Verkeersregeling voor Grand Prix lijkt op enorm groot spinneweb Chinese vluchtelingen zouden hulp krijgen van douaniers fint Hoe een typiste op zeemonsters jaagt aan de kust van Bretagne Directrice van zee-aquarium vangt haar levende have zelf Katangaanse regering laat politieke gevangenen vrij Regering van Hongkong in moeilijk parket gebracht Vergeefs gevlucht DONDERDAG 17 MEI 1962 7 Representatief! i Advertentie Een fikse storm beukt de kust van Bretagne. In het oude, nog altijd stevig ommuurde kapersnest St. Malo telt men ijverig hoeveel jaren het is geleden dal de wind zulk een kracht had. Op het strand is niemand te zien. Toch schar relt er tussen de enorme rotsblokken door een wat frcle vrouw. Lange tijd blijft zij achter een paar steenklompen weggedoken. Dan komt zij weer in het gezichts veld. Met haar onwillige knielaarzen glibbert zij over de met wier bedekte keien. Haar zeiljack staat bol in de wind en haar gitzwarte haar waait in slierten om haar hoofd. Met een inktvis in de auto Zij heeft een schepnet in haar linker, en een plastic emmer in haar rechter hand. Bij een grote, bjj gjb achter gebleven plas hurkt zij neer. Op het eerste gezicht bemerk je geen leven in het water. Maar als je voorzichtig om de plas heen loopt en het schepnetje langzaam in het water Iaat zakken, bemerk je dat deze en ook alle andere bij eb op het strand gevormde plassen, rjjk gevulde aquaria zijn. Tien tallen visjes schieten bij je plompe nade ring het wier in. Til je die glibberige plan- tenmassa op, dan schuifelen enkele kleine krabben op hun hakerige poten ijlings weg. Zo regelmatig als een appelplukker boven in een boom zijn plukschort vult, zo regelmatig gooit deze, stoer geklede vrouw allerhande soorten visjes in haar emmer. En behalve visjes kan zij nog veel meer lévende zeeprodukten gebruiken: krabben, zee-egels, zeesterren, slakken, fraai ge tinte anemonen, waaiervormen, wieren en zelfs inktvissen. Ja: inktvissen vooral moeten worden gevangen. De bruine ogen van deze ijve rige vrouw zoeken ijlings naar sporen van deze glibbers. Molly Joachimsthal heet zij. Zij is se dert enkele jaren directrice van het Zee aquarium in Scheveningen. Eerst was zij steno-typiste, daarna werd zij pachteres van het aquarium en sinds enkele maan den kan zij zich eigenares van dit toe ristisch zo in trek zijnde bedrijf noemen. Van tijd tot tijd onderneemt zij uitge breide vangtochten naar de kust van Bre tagne. De inhoud van haar bakken moet op peil blijven. Zodra het getijdenboekje zegt dat de waterstanden gunstig worden, stapt zij in de auto, speurt in vliegende haast vele plaatsen langs de boeiende Bretonse stranden af en rijdt na enkele dagen in een wagen die vol is gehan gen met, met water en vis en schelpen en holtedieren en waaiervormen gevulde, plastic zakken terug naar Scheveningen. Dan is ieder kwartier kostbaar. Voor de vissen is het een kwestie van leven of dood. En voor Molly* Joachimsthal van slagen of mislukken. Inktvis In het Volkswagen-busje staat al een gedeelte van de vangst. In een grote emmer zuigt een achtarmige inktvis zich van bodem naar oppervlak en terug. Het dier is gevangen door Francois, een zes tienjarige Franse knaap die zegt vakan tie te hebben, maar die wij verdenken van spijbelen omdat hij zo graag mee op vangtocht gaat. Nabij een grote kei vond hij sporen die wezen op de aan wezigheid van deze octopus: in het rond lagen overblijfselen van leeggezogen krab ben. Bedaard stak hij zijn arm