopvolger Jean van Luxemburg en de hertogin. Bij de ingang van dé kerk stonden de prinsessen- bruidsmeisjes: Irene van Griekenland, Benedicte van Denemarken, Irene van Nederland en Maria Del Pilar van Spanje, Anne-Marie van Denemarken, Anne van Frankrijk, Tatiana van Radziwill en Alexandra van Kent. Acht prinsessen, onder wie prinses Ire ne droegen de sleep van vijfeneenhalve meter van de bruidsjapon van prinses Sophie. Een woordvoerder van de Parij se mode-ontwerper Jean Desses heeft mee gedeeld dat prinses Sophie een toilet zal dragen van lamé met daaroverheen tule met brussels kant. Ook de sleep is van lamé, tule en kant. De japon heeft een strak getailleerd lijfje en 'n wijd uitstaan de rok. Verder droeg zij een diamanten tia ra en een sluier van Brussels kant. Het blad van het Vaticaan Osservatore Romano heeft bekendgemaakt dat de rooms-katholieke kerk voor het huwelijk CAIRO (AP) Radio Cairo heeft bekend gemaakt dat het voormalige hoofd van de Syrische inlichtingendienst, Abdel Hamid Serradsj, een bezoek aan president Nasser heeft gebracht. Het is de eerste keer dat uit een offi cieel bericht blijkt dat Serradsj in Cairo is, hoewel gezaghebbende waarnemers dit reeds enkele dagen geleden bevestigden. Volgens het radiobericht werd Serradsj vergezeld van sergeant Mansour Rwasjda, die hem een week geleden uit het gevange nishospitaal in Damascus hielp ontsnap pen. Prinses Sophie van Griekenland ge fotografeerd bij het betreden van de kerk van de Maagd Maria in Athene. Zij wordt vergezeld door haar vader Koning Paul, die op deze telefoto niet zichtbaar is. pontificale dispensatie heeft verleend. Don Juan behoort tot de rooms-katholieke en prinses Sophie tot de Grieks-Orthodoxe kerk. Volgens het blad is de dispensatie verleend onder bepaalde voorwaarden waaronder een belofte van de niet rooms- katholieke partij zich niet te zullen men gen in het geloof van de partner en de be lofte van beide partijen dat hun kinderen rooms-katholiek gedoopt en opgevoed zul len worden. De huwelijksplechtigheid in de Griekse orthodoxe kerk geldt voor de inschrijving van het huwelijk zo is in Athe ne besloten. De dienst in de Grieks-Or thodoxe kerk werd bijgewoond door acht honderd personen, driehonderd meer dan die in de rooms katholieke. Een belangrijke genodigde was niet aanwezig namelijk een van de leiders van de oppositiepartij, Unie van het Centrum, Papandreoe. Hij heeft meegedeeld niet aanwezig te zullen zijn wegens de huidige abnormale politieke toe stand in het land. Een andere leider van de oppositiepartij, Venizelos, is zaterdag naar Zweden vertrokken. In de middag hebben de jonggehuwden zich voor de huwelijksreis ingescheept op het luxueuze jacht Eros van de Griekse reder Niarchos. Vrijdagavond hadden prin ses Sophie en Don Juan vijfhonderd gasten op een formeel bal. Zaterdagavond werd een tweede bal gegeven. Ondter de aanwe zigen waren er 120 van koninklijken bloe de. Leiders van de centrumpartij en df PAME-partij hebben verklaard, dat zij hei huwelijk niet boycotten vanwege de prin ses maar vanwege haar vader, koning Paul, die geen acht heeft geslagen op het verzoek van de beide partijen premier Ka- ramanlis te verzoeken af te treden. De twee partijen zeggen dat de partij var Karamanlis, de Nationale Radicale Unie verleden jaar oktober druk heeft uitge oefend om de verkiezingen te winnen. Het centrum partij is anti-communistisch, oe PAME daarentegen pro-cómmunistisch De twee partijen onthouden zich van alle stemmingen in het parlement. Tqen Kara manlis het parlement vroeg een bruids schat van 300.000 dollar voor prinses So phie uit te trekken, onthielden beide par tijen zich van stemming.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1