Rennersveld Grand Prix compleet Petrov zegevierde in twaalfde etappe van Berlijn-Warschau Twee titels voor Rod Laver in de Italiaanse open kampioenschappen Nieuwe Formule II in voorbereiding Nijdam op de vierde plaats Van Looy niet in wielerronde van Italië? Van der Kuil niet tegen de Noren? Nijmegen wil het betaald voetbal gaan steunen Premie Fortuna verloor met 3-1 van Bulgaarse ploeg Britten zijn boos op de KNZB WOENSDAG 16 MEI 1962 15 Vriens ontving Cramer McLean-beker Haarlemse renners in Engelse koersen De tengere, roodharige Wimbledonkam- pioen Rod Laver, die er geen geheim van maakt dit jaar groot slam te willen spe len d.w.z. dat hij alle grote toernooien op zijn naam hoopt te brengen heeft dinsdag twee titels behaald hij de inter nationale tenniskampioenschappen van Ita lië. In het heren enkelspel versloeg de Australiër zijn landgenoot Rov Emerson met 6-2, 1-6, 3-6, 6-3, 6-1 en samen met dr. John Fraser, een oudere broer van de ex-Wimbledonkampioen Neale Fraser. won hij de titel in het heren dubbelspel door een zege met 11-9, 6-2, 6-4 op de combinatie Ken Fletcher/John Newcombe. Laver staat bekend als 's werelds sterk ste amateurtennisser op grasbanen, maar of hij op het trage gravel evengoed uit de voeten kon komen was voor de toe schouwers een vraagteken. Velen gaven de snelle Roy Emerson dan ook de beste kan sen. In de eerste set bleek Laver echter dui delijk de sterkte. Hij liet zijn tegenstander slechts twee games en brak drie van de T t tints vier keer door diens service. Maar in de tweede set kwam Emerson pas goed op dreef. Hij buitte zijn grotere snelheid goed uit, kwam op 3-1 en won vervolgens de set met 6-1. In de derde set verloor Laver vier van zijn vijf beginslagen, waardoor Emerson weinig moeite had om met 2-1 de leiding te nemen. Laver zette daarna alles op al les en ondanks enkele missers op de back hand, was zijn spreiden zo goed, dat hij met 2-2 gelijk kon komen. Pas in de beslissende set zag men de Wimbledonkampioen in topvorm. Hij kwam met 3-0 voor en hoewel Emerson zijn service in winst omzette, serveerde La ver achtereenvolgens twee „azen", die hem een 4-1 voorsprong gaven. Hij brak vervolgens door de service van zijn tegen stander en serveerde de partij uit om voor de eerste maal het Italiaanse kam pioenschap op zijn naam te brengen. Ook bij het heren dubbelspel waren de fouten in het begin legio. Newcombe, die meestal wel over een gezonde service oe- schikt, was er totaal uit en ook het net- spel met Fletcher klopte niet. Hun tegen standers, die voor het eerst samenspeelden liepen elkaar echter dikwijls in de weg zodat de balans lang in evenwicht kon blijven. Het keerpunt kwam bij 9-9 in de eerste set toen Newcombe zijn service ver loor. J. Fraser putte hieruit zoveel moed dat hij plotseling een klasse beter speel de. Samen met Laver, die de vermoeidheid van zich afschudde, ging hij voluit in ae Rod haver (rechts) na zijn overwin ning op Roy Emerson. aanval en hoewel Fletcher en Newcombe zich als leeuwen weerden, haalden de Wimbledonkampioen en zijn partner snel de winst binnen. In de finale van het dames dubbelspel tussen Maria Bueno/Darlene Hard en Lea Pericoli/Silvana Lazzarino hadden de Italiaanse dames het enkele malen aan de stok met de vrouwelijke lijnrechter, die na herhaald aandringen vervangen werd door een mannelijke collega. Maria Bueno en Darlene Hard vormden een veel te ster ke combinatie voor hun Italiaanse tegen standsters, die geen ogenblik aan het net durfden te verschijnen. Het Australisch- Amerikaanse duo won met 6-4, 6-4 en was geen moment in gevaar. De uitslagen luidden: Heren enkelspel: Rod Laver (Austr.)