„Witte Kruis" Velsen verrichtte in 1961 weer veel werk Sport in de IJmond Dienstregeling van Naco in Kennemerland ongewijzigd IN DE VISHAL+EN OP ZEE Is men aansprakelijk voor de fout van anderen Knipper licht- helm Britse verkeersfilm maant tot voorzichtigheid In het komende najaar bosaanplant tussen Beverwijk en badplaats ONDERZOEK NAAR FUNCTIE VAN DE OMBUDSMAN VERKEERSPROBLEEM V, O v SD AG 16 MEI 1962 7 Meer personeel nodig Zestig deelnemers aan Rijmond-puzzelrit Ongevalletjes in IJmuiden Tweeledige taak Kelder ondergelopen bij V. en D. in IJmuiden Mr. C. A. baron Bentinck Kleine wagen van Ford Japans wagentje met dieselmotor De personeelsvoorziening bij het „Witte Kruis-' in Velsen baart 't bestuur wel eni ge zorgen, werd gisteravond tijdens de jaarlijkse ledenvergadering in 't Cultureel Centrum te IJmuiden medegedeeld. De moeilijkheid zit hem in het verkrijgen van huisvestingsgelegenheid voor 't personeel Men zou meer personeel kunnen krijgen, indien een huis beschikbaar zou zijn. Doch in Velsen is een woning niet op korte ter mijn te verkrijgen. Het vele werk dat de afdeling Velsen van „Het Witte Kruis" doet, neemt in omvang toe. Wijkzusters binnenkort wordt een tiende aangesteld zouden gezien het grote aantal bezoeken de besch'kking dienen te krijgen over een auto. Het bestuur heeft begrip voor de situatie, maar het aanschaffen van auto's is een dure zaak. Er waren gisteren niet veel leden aan wezig. De aanwezigen bestonden allen uit de zusters van „Het Witte Kruis". De af deling telt thans bijna tienduizend leden. In het afgelopen jaar traden 605 personen als lid toe, er bedankten er 602, zodat de ledenwinst over het afgelopen jaar drie bedroeg. Voorzitter P. Waardenburg zei dat men meer belangstelling voor 't werk van „Het Witte Kruis" wil wekken. Hiertoe heeft men landelijk een wijziging in de statuten aangebracht. Volgens deze wijziging wordt het instellen van een adviesraad bestaande uit 55 leden van elke afdeling, mogelijk gemaakt. De adviesraad adviseert het be stuur. In het afgelopen jaar is contact gelegd met het bestuur van „Het Wit Gele Kruis" in Velsen, zo werd medegedeeld. Beide verenigingen streven immers hetzelfde doel na. Gezegd werd dat 't contact vruchtbaar is geweest. Onder meer is de gemeentelij ke subsidieregeling besproken door de be sturen van beide kruisverenigingen. Ge wezen werd tijdens de vergadering op het vraagstuk van de vijfdaagse werkweek, De judovereniging „Uchi Mata", aange sloten bij de vereniging Kennemerstaten, heeft haar eerste examens voor de Gele Band achter de rug. De examens werden afgenomen door de heer P. Westbroek. Bij de dames slaagden A. Ent, G. Haas noot, L. Lammers, G. Slatman en R. Uiten- tuis; bij de heren kwamen in het bezit van de gele band H. Bosch, B. Bruinenberg, S. de Jong, E. Jonker, J. Kooyman, L. Lans, O. Oosterwolde, S. Pirovano, D. Thijs, G. van der Vlerk, A. van der Weiden en H. Wassink. waardoor meer mensen nodig zijn. Het be stuur wil het geschikte ogenblik om meer personeel aan te trekken afwachten. Bij „Het Witte Kruis" waren in het af gelopen jaar in dienst 17 kraamverzorg sters en drie leerlingen. Voor de gezins verzorging waren aan het einde van vo rig jaar 19 verzorgsters en 16 gezinshul pen werkzaam. Binnenkort hoopt men de tiende wijkzuster aan te stellen. De aanwezigen gingen akkoord met een voorstel tot uitbreiding van het personeel van het provinciale apparaat van „Het Witte Kruis". De uitbreiding komt neer op aanstelling van een medisch adviseur, een diëtiste, een secretaris voor de di rectie en een steno-typiste. Meer perso neel is nodig in verband met het omvang rijker wordende werk. Voor de afdeling Velsen betekent deze