Wetsontwerp inzake overheidssteun aan K.L.M. op komst Thailand vraagt ZO AVO symbolische militaire hulp Ook parachutistenlanding op zuidkust van N.-Guinea HET WEER voor beter wonen 't binnenhuis Ontslag en bezuiniging gaat voort Ook Engeland bereid troepen te zenden Dagbladtypografen kunnen 42%-urqre werkweek krijgen Vierde infiltratie in drie weken Onthulling van Hildebrandmonument Invoerrecht op aardappelen tijdelijk lager Hevige knallen boven Haarlem en omgeving Bromfietsvergunning voor jongeren en ouderen I (S,AM) W VJ 47e JAARGANG NUMMER 164 VRIJDAG 18 MEI 1962 THAILAND fSIAIM) In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Beeldverhalen 2, 15 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 13 Kunst 4 Uitgaan in Haarlem4 Horen en Zien4 Kennemer Kruimels5 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving ....5, 7, 9 In de Vishal en op zee6, 9 Topsy 8 Feuilleton 15 Economisch nieuws 17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Luidsprekers8 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's èee MORRIS 'êeforeijouêutj! SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Koningin Elizabeth ziek Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. T «-] m g mxj* <L Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. II f Tl 1 T 1 CJk ff 1 T ff I Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X XXX \JL X Vi X V KJL X X X li franco per post f 8,15. Losse nummers 12 et Telef. redactie 5389, na kantooruren 508a - ,icnjnl„c dvupduthp vm nuruviNf Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT DBXEHWIS, BE HEWIJS, EN OMGE I Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie; P. W. Peereboom en Kir. H. O. van d< lij Het woord is aan Rijksluchtvaartschool weert leerlingen Stabilisatie Op bepaalde voorwaarden Mariniers in Thailand Wisselvallig i Koningin inspecteert PLASTIC KOELBOX Van Breukelen T'yw™ i&iWii 'CHINA «iengra i Vj^ «-> Jienghma^i&^^fc V Nonghail Bishulok :-lt H AI LAN D v'V Bangkok<rr^.-:.' :KAM BOD JA Songkla iMALAKKA" Nadert. iTHAILANDl Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 2235R6 LONDEN Koningin Elizabeth van En geland is licht ongesteld en moet haar kamer houden in Buckingham Palace. Na dat zij gisteren de garde-troepen had ge- inspecteerd klaagde zij over pijn in de keel en zij had een geringe tempera- tuursverhoging. Haar bezoek aan York shire, dat zij vandaag zou afleggen, kon niet doorgaan. Anonymu s: Een man sust zijn geweten vaak met een borrel; een vrouw gaat in zo'n ge val trouwen. Van maart 1961 tot februari 1962 heeft de K.L.M. in binnen- en buitenland 1.095 man personeel ontslagen. Een ver mindering van het aantal vliegers met ongeveer 100 man is noodzakelijk. Bin nenkort zal waarschijnlijk voor een aan tal hunner een gedwongen ontslag vol gen. Tot dusver is onder het vliegend personeel nog geen ontslag gevallen, doordat een gedeelte van dit personeel met gedeeltelijk salarisbehoud op non activiteit is gesteld. De regering zal binnenkort bij de Ka mer het wetsontwerp indienen, dat be oogt de K.L.M. te steunen in haar moei lijke financiële toestand. Een tariefsverla ging als voorwaarde voor deze steun zal niet worden gesteld, zodat de overheids steun de K.L.M. niet in een gunstiger con currentiepositie ten opzichte van de scheepvaartmaatschappijen zal brengen. Dit alles deelt de minister van Verkeer en Waterstaat mee in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. De regering deelt de opvattingen van de K.L.M.