Premier Pompidou herstelt de scheur in zijn kabinet De Gaulle rustig op reis door de provincie Dakota met Indonesiërs neergehaald bij Fakfak HET WEER Salan weigert in proces verder te spreken Minister Visser blijft aan Reeks artikelen uit het weeldetarief Bij nieuwe infiltratie: Prijsstop voor aardappelen VLAGGETJESDAG VEENOM De grootste sortering Ql TWEEDE KAMER DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 17 MEI 1962 Verschijnt dagelijks bek zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 121*. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lode wijk* Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote HouLLaat 93, Haarlem Directie. P. W. Peereboom^en^Mr^It^C^^^^^^^^ Beperkte keus Nieuw referendum? KOSTUUMS - KOLBERTS PANTALONS enz. Kloosterstr. 33-35 - Beverwijk Aeé MORRIS '6e fore you Sny! REGEN- EN TWEEDJASSEN Veel wind Op verkeerde plaats neergekomen Disciplinair Het woord is aan Getuigen verduisterd In de krant van heden: OOK VOOR LASTIG HAAR Belangstelling voor Salan deki MÜttits-(f™* Autobanden, koelkasten, meubelen en schoenen Zuivelprodukten COIFFURES DE VRIES 47e ...aRGANG NUMMER 163 Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant jÈ (Van onze correspondent) PARIJS. Frankrijks premier Georges Pompidou heeft gisteren de nodige be sprekingen gevoerd met politici binnen en buiten zijn regering, die de plaatsen zouden kunnen innemen van de vijf M.R.P.-ministers, die zijn kabinet, uit protest tegen de honende uitlatingen van president De Gaulle op diens pers conferentie over de Europese federatie, 's morgens hadden verlaten. Nog geen tien uur na de uittocht der rooms-katho- lieke volksrepublikeinen had de premier, althans voor het oog, de schade al her steld. Terwijl hij een beroep deed op slechts één nieuweling, de conservatief Raymond Marcellin, heeft hij de overige vacatures opgeheven door portefeuilles te herverdelen en posten af te schaffen. Bij die ingrijpende interne reorganisatie zag de linkse gaullist Granval zich het ministerie van Arbeid toebedeeld, geen lichte verantwoordelijkheid nu de sociale rust eer af dan toeneemt. Zo was van morgen bij de Metro in Parijs opnieuw een wilde staking uitgebroken. Pompi dou doorloopt zo wel een zware leer school als debuterend minister-president. Terwijl hij al de grootste moeite had de vakverenigingen te overtuigen, dat zij hun stakingsacties verder maar beter ach terwege konden laten, omdat hij op het sociale plan van de beste bedoelingen is vervuld, stond de premier gisteren boven dien nog voor de taak, na het plotselinge vertrek van vijf ministers, om zijn kabi net, dat nog geen maand oud is, bij te pleisteren. Als adviseur en regisseur achter de schermen kon Pompidou daarenboven niet eens rekenen op de president der repu bliek, die niettemin deze crisis bijna moed willig bleek te hebben geprovoceerd. Alsof deze ernstige regeringscrisis, die zowel op het binnen- als op het buitenlandse vlak tal van vragen aan de orde stelde, slechts een bijkomstig wissewasje is, heeft de ge neraal zijn programma voor een nieuwe propagandatoernee door de Franse pro vincies toch niet willen wijzigen. Gister avond heeft de president der republiek het Elysée voor een dag of vier vaarwel ge zegd, om enkele steden en dorpen in cen- traal-Frankrijk te bezoeken. Op het parlementaire terrein is Pompi dou's keuze inderdaad sterk beperkt ge worden. Buiten de gaullistische gelederen kwamen alleen de conservatieven in aan merking om hem uit de nood te helpen. Maar ook in die hoek was de bereidheid tot verhoogde medewerking kennelijk zeer ge slonken en zo heeft Pompidou zijn kabinet dan ook met slechts een nieuwe conser vatief kunnen