uitbreiding een jaar lijkse bijdrage van 5000. Het IJmuidense Marktplein bood dins dagavond laat een Amerikaanse aanblik. Amerikaans, door het grote aantal ge parkeerde auto's. De bestuurders van de ze auto's wachtten in café Kraak onder het genot van een glaasje tonic, cola of melk met grote spanning op de uitslag van de door „De Rijmonders" georganiseerde auto puzzelrit. Er waren zestig deelnemende equipes, dertig in de a-klasse en dertig b-klassers. De route had een lengte van 52 kilometer en was uitgezet door de he ren Jordaan en Gravemakers. Zij voerde de deelnemers via een dertigtal controle posten door IJmuiden en Velsen-N. Het was moeilijk maar we hebben genoten, was 't algemene oordeel. De uitslagen wa ren, a-klasse: 1. W. A. Rolvink 98 s.p., 2. S. P. Bakker, 299 s.p., 3. G. Swier 327 s.p., 4. Van Gelder 387 s.p., 5. Storch- horst 394 s.p. B-klasse: 1. Zwirs 554 s.p., 2. Groot 569 s.p., 3. Schol sr. 572 s.p., 4. Stillbroer 584.s.p., 5. De Vries 612 s.p. Een door de busonderneming N.V. Na- co, gevestigd in Alkmaar, gehouden en quête onder het bedrijfsleven in Kenne merland met betrekking tot de geldende dienstregeling, bracht geen nieuwe aspec ten i$ar voren. Men bleek in Kennemer land over de dienstregeling van de Na- co, die een uitgebreid net van buslijnen onderhoudt in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal, tevreden. Wel kwamen enkele verzoeken binnen tot het doen rijden van latere diensten, zulks in verband met de omstandigheid, dat bepaalde culturele evenementen en dergelijke soms pas op een zodanig tijd stip afgelopen zijn, dat de laatste bus verbinding niet meer kan worden gehaald. Naar aanleiding van die verzoeken is een speciale regeling ontworpen, inhoudend dat in geval van bijzondere gebeurtenis sen die laat eindigen aan het bedrijf kan worden verzocht een extra bus te laten rijden. In de treindienstregeling Amsterdam, Wormerveer, Krommenie, Alkmaar tra den kleine verschuivingen op. Die zijn er oorzaak van geweest, dat kleine cor recties zijn aangebracht in de dienstre geling op de lijnen Haarlem, Spaarndam, Buitenhuizen, Assendelft Wormerveer Pur- merend, Monnikendam en Beverwijk, As sendelft, Krommenie, Wormer. Die cor recties hebben ten doel te voorkomen, dat in de Zaanstreek voor gesloten spoor wegovergangen moet worden geacht, waar door treinaansluitingen zouden kunnen worden gemist. Dit is van nog meer be lang omdat de pontveerdienst in Buiten- Dinsdag De aanvoer in IJmuiden was dinsdag 8200 kisten, waarvan 921 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 10 griet, 10 tongschar en schartong, 313 schol, 15 schar, 2 bot, 17 ha ring, 6240 makreel, 205 schelvis, 153 wij ting, 243 kabeljauw en gul, 12 leng, 10 poon, 20 koolvis en 28 diversen. De prijzen per 1 kilogram in guldens: heilbot 4,202,90, grote tong 43,40, groot- middel tong 2,902,60, kleinmiddel tong 2.302,10, kleine tong I 21,84, kleine tong II 1,32—1,14, tarbot I 3,40—2,90. Per 50 kilogram: tarbot IV 9666, grote griet 5748, kleine griet 44—42, tongschar 7976, kleine tongschar 7775, klein middel schol 13, kleine schol I 35, kleine schol II 34—8, schar 2315,50, bot 5, verse haring 37, makreel 269, grote schelvis 50, g octmiddel schelvis 5045, kleinmiddel —helvis 5650, kleine schelvis I 65—50, ome schelvis II 5740, wijting 4826, •■"o'o gul 4238, middel gul 40, kleine gul 37, poontjes 2926 en kleine witte hrr'vis 54. