„Ik zie voor minister Visser maar één consequentie Op publieke tribune luisterde F. H. van der Putten naar scherpe critiek op minister HET WEER f Mariniers leverden gevecht bij Fakfak Staakt het vuren moet in Laos van kracht blijven VIJF FRANSE MINISTERS TREDEN AF Bloedige dinsdag met 67 doden in Algerije CAMIBA INRUIL- Ü3ÜÜ3B93 .W'MORRIS 'éefore ijou êuy! 7 VVD-fractieleider in Eerste Kamer: Hoofdprijs toto in vier delen Geen tabaksreclame meer in Italië HET HILDEBRANDMONUMENT Prauw met 20 Indonesiërs onderschept Nasoetion kondigt nog meer infiltraties aan President Kennedy besluit extra troepen naar Thailand te zenden MRP rebelleert tegen De Gaulle OAS begint vandaag met tien moorden Menzies naar Londen en naar Washington EEG represailles te gen VS voorbereid liii In de krant van heden: Topsy 6 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Harde wind 99 SOVJET UNIE EN VS. MENEN: 99 Boen Oem Lijfsgevaar Vals bericht? Indonesische waarschuwing Gesprek in New York Bestuurder van in kanaal gereden auto omgekomen Het woord is aan Ook over Nieuw-Guinea zal worden gesproken Uitbreiding zendtijd thans vastgesteld KENNEMERLAAN5 (bij de brug) 47e JAARGANG NUMMER 162 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 16 MEI 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem QirectfoP^W^Peereboom en Mr. H^C.vun (Van onze parlementaire redacteur) Als het aan de V.V.D. ligt, is minister Visser vandaag minister van Defensie af. Uiterlijk onbewogen, alsof hij dit beulswerk dagelijks doet, heeft mr. H. van Riel, de fractievoorzitter van de V.V.D. in de Eerste Kamer, gisteravond bij de be handeling van de begroting van Defensie zijn mede-partijlid minister Visser duidelijk doen weten, dat er door het ontslag van de technisch hoofdambtenaar F. H. van der Putten en wat daaraan direct vooraf ging voor de heer Visser „eigenlijk maar één consequentie is". Of de minister inderdaad zal heengaan want dit is deze, door de heer Van Riel niet uitgesproken, consequentie stond gisteravond nog helemaal niet vast. De begroting van Defensie zal, zo bleek uit de redevoeringen, wel een meerderheid krijge'n. Hieruit kan de minister steun putten. Temeer kan hij weigeren om te ver trekken, als hij zich baseert op het zij het formele extra parlementaire karak- De minister van Defensie, ir. Visser (midden) geflankeerd door zijn beide staatssecretarissen, de heren De Jong en Calmeijer, luistert met aandacht naar de critiek op zijn beleid. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee7 Weg en Wiel 7 Kunst 9 Horen en Zien9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's ter van dit kabinet. Hij behoeft de bin ding met „zijn" V.V.D. namelijk absoluut niet zo hecht te achten, dat hij maar zou moeten doen wat zijn partij wil. Deze wenst, zo wordt beweerd, hem als zonde bok voor de bij de statenverkiezingen gele den nederlaag de woestijn in te sturen. De affaire-Van der Putten zou dan de stok moeten zijn om deze zondebok te slaan. De heer Van Riel zei echter aan het oe- gin van zijn redevoering dat zijn critiek op de minister niets uitstaande had met ver- keizingen. Zijn critiek was ingegeven door het grote landsbelang dat op het spel staat. De heer Thomassen (P.v.d.A.) vroeg „Waarom komt de heer Van Riel nu met zijn conclusie? Waarom kan hij niet wach ten tot de Centrale Raad van Beroep zijn licht' over de zaak-Van der Putten heeft laten schijnen?" De conclusie van de heer Van Riel kon de socialistische senator alleen maar zien in het licht van de komende gemeente raadsverkiezingen op 30 mei. „Dit is een insinuatie", was het ant woord van de heer Van Riel, waarop de heer Thomassen zei, dat hij aan het eind van zijn maidenspeeeh in de Eerste Ka mer een dergelijke opmerking van de heer Van Riel niet had verwacht. Uit zijn er varing als Tweede-Kamerlid kon hij de kwalificatie „insinuatie" niet aanvaard baar achten. Het was echter voor de libS' rale fractieleider wel een insinuatie om dat de heer Thomassen geen bewijs had voor des heren Van Riels conclusie. De redevoering van de heer Thomassen vormde er een bewijs van dat de P.v.d.A. fractie vooralsnog niet zo ver wil gaan els de partijgenoten van de minster. Na afloop van de vergadering drukte de heer Tho De hoofdprijs in de sporttoto wordt deze week gedeeld door vier personen, die ieder netto 26.337,25 ontvangen. De tweede prijs valt in 32 stukken uiteen. Ieder ont vangt netto 1.795,20. Voor de extra prijs van de vijf gelijke spelen zijn 1.519 ge gadigden. Zij krijgen ieder 22 gulden. