IN DE VISHAL+EN OP ZEE Nederlandse Vrijgezellenbond is degelijke belangenvereniging en geen huwelijksbureau NACHT W eekoverzicht Puzzelwandeltocht in IJmuiden IJmondverenigingen vandaag en morgen „Ninotchka" bij Tavido als jubileumstuk Ds. J. Borghardt te Wijk aan Zee Hotelbrand in Lonneker Gelijke beloning voor mannen en vrouwen Italianen in arrest voor dodelijke messteek Oecumenische Kerkdag in de IJmond Vrouw ongedeerd na sprong uit brandend huis MAANDAG 14 MEI 1962 Spaanse bemanning op Harlinger vissersschip Verkeersongevallen in Velsen Wereldvrijgezellendag in Haarlem Gruwel van Grevenbicht Dansavonden Bart L. Joris Belangenstrijd Europees Parlement is bevreemd over het Nederlandse beleid Kerkelijk nieuws Amerikaans plezierjacht vergaan: zeker 6 doden De makreel heeft vorige week weder om de hoofdaanvoer uitgemaakt. Voor de conservenfabrieken dus grondstoffen ge noeg. Ook de rokerijen zijn aan hun por tie gekomen, hetgeen wel merkbaar ge worden is aan de prijs van de zogenaam de bonken. Werd er maandag nog 43- 40 voor deze grofste soort makreel be taald, in het verdere verloop van de week werd dit voor de allerbeste soorten 27- 28, met een dieptepunt van even be neden 20 voor de mindere soorten. De overige soorten vis, door de Noordsche pen zeer beperkt aangevoerd, zijn voor middelmatige prijzen weggegaan. De vis die in deze tijd van het jaar wordt aan gevoerd is nu niet bepaald van het ge halte dat men graag verkoopt. De tongen blijven nog steeds in vrij aanzienlijke partijen aan de markt ko men, ondanks het overschakelen van de grotere krachten op de haringvisserij. De Sylt-visserij is met succes uitge oefend. Vorige week waren er verschei dene kotters van deze vangplaatsen met hun lading aan de markt. De tong die aangevoerd werd was, in tegenstelling met de tong welke in de eerste maanden van het jaar bij de P- boeien werd gevangen, zeer klein: twee derde van de aangevoerde Sylt-tongen be stonden uit tong I en II. De prijs van de tong II is daardoor teruggelopen tot 1,30-/ 1,40 per k.g. De „Egmond" IJm. 99 was vorige week 'aan de markt met een lading vis die rond IJsland was gevangen. De opbrengst was ditmaal niet zo hoog als wel ver wacht werd. De hogere temperaturen heb ben hierbij een rol gespeeld, ook was deze reis iets langer dan eerder gemaakte rei zen. Het risico om voor de maandagmarkt te komen heeft men terecht niet genomen. Wanneer men binnen moet ko men om van de maandagmarkt verze kerd te zijn, is nu niet meer te bere kenen. Vorige week zijn aan de dinsdagmarkt schepen gelost die reeds zaterdag rond de middag waren binnengekomen. Van IJsland is zeker niet te berekenen wan neer de thuisreis aangevangen moet wor den om van de maandagmarkt verzekerd te zijn. In rederskringen is men weer eens aan het overwegen een meldings plicht van zee uit in het leven te roe pen, zodat het bekend wordt wanneer men aan de markt denkt te komen. Dat er iets moet gebeuren, is duidelijk. Het komt nu voor, dat de schepen, na binnen komst maar enkele uren van de ligtijd met een leeg ruim liggen. Want na los sing van de vis staan de mensen van de wal al weer klaar om de vishokken in de ruimen te stellen, opdat er zo vlug mogelijk ijs geladen kan worden om weer opnieuw naar de visgronden te vertrek ken. De tijd die voor binnenliggen be stemd is wordt onder dergelijke omstan digheden meestal niet gehaald. Indien het betreffende schip weet wanneer het ge lost kan worden, kan men aan de hand daarvan bepalen, wanneer de visserij af gebroken moet worden. Met belangstelling blijven wij dit pogen volgen, temeer om dat in ons blad er herhaaldelijk op ge wezen is, dat er aan een behoorlijke voor lichting op het gebied van de aanvoer nog veel ontbreekt. Aanvoer van maandag De aanvoer van vis in IJmuiden werd vanmorgen in de eerste beurt verzorgd door 45 vaartuigen en in de tweede beurt door 75 schepen. De