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 260 24, grote koolvis zwart 110106, grote koolvis wit 138 en grote leng 9886. Besommingen KW 141 6.480, KW 82 f 15.100. KW 144 20.070, KW 159 f 24.110, KW 132 3.370, KW 89 2.790, KW 143 f 5.640, KW 12 5.820, KW 34 7.140, KW 146 6.590, KW 196 7.760. A°nvoer van woensdag Vijftien schepen met platvis en zeven met makreel voerden vanmorgen in IJ muiden aan 300 kisten schelvis, 200 wij ting, 185 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 10 haring, 6360 makreel, 180 schol, 140 varia, 1000 stijve kabeljauwen en 10.000 kilo tong. Prijzen van woensdag Per kg: heilbot 4.10-2,50; tarbot 3.70-2.90; g'-ote tong 3,80-3.60; grootmiddel tong 2,90- 2.70; kleinmiddel tong 2,50-2,20; tong I 2,20- 2.10; tong II 1,40-1,30. Per 50 kg: grote gul 68-43; middel gul 57- 42; kleine gul 56-42; haring 40-37; makreel 15-9; grote makreel 25-13,40; schar 28-15,50- poon 20-15; schol 3 20-15; schol 2 41-23; schol 1 40-32; zetschol 29-22; grote en groot- i-'ddel schol 26-22; grote schelvis 54-50; p-ootmiddel schelvis 54-45; kleinmiddel "-'-"'vis 52-50; schelvis 1 54-48: schelvis 2 -■«-tq; wijting 45-31; dichte wijting 31-23; et 2 150-38; tarbot 3 120-108; tarbot 4 "1; tongschar 84-85. "w 125 kg: grote kabeljauw 130-110; '-'cl kabeljauw 150-112; grote en groot- '~1 koolvis 144-122; lengen 96-90; wolf '1; regels grote kabeljauw 140-114; re 's middel kabeljauw 72-54. —Amingen van woensdag r 32 19.000; HD 79 9.790; IJM 54 '"0; IJM 61 4.970; VL 84 16.600. "lingen Scheveningen werden vanmorgen oerd 450 tong en 50 kisten schol. ^etronella", VL 131. haalde heden- drie pakjes scheep. Dit was de -ek van het schip, dat sedert aan de visserij deelneemt. De IJM 99, viste hedenmorgen even benoorden de 57 graden noorderbreedte. De „Nestor", KW 101, die gisteren naar zee vertrok na een totale onderhoudsbeurt, was hedenmorgen omstreeks negen uur de 55 graden noorderbreedte gepasseerd. De VL 121 „Willem", die thuisvarende was voor de donderdagmarkt en geen risico wilde nemen voor de vrijdagmarkt te blij ven liggen heeft de steven naar Vlaardin- gen gewend. De vangst bestaat uit 1000 kisten makreel, 100 viswaren en 200 stijve kabeljauwen. Van IJsland is onderweg naar Scheveningen de „Arie van der Zwan" met onbekende vangst om aan de vrijdag- of zaterdagmarkt te verkopen. In de afgelo pen nacht zijn er door de kotters, die om de west visten, goede resultaten behaald. Er zijn mededelingen gedaan van 100 kilo tong en meer per trek, vergezeld van enige rrtanden andere vis. Men klaagde over een lastige en steeds moeilijker wordende zee. in verband met een stijve noordwesten wind. In het komende najaar zal worden be gonnen met de aanplant van kleine denne- boompjes en duindoorns ten zuiden van de weg tussen Beverwijk en Wijk aan Zee. De Nederlandse Heidemaatschappij is in opdracht van Hoogovens in IJmuiden vo rige maand al begonnen met het verbe teren van grond. Daarvoor wordt klei uit de kleiput aan de westkant van het be drijf gebruikt. De aanplant van boompjes en duin doorns staat in verband met de opmars van het Hoogovenbedrijf in noordelijke richting. De nieuwe walserijen komen vrij dicht bij de weg te staan. Ten noorden van de Zeestraat is eveneens industrieter rein voor toekomstige uitbreidingen van Hoogovens gereserveerd, zodat de Zee straat als het ware dwars over het fa brieksterrein zal komen te lopen. In het streekplan voor de IJmond-Noord is echter een broenstrook gereserveerd, die ongeveer driehonderd meter breed is. De Zeestraat loopt door de groenstrook. Hoogovens heeft voor de beplanting advies ingewonnen van prof. dr. ir. Bijhouwer van de landbouwkundige hogeschool te Wageningen. Een 24-jarige opevarende van een sleep boot van de rederij Goedkoop is gisteren nabij de middensluis in IJmuiden misge stapt. De man werd aan de voet gewond. Hij is naar het Antoniusziekenhis overge bracht. Een 43-jarige arbeider uit Sliedrecht is nabij de kleine sluis met zijn voet be klem geraakt