-Roy Emerson (Austr) 6-2, 1-6, 3-6, 6-3, 6-1; heren dubbelspel: Rod Laver en John Fraser (Austr.)-Ken Fletcher en John Newcombe (Austr.) 11-9, 6-2, 6-4; Dames dubbelspel: Maria Bueno en Darlene Hard (Braz.-V.S.)-Leo Pericoli en Silvana Lazzarino 6-4, 6-4; Gemengd dubbelspel: Lesley Turner en Fred Stolle (Austr.)-Madonna Schacht en Owen David son (Austr.) 6-4, 6-1. A utomobilisme Op het driedaagse confcres van de F I A (Internationale Automobiel Federatie) in Wenen is geadviseerd een nieuwe Formule II voor renwagens in te voeren. De voor zitter van de sportcommis-'e, de zwitser Baumgartner, verklaarde dienaangaande, dat de Formule II zou zijn voor wagens boven de 1000 cc met een minimum-ge wicht van 420 kg. Indien het voorstel op de eerstvolgende algemene vergadering van de F I A wordt aangenomen, zal de For mule Il-wagen op 1 januari 1964 zijn en tree maken op de circuits. De Formule I (1500 cc) blijft voor 1964 en 1965 ongewij zigd, terwijl de Formule Junior wordt ge wijzigd in de Formule III. Cricket Aan de HCC-speler Ernst Vriens is de Cramer McLean-beker uitgereikt. De Ha genaar kreeg de trofee, die door .De Flamingo's" is uitgeloofd voor de beste jaarlijkse prestatie in deze tak van sport, voor de schitterende vang, die hij tijdens de in 1961 gespeelde ontmoeting Flamin- go's-Oxford University team deed- Dick Hodgson, de secretaris van de se lectiecommissie van de Britse Zwembond, heeft meegedeeld dat hij dinsdag bericht heeft ontvangen van de Koninkl. Neder landse Zwembond dat Nederland geen zwemploeg zal afvaardigen naar Blackpool voor een ontmoeting tussen beide landen die was vastgesteld op 1 en 2 juni. „Pas vanmiddag hoorde ik van de heer Den Boer van de Nederlandse Zwembond dat de wedstrijd niet door zou gaan, aldus Hodgson. Hij voegde hieraan toe de hou ding van de Nederlanders in deze kwestie niet te kunnen begrijpen. Dit soort zaken is voldoende om aan alle zwemrelaties tus sen Groot-Brittannië en Nederland, die tot dusver bijzonder vriendschappelijk zijn ge weest, een eind te maken," aldus Hodgson. De directeur van het bondsbureau van de KNZB. W. J. den Boer, verklaarde dat de Nederlandse bond al op 24 april Enge land had doen weten, dat het alleen op 'n uitnodiging wilde ingaan indien de ont moeting in Blackpool een drielandenwed- strijd zou zijn. „Aan een krachtmeting met Engeland hebben wij, zo kort voor de Europese kam pioenschappen (in Leipzig) weinig behoef te," aldus de heer Den Boer. „We hadden het interessant gevonden om bij voorbeeld tegen Rusland of Hongarije in het water te komen. We willen wel eens nieuwe ge zichten zien en te weten komen wat er el ders gebeurt." De heer Den Boer verklaarde dat ,zo maar" een interland Engeland Nederland zo kort voor de Europese kampioenschap pen en voor de selectiewedstrijden „niet past in het opbouwschema voor de Euro pese kampioenschappen". Nadrukkelijk ontkende hij dat de KNZB de Britse bond tot dinsdagmiddag in het onzekere zou hebben gelaten over aanvaar ding van de uitnodiging. Hij wees op oe brief van 24 april waarin de KNZB zeer duidelijk de voorwaarde van een derde partner had gesteld. W ielrennc» De oud-renner Wim Asma uit Haarlem heeft weer enkele uitnodigingen ontvangen om met Nederlandse wielrenners aan wedstrijden in Engeland deel te