verrijken. Op basis van de grondwet der vijfde republiek behoeft de premier zich daaren tegen voor de parlementaire repercussies van deze crisis niet onmiddellijk benauwd te maken. Alleen een motie van censuur zou het parlement gelegenheid kunnen ge ven de regering tot aftreden te dwingen. Een dergelijk initiatief zal waarschijnlijk niet genomen worden voor de debatten over de buitenlandse politiek, die voor begin ju ni op de agenda staan. Om de O.A.S. geen nieuwe wind in de zeilen te blazen, zullen de beide partijen, regering en oppositie, de tegenstellingen over de Europese poli tiek vermoedelijk ook niet meteen op de spits willen drijven. Het lijkt echter wel uitgesloten, dat een krachtmeting tussen beide partijen kan worden omzeild, wan neer over enkele weken het buitenlandse beleid van het staatshoofd in het parle ment ter sprake komt. De vooruitzichten voor premier Pompi dou zijn in die samenhang niet bemoeii- gend. Bij de stemming over zijn rege ringsprogramma is de vorige maand rl overduidelijk gebleken dat een overgrote meerderheid van het parlement in het bij zonder de eigengereide Europese en Atlan tische politiek van De Gaulle niet langer wenst ttf slikken. Wij hebben de opmerking gemaakt, dat De Gaulle zijn „Europa der vaderlanden" binnen het parlementaire raam niet meer kan verdedigen of rechtvaardigen. De vraag is, welke weg de generaal verder denkt in te slaan. Hij kan het parlement ontbinden, doch zal een nieuwe kamer zijn anarchistische denkbeelden over de toe komst van Europa welgezinder tegemoet willen treden? Het lijkt dubieus. Het :s waarschijnlijker, dat De Gaulle zijn per soonlijk beleid over de buitenlandse poli' tiek tot onderwerp zou willen maken voor een nieuw referendum, om langs die weg het parlement niet grondwettelijk, doch wel in feite te omzeilen. En men kan het gerust aan zijn vindingrijkheid overlaten, om zijn vraag of vragen weer zodanig in te kleden, dat hij tevoren met bijna vol slagen zekerheid opnieuw op een flinke meerderheid van het Franse volk*kan re kenen. (AP) Een staking van de P.T.T. heeft gisteren de postbezorging en telefoonver bindingen gedurende enkele uren gestoord. In Parijs werd geen post bezorgd en tele foongesprekken op lange afstand onder vonden veel vertraging. De invloed van dè stakingen was in de provincies minder merkbaar. De staking van 24 uur wordt gehouden voor betere arbeidsvoorwaar den. Men verwacht deze week in de ge nationaliseerde industrieën stakingen. Advertentie voor kleine, grote, korpulente en slanke heren. Voor de fijnere Heren- en Juniorenkleding HOLLANDIA (ANP) - Het gouver- ïements-voorlichtingsbureau te Hollan- dia heeft bekendgemaakt, dat donder dagmorgen negen uur plaatselijke tijd nabij Fakfak een Indonesisch militair vliegtuig van het type Dakota door de Nederlandse luchtverdediging is neerge schoten. Dit geschiedde tijdens een nieuwe Indonesische infiltratiepoging aldaar. Waargenomen werd, dat nadat de Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Zonnige perioden, maar vooral in het binnenland ook af en toe een bui. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Dakota in zee was gestort, enige over levenden zich met behulp van een rub berboot konden redden. Er werden po gingen in het werk gesteld om hen in veiligheid te brengen. Het gouvernements-voorlichtingsbureau te Hollandia heeft voorts over de toestand nabij Fak Fak donderdag het volgende medegedeeld: „De in de vroege ochtend van 15 mei ten oosten van Fak Fak gelande Indo nesische parachutisten zijn uit drie Dako ta's gesprongen. Een snelle actie, tegen deze parachutisten uitgevoerd over zee door een kleine eenheid Nederlandse ma riniers, die eindigde