tussen de walkant en een aan te brengen balk. De man is naar het Antoniusziekenhuis overgebracht. Een 27-jarige arbeider, werkzaam bij koelhuis Frigo te IJmuiden, is vanmorgen vroeg aan het hoofd -gewond doordat een kabel van een hijsinstallatie hem raakte Het slachtoffer is na verbonden te zijn, naar zijn woning overgebracht. huizen tegenwoordig stipt volgens een dienstregeling drie maal per uur vaart, tegenover vroeger vier maal per uur op tijdstippen waarop dat het beste uit kwam. In de dienstregeling van de lijn Heems kerk-Beverwijk v.v. werden zodanige cor recties aangebracht, dat de vertrektijden in zowel Heemskerk als Beverwijk na 8 uur steeds eenzelfde aantal minuten na het hele uur zijn komen te liggen. Er is een nieuwe zomerdienstregeling van de Naco verschenen, die op 27 mei in gaat. De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft de Vereniging voor Administratief Recht een subsidie verleend voor een onderzoek naar de functie van de om budsman in Scandinavië. De vereniging heeft dit onderzoek in handen gelegd van mr. dr. J. G. Steenbeek, weten schappelijk hoofdambtenaar aan de Gro ningse universiteit. Dr. Steenbeek is ver trouwd met de betreffende materie en beheerst de Scandinavische talen. Na afloop van het onderzoek waar van de resultaten zullen worden gepubli ceerd zal een commissie uit de Ver eniging voor Administratief Recht ver slag uitbrengen over de vraag of de in stelling van een ombudsman in Neder land mogelijk en wenselijk is. Dr. Steenbeek vertrekt dezer dagen voor een verblijf in Noorwegen en Zweden; hij heeft reeds enige tijd in Denemarken ver toefd. De bedoeling van het instituut ombuds man is tweeërlei: hij dient a) de volksver tegenwoordiging meer inzicht te verschaf fen in het doen en laten van het overheids apparaat en b) zich bezig te houden met de verhoging van de rechtsbescherming. In Zweden heeft aanvankelijk, in de eerste helft van de vorige eeuw, het eerste facet gedomineerd. De ombudsman is zo wel in Zweden als in Denemarken (waar het instituut pas enkele jaren bestaat) een vertrouwensman van het parlement, dat hem benoemt. De ombudsman heeft in Scandinavië een zeer zelfstandige positie gekregen. Hij is zowel onafhankelijk van het parlement als van de regering. Hem staan alle dossiers ter inzage en hij heeft het recht alle door hem gewenste personen te verhoren. In Nederland is de belangstelling voor het instituut van de ombudsman onder meer gerezen na het rapport van de Twee de-Kamercommissie-Koersen over het militaire aankoopbeleid. Het rapport be steedde aandacht aan de vraag, hoe de volksvertegenwoordiging beter op de hoog te kan komen van de administratie en wijdde in dit verband een beschouwing aan de ombudsman. Het rapport-Koersen deed bij de Ver eniging voor Administratief Recht de vraag rijzen of Nederland niet beter op de hoogte van zulk een figuur dient gebracht te worden. De belangstelling voor de rechtsbescher ming is in Nederland altijd zeer levendig geweest. De laatste commissionele werk zaamheid op dit gebied was die der com missie-De Monchy, die in 1950 een rapport indiende, waarin onder andere een wet be roep administratieve beschikkingen werd aanbevolen. Een ontwerp van zulk een wet is inmiddels bij de Tweede Kamer inge diend; de memorie van antwoord erop ver schijnt wellicht deze zomer. Mocht dit wetsontwerp worden aange nomen, dan blijft de vraag of de volksver tegenwoordigers hiermee volledig zullen zijn tevredengesteld in hun verlangens, ten aanzien waarvan de belangstelling voor het instituut van de ombudsman naar voren is gekomen. De expeditiekelder van V. en D. aan de Lange Nieuwstraat in IJmuiden is zover onder water gelopen, dat een van