Versterkingen voor eerder neergelaten troepen Gevechten in Laos zijn nu practisch ten einde Moslems gaan in Algiers tot tegenoffensief over HET WEER ttentie ctie Weer landing van parachutisten bij Fak Fak op Nieuw-Guinea Irenco weekender Politie schoot op stakende Afrikanen Overleg over coalitieregering wordt vrijwel zeker hervat Spoorwegstaking in Frankrijk Regering akkoord met voorgestelde loon- compensatie Negentien Europeanen de slachtoffers Ex-generaal Salan staat terecht Vijf doden in het verkeer 42." 29." 47e JAARGANG NUMMER 161 DINSDAG 15 MEI 1962 FREDERIK SCHOUTEN El Keiler Macdonald éee MORRIS 'êeforeijouêmjf H^ieTi^S8t°ijai.kS^Ï'lSS DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVINC Hoofdredacteur! Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJnnriden: J. Kosak Uitgavee Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Hootstraat 98, Haarlem Directie! P. W. Peereboom en Mr. H. C. van de. Mije Het woord is aan Huurverhoging ln de krant van heden: Regen en wind REGEN- EN TWEEDJASSEN LOAFER-JACKETS Uitwisseling van kronen Lachende bruid S/■*C=s=MANOKWARI ORONG L 0RAN5BARl4^°e^^^g ^j\n L- „-jB^lappnFil PH1L1PPIJNEN MANUS INDONESIË, o«s> TIMOR AUSTRALIË DJAKARTA (AP) Generaal Nasoetion, de chef-staf van het Indonesische leger, heeft vandaag meegedeeld, dat gewapende vrijwilligers neergelaten zijn boven verscheidene delen van Nieuw-Guinea. Nasoetion verklaarde dat de infiltratie door Indonesische soldaten niet zal ophouden. Van Nederlandse zijde in Hollandia is bevestigd dat Indonesische parachutisten gisteravond om tien uur (Nederlandse tijd) nabij Fakfak zijn neergelaten om de Indonesische para chutisten van een vorige landing, die door Nederlandse troepen zijn omsingeld, te versterken. Het gouvernementsvoorlichtingsbureau in Hollandia heeft mee gedeeld, dat de operatie werd uitgevoerd door tenminste vier Dakota's in twee groepen. Een groep vloog ten noorden van Fakfak en wierp daar parachutisten uit, de tweede groep vloog ten zuiden van Fakfak. Waargenomen, is, dat deze Dakota s een veertigtal parachutisten vlak ten oosten van Fakfak uitwierpen. De Nederlandse strijdkrachten hebben twee Indonesische Mitchellvliegtuigen, die tot dekking van de Dakota's dienden, onder vuur genomen en verdreven. De commandant der strijdkrachten in Nieuw-Guinea heeft maatregelen genomen en versterkingen aangevoerd om de Indonesische troepen aan te vallen. Volgens AP zijn ook voorraden uitge worpen voor de ongeveer 50 man andere commandotroepen, die 27 april nabij Fak fak landden, maar die nu omsingeld zijn door Nederlandse mariniers en Papoea- vrijwilligers. Waarschijnlijk zijn de Da- kota's met de parachutisten opgestegen van het eiland Ceram. Een woordvoerder van de marine heeft meegedeeld, dat de begeleidende vlieg tuigen reeds gesignaleerd werden voordat zij boven Fakfak kwamen en dat zij ver dreven werden door afweergeschut van de vloot. Er werd geen vliegtuig neergeschoten, aldus de woordvoerder. Een Indonesische soldaat, die gevangen genomen werd na de eerste landing op 27 april, heeft verklaard, dat zijn groep een bruggehoofd moest vestigen en guer rilla-eenheden vormen. In deze groep be vonden zich ook twee Indonesische bur gers. Hij zei, dat de para's uitgerust zijn met Russische machinegeweren van het type Kolasjinov, die gemaakt werden in communistisch China. Elke man heeft vijf handgranaten bij zich die in communis tisch China of in Engeland gemaakt zijn. Verder hebben zij Russische munitie, Ame rikaanse koppelriemen, Britse parachutes, camouflagevesten, brenguns en noodrant soenen en Tsjechoslowaakse laarzen. De troepen hadden voorraden voor vijf dagen. Verwacht werd, dat de Papoea's voor levensmiddelen zouden zorgen als deze voorraden op waren. ,,In plaats daarvan", aldus de gevangene, „gaven de Papoea's de Nederlandse militairen inlichtingen over de plaatsen waar wij ons schuil hielden". De gevangene zei, dat de para's een op leiding van twee jaar hadden gehad, één jaar als parachutist en één jaar in de guer rilla-oorlogvoering. Zijn groep vertrok op 23 april uit Djakarta naar Ambon. Vier dagen later steeg zij op in