Eeuwfeest Rode Kruis wordt internationaal gevierd U| CentrA 11 Beerman hoogst teleurstellend m Hilton hotel bijna klaar h 1 Nieuwe smaaklEXTRA jijf Sa m Comité schrootfraude: Nota van minister Gerechtelijk vooronderzoek wettigt de conclusies onvoldoende m Spoorwegen hebben tariefsverhoging aangevraagd 11 [vervetal Iferf Ifan Vettew inkel 1 sterk... prachtig drogist hééft meer... wéét meer! VRIJDAG 18 MEI 1962 REEDS VANAF 50 PER WEEK. KENNEMERPLEIN 1 - TEL. 19373 i de Advertentie Tegen auto's en brommers. B. en W. van Schiermonnikoog hebben besloten dat de nieuwe aanlegdam, die op 25 mei in ge bruik genomen wordt, voor autoverkeer zal worden afgesloten, zodat het niet mo gelijk zal zijn auto's mee te nemen naar het eiland. Een miljoen leden en een opbrengst van de jaarlijkse inzameling van 2 miljoen: dat is waar het Nederlandse Rode Kruis voor het jubileumjaar 1967 naar streeft. Het bereiken van deze twee doelen be schouwt het Rode Kruis als de mooiste ge schenken voor het honderdjarig bestaan. De viering hiervan is nog niet aan de orde, wel die van het Internationale Rode Kruis, dat volgend jaar een eeuw oud is. Die viering is vastgesteld op begin sep tember 1963 en zal zich concentreren op een veertiendaagse conferentie in Genève en op de geboortedag van de oprichter van het Rode Kruis, Henry Dunant, op 8 mei. Het ledental van het Nederlandse Rode Kruis bedraagt thans 732.000. Ruim 27,5 percent van de Nederlandse gezinnen is nu lid van het Rode Kruis. Op grond van de buitengewoon hoge stijging van vo rig jaar met 32.000 verwacht men dat het ledental binnen vijf jaar tot een miljoen zal zijn toegenomen. De opbrengst van de jaarlijkse inzame ling blijkt vorig jaar ook te zijn toegeno men. Er kwam ruim 1.687.000 binnen, f 140.000 meer dan het jaar daarvoor. Dit zóu de veronderstelling wettigen dat de opbrengst van de inzameling van 1967 2 miljoen kan zijn. De vredestaken van het Rode Kruis, vooral op medisch-sociaal ge bied, nemen nog voortdurend toe. Er is hu ook de Jongeren-hulpdienst. Het blijkt, dat jongeren, die op school of in groeps verband aan het Jeugd-Rode Kruis heb ben meegewerkt, maar nu geen contacten met het Rode Kruis hebben, bereid zijn via" het Rode Kruis hun diensten aan de ge meenschap aan te bieden. Vrijwillige hulpdienst In ziekenhuizen en andere instellingen blijkt, dat er behoefte is aan mensen, die de taak van verpleegsters en verzorgsters enigszins kunnen verlichten, bij voorbeeld door het serveren van maaltijden, het be geleiden van lopende patiënten en het be zighouden van kinderen. De bedoeling is, dat deze vrijwilligers, die geen beloning zullen ontvangen, 48 uur per jaar hun diensten zullen aanbieden. Dit zou vooral in de weekeinden moeten gebeuren. Op initiatief van het Nederlandse Jeugd- Rode Kruis zal van 2 tot 8 juni in Sant poort een bijeenkomst worden gehouden voor hoofden van het Jeugd-Rode Kruis uit een groot aantal Europese landen. Hulp aan nieuwe staten staat onder meer op het programma. Op internationaal gebied heeft het Ne derlandse Rode Kruis ook enkele opmer kelijke dingen gedaan. De postverbinding via het Rode Kruis met Indonesië blijkt goed te functioneren. In Nieuw-Guinea wordt op het ogenblik de vorming van Rode-Kruis-colonnes voorbereid. Daartoe is het gedelegeerd lid van het centrale co mité van het Nieuw-Guinese Rode Kruis, mr. M. Rutten, naar Nieuw-Guinea ver trokken. Er zijn inmiddels al Papoea's op geleid en aangesteld. Ook het inrichten van noodhospitalen, waarvoor het mate riaal onderweg is, wordt ter hand