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL, 223596 Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Overwegend krachtige en aan de kust harde wind tussen zuidwest en noordwest. Weinig verande ring in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee massen zelfs de minister hartelijk de hand. De zaal was toen vrijwel verlaten, de zelfde zaal met de gehele dag volle tribu nes: vele leden van de Tweede-Kamer fractie van de V.V.D., veel publiek en 's middags ook de heer Vap der Putten. De zelfde zaal ook, die ademloos had geluis terd toen de heer Van Riel in zijn rede voering naar de voor minister Visser 20 kwalijke climax toewerkte. Zie verder pag. 2 ROME (Reuter) Vandaag, woensdag, is in Italië een algeheel verbod op het ma ken van reclame voor tabak van kracht geworden. De wet die op 5 april door het parlement werd aanvaard, stelt boeten van 20.000 tot 200.000 lire op overtreding van het verbod. NEDERLANDS GUINEA ly-PEivwrt HOLLANDIA (AP) - Over de lucht landingen van dinsdag door ongeveer veertig Indonesische parachutisten bij het plaatsje Fakfak op Nederlands Nieuw-Guinea, heeft het voorlichtings bureau van het gouvernement in Hol- landia meegedeeld, dat een eenheid Nederlandse mariniers onmiddellijk na de landing een snelle amfibische opera tie beeft uitgevoerd en vlak bij de para chutisten is geland. Door deze snelle (Van onze correspondent) WZiCHINAÏ BIRMA i*\L'AOS \\VJETNAM v \THAI- U-\ LAND Loeang SAM TEU Prabang KONINKLIJKE RESIDENTIE REBERIN6S ZETEL ntiane Provinciegrens 200 km V PELT WASHINGTON. President Ken nedy heeft beslo ten vierduizend Amerikaanse sol daten van leger en luchtmacht naar Thailand te zen den, opdat Ameri ka zijn verplich tingen, voort vloeiende uit de Zuidoostaziatische Verdragsorganisa tie (ZOAVO), zo nodig snel kan na komen. Daar reeds een strijdbare groep Amerikanen van duizend man in Thailand aan wezig is, wordt het totaal thans op vijfduizend ge bracht. De actie >ieeft onder andere tot doel de com munisten in Laos er toe te bewegen geen militaire, doch een politieke oplossing te zoeken. Officieel heeft de Sovjet-Unie verklaard het er met Amerika over eens te zijn, dat in Laos het vuren op een effectieve manier moet wor den gestaakt. Deze verklaring kwam los na een ontmoeting van vijfendertig mi nuten tussen Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, en Do- brynin, de Russische ambassadeur te Washington. Of het zenden van Amerikaanse troepen naar Thailand de communisten zal doen afzien van verdere militaire operaties in Laos zelf, zal thans moeten blijken. Tevens zullen de komende dagen moeten leren of de Russen niet alleen met woorden, doch ook met pressie de vorming van een coa litieregering in Laos willen bevorderen. Boen Oem is thans door de Amerikanen onder stevige druk gezet om zich inschik kelijk te tonen. Veel geduld hebben de Amerikanen niet meer met deze regering. Officieel sluit men te Washington militair ingrijpen der Amerikanen ook binnen Laos niet uit, doch men legt er de nadruk op dat Amerika, indien Boen Oem niet meewerkt, er de brui aan geeft diens groep nog langer te steunen. De Amerikaanse steun zou dan verleend worden ten bate van koning en volk van Laos. Of Amerika militaire steun zou ver lenen, zou afhangen van Laos zelf en dit alleen al doet eraan twijfelen of Amerika ooit tot operaties van belang in Laos zal overgaan. Men zou zich ten hoogste kun nen voorstellen, dat men de aantrekkelijke vallei van Mekong uit communistische handen zou proberen te houden. Op het ogenblik echter streeft Amerika in Laos naar een coalitie en maakt Wash ington er ernst mee zowel Zuid-Vietnam als Thailand ervoor te vrijwaren door de communisten te worden opgeslokt. De Amerikaanse minister van Defensie, Mac- Namara, is zeer voldaan uit Zuid-Vietnam teruggekeerd. Het nationale leger aldaar schijnt zo nodig bereid te zijn te vechten en hetzelfde hoopt men van het leger in Thailand. actie is onmiddellijk na de landing van de parachutisten een vuurgevecht ge leverd. De aanvankelijk gemelde