in de kier tussen de stenen. Plotseling werd het water inktzwart: het dier weet zich in gevaar. Maar het inktgordijn dekt nu zijn vlucht niet. Francois heeft het al beet: een glibberige, glimmende massa, acht lange armen die zich om zijn hand en zijn pols strengelen en zich met de tentakels vastzuigen. Gauw een plastic zak gepakt, de vis er in en verder ge werkt. Want tijd is kostbaar. In de auto staan ook emmers die zijn volgestapeld met allerlei soorten krab ben: spin-, hooiwagen-, spons- en zwem- krabben. Als ik deze dieren over de strand- keien zie scharrelen, doen zij mij den ken aan gedrochtelijk gevormde pantser wagens. Dan ben ik blij dat zij tot dit formaat beperkt zijn gebleven en niet een keer of twintig groter zijn. Frangois kent de Bretonse kust tot in haar kleinste hoekjes. Hij heeft nu een legertje maia's ontdekt een groot soort rood-oranje-kleurige krab. Een voor een plukt hij ze onder een kei van een for maat waar iedere nacht een Amersfoor- ter van ligt te dromen, vandaan. Soms roept hij gesmoord „Aie!" Dan heeft een krab een van zijn vingers tussen een schaar. Maar even rap blijft hij de die ren te voorschijn toveren. Binnen een paar minuten ligger er een dertig op hun rug met poten en scharen naar de lucht te zwaaien. Een voor een keren zij zich weer op hun poten en trachten haastig in het water te komen. Molly komt snel met emmers aandragen. Als die zijn vol gestapeld, liggen nog tien krabben op de keien. Frangois zet ze overeind en wij aanschouwen een massa le krabbensprint. Zij hebben geluk ge had In 1955 opende de heer J. C. Jager in de voormalige fietsenstalling onder het Palace-hotel nabij de boulevard zijn Zee aquarium. In deze bunkerachtige ruimte liet hij 42 grote en kleine aquariumbak- ken metselen. De grootste kreeg een in houd van achtduizend liter. Achter het drie centimeter dikke glas zwemmen nu drie kommeralen van ruim anderhalve meter lengte. De heer Jager liet voor zijn trouwe bezoekers een maandblad verschijnen. Maar binnen twee jaar was hij opeens vijf nummers achter. In een advertentie vroeg hij een assistente die het blad zou kunnen gaan verzorgen. „Dat is wat voor mij", dacht de, op een Amsterdams uit- zendbureau werkzame Molly Joachims- thal. Binnen vijf weken had zij de ach terstand weggewerkt. In januari 1958 kwam zij in vaste dienst van het Sche- veningse Zee-aquarium. De vissen vond zij intussen wel leuk, doch haar schrijfmachine was nog steeds de hoofdzaak. Zij ging mee op vang tocht. Toen kreeg zij plezier in de vissen en andere aquariumbewoners. Zij ging haar zelf gevangen dieren eigenhandig ver zorgen. Van lieverlee groeide haar be langstelling. Toen de heer Jager op een dag vroeg of zij misschien het aquarium zou willen pafchten, sprong zij een gat in de lucht. „Ik had geen cent. Mijn sa laris was laag, zoals altijd bij hobby- werk Maar bij vrienden en kennissen kreen Uw haar moet er verzorgd uitzien. U hebt weinig tijd? Dan Fant haarcrème gebruiken! Niet vet, niet alkalisch, voorkomt en bestrijdt roos. Complete verzorging in secondenl Verzorgd haar met^9 Forse tube ƒ1.75 Uitsluitend bij de kapper verkrijgbaar l aar met haarcrime 'n Produkt van INDOLA Moly Joachimsthal, directrice van het I hier een inktvis: een glibberige, kron Scheveningse Zee-Aquarium, toont kelende weke massa. HONGKONG (AF, Westelijke des kundigen inzake China zijn verbijsterd over de overschakeling in de vluchtelin- genpolitiek van communistisch China. Nog maar enige