aanvoer bestond uit 100 kisten schelvis, 700 wijting, 170 gul en kabeljauw, 4500 makreel, 2260 schol, 250 tarbot en heilbot, 600 diversen, 1300 stijve kabeljauwen, 115.000 kilogram tong. Aan de markt was de IJM 5 „Maria Eliza beth" met 40 kisten schelvis, 1800 makreel, 40 kabeljauw en gul, 15 diversen en 100 stuks stijve kabeljauwen. De KW 49 „Antje" met 10 schelvis, 1600 makreel, 20 kabeljauw en gul, 5 diversen en 24 kleine kistjes met kleine haring. De IJM 33 „Thorina" met 40 schelvis, 1000 makreel, 10 wijting, 80 kabeljauw en gul, 20 diversen en 100 stijve kabeljauwen. Prijzen van maandag In guldens. Per kilo: zalm 3,105. heil bot 3,302,90, tarbot 3,503.10, grote tong 3,703,40, grootmiddel tong 2,902,70, kleinmiddel tong 2,402,10, tong I 2,402, tong II 1,30—1,20. Per 50 kilo: grote gul 4738, middel gul 4238, kleine gul 3731, grove makreel 3021, overige makreel 14.80—9, schar 72 13, poon 3021, schol III 168, schol II 36—24, schol I 2719, zetschol 2319, grootmiddel en grote schol 2420, grote en grootmiddel schelvis 65—46, kleinmiddel schelvis 6045, kleine schelvis I 6550, Als sluiting van het winterseizoen was er zondagmiddag voor de wekelijkse bezoe kers van de Instuif van de Ned. Herv. Gemeente in IJmuiden-Oost een wandel puzzel-tocht uitgezet, waaraan 40 jongelui hebben deelgenomen. Omdat de opdracht luidde uitsluitend over tegelpaden te lopen, was het Markt plein een dankbaar puzzel-object en werd er veel om het VVV gebouwtje heen ge wandeld, alwaar men zes stempels kon verdienen. Veel werd er niet van de deelnemers geëist, mits ze hun opdrachten maar goed lazen, doch dit werd nogal eens nonchalant opgevat, met als gevolg dat, alhoewel er maar tien punten per gemiste of fout- controle werden toegekend, de hoogst- geklasseerde altijd nog 80 strafpunten op liep. Overigens scheen nog niet bekend te zijn dat „na onze oudste prinses rechts" niet na een foto van prinses Beatrix rechts af moest worden gegaan, maar na een foto van prinses Wilhelmina! 's Avonds werden de verdiende prijzen uitgereikt, afgewisseld met een stukje muziek. De instuif-avonden werden in het win terseizoen druk bezocht en in september hoopt de Hervormde Jeugdraad dit soort avonden weer voort te zetten. schelvis II 5637, wijting 3528, dichte wijting 22—20, griet 6048, tarbot II 142— 160, tarbot III 130—120, tarbot IV 73—69, tongschar 8067, wolf 5042. Per 125 kilo: grote kabeljauw 9486, middel kabeljauw 10294, grote en groot middel koolvis 108—92, leng 8480, wolf 102—94. Regels kabeljauw: grote 9867, middel 47—32. Op zee De „Dirkje" KW 54 haalde hedenmorgen een trekje op van 6 manden schelvis, 2 wij ting, een enkele kabeljauw en een paar manden makreel. Dit schip viste even be noorden het zand. Eerder in de nacht haal de de „Dirkje" ook al twee maal, maar met zeer weinig resultaat. Overvloed van makreel Zaterdag is er door vele schepen zeer veel makreel gevangen. Nu liggen van die schepen al verscheidene in IJmuiden te wachten voor de dinsdag- en woensdag- markt. Dit zijn de SCH 153, SCH 117, SCH 261, KW 159, IJM 26, KW 149, KW 82, KW 32, VL 84. Al deze schepen hebben vang sten variërend van 700 tot 1400 kisten, overwegend makreel. Alleen de SCH 261 heeft 500 stijve kabeljauwen. Naar Helgoland De kotters, die niet naar huis gekomen zijn, hebben de zondag doorgebracht op Helgoland. Scheveningen In Scheveningen bedroeg de aanvoer vanmorgen 50 kisten schelvis, 50 wijting, 20 gul en kabeljauw, 150 schol, 1100 ma kreel, 11.000 kilogram tong. MAANDAG 14 MEI Patronaatsgebouw, IJmuiden-Oost. 20 u.: laatste bijeenkomst R.K. Vrouwengilde IJ muiden-Oost. Cultureel Centrum, IJmuiden, 20 u.: bij eenkomst Fauna Felisena. Cultureel Centrum, IJmuiden, 20 u.: ver kiezingsbijeenkomst P.S.P. Wijkgebouw Radarstraat, IJmuiden. 20 u. ledenvergadering N.C.V.B.-IJmuiden-West. Gemeentelijk Wijkcentrum, Velsen-Nrd., 20 u.: ledenvergadering N.C.V.B.