-directie over het beleid dat in de huidige omstandigheden moet worden ge- 'Advertentie naar jnlianapark 58-60 -62 - tel. 54530 permanente meubelexpositie 1e en 2e etage vrij te bezichtigen voerd, te weten het afstemmen van de organisatie, zowel naar personeel als naar materieel, op een min of meer gestabili seerde produktie. De maatregelen die ter verwezenlijking van dit doel worden geno men, waaronder interne bezuinigingen, kunnen naar het oordeel van minister Korthals als ingrijpend worden bestem peld. De minister deelt mee, dat de bespre kingen tussen de verkeersministers van de zg. Air Union-landen over nauwere sa menwerking tussen de Europese lucht vaartmaatschappijen, nog geen resultaat hebben opgeleverd. De minister deelt de mening van een aantal Kamerleden, dat zulk een samenwerking niet tot elke prijs dient te worden geaccepteerd. In verband met het huidige surplus aan verkeersvliegers bij de K.L.M., zal de Rijksluchtvaartschool voor de cursus 1962- 63 geen nieuwe leerlingen aannemen. Voor de daarop volgende jaren weer wel. Met de inkrimping van het werk van de school gaat ontslag van personeel ge paard, terwijl de voorgenomen aanschaf van nieuw materieel voorlopig achterwege zal blijven. De thans voor het brevet-ver keersvlieger in opleiding zijnde leerlingen staat ook een plaats als vlieger bij de strijdkrachten open. LONDEN (Reuter) Thailand heeft de leden van de Zuidoost-Aziatische Ver dragsorganisatie (ZOAVO) officieel ver zocht symbolische troepeneenheden te zen den. In diplomatieke kringen te Londen acht men het vrijwel zeker dat Engeland aan het Thailandse verzoek zal voldoen door vliegtuigen of schepen te zenden. Premier Macmillan heeft in het Lager huis meegedeeld, dat Engeland bereid is een contingent militairen naar Thailand te zenden als dat land erom vraagt. De hulp zou waarschijnlijk bestaan uit een heden gevechtsvliegtuigen. Macmillan zei voorts, dat de Britse re gering blijft bemiddelen in Laos, opdat daar een coalitieregering gevormd wordt. Desgevraagd verklaarde de Britse premier, dat de troepen alleen ingezet zullen wor den voor de verdediging van Thailand, als dit land aangevallen mocht worden. Het Britse ministerie van luchtvaart maakte later bekend, dat er een squadron Hun- ter-straaljagers klaar staat op de basis Tengah in Malakka om zo nodig direct naar Thailand te vliegen. De 1800 Amerikaanse mariniers die bij Bangkok door enkele schepen van de Amerikaanse zevende vloot aan land wa ren gebracht, zijn gisteren van de Thai landse hoofdstad door Amerikaanse Hercu les-transportvliegtuigen tot op tachtig ki lometer afstand van de Thailandse noord grens met Laos overgebracht. De mari niers zetten een tentenkamp op bij het plaatsje Nong Han, op een hoogvlakte op tachtig km afstand van de rivier de Mekong, die de grens met Laos vormt en ter hoogte van de Laotiaanse hoofd stad Vientiane. „De Verenigde Staten hebben een be roep op hun bondgenoten gedaan om mee te doen aan het gewapenderhand ingrij pen in Laos, omdat zij niet als de enige aanvaller gebrandmerkt willen worden", aldus de mening van radio-Moskou over de jongste ontwikkelingen in Zuidoost-Azië Radio-Moskou zei ook: „Laos wordt reeds geruime tijd bedreigd door een recht streeks gewapenderhand Amerikaans in grijpen. Als dit ook werkelijk geschiedt, zal het moeilijk zijn naar de mogelijke gevolgen hiervan te gissen" BIRMA Nederland oc gelijke schaal Bij overleg met het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven hebben Rijksbe middelaars zich bereid verklaard de dag- bladtypografen die zaterdag na 1 uur wer ken, een 42Va-urige werkweek toe te staan. Voor het gehele zaterdagwerk zal een toe slag van 50 percent gelden; na 3 uur 's middags een toeslag' van 100 percent. De uurlonen van de typografen mogen worden verhoogd met 7 cent. In onderling overleg zullen werkgevers en werknemers er zich nu over moeten beraden of bovengenoemde punten deel kunnen uitmaken van een herziening van de eerder door het College van Rijksbe middelaars afgewezen nieuwe C.A.O, K AIM AN A (Ass Press) Gisteravond hebben Papoea's aan de militaire auto riteiten meegedeeld, dat een nieuwe lan ding van Indonesische parachutisten plaats gehad heeft ongeveer 32 kilometer ten oosten van de kleine kuststad