weken geleden gebruikten de communistische grenswachten hun gewe ren tegen vluchtelingen. Nu doen zij op het ogenblik niet alleen geen enkele po ging de duizenden tegen te houden, die de grens bjj Hongkong overschrijden, maar in feite zeggen zij deze mensen waar en wanneer zij moeten vluchten. De mannen die van hun regeringen op dracht hebben de gebeurtenissen in China gade te slaan komen tot de volgende drie veronderstellingen 1. Dat de communistische autoriteiten in Zuid-China tijdelijk de macht zijn kwijt geraakt over de plattelandsbevolking en dat de toegestane „ontvluchtingen" een goedkope veiligheidsklep zijn om massale opstanden te voorkomen goedkoop om dat zij weten dat Hongkong vastbesloten is de vluchtelingen naar communistisch China terug te zenden, zo gauw zij bijeen gebracht zijn. 2. Dat het gevaar van hongersnood in Zuid-China deze zomer veel acuter is dan men aanvankelijk dacht en dat de com munisten hopen dat tenminste een aantal Omstreeks 360 politiemannen zullen op zondag 20 mei, wanneer op het Zand- voortse circuit de Grand Prix wordt verreden, in actie zjjn in Zandvoort, Heemstede, Haarlem en Bloemendaal. Zij zullen de beschikking hebben over ongeveer 30 mobilo foonverbindingen en een vliegtuig van de Rijkspolitie. Dit zijn enkele facetten van een voor de dag van de Grand Prix 1962 ontworpen verkeersregeling, die er toe zal moeten leiden dat het verkeer naar en van Zandvoort en het parkeren in Zandvoort zo goed als maar mogelijk is zullen worden afgewikkeld. Vorig jaar, toen de Grand Prix op twee de pinksterdag werd gehouden, raakte het verkeer in Zandvoort in de knoop. Dat kwam onder meer doordat er veel meer bezoekers kwamen dan men had verwacat èn doordat laatkomers, die in de drukte vastliepen, hun auto's stomweg lieten staan waar ze tot stilstand kwamen, waar door de chaos na de Grand Prix groot was. Vorig jaar kwamen op de dag van de Grand Prix ongeveer 70.000 mensen naar Zandvoort; een gedeelte daarvan had het strand als bestemming, doch men had op een toeloop van „maar" ca. 40.000 mensen gerekend. Die 70.000 mensen brachten ruim 22.000 auto's in de bad plaats, waar de parkeerplaatsen een to tale capaciteit hebben van 5.500 voertui gen De ervaringen rond de Grand Prix 1961 hebben er toe geleid, dat verkeersdeskun- digen van de politiekorpsen in Zandvoort, Heemstede, Bloemendaal en Haarlem zich nadien rond de tafel hebben geschaard met vertegenwoordigers van de Rijkspoli tie om na te gaan, of er meetregelen voor het volgende jaar genomen zouden kun nen worden. Dat overleg leidde tot een plan, dat werd uitgewerkt en dat aan staande zondag in de praktijk getoetst ^.al worden, naar men hoopt met het nodige resultaat. Veel zal afhangen van de mede werking van het publiek en ook het weer is een factor van betekenis. Drie factoren Bij bestudering van de mogelijkheden tot verbetering van de verkeersregeling op topdagen kreeg men te maken met drie voorname factoren: de capaciteit van de aan- en afvoerwegen, de capaciteit van oe parkeerterreifnen en de opnamesnelheid van die parkeerterreinen. De politionele commissie kwam, waar het de aan- en afvoerwegen betrof tot de conclusie, dat aan de capaciteit weinig ie verbeteren zou zijn. De twee bestaande toegangswegen, de Zandvoortselaan van Heemstede naar Zandvoort en de Bloe- mendaalse Zeeweg van Overveen naar de kust kunnen onder de meest gunstige om standigheden niet meer auto's verwerken dan ieder 2.000 per uur. De commissie is