Mr. Van Riel: Minister Visser tekende eigen doodvonnis Kort en bondig Aardappelprijzen zullen langzaam blijven stijgen Verdere beperking het weeldetarief bepleit van AGENDA Polle, Pelli en Pieóo AKKERTJE Weinig prettig vooruitzicht In Tweede Kamer: Bejaarden vragen hogere uitkering Tanker vlotgesleept in Perzische Golf RO MAN TIEK?^ Plmpo! Veel wind 1 ill WOENSDAG 16 MEI 1962 helpt direct want Akkertjes zijn instant cachets met 4-voudlg werkend micropoeder. Ontdek óók de wel - daad van Akkertjes 6 stuks 50 ct. Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk H.H. HUISEIGENAREN Schildersbedrijf Jeen Duursma A.N.W.B. strijdt met succes tegen kampeerbepalingen van gemeente Egmond Automatisering Valkenburg-Houfhem V.V.V. Valkenburg (L), TeL 04406*2048 Ondernemers stichten bond tegen de P.B.O. r <r De „Waterman" in Willemstad i 52. „Vindt u het niet lastig om niet te weten, hoeveel voeten u eigenlijk heeft?", vraagt Polle aan de reuzenslang, „wil ik ze eens een keer voor u tellen?" „Als je eens tijd hebt", zegt de Reuzenveelvoet, „nu moet je eerst eens goed opletten, of je het schip kunt zien, want we komen op de top van de heuvel.Polle kijkt, zo goed hij kan. „Ik zie wel water", zegt hij, „en de omgeving is erg mooi, maar ik zie niets liggen, wat op onze "goede el Sr Vervolg van pag. 1 Het ging de heer Van Riel gisteren in de Eerste Kamer alleen om het ontslag van de hoofdambtenaar Van der Putten en wat daaraan direkt voorafging. Hij ba seerde zich hierbij op de stukken van het ambtenarengerecht en de nota van de mi nister over deze affaire. Er zijn door de minister enkele kardinale fouten gemaakt. De eerste was, dat er bij het onderhoud, dat twee ambtenaren destijds met de heer Van der Putten op het departement heb ben gehad, geen aantekeningen zijn ge maakt. (De heer Van der Putten is toen begonnen met te ontkennen dat hij een artikel In het Algemeen Dagblad zou heb ben geschreven). De tweede fout is, dat de ambtenaren hun verslag naderhand hebben aangevuld. Drie dagen na zo'n moeilijk gesprek weet niemand meer precies wat er is gezegd en in welk stadium van het gesprek het is gezegd. Het nemen van een beslissing wordt dan wel moeilijk, aldus de heer Van Riel. „Zulke dingen kunnen niet gebeu ren", zei hij. Dit was volgens hem iet kernpunt. „Een goed personeelsbeleid vraagt, dat tegen iemand aan wie iets is opgedragen wordt gezegd: „Als je dat niet doet, ga je eruit". Dat is hier niet ge beurd", aldus de heer Van Riel. Op 11 november heeft de minister een persconferentie belegd over de door hem aan de heer Van der Putten verleende óp- dracht om binnen veertien dagen met namen en feiten over zijn beschuldigingen voor de dag te komen. De minister heeft zelf deze persconferentie „een wonderlijke stunt" genoemd en daar mee volgens de heer Van Riel zijn eigen doodvonnis getekend. In deze uitspra sk van de minister zag hij het bewijs van een ontoelaatbaar personeelsbeleid. „Voor dat men iemand als de technisch hoofd ambtenaar A. Van der Putten ontslaat, moet men toch wel, bewijsbaar, weten wat er aan de hand is. en het. bewijs ook leve ren. Het beleid van minister Visser in deze zaak is onhandig en ondeskundig geweest. Dit is een heel treurige zaak voor alle be trokkenen. Ik kan alles begrijpen, maar zie eigenlijk maar één consequentie", zo besloot de heer Van Riel. Dit standpunt, dat erop neerkomt dat de minister moet heengaan op grond van de zaak-Van der Putten, werd eigenlijk alleen maar gedeeld door de communisti sche