De prijsstop voor aardappelen SUPER 14 ct en Onduldbare waandenkbeelden beheersen de koude oorlog AGENDA Supralux Dr. Trimbos laakt strafrecht inzake sexuele criminaliteit koek Polle, Pelli en Pingo GEERVLIET v. DUIVENB0DEN Exportbeperking leidde niet tot prijsdaling KWALITATIEF AAN DE SPITS SENORITAS Hoogleraren Röling en Vlekke: Haagse Middenstandsbank failliet verklaard Asiels broedplaatsen van sexuele afwijkingen Pimpol, het ondeugende kaboutertje Weer regen VRIJDAG 18 MEI 1962 Commandant Leger des Heils onderscheiden 1/ 'n lekker sigaartje Andere denkwijze r^NHOORTOESTELLEN HOORBRILLEN //OORHANGERS diverse merken Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Wegvervoer in Benelux spoedig geheel vrij Averechts effect Betere beoordeling KLASSIEKE STIJLMEUBELEN of MODERNE VORMGEVING MEUBELSHOW 3 E EE 2Ls 54. „Toch is het hier een wonderlijke boel", fluistert Polle tegen Pelli, „want HIER hebben we toch de „Mary" vastgemeerd, en als jij haar ziet zie ik haar!" „Afstappen, goede vriend!", roept het beddepaard, en hup! daar gaat Zeerob de lucht in. „Goeie reis, en de rest! Wij gaan weer circus spelen!" De vriendjes nemen hartelijk afscheid. „Dank jullie nog wel voor het wegbrengen", zegt Polle, „en nu moeten we eerst van al eens gaan zien, waar ons schip wel gebleven is!" z De prijsstop voor consumptieaardappe len is gisteren in de Staatscourant afge kondigd. De ministers van Economische Zaken en van Landbouw en Visserij heb ben bij de desbetreffende beschikking een toelichting gegeven. Daarin wordt er op gewezen, dat de aardappelprijzen dit jaar in de loop van maart begonnen op te lopen en in het be gin van april een meer dan normaal ni veau bereikten. Deze stijging was voorna melijk toe te schrijven aan een geringe opbrengst van de oogst 1961 en de ver wachting. dat ten gevolge van het aanhou dend slechte weer de oogst 1962 later dan normaal zal plaatsvinden. Deze situatie beperkt zich niet alleen tot Nederland, maar is algemeen te noemen voor geheel West-Europa. Hierdoor nam ook de Neder landse export abnormale vormen aan, het geen een extrastimulans betekende voor het stijgende verloop van de prijzen. Ten einde een voldoende voorziening van de binnenlandse behoefte te waarborgen, on derwierp de minister van Landbouw en Visserij met ingang van 16 april de export van consumptie-aardappelen aan beper kingen. Geen uitwerking Van deze exportbeperkende maatregel werd verwacht, dat daarmede een belang rijke oorzaak van de sterke stijging der prijzen voor consumenten was weggeno men en dat aangenomen mocht worden, dat deze tot 38 a 40 cent gestegen prijzen geleidelijk tot een redelijker peil zouden dalen. Deze verwachting kwam niet uit. Gedu rende enige weken handhaafden de prijzen zich op hetzelfde hoge niveau en na een begin van een verdere prijsstijging op 7 mei voltrok zich op de Rotterdamse aard- appelbeurs op 14 mei een scherpe stijging van de prijzen. De prijzen voor de consu menten bleken een zelfde stijging te on dergaan en liepen in de grote steden op tot 43 a 45 cent en meer per kg. De ministers meenden, dat onder deze omstandigheden het algemeen sociaal- economisch belang het terstond nemen van een prijsmaatregel voor consumptie aardappelen van de oogst 1961 vereiste. De prijzen van geïmporteerde en binnenland se aardappelen van de oogst 1962 vallen niet onder bedoelde prijsmaatregel". Voldoening In verband met de afkondiging van een prijsstop voor aardappelen, hebben giste ren op uitnodiging van de overheid verte genwoordigers van het Consumenten Con tact Orgaan en de Nederlandse Huishoud- raad een bespreking gevoerd met de mi nisters van Economische Zaken en van Landbouw en Visserij. Daarbij hebben deze beide organisaties hun voldoening uitge sproken over de tot dusverre getroffen maatregelen, zo deelt het Consumenten Contact Orgaan mee. De gezamenlijke consumentenorganisa