luchtlanding ten noorden van Fakfak blijkt niet te heb ben plaats gehad. Hier vlogen de als dek king voor de Dakota's dienende Mitchell- bommenwerpers, wier aanwezigheid daar tot het onjuiste bericht heeft geleid. De parachutisten zijn 6 a 10 kilometer ten oosten van Fakfak afgeworpen. In het zeegebied van Fakfak is door pa trouillerende marine-eenheden een zeil- prauw met aanhangmotor aangehouden, die bemand bleek te zijn met ongeveer twintig Indonesiërs, gekleed in gecamou fleerd gevechtstenue en gewapend met ge weren, pistolen en handgranaten. De prauw koerste rechtstreeks naar de kust. De bemanning van de prauw had opdracht nabij Fakfak te infiltreren. Uit verhoren van de gevangen genomen opvarenden bleek, dat zij behoren tot een mobiele brigade van de Indonesische staatspolitie. Onlangs is in Indonesische radioberichten gemeld, dat deze brigade enige tijd geleden is gezonden naar het ge bied dat aan Nieuw-Guinea grenst. In bevoegde kringen in Hollandia al dus meldt de correspondent van het ANP wordt erop gewezen dat men er zich na de jongste luchtlandingen zeer wel van bewust is, dat de Nederlandse strijdkrach ten thans in gevechten zullen raken met goed geoefende Indonesische troepen. De mogelijkheid dat in deze gevechten Neder landse soldaten worden gewond of zelfs sneuvelen, wordt daarbij zeer wel voor ogen gehouden. Volgens een bericht van Reuter uit Dja karta dat inmiddels vanmorgen door een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zak enin Den Haag is be stempeld als „volkomen uit de lucht ge grepen" zijn volgens een melding van het Indonesische „Nieuw-Guinea Com mando" in Makassar, in Manokwari ge vechten geleverd tussen Indonesische guerrillastrijders en Nederlandse mari niers. Hierbij zouden vier of vijf mariniers zijn gewond. De Indonesische minister van Ruiten- landse Zaken, Soebandrio, heeft gisteren gewaarschuwd dat, wanneer Nederland de kwestie-Nieuw-Guinea wil oplossen door middel van een oorlog „wij bereid zijn tot een fysieke krachtmeting met een arrogante koloniale mogendheid". De minister verklaarde met nadruk, dat president Soekarno niet blufte en de we reld niet misleidde toen hij zei, Sat In donesië bereid is een oorlog tegen de Nederlanders te voeren om uiterlijk eind 1962 de volledige beheersing over West- Irian te krijgen. Het was voor het eerst sinds enige we ken dat een Indonesische minister in het openbaar met oorlog dreigde. Generaal Nasoetion voegde hieraan toe: „Wjj zullen voortgaan vrijwilligers op het hoofdeiland van West-Irian neer te laten en als dat niet voldoende is, zullen de strijdkrachten het land binnengaan". In New York hebben de Verenigde Na ties-gedelegeerden van Nederland en In donesië dinsdag ieder afzonderlijk een onderhoud van 25 minuten gehad met se cretaris-generaal Thant. In tegenwoordigheid van de S0-jarige prof. Bronner zijn vanmorgen door werklieden van de firma Swaalf de eerste beelden geplaatst op de fon- teinbak van het Hildebrandmonument, dat op 1 juni aanstaande onthuld zal worden. De foto toont prof. Bronner, die tegenwoordig dagelijks in De Hout aanwezig is, bij de fonteinbak. Tussen Veghel en Helmond is 's nachts een auto in de Zuidwillemsvaart gereden. De volgende dag heeft de politie het stoffe lijk overschot van de bestuurder, de 23- jarige H. Kennis uit Veghel, opgedregd. In Leeuwarden is het 2y2-jarige jongetje Van Hiel onder een achteruitrijdende zandauto geraakt en overleden. In Heerlen is het 5-jarig jongetje B. Palm uit Heerlerheide, dat van het trot toir plotseling de weg opliep, door een auto gegrepen en overleden. Gonia de Palajos: Het kan aan mij liggen, maar ik vind nooit iemand groot die mij laat voelen hoe klein ik ben. PARIJS (AFP) De vijf ministers van de Republikeinse Volkspartij (M.R.P.) in het Franse kabinet hebben vandaag hun ontslag aangeboden. Het zijn de ministers Pflimlin, Schumann, Buron, Bacon en Fontanet. In een gezamenlijk communiqué verklaren de ministers dat zij gisteravond de premier verzocht heb ben hun ontslagaanvraag aan president De Gaulle te overhandigen. Voordat het kabinet vanmorgen bijeen kwam brachten de vijf ministers een be zoek aan het presidentiële paleis. Zij ver lieten de kabinetsvergadering nadat deze een half uur had geduurd. In het communiqué wordt verder ver