afgevaardigde, de heer H. Haken. De Advertentie heren De Gou (K.V.P.) en Algra (A.R.P.) gaven, nu de zaak nog door de Centrale Raad van Beroep in Ambtenarenzaken moet worden bezien, geen commentaar op het ontslag dat minister Visser aan de heer Van der Putten heeft gegeven. »Op grond van het falende beleid van de bewindsman" was mr. M. van der Stoel (P.v.d.A.) tot de, overigens reeds in hel voorlopig verslag van de Eerste Ka mer neergelegde, conclusie gekomen, dat de minister onvoldoende opgewassen zou zijn tegen zijn zware taak. Dat falende beleid wilde hij wel even illustreren: een tekortschieten bij het nemen van politieke beslissingen. de zaak-Van der Putten troepen-zendingen per schip en charter vliegtuig naar Nieuw-Guinea, en het vlag vertoon met de „Karei Doorman". Het zenden van troepen werd echter vol komen gebillijkt door de heren Algra (A.R.PVan Hulst en de heer Van Riel. In de maatregel van minister Visser om het socialistische weekblad „Vrij Neder land niet meer op de leestafels van de kazernes te doen verschijnen zag de heer v. d. Stoel (P.v.d.A.) een poging tot gees telijke bevoogding van de zijde der over heid en een aantasting van de individuele vrijheidsrechten, die op geen enkele wijze gerechtvaardigd is. Hij keerde zich tegen het dagblad „De Telegraaf" dat zijns in ziens door zijn publikaties in de zaak- Van der Putten anti-democratische senti menten heeft aangewakkerd. Ook de kwes tie van de humanistische geestelijke ver zorging van militairen, het aanstellen van een staatssecretaris voor de luchtmacht, de produktie van de Starfighters, zijn en kele van de vele gisteren te berde ge brachte problemen die meer reliëf zullen hebben gekregen, als de minister en zijn beide staatssecretarissen Calmeyer en De Jong vandaag zullen hebben geant woord. Geld uit brieven gestolen. De recht bank te Arnhem heeft een 50-jarige sor teerder bij de PTT te Nijmegen veroor deeld tot zes weken gevangenisstraf we gens diefstal van geld uit brieven. Hij had daarvoor al eerder terecht gestaan wegens het zich toeëigenen van geld uit brieven, maar de rechtbank had hem toen op for mele gronden van rechtsvervolging ont-1 slagen. D burgemeester van Assen, mr. P. P, Agter, zal het beeldje op 24 mei aan het bestuur van de miniatuurstad overdragen waarna de loco-burgemeester van Madu rodam het zal onthullen in aanwezigheid van de beeldhouwster en de schrijver Anne de Vries. „Nog een maandje, dan is de onprettige toestand voorbij", zeggen de groentehande laren over de aardappeltoestand. Maar onmiddellijk op dit opgewekte geluid laten zij een ander horen: „Maar die maand krggen we het nog moeilijk genoeg". Ook zjj verwachten dat, evenals de groothandel die maandag al aankondigde, dat de prijs van het voiksvoedsel waarvan Nederland wekelijks 20.000 ton verorbert, elke dag met twee cent omhoog zal gaan. De prijzen van vandaag zjjn daar al het beste bewijs voor. De bintjes liggen voor 42 tot 45 cent „op de bak", de rode voor evenveel en de eigenheimers, voorzover die er nog zjjn, „doen" 49 cent gemiddeld. Voor diezelfde prijs kan de klant nieuwe Egyptische aardappels kopen. v c. Mocht dit bedrag aanzienlijk boven de T "T t u- j mbrauk«n- ,Df officier van beurs van de koper gaan, sommige zaken Justitie bi] de rechtbank te Breda heeft zijn bereid aardappelen voor 25 of 30 cent tegen een inwoner van Oosterhout wegens te verkopen, maar vleiende commentaren hei plegen van 64 inbraken drie jaar ge- over de kwaliteit daarvan zal men weinig vangemsstraf