in een vuurgevecht, had in zoverre succes, dat de Indonesi sche militairen zich ogenblikkelijk terug trokken met achterlating van wapens hand- en mortiergranaten, benevens een aanzienlijke hoeveelheid medicamenten en voedsel. Uit bij deze actie buitgemaakte docu menten is gebleken, dat deze parachutis ten op een verkeerde plaats geland zijn Als voorzorgsmaatregel, genomen ter bescherming van de burgerbevolking, wor den alle toegangswegen naar Fak Fak door Nederlandse militairen bewaakt. Het binnenlandse bestuur heeft medege deeld, dat de bevolking in Fak Fak rustig blijft en volledig vertrouwen stelt in de Nederlandse strijdkrachten. Uit veilig heidsoverwegingen zijn de vluchten met Beaver-vliegtuigen van de „Kroonduif" naar Fakfak voorlopig gestaakt. Wel be staat er tussen Hollandia en Fakfak een doorlopende radioverbinding." (Reuter) De Franse regering heeft twee gerteraals uit actieve dienst verwij derd, als disciplinaire maatregel wegens activiteiten van de O.A.S. Het zijn gene- ra'al Vincent Moneglia, commandant der twaalfde brigade van de gemechaniseer de infanterie, gelegerd in West-Duitsland, en generaal Henri Sauvagnac, comman dant van het tweede militaire district met standplaats Rijssel, in Noord-Frankrijk. De maatregel tegen generaal Moneglia is een gevolg van een geheim bezoek aan Franse troepen in West-Duitsland van ex- kolonel Antoine Argoud, een voortvluchti ge leider der O.A.S., terwijl generaal Sau vagnac verantwoordelijk wordt gehouden voor de nalatigheid van een van zijn on dergeschikten tijdens de ontsnapping uit een militair hospitaal in Rijssel van een kapitein van het Franse leger, die van deelneming aan de O.A.S. werd verdacht. Wo-odrow Wilson: Er zijn geen grenzen binnen een menseleven; wie over grenzen vlucht, neemt altijd zichzelf mee. De ministers van Economische Zaken en van Landbouw en Visserij hebben, na ver tegenwoordigers van het produktschap voor aardappelen te hebben gehoord, be sloten in de staatscourant van 17 mei een prijsstop voor de groot- en kleinhandel in aardappelen af te kondigen. Volgens deze maatregel zullen de prijzen niet hoger mo gen zijn dan die welke golden op 16 mei 1962. Over een eventuele nadere prijsmaatre gel zullen de bewindslieden zich op zeer korte termijn beraden, mede na overleg met het consumentencontactorgaan. De ministers zullen nauwlettend nagaan of een regelmatige aardappelvoorziening niet in gevaar wordt gebracht. Mede met het oog hierop zal, zo lang de abnormale si tuatie op de aardappelmarkt voortduurt, de in april doorgevoerde exportbeperking worden gehandhaafd. Wanneer daartoe aanleiding bestaat zal deze exportmaatre gel ook van toepassing worden verklaard op de aardappelen van de oogst 1962. Na een.bewogen vergadering heeft de Eerste Kamer de begroting van Defen sie zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd, al wilde dat niet zeggen dat alle senatoren instemden met het be leid van de minister, zeker niet zijn geestverwanten van de V.V.D., die zelfs het vertrouwen in hem opzegden. Maar een oplitieke crisis is er niet uit voortgekomen en daarmee wensten vele senatoren aan het eind van de vergadering minister Visser en pre mier De Quay geluk. (Van onze correspondent) PARIJS Nadat de verdediging, op de tweede dag van het proces tegen ex-gene raal Raoul Salan, de laatste ronde van de procedureveldslag eveneens verloren had, heeft de voormalige chef van de O. A. S. gisteren gedurende ruim een half uur eindelijk zijn lang verbeide verkla ring afgelegd, en een uitvoerige beschrij ving gegeven van de voorgeschiedenis van het Algerijnse drama, waarin hij de laat ste jaren een der hoofdrollen heeft ge speeld. Na dat solo-nummer, dat overi gens nogal teleurstellend is uitgevallen, deed Salan het zwijgen er weer toe: hij zal zijn mond niet meer open doen, waarmee de O. A. S.