nemen. Hij heeft daarvoor vier renners van zijn oude vereniging „De Kampioen" uitgeko zen. Zo zullen Thijs Bouma (Spaarnwoude) en Eddy Riethoff (Haarlem) zondag 3 juni starten in een wegkoers over 96 mijl met start en finish in Chesham; Piet Steen voorden (Heemstede) en Coen Visser (Santpoort) nemen zondag 8 juli aan de „Chobham-course" deel. Deze wedstrijd gaat over een afstand van 113 mijl en wordt gehouden in het graafschap Surrey De renners worden vergezeld door Asma die ook nog een invitatie heeft ontvangen om met zeven amateurs aan de van 11 tot en met 23 juni te houden Ronde van Enge land deel te nemen. De twaalfde etappe van de amateur- wegwedstrjjd Berlijn-Praag-Warschau is gewonnen door de Rus Petrov, die de 175 km van Wroclav naar Poznan aflegde in 4 uur 38 min. 38 sec. Een peloton van 20 renners, onder wie de Nederlanders Nij dam (vierde) en De Waard (18de) finishte in dezelfde tjjd als de winnaar. De uitslag van deze rit luidde: 1. Petrov (Rusland) 175 km in 4 uur 38 min. 38 sec.; 2. Sajdhudzin (Rusland) z.t.; 3. Fornalczyk, (Polen) z.t.; 4. Nijdam (Ned.) z.t.; 5. Gazda (Polen) z.t.; 6. Meli- chov (Rusland) z.t.; 7. Helleman (België) z.t.; 8. Kapitanov (Rusland) z.t.; 9. Has- man (Tsjechoslowakije) z.t.; 10. Kudra (Polen) z.t. In het etappe-klassement bezette De Waard de 18de plaats in dezelfde tijd als de winnaar, zijn teamgenoot Van Espen was 21ste in 4.48.24. In het algemeen klas sement na 12 ritten staat Van Espen met een tijd van 50.16.05 als 46ste geklasseerd. De Nederlandse ploeg eindigde in het dag-ploegenklassement als vierde voor Oost-Duitsland en België. In het algemene ploegenklassement leidt Rusland. Tweede is Polen en derde Oost-Duitsland. Neder land bezet de zevende plaats. Na de twaalfde etappe luidt het alge meen klassement: 1. Sadjhudzin 49 uur 16 min. 47 sec.; 2. Melichov 49.19.14; 3. Gazda 49.23.06; De Breucker (België) 49.27.43; 5. Nijdam 49.28.22; 6. Moiceanu (Roemenië) 49.29.43; 7. Ampler (Oost-Duitsland) 49.29.57; 8. Petrov 49.31.00; 9. Kapitanov 49.31.05: 10. Scheibner (Oost-Duitsland) 49.31,54; 12. De Waard 49.34.01. Het dagploegenklassement werd een overwinning voor Rusland in 14 uur 16 min. 14 sec. Polen en Hongarije deelden de tweede plaats. De gemiddelde snelheid in deze etappe bedroeg 38,3 km per uur. De Bulgaar Kolev, de Joegoslaaf Bajlo, de Belg Jon gen en de Fin Palmu staakten de strijd. Wereldkampioen Rik van Looy zal waar schijnlijk niet deelnemen aan de Ronde van Italië, zo werd gisteravond meegedeeld door de manager van de Belgische ren ner. Guillaum Driessens verklaarde dat er on enigheden gerezen zijn tussen Van Looy's Faemaploeg en de organisatoren van de ronde. Op een bijeenkomst in Milaan waarbij alle partijen vertegenwoordigd waren, heeft men de zaak niet tot een oplossing kunnen brengen. „Wij zouden morgenochtend naar Italië vertrekken, maar wij gaan niet, zei Dries sens, ik zal tot elf uur morgenochtend op een telefoontje uit Milaan wachten maar er is tachtig percent kans dat we niet gaan'. Van Looy en zijn ploeggenoten willen dat de organisatoren een bedrag van een miljoen lire bij een bank deponeren voor dat de wedstrijd begint. Hun verzoek is echter tot dusverre niet ingewilligd. Rik van Looy deed gisteren mee aan de grand prfx van Vilvorde, die gewonnen werd door zijn landgenoot Willy Schroeders. Het rennersveld voor de Grote Prijs van Europa 1962, onder welke titel tie Nederlandse Grand Prix zondag 20 mei op Zandvoort wordt