de bouw vakarbeiders in zwembroek door het wa ter moest waden teneinde een kraan dicht te draaien. Gistermorgen om acht uur werd ontdekt dat de kelder onder water stond. Arbeiders hadden een hoofdrkaan opengedraaid ten einde specie te maken. Zij wisten niet dat de kraan in de kelder geopend was. Een avond te voren namelijk had een arbeider enige kinderen water zien drinken en daarom de hoofdkraan afgesloten. De schade is aanzienlijk. Kan men in het verkeer aansprakelijk worden gesteld voor de schade welke door een verkeersfout van een andere weggebruiker is veroorzaakt? Zal men ons kunnen ver wijten, dat wij onvoldoende waren geprepareerd op die fout en zo ja, zijn wij daardoor mede schuldig aan deze fout? Over deze vragen schreef mr. C. A. baron Bentinck onderstaande beschouwing, waarbij ter illustratie enkele uitspraken van de Hoge Raad worden aangehaald. Het spreekt vanzelf, dat van ons niet gevergd kan wor den, dat wij bedacht zijn op alle denkbare fouten van anderen. Er moet een zekere kans bestaan, dat de fout gemaakt wordt. Hoe groot moet die kans zijn? Vroeger stelde de Hoge Raad de eis, dat de fout „met een grote mate van waarschijnlijkheid" te verwachten was. In de laatste jaren heeft de Hoge Raad deze strenge maatstaf niet meer gehanteerd. Wel is het waarschijnlijkheidsele ment een belangrijke rol in de rechtspraak blijven spelen. Ter verdere oriëntatie laten wij enkele uitspraken volgen. Geheel aan de rechterzijde van de ongeveer zes meter brede Soestdijkerstraatweg in Baarn stond een onverlichte vrachtwagen, voorzien van twee reflectoren. De chauffeur had zijn wagen daar achtergelaten om benzine te gaan halen. Ongeveer een half uur na zonsondergang reed de bestuurder van een personenauto recht achter tegen en onder de vrachtauto zonder te remmen of een poging tot uitwijken te doen, ten gevolge waarvan hij vrijwel on middellijk overleed. Voor de rechtbank te Utrecht Vorderde de weduwe van het slachtoffer schadevergoeding van de chauffeur en van de eigenaar van de vrachtwagen. De rechtbank oordeelde, dat de automobilist en de chauffeur van de vrachtwagen even veel schuld hadden aan het ongeval, en wees daarom de vordering gedeeltelijk toe. Dit vonnis werd door het gerechtshof te Amsterdam ver nietigd. Het gerechtshof achtte het van belang, dat ter plaatse geen parkeer- of stopverbod voor auto's bestond, zodat de automobilist een stilstaand motorrijtuig kon ver wachten en daarop bedacht diende te zijn. De omstandig heid, dat de vrachtauto onverlicht en niet op de wegberm geplaatst was, kon naar het oordeel van het gerechtshof in geen enkel opzicht afdoen aan de schuld van de auto mobilist. Aldus weet het gerechtshof het ongeval aan de onoplettendheid van de automobilist en wees de vordering van diens weduwe af. De Hoge Raad vernietigde dit arrest. Voor de beant woording van de vraag, of de chauffeur van de vracht wagen mede aansprakelijk gesteld moest worden voor het ongeval, diende gelet te worden op de mate van waar schijnlijkheid, waarmede te verwachten was, dat niet alle bestuurders van motorrijtuigen de vereiste oplettendheid in acht zouden nemen. De Hoge Raad verwees de zaak naar het gerechtshof met de opdracht te onderzoeken, of de chauffeur het ongeval als gevolg van zijn handelwijze had behoren te voorzien, zodat ook hem met betrekking tot het gebeurde een verwijt trof. Bekneld De bestuurder van een personenauto reed te Vroomshoop in de richting van de brug over het kanaal Almelo-Coe- vorden. Op hetzelfde ogenblik naderde van links een kleine auto over de weg, die langs het kanaal liep. Er volgde een aanrijding, waardoor de grote personenwagen naar rechts werd gedrukt en door de ijzeren