geno men. Binnenkort gaat een voorraad blikvoe- ding ter waarde van 100.000 naar Alge rije. De voeding is bestemd voor repatrië rende Algerijnen uit Marokko. Advertentie Ter gelegenheid van het honderdjarig be staan van het Internationale Rode Kruis zullen in verschillende landen speciale postzegels worden uitgegeven. In Cannes zal een Rode-Kruisfilmfestival worden ge organiseerd, dat een beeld van het werk zal geven. De affiche, die in het jubileum jaar over de gehele wereld zal worden ver spreid, is van de Nederlandse ontwerper Rein Dirksen. In 1963 bestaat hel Internationale Rode Kruis honderd jaar. Ter gelegenheid hiervan zullen alle aangesloten landen hetzelfde affiche gebruiken. Vit 78 in zendingen uit 19 landen werd het ont werp van onze landgenoot Rein Dirk sen gekozen. Het toont de drie erkende „Rode Kruis-emblemen": Het Rode kruis, de rode halve maan en de rode leeuw met de zon van Perzië. Voorts toont het affiche enkele beelden van het Rode Kruis-werk. De wereldom vattende taak wordt gesymboliseerd door de aardbol en het eeuwfeest door lauwertakken met het opschrift 100 years (100 jaren). Bel ons even, en spoe dig kunt ook u zo'n fantastisch Hawk rij wiel bij u thuis vrij blijvend bewonde ren. Geheel compleet met lamp, dynamo, jasbeschermer en slot. In zwart 149.—, ook in metaalgrijs, blauw, bl.- wit, groen. Rood-wit 5.extra. tl Belgisch diefje. Op Ameland is een 16-jarige Belgische jongen gepakt, die daar in een jeugdherberg verbleef en in een r.-k. kerk 60.en uit een school 50 had gestolen. De jongen bekende dat hij dergelijke diefstallen in verscheidene plaatsen in Nederland had gepleegd. Het Comité Schrootfraude heeft de Eerste Kamer een antwoordnota op de jongste nota van de minister van Justitie inzake de zogenaamde schrootfraude aangeboden. Het zegt hierin, dat het de conclusies van de minister alsmede de daaraan ten grond slag liggende gedachte hoogst teleurstellend acht. De antwoordnota bestaat uit acht pagina's critische kanttekeningen bij de nota van de minister. Bij de conclusies van de nota van de minister tekent het Comité Schrootfraude onder andere aan: Wat de conclusie van de minister betreft, dat in de sectoren van het import- en dumpschroot geen onregelmatigheden zijn gebleken, merkt het Comité op, dat het in de nota ge relateerd gerechtelijk vooronderzoek zich heeft beperkt tot de vraag of er bij het scheepssloopschroot fraude is gebleken. Deze conclusie kan dus niet beteke- nen, dat het door de minister opge dragen onderzoek dat zou hebben uitge wezen. Alleen reeds om die reden is de conclusie van de minister, dat het door de Nederlandse justitie ingestelde onder zoek aantoont dat in Nederland geen strafbare schrootfraude is gepleegd, in haar algemeenheid onjuist. Over de vraag, of zij juist is voor de materie van het scheepssloopschroot, zegt het Co mité dat het bepaald onjuist is, dat als enige norm voor de vaststelling van de te leveren en te verevenen hoeveelheid schroot van een sloopschip zou gelden het bruto-, en sedert medio 1958 het netto getaxeerde kwantum. De geldende, door de Hoge Autoriteit vastgestelde norm was van het begin tot het eind het netto kwantum, uit de sloop ter aflevering gebracht. Gebleken is ech ter, dat het gebruikelijk was om in strijd met de geldende norm, van 1953 tot 1956 de vaststelling van het voor perequatie in aanmerking komende schroot te doen ge schieden door de daarbij direct belang h.ebbende sloper zelf, en van begin 1956 tot medio 1958 de bruto deskundige-taxatie in de plaats te stellen van