verreden, i^ nu com pleet. Er zullen 20 renwagens starten, waarvan twee bemand worden door Ne derlanders: Carel Godin de Beaufort «"n Ben Pon. Zij krijgen de beschikking over Formule I-Porsches van vorig jaar. De ze wagens zijn niet ingeschreven door de fabriek, maar door Godin de Beau fort's „Ecuric Maarsbergen". Voor de zelfde ecurie rijdt ook de Duitser Wolf gang Seidel met een Lotus-BRM; een Lotus, die als motor de nieuwe V8 van BRM heeft. Seidel komt in de plaats van Rob Slotemaker. De KNAC wilde aan vankelijk Slotemaker als derde Nederlan der in de Grand Prix laten starten, maar helaas is het niet gelukt een FI-wagen voor hem te bemachtigen. Verder zijn nog contracten afgesloten met de UDT Laystall, met Lola Cars, met Brabham en met het Walker Racing Team. De veelvoudige wereldkampioen motorrennen John Surtees rijdt samen met Roy Salvadori voor Lola. De Lola's, die voor het eerst uitkomen in de competitie om het wereldkampioenschap der coureurs zijn uitgerust met V8-motoren van Co ventry Climax. De UDT Laystall wordt Vertegenwoordigd door Innes Ireland en Masten Gregory. Zij komen met Lotus sen, ook weer voorzien van V8's van Co ventry Climax. Jack Brabham, die nu zijn eigen renstal heeft, introduceert p Zandvoort nog niet zijn zelfgebouwde „Brabham FI", maar rijdt met een Lo tus, die ook een V8 van Coventry Cli max als krachtbron heeft. Het Walker Racing Team vaardigt in plaats van Stir ling Moss nu Maurice Trintignant naar Zandvoort af Moss is nog lang niet her steld van het race-ongeluk op Goodwood. Zijn vervanger Trintignant krijgt de be schikking over een Lotus (met Coventruy Climax V8) van Moss. Eerder werden door de KNAC reeds contracten gesloten met de belangrijkste fabrieken: Ferrari, Porsche, Lotus, Coo per en ook met de Owen Racing Orga nisation (BRM). Deze worden op Zand voort als volgt vertegenwoordigd: 2 Por sches met Joakim Bonnier en Dan Gur- ney, 2 Lotussen met Jim Clark en Tre vor Taylor, 2 Coopers met Bruce Mc Laren en Tony Maggs, 2 BRM's met Graham Hill en Richie Ginther, tenslotte 3 Ferrari's, voor Phil Hill, Ricardo Ro driguez en Giancarlo Baghetti. De 20 mannen, die op 20 mei aan de startstreep'verschijnen, vormen het sterk ste rennersveld, dat op het ogenblik bij een Grand Prix geformeerd kan worden. Het zijn de sterkste rijders ter wereld, die op Zandvoort de strijd om het we reldkampioenschap der coureurs 1962 n. gaan; de Grote Prijs van Europa is de eerste G.P .van dit seizoen, die meetelt voor het wereldkampioenschap. Uitvoerig zijn op de dinsdagmiddag door de KNAC gehouden persconferentie over de Grand Prix de genomen veilig heidsmaatregelen voor het publiek en de voor toerwagens met een cilinderinhoud van 750 tot 1200 cc en gaat over 14 ronden. In de tweede race komen Ne derlandse rijders uit, van wie verwacht mag worden dat zij met de ingeschre ven wagens een rondetijd op het circuit van Zandvoort zullen maken, die ligt be neden 2 min. 8 sec. Deze laatste race gaat over 18 ronden. Voor beide nationale races worden de rijders door de KNAC uitgenodigd en wel zódanig, dat men in elke wedstrijd een praktisch gelijkwaardig veld krijgt. Het programma voor de komende da gen op het circuit luidt: Training. Vrijdag 18 mei, 10.00-12.00 uur Grand Prix-wagens. 13.00-15.00 uur Sport wagens. 15.30-17.30 uur Grand Prix-wagens Zaterdag 19 mei, 13.00-15.00 uur Sport wagens. 15.30-17.30 uur Grand Prix-wa gens. Wedstrijddag. Zondag 20 mei, 13.00 uur Start eerste sportwagenrace; 14.00 uur: Start tweede sportwagenrace. 