drie Dakota- vrachtvliegtuigen. De para's landden in dg wildernis. Velen bleven in bomen hangen die dertig meter hoog waren. De groep stond onder leiding van eerste-luitenant Agoes Hernote van Java. Er was een ex- Nederlander bij, de 23-jarige Gerrit de Jong. Het is niet bekend of hij uit In donesië of uit Nederland afkomstig is. CAPSTENS TOPPEN Advertentie Zijlstraat 56 Telefoon 11828 KOELKASTEN- en GASFORNUIZENSHOW Gem. Concertgebouw 15 - 16 mei. SALISBURY. Zuid-RhodesiëDe rege ring van Zuid Rhodesië heeft gisteren troe pen gezonden naar de lokasies van Salis bury, waar de politie het vuur geopend heeft op Afrikaanse stakers die haar met stenen hadden bekogeld. Eerder op de dag had de politie groe pen Afrikanen, die betoogden voor een 24-uurstaking, verscheidene malen met traangas bestookt. Een woordvoerder van de politie verklaarde dat de agenten het vuur geopend hebben nadat zij tot vier maal toe door de Afrikanen met stenen bekogeld waren. Ten minste vier Afrikanen zijn door politiekogels gewond. Vier en twintig mensen werden gearresteerd, twaalf wegens intimidatie van werkwillige Afrikanen, 9 wegens het met stenen be kogelen van de politie, de rest wegens an dere vormen van verzet tegen de politie. BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. J f wm -/» M 4" Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I I TYN 1 T 1 M I f| T Tl T Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X U XXX UL X KmJL X UL X VA XXI» franc0 I** P08* f 8'15' ^?Se PARIJS Gisteren is in Frankrijk een week begonnen, die een nieuwe kracht proef dreigt te worden tussen regering en vakverenigingen. Nadat gisteren door een staking op vijf metro-lijnen en bij de autobussen het verkeer in Parijs al goeddeels in het honderd liep, werd van morgen verwacht dat het vandaag nog veel moeilijker zou worden met behulp van een openbaar middel van vervoer de hoofdstad als plaats van bestemming te bereiken. Zeker was in elk geval, dat buiten Pa rijs het treinverkeer helemaal lam zou liggen, want alle vakverenigingen hadden zich gisteren officieel al aangesloten bij 24-uursstaking van het spoorwegpersoneel, die vanmorgen om 4 uur begon. Bij de posterijen is de dag van woens dag uitgekozen om de regering, eveneens door middel van een staking, algemene on tevredenheid met de slarissen te betui gen. De mijnwerkers zijn van plan zich morgen bij die staking aan te slui ten. Ook in andere takken van particuliere en overheidsbedrijven worden voorberei dingen getroffen het werk voor kortere of langere tijd neer te leggen. Premier, Pompidou, zal deze weerk be sprekingen hebben met vakbondsleiders in verband met een aantal aangekondig de stakingen. Henry Home: Lafheid kan nooit een bouwsteen voor geluk zijn. Eens stort het bouw werk in... De regering is bereid het voorstel van het bestuur van de Stichting van de Arbeid over te nemen inzake de omvang van de looncompensatie voor de komende huur verhoging. De Stichting van de Arbeid had geadviseerd de looncompensatie te stellen op l'/s pet. met een minimum van 2,25 per week. De compensatie zou volgens het advies verplicht moeten worden gesteld voor loon- en salaristrekkenden, wier in komen niet meer bedraagt dan 13.000.- per jaar, alsmede voor degenen wier inko men meer bedraagt, maar wier loon of salaris geregeld is in een collectieve ar beidsovereenkomst of bindende loonrege ling. WASHINGTON (AP-Reuter) De laat ste berichten uit Laos bevatten volgens Amerikaanse autoriteiten tekenen van hoop op een vreedzame oplossing van de crisis. De gevechten, die er mee begonnen dat de rebellen verleden week Nam Tha veroverden, zijn nu practisch ten einde. De Amerikaanse autoriteiten hebben hier uit de conclusie getrokken dat er geen al gemene schending van het een jaar oude bestand in Laos was. In feite vragen zij zich nu af hoe ver de communisten voorbij Nam Tha opgerukt zijn. Volgens vroegere berichten zouden zij practisch reeds aan de grens met Thailand zijn. De neutralistische prins Soevanna- Phoe- ma, die aan het hoofd van een regering zou komen als deze ooit, wordt gevormd, heeft Amerikaanse diplomaten beloofd een einde te