de niet onbelang rijk mindere netto sloopopbrengst. Ten aanzien van de conclusie van de minister, dat uit het onderzoek is geble ken dat de taxatie-rapporten, ook waar zij te hoge quanta aangaven, te goeder trouw zijn opgemaakt, wijst het Comité erop, dat de nota releveert, dat twijfel aan de goe de trouw bij het opmaken der taxatie-rap- Advertentie «itHgSï 3» V 1 -•CÏï* -'H 5 A y -t Advertentie Uitsluitend vsrkiijgDau kil H.H. apothekers, drogisten, kappers sn de speciaalbranch» UW» Staatssecretaris Stijkel van Verkeer en Waterstaat heeft medegedeeld, dat de Ne derlandse Spoorwegen een tariefsver hoging voor personen- en goederenver voer hebben aangevraagd. In principe heeft de regering tegen ta riefsverhoging geen bezwaar, want het jaar 1962 laat zich voor de N. S. niet rooskleurig aanzien. De bewindsman verklaart dat de ont vangsten bij de N. S. hoewel in totaal stijgend achterblijven bij de stijging der kosten. Een aanpassing van de tarieven bij de reële kosten is een maatregel die bedrijfseconomisch en commercieel over weging verdient om het bedrijf weer op gezonde en tegenover de concurrerende vervoersbedrijven verantwoorde basis te plaatsen. Het tijdstip, waarop de tariefsverhoging zou moeten ingaan staat nog niet vast. Hierover moet ook nog overleg met de minister van Economische Zaken plaats hebben. De bouw van het reusachtige Hilton hotel aan de Apollolaan in Amster dam-Zuid nadert zijn voltooiing. In juli kunnen de eerste gasten er te recht. Het hotel telt 11 verdiepingen en krijgt een capaciteit van 500 bed den. Voor het houden van vergade ringen, congressen en banketten zijn speciale zalen gebouwd. Aan de ach terzijde van het hotel ligt een haven tje met aanlegsteiger. porten reeds was gerezen, toen de taxaties aanzienlijk hoger bleken te liggen dan de uitkomsten van Lloyd's Register of Ship ping aanwezen. Voorts dat de daarop ge volgde expertise in het vooronderzoek be vestigde dat het rendement van enige sche pen in de taxatierapporten niet onbelang rijk te hoog was berekend. Naar het oordeel van het Comité ligt hierin toch wel een aanwijzing in de rich ting van kwade trouw. Het doet volgens 't Comité dan ook wel vreemd aan, als men onmiddellijk volgend op de mededeling dat verscheidene taxaties te hoog waren, leest „dat van kwade trouw hetzij bij de sloper, dan wel bij de taxateur geen enkele aan wijzing is gevonden." Maar afgescheiden daarvan, zo vervolgt het Comité, de nota gaat niet verder dan de mededeling dat van kwade trouw niet is gebleken. Deze negatieve formulering wettigt geenszins de positieve conclusie van de minister, „dat de rapporten te goe der trouw zijn opgemaakt." Die positieve conclusie wordt, zo ver volgt het Comité, nog verwonderlijker, als men uit de nota kennis neemt van de ver klaring van een functionaris van het re gionaal bureau Nederland, dat een der re denen, waarom men met het bruto taxa tiegewicht voor het sloopschroot genoe gen nam, deze was dat men de „ruime mogelijkheden" van de eigen opgave van het gewicht voor de vaststelling van het bedrag der perequatie, niet abrupt wilde ontnemen door een exacte taxatie van het netto gewicht aan schroot te eisen. Het Comité stelt verder de vraag waar uit de minister zou willen afleiden dat al le contribuabelen op de hoogte zouden zijn geweest van het feit dat schroot in ver evening werd genomen boven het werke lijke rendement der gesloopte schepen, zo als de minister in de nota stelt. Het is volgens het Comité bepaald in strijd met de waarheid, dat, zoals de minister zegt, die