15.15 uur Start Grand Prix (finish 17.30 uur). De Nederlandse voetbalploeg na de aankomst op het vliegveld van Oslo. Na een voorspoedige vliegreis met een K.L.M.-lijntoestel, dat onder meer ook burgemeester H. A. M. T. Kolfschoten van Den Haag voor een zakenreis naar Oslo vervoerde, is het Nederlands voet balelftal dinsdagavond in de Noorse hoofd stad gearriveerd. Vrijwel direkt na aankomst in het ho tel verzamelde Elek Schwartz zijn spelers voor een tochtje naar het Ullevel-stadion, woensdagavond het toneel van de strijd tegen de Noren, waar een lichte training op het programma stond. Bij die training kreeg de Nederlandse bondscoach zijn eerste moeilijkheden. Hoewel linksbuiten Piet van der Kuil de oefeningen kon meemaken, had de kleine P.S.V.-er nog steeds last van zijn lies. Vanmorgen was er nauwelijks verbete ring gekomen in de blessure. Elek Schwartz, die dinsdagavond nog van me ning was dat de PSV'er wel zou kunnen spelen, was vanmorgen dan ook aanzienlijk minder optimistisch. Hij achtte de kans dat Van der Kuil vanavond in het veld zal komen klein. Pas zeer kort voor de wedstrijd zal de bondscoach een beslissing nemen over het al dan niet opstellen van de Eindhovenaar. Mocht Van der Kuil niet kunnen wor den opgesteld, dan zal de bondscoach een beroep op de reserve-speler Kerkhoffs moe ten doen. B en W van Nijmegen hebben aan de gemeenteraad machtiging gevraagd, die maatregelen te mogen treffen, welke nood zakelijk zijn om het semi-professionele voetbal voor Nijmegen te behouden. Deze maatregelen zullen in hoofdzaak van fi nanciële aard zijn. In een schrijven aan de raad betogen B en W, dat de betekenis van het Goffert stadion staat of valt met de plaats die de club inneemt die het stadion bespeelt. Door terugvallen naar de amateurstatus van NEC zou de gemeente jaarlijks 25.000, aan vermakelijkheidsbelasting derven en bovendien zal een belangrijk element in de passieve vrijetijdsbesteding van vele burgers wegvallen. Nu er wellicht nog kansen zijn om voor Nijmegen, in samenwerking met andere clubs, het betaalde voetbal te behouden, willen B en W iedere kans hiertoe aan grijpen. De NZH heeft de Koninklijke Neder landse Automobiel Club een welis waar oude, maar nog altijd rijdende autobus afgestaan, die onder leiding van dr. Steensma, provinciaal ver tegenwoordiger van de KNAC, inge richt is als nood-hospitaaltje en die tijdens de Grote Prijs van Nederland gestationeerd zal zijn op het circuit van Zandvoort. In de wand van de bus heeft men een luik aangebracht waar dè eventuele gewonden door naar binnengeschoven kunnen worden. renners de reeds opgestelde vangnet ten zijn verstevigd of uitgebreid als mede de medische hulp in geval van ongelukken belicht. Voor het ziekenvervoer zal op de dag van de Grand Prix, alsmede bij andere grote evenementen op het circuit, voor liet ziekenvervoer gebruik mogen worden gemaakt van particuliere wegen door het duinterrein rond het circuit. Deze wegen geven, geheel buiten het openbare ver keer om, een snelle verbinding met net Marinehospitaal in Overveen. Mocht net nodig zijn om veel ziekenauto's te re- quireren, dan kunnen de aan- en afrij dende wagens zich vlot bewegen, door dat parallelwegen een ongelimiteerde pen deldienst mogelijk maken. Als aanvulling op het werk van het Rode Kruis op het circuit is een grote autobus ingericht als behandel- en ope ratiekamer. Deze wordt geplaatst bij de toegangsweg