brugleuning in het kanaal terecht kwam. Ongelukkigerwijze geraakte een voetgang ster bekneld tussen de auto en de brugleuning. Zij viel zwaar gewond in het water. Haar beide benen moesten geamputeerd worden. Zij was toen 28 jaar en moeder van drie kleine kinderen. Voor de rechtbank te Groningen eisten deze vrouw en haar echtgenoot schadevergoeding van de bestuurders der beide auto's. Deze gaven elkaar de schuld. De bestuurder van de kleine wagen beweerde, dat hij niet met grotere snelheid had gereden dan onder de gegeven omstandigheden verant woord was. Bij het kruispunt had hij nagegaan, of er voor hem van rechts verkeer naderde, en de andere auto niet waargenomen. Daarom had hij een begin gemaakt met het oversteken van het kruispunt, waar hij de feitelijke aan wezigheid van de grote auto eerst door de botsing had ondervonden. Die auto was het kruispunt met zeer grote snelheid genaderd, waardoor hij (de bestuurder van de kleine personenwagen) geen voorrang had kunnen verlenen. De bestuurder van de wagen die in het kanaal was ge stort gaf een geheel andere lezing van het geval. Hij nader de het kruispunt met een matige snelheid van veertig kilo meter per uur, toen de kleine wagen met grote snelheid kwam aanrijden. De bestuurder remde, maar kon een aan rijding niet voorkomen. De rechtbank besliste, dat de bestuurder van de kleine wagen zich aan een ernstige verkeersovertreding had schuldig gemaakt, omdat hij geen voorrang had gegeven aan de van rechts komende auto. De snelheid, waarmede deze auto had gereden kon hieraan niets veranderen. Zelfs al zou die snelheid 60 a 70 kilometer per uur geweest zijn, dan zou die snelheid toch niet als een abnormale snelheid aangemerkt kunnen worden, die voor de bestuurder van de kleine wagen overmacht zou opleveren. Met deze moti vering werd de schadevergoedingsvordering tegen de be stuurder van deze kleine personenauto toegewezen. Afgewezen Ten aanzien van de bestuurder van de grote wagen over woog de rechtbank, dat van hem niet gezegd kon worden, dat hij met een grote mate van waarschijnlijkheid moest aannemen, dat de kleine personenauto hem geen voorrang zou verlenen. Hij mocht verwachten, dat de bestuurder van de kleine personenauto zich aan de verkeersregels zou houden. Aldus werd de vordering tegen de bestuurder van de grote wagen afgewezen. In hoger beroep overwoog het gerechtshof te Leeuwarden, dat niet de verwachting van wat andere weggebruikers zouden doen het gedrag van de bestuurder van de grote wagen behoorde te bepalen. Op een bestuurder, die een onoverzichtelijk kruispunt van wegen nadert, rust immers de plicht om zich te gedragen in overeenstemming met de bijzondere gevaren, die de situatie ter plaatse schept. Blij kens een verklaring van een opperwachtmeester kunnen de bestuurders van elkaar kruisende motorrijtuigen elkaar eerst waarnemen, wanneer zij zijn gekomen op een afstand van 22 meter van het middelpunt van de betreffende krui sing. Dus had de bestuurder van de grote auto met zodanige oplettendheid en met zodanige aan de omstandigheden aangepaste snelheid moeten rijden, dat hij een botsing kon vermijden. Naar het oordeel van het gerechtshof had hij niet aldus gereden, daar reeds, toen hij de kleine personen auto zag en afremde, een situatie was ontstaan, waarin een botsing niet meer te vermijden was. Om deze redenen werd ook de bestuurder van de grote wagen tot betaling van schadevergoeding veroordeeld. Voor de Hoge Raad betoogde hij, dat de mate, waarin men zich door zijn wijze van rijden moet prepareren op een fout van andere weggebruikers, afhankelijk is van de mate van waarschijnlijkheid, waarmede men die fout kan verwachten. Zijn klacht, dat het