dan ook van oordeel, dat een nieuwe, roy ale derde verbinding van Zandvoort met het achterland, zoals die door de gemeen- tenbesturen in Zuid-Kennemerland wordt nagestreefd in het zogenaamde plan De Ranitz, inderdaad dringend nodig is. Boden de aan- en afvoerwegen geen sou laas, de parkeerterreinen deden dat even min. Want sinds de Grand Prix 1961 is erin Zandvoort geen parkeerruimte bijgeko men. Er zijn enkele plannen tot vergro ting van de parkeercapaciteit, die in een vergevorderd stadium verkeren en die waarschijnlijk volgend jaar uitgevoerd zullen zijn. Doch technische moeilijkheden maakten uitvoering in 1962 niet mogelijk, althans niet voor 20 mei. Restte de factor: vergroting van de op name-capaciteit van de bestaande par keerterreinen. Er is een plan ontworpen, dat op die vergroting is gebaseerd. En het werd duidelijk, dat de vergroting van de opname-capaciteit slechts kon worden be reikt door het zo goed mogelijk geleiden van de verkeersstroom via de twee be staande verbindingen met Zandvoort, als mede door een zo perfect mogelijke coör dinatie van en een zo goed mogelijk sa menspel tussen de verkeersregelaars. Zes aanvoerroutes Allereerst zag men in, dat het nodig zou zijn de verdeling van de verkeersstroom over Zandvoortselaan en Zeeweg te veran deren in die zin, dat de Zeeweg iets meer en de Zandvoortselaan iets minder belast zou worden. Dat zal men nu proberen te bereiken middels een zestal aanvoerroutes. Het verkeer uit het noorden, dat door de Velsertunnel komt, zal op de Westelijke Randweg in Haarlem bij de kruising met de Kleverlaan door Bloemendaal heen naar* de Zeeweg worden geleid. Het ver keer uit de richting Amsterdam, dat zijn weg kiest langs de Amsterdamse vaart, zal dwars door Haarlem eveneens naar de Zeeweg worden geleid en het verkeer uit oostelijke richting dat Haarlem nadert, zal door de stad heen naar de kruising Wa genweg-Westelijke Randweg worden ge stuurd, en vervolgens langs de randweg naar het kruispunt met de Zijlweg en van daar door Overveen naar de Zeeweg. Deze routes zullen door middel van een intensieve bewegwijzering worden aange geven en met nadruk wijst de poltie er op dat het in het eigen belang van het publick is om de aangeduide routes te rij den. Zij die uit de richting Amsterdam ko men moeten in hun eigen belang niet aan de grens van Haarlem linksaf slaan, de Prins Bernhardlaan in, om op die ma nier richting Heemstede te gaan. En zij die over de Schipholweg komen dienen, als ze de Buitenrustbrug gepasseerd zijn, de wegwijzers te volgen naar het kruispunt Wagenweg-Westelijke Randweg en op dat kruispunt inderdaad de Randweg in te slaan. Doen ze dat niet, dan schoppen ze het hele, zorgvuldig en in het belang van de circuitbezoekers zelf opgezette ver keersplan in de war. De Zandvoortselaan zal worden gevoed door de verkeersstromen die richting Haarlem gaan over de provinciale weg Hilversum-Aalsmeer-Heemstede, over de Rijkswegen 4 en 4a en over de Rijks straatweg door de dorpen in de bollen streek. Wordt het op die Rijksstraatweg te druk, dan bestaat de mogelijkheid voor de politie in Hillegom om het verkeer in Hillegom af te buigen in de richting Vo gelenzang. Op de Zandvoortselaan zullen, bij nade ring van Zandvoort, twee files worden ge formeerd, een rechtse van uitsluitend cir cuitbezoekers en een linkse van circuit- en (eventueel, hangt van het weer af) strand- bezoekers. de rechtse file zal, rechtsaf bui gend door de buitenwijken van Zandvoort