-Velsen- Noord. Schans, Beverwijk, 20 u.: slotavond IJ- mond Dubbel Acht. Openbare leeszaal. Plein 1945, IJmuiden- Oost, open van 19 lot 21.30 uur. R.K. leeszaal, Willemsbeek weg IJmui den-Oost, open van 19 tot 21 uur; Josef- huis, Velsen-Noord, open van 19 tot 21 uur. DINSDAG 15 MEI Centrum, Beverwijk, 20 u.: bijeenkomst A.B.V.A. Cultureel Centrum, IJmuiden, 20 u.: le denvergadering Witte Kruis. Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- Oost, open van 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg Velsen-Noord, 19 tot 21 uur; Duinpan, Santpoort-Zuid, 16 tot 18 en 19 tot 21 uur. R.K. leeszaal, Willemsbeekweg IJmui den-Oost, open van 10-12 uur. Het personeelstekort bij de visserij in Harlingen wordt steeds nijpender. Vissers schepen kunnen al niet meer uitvaren door dat er geen personeel is. Een der Harlinger vissers, de heer Schotanus, heeft thans twee Spaanse knechten in dienst genomen, die de grote vaart vaarwel hebben gezegd, al enige tijd in Nederland verbleven en hier werk zochten. Op de visserij wilden zij het wel eens proberen. De toneelclub „Tavido" uit Beverwijk, onderafdeling van de vereniging van Hoog ovenemployé's „De Gieteling", heeft het veertigjarig jubileum van deze vereniging een bijna jolig karakter gegeven, door ter gelegenheid daarvan Melchior Legyell's satirisch blijspel „Ninotchka" te gaan op voeren. De Ninotchka uit dit stuk is een stroe ve jongedame uit Moskou, welke over vol doende fanatieke partijdoctrine beschikt, om door de Sovjets naar Parijs te wor den afgevaardigd. Zij moet hier de oor zaak vaststellen van het schromelijk ac tiviteitsgebrek, dat door een drietal re geringsfunctionarissen de laatste tijd werd betoond. Dit trio had namelijk de op dracht tot het bemachtigen van een Rem brandt, thans nog in het bezit van een vroeger naar Frankrijk uitgeweken Rus sische prinses Ninotchka geconstateert reeds in de eerste vijf minuten, dat de olijke diplomaatjes niet bestand zijn ge bleken tegen de verleiding, van het in haar ogen zo wufte en decadente Parijs. Tot zij ten slotte zelf eveneens zwicht voor de charmes van de lichtstad en die van de advocaat der tegenpartij: welke amu sante verwikkeling wellicht velen nog be kend zal zijn door de gelijknamige film, die hier kort voor (en na) de oorlog rou leerde met Greta Garbo in de hoofdrol. Bij „Tavido" werd deze rol gespeeld door mevrouw R. i Woerdman en wel met veel verve. Zij wist de tegenstelling tus sen de strenge en gedisciplineerde Rus sische afgevaardigde en de later ontdooi de Ninotchka, met een grote dosis char me en temperament waar te maken. Al leen was het even eigenaardig als spij- De oude dorpskerk in de badplaats Wijk aan Zee was zondagmiddag tot de laatste plaats bezet bij de intrede van ds. J. Borghardt als predikant van de Ned. Herv. Gemeente. Tot de talrijke aanwezi gen behoorde burgemeester J. G. S Bruinsma en de rector van Heliomare. De nieuwe predikant werd bij zijn bin nenkomst toegezongen met „Grote God, wij loven U". Zijn tekstwoord voor deze preek ontleen de ds. Borghardt aan 1 Petrus 2 vers 5a. Laat U ook zelf als levende stenen ge bruiken voor den bou- van een geeste lijk huis". Na de preek zong de gemeente de nieu we predikant toe Gez. 211:2 „Waak Chris ten, waak in 't geloof". Namens de ring van Ned. Herv. predi kanten sprak ds. O. N. Steenbeek de nieu we collega toe. De heer E. Gerritse deed dit namens de Hervormde gemeente Be verwijk-Heemskerk. Voor de burgerlijke gemeente sprak bur gemeester Bruinsma. Hij uitte de wens dat ds. Borghardt in Wijk aan Zee een gelukkige periode mee mocht maken, waar bij de Christelijke samenwerking op een goede voet zou komen te staan. De tegen stellingen die wij zo vrak tegenkomen kunnen en moeten wegvallen, moge God u zegenen bij uw pastorale werk, aldus burgemeester Bruinsma. 