ties dringen er nu bij de consument op aan, voor de aardappelen in ieder geval niet meer te betalen dan de prijs die men op 16 mei bij de leverancier heeft be steed. Zij wijzen op de mogelijkheid, zo lang de prijzen op het huidige niveau lig gen, tijdelijk aardappelen in het menu ge heel of gedeeltelijk te vervangen door andere voedingsmiddelen. De organisaties zullen gezamenlijk op korte termijn trach ten te bevorderen, dat over deze uitwijk mogelijkheden een zo uitgebreid mogelijke voorlichting wordt gegeven. De bedoeling van een en ander, zo deelt het C.C.O. verder mee, is om de toch on getwijfeld thans nog aanwezige voorraden sneller te doen doorstromen naar de con sument dan wellicht anders het geval zou zijn. Dit zou gepaard kunnen gaan met een dalende prijsbeweging. Het Consumenten Contact Orgaan en de Nederlandse Huishoudraad hebben er reeds bij de overheid op aangedrongen om verdergaande maatregelen te nemen, voor het geval dit niet tot de gewenste prijs daling zal leiden. Zij hebben met name gewezen op het afkondigen van een maxi mumprijs op een aanmerkelijk lager peil dan het huidige. Begrip bij Produktschap Het bestuur van het Produktschap voor Aardappelen heeft gisteren vergaderd over de aardappelvoorziening en in het bijzon der over de door de ministers van Eco nomische Zaken en van Landbouw en Vis serij in hun bekendmaking bedoelde prijs maatregelen. Gezien de bijzondere verant woordelijkheid van de regering heeft het bestuur in meerderheid begrip voor de afgekondigde prijsstop, zo deelt het Pro duktschap mee, maar het is tevens van mening dat verdergaande prijsmaatrege len zo mogelijk niet toegepast dienen te worden, omdat dan een zo regelmatig mogelijke voorziening in het gedrang kan komen. Verder meent het bestuur dat het ter vergroting van de invoer gewenst is de invoerrechten op consumptieaardappelen voorlopig geheel op te schorten. Ook is het Produktschap van oordeel, dat de uit voer van Nederlandse nieuwe aardappe len, waarvan de eerste aanvoeren spoe dig afkomen, niet moet worden toege staan, zolang de prijzen niet tot een na der vast te stellen niveau zijn gedaald. Bedrijfschap verontrust Het bedrijfschap en de privaatrechtelij ke organisaties voor de kleinhandel in aardappelen, groenten en fruit hebben gis teravond na het bekend worden van de prijsstop hun verontrusting daarover in telegramman aan de minister van Eco nomische Zaken tot uiting gebracht. Van middag heeft een delegatie van het be drijfschap een gesprek met tfe staatssecre taris van Economische Zaken, drs. Gijzels. Bij het secretariaat van het bedrijf schap verwachtte men niet veel ef fect van de prijsstop. Men vroeg zich af of er wel meer aardappelen door los zul len komen en duidde op het gevaar, dat goede klei-aardappelen op een andere dan de normale manier en dan niet tegen de gestopte" prijzen verkocht zullen wor den. Controle Controle op de naleving van de prijzen- beschikking, zo vernamen wij bij de mi nisteries van Economische Zaken en van Landbouw, zal worden verricht door de economische controledienst, ressorterend onder eerstgenoemd ministerie. Die con trole zal door middel van steekproeven moeten worden uitgeoefend. Of ook de al gemene inspectiedienst van het ministerie van Landbouw bij de controle zal wor den ingeschakeld staat nog niet vast. Bij het secretariaat van het Produktschap sprak men het vermoeden uit dat de mo gelijkheid van controle wel voornamelijk zal berusten op het aanbrengen van ge vallen door huisvrouwen en detaillisten. Tot officier in de orde van Oranje-Nas- sau is benoemd W. F. Palstra, comman dant van het Leger des Heils in Nederland. Advertentie V"' V v v y .