Uiteenlopende meningen van lezers over haring Haring is nu wat minder groen m DOi.L^riDAG 17 MEI 1962 17 Winst? k A h In onze haringprijsvraag van vorig jaar zijn tal van meningen naar voren gekomen over de haring en alles wat verhand houdt met de afzet van dit produkt. In onze uitslag hebben we al vermeld, dat de voorkeur voor haring nogal sprekend was. Natuurlijk kan men hier niet veel peil op trekken, omdat liefhebbers van haring waarschijnlijk eerder meedoen aan een haringquiz dan anderen. Maar zeer boeiend was vooral de lezing van de artikelen, die ons door de deelnemers werden toegestuurd. Zoals men weet zal de Hollandse Nieuwe dit jaar wat sterker worden gezouten dan vorig jaar. De meningen hierover verschillen. We heb ben met schippers gesproken, die de maatregel uitstekend vinden. „Het was vroeger ook zo", zeggen ze, „maar de laatste jaren hebben ze de haring steeds groener gemaakt". Er zijn handelaren, die het niet zo prettig vinden, omdat groene haring makkelijker in het gebruik is dan de wat zoutere, die eerst weer geweekt moet worden. Onder de eters zullen de meningen ook sterk uiteenlopen, want naast de velen (en het werden er steeds meer) die de groene haring prefereerden, waren er toch ook nog talrijken, die eigenlijk liever de wat zoutere haring hadden. Dit laatste produkt heeft één groot voordeel: als men zich 's zomers slap voelt is dat vaak een kwestie van zoutgebrek. Een haring, die niet al te groen is, wil dan wel eens verrassend goed helpen. We hebben de laatste weken van verscheidene huisvrouwen gehoord, dat ze bijna „afgeknapt" waren tijdens de schoon maak en dank zij een haring weer door konden gaan. Geen groene haring dus, maar gezouten koelhuisharing. plaats voorlichting geven voor de Neder landse huisvrouwen met gratis entree, met gratis verloting. Een „vrome wens" wordt in het volgen de gedicht uitgedrukt: De vis is goed, de soorten zijn voldoende. De haring is heerlijk maar de „groene" haring moet veel langer verkocht worden, zo mogelijk het gehele jaar door. Tja, als je een haring maandenlang zou kunnen bewaren zonder er veel zout bij te gebruiken, was dat natuurlijk mooi Dat er mensen zijn, die de groene ha ring nog lang niet groen genoeg vonden, blijkt uit het volgende: Het presenteren van vis in het algemeen aan de consument vind ik goed. Wat de haring betreft: mensen, die weinig of geen zout mogen gebruiken zijn verstoken van dit „zeebanket". Is het niet mogelijk Het zal deze lezer wel tegenvallen. Voor de echte „groene-eters" mag de nieuwe wijze van presenteren van ha ring dus wat minder prettig zijn, voor anderen is het misschien juist welkom. Reclame Overigens moet men zich niet al te be zorgd maken: het is heus niet zo, dat de groene haring nu ineens verschrikkelijk zout is. Over een paar dagen kan ieder een in de praktijk zien, of de nieuwe „Hollandse Nieuwe" hem bevalt. Het is in dit verband misschien wel aardig, om nog eens een bloemlezing te geven van de inzendingen voor onze quiz. Allereerst de winnende inzen dingen: schoonmaakt. Dat dat laatste door de een beter gebeurt dan de ander is natuurlijk wel mogelijk. Voor menigeen, die in Amsterdam aan één van die mooie grachten op een kan toor werkt, houdt de middagpauze het vas te loopje naar de haringtent in. Dit is, naar mijn ervaring te oordelen, een vaste traditie geworden. Een haring tent op de hoek van een gracht en straatje hoort bij het Amsterdamse stadsbeeld. En wat nu te zeggen over deze haring tent; aan het eind van de maand, wanneer ik met mijn laatste centen in mijn zak loop is het de lucht (ik hoef toch niet te zeggen „de geur"?) die mij fataal wordt. Eigenlijk moet je sterk zijn. Die laatste centen kunnen je in noodgevallen nog wel te pas komen voor een „trammetje" wan neer de trein vertraging heeft! Maar het vlees (i.e. de haring) blijkt toch weer sterker te zijn dan de geest. Zo'n echte haringlucht komt m.i. niet tot