ROOK DIE LEKKERE HALFZWARE SHAG De Gaulle poogt breuk met de MRP te bagatelliseren ISnasdag- c§sp° SUNlUtoG Vredesapostel Lord Bertrand Russell vandaag 90 jaar GRIJS? HAARTJE! THUIS ZELF DOEN VISSERS 5 Kodak WERELDNIEUWS Groen Co UIT DE BEKENDE HANDIGE DOOS KLEURSPOELINB de Graaff Kennedy ziet gevaar derde macht" Gisteren 21 doden in Algerije Protest tegen Ceylonese perswetsontwerp POLY-COLOR Gun u zelf een goed bed ^PraatótoeL Kodachrome II Dean terug in Genève in 0p de r~ VRIJDAG 18 MEI 1962 Conservatieven tegen benoeming van hun partijlid FLN dringt aan op zelfverdediging Ernstige incidenten' Gewetensconflict Rebelse pleitbezorger van een wereldregering TUBE 1.95 PLASTIC REGENJASSEN in etui, voor dames en heren, zeer solide 4.95 KRUISSTRAAT 2 - HAARLEM van Haarlem's Matrassenhuis Auping matrassen en Cleopatra's Epeda matrassen Ubica matrassen Keur Kapokmatrassen „U zult zich schamen voor Uw kleinkinderen" Jan van Ees Nieuw! Kleurenfilm KLEURENFILMS. voor mensen van nu! voor mensen als u! Centrale Verwarming Oliestook-installaties WASHINGTON De belangrijkste pun ten van Kennedy's persconferentie van gisteren waren voor zover dit Europa aanging, de opmerkingen van de president over het eventueel ontstaan van een derde macht, waarop het Franse staatshoofd, ge neraal De Gaulle, nu en dan zinspeelt, Kennedy verklaarde niet te geloven in de waarde van een afschrikwekkende macht in handen van afzonderlijke naties. Hij ziet hierin een gevaar, daar zulke afzon derlijke machten het bondgenootschap zouden kunnen verzwakken. Hoewel president De Gaulle op een ze kere zelfstandigheid schijnt aan te sturen, is Kennedy er toch zeker van dat het heel lang zal duren voordat Europa het zal kunnen stellen zonder Amerikaanse troe pen en andere militaire steun. De Ameri kanen willen echter niet langer in Europa blijven dan zij er gewenst zijn. Een latere vraag stelde Kennedy in de gelegenheid duidelijk te maken, dat hij zelf zeker geen voorstander is van Ame rikaans isolationisme. Hij verklaarde zich uitdrukkelijk tegen pogingen om Amerika en Europa uiteen te drijven. „Wij zullen", zei hij, „nooit onszelf opdringen, maar wij zijn in Europa om gemeenschappelijke verplichtingen na te komen". Hij zag ner gens een serieus blijk van enig verlangen, dat de Amerikanen uit Europa zouden vertrekken. Amerika is voor de Europese Economische Gemeenschap inclusief En geland, maar ziet die gemeenschap graag binnen de Noordatlantische Verdragsor ganisatie. Over Laos zei Kennedy onder meer dat de Verenigde Staten er niet op aan zul len dringen dat de Pathet Lao zich op de posities terugtrekt die zij voor het verbre ken van het bestand en de inneming van Nam Tha innamen. Toen hij besloot troepen naar Thailand te zenden wist hij hij niet of de aanval een algemene breuk van het bestand betekende, die Thailand onmiddellijk in gevaar zou brengen. Advertentie (Van onze correspondent) PARIJS De president der republiek, generaal De Gaulle, heeft zich gisteren bü zjjn eerste toespraak tjjdens zjjn nieuwe toernee door de provincies van Midden- Frankrijk nogal wat moeite getroost Ie politieke tegenstellingen, die tot een scheu ring in de regering en de uittocht van vijf M.R.P.-ministers hadden geleid, te bagatelliseren. De beslissingen van de volks republikeinen waren genomen, zo verklaar de De Gaulle, als gevolg van een uit barsting van slecht humeur. Ondanks die boze buitjes zal Frankrijk, aldus het staatshoofd, vastberaden voortgaan op de weg naar economische en vooral po litieke organisatie van Europa. Want wij leven, aldus De Gaulle, in een zeer ge vaarlijke en harde wereld. Ofschoon de volksrepublikeinen van hun kant het conflict met De Gaulle geen ver dere strekking willen geven dan hun fun damentele meningsverschil over de toe komst van Europa, valt niettemin te vre zen dat hun wederzijdse betrekkingen er Advertentie SIINIL NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL ALGIERS (Reuter) In Algerije zijn donderdag 21 mensen door gewelddaden om 't leven zijn gebracht. Veertien slacht offers zijn mohamedanen. Verder werden 29 mensen gewond van wie achttien mo hammedanen. TUNIS (Reuter,AFP) Mohammed Ya zid, de minister van Voorlichting der voor lopige Algerijnse regering heeft tijdens een persconferentie in Tunis verklaard dat de Algerijnse bevolking maatregelen van zelf' verdediging tegen de terroristische aan' vallen van de O.A.S. dient te nemen. Ya zid meent, dat de Algerijnse bevolking van het stadium van „groene banden en in signes" moet overgaan naar meer afdoen de maatregelen. De spanning is buiten gewoon groot en er kan zelfs aan boven menselijke zelfbeheersing een einde komen zo zei hij. De minister voegde hier aan toe dat de voorlopige regering ondanks de dra> matische gebeurtenissen van de laatste dagen, al het mogelijke zal blijven doen tot naleving van de overeenkomsten van Evian. De voorlopige regering heeft bij de Frans-Algerijnse wapenstilstandcommissie geklaagd over „ernstige incidenten" aan de Oostalgerijnse grens, waar Franse troe pen een nationalistische legerstelling heb ben gebombardeerd en andere nationalis tische eenheden omsingelden. Een woordvoerder van het Algerijnse ministerie van voorlichting zei, dat zijn regering een onderzoek heeft geëist en haar strijdkrachten heeft gelast, de be> standsovereenkomst, die in gevaar ge> bracht werd door „de agressieve actie van de Franse troepen", te blijven na leven. niet beter op zullen worden, nu de gene raal hen in het publiek te kijk probeert te zetten als lastige kinderen, die zich moeilijk aan het gezag van de bovenmees ter kunnen onderwerpen. Maar met zijn wonderbaarlijk gebrek aan psychologie heeft De Gaulle zijn eigen ruiten al wel eerder zelf ingegooid. Het politieke onbehagen over de hau taine eigenzinnigheid van de president der republiek strekt zich bovendien uit tot a 1- dere partijen dan de M.R.P., die tot dus ver nog niet officieel in de oppositie wa ren getreden. Zo heeft het partijbestuur van de conservatieven bekend gêmaaKt dat zij het toetreden van het Kamerlid Marcellin, dat minister van Volksgezond heid in de regering is geworden, niet kun nen goedkeuren. In feite steunt de re gering nu alleen op de gaullistische par tij, die weliswaar met de numeriek sterk ste fractie in de Kamer vertegenwoordigd is, doch niettemin geen meerderheid kan opbrengen. In Parijse politieke kringen blijft men dan ook ernstig rekening houden met c'e waarschijnlijkheid van een nieuw referen dum, ditmaal over Europa, en met de kans dat het staatshoofd het parlement misschien toch spoedig zal kunnen ont binden. BONN (AP) Het zou rampzalig zijn wanneer West-Duitsland zou moeten kie zen tussen Parijs en Washington, zo wordt gezegd in een verklaring van de West- duitse vrije democratische partij, die deel uitmaakt van de coalitieregering. In een commentaar op de geruchtma kende persconferentie van president De Gaulle zegt de liberale partij. „De bonds republiek kan niet deelnemen aan het vor men van blokken binnen het westelijke bondgenootschap zonder in de buitenland se politiek ernstige fouten te maken. De Gaulle wil klaarblijkelijk zijn eigen weg gaan. Hoe bezwaarlijk dit ook mag zijn voor het samenstel van de Westerse -il- liantie, de bondsrepubliek zou ongetwijfeld het zwaarst getroffen worden". De partij betoogt verder dat de dui delijke anti-Amerikaanse aspecten in de politiek van De Gaulle West-Duitsland voor ernstige gewetensconflicten plaatst. „Ook voor de belangen van Frankrijk zelf zou het rampzalig zijn als De Gaulle ooit de bedoeling zou hebben de bondsrepubliek te dwingen tot een keus tussen Parijs en Washington" aldus de verklaring van de FDP. PARIJS (Reuter) Tweehonderdvijftig hoofdredacteuren van dagbladen uit drie endertig landen hebben gisteren in Parijs een resolutie aangenomen waarin wordt geprotesteerd tegen de ontworpen perswet van Ceylon. De