naar parkeergelegenheid worden geleid, de linkse linksafbuigend naar andere par keerterreinen. De auto's die over de Zeeweg gekomen zijn en op de boulevard parkeren, zullen dat doen met de neus in de richting waar uit ze kwamen. Want de opzet is, dat alle auto's na afloop van de wedstrijden de zelfde weg terug nemen die ze kwamen. Op die- wijze zal de afvoer van naar men raamt zeker 20.000 auto's zo snel mogelijk kunnen plaatsvinden. Centrale post in watertoren Dat is in korte trekken het gehele ver keersplan voor de Grand Prix, dat als uni cum het beeld te zien geeft van vier ge meentelijke politiekorpsen èn de Rijkspo litie, die onderling samen zullen werken onder de uiteindelijke leiding van de heer I. B. Brauckmann, commissaris van poli tie in Haarlem. Hij is het middelpunt van het gehele netwerk en zal als „top-rege- iaar" te vinden zijn in een centrale ver- keerscommandopost, die gevestigd wordt in de Zandvoortse watertoren. Van die post uit zal hij met elke andere post in alle vier de gemeenten en met de vier gemeentelijke bureaux van politie via de mobilofoon in contact kunnen treden. Via het Zandvoortse politiebureau zal hij zich voorts kunnen verstaan met het Rijkspolitie-vliegtuig, dat de verkeers drukte van boven af zal observeren en re digeren. Bij dit alles geldt nog een waarschuwing voor circuitbezoekers: kom op tijd! Want hoe meer de drukte in de morgenuren ge spreid zal zijn, hoe beter het voor het pu bliek is. ik geld te leen. Met kleine bedragen kreeg ik de pachtsom bij elkaar. Mijn familie verklaarde me voor idioot. Maar ik zag voldoende in de zaak om toe te happen". Zij kreeg gelijk. Verleden jaar ontving zij enkele tienduizenden bezoekers voor haar bakken. Die konden volop genieten van dieren die ze anders nooit te zien zouden krijgen. Intussen deed Molly Joachimsthal haar best om op vele ma nieren de aandacht van de toeristen te trekken. Om te beginnen stelde zij vaste voederdagen in. Drie kwartier voor de achtarmige inktvis zijn voedsel krijgt, noteert zij dat op een aankondigingsboord bij de ingang: Ja: speciaal 3 kwartier en beslist geen uur van tevoren. Want als zij een uur schrijft, komen de mensen niet en bij drie kwartier wel, zo heeft de ervaring geleerd. Het is een fascinerende gebeurtenis een inktvis te zien eten. Langzaam wordt een krab in zijn bak neergelaten. Als een vuur pijl schiet de vis er op af. slaat zijn ar men om zijn prooi en zuigt hem leeg. Schaal en poten blijven op de zandbodem achter. Na een half uur, als de inktvis al zijn krabben heeft genuttigd en het publiek is vertrokken, verschijnt op het bord de me dedeling dat over drie kwartier de kreef ten zullen worden gevoerd. Ook dat trekt weer mensen. Intussen hebben wij vele plaatsen van de Bretonse kust afgezocht. Wij zijn in het kapersnest St. Malo geweest, en in Di- nard, de meest mondaine badplaats van deze streek, en in Granville, dat het Mo naco van het noorden wordt genoemd. Wij zij nu in Roscoff en straks rijden wij naar La Baule en Concerneau. Iedere plaats heeft zijn eigen specialiteit, weet mevrouw Joachimsthal. Hier tref je zeechrysanten, zeedahlia's, zee-anemonen en aardbei-ane monen en zonnerozen-holtedieren die om begrijpelijke redenen bloemennamen kre gen. Op een ander stuk strand zijn prach tige waaiervormen te vinden. Weer elders groeien schitterend gekleurde wieren. En dan zijn er de zeehazen, en zee-egels, de zeespinnen en de zeesterren en niet te ver geten de tientallen soorten