's Morgens was ds. Borghardt in zijn nieuwe ambt bevestigd door ds. Klein Was sink uit Alkmaar. Een 25-jarige scooterberijdster is gister avond in IJmuiden bij het te ruim ne men van de bocht, tegen de achtergevel van hotel „Royal" gereden. Zij werd licht gewond. De duo-passagier kwam met de schrik vrij. De scooter werd zwaar be schadigd. Zeer zware schade kreeg ook een per sonenauto, die zaterdagavond bij de Vel- ser tunnel in de berm geraakte en ver volgens over de kop sloeg. De bestuur der kroop ongedeerd uit zijn wagen. Zaterdagmorgen vroeg is op de Dok- weg in IJmuiden een 35-jarige Haarlem mer met zijn bromfiets geslipt. De man liep een hoofdwond op. In Wijk aan Zee heeft de Bever- wijkse politie een auto van een Duitser in beslag genomen. De Duitser was met zijn auto tegen een tegenligger gereden. De man reed midden op de weg en rook naar alcohol. Er ontstond overigens al leen materiële schade. tig, dat zij in haar geëmotioneerde scènes zo dikwijls in een ongemotiveerde fluis tertoon verviel. G. Weijers was als de Parijse advocaat niet het aangewezen type voor de onweerstaanbare minnaar, hoe wel hij de figuur technisch ruim voldoen de gestalte gaf. Van ir. H. E. Struwe, W. Gregouir en P. Fiege de drie fa lende partijgenoten was laatstgenoem de het best. De anderen toonden zich niet altijd even zeker van hun tekst, zo dat zij geen vloeiend op elkaar afgestemd komisch trio vormden. Daarentegen wa ren de bijrollen bijzonder sterk bezet. Mevrouw P. Ebbinge Wubben speelde de Russische prinses in ballingschap met een waarlijk aristocratische allure en me vrouw B. Blok gaf de Parijse modiste voor de haute couture, in alle opzichten de benodigde Franse esprit. Heel goed was ook de wraakzuchtige streber Kras- nov van R. Smit. Over de opvatting van Wim Paauw's regie zou men ditmaal in enkele onderdelen van mening kunnen ver schillen. Zo betrok hij de opvoering soms bedenkelijk in de kluchtspelsfeer, zoals met de betuigingen van leedvermaak bij Krasnov's nederlaag. Het succes van de voorstelling was overigens overtuigend. Jan van Dam Alcuin. In Delft heeft minister Cals een gerestaureerde vleugel van de sociëteit Alcuin van de r.-k. studentenvereniging Sanctus Virgilius officieel in gebruik ge steld. Op Hemelvaartsdag wordt in het Haar lemse concertgebouw de Wereldvrijgezel lendag gehouden een historisch gegroei de, maar wat misleidende betiteling voor een feestelijk congres met bal na, dat de Nederlandse Vrijgezellenbond jaarlijks voor zijn leden belegt. Wat is, wat wil en wat doet die Neder landse Vrijgezellenbond? Ziehier zijn doel stellingen: Actie voeren tegen de hoge belastingen voor ongehuwden. Verandering trachten te brengen in het woningtoewijzingsbeleid, dat vrijgezellen veelal een eigen woning onthoudt. Stelling nemen tegen de gedwongen betaling van premies voor sociale uitkerin gen, waarvoor vrijgezellen krachtens hun burgerlijke staat nooit in aanmerking kun nen komen (weduwen- en wezenverzeke ring, kinderbijslagwet e.d.). Het organiseren van gezelligheidsbij eenkomsten voor de leden. Zoals u ziet een aantal concrete en de gelijke oogmerken, met een sterke nadruk op de financiële en sociale belangenstrijd. De Nederlandse Vrijgezellenbond is dan ook een degelijke vereniging. Verwarring met de kermisachtige congressen die Gre- venbichts gemeentesecretaris Gert Greyn gedurende een reeks van jaren in zijn Limburgs dorp heeft weten bijeen te krij gen en die het karakter droegen van fri vole huwelijksmarkten zijn de N.V.B. een gruwel. Niet dat de bond een puriteinse afkeer heeft van gezellige bijeenkomsten, zeker niet, maar zij wil in de eerste plaats de aandacht van wetgever en overheid vestigen en doet dat met een zeker succes op de naar zijn mening te veel genegeerde sociale en financiële uitzonde ringspositie van de vrijgezel. De N.V.B. opgericht in 1953 telt in Haarlem 380 leden, waarvan het groot ste aantal in de leeftijdsgroep 