geëist. De man ging maan- horen. den lang op vrijdagavond, na zijn kaart- Toch blijkt de situatie bij het Produkt avondje, waarop hij nogal wat alcohol- schap voor Aardappelen en het ministe- houdende dranken dronk, uit inbreken. rie van Economische Zaken niet zo som Omdat het zo koud bljjft. De Rotter damse dienst voor Sociale Zaken keert wegens het aanhoudende koude weer aan alle ondersteunden krachtens de Armen wet voor de vierde keer in dit seizoen een week extra wintertoelage uit. De Tweede Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Om zetbelasting. Het aantal artikelen waarvoor het weeldetarief (18 percent) geldt zal vol gens het wetsontwerp worden ingekrom pen. Zo zullen o.m. koelkasten, meubelen en schoenen er niet meer onder vallen De heer Van de Wetering (C.H.) had graag gezien dat staatssecretaris Van den Berge nog wat scheutiger zou zijn ge weest. Het abnormale tarief van 18 per cent is strijdig met de maatschappeiijke ontwikkeling, Auto's en televisietoestellen zijn normale gebruiksartikelen geworden. Hij vond het belachelijk dat sportvlieg- tuigen wèl uit de weeldetabel zullen ver dwijnen, maar sigarettenvloeitjes niet. Voor de verkeersveiligheid zou het voorts ge wenst zijn dat ook het tarief voor autoban dén omlaag gaat. Dr. Lucas (K.V.P.) hield een pleidooi voor grondige herziening van de omzetbe lasting. Hoewel hij de huidige -voorstellen niet ver gnoeg vond gaan zou hij zich er bij neerleggen. Opruiming van het weelde tarief en het tussentarief (10 percent) is gewenst. De heer Kieft (A.R.) wilde een begin maken met opheffing van het weel detarief door de betrokken artikelen over *e hevelen naar het tienprocentstarief. Het debat wordt vandaag voortgezet. c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Cen trum met „Echo van het verleden", v Jack Pullman. Grote Kerk, donderdag 16-17 u.: Orgel concert door Albert de Klerk. Raadhuis Bloemendaal: donderdag 14.15 u.: gemeenteraadsvergadering. BIOSCOPEN Cinema Palace, 19 en 21.15 u.: „Het of fer der maagden", 18 j. Iedere middag van 2 u. af doorlopende journaalvoorstelling van 't zilveren huwelijksfeest van het ko ninklijk paar. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Onder vreemde vlag", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Om vier uur breekt de hel los", 14 j. Luxor, vandaag 19 en 24.15 u.: „De sta len klauw", 14 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Tea for two", a.l. Minerva, vandaag 20.15 u.: „Obsessie" 18 j. Donderdag 20.15 u.: „Whisky als wa ter", a.l. Rembrand! 14, 19 en 21.15 u.: „In troe bel water", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De sluip schutter", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Tussen hemel en moeras", a.l. Monopole (Zandvoort), vandaag 20 uur: „Opstand der sexen", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3), Tentoonstelling van schilderijen, tekeningen, gouaches en etsen van Els Kor- ver, 9-17 u. Tot 26 mei. Kunstzaal „In 't Goede uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand mei ex positie van grafiek van Lou Strik, 10-22 u. Galerie „Uitenhout" (Kleine Höutstr.41) Tentoonstelling van schilderijen van Jozef Santen; 10.30-17 u.: zondag 14-17 u.; bóven dien vrijdag 20-22 u. Tot 28 mei. Museum „Het huis van Looy" (Kamper laan): Tentoonstelling van werk van 32 le den van „Kunst zij ons doel", 10.30-12.30 en 13.10-17 u. Zondag 14-17 u. Tot 28 mei. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 11 mei). Bartje voor Madurodam. Het beeld van Bartje, het geesteskind van de Drent1 se schrijver Anne de Vries, dat in Assen staat, zal nu ook in Den Haag in de minia tuurstad Madurodam verschijnen. Het zal op 24 mei worden onthuld. Het miniatuur beeld is vervaardigd door mevrouw Simone Cornelia Boschma-Berkhout in Den Haag, de beeldhouwster die ook het origineel ontwierp. WOENSDAG 16 MEI City, 20 uur: „Handel in minderjarigen". Rex, 20 uur: „Meneer Hulot met vakan tie". DONDERDAG 17 MEI City, 20 uur: „Spaanse driften". Rex, 20 uur: „Meneer Hulot met vakantie". Pieter Vermeulcnmuseum. Cultureel Centrum open van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. WOENSDAG 16 MEI Kennemer Theater. 19 en 21.15 „Heimelijke verhoudingen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: twee, drie". ,Een, DONDERDAG 17 MEI Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater. 19 en 21.15 u.: „Zij die met liefde spelen". WOENSDAG 16 MEI Marquette Theater, 20 u.: „Winden waai en om de rotsen" DONDERDAG 17 MEI Marquette Theater: Geen voorstelling. ber gezien te worden. Het Produktschap zegt „Ongerustheid over de hoeveelheid beschikbare aardappelen hoeft er niet 1e zijn. Er is voldoende. Bovendien hoeft niet te hoog tegen die prijs worden opgezien, omdat er goedkopere soorten verkrijgbaar zijn; alleen is de kwaliteit daarvan min- Frans vlootbezoek. Rotterdam krijgt l®!7 dan de vertrouwde soorten. Het blijkt op 22 mei een Frans vlooteskader op be- meP bereid IS de h°Se Prijzen te be zoek. Het is samengesteld uit het vlieg- ïf a, meH een lekkere aardappel heb kampschip „Clemenceau", het bevoorra- dingsschip „Gustave Zéde" en de fregatten Vertrouwen „Le Savoyard", „l'Agenais", „Le Bearnais", „L'Alsacien" en „Le Lorrain", die geza- Het ministerie van Economische Zaken menlijk 3400 officieren en bemannings- meent dat de huidige situatie „die op de leden aan boord hebben. Commandant is voet wordt gevolgd" nog geen aanleiding vice-admiraal Laine. heeft gegeven tot het nemen van bepaal de maatregelen. Men heeft daar nog he'„ volste vertrouwen in de uitvoerbeperking van minister Marijnen. Hierdoor zullen voldoende hoeveelheden tegen aanvaard bare prijzen op de binnenlandse markt komen, zegt men. De aardappelgroothan delaren zien deze maatregel anders. Wat zij vrezen is, dat er te weinig aardappels in Nederland zijn, al haasten zij zich daar achter te verklaren, dat het verkrijgen van een overzichtelijk beeld van de vaderland se voorraden bijzonder moeilijk is. Toch verwachten zij, dat de prijzen in ons land Zonder hoofdelijke stemming heeft de even hoog zullen oplopen als overal m Tweede Kamer de regering gemachtigd. West-Europa. financiële medewerking te verlenen aan de In Engeland betaalt menf 0,70 voor een oprichting en exploitatie van een congres- kS- Frankrijk, Zweden en Duitsland kam- gebouw in Den 'Haag. De staat kan tot Pen met aanzienlijke tekorten. „Wij gaan ten hoogste f 5,- miljoen deelnemen in het ook naar wereldmarktprijzen toe" menen aandelen kapitaal van de betrokken naam- de groothandelaren. „Wanneer in Neder- loze vennootschap en zal verder de rente- land 70 cent voor een kilo wordt neer betaling en aflossing garanderen voor de gelegd, kan er worden geïmporteerd". Zij helft van de te sluiten geldleningen, te- raken dan aan het standpunt van het Pro- zamen groot 30 miljoen. De totale kos- duktschap*en zeggen lakoniek: „Er zullen ten van het gebouw worden geschat op dus wel aardappels genoeg komen!" 