klaard, dat na de persconferentie van De Gaulle (zie pagina 3) verschillen van in zichten tussen de denkbeelden van presi dent De Gaulle over een Europese Politie ke Unie en die van de ministers aan het licht zijn getreden ,die het hun onmogelijk maken langer deel uit te maken van de regering". Minister Bacon beheert de portefeuille van Arbeid. Buron die van Openbare Wer ken, Fontanet die van Gezondheid, Pflim lin die van Samenwerking met Afrikaanse Landen, en minister Schumann die van Ruimtelijke Ordening. ALGIERS (Reuter, AP/AFP) - In ge heel Algerije zijn dinsdag 84 aanslagen gepleegd, waarbij 67 personen werden ge dood (61 mohammedanen en zes Euro peanen) en veertig werden gewond (26 mohammedanen, tien Europeanen en vier onbekenden). Terroristen van de O.A.S. hebben van morgen bij snelle achtereenvolgende aan slagen tenminste tien Algerijnen vermoord en drie gewond binnen twee uur. Er werd melding gemaakt van 15 indivi duele aanvallen met vuurwapens, waar bij de slachtoffers in het achterhoofd of in de nek werden geraakt. De hevigste aanval was de beschieting met automatische wapens van een auto waarin vijf Algerijnen zaten. De auto, eigendom van de radio en televisie, reed door een Europese wijk toen het vuur op deze mensen geopend werd, waar door vier Algerijnen gedood en een ge wond werden. Gisteravond om zes uur, toen het uit gaansverbod van kracht werd, werd het pas stil in Algiers, waar in de loop van de dag zeker 54 mensen bij aanslagen werden gedood. Op drie na waren alle slachtoffers mohammedanen. Van de 33 gewonden zijn 25 mohammedanen. Het aantal aanslagen in de Algerijnse hoofd- MELBOURNE (Reuter, AFP) Pre mier Menzies van Australië heeft meege deeld dat hij volgende week naar Londen zal reizen waar hij met premier Macmil- lan zal spreken over de Europese Econo mische Gemeenschap. Hij zal ook Wash ington bezoeken voor rechtstreekse be sprekingen met president Kennedy over de Euromarkt, de toestand in Zuid-Viet nam, Laos en andere gebieden in Zuid- oost-Azië. In zijn besprekingen met Ken nedy en Macmillan zal hij het ook heb ben over de kwestie Nieuw-Guinea. Bij beschikking van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. Y. Scholten, is de zendtijd voor televisieuitzendingen met ingang van 1 ok tober a.s. vastgesteld op 30 uur per week. Tot dusver zendt de televisie 26 uur uit. Veertig percent komt aan de program ma's der NTS en 60 percent aan die der omroepverenigingen. De kerken krijgen tezamen ten hoogste anderhalf uur. Deze zendtijd wordt in mindering gebracht op die van NTS en omroepverenigingen. Het aantal en de duur der kerkelijke uitzen dingen zullen door het bestuur der NTS worden vastgelegd in overleg met het IKOR, het convent van kerken en de KRO. De zendtijd voor de politieke partijen blijft dezelfde. stad was groter dan ooit sedert het sta ken van het vuren in Algerije op 19 maart. Bij het invallen van de duisternis had den aanslagen in Oran aan zes mensen het leven gekost. Alle doden, onder wie een vrouw, waren mohammedanen. Bij de beschieting van een auto nabij Sidi-Bel-Abbes kwamen 'n hoge moham medaanse ambtenaar en drie andere in zittenden onder wie twee Europeanen om. BRUSSEL De ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) heeft maatregelen voorbereid te gen de Verenigde Staten, als de Ameri kaanse maatregelen tegen de invoer van vensterglas en tapijten waardoor als be kend in het bijzonder België wordt getrof fen de volgende maand inderdaad van kracht worden en daarvoor geen voldoen de compensaties worden aangeboden. De Europese commissie van de E.E.G. werd gemachtigd contact op te nemen met de Verenigde Staten ter verduidelijking van het standpunt van de zes E.E.G.-landen. De E.E.G.-ministers hebben een voorlo pige lijst opgesteld van produkten, waar op eventueel tegenmaatregelen tegen de V.S. kunnen worden genomen. Van Neder landse zijde werd daarbij bezwaar ge maakt tegen het opnemen daarin van ta bak. De lijst bevat onder meer een aan tal kunststoffen en damesondergoed. Hier op zouden of tariefverhogingen of het in stellen van contingenten op de invoer uit de V.S. in de landen van de E.E.G. kunnen worden toegepast. Advertentie tfm 9 juni fototoestel Inlichtingen bij uw fatohmdehsr

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1