25 tot 35 jaar. Een meerderheid van de leden be staat uit vrouwen. Voor hen is het ontbre ken van een eigen huis het meest pijn lijk gevoelde ongerief, voor de mannen is dat vooral de hoge belastingen. Hoewel in de vereniging de belangen strijd in de eerste plaats komt, wordt het gezelligheidsleven niet vergeten. Er wor den dansavonden en lezingen gehouden, zondagse uitstapjes georganiseerd (naar de duinen,Keukenhof,Deltawerken) en vakan tiereizen gemaakt. De maandelijkse dans- In de afgelopen nacht heeft een felle brand de bovenverdieping van hotel Sa- venije in Lonneker (gemeente Enschede) verwoest. De brand is ontstaan in het woonvertrek van een echtpaar da' sedert september in het hotel woonde. Het echt paar was reeds naar bed gegaan. De brand weer wist het vuur te beperken tot de bovenverdieping. De benedenzalen, enkele andere zaaltjes, de keuken en de woonver trekken liepen zware schade op. Het hotel was voor de komende zomer geheel vol geboekt. De schade bedraagt enkele ton nen. „Nacht is het, wan neer alle kindertjes sla pen". Zo begon, herin ner ik mij, een verhaal tje uit mijn kinderjaren. Met alle kindertjes wer den alle mensen bedoeld. En zo bezien, is het ei genlijk nooit helemaal nacht in Haarlem. Ik heb dat deze week ervaren, toen ik op een doorde weekse dag heel laat door onze stad koerste. Verwonderlijk hoeveel mensen je nog ziet, op dit late of zo u wilt: dit vroege uur. Er zijn straten waar je zonder gevaar het spreekwoor delijke kanon zou kun nen afschieten zonder doel te raken. Maar hier en daar kom je, te voet of op de fiets, zwoegers en zwalkers tegen, voor wie de chronologie een tikje door elkaar ligt. Een spoorman bijvoor beeld. op weg naar of juist terug van het ran geeremplacement; twee politieagenten die op hun eentje datgene ver tolken. wat in het Am sterdamse Rijksmuseum zoveel bezoek trekt. Ze kijken wat nadrukkelijk naar me, want wie om streeks twee uur door de stad toert is niet brand schoon of terzake-die- nend, veronderstellen ze. Ik knik maar eens vrien delijk terug, want je moet beginnen met de prosecutie bij voorbaat de wind uit de zeilen te nemen. Nu knikken zij ook. wat de bedoeling was. Ik zie een meneer met wafelbroek en goorwitte voorschoot de kartonne tjes bij elkaar vegen van zijn automatiek. Het wordt bij hem blijkbaar altijd laat. want het lege fust is pas tegen midder nacht leeggesmikkeld Even verderop zie ik een heer die ik taxeer een kelner te zijn. Onder zijn regenjas steekt een smet teloze donkere pantalon. En zijn haar is geknipt, zoals dat alleen bij obers keurig gekamd en ge knipt zit, all year round. Hij is wel laat. Zou on ze stad dan toch een nachtgelegenheid rijk zijn? Opvallend is, dat je eigenlijk zo laat alleen maar mannen ziet. De wijfjes durven of mogen niet meer. Behalve daar op dat kruispunt. Drie heren en een dame. ste- vig ingekneld tussen twee van hen. Ze hebben de vederlichte tred van hen. die een feestje heb ben doorgehaald. Totdat om half twee de kopjes waren omgewassen en iedereen geeuwend naar buiten trok. Ze steken, als ik nader, de lift-duim op, want het slokje heeft hun dagelijkse schroom weggevaagd. Ik duim te rug, dat ik er zo ben en ook dat slikken ze nog. "•Trouwens, ze kunnen rij den. want er zoeft nog een taxi voorbij. Met in houd. Twee schaduw vlakken achterin, nogal kortjes-bij-dichtjes. Dat is het moment waarop zoals een taxichauffeur me eens zei achteruit- spiegels verboden moes ten zijn. Bij een dwarsstraat schep ik zowat een fiet ser. Hij slaapt al of nóg en ik kan niet vaststel len wat hem op dit on mogelijke uur aan de straat kluistert. Mis schien een nachtwacht, cf hoe heet dat een particuliere veiligheids beambte. Maar het kan ook een pompbediende zijn, of een kok. of zo maar een manspersoon met zin in een fris lucht je. Hij krijgt dan meer dan hij vraagt, want het begint nu zachtjes te