Nieuw zwendelschandaal in de VS met politieke aspecten m Waardige getuigenis van ex-president Coty ha Fanta... 't smaakt fantastisch Generaal Kong Le in Praag Aankoop krant werd groteske fantast Billie Sol Estes noodlottig „Duitsers geen zeggen schap geven over kernwapens" Hij gaf ex-generaal Salan geen hand nuf VRIJDAG 18 MEI 1962 ló Katoenverbouwer U merkt niets - anderen merken niets! tampons I I Re gerings gr aan Hypotheken In de knel Kid-monair kostuums lichtgewicht 189,5G House of England Brit Watkinson: lightweight kostuums in drie kwaliteiten House of England lightweight kostuums in drie kwaliteiten House of England Salinger onverrichterzake terug naar Washington Woordbreuk Schooljongen Groen afs fommeiTfjk föver fa de fles vól vrolijke frisheid. Fanta is koel en klaar. Fanta ontlokt een levensblij HA! aan dorstige- lippen. Fanta, fantas tisch, voor iedereen! (Van onze correspondent) WASHINGTON. Het fantastische miljoenenimperium van de 37-jarige Billie Sol Estes uit Texas is in feite reeds ineengestort. Maar de schandalige kanten ervan komen slechts langzaam aan het licht. Binnenkort zal de permanente onderzoek commissie van de Amerikaanse Senaat zich met deze kwestie gaan bezighouden en dan zullen vooral de politieke aspecten van deze zwendelaffaire worden belicht. Sedert de zaak Goldfine-Sherman Adams (onder Eisenhower) heeft Amerika niet zulk een groot schandaal beleefd. Men kan het zich begrijpen, dat de republikeinse tegenstanders van Kennedy zich verkneukelen over het feit, dat ze nu een kans krijgen democraten van corruptie te betichten. In hoeverre zij daar werkelijk grond voor zullen hebben, moet nog bljjken. Voor alles is dit een commerciële zwen- del-affaire. Billie Sol Estes moet een bru tale fantast zijn geweest, die als katoen verbouwer, begrafenis-ondernemer en krantendirecteur op allerlei manieren geld wist los te krijgen voor zijn steeds kolossalere transacties. Het is bijna on begrijpelijk, dat hij deze windhandel zo lang heeft kunnen volhouden. Tenslotte is het hem noodlottig geworden, dat hij ook een krant heeft willen opzetten. Er was namelijk reeds een krant in EStes' woon plaats Pecos en omdat dat blad niet weg geconcurreerd wilde worden begon het onthullingen te <oen over Billie Sol Estes, de directeur van de nieuwe krant, vlak naast de deur Die onthullingen brachten de zwendel onherroepelijk aan het licht. Maar daar voor heeft Estes ook reeds herhaaldelijk moeten vrezen in de kraag te worden ge grepen. Om die vroegere gevaren af te wenden probeerde hij bescherming te vin den in de departementen te Washington, waar hij o.a. omdat hij veel had bijge dragen aan de democratische partij nogal wat politieke vrienden bezat. Zelfs voordat de zaak is uitgezocht kan men wel vast stellen dat Estes aan diverse vrij hoge ambtenaren geld of dure pakken heeft gegeven. Of hij daarvoor gunsten heeft verworven is nog niet gebleken. Met span ning wacht Amerika op meer onthullin gen. Tot nu toe krijgt men dit beeld van de zaak: een groteske zwendelaar heeft kans gezien vele goedgelovigen te duperen en om zich zo lang mogelijk te vrijwaren tegen een streng onderzoek heeft hij aan ambtenaren en politici geld of cadeau's toegestopt. Dat ambtenaren of politici wer kelijk betrokken waren in de manipulaties van Estes en er op grote schaal van mee profiteerden is tot nu toe niet gebleken. Maar iedere dag komen nieuwe feiten aan het licht. Twee mensen blijken op mysterieuze wijze