stelling door het onderzoek zou zijn bewezen. Van dat bewijs ontbreekt elk spoor. Verbluffend Merkwaardig en verbluffend noemt het Comité de stelling Van de minister, dat, nu de zogenaamde „eidesstattliche Versi- cherungen" van geen belang waren voor de verevening en werden geaccepteerd ±n de wetenschap dat zij niet juist konden zijn," van strafvervolging tegen de sloper is afgezien. (Red. H.D. Sedert 1 augustus 1957 moest een „eidesstattliche Versicherung" worden overgelegd betreffende het netto- schrootrendement van het gesloopte schip) Het is naar het oordeel van het Comité volmaakt irrelevant dat de overeenkom sten tussen het gemeenschappelijk bureau en de scheepssloperijen een zuiver privaat rechtelijk karakter zouden hebben, zoals de minister zegt. Het onderzoek van de Nederlandse jus titie, zo gaat het Comité verder, heeft zich beperkt tot de vraag of een Dordts sloop bedrijf zich heeft schuldig gemaakt aan oplichting van, respectievelijk verduiste ring jegens de vereveningsorganen. Bui ten het onderzoek is gebleven de belang rijke vraag naar de strafrechtelijke aan sprakelijkheid van de bestuurders dier or ganen. De mening, dat de strafwaardige handelingen van die bestuurders in België in Nederland niet vervolgd zouden kunnen worden, ziet voorbij aan het feit dat dit niet geldt voor bestuurders die Nederlan ders zijn. Verkeerde conclusie Het Comité bestrijdt voorts uitvoerig de conclusie, dat de onregelmatigheden slechts zouden betekenen een herleiding van de schrootverevening tot een prakti sche toepassing. Het Comité vervolgt: „Doordat de mi nister, naar het oordeel van het Comité volkomen ten onrechte, uit het gerechte lijk onderzoek inzake de Dordtse sloperij de conclusie heeft getrokken dat het han delen in strijd met de vereveningsvoor- schriften uitsluitend een aangelegenheid zou zijn tussen scheepsslopers en vereve ningsinstituut, heeft hij een verder onder zoek bij andere en grotere sloperijen ach terwege gelaten. Gezien de omstandighe den is voor andere gevallen geen andere conclusie te verwachten, zegt de minister in zijn nota. Indien al het beperkende standpunt van de minister juist zou zijn ten aanzien van de bruto deskundigen-taxaties, zo zou dat toch niet kunnen gelden voor de vraag naar de goede trouw, waarbij van ge val tot geval een verschillend antwoord denkbaar is. Door het onjuiste negatieve standpunt van de minister is een straf rechtelijk onderzoek in volle omvang achterwege gebleven. Onbevredigend Zou men de nota van de minister als het laatste woord aanvaarden, dan zou den wij dit wel zeer onbevredigend resul taat verkrijgen: De Hoge Autoriteit be sluit in haar rapport van 8 april 1981 dat harerzijds niets verder gedaan kan worden inzake de schrootfraude, en dat iedere verdere actie aan de nationale Jus tifies moet worden overgelaten. De Ne derlandse Justitie komt tot de conclusie dat in Nederland geen strafbare feiten zijn gepleegd omdat de handelingen in strijd met het wettelijke vereveningsstelsel door de vereveningsorgaan werden goed gekeurd". Vast staat, zo besluit het Comité, dat ernstige onregelmatigheden hebben plaats gevonden. Vast staat dat deze tot een verhoging van de bijdrageverplichtingen van ondernemingen zullen leiden, die voor deze onregelmatigheden niet verantwoor delijk zijn. Maar diegenen die voor de onregelmatigheden wel verantwoordelijk zijn, zouden onttrokken blijven aan iedere verantwoording, hetzij voor de rechter, hetzij politiek. Advertentie

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11