-chef, die zelf zonder enige vorm van proces dui zenden onschuldigen op de beestachtigste wijze vermoorden liet, wil protesteren te gen de onwettigheid van het tribunaal. De ondervraging van Salan voltrok zich onder die omstandigheden dus in de vorm van een monoloog. Op alle vragen van ue president naar zijn familie, zijn afkomst, zijn loopbaan, zijn verleden en vooral naar de gevoelens, waardoor hij wat be treft alle beestachtigheden van de O.A S nu zelf bekropen werd, wenste Salan de antwoorden schuldig te blijven. Het voornaamste bezwaar van de ver dediging richtte zich wel tegen de weige ring van de president de 136 getuigen, onder wie ex-premier Michel Debré en president de Gaulle, op te roepen, die voor de „manifestatie der waarheid" on ontbeerlijk zouden moeten worden geacht. Dat alle gerechtelijke vormen overigens niet ganselijk scrupuleus in acht zijn of worden genomen, kon men gisteren de verdediging intussen al wel voor een deel gewonnen geven. Convocaties van ver scheidene getuigen moeten op last van het ministerie van Oorlog of van Justitie zijn achtergehouden of onderschept, zoals uit een aantal verklaringen wel gebleken is. Zeventig getuigen waren desondanks toch verschenen en op grond van hun verkla ringen heeft Salans voornaamste advo caat, mr. Tixier-Vignancour, een protest bij de procureur der republiek ingediend. Naar alle getuigen onder de 132, die op hun lijst staan en die niet voor het hekje zouden verschijnen, willen Salans advo caten een onderzoek instellen, met de ne venbedoeling het proces zo lang mogelijk te rekken. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 21 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien 5 Kunst 5 Uit stad en omgeving9, 11, 19 Onder Ons11 Topsy 13 In de Vishal en op zee19 Feuilleton 21 Economisch nieuws23 Beurs 23 Scheepsberichten 23 Sport 25 Luidsprekers 13 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's De minister van Defensie, ir. Visser, zal niet aftreden, hoewel de liberale frac tie in de Eerste Kamer het vertrouwen in hem heeft opgezegd. „Er is voor mij geen aanleiding, mijn functie neer te leggen", zei de minister gisteren aan het einde van een bewogen vergadering van de Eerste Kamer. „Geen enkele mi nister is een representant van zijn partij, maar minister van de Kroon". Tevoren had prof. Samkalden (P.v.d.A.) gevraagd, of het aftreden van de minister gevolgen zou hebben voor het gehele ka binet en welke dringende landsbelangen er zijn die de minister zouden kunnen no pen zijn post te blijven vervullen. Hierop antwoorde de minister-president dat, wanneer de minister van Defensie door zijn geestverwanten in het parlement zou worden gedwongen af te treden, dat voor het gehele kabinet, gezien de huidi ge constructie, niet noodzakelijker wijs consequenties zou hebben. Wanneer de meerderheid der Kamer echter het vertrouwen in de minister van Defensie zou opzeggen, dan zou dat wél het geval zijn. Minister Visser voegde na deze kor te verklaring van de minister-president nog de overwegingen zijnerzijds toe waar om hij van mening is dat er voor hem geen aanleiding is om zijn functie neer te leggen. Advertentie De pagina's 15 en 17 van dit nummer zijn gewijd aan de Vlaggetjesdag, die za terdag wordt gevierd. Wel wordt de vie ring geconcentreerd op Vlaardingen, maar ook in IJmuiden zal de vloot versierd zijn en zal voor muzikale opluistering worden gezorgd. Behalve beschouwingen over de stand van zaken in de haringvisserij zal men een overzicht aantreffen van de meningen, door