resolutie was ingediend bij de elfde algemene vergadering van het Internatio nale Persinstituut (IPI) te Parjjs. In de resolutie wordt gezegd dat uit de bepalingen van het wetsontwerp blijkt dat het de bedoeling is aan de particuliere pers in Ceylon en alle bladen volledig onder de censuur van de regering te bren gen. De hoofdredacteuren dringen erop aan het wetsontwerp in te trekken, zowel in het belang van de persvrijheid als in het belang van Ceylon. Advertentie Advertentie Advertentie Moderne Herenparaplu's, v.a. 19.75 Ook opvouwbare Herenparaplu's, gemakkelijk mee te nemen op vakantie v.a. 29.50 U weet wel op de hoek bü de brug Seeds uit voorraad leverbaar Bijvullen en vernieuwen van matrassen in 1 dag retour. Onze 45-jarige ervaring garandeert u eerste klas werk. Grote Houtstraat 103 Tel. 11485 SOFIA (Reuter) Kroesjtsjev heeft tegen de westelijke journalisten, die zijn reis naar en door Bulgarije ver slaan, gezegd dat zij zich zullen scha men voor hun kleinkinderen, „omdat zij hen, die aan het socialisme en com munisme houwen, op alle mogelijke manier belasterd hebben." Volgens het Bulgaarse persbureau BTA richtte de Russische premier zich woensdag en wel kort nadat hij het ereburgerschap van de stad Varna had gekregen tot de aanwezigen, onder wie de westelijke journalisten. „Er zijn hier correspondenten uit de kapitalistische landen", zo zei Kroesj tsjev. „Sommigen van hen schrijven op hun eigen wijze. Zij horen iets en schrijven iets heel anders. Natuurlijk moet men dat hun niet kwalijk nemen. De fout zit hem in het systeem, waar mee zij zijn opgevoed. Zij kunnen een voudige dingen, die het Bulgaarse volk volkomen vertrouwd zijn, niet begrij pen. Zo beseffen zij niet dat wij een socialistische gemeenschap willen op bouwen." Wij kunnen tegen deze journalisten zeggen, zo vervolgde Kroesjtsjev, dat zij door hun onwetendheid de tak af snijden van de boom waarop zij zitten. Want de boom des levens is de boom van het communisme en alle mensen zullen de vruchten van deze boom eten. Als nu een derde van de mensheid resoluut de weg naar het socialisme en communisme heeft genomen, bevorder dit proces dan door uw werk, aldus de Russische premier tot de westelijke journalisten. En als u ons niet helpt, des te erger voor u, want wii zullen on danks alles blijven voortgaan langs onze weg en na enige tijd zult u beschaamd staan voor uw kleinkinderen. Vandaag viert de Brit se wijsgeer Lord Bert rand Russell zijn negen tigste verjaardag. Met wjjsgeer is deze grote Brit onvoldoende geken schetst. Hij is wjjsgeer in de dubbele zin, na melijk meester zowel in de theoretische als in de systematische filosofie. Bovendien heeft hij zijn kennis toegepast, niet alleen in een omvangrijk en veelzijdig oeuvre, maar ook in de praktijk van een militant pacifis me. Hij is de wijsgeer van de studeerkamer en de straat beide en heeft het opportunisme niet geschuwd als hij dacht daarmee zijn denkbeel den in praktijk te kun nen brengen. Zijn grondgedachte is dat een wereldregering het aangewezen middel is om het verschijnsel ooorlog te onderdrukken. Toen de Russen nog geen kernbommen hadden, had hij zijn hoop geves- igd op de Verenigde Staten. Hij zei in een rede in Amsterdam op 1 oktober 1947: Wanneer de oorlog komen moet, dan is het beste, dat zij komt zolang alleen de Verenigde Staten in het vlugge beslissing kan vallen. Wanneer na de oorlog de vrede komt en inderdaad de wereldregering zal worden ingesteld, zal dat betekenen, dat niet alleen de oorlog afgeschaft zou zijn, maar ook de vrees voor de oorlog. Nu deze dreiging algemeen is geworden door de verspreiding van de kernwapens, heeft hij de strijd geconcentreerd op de kernbom. Hij heeft zich aangesloten bij de Anti-Atoombom-Actie (AAA) en heeft in die beweging zelfs ruzie gekregen, omdat de leiding geen vrede had met zijn on- Engelse manier om burgerlijke ongehoor zaamheid te betrachten. Hij heeft meege daan aan