Kaimana. Uit verhoren van zeven geredde Indo nesische militairen uit de gisteren neer geschoten Indonesische Dakota is geble ken, dat dit toestel behoorde tot een groep van twee Dakota's, die begeleid Advertentie werden door een Mitchellvliegtuig en die ongeveer 25 kilometer ten noordoosten van Kaimana elk Vijftien parachutisten had den uitgeworpen. Het neergeschoten toe stel was op de terugweg naar Indonesië toen het neergehaald werd. Uit bevol kingsmeldingen is bovendien gebleken dat reeds eerder ver ten noorden van Kai mana een landing van parachutisten heeft plaats gehad waarbij dertig man boven dicht oerwoud zijn neergelaten. In Kaimana, een stadje met 1200 in woners, bevindt zich het hoofdkwartier van een contingent van het Nederlandse leger en de vloot. Het wgrd donderdag avond gealarmeerd voor een nieuwe Indo nesische landing. Bij een landing die dins dag 15 mei plaats had, waren 40 Indo nesische parachutisten neergelaten, die na een kort vuurgevecht met Nederlandse mariniers zich in de wildernfs terugtrok ken met achterlating van een aantal wa pens, kleren, geneesmiddelen en docu menten. Volgens de tot dusver door het gouver- nements-voorlichtingsbureau in Hollandia uitgegeven communiqué's zijn er tot dus ver binnen een periode van drie weken vier Indonesische parachutistenlandingen op Nieuw-Guinea geweest, waarbij naar schatting totaal 150 man waren betrokken. Deze bevinden zich op zeer verschillen de plaatsen in een onherbergzaam en zwaar bebost gebied. Radio-Djakarta heeft meegedeeld dat de Indonesische Dakota, die door de Neder landers is neergeschoten, een routine- vlucht maakte. Generaal-majoor Jani heeft verklaard dat de Nederlanders hier bij de territoriale rechten van Indonesië hebben genegeerd. Het beeld is altijd hetzelfde: zwaar- bepakte mannen in veldtenue in een aflopende rij op een loopplank. Tijd en plaats verschillen. Nu is het Thai land, dat Amerikaanse hulp heeft in geroepen om zich te beveiligen tegen mogelijke communistische agressie vanuit het verscheurde Laos. Het Amerikaanse troepenschip Navarro bracht 1400 mariniers naar Bangkok. Vierhonderd man kwamen langs een andere weg. (Telefoto) IS Anegang- Haarlem-tel. 10401 Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaarbewolkt met enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidoost, later ruimend naar zuidwest of west. Over het algemeen weinig veran dering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Koningin Elizabeth heeft gisteren het garderegiment waarvan zij bevel voerend kolonel ts, geïnspecteerd voor het Buckingham Palace in Londen. Tijdens de inspectie wisselde zij enkele woorden met generaal-majoor Sir Allan Adair, kolonel van de „Queen's Company, Grenadier Guards". De vorstin heeft bij deze gelegenheid een keelontsteking opgelopen. De Raad van Ministers van de EEG heeft besloten om tot en met 31 mei het buiten tarief voor invoer van aardappelen te stel len op acht percent. Dit besluit heeft tot gevolg dat voor de periode van 21 tot en met 25 mei het invoerrecht op aardappe len uit derde landen acht percent zal be dragen en dat op aardappelen uit EEG- landen 1,4 percent. Voor de periode van 26 tot en met 31 mei zijn deze percentages respectievelijk acht en 1,2. Na 31 mei en wel tot en met 30 puni zul len de normale rechten gelden. Deze zijn dan respectievelijk uit derde landen 13,3 percent en uit EEG-landen 6,5 percent. Na 30 juni zal de situatie gelden zoals die voor oude aardappelen geldt. De in voerrechten zullen dan bedragen: voor aardappelen uit derde landen 12,4 percent en voor aardappelen uit EEG-landen 6,5 percent. overleg geen verandering in de plannen had kunnen brengen. De plannen zijn in het kort morgen komen wij er uitvoeriger op terug als volgt. Op 1 juni zullen de genodigden en belangstellenden om 8.15 uur 's avonds bijeen zijn voor de onthulling van het mo