-. AGIO Volgens prof. dr. B. V. A. Rölin hoogleraar in het volkenrecht aan universiteit van Groningen dwingt het atoomtijdperk de wereld tot een vreed zame coëxistentie die zich niet alleen uitstrekt tot algehele ontwapening, maar ook tot een ontwikkeling van het tra ditionele, in Europa ontstane, volken recht tot wereldvolkenrecht. De Groningse hoogleraar zei dit gister avond in een lezing over „Communisme en vreedzame coëxistentie", op het lus trumcongres van het politiek gezelschap van het corps van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Prof. Röling was van mening, dat In dit tijdperk van koude oorlog een onduld bare spanning heerst tussen „de werke lijkheid" en „het beeld van de werke lijkheid", de waan die bij de partijen in de koude oorlog bestaat. Het doorbreken van deze waan is een noodzakelijke voor waarde voor het tot stand komen van vreedzame coëxistentie, aldus de hoogle raar. Het Westen zal dan echter de moed moeten opbrengen ook zijn eigen daden en opvattingen critisch te bezien. Pas daar door zal men de houding van de Sovjet- Unie als reactie op de uitdagende Wes terse houding, kunnen begrijpen. Er is bij ons dringende behoefte aan een ob jectieve benadering, zo stelde prof. Röling. Over hetzelfde onderwerp sprak de Leid- se hoogleraar in de actuele internationale staatkunde, prof. dr. B. H. M. Vlekke. Ook hij pleitte voor een objectieve be schouwing. De uiteenzettingen van Lenin worden in de westelijke wereld veelal gezien als een bewijs van huichelarij en bedrog door de communistische leiders, maar daarbij ziet men over het hoofd, dat in de denkwijze van een andere ideologie een logica kan voorkomen die volgens onze denkwijze vol strekt onaanvaardbaar is, aldus prof. Vlek ke. Hij onderstreepte dat men de nadruk zal moeten leggen op het waar maken van de eigen beginselen en idealen, in plaats van het onwaarachtige in de opvattingen van de tegenpartij trachten aan te tonen. De rechtbank in Den Haag heeft de 's-Gravenhaagse Middenstandsbank failliat verklaard. Weliswaar had de meerderheid van het aantal schuldeisers zich uitgesproken voor een definitieve surséance van betaling, maar de rechtbank was van mening, dat hiervoor geen deugdelijke grond aanwe zig is. Het tekort van de bank wordt op 600.000 geraamd. Daar verschillende aangeslotenen bij de bank nu naar een andere bankinstelling zijn overgegaan zal het niet mogelijk zijn om het bedrijf on der deze omstandigheden op renderende wijze voort te zetten. Naar het oordeel van de rechtbank lopen de belangen van directie en commissarissen niet parallel met die van de vennootschap. In feite heeft de bank reeds opgehouden met het doen van betalingen, zodat de rechtbank besloot tot het uitspreken van het faillis sement met benoeming van mr. N. W. de Grooth tot rechter-commissaris en mr. S. L. Buruma en mr. J. W. Meijer tot curatoren. Advertentie Koningstraat 11 - Haarlem Telef. 16171 c Grote Kerk, vandaag 20 u.: Bachconcert door het Nederlands Kamerokest, o.l.v. Szymon Goldberg, m.m.v. Adriaan Bonsel, fluit. Stadsschouwburg, zaterdag en zondag 20 u.: Nederlandse Comedie met „Een mid- zomemachtsdroom", van William Shake speare; regie: Han Bentz van den Berg. BIOSCOPEN Cinema Palace, 20 u.: „The Alamo", 14 j. Iedere iddag van 14 u. af doorlopende journaalvoorstelling zilveren huwelijks feest koningin en prins. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „The naked and the dead", 18 j. Lido, 14 en 20 u.: „El Cid", 14 j. Zaterdag 23.30 u.: „Draaikolk der driften", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „De terugkeer van Lemmy Caution", 14 j. Minerva, vandaag en maandag 20.15 u., zaterdag en zondag 19 en 21.15 u.: „La Notte", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Het laat ste salvo", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Vlammen over Kansas", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Tussen hemel en moeras", a.l. oMnopole (Zandvoort), vandaag tot en met dinsdag 20 u.: „Exodus", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen, tekeningen, gouaches en etsen van Els Korver, 9-17 u. Tot 26 mei. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein)Gedurende de maand mei ex positie van grafiek van Lou Strik, 10-22 u. Galerie „Uittenhout" (Kleine Houtstr. 41) Tentoonstelling van schilderijen van Jozef Santen: 10.30-17 u.; zondag 14-17 u.: bovendien vrijdag 20-22 u. Tot 28 mei. Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper laan): Tentoonstelling van werk van 32 leden van „Kunst zij ons doel", 10.30-12.30 en 13.10-17 u. Zondag 14-17 u. Tot 28 mei. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vandaag). Advertentie VRIJDAG 18 MEI City Theater, 20 u.: „Via Mala". Rex Theater, 20 u.: „Een pyama voor twee". ZATERDAG 19 MEI City Theater, 19 en 21.15 u.: „Via Mala". Rex Theater, 20 u.: „Een pyama voor twee". Pieter Vermculenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30—12 en 1416.30 u. Felison, 1417 u.: Expositie J. Ploos van Amstel en Roelof Klein. VRIJDAG 18 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Mu ziek kent geen grenzen". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 u.: „De mongolen". W.B. Theater, 20 u.: „Shotgun". ZATERDAG 19 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Mu ziek kent geen grenzen". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 u.: „De mongolen". W.B. Theater, 20 u.: „Shotgun". VRIJDAG 18 MEI Marquette Theater: Geen voorstelling. ZATERDAG 19 MEI Marquette Theater, 20 u.: „Vampiers van Parijs". Er bestaan goede vooruitzichten dat het comité van de Beneluxlanden zal be sluiten met ingang van 1 juli 1962 het ge hele goederenvervoer over de weg tussen deze drie landen vrij te maken, zo deelt de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, in zijn Memorie van Antwoord op de begroting voor 1962 aan de Eerste Kamer mede. Voor het criminologisch instituut van de universiteit in Utrecht heeft de psychiater dr. Trimbos een voordracht gehouden over sexuele afwijkingen en criminaliteit. Hij betoogde, dat de stradrechterliike behandeling van sexuele delicten geen bij dragen levert tot de oplossing van het pro bleem der sexuele misdadigheid. Niet u't oogpunt van beveiliging en ook niet als vorm van generale preventie of individue le verbetering. Hij pleitte voor een maat- regelenrecht gebaseerd op de grondslagen van sociale beveiliging en individuele ver betering, in plaats van het huidige -ip straf, dat wil zeggen vergelding, gebaseer de rechtsbestel. De bijzondere penitentiaire inrichtingen voor ter beschikking gestelden zijn, aldus dr. Trimbos, ondanks grote verbeteringen nog vaak broedplaatsen van sexuele af- 5'lt-53. Nu was Pimpol's vader toch wel erg,ongerust. Als Pimpol de hele dag niet op school was geweestwaar kon hij dan zijn? Hij liep het dorp in en vroeg aan andere kabouters, of ze zijn zoontje had den gezien. Maar niemand wist iets van hem af. Misschien is hij in het bos ver dwaald, zeiden ze. We zullen met z'n al len gaan zoekenl. Het was al donker ge worden. Met lantaarns trokken Pimpols vader en zijn makkers het bos in. wijkingen. De ontvluchting van een zoge noemde psychopaat uit een dergelijk asiel pleegt, zo zei hij, via de publiciteit heel wat deinig te veroorzaken, waar wat in middels aan verdere of nieuwe sexuele stoornissen gekweekt is tijdens het verblijf in zulk een inrichting is gemeenlijk slechts aan enkele insiders bekend en brengt geen mens in beroering. Straf, gevangenis of inefficiënte terbe schikkingstelling werken, aldus dr. Trim bos, vaak recidive in de hand en zij le veren vroeg of laat weer mensen aan de maatschappij, die op zijn best de kans op verbetering gemist hebben en op zijn slechts nog verder bevestigd zijn in hun gestoor de sexualiteit. De ingewikkelde en zo verschillende oor zaken die kunnen leiden tot sexuele mis drijven doet de thans gebruikelijke, uit sluitend psychiatrische beoordeling van de