40,- miljoen. Inmiddels blijkt, dat de voornaamste le- verancier van nieuwe aardappels, Italië, ■1 enkele sprekers bestond twijfel over met de gevolgen van de vroeg in het de vraag of Den Haag wel de eerst aan- voorjaar opgetreden vorst te kampen heeft gewezen plaats van vestiging moest zijn. Er werd tevens op gewezen dat de ex ploitatie van het Haagse gebouw geen na delige concurrentie voor soortgelijke instel lingen mag betekenen. Nederlanderschap en adoptie Kamer heeft zich ook zonder hoofde- lirketsfëmming verenigd met een wijziging „De Algemene Ouderdomswet heeft niet van de Wet op het Nederlanderschap en datgene gebracht, wat er in feite van het Ingezetenschap. De wijziging houdt ver- verwacht had mogen worden". Dat staat band met de invoering in het Nederland- in een adres, dat gisteren namens Je se recht van het instituut van adoptie, ont- Nederlandse Bond voor Ouden van Dagen lening van Nederlanderschap aan geboor- is aangebode- aan de Staten-Generaa! On to in Suriname en ontlening van onze na- geveer 300 leden van deze bond waren tionaliteit aan geboorte in het koninkrijk in Den Haag aanwezig bij de aanbie- uit een Nederlandse moeder en een niet- ding van het adres Het werd in het ge- Nederlandse vader. bouw van de Tweede Kamer in ontvangst Minister Beerman voelde niet voor 'een genomen door de griffier. In het adres wiiziging waardoor kinderen van spijtop- wordt o.m. gezegd dat er een groot aan- tanten op eenvoudige wijze het Nederlan- tal bejaarden is, dat niet kan rondkomen derschap zouden herkrijgen, waarna zij als van de AOW-uitkering en dat er vele Nederlanders uit Indonesië kunnen vertrek- bejaarden zijn die, geheel buiten hun ken. De bewindsman beloofde evenwel dat schuld, hun laatste levensjaren als een hij in heel bijzondere gevallen een ander armenzorg-trekkende moeten doorbrengen, standpunt zou huldigen. In het adres wordt dit onwaardig ge- De minister leed nog een nedèrlaagje, omdat het niet meer past in net toen tegen zijn zin een amendement-Berk- H'dige sociale bestel van de maatschap houwer (V.V.D.) met 48 tegen 47 stemmen p,'lA en„ samenleving, werd aangenomen. I Aangedrongen wordt op de totstandko' Het amendement zou in een voltallige Van n arb®'dsongeschiktheidswet, op- Kamer zijn verworpen. Het aantal afwe- zo wordt in het adres gezegd zigen in de gelederen van de voorstanders was namelijk minder groot dan bij de te genstanders. De heer Berkhouwer wilde mogelijk maken dat een (buitenlands) ge adopteerd kind gemakkelijker de Neder landse nationaliteit kan verkrijgen. De Ka mer heeft verder nog een wetsontwerp aangenomen tot tijdelijke verruiming van de mogelijkheid van adoptie in afwijking van sommige bepalingen van het Burger lijk Wetboek. Zo wordt gedurende een ter mijn van twee jaar de mogelijkheid her opend tot adoptie van reeds voor 1 maart 1956 in een gezin opgenomen pleegkinde ren die inmiddels meerderjarig zijn ge worden. De Noorse tanker „Hoegh Galleon" die in de Perzische Golf was gestrand is na dat een deel van de lading was gelost, door drie sleepboten van L. Smit en Co's in ternationale sleepdienst vlotgesleept. De I tanker neemt nu de geloste olie weer in er een einde komt aan de onwaardige toestand waarin vele bejaarden thans nog verkeren". Veel planten zijn afgevroren, de oogst is te laat en kleiner. Aardappels uit Malta en Egypte kunnen de oplossing brengen. Aan die hoge prijzen blijkt ook een licht kant te zitten. Wanneer de vaderlandse teler ziet dat zijn produkten veel op kun nen brengen, zal hij snel gaan rooien. Er