motregenen. Ach. die is overvallen. Ik zie een man, die over zijn kaneelstokachtige pijamabroekspijpen een regenjas heeft aange trokken. Zijn haar zit. zoals het altijd zit, als men ontijdig de sponde moet verlaten. Het mo tief van zijn aanwezig heid is duidelijk. Het zit aan de andere kant van een rode riem, met een sterk gekromde rug, zichtbaar moeilijk de straat te bevuilen. Een dierenliefhebber dus. die ik durf het haast te wedden per sé niet „lieve Azor" gezegd zal hebben, toen er een nat te dringende neus in zijn droom werd geduwd. En daarmee heb ik ze allemaal zo'n beetje ge zien. Er zullen er mis schien nog een vijftig op dit uur hebben rondge lopen. Zwart en donker staren de huizen me aan, met slechts hier en daar een schemerpitje. Boven kinderwiegen, taxeer ik. of bij zieken, of om de boeven weg te houden, want zulke heb je ook. Groot Haarlem ligt op één oor; klein Haarlem dreutelt door, als ver lengstuk van de lange lange gepasseerde dag of als begin van de nieu we. avonden in Brinkmann trekken veel belang stelling. Vooral de dames, die minder ge makkelijk dan de heren zelfstandig aan 't uitgaansleven kunnen deelnemen, waar deren deze bijeenkomsten waar een eigen orkestje speelt en een gezellige sfeer heerst Vele leden van de vereniging onderhou den ook buiten verenigingsverband een ge animeerd contact met elkaar. Onder die leden zijn mensen van allerlei slag: van bootwerkers tot advocaten en hoogleraren, van kantoormeisjes, apothekersassistenten en onderwijzeressen tot vrouwelijke art sen en advocaten. Over het karakter van de bond bestaat nog wel eens misverstand. De Haarlemse afdeling heeft eens een brief ontvangen van twee vriendinnen uit het zuiden des lands, die meedeelden blonde haren «n blauwe ogen te hebben en die informeer den over wat voor heren de vereniging beschikte. Ook komt het een enkele keer voor dat iemand teleurgesteld bedankt, „omdat er niets voor hem bij was": hij had zich eveneens in de N.V.B. vergist. Maar de N.V.B. is geen huwelijksbu reau. Ook geen vereniging van het niveau van de „kale mannen-club", de „lange mensen-bond" of de tweelingen-vereni ging". Het is een serieuze belangenvereni ging die daarnaast op rustige wijze aan dacht besteedt aan het sociaal verkeer tussen de leden. Op Hemelvaartsdag ko men ze in Haarlem. De sociale commissie van het Europese Parlement heeft met bevreemding kennis genomen van de beperkte uitleg, die de Nederlandse regering geeft aan een E.E G.-besluit van eind vorig jaar inzake de gelijke beloning van mannen en vrouwen. De commissie is er over verbaads, dat de Nederlandse regering (blijkens een ant woord op een parlementaire vraag van drs. G. M. Nederhorst) het besluit beper kend interpreteert omdat er nog geen vol doende statistisch materiaal beschikbaar is en dat de Nederlandse regering zich met name niet zal houden aan de datum van 30 juli van dit jaar, die in december was gesteld voor volledige uitvoering van de gelijke beloning. In Nederland wordt dit beginsel alleen toegepast op gemengde functies, dat wil zeggen functies die zowel door mannen als vrouwen worden vervuld. Van Neder landse zijde is er in de commissie even wel op gewezen, dat bij de onderhandelin gen in Nederland over collectieve arbeids overeenkomsten in feite niet aan deze be perking wordt vastgehouden. Aan de centrale organisaties, welke deel uitmaken van de Stichting van de Arbeid, heeft de Stichting een brief gericht waar in zij er op wijst, dat de staatssecretaris van Sociale Zaken en volksgezondheid haar bij brief van 21 februari 1962 heeft mee gedeeld, dat de regering van mening is dat, in verband met de uitvoering van een resolutie van 30 december 1961 van de Raad van Ministers van de E.E.G., de lo nen van vrouwen, die dezelfde arbeid als mannen uitoefenen, vóór 30 juni 1962, met inachtneming van de spelregels, tot 85 per cent van de overeenkomstige mannenlonen moeten worden opgetrokken. Zonder in een beoordeling te treden van de vraag of het door de regering ingeno men standpunt in overeenstemming is met de inhoud van genoemde resolutie, heeft zij desgevraagd de staatssecretaris op april 1962 medegedeeld, dat bij de Stichting van de Arbeid de bereidheid bestaat te hel pen verzekeren dat, voorzover dit nog niet is geschied per 30 juni 1962 bedoelde vrou wenionen op 85 percent van de overeen komstige mannenlonen worden gebracht. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid doet in verband hiermede een be roep op de centrale organisaties om er bij de aangesloten organisaties op aan te drin gen de eerdergenoemde verplichting van de Nederlandse regering, bij alle collectie ve arbeidsovereenkomsten en bindende loonregelingen ten uitvoer te brengen. (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamse politie heeft zaterdag drie Italianen aangehouden, die betrokken zijn geweest bij een vechtpartij in de Leid- sestraat in de nacht van 20 op 21 april, waarbij de 31-jarige Nederlandse chauf feur R. Cocq van Delwijnen met een sti letto in het hart werd getroffen en ter plaatse overleed. De aanhouding was het resultaat van een zeer hardnekkig onder zoek. Omdat de dader waarschijnlijk moest worden gezocht onder de in Amsterdam werkende Italiaanse arbeiders, bekeek de recherche op de dag na de steekpartij de 1500 foto's van deze personen. Niet min der dan 1200 hiervan beantwoordden aan het vage signalement, dat vier getuigen van de vechtpartij hadden gegeven. Op de ze wijze werden honderden Italianen door de recherche aan de tand gevoeld. Als zij over een sluitend alibi beschikten, werden zij van de lijst afgevoerd. Tenslotte ble ven er 27 foto's over. De getuigen bestu deerden deze afbeeldingen zaterdagmor gen en wezen eenstemmig drie Italianen aan, die bij de ruzie betrokken zouden zijn geweest. Het zijn een 24-jarige metaalbewerker, een 31-jarige metaalbewerker, en een 21- jarige kleermaker. Zij waren reeds eerder in het onderzoek gehoord doch verklaar den toen de nacht in hun pension in de binnenstad te hebben doorgebracht. Zater dag werden de getuigen met het drietal geconfronteerd. Doordat de verdachten elkaar tegenspre ken is nog niet duidelijk wie hunner de dodelijke steek heeft toegebracht. Aan de Oecumenische Kerkdag die za terdag en zondag in de IJmond is gehou den hebben velen deelgenomen. Tot de deelnemers behoorde 60°/o tot de Ned. Herv. groep, 20"/o tot de R.-K. en 20°/» tot andere kerken (Luthers, Doopsgezind, Remon strants, Oud-Katholiek en Ver. van Vrijz. Herv.). In Beverwijk waren zes discussiegroepen gevormd en in IJmuiden waren er twee. In Beverwijk had pastoor J. C. M. Keman de leiding, als voorzitter van de Oecume- nise raad. Hij zei verheugd te zijn over de grote opkomst, vooral van R.-K. zijde. Dr. Alting van Geusau hield een inleiding met New Delhi als uitgangspunt. Oecumenie is een avontuur, wij weten nog niet waar we uitkomen. Stap voor stap zullen wij verder moeten gaan. Er is vooruitgang te bespeu ren. Het gesprek moet niet neerbuigend zijn en niet uitgaan van een beter weten. Niet alleen de kerken moeten met elkaar gaan praten, maar ook haar leden. Samen zullen de mensen de wereld in moeten gaan, maar dan niet alleen met praten, maar ook met werken, dan komen we sneller tot elkaar. Aldus dr. Alting van Geusau. Hierna werden de discussiegroepen ge vormd, die zich bezig hielden met een viertal vragen. Men kwam vervolgens bij een in de Opgang, voor een broodmaaltijd. Er was, tot besluit van de avond, een forum, waarin zitting hadden pastoor J. C. M. Keman (O.K.) voorzitter; dr. E. Emmen (Herv.); dr. Alting von Geusau (OK); ds. L. Brink (Herv.); mr. R. H. Knegtmans (Herv.); mevr. OlivierseDen Dikken (Herv.); en W. Wessels (Rem.). Dr. Emmen wees op het historisch ge beuren in New Delhi, waar de Russisch