demonstraties, marsen, zitstakin- gen en zelfs aan een klandestiene radio uitzending, die na middernacht door de luidsprekers kwam, nadat de BBC het volkselied had uitgezonden. Hij heeft in 1916 voor het eerst in de gevangenis gezeten wegens zijn overtui ging en hij is geëerd als schrijver met de Nobelprijs voor litteratuur in 1959. Zijn boeken bewegen zich behalve op wijsgerig en wiskundig gebied, ook op het terrein van de sociologie, de ethiek en de politiek. Hij wijdde een boek aan de Duitse sociaal democratie, dat hem een carrière in de Britse diplomatieke dienst kostte. Hij schreef een boek over de Sovjet-Unie, en een ander over China. De oude Chinese levenswijze sprak hem aan, maar het com munistische stelsel in Rusland kon hem niet bekoren, omdat het de vrijheid om hals bracht. Hij is lid van de Britse La- bourparty, maar ontziet zich niet de partij leiders in het openbaar „schijnheilig" en „oneerbaar" te noemen. Hij weigerde in dertijd de bijeenkomst van de (communis tische) Wereldvredesraad in Stockholm bij te wonen uit protest tegen de terechtstel lingen, in Hongarije. Nu steunt hij het Con gres voor wereldvrede en ontwapening dat deze zomer in Moskou wordt gehouden Een partij-commissie heeft daarop voorge steld hem als lid te schrappen. Het mag hem niet deren. Zijn secretaris hgeft laten weten dat het hem niet het minste belang inboezemt of de partij hem al dan niet uitstoot. (AP) Russell noemde in een vraagge sprek zijn lange leven alleen maar een bof. „Het is niet meer dan een bof van de natuur. Maar het moet wel iets te ma ken hebben met mijn klieren. De mijne schijnen goed te werken. Ik ben een ro ker. Ik rook de hele dag een pijp. zo goed als zonder ophouden en al zeventig jaar. En ik hou van drank en die gebruik ik dan ook." „Iedereen maakt zich bezorgd over de toekomst. In de wereld van vandaag kan sereniteit alleen maar verkregen worden door blindheid of brutaliteit. Maar in te genstelling tot wat men gewoonlijk ver wacht wordt ik hoe langer hoe meer een rebel. Ik maak me er zorgen over dat de re geringen uit Oost en West op weg zijn naar de uitdelging van het menselijk ras en zo lang ik de fut er voor heb zal ik er tegen strijden. Ik ben op dit ogenblik zeer ge alarmeerd over de kernproeven van Rus land en Amerika. Een van de moeilijkhe den op het ogenblik is dat niemand tijd schijnt te hebben om iets te doen. Dat is in de politieke arena niet ongewoon. Er is geen soldaat op de wereld die iets be grijptEen ieder die tijd heeft om te studeren en na te denken kan zich be wust worden van het grote gevaar dat het mensdom op Het punt staat uitgeroeid te wordenDe mensen, of tenminste veel te weinig mensen, schijnen zich dit niet bewust te zijnik wil ze wak ker schudden". Welvaart Wij leven in een tijd van welvaart, zeg gen ze. Ik neem dat gaarne aan. Ik zie haar in de overvulde étalages, in de brom mers, de tweede- en derdehands autootjes, de naaldhakken van jonge meiskes. Zij woont in de theaters, maar vooral op de sporttribunes waar voor tonnen gouds wordt verkeken aan minuten tellende sportevenementen. Zij puilt uit de hoog optorenende étages der flatgebouwen. Zij woont in de weggesmeten maaltijden die uit vuilnisbakken puilen. Maar Woont zij ook in de mensen? Bij een wandeling door de stad wordt ik honderd malen bedreigd door die wel vaart. W eggeclaxonneerd, weggeduwd, gevloekt, -gebedeld, en minachtend, spot tend bekeken door mijn medemensen. Ook onze zonder veel moeite verkregen vrije' zaterdag is er een bewijs van, schijnt het. Maar dan komen ze bij me, de welvaart- genieters. En het is merkwaardig dat ze dan mijn rustige huis opzoeken om te kla gen, te murmureren tegen dit en dat en alles. Zelden komt men bij ons met een opwekkend verhaal. Daar zijn ze, de klachten: allereerst over het weer. Dan over de kinderen, de dochters die te uit huizig zijn, de zonen die niet leren willen; de vrouwen die eigenlijk slachtoffers zijn van de wasmachines, de