zullen naar verwachting aan het eind van deze maand kleine nieuwe .aardap pels van eigen bodem worden aangevoerd. Het onvermijdelijke gevolg hiervan is dan weer dat de totale opbrengst van dit sei zoen lager worden zal. Wat is nu de oorzaak van deze hele affaire? In de twee vorige seizoenen heb ben de telers teveel verbouwd, er kwamen te grote voorraden, de prijzen daalden snel. velen hadden aanzienlijke financiële verliezen. De telers gingen dus aan het begin van dit seizoen minder verbouwen, voldoende voor de binnenlandse voorzie ning. Plotseling echter had Engeland aan zienlijke tekorten en ging vooral uit Neder land importeren. De maatregel, waardoor de vaderlandse voorraden in eigen land zouden blijven, is nu te laat afgekomen Verontwaardigd De huisvrouw is bepaald niet gelukkig met de situatie. Haar mening vindt zijn neerslag in de reacties van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en de Neder landse Consumentenbond. Zij zijn oprecht verontwaardigd over de prijzen, maar voe len tevens de onmogelijkheid daar iets aan te veranderen. De consumentenbond zegt „Hoe hoog de prijzen ook zullen op lopen, de huisvrouwen zullen dezelfde hoe veelheden blijven kopen, zodat bij het te kort dat nu dreigt, er vrijwel geen grens aan de prijsstijging is.Ook daar heeft de groothandel de reactie op klaar: Vol gende week komen de prijzen boven de twee kwartjes 'Advertentie Overlegt u eens met ons het buiten schilderwerk van uw panden in een z.g. meerjarenschema uit te laten voeren. Het heeft voor u vele voordelen. Pallasstraat 17, Haarlem (N.), tel. 62787 Na een protest, dat de A.N.W.B. vorige week heeft gericht tot de gemeente Eg- mond, die volgens de bond discriminerend jegens kampeerders optreedt door het in nen van een „kampeerbelasting", die strijdig is met de gemeentewet, heeft deze gemeente de gewraakte regeling voor een der grootste kampeerterreinen vervangen door een proefregeling, die volgens de A.N.W.B. een minstens even grote belem mering is voor het kampeertoerisme in Egmond. Elke kampeerder, die van het kampeerterrein gebruik wenst te maken, dient volgens deze regeling hiervoor een speciale vergunning aan te vragen op het gemeentehuis, waarvoor slechts beperkte openingsuren gelden. Nadat de A.N.W.B. tegen de nieuwe re geling bij het gemeentebestuur van Eg mond heeft geprotesteerd, heeft de ge meente nu ook dit vergunningenstelsel in getrokken. Thans zijn besprekingen gaande om wij ziging te brengen in de door de A.N.W.B. fel aangevallen wijze van legesheffing voor kampeerders. Een fabriek voor lichtdrukmachinês in Delft heeft de eerste lichtdrukmachine ter wereld vervaardigd voor de automa tisering van informatieverwerking door elektronische rekenmachines. Tot dusver werden de daarvoor benodigde formulie ren gehectografeerd De machine werkt geheel automatisch. Zij kan snel aan tal van werkzaamheden worden aangepast. Zij maakt in combinatie met de lichtge voelige ponskaart een ruimere toepassing van de lichtdrukmethode in de admini stratie mogelijk. Advertentie Zoek hef niet te ver, u vindt hef In In mei en juni wordt de romantiek van het Geuldal niet door hoogseizoendrukte aan uw oog ont trokken. Kom dan Gratis inlichtingen worden gaarne verschafte Met een veertigtal leden is in Zwolle opgericht de Nederlandse Bond van Zelf standige Ondernemers (NBZO) mét als or gaan „De vrije zelfstandige". Aanvanke lijk had het in de bedoeling gelegen de organisatie de naam te geven van „Bond voor kleine zelfstandigen". eD