nument. De Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap zal dan het door Philip Loots op tekst „Mijn Hof' van Beets ge componeerde lied ten gehore brengen, waarna de voorzitter van het Hildebrand- comité, mr. Hoog, een welkomsttoespraak zal houden. Mej. G. M. Beets uit Amster dam, dochter van de enige nog levende kleinzoon van Nicolaas Beets, zal dan het Hildebrandbeeld van het monument ont hullen, waarbij de fontein in de bak zal gaan spuiten. Daarna zullen door ver tegenwoordigers van diverse instanties bloemen en kransen aan de voet van het Hildebrandbeeld worden gelegd. Vervol gens zal mr. J. H. J. Hoog uitweiden over de geschiedenis van het monument, dat hij vervolgens in eigendom overdraagt aan de gemeente Haarlem, vertegenwoordigd door burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, die dan een dankwoord zal spreken. Vervol gens zal de schepper van het monument, de 80-jarige prof. J. Bronner, in een toespraak het monument opdragen aan de Haarlemse jeugd. „Zang en Vriendschap" zingt „De Conducteur", tekst van Nicolaas Beets, muziek van Jos de Klerk, waarna de ge meente Haarlem de ongeveer 450 genodig den in de tent een receptie aanbiedt. Vóór en na de plechtigheid zal de Politiekapel in de muziekkiosk bij Dreefzicht opgewek te muziek ten gehore brengen. Bij het in vallen der duisternis zal het Hildebrand monument verlicht worden. Doorbreken van geluidsbarrière Donderdagavond omstreeks half twaalf zijn de bewoners van Haarlem en omge ving opgeschrikt door twee hevige knallen. Tegelijkertijd was het geluid van overvlie gende straaljagers hoorbaar. Tengevolge van de klappen brak in Bloemendaal een ruit. De politie in Haarlem deelde mee dat er geen meldingen van ontploffingen zijn binnengekomen. De Luchtmachtvoorlichtingsdienst in Den Haag verklaarde dat zich op het tijdstip van de knallen geen Nederlandse militai re vliegtuigen in de lucht bevonden. De dienst kon geen verdere inlichtingen ver strekken. De meest voor de hand liggende con clusie is dat de knallen werden veroorzaakt door een niet-Nederlandse straaljager die de geluidsbarrière doorbrak, maar zeker heid hierover hebben we niet kunnen krij gen. Advertentie Houdt uw ijs 5 lange uren m prima staat. Leuk model, heel handig om te bezitten. U heeft er de hele zomer plezier van. Gevuld met 'h liter verrukkelijk roomijs, slechts 2.25 NATUURLIJK BIJ le klas Banketbakkerij LAGERSSTRAAT 13 - TELEFOON 5362 Een spoedoverleg tussen de gemeente Haarlem en het College van Gedeputeer den van Noord-Holland naar aanleiding van ons commentaar op het plan om de ge nodigden van het Hildebrandcomité en de gemeente Haarlem in een tent te ont vangen bij de plechtigheid van de onthul ling van het Hildebrandmonument heeft geen positief resultaat opgeleverd. Het Provinciehuis blijft op d/e avond van 1 juni gesloten en de genodigden zullen in een tent op het Vlooienveld vóór het Paviljoen ontvangen worden. Tijdens een persconfe rentie, hedenmorgen gehouden door het Hildebrandcomité in het stadhuis van Haarlem, deelde voorzitter mr. J. H. J. Hoog mede hoe de plechtigheid zal ver lopen. Tijdens zijn toespraak kwam het definitieve bericht binnen dat het spoed- De minister van Verkeer en Waterstaat zal de invoering van een bromfietsvergun ning bevorderen. Deze vergunning zal ver plicht worden voor 16- en 17- jarigen en voor 60-jarigen en ouderen. De vergunning wordt verleend zonder voorafgaand exa men. Voor de groep van 60 jaar en ouder zal een medische verklaring vereist zijn waaruit de lichamelijke en geestelijke ge schiktheid tot het besturen van bromfiet sen blijkt. Houders van geldige rijbewij zen hebben geen bromfietsvergunning no dig. Bij intrekking van de vergunning op grond van een rechterlijke uitspraak wordt een nieuwe vergunning pas na een theoretisch examen verleend.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1