gerechtshof omtrent deze waarschijnlijkheid niets had vastgesteld, achtte de Hoge Raad evenwel ongegrond. In de beslissing, dat hij zodanig had behoren te rijden, dat hij een botsing had kunnen voorkomen, ligt opgesloten, dat de waarschijnlijkheid, dat een van links komende bestuurder geen voorrang zou ver lenen, zeker zo groot was, dat de bestuurder van de grote personenauto op vorenomschreven wijze had moeten rijden. De heer Ronald McNamara uit Leeds draagt hier een motorhelm, welke is uitgerust met knipperlichten om richting aan te geven. Batterijen zorgen voor de voeding. Aan de voorzijde van de helm bevindt zich de schakelaar. Een Nederlands bedrijf heeft een automatische benzine pomp geconstrueerd, die thans in de gemeente Rijswijk een plaats heeft gekregen. Na inworp van een rijksdaalder kan men zelf benzine tanken. Deze pomp is bedoeld als nachtservice en zal overdag normaal zijn bemand. Een Britse verzekeringsmaatschappij heeft opdracht gegeven tot de vervaardiging van een veilig-verkeersfilm die, dank zij de activiteiten van de voorlichtingscommissie uit het schadeverzekeringsbedrijf in Nederland, ook in ons land aan het publiek zal worden vertoond. Deze 16 mm zwart-wit-film „Six Candles" met een speel- duur van 22 minuten, werd van Nederlandse onderschriften voorzien om haar voor een groter publiek toegankelijk te maken en zal door de stichting Technisch Filmcentrum te Den Haag in distributie worden gebracht en gratis ter beschikking worden gesteld. De film, die met indringende beelden de grote gevaren laat zien waaraan men dagelijks in het verkeer blootstaat, kwam tot stand in nauwe samenwerking met de Britse politie en de „Royal Society for the Prevention of Acci dents". Zij vertelt in sobere doch zeer realistische beelden het verhaal van een verzekeringsagent die als automobilist zich schuldig maakt aan de fouten, die dagelijks honderden malen worden gemaakt, maar die meestal geen ernstige gevolgen hebben. Op de dag echter, dat hij en zijn vrouw hun dochtertje uit het ziekenhuis gaan halen (de dag waarop het kind zes jaar wordt en een taart zal krijgen met zes kaarsen), maakt hij een noodlottige fout en wordt voor de ogen van zijn vrouw doodgereden. Als velen deze film onder ogen krijgen kan zij een waardevolle bijdrage leveren tot het zich bewust worden van de verantwoordelijkheid die wij allen dragen tegenover onszelf en ons gezin bij het deelnemen aan het verkeer, dat (in Engeland) dagelijks zes doden of zwaargewonden eist. De Fordfabrieken hebben bevestigd dat het voornemen bestaat in de komende herfst een nieuwe kleine wagen op de markt te brengen die kleiner zal zijn dan de zogenoemde compact car. Het bovenstaande was vermeld in een prospectus die Ford bij de overheid heeft ingediend in verband met de voorgenomen openbare aanbieding van Fordaandelen door de Fordstichting. Details over het nieuwe model werden niet gegeven Deze kleine auto van Ford is reeds sinds 1957 in ontwikkeling. Naar verluidt wordt het nieuwe model dat waarschijn lijk Cardinal zal heten 12^ centimeter langer dan de Volkswagen. De wagen zal een viercilinder krachtbron krijgen en voorwielaandrijving, zo meent men in autokringen (AP). De Japanse automobielindustrie is met een kleine diesel auto op de markt verschenen. Isuzu Motors, de fabrikante van deze „Bellel"-auto, zegt, dat het de eerste kleine per sonenwagen ter wereld met een dieselmotor is. De „Bellel" biedt plaats aan zes personen. Isuzu had zich tot dusverre gespecialiseerd op de pro- duktie van vrachtauto's en bussen. De maximumsnelheid van de diesel is 106 kilometer per uur. Het brandstofverbruik is 1 op 20.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7