bond keert zich in haar actie tegen de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. Van het bestuur maken deel uit: J. M. Postma, Apeldoorn voorzitter, F Joustra, Heerenveen, secre taris, J. J. Mol, Bussum, H. v/d Hoek- Ostende, Gorssel en J. van Ingen, Utrecht. WILLEMSTAD Gisteren is op door reis van Nederland naar Nieuw-Guinea het s.s. „Waterman" hier aangekomen. Er was voor de opvarenden gelegenheid ken nis te maken met Willemstad, maar het passagieren kon niet van lange duur zijn, omdat het schip woensdagmorgen vertrók. Ondanks de korte duur van het verblijf op Curasao waren er voor de opvaren den excursies georganiseerd. en zal dan de reis voortzetten. Vier sleep- den. Pimpols vader was thuisgekomen boten hebben aan de tanker getrokken, de en moeder had het avondmaal klaar. Ik „Elbe", de „Zwarte Zee", de „Oceaan en begrijp er niets van! zei ze ongerust. de „Schelde" met een gezamelijk vermo- Pimpol had toch allang thuis kunnen zijn? gen van 12.700 paardekrach!I Vader vond het ook raar. Hij leek op de 48-49. Het was inmiddels al laat gewor- j klok; het was al zes uur. Om die tijd had Pimpol allang binnen moeten zijn. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die in de nacht van dins dag op woensdag Schotland bereikte, ver toont in de kern een luchtdrukwaarde van ongeveer 975 millibar. Rondom het cen trum is een storm opgestoken van kracht 10 tot 11. Deze storm zet zich voort naar het noordelijk deel van de Noordzee. Ach ter het koufront van de depressie stroomt het komende etmaal maritieme lucht ons land binnen waarin naast opklaringen ook enige buien voorkomen. De wind is mor gen westelijk en zal over het algemeen krachtig zijn. Aan de kust kan hij door randstoringen tijdelijk tot kracht 7 of 8 aanwakkeren. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. WEERRAPPORTEN Die denkt natuurlijk weer niet aan z'n tijd: hij zal wel aan t spelen zijn, brom de hij. 6 Cocenfiope 'CopyriqM Co»n)ia tfLVICLTy L11K.ZI Maximum-temperaturen bo .5 t» cc g binnen- en buitenland. "o -3 Q. Neerslag: laatste 24 uur. OJ 2 Den Helder geheel bew zzw 11 0 Ypenburg geheel bew zw 11 0 Vlissingen geheel bew zzw 11 0 Eelde half bew. zzw 10 2 De Bilt zwaar bew z 11 1 Twente half bew. zzw 10 3 Eindhoven zwaar bew. zzw 10 3 Zd-Limburg zwaar bew z 11 5 Helsinki geheel bew no 15 0 Stockholm half bew. nnw 16 0 Oslo half bew. windst. 16 1 Kopenhagen geheel bew wnw 15 0 Aberdeen motregen z 13 3 Londen geheel bew zzw 16 0 Amsterdam geheel bew z 11 0 Brussei zwaar bew. zzw 12 1 Luxemburg onbewolkt wzw 10 5 Parijs half bew. z 16 0 Bordeaux zwaar bew w 16 0 Grenoble 'geheel bew. windst. 11 4 Nice onbewolkt nnw 18 0 Berlijn zwaar bew. wnw 14 0 Frankfort half bew. zzw 11 1 München regen w 8 6 Zurich licht bew windst. 8 5 Genève mist zzw 9 1 Locarno onbewolkt O 20 0 Wenen zwaar bew w 13 0 Innsbruck regen ozo 13 8 Athene half bew. wnw 28 0 Rome onbewolkt windst. 17 0 Ajaccio onbewolkt ono 17 0 Madrid onbewolkt windst. 21 0 Mallorca half bew. no 22 0 Lissabon onbewolkt nnw 22 0 Donderdag 17 mei Zon op 4.44 uur, onder 20.29 uur. Maan op 17.59 uur, onder 4.20 uur. Maanstanden 19 mei 15 32 uur volle maan. 26 mei 20.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in I.Imuiden Woensdag 16 mei Hoog water 1.56 en 14.17 uur. Laag water 9.39 en 22.09 uur. Donderdag 17 mei Hoog water 2.32 en 14.53 uur. Laag water 10.19 en 22.47 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te TJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2