zijn recht wanneer er ook nog vis gebak ken wordt in dezelfde tent. Ik houd het bij een enkel-haring-verkopende tent.' Dan nog iets. Dat achterover in je, keel laten glijden kan wel heel stoer staan (en op de affiches voor het buitenland heeft dat ook wel zijn specifieke aantrekkelijk heid) maar het wordt toch ook op prijs gesteld, wanneer door de haringman de keuze wordt gevraagd: „In stukjes, dus gesneden, of niet?" Bovendien heeft men, wanneer de ha ring in stukjes (met een bakje met stok jes op het marmer ter beschikking staan de) wordt geserveerd, de keuze over het één of meerdere keren ongevraagd indo pen in een alweer ter beschikking staand kommetje uitjes. Ik vind dat ongedwon gen, niet steeds te moeten vragen naar een (eventueel niet gebroken) stokje, als mede naar uitjes, opsmullen van haring een verkwikking. En dan snijdt mijn ha ringman er ook, ongevraagd, een stukje van een augurk bij. Deze geste maakt zijn klantenkring, naar ik meen, ook steeds groter. Dit was de inzending met het hoogste aantal punten. Maar het wat minder poëtische, maar practisch misschien waar devoller volgende stuk kreeg ook zeer veel punten. Het aanbieden van de vis (dus ook de haring) moet op zo aantrekkelijk mogelij ke wijze geschieden. Voor de haring moe ten kleine tonnen worden gebruikt, die met 'ets fleurigs oWivikkeld zijn. Heldere kleu ren spreken aan. In de etalage zou op sobere manier enige vismateriaal gebruikt kunnen wor den voor versiering. Ongetaande netjes, '~ons enzovoorts (in kleine afmetingen). De schoongemaakte haringen op helder witte schalen in koelvitrines. Aangeven in welke vorm de haring ge nuttigd kan worden: zo uit de zee, in het zuur. gebakken, enz. Bij verschillende ge legenheden is haring te gebruiken. Slag- 'innen, zoals de bekende „Haring in het land, dokter aan de kant". Zodra de vis is schoongemaakt dient de vuile rommel di rect weg gedaan te worden. Er zou misschien meer gewerkt kunnen worden om de afzet, bij broodjeswinkels, die vaak een grote klandizie hebben, te vergroten. Poëzie en kritiek Er waren er, die een mooi versie maak ten, maar eigenlijk aan de bedoeling van de prijsvraag voorbijgingen: Over het algemeen ziet de verkoper er fris uit en dat is de eerste vereiste en verder geen kritiek want als je een hond wilt slaan kun je altijd nog wel een stok vinden. en DE visboer fris boter bij de vis Haring bij de dis zo gezond als een vis Er waren er ook, die in hun kritiek bij zonder scherp waren: Het ts een verrukkelijke kost, alléén: het schoonmaken van het Hollands zee banket is voor diegenen, die er om heen staan des zomers op het strand bij ver schillende haringhandelaren een zeer on smakelijk gezicht. Het is mij opgevallen, dat er veel toeristen bij het schoonmaken van haring wegliepen en dat door ondes kundige hand de vis uit elkaar werd ge trokken en zo werd afgeleverd. Dit komt alleen voor bij zeer drukke dno"n op het strand, men moet zorgen, voldoende haring, schoongemaakt, in voor raad te hebben. Deze laatste kritiek is natuurlijk niet juist, omdat het nu eenmaal niet mogelijk is, een paar honderd haringen schoonge maakt klaar te leggen. Eén van de dingen, waar een goede haringkoopman op let is juist, dat hij de haring zo laat mogelijk „Meer reclame" vroeg de volgende: „Meer reclame, meer op dit gezonde produkt wijzen door middel van adverten ties in de daarvoor in aanmerking komen de dagen weekbladen en damesbladen enz. enz. kan de afzet van onze nationale lekkernij bevorderen. Ook door middel van reclamevliegtuigen, zoals aan onze kust plaatsen voor limonade en dergelijke ge beurt. De haring moet men in het algemeen zo aanprijzen dat de nadruk wordt gelegd, in de eerste plaats, op het gezonde ervan, dat het een gezonde lekkernij is. De prijs kan mogelijk zo geregeld worden, dat de tweede en derde haring goedkoper uitval len, dit bevordert mijns inziens de omzet, aangezien de totaalverkoop het