haardrogers, de handmixers, de centrifuges, de telefoons; allemaal artikelen die hun te veel vrije tijd opleveren en de weg banen naar een vaak verderfelijke verveling. Vruchten van onze welvaart die stuk voor stuk uren durende klachten opleveren van zich te kort gedaan voelende mannen en vrou wen, want de wasmachine is kapot, de haardroger is doorgeslagen, de handmixer staat vuil in de kast en de telefoon kost me de haren van m'n hoofd. Dat zijn ze dan, de klachten op het zaterdagochtend-koffieuurtje, of 'n de mid dag, bij de thee. Nu echter komt het nieuwste symbool van welvaart en vrijheid, Ysbrand, bij me binnenrennen. Gillachend en zich op de dijen slaand van de pret. Ik adem vrijer. Ik lach al met hem mee om wat er komen zal. Moet je horen, wat me nou gebeurt! Heb ik een heel lot gekocht in de loterij van België voor een habbekrats en wat valt er op Néé stil nou Wat valt er op? Honderdduizend Bel gische franken Nou jij weer .Néé laat me nou Heb ik de éne helft van het lot ik dacht er valt tóch niks op, overgedaan aan me procuratiehouër het andere deel om je te bedoen! heb ik aan me schoonmoeder gegeven op haar verjaardag om van al dat gedoe van kedo'- tjes-kopen af te zijn Toen hij uit gelachen was, zag ik tranen in zijn ogen. Van plezier? Van spijt? Ik weet het echt niet. Ik heb hem bij kunnen brengen met twee flesjes bier. Nog nagrinnikend ver dween hij in de vallende avondscheme ring. Advertentie 2'fe maal gevoeliger scherpere heelden nóg betere kleuren Door de kortere belichtings» tijden kurit u nü zelfs snel bewegende motieven kleurrijk „vangen", terwijl ook minder gunstig licht nog grandioze resultaten geeft. Vraaguwfoto- handelaar! GENEVE (AP) De Amerikaanse de legatieleider op de ontwapeningsconferen tie in Genève, Arthur Dean, is gisteren in Genève teruggekeerd na een bezoek van vier dagen aan Washington, waar hij over leg heeft gepleegd met president Kennedy en het State Department. Het feit dat de Russen het werk op de conferentie willen voortzetten acht Dean een gunstig teken. Hij doelde op hun besluit om het voorstel van de Sovjet-Unie de conferentie na een reces van twee maanden in New-York te hervatten, in te trekken. Dean zei dat men nog niet had besloten wanneer het korte zomerreces voor de ont wapeningsconferentie zal beginnen. D Oostfronters. Vier Belgen die zeventien jaar in de Sovjet-Unie gevangen heb ben gezeten zijn naar hun land terug gezonden waar zijn onmiddellijk na aan komst in hechtenis werden genomen. Zeventien jaar geleden werden de Bel gen in de Sovjet-Unie wegens oorlogs- misdadén veroordeeld. Zij hadden in de Tweede Wereldoorlog in het Duitse le ger gevochten aan het Oostfront. De Belgen die in eigen land bij verstek berecht zijn, werden veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf maar op aandrin gen' van de ambassadeur is een ge deelte van de straf kwijtgescholden. f Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 Bergers. In het Ngong-gebergte, ruim der tig kilometer ten westen van Nairobi, is donderdag een Hercules-vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht neergestort en verbrand. De gehele, uit dertien koppen bestaande bemanning is omge komen. Het toestel bevond zich in Oost- Afrika in verband met de berging van de Mercury-capsule, waarmee als alles volgens plan verloopt de Amerikaanse luitenant ter zee Malcolm Scott Carpen ter morgen een vlucht rond de aarde zal maken. Systeem. Meer dan driehonderd kraam- machinisten en elektriciens in de haven van Southampton staakten gisteren voor de vierde achtereenvolgende dag uit protest tegen een nieuw tijdklok-sys teem. Woensdag hadden 150 ladingkler ken zich bij hen aangesloten. In ver band met deze staking zou de 23.000 ton metende „Willem Ruys" van de Rot terdamse Lloyd vandaag een 670 tal passagiers uit Australië in Plymouth in- plaats van in Southampton aan land zetten.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3