Orthodoxe kerk toetrad. Wij kunnen niet meer aan elkaar voorbij gaan. Wij zullen elkaar de waarheid in liefde moeten zeg gen. Dr. Alting wees er op, dat de schei ding met goede wil kan worden opgelost, maar ook zullen vele misverstanden uit de weg moeten worden geruimd. Er zijn offers nodig. Moeten onze heilige huisjes nu eindelijk niet eens afgebroken worden? Van onder af moeten we begin nen, de hogere kerkelijke organen zullen het dan wel in goede banen leiden. Trouw moeten we blijven aan onze eigen kerk en vooral niet tussen de kerken in gaan hangen en laten we goed oppassen voor een oppervlakkige eenheid, aldus spreker. Ds. L. Brink gaf als zijn mening te kennen, dat eigen verdieping van het grootste belang is, de uitbreiding komt dan van zelf wel. Mr. Knegtmans vroeg zich af, of het wel zo gemakkelijk is om politieke en na tionale binding te vergeten. Weet wel wat u begint, wij staan in een bepaalde situatie en hebben daar onze bindingen in, zo waarschuwde hij. De heer Wessels vroeg of het in protes tantse kringen mogelijk was om een be paald ordeverband te hebben, zoals het geval is bij de katholieken. Ten slotte meeende mevrouw Olivierse dat men eerst gezamenlijk het Avondmaal moest vieren en dan pas moest gaan pra ten. De gedachtenwisselingen werden beslo ten met het avondgebed, waarin pastoor J. C. M. Keman van de Oud-Katholieke Kerk voor ging. Zondagmorgen waren er in alle aange sloten kerken diensten. Zondagavond wa ren er oecumenische avonddiensten te Be verwijk in de Lutherse kerk en in Velsen- Zuid in de Engelmunduskerk. Een 49-jarige vrouw is in de afgelopen nacht van zes meter hoogte uit het raam van een pension aan de Leidskade te Amsterdam gesprongen, waar een felle brand was uitgebroken. Zij viel in een deken, die door de buren werd opgehou den. De vrouw, een serveerster, liep geen schrammetje op. De brand ontstond omstreeks half twee in een achterkamer van de eerste etage van het door diverse gezinnen en ka merbewoners bevolkte pand en veroor zaakte zoveel rook dat de vrouw het trappenhuis niet meer kon bereiken. De andere bewoners konden zich bijtijds in veiligheid stellen. De eerste verdieping brandde geheel uit, de overige etages liepen vrij veel schade op. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot geestelijk verzorger van de particuliere bejaardencentra te 's-Graven- hage ds. J. G. L. Brouwer, emeritus predi kant te De Lier. Aangenomen naar 's-Gra- venhage (wijkgemeente 2) P. van den Berg te 's-Gravenhage (wijkgem. 4-S). Beroepen te Arnemuiden P. J. F. Lamens te Kame- rik. Bedankt voor Den Bommel (toez.) en voor Sint Philipsland J. Enkelaar te Sluip wijk; voor Gorinchem (vac. W. G. Gijzel) E. Holtrigter te Weesp (nadere beslissing). Geref. Kerken Bedankt voor Nijkerk (vac. W. Griffioen) G. Hengeveld te Schoonebeek. Beroepen te Schoonhoven-Willige-aLngerak G. de Zeeuw te Ezinge. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zwijndrecht T. Langerak te Vinkeveen. Aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Overschild Jac. W. van Voorst, hulpprediker te Amster dam. Bedankt voor Vlaardingen (a.s. vac. P. Zijlstra) (toez.) dr. C. Graafland te Woerden. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Pernis J. Slotman te Heem- se. NEWPORT BEACH (Californië) (AP) Zaterdag is de motorkruiser Happy Jack in een woelige zee bij Newport Beach ten onder gegaan. Zondag zijn zes lijken in reddingsvesten opgevist. Zij waren ten dele door haaien verminkt. Drie andere opvarenden van het jachtje worden nog vermist. De Happy Jack zelf is nog niet ge vonden. Zij was zaterdagmorgen met een aantal sportvissers aan boord uitgevaren. Niemand weet wat er met het scheep je gebeurd is, maar de toestand waarin de lijken verkeren maakt het niet waar schijnlijk dat zich aan boord een ont ploffing heeft voorgedaan.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5