onze lezers in de vorig jaar gehouden enquête uitgesproken. brengen wij een le KLAS KAPSEL. Dameskapsalon J. H, HAGEDOORN REGGESTRAAT 86 hoek Rijnstraat Telefoon 4546 Midden in de Rivierenbuurt Bushalte Scheldestraat Het Paleis van Justitie op het lie de la Cité in Parijs, waar ex-generaal Salan terecht staat werd ook gisteren scherp bewaakt. Er waren zeer strenge veilig heidsmaatregelen genomen. De toegangen waren afgezet door driehonderd man veiligheidspolitie, die niemand door lieten, die geen pas kon overleggen. Zij, die dit document wel konden tonen, werden aan den lijve onder zocht op de eventuele aanwezigheid van wapens en/of ontplofbare stof fen. Bezoekers, advocaten, rechters en journalisten, die naar binnen wilden, kregen het aan de stok met de poli tie. Paul Rousselet, president van het Hof van Appèl, kwam in zijn met hermelijn afgezette rode gewaad, naar buitenr om de politie toe te spreken. Het publiek applaudisseerde hierbij. (Telefoto) De voorzitter stelde vervolgens voor de algemene beraadslagingen te sluiten. De Kamer ging daarmede akkoord. Daarna vroeg de voorzitter of hoofdelijke stem ming werd gevraagd over de begroting. Niemand antwoordde en de voorzitter vroeg nogmaals: „Vraagt niemand hoofde lijke stemming?". Nadat wederom nie mand had geantwoord stelde de voorzitter vast dat de begroting zonder hoofdelijke stemming was aangenomen met aante kening dat beide C.P.N.-leden geacht wil den worden te hebben tegengestemd. Minister Visser, de beide staatssecreta rissen en ook prof. De Quay werden hier na van verscheidene zijden gefeliciteerd. Op 23 mei zal de Tweede Kamer een be slissing nemen over de te volgen procedure bij de behandeling van de nota van minis ter Visser over de zaak-Van-der-Putten. 'Advertentie Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp tot wijziging van de omzetbelasting 1954 aanvaard. Als het ontwerp ook door de Eerste Kamer wordt aangenomen, zullen vele artikelen niet meer onder het zogenaamde weel detarief (18 percent) vallen: koelkasten, brandkasten, meubelen, elektrische speelgoedtreinen, schoenen, oesters en zelfs vliegtuigen. Televisietoestellen blijven echter tot het weeldetarief be horen. Een amendement van de heer Van Leeu wen (V.V.D.), dat tot strekking had auto banden onder het gewone en niet onder het weeldetarief te laten vallen, werd zon der hoofdelijke stemming aangenomen, hoewel de staatssecretaris het had ontra den. De staatssecretaris had zelf een nota van wijziging ingediend, om „goederen, welke als individueel werkstuk door een kunstenaar zijn ontworpen en als indivi dueel werkstuk voor een belangrijk deel door een kunstenaar zijn vervaardigd" van het 18 percent-tarief uit te zonderen Ook deze nota van wijziging werd zon der hoofdelijke stemming aangenomen. De amendementen van de heer Brou wer (K.V.P.), die ertoe strekten vrijstel ling van omzetbelasting te verlenen voor industriële zuivelprodukten als chocolade melk, koffiemelk, melkpoeder, room rn vla, werden na hoofdelijke stemming ver worpen (43 vóór, 48 tégen). De staatsse cretaris had zich tegen de voorgestelde wijzigingen verklaard. Hij vond de voor stelling van zaken om met deze vrijdom van omzetbelasting het landbouwegalisa- tiefonds met 13 miljoen gulden te ver lichten niet juist. Via het landbouwegalisa- tiefonds 'voert de minister van Landbouw namelijk een prijsbeleid voor de melk. De consument zou er geen cent voordeel van hebben als de drinkmelk duurder zou worden en de omzetbelasting op melkpro- dukten zou worden opgeheven, aldus de staatssecretaris. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling V

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1