gegeven voordeel belangrijk overtreft. Mijn mening omtrent kwaliteiten en as sortimenten is deze: de lichtgezouten ha- rina is het lekkerst, dan komt de vers ge bakken haring heerlijk! de blanke zure haring verrukkelijk! gerookte haring erg lekker, maar soms iets te zout maartse bokking zalig, wel erg graterig „goudharing, het neusje van de zalm. Assortimenten genoeg, maar wijs op het gezonde ervan. Elk soort haring in de mond is zeldzaam lekker, maar vooral gezond! en de volgende inzender bleek alleen des zomers haring te waarderen: Na. veel peinzen en geduld Uw enquête en quiz ingevuld De haring heet niet voor niets „het (zeebanket" Het is voor mij een delicatesse tot en (met. Helaas alleen in de zomer vind ik hem (Jijn Omdat ze in de winter te zacht en te slap (zijn. Een harde groene is altijd mijn vraag Want die eet ik o zo graag. Zoals ze hier worden gepresenteerd Worden ze door iedereen gewaardeerd Ik heb in Duitsland en Engeland ook (haring gegeten Maar ze zijn daar niet zo lekker moet u (weten. Dat zal wel liggen aan de behandeling Want dat is natuurlijk een uiterst voor- (naam ding. Nee, de Hollandse Nieuwe, in Holland (gegeten, Die kun je nooit en te nimmer vergeten. Hier zijn ze altijd schoon en fris. Hier weten ze wat lekker is. Daarom wens ik de haringvisserij Een goede, grote vangst, zonder averij. Het hospitaalkerkschip „De Hoop" hoort bij de Nederlandse haringvloot. Als de loggers uitvaren is de „De Hoop" er bij om assistentie te ver lenen. Maar er is nog zo'n schip, dat de Nederlandse vissers goed kennen de Duitse ,,Frïthjof". Deze collega vUn De Hoop lóas enkele maanden geleden nog in IJmuiden. Als de teelt is be gonnen, zal ook de „Frithjof" wel eens te hulp moeten komen, als hij .dichter bij is dan de „De Hoop". sel verdient, missen wij een schakel tus sen het vangen de de lekkerbek. P.S. Een tijdje geleden was ik in Dus- seldorf en zag daar een viswinkel, ge naamd. „Nordsee". Alleen vis in de etala ge, maar in soorten en verscheidenheid zoals ik in ons visrijk Nederland nooit zie. Eén der schepen, die blijven liggen. Etalages In de kringen van de kleinhandel zijn er, die er van overtuigd zijn, dat men het nog beter zou kunnen doen. Op studiedagen van deze groep wordt vaak gesteld, dat men het produkt veel beter zou moeten etaleren. Uit de volgende inzending blijkt, dat de klant daar prijs op stelt: Onze haring is niet te overtreffen. Maar als de „groene" tijd voorbij is zakt een groot aantal liefhebbers van haring weer af als liefhebbers van ons heerlijk natio naal gerecht. Als ik in het buitenland ben en zie dan wat er met haring te bereiken is krijg ik er altijd spijt van dat onze haring in eigen land zo weinig deskundig onder de ogen van de consument wordt gebracht. Verwerkende industrieën en vooral de handel beschouwen schijnbaar onze haring als een soort aardappel ze vragen er wel om. Dat kan beslist anders, laat de handel onze haring, ook als de „groene" tijd voorbij is, beschouwen en ook aanbie den als een delicatesse. De verwerkende industrieën moeten onze haring in meer verscheidenheid op de markt brengen. Waarom liggen hier bij de kruideniers wel zogenaamde „pilchards" uit Japan en andere landen te koop? Waarom niet van eigen visvangst? Breng de haring in ver schillende verpakkingen, in stukjes of half of heel in mooie doorzichtige verpakkin gen, in blik of hoe dan ook, maak er recla me voor. Maar zo lang onze heerlijke vis terecht komt bij „De visboer" en nog niet deskun dige winkeliers met vis iets „doen", hier mee bedoel ik het smakelijk etaleren en de vis behandelen, zoals dit kostbare voed- Waarom kan dat hier niet? Zeker omdat wij ze zelf vangen en daarom de vis maar gewoon vinden? Kunt u mij in Haarlem een winkel noemen die bij de Haarlem mers als DE gesorteerde viswinkel bekend staat? Nee, natuurlijk,, ikben zelf Haar lemmer. Zeker, er is vis te koop, maar een winkel, die een etalage