om het leven gekomen te zijn en een secretaresse, die misschien te veel wist is tijdelijk in een krankzin nigengesticht gestopt, enz. enz. Estes is begonnen als een kleine katoen verbouwer. De katoenproduktie in Ame rika wordt beperkt gehouden en tot twee maal toe heeft Estes boeten gekregen, omdat hij veel meer had verbouwd dan hij mocht. Men verwijt thans aan het mi nisterie van landbouw dat Estes lid is 'Advertentie Miljoenen modernëwöuwen^^ Sport, fietsen, dansen, baden. Alles kunt u blijven doen. Heerlijk vrij en ongehinderd door gordel. Geen ver band of spelden. Onmerkbare Bescherming o.b. tampons, inwendig gedragen, voelt men niet - ziet men niet en merkt men niet. Gemakkelijke toepassing Bij o.b. tampons heeft men geen schuifkoker nodig. Men kan ze mee nemen in het kleinste tasje en na ge bruik altijd ongemerkt wegdoen. Onopvallend en absoluut safe o.b. tampons tekenen zich niet af onder nauwsluitende kleding of bad pak en u kunt zich veilig voelen onder alle omstandigheden. Medisch verantwoord Wetenschappelijkonderzoek in Ame rika en vele West Europese landen heeft aangetoond.dat deo.b.methode aan alle eisenvande moderne maand- hygiëne voldoet. de mdderne maand hygiëne Per pakje van 10 tampons .voldoende voor maandelijks gebruik) Normaal f 1.-. Speciaal f 1,25 m mb wm mm h mmm mm mmm mm mm mm I GRATIS Aan Drogerijan Mij., Mijdrecht I Gelieve mij in discrete blanco envelop te a zenden gratis en franco uw uitvoerig I I geïllustreerde brochure met proefpakje a o.b. tampons Naam Straat Woonplaats HD No. 5 geworden en gebleven van de nationale adviescommissie voor katoen, ook nadat men wist, dat hij zelf zich niet gehouden had aan de voorschriften. Estes stelde het lidmaatschap van die commissie op prijs, want op die manier, kwam hij gemakke lijk in contact met departementsleden, die hij meende te kunnen gebruiken. Met een enorme energie moet deze Bil lie Sol Estes zich geworpen hebben op alle mogelijkheden die hem geld konden opleveren. Hij heeft ingezien dat het op slaan van regeringsgraan uiterst lucratief kon zijn en heeft een kolossaal bedrijf opgezet van graansilo's. Misschien heeft hij gedacht: hoe meer overproduktie, hoe meer ik in mijn silo's krijg Hoe het zij hij is begonnen op grote schaal vloeibare kunstmest te verkopen in West-Texas. Hij wilde al zijn concurrenten ten onder bren gen en verkocht daarom die kunstmest ver beneden de marktprijs. Daardoor leed hij verlies, maar hij bedacht een fantas tische manier om toch aan contanten te komen. Hij bracht de boeren ertoe om met hy potheken rijdende tanks te kopen voor de kunstmest. Eigenlijk kocht Estes die tanks, maar de boeren waren wel zo vrien delijk om op krediet een hypotheek voor hem te nemen. Uit erkentelijkheid kregen die boeren dan tien percent van de waar de in het handje. Estes wist dan die hy potheken met korting weer over te doen aan grote financieringsfirma's. Zo kreeg hijzelf altijd nog een tachtig per cent van de hypotheekwaarde in contan ten. Duizelt het u? Het meest fantastische moet nog komen: de meeste van die tanks die met hypotheek gekocht heetten te zijn bestonden niet eens. De financieringsinsti tuten hebben weieens controleurs gezonden om na te gaan of die tanks er wel waren maar Estes verwisselde zo nodig de se rienummers van de tanks en zo konden die controleurs dezelfde tank wel zesmaal voor een andere aanzien. Het lijkt alle maal wel heel slim, maar heö is toch merkwaardig dat deze zwendel zo lang