maken aan zijn verblijf in Parijs en naar huis terug te keren voor onder handelingen Over het vormen van een coa litieregering. Phoemi Nosavan, de sterke man van het koninklijk Laotiaans regiem, die op Formosa is, heeft ook laten weten dat hij zal terugkeren. Premier Kroesjtsjev, die zondag een ontmoeting had met de Amerikaanse ambassadeur Llewellyn Thompson, kon I niet de verzekering geven, dat de Sov jets er bij de Laotiaanse rebellen op aan zullen dringen het bestand te handhaven. Kroesjtsjev zou nog steeds de wens te kennen geven voor een neutrale regering in Laos. In Vientiane is vernomen dat de leider van de communistischgezinde Pathet Lao, prins Soephanoevong, heeft ingestemd met hervatting van de onderhandelingen. Hij zou echter hebben gezegd dat de gevech ten zullen voortduren totdat een coalitie regering is gevormd. In Washington is meegedeeld dat de Verenigde Staten en Thailand het eens ge worden zijn over voorzorgsmaatregelen met het oog op de communistische opmars in Laos. President Kennedy heeft een ge vechtsgroep van 1800 mariniers be volen in Thailand te landen indien de autoriteiten in Bangkok daarmee in stemmen. Negen Amerikaanse oorlogssche pen zijn met onbekende bestemming uit Hongkong vertrokken. Te Vientiane werd ook nog vernomen dat de rechtse regering van prins Boen Oem in haar jongste boodschap aan prins Soevanna Phoema heeft gezegd bereid te zijn de portefeuilles van defensie en bin nenlandse zaken toe te vertrouwen aan neutralisten Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 9 Kunst 4 Horen en Zien4 Onder Ons5 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Topstj 10 Scheepsberichten 10 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Sport 13 Luidsprekers10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Advertentie Verwachting tot morgenavond: In de komende nacht enkele op klaringen, morgen overdag zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen noordwest en zuidwest. Iets minder koud. Volledige weerrapporten op pagina twee Advertentie Deze week voor heren. Licht en luchtig, o.a. in het moderne blauw «li in PARIJS (AP) Ex-generaal Raoul Sa lan is vandaag bij het aanbreken van de dag van de Fresnes-gevangenis overge bracht naar het Paleis van Justitie in Pa rijs. Hij kwam daar aan terwijl de straten nog zo goed als verlaten waren. Sal in werd in een speciale cel geplaatst in Af wachting van het begin van zijn proces. Er staan zelfs bewakers op het dak. Luchtafweerbatterijen hebben maandag waarschuwingsschoten gelost in de rich ting van een onbekend vliegtuig, dat op nieuw boven de gevangenis te Tielle cir kelde waar een aantal O.A.S.-terroristen zit opgesloten. Het toestel vloog enkele malen laag bo ven de gevangenis voordat het door de schoten verdreven werd. Zaterdag is eenzelfde vliegtuig gesigna leerd boven de gevangenis, waar onder meer de ex-generaals Maurice Challe en Henri Zeiler zijn opgesloten. Zij werden veroordeeld wegens hun aandeel in de ge- neraalsopstand in april 1961. In Ernst zijn twee mensen om het leven gekomen bij een botsing tussen een auto en een autobus. De auto bestuurd door de 53-jarige D. Sloothaak uit Drachten, slipte op de natte weg en kwam in botsing met de bus en werd gekneld tussen de bus en een boom. De bestuurder van de auto en de 39-ja- rige R. Lens uit Dokkum waren op slag dood. De twee andere inzittenden werden vrij ernstig gewond. In Rotterdam heeft een botsing tussen een auto en een bus met 30 pendelaars het leven gekost aan de bestuurder van de auto de 47-jarige N. van de Wetering uit Rotterdam. Het ongeluk gebeurde tij dens het spitsuur, op eén kruispunt. De 32-jarige A. Smulders uit Heere, die zondagavond zwaar werd gewond toen hij met zijn motor op een scooter botste, is overleden. De scooterrijder kwam ter plaatse om het leven. In Amsterdam is de 14-jarigeJ. H. G. Kostense. die vrijdagavond ernstig werd gewond bij een botsing tussen twee au to's op het circuit voor de Utrechtsebrug in Amsterdam aan zijn verwondingen over leden. (Van onze correspondent) PARIJS In Parijs zag men vanmor gen in grote spanning uit naar nadere bij zonderheden