maakt met een flinke sortering vis, doorlopend (en niet alleen op vrijdagmorgen) is er haast niet in ons land. Meer mans „Meer reclame" is ook de eis, die in deze inzending uitkomt: Als consument kan ik zeggen, er wordt te weinig reclame gemaakt. Een voor beeld: „Met melk meer mans", dit heeft een geweldige inslag gehad bij de jeugd, en wie de jeugd heeft heeft de toekomst. Een voorbeeld: schakel de jeugd in, laat ze bij de aankomst van de eerste nieuwe haring een opstel maken over haring of vis, hiervoor de mooiste belonen met een prijs. Schakel dan de gehele bevolking in en laat ze raden wie het eerst binnenkomt met de heerlijke haring, welke dag en hoe laat. U zult zien, welk een resultaten dit afwerpt, de bevolking wil gokken in deze moderne tijd. om daarmee rekening te houden door ook wat lichter gezouten haring te verkopen naast de gezouten haring? Door gezouten haring wat langer in het water te laten liggen trekt een deel van het zout er uit, doch de smaak gaat daardoor achteruit. Dan hierna een geweldige courantenre clame en een betere voorlichting op ha ring- en visgebied, op alle huishoudbeur zen. Een keer in iedere maand in iedere Dat de haring altijd goed wordt schoon gemaakt, werd ook door deze inzender betwijfeld: Wij eten elke week vis, maar haring tweemaal per week. Daar zijn we alle maal dol op. Ik koop ze altijd schoon gemaakt. Maar tot mijn spijt moet ik u bekennen dat ik de haring slecht schoon gemaakt vind. Een enkele keer kun je er zo heerlijk in bijten, maar meestal moet je er de graten uitvissen wat de srtiaak niet verhoogt. Weet u, anders neem je hem tussen duim en wijsvinger en je hapt er heerlijk in maar nu moet je eerst goed zoeken of hij wel schoon is. Anders ben ik zeer tevreden over de vis, anders had ik ook niet voor drie gulden in de week. Maar die ene wens houd ik. Gemarineerd Kritiek was er ook te beluisteren op gemarineerde produkten: Zoute haringen kan men in Noord- en Zuid-Holland overal krijgen, en er wordt inderdaad door de verkopers goede re clame gemaakt, helaas is dit niet het geval in de andere provincies. Gemari neerde haring (zure) echter dat laat een heleboel te wensen over, hard en smake loos soms, op verschillende plaatsen in Haarlem is dit het geval, het zou aan beveling verdienen hieraan eens aandacht te besteden, want ik ben er van over tuigd dat er dan meer mensen zure ha ring of rolmops eten. Dit is natuurlijk een kwestie van inleggerij, kopen zij wel het beste? Zeven of acht groene haringen achter elkaar is niets voor de volgende inzen der, die ze ook zout wel lust, maar dan liefst op het brood: Haring wordt door mij veel gegeten om dat het een smakelijk en heerlijk eten is. Voornamelijk bij een paar boterhammen, waar ik dan gaarne in plaats van worst of kaas een paar heerlijke zoute haringen bij eet. Ook andere vis, bij voorbeeld ge stoofde schelvis is heerlijk. En in vis zit meer dan in vlees. De voedingswaarde van vlees is 76 percent, terwijl die van vis 78 percent is. Wel vind ik de eerste Hol landse Nieuwe het lekkerst. .Als ik dan aan haring begin, lust ik er wel zeven of acht in één keer. Ook al omdat ze dan helemaal niet zout zijn. Later is ze weer wat zout, maar dat zal wel aan de berei ding liggen. Al geeft de volgende inzending toch weer te denken: Hoe de wijze in andere landen is weet ik niet, dus kan ik niet oordelen of het daar beter of slechter is, maar in mijn omgeving zou ik zeggen is de wijze wel goed. Wel heb ik kritiek over kraampjes. Mijn mening is dat vis, die zo voor het opeten is (haring en gebakken vis) aan sommige kraampjes en vooral op de markt niet zo hygiënisch geplaatst is. Zou er geen papier of plastic over gelegd kun nen worden, zodat iedereen er niet zo vlak boven staat? En dan nog een poëtische uiting: De haring kan men op verschillende wijze consumeren, namelijk in de vorm van: gezouten, zure haring, rolmops, ge rookte, gestoomde haring, gebakken