ge lukt is. Estes bracht hypotheken in om loop voor in totaal 33.500 tanks, die zich alle bevonden in een gebied, dat beslist niet meer tanks nodig had dan drie- of vierhonderd. Wat die doden betreft: ruim een jaar geleden is een man die werkte voor het ministerie van landbouw en die te maken had met controle op de katoenverbouw van Estes, dood bij zijn auto aangetroffen. De lijkschouwer kon, omdat men de man laat vond, niet al te veel concluderen en men nam aan dat de man een hartaanval had gehad. Zo juist heeft senator Williams, een re publikein uit Delaware bekendgemaakt, dat Mary Jones, een secretaresse van 't depar tement van landbouw, die misschien te veel wist twee weken lang in een krankzinni gengesticht is opgesloten. Het departement heeft verklaard, dat er geen vuil spel is gespeeld, maar het publiek is nog niet overtuigd. Te minder omdat een belang rijk man van het departement van arbeid ontslag heeft genomen omdat hij duizend dollar van Estes had geaccepteerd en om dat drie hoge ambtenaren van het minis terie van landbouw in moeilijkheden zijn geraakt: een heeft ontslag genomen. Een is de laan uitgestuurd en de derde lijkt lelijk in de knel te zitten. Ook sommige congresleden zouden getd van Estes hebben ontvangen. Maar zij Advertentie PSSsSSStón Franse import topkwaliteit mohair van de Jonge Angora-geit. In grijs ev. met ton-sur-ton streep LONDEN (AP) De Britse minister van defensie Watkinson heeft in het Lagerhuis verklaard dat Engeland er tegen is West- Duitsland zeggenschap te geven over kern wapens. In antwoord op vragen zei Watkinson dat de Britse regering vastbesloten is de ze politiek te volgen binnen de diverse NAVO-raden. Engeland zal geen medewer king verlenen aan enigerlei voorstel om de bondsrepubliek rechtstreeks of indirect zeggenschap te geven over kernwapens. kunnen die schenkingen beschouwd heb ben als bijdragen voor verkiezingscampag nes. Voor dat doel geeft men heel vaak bijdragen aan congresleden, doch meestal verwacht de schenker ook gunsten in ruil. In Estes' boekhouding js een post ge vonden van 235.000 dollar voor het pro ject „Washington". Men weet nog niet, wat hij met dat geld gedaan heeft. Verder is men er achter gekomen, dat Estes in januari van dit jaar 140.000 dollar in con tanten meenam, toen hij naar Washing ton ging voor een paar weken. Wat heeft hij met dat geld gedaan? Een andere vraag isheeft JSstes een bankrekening in Zwitserland en is hij erin geslaagd grote bedragen in het buitenland in veiligheid te brengen? Het gerecht heeft Estes aan geklaagd, maar tot er een proces begint is hij tegen een garantiesom van 100.000 dollar op vrije voeten. Maar wat bete kent honderdduizend dollar voor een man, wiens transacties dertig miljoen beliepen? Advertentie wol met Trevlra 149,50 wol met mohair v.a. 179,50 wol met zijde v.a. 229,50 Eventueel half gevoerd Amsterdam, Regullersbreestr. 21-23 tegenover Tuschlnskl Advertentie wol met Trevlra 149,50 wol met mohair v.a. 179,50 wol met zijde v.a. 229,50 Eventueel half gevoerd Amsterdam, Regullersbreestr. 