over de aanslagen, waardoor in Algiers gisteren weer 29 doden en 50 gewonden zijn gevallen. Negentien slacht offers, waaronder kinderen, waren Euro peanen en het zijn dit keer moslims ge weest, die de verantwoordelijkheid van deze gruwelijke slachting dragen. Op een tiental vrachtwagens reden ze in snelle vaart door de stad en speciaal door de Franse wijken, waarvan de toegang hen door de O. A. S. is ontzegd. Met mitrail leurs werd anderhalf uur lang het vuur lukraak op de Europese voorbijgangers ge opend. De politie slaagde erin een twee tal wagens tegen te houden, waarbij ook twee moslims werden gedood. Over de identiteit van de daders is echter offi cieel nog niets losgelaten. Men lijkt op het eerste gezicht de keuze vooral wel tussen drie mogelijkheden te hebben. De daders kunnen ofwel leden van het F. L. N. ofwel van de rivaliserende Koning Paul van Griekenland kijkt toe bij het uitwisselen van de kronen van zijn dochter prinses Sophie en Don Juan Carlos tijdens de huwelijks plechtigheid in de Grieks-Orthodoxe kerk te Athene. De koning is gekleed in het gala-uniform van veldmaar schalk, de prins draagt de kapiteins uniform van het Spaanse leger. Stralend lacht prinses Sophie van Griekenland uit de koninklijke koets naar het publiek, terwijl zij met haar bruidegom, don Juan Carlos, kroon prins van Spanje, terugrijdt naar het koninklijke paleis te Athene na de beide kerkelijke plechtigheden. Het Griekse ministerie van Butenlandse Zaken heeft Atheense krantenberchten tegengesproken volgens welke voor het huwelijk twee en een half miljoen dollar is uitgegeven. Volgens het Griekse ministerie heeft de regering vijftigduizend dollar besteed. (Telefoto) Algerijnse nationalistische beweging van Hadj, ofwel van de O. A. S. zijn geweest, die ook een handjevol moslims omvat. In die twee laatste gevallen zou men dus met provocateurs te maken hebben gehad als steeds, met hetzelfde doel, om het Franse leger tot interventie te dwingen. Veel ernstiger zou het echter zijn indien mannen van het F. L. N. in opdracht of uit individueel initiatief, het recht in eigen handen zouden hebben genomen door een operatie tegen de Europeanen te onder nemen als vergelding tegen de gruwelijke moordpartijen van de O. A. S. Over de ware toedracht tast men in Parijs nog. in het duister. Het Franse opperbevel heeft gisteren in Algiers de avondklok vervroegd. (AFP) Volgens officiële gegevens zijn bij de actie in Algerije zestien Europeanen gedood en vierentwintig gewond, van wie twee militairen. Vier mohammedanen werden gewond. TUNIS, (AP) De minister van Buiten landse Zaken van de voorlopige Algerijn se regering, Saad Dahlab, heeft kortge leden „ergens in Frankrijk" besprekingen gevoerd met de Franse minister voor Al gerijnse Zaken Louis Joxe. Dahlab, die in maart deelnam aan de vredesonderhandelingen in Evian, ver klaarde dat de voorlopige regering vast besloten zal blijven streven naar de ver wezenlijking van de vredesakkoord n. „De heer Joxe heeft ons alle reden gegeven te geloven dat de Franse regering haar ver plichtingen zal nakomen," aldus de minis ter. Dahlabzei dat de moslimbevolking van Algerije niet zal ingaan op de provocaties van de O. A. S, die de bedoeling hebben militaire interventie noodzakelijk te ma ken. (Reuter) Volgens de persdienst van de voorlopige Algerijnse regering in Tunis zal de O. A. S. als tweede deel van de actie om Algerije Frans te laten blijven spoedig beginnen met aanvallen op open bare gebouwen in Algerije, waaronder ook scholen en ziekenhuizen. ALGIERS (Reuterj(AFP) Twee Jood se kinderen van twee en zes jaar zijn in Algiers vermoord in de woning van hun ouders gevonden. De mohammedaanse vrouw die op hen moest passen is verdwe nen. Voorts werd op een boulevard het lijk gevonden van een gewurgde mohamme daanse vrouw die in een deken was ge wikkeld. Op haar rug waren de woorden geschilderd: „Ik behoorde tot de F L N, de O.A.S. heeft me te pakken gekregen". (AP) Tenminste negen Algerijnen werden vandaag vermoord en drie andere gewond tijdens een nieuwe serie aanslagen van de O.A.S.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1