ha ring, ook in zuur, geconserveerde haring in saus, gestoofde haring, zelfs heel lek ker, probeert u het eens? Ook zoute ha ring eten is een probaat middel tegen de koorts. Hier nog een klein rijmpje over ons zeebanket: Eet snoek en baars, zoveel gij wilt Eet paling zonder tal, Maar dokters raad, geeft meeste baat, Eet haring bovenal. Panklaar En dit is het geluid van een IJmuidense huisvrouw, die zelf graag vis bakt, maar toch een lans breekt voor het „panklaar"- systeem. Ik vind de wijze waarop vis in het al gemeen en haring in het bijzonder aan de consument wordt gepresenteerd, wel goed, ofschoon ik zelf altijd mijn vast adres heb waar ik mijn vis en haring koop, want er zijn viskramen en winkels waar de hy giëne wel eens wat te wensen overlaat, want vis moet schoon en fris behandeld worden, want niets is erger dan vis niet voor 100 percent rein en fris. Of in het al gemeen uitbreiding van het assortiment op prijs gesteld zou worden, geloof ik niet, want de meeste winkels en tenten hebben alle soorten gebakken vis. Wel geloof ik dat de meeste Nederland se huisvrouwen wel meer vis zouden eten als ze maar eerst niet schoongemaakt en gebakken hoefden te worden, want daar zien velen tegenaan of gunnen zich er geen tijd voor. Ik neem enkel mijn getrouwde dochter maar (ze woont bij' ons in). Ze is dol op vis en haar man ook, en altijd komt de smekende vraag: „Moe, wilt u ze dan s.v.p. voor ons bakken?" Nou, dat doe ik dan met plezier, want al zeg ik het zelf, ik kan het prima en mijn hele gezin geniet er van. Kiezen-troost En voor de lezer, die juist zijn gebit heeft laten trekken, is hier een goede „kiezen-troost": Ik kan nooit kritiek op haring hebben! Daar haring een gezond eten is en je het bij elke gelegenheid kunt gebruiken zoals bij brood, slaatjes, voor de bruiloft en bij partijen, tussen een borreltje en tegen zeeziekte. Ik vind haring en ook an dere vis overheerlijk en ik zou niet goed zijn als er geen vis of haring was. Het is een goede versterking voor zieken en al heb je geen tanden meer, een haring smelt vanzelf in je mond. Dat haring in automaten wel wat klan ten zou vinden, bijkt hieruit:» Ik geloof, dat er veel meer vis en haring gegeten kan worden. Het geheel zal toene men, wanneer het produkt aantrekkelijk verkrijgbaar wordt gesteld. Patat is laat in de avond nog verkrijgbaar maar ha ring en gebakken vis niet. Dit heeft vol gens mij een zeer ongunstige invloed op de verkoop van haring en vis. Maar het kan natuurlijk niet, althans geen Hollandse Nieuwe. Gebakken vis in automaten zou natuurlijk een welkome ver sterking van het assortiment zijn. Waarom geen „fish and chips?" De lezer, die de volgende kritiek uit, staat niet alleen, want ook in vishandelskringen hoort men wel, dat „Lekkerbekjes" eigenlijk de vis als zodanig onrecht aandoen: De viswinkels zien er over het algemeen behoorlijk (schoon) uit. Op de manier van het naar voren brengen der artikelen, eta leren enz. valt nog wel het een en ander aan te merken. Maar zoals vis op mark ten wordt aangeboden is treurig. Om van het uiterlijk (kleding) der verkopers en het verpakkingsmateriaal nog niet te spre ken! Het beneemt je de eetlust. Dit geldt ook voor vele visstalletjes en andere ver kopers langs de weg. Ook vind ik het jammer dat vis zo als „lekkerbekjes" in Een van de mannen, die steeds weer in de weer is om de visserij van nieuwe dingen te voorzien, is ir. J. F. Minnee. Hij is de man, die heeft voorgesteld de „dynamische vleet" in te voeren, waar bij de netten niet meer met blazen aan de opervlakte worden gehouden, maar door een aan de bovenkant van het net bevestigde rubberslang. Door meer of minder lucht in de slang te persen zou men de netten lager of hoger kunnen stellen, op zoek naar de haring, die men met het echolood op zijn ware diepte kan schatten. Er zijn deskundigen, die er niet erg in ge loven, maar het is in elk geval een fris