21-23 tegenover Tuschlnskl MOSKOU (AP) De perschef van het Witte Huis, Pierre Salinger, heeft zijn reis door de Sovjet-Unie waarbij hij van gedachten wisselde met premier Kroesjt- sjev over belangrijke kwesties afgesloten. Hij heeft echter geen verbetering kunnen bewerkstelligen in de beperkingen op de nieuwsuitwisseling. „Wij waren het op be minnelijke wijze oneens," antwoordde Sa linger toen hem er naar gevraagd werd. Een doel van de reis van Salinger was te trachten schikkingen te treffen voor een uitwisseling van televisie-interviews tussen Kennedy en Kroesjtsjev. „De Russen heb ben niet nee gezegd," aldus Salinger, „maar ik denk dat er de eerste tijd niets van zal komen". „Ik ben er voorstander van dat zo veel mogelijk Russische cor respondenten naar de Ver. Staten ko men en evenveel Amerikaanse correspon denten naar de Sovjet-Unie. Hoe meer er van beide zijden komen des te beter voor het begrip tussen beide landen". Basis. Het socialistische vakverbond in Frankrijk heeft voor vandaag een sta king van 24 uur afgekondigd voor het personeel van de geallieerde bases, on geveer 30.000 man. Men eist onder meer een loonsverhoging van 60 frank per maand. (Van onze correspondent) Op de derde dag van het proces van ex- generaal Salan is gisteren het défilé van getuigen, onder wie men ook de voormalige president der republiek, René Coty, voor het hekje zag verschijnen, ingezet. Er staat nog een 40-tal namen op de getuigenlijst van de verdediging, zodat het proces de volgende week zeker nog zal voortduren. Salan zelf hield zich, op een enkele keer na, aan zijn gedragslijn van zwijgend en lijdend voorwerp. Van zijn vier advocaten is het vooral mr. Tixier-Vignancour, die met onmiskenbaar talent elke keer weer de regie in handen weet te nemen, aan wie de ex-generaal een grote steun heeft. Tixier-Vignancour, die zijn fascistische overtuiging nooit onder stoelen of banken heeft gestoken, is het ook gisteren weer een paar maal gelukt als vos de democra tische passie te preken, door met knap gespeelde verontwaardiging de vinger te leggen op elke steek, die de president of de procureur-generaal zouden hebben laten vallen, omdat zij volgens zijn zeggen ken nelijk niet geheel tegen hem schenen te zijn opgewassen. Tixier poogt, en evenmin steeds zonder succes, de rollen zelfs om te draaien en hij gedraagt zich dan meer als aanklager of aanvaller dan als verdediger van een man, die niettemin de verantwoordelijk heid voor duizenden moordaanslagen op zich heeft genomen. Hij laat geen gelegen heid voorbijgaan, om de leden van het tri bunaal in verlegenheid te brengen en over hun hoofden Salans grootste rivaal, gene raal De Gaulle, in staat van beschuldiging te stellen. En met hulp van zijn getuigen, onder wie vele figuren van groot gewicht, bereikt hij. dat moet men wel erkennen, dat doel ook wel eens. Verscheidene hoge officieren en gene raals zijn gisteren met hun vele sterren voor het hekje verschenen, om soms een aan grijpend relaas te doen van de gewetens conflicten waarvoor zij zich zagen en ook nog wel zien gesteld, doordat zij indertijd aan de woorden en beloften van generaal De Gaulle hadden geloofd. De Gaulle* die hen in persoonlijke gesprekken tijdens werkvergaderingen bezworen had dat Frankrijk Algerije nooit verlaten zou, waarop zij dan weer even heilige geloften aan de Fransgezinde Algerijnen hadden gedaan, dat deze laatsten eeuwig op hun steun en op de aanwezigheid van het le ger zouden kunnen rekenen. Een woord breuk, waartoe die officieren zo dus je gens die bevolking, die hen het vertrou wen had geschonken, door de president der republiek genoodzaakt werden, had, al dus deze getuigen, een reactie teweeg ge bracht, waaruit alle verdere narigheden te verklaren zijn. Narigheden, waartoe ook de bestiale moordpartijen op moslems op straat en in ziekenhuizen behoorden, doch waarover zelfs de