naar de pits. Zonodig kan de bus worden verreden naar de andere zijde van het circuit, waar een gebouw van een sportvereniging de mogelijkheid biedt om patiënten onder te brengen, die op behandeling zouden moeten wachten. Op de wedstrijddag zal in de bus, die dan uitsluitend als operatiekamer ter be schikking is, chirurgische hulp worden verleend, indien dit althans onverhoopt nodig mocht zijn, door een chirurg van het St. Elisabeth gasthuis in Haarlem, ge assisteerd door een operatiezuster en een zuster, die zo nodig narcose kan geven. Mocht meer medisch personeel gewenst zijn, dan kan dit via de duinwegen bin nen tien minuten ter plaatse zijn. In de bus kunnen tegelijkertijd twee lichtge wonden en een ernstig gewonde worden behandeld. Als de urgentie dit nodig maakt, kunnen in de bus zelfs belang rijke chirurgische ingrepen worden ver richt. Voorafgaand aan de Grote Prijs van Europa worder nationale sportwagenra ces gehouden. De KNAC heeft twee van deze races op het programma voor 20 mei gezet; de eerste begint om één uur 's middags, de tweede volgt om twee uur. Om kwart over drie start dan de internationale Formule I-race. De eerste nationale race is bestemd Het interieur van de Rode Kruis-bus. De wagen is voorzien van electricitet en gas en voorts kan men onmddellijk over stromend water beschikken door middel van een directe aansluiting van buitenaf of door een zelf meege voerde extra-tank. In geval van noöd kunnen zelfs chirurgische ingrepen in deze bus plaats hebben. Tijdens de races zal de bus onder meer bezet worden met een staf afkomstig van de chirurgische afdeling van het St. Elisabeths gasthuis. Mocht het nationale voetbalteam van Argentinië er in slagen volgende maand in Chili de wereldtitel te behalen, dan wacht de spelers een aardig presentje. De nationale voetbalbond van dat land heeft namelijk besloten een bedrag van tien miljoen pesos (ruim 350.000 gul den) onder de spelers te verdelen indien zij het wereldkampioenschap weten te veroveren. De Limburgse eredivisieclub Fortuna heeft dinsdagavond iri Geleen de wedstrijd tegen het nationale Bulgaarse elftal, dat op doorreis is naar Chili, verloren met 31 Bij de rust was de stand 0-3. De 12.000 toeschouwers zagen een wedstrijd, waarin de twee speelhelften totaal verschilden. Voor de rust kwam Fortuna met Hoenen van Roda Sport op de linksbuitenplaats en Rutten(Rapid) op de middenvoorplaats er nauwelijks aan te pas. De Bulgaren, die soms met 11 veld- spelers opereerden, omdat doelman Naj- denov herhaaldelijk buiten het strafschop gebied kwam, combineerden beter en voor al veel sneller. Zij namen na een kwartier de leiding, toen doelman Vogels de bal uit zijn han den liet vallen en linksbinnen Yakimov zonder dralen van dit buitenkansje pro fiteerde. (01). Het gaf niet of Pierre Custers de geblesseerde Rutten kwam ver vangen, Bulgarije bleef in de aanval en deze veldmeerderheid werd in twee tref- fers(40ste en 41ste minuut) van Iliev en Koler uitgedrukt. Na de rust kreeg het spel een veel le vendiger karakter. Fortuna verkleinde na drie minuten door Wilkes de achterstand tot 31 en zette er een hoger tempo in. De Bulgaren werden herhaaldelijk in het de fensief gedrongen. Doelpunten leverde dit echter niet op, al had Kohn kort voor tijd een goede kans toen hij zeker dertig meter van het doel een duel met doelman Naidenov won. Zijn schot ging echter net naast. Zwemmen

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 15