geluid. Juist zoals ir. Minnee's nettenschudmachine, waarmee hij mankracht wil uitsparen. Op de SCH 49 is er één in gebruik. Maar veel reders zeggen: „Waarom geld weggooien, als je toch niets vangt?" de handel gebracht wordt. Door de dikke paplaag weet je niet wat je eet. Het is geen gebakken vis meer! Dan graag wat betere voorlichting door de verkopers, zodat je weet wat je koopt. Wat is nu bijvoorbeeld „lekkerbekje", ra dio, zeepaling enzovoorts. Visdemonstra- ties in grote warenhuizen lijken me heel geschikt om het publiek met de verschil lende visprodukten bekend te maken. Be ter dan de demonstratiewagen, die wel veel plaatsen maar slechts een bepaald gedeelte van de bevolking bereikt. De volgende inzender vermoedt, dat er grove winst op haring wordt gemaakt. Maar zoals we al in een vorige vlagge tjesdagkrant hebben aangetoond: dat is beslist niet waar. Het eigenaardige doet zich hier ter plaatse voor, dat de vis bij de kleinhan delaar duurder is dan in de grote steden van het land. Dan zie je hier weinig „vis boeren" langs de straat venten en hun waar aanprijzen. Waarom in de cafetaria's ook niet „fish and chips" zoals in Engeland? Over de haring kan ik dit zeggen: het produkt is voor de doorsneeman te duur. Zal niet zeggen als de haring per kantje ongeveer f 500 opbrengt, maar ze is vooral in het middenseizoen toch ook belangrijk goedko per. En wat zal dan een haring kosten bij een aantal van ongeveer 800 a 900 per kantje? Goedkoper dan een kwartje per stuk komt de haring als regel niet aan de kar. Waarom die grove winst op een haring? Als ze goedkoper was zouden er meer gegeten worden volgens mij en de omzet wordt groter. Iemand met een ge zin van 7 a 8 personen gaat dit ongeveer f 2.00 kosten en wat is dan één haring per persoon? Nee, ik wacht wel totdat ze met een ton op de bakfiets de haring uitventen door de straat met een prijs van 6 of 7 voor een gulden, dan gaat het nog, alleen moet je er hard achteraanlopen anders zijn ze voorbij voordat je het weet, ze zullen niet even blijven stilstaan op één of ander ptint en hun haring aanprijzen en de mensen de tijd geven zich met een bord of iets dergelijks naar de kar te be geven. En dan ten slotte nog een bijdrage van een dichter: Omdat vis zo gezond is eet ik het heel graag. Nu iets over haring: haring in het land, de dokter aan de kant. Zoals men ziet, tal van uiteenlopende meningen, die wel een beeld geven, van wat er bij de consument leeft. Er heerst nogal tegenstrijdigheid, maar dat is bij deze dingen gewoon. Zoals altijd geldt ook hier: „Wie de schoen past, trekke hem aan". Ongenadig Ongenadige kritiek wordt in het volgen de stuk geleverd: De viselalages zien er meestal vies uit, de gerookte vis wordt in zichtbaar meer malen gebruikte kistjes geëtaleerd. De verse vis ligt vaak in smerige kisten. Op markten waar de vis meestal open en bloot ligt zijn de kisten vaak nog smeri ger. Een aantrekkelijk geëtaleerde etala ge waar de vis op witte schalen ligt, al of niet met blaadjes sla en pjakjes tomaat er tussen, wekt de kooplust. Ook moet de vis meer in plastic verpakt wor den wat hygiënischer is. De verkoper, vooral hij, die de straathandel uitoefent, dient zich van witte, althans passende, kle ding te voorzien. Maar een ander denkt weer op geheei verschillende wijze over de vishandel: Wat haring betreft, op de drukste pun ten wagens, schoon en fris, ga maar eens kijken tussen 5 en 6. Betreffende vis: ge fileerde bevroren afgewogen en verpak' in kleine hoeveelheden, geen vuile boel thuis. Verkopen al zure haring, gebraden kip, vlees, panklare soepen, alles verpakt, waarom geen bevroren vis. Dat is gemak kelijk mee te nemen, alleen voor alleen- wonenden. Verf: één van de belangrijkste dingen I er ook uitgezien mogen hebben, op bij de voorbereiding. Hoe de schepen I Vlaggetjesdag zijn ze piekfijn: dankzij de verf. f

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 17