toerekenbaarheid, naar het oordeel van dr. Trimbos, tekort schieten. Hij pleitte voor een onderzoek door een team van specialisten, zoals dit bij kinderstrafzaken reeds gebruikelijk is. Daar werken psy choloog, psychiater, kinderarts en psychia trisch maatschappelijk werker (in het ver band van het, medisch opvoedkundig bu reau) tesamen bij het vormen van een oordeel over de delinquent en het geven van een advies. Advertentie SPAARNE 11 - bij de ophaalbrug Tel. 13608 GED. OUDEGRACHT 108-110 Tel. 17165 - 16657 KRUISSTRAAT 22 - Tel 17206 Vuurtje gestookt. In Harskamp is een dubbele boerderij afgebrand nadat een jongetje van vier jaar in een der slaap kamers een vuurtje had gestookt. Het kind en zijn zesjarig broertje konden slechts met grote moeite uit de brandende boer derij worden gered. Voor Aalsmeers corso. De gemeente raad van Amsterdam heeft een subsidie van 10.000 verleend voor het Aalsmeer - se bloemencorso, dat op 8 september wordt gehouden. Nieuwe reddingboot. De Koninklijke Zuidhollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen heeft aan de scheepswerf „De Merwede" in Hardinxveld bouwopdracht gegeven voor een dubbel schroefreddingboot van 21 meter lengte, die begin 1963 in dienst zal worden geno men in Hoek van Holland. Post in het nieuw. In Delft, als eerste van de Nederlandse gemeenten, zijn de PTT-bestellers gekleed in een nieuw uni form, welke vervaardigd is van een poly- esterstof in antracietkleur. De snit is ge moderniseerd en de uniform is geel afge biesd, minder zwaar dan de oude en ook praktischer. Advertentie y „MET GRATIS CHOCOLADEREPEN" Het KNMI deelt mede: Tussen het Azoren-hogedrukgebied en een opvullende depressie bij Schotland komt ten zuidwesten van Ierland een nieu we depressie tot ontwikkeling. Tot nu toe heeft de storing een oostelijke koers ge volgd, maar verwacht wordt dat zij af zwenkt naar het noordoosten. Op de nadering van de via het Kanaal naderbij komende depressie krimpt de wind naar zuid of zuidoost. De bewolking neemt toe en er zal een regenzone passeren. Na de frontpassage zal morgen de wind naar west of noord west ruimen en zal een gebied met op klaringen zich over ons land uitbreiden. In het temperatuurverloop is in het algemeen belangrijke verandering te verwachten. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen c binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. a SS e. te - 54-21 Den Helder zwaar bew. wzw 12 0,2 Ypenburg zwaar bew. zw 13 0 Vlissingen licht bew. zzw 12 0 Eelde onbewolkt zzw 13 1 De Bilt onbewolkt zzw 14 0 Twente half bew. zw 13 2 Eindhoven zwaar bew zw 12 6 Zd-Limburg half bew. zw 13 0,1 Helsinki zwaar bew. wnw 16 0 Stockholm regen winds t. 16 0,1 Oslo regen zzo 11 7 Kopenhagen regenbui z 14 7 Aberdeen licht bew. zw 12 0 Londen zwaar bew. zw 16 0 Amsterdam licht bew. zzw 14 0 Brussel zwaar bew. zw 14 1 Luxemburg zwaar bew. wzw 11 2 Parijs zwaar bew. windst. 14 0,1 Bordeaux zwaar bew. windst. 18 0,5 Grenoble half bew. zzw 23 0 Nice half bew. nnw 18 0 Berlijn zwaar bew w 15 2 Frankfort zwaar bew. zw 14 0 München regen zw 16 18 Zlirich zwaar bew. zzo 16 18 Genève licht bew. zw 21 2 Locarno geheel bew windst. 15 4 Wenen zwaar bew. w 21 0 Innsbruck regen wzw 19 2 Belgrado onbewolkt 24 0 Athene onbewolkt windst. 25 0 Rome zwaar bew. windst. 22 0 Ajaccio zwaar bew. ono 19 0 Madrid zwaar bew. windst. 25 0 Vlallorca zwaar bew. windst. 22 0 Lissabon licht bew. nnw 22 0 Zaterdag 19 mei Zon op 4.41 uur, onder 20.32 uur. Maan op 20.16 uur, onder 5.08 uur. Maanstanden 19 mei 15.32 uur volle maan. 26 mei 20.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 18 mei Hoog water 3.06 en 15.27 uur. Laag water 10.58 en 23.22 uur. Zaterdag 19 mei Hoog water 3.40 en 16.02 uur. Laag water 11.37 en 23.59 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. i

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2