visjes. Iedere vindplaats wordt nauwkeurig genoteerd en op papier uitgebakend. De terugreis is een ware snelheidsrace. Het water klotst in de bakken. De plas tic zakken slingeren. Drie op een accu aangesloten luchtpompjes zorgen voor zuurstof. Bij de vorige vangtocht ging meer dan de helft van de vangst verloren. Nu zijn we gelukkiger. Maar de enige inkt vis laat het afweten. Twintig uur lang zit de chauffeur achter het stuur. Slechts een hazeslaapje van een kwartier gunt hij zich. Molly scharrelt zorgzaam tussen de emmers en teilen en zakken, gedurig de luchtpompjes hante rend. 's Avonds rijdt de auto de Palace- straat in. Vlug-vlug gaat de vangst in qua rantaine-bakken. Het is gelukt! Tot sep tember is er een voldoende hoeveelheid oceaandieren om een gang naar het aqua rium interessant te maken. Eerst in die maand zal het tij ook weer gunstig zijn. De ondernemende Molly Joachimsthal droomt intussen van nog uitgebreidere vangtochten. „Er moet een nog snellere wagen komen. Dan rij ik een paar maal per jaar naar de Middellandse Zee. Daar zijn de kusten nog interessanter" zegt zij. Dick Dijs Een Bretonse visser op zoek naar steurkreeften, helpt mevrouw Joa chimsthal bereidwillig de 42 bakken in Scheveningen met interessant materiaal te vullen. Advertentie ELISABETHSTAD (Reuter) De Ka- tangaanse regering heeft bekendgemaakt dat alle politieke gevangenen zullen wor den vrijgelaten. Hoe groot het aantal nog in gevangenschap verkerende personen be draagt werd niet bekend gemaakt, doch men schat hun aantal op ongeveer zeven honderd. Het betreft over het algemeen politieke tegenstanders van de regering Tsjombe. Velen zouden begin mei reeds in vrijheid zijn gesteld Een Katangaanse regeringswoordvoerder heeft meegedeeld, dat Paul Katanga, ex- vice-premier van de „autonome staat Zuid- Kasai" met twee andere oud-ministers van Zuid-Kasai vorige week asiel in Katanga heeft gevraagd. Ex-vice-premier Katanga heeft enkele maanden lang in Zuid-Kasai gevangen gezeten en droeg volgens het blad „Echo du Katanga" nog de sporen van mishandeling tijdens zijn gevangen schap. hongerige mensen door de grenspatrouil- les heenkomen. 3. Dat de communisten er bewust naar streven de Britse regering in Hongkong in moeilijkheden te brengen en voor goed het idee uit te wissen dat het volk van China zou kunnen hebben dat de democra tische regeringen belangstelling koesteren voor hun welzijn. Dinsdag hebben tussen de vier- en zes duizend Chinezen getracht Hongkong bin nen te komen door de grensversperring te vernielen. De laatste vier nachten zijn meer dan tienduizend vluchtelingen over de grens van de Britse kroonkolonie Hongkong gekomen in een vergeefse poging om uit het door hongersnood geteisterde communistisch China te ontsnappen. Allen, op een klein aantal na, werden door de grenspolitie van Hongkong en Britse militairen gevat en naar het Chinese vasteland terug gestuurd. Dat lot trof ook de negen tienjarige Lee Ying, die in snikken uitbarstte toen zij hoorde dat haar tocht vergeefs was geweest. Sinds 11 mei heb en tot dusverre meer dan twintigduizend mensen vergeefs ge probeerd, communistisch China te ontvluchten en een toevluchtsoord te vinden in Hongkong. Volgens zegs lieden uit de grensstreek wachten nog meer dan duizend in de met struik gewas overdekte heuvels aan de Chi nese kant van de grens om onder dekking van de duisternis te proberen Hongkong binnen te komen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7