getuigen, die speciaal uit Oran of Algiers waren overgekomen zich slechts noodgedwongen en in discre te bewoordingen uitlieten. Zo was er gisteren een chirurg uit Oran, die met afgrijzen vertelde van de ver minkte slachtoffers van de terreurdaden van het F.L.N, of van die der ordetroe pen, die hij in zijn praktijk had moeten opereren. Ook vertelde hij dat hij door toe doen van de O.A.S. echter maar weinig of geen mensen op zijn operatietafel kreeg. Ex-president René Coty was door de ver dediging als getuige opgeroepen wegens een telegram dat hij begin mei 1958 van Salan, toen nog opperbevelhebber in Alge rije, ontvangen had. Voetje voor voetje en ondersteund door een griffier kwam het voormalige staatshoofd de rechtszaal bin nen, waar achter het getuigenhekje een speciale fauteuil voor hem was neergezet. Zijn stem klonk krachtig, toen hij zijn naam, beroep (lid van de Constitutionele Raad) en zijn leeftijd (tachtig jaar) op gaf. Het telegram kon hij zich nog wel her inneren en hij meende het te hebben door gegeven aan twee minister-presidenten, Gaillard en Pflimlin, die toen echter geen van beiden constitutioneel in functie wa ren, want er heerste juist een regerings crisis in Parijs. Of hij verrast was ge weest door de inhoud van het telegram, wilde Tixier-Vignancour nog weten? Och, antwoordde de ex-president, ik wist dat er in legerkringen ongerustheid heerste over de politieke situatie in Parijs. De verdediging las de oude hêer Coty ook nog fragmenten voor uit een zijner redevoeringen, waarin de president ver klaard had, dat Algerije geen Elzas-Lot- haringen mocht worden en dat de Fransen zich moesten hoeden voor het F.L.N., dat in Frankrijk verdeeldheid wilde zaaien. Ja, zo luidde het commentaar van de heer Coty, dat zal ik dan wel zo hebben gezegd, maar in vijf jaren is er veel wa ter door de Seine gestroomd en ook in de politiek is het een en ander veranderd. Ik bemoei me echter aldus René Coty, al lang niet meer met de politiek. De verklaring van ex-prqsident Coty, die zich sinds 1958 niet meer in het openbaar vertoond heeft, liet in zijn waardigheid en zijn hoffelijkheid niet na indruk te maken op het tribunaal, het publiek, de verdediging en, zeker niet in de laatste plaats, ook op ex-generaal Salan. Hebt u aan dit getuigenis nog iets toe te voeJgen?, zo vroeg hem de president tenslotte. Salan, die zijn ogen strak op monsieur Coty ge vestigd had gehouden, schudde van neen, maar stamelde, als een schooljongen die in de hoek was gezet met iets van ver legenheid en bijna onhoorbaar, toch ook nog: „Ik heb niets meer te zeggen, me neer de president". In tegenstelling met de meeste andere getuigen, verliet ex-president Coty de recht zaal zonder Salan nadrukkelijk de hand te drukken. Advertentie 2665 I NEDERLAND GEBOTTELD MET J0ESTEMUIN6 VAN DE RECHTHEBBENDE Of DE 8EQEP0NEERDE HANDELSMERKEN „FANTA" IJl „COCA-COLA". De Laotische generaal Kona Le, wiens parachutisten in augustus 1960 de hoofdstad van Laos, Vientiane ver overden, is opgedoken in Praag. Hij staat aan het hoofd van een militaire delegatie, die de staalfabrieken te Klad.no in de omgeving van de Tsje- choslowaakse hoofdstad heeft bezocht. Kong Le liet zich met enkele arbeid sters fotograferen. Nadat regerings troepen hem indertijd uit Vientiane hadden verdreven, sloot hij zich aan bij de communistisch-gezinde Pathet Lao strijdkrachten onder leiding van prins Souphanouvong.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 13