HAN GORTER L." Staatsbossen in de VS verwachten dit jaar Puzzel TANTE PATENT EN DE SOF 5 PANDA DE PECHVOGEL E Ons vervolgverhaal 23 u. afgesproken plaats Vakantiekoorts in Amerika Massa-onderzoek naar suikerziekte '"Hoe is het ontstaan?^. <7 ZATERDAG 19 MEI 1962 11 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiik Geen halve maatregelen Britse primeur Schooltenten voor de nomadenjeugd Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Dit woord: JANDORIE MmTwrnirmm, k i i ijiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiini 33) B We zullen de wagen voor u klaar maken, hoorde hij de garagehouder zeggen. U kunt erop rekenen, dat hij binnen tien minuten klaar staat. Dan ga ik in het hotel een kop koffie drinken, antwoordde de man. Rij daar dan maar voor. In orde, mijnheer, antwoordde B de garagehouder. B U kunt erop rekenen, dat we er binnen een kwartier zijn. Heinzelmann kwam naar buiten en wandelde in de richting van het hotel. Zodra hij uit het gezicht verdwenen S was, stapte Ploeger uit zijn auto. De pompbediende was net klaar. Uw olie is in orde, mijnheer, zei hij beleefd. 5 Is er verder nog iets van uw dienst? S Ja. Ik wil de chef graag even E spreken. 5 De bediende keek hem verbaasd aan. De chef, mijnheer? vroeg hij. Ploeger lachte. 5 Ja. Maar ik heb geen klachten,- hoor, zei hij. Ik heb hem voor iets anders nodig. Ga hem maar even roepen. Even later kwam de bediende met de garagehouder terug. De hoofdinspecteur nam de man even apart. Hij ma ïkte zich bekend B en bleef een poosje fluisterend met hem praten. Dat is düs afgesproken, zei hij ten slotte. Mijn assistent rijdt die wagen en voor de rest ziet u wel wan- i neer hij weer terug komt. Ik neem H elk risico op me. H In orde, inspecteur, antwoordde de garagehouder beleefd. Ik ben blij, dat u het van ons overneemt. Op dergelijke ritjes zijn we niet erg ge- steld. Kan ik me begrijpen. Nu nog E iets. Dragen uw chauffeurs uniform? Alleen een pet en een overjas, inspecteur. Prachtig. Leen mij dan zo'n stel- let je. H Ze stonden nu weer buiten. In de 3 verte zag Ploeger zijn assistent Koop- 5 man aankomen. Hij liep nog in zijn S overall en zijn gereedschaptas bungel- de over zijn schouder. Lachend stap- 5 te hij op zijn chef toe. Ik dacht wel, dat ik u hier ergens zou vinden, zei hij. Ik wilde 3 niet bij dezelfde halte als die Hein- 3 zelmann uitstappen en moest een heel eind terug lopen. Ben je tot het eind van het dorp 5 meegereden? 3 Neen. De volgende halte ligt in een van de nieuwe buurten. Daar ben 3 ik uitgestapt. 3 Dan staat onze Arnhemse vriend dus nog voor het Hof van Gelderland. Enfin, die vind ik straks wel. Ik heb 5 jou intussen een nieuwe baan aange- 3 nomen. E Hij vertelde Koopman wat hij met de garagehouder had afgesproken. 3 Trek nu binnen jc overall even 3 uit, besloot hij. Zoek dan een be- hoorlijke overjas en pet uit. Die over- all kun je met je tas achterin de wa- 3 gen stoppen. Je weet nooit of je dat nog nodig hebt. Dan ga je je pas- H sagier in hotel De Wereld halen. Ik 3 rijd intussen naar de andere kant en 3 haal daar die Arnhemmer op. Wij ko- men dan hier bij hotel De Wereld te il rug en ik blijf je op jë hielen. Denk 3 erom, je krijgt een snelle wagen. De S rest laat ik aan jou over. Voor mekaar, antwoordde Koop- man tevreden. Meteen verdween hij in de garage. Ploeger startte zijn mo- tor en reed weg. Nog geen tien minu- ten later stond hij weer voor het ho- 3 tel. Brigadier Veenkamp zat naast 3 hem. De auto van Koopman was er nog niet. We hebben nog net even tijd 3 voor een kleintje koffie, zei Ploeger, terwijl hij de wagen opzij van het 3 hotel parkeerde. Als Koopman 3 mijn wagen ziet wacht hij wel even. De Duitser zat in een hoek van de gelagkamer voor het raam. Nauwelijks was de koffie voor de 3 beide politiemannen gebracht toen 5 een grote wagen voor de hotelingang stopte. Koopman, in chauffeursuni- form, stapte uit. Hij sloeg de motor- 3 kap open en boog er zich overheen. 5 Toen haalde hij een Engelse sleutel uit de wagen en begon een van de 3 bougies los te draaien. 5 Ploeger glimlachte. Hij gunt ons 3 de koffie, zei hij zacht tegen zijn met- gezel. De Duitser was intussen opgestaan e en wenkte een kelner om af te reke- 3 nen. Even later ging hij naar buiten. |j Ploeger zag hoe Koopman zich op- 3 richtte en even aan zijn pet tikte. Hij 3 zei iets tegen zijn passagier en ging toen weer aan het werk. Heinzelmann 3 opende het voorportier en stapte in. 3 Hij ging naast de chauffeursplaats zitten. Nu wordt het onze tijd, zei Ploe- 3 ger, terwijl hij zijn koffie opdronk. 3 Zodra ze buiten het dorp waren ver- 3 hoogden de beide wagens hun snel- heid. Koopman zat zwijgend achter het stuur van de gehuurde wagen en 3 tuurde op de weg. Zijn Duitse passa- gier had hem opdracht gegeven eerst naar Amerongen te rijden. Daarna 3 zou hij hem nieuwe orders geven. In zijn spiegel zag hij, dat de Mercedes op nog geen 20 meter achter hem reed. Hij drukte de gaspedaal verder 3 in. De auto schoot vooruit. Al gauw had hij de snelheid van 120 km be- reikt, die de garagehouder als maxi- 5 mum had genoemd. Hij had verzocht 3 niet hoger op te voeren om de wagen 3 te sparen. Toch wilde Koopman we- e ten hoeveel hij in werkelijkheid kon halen. In zo'n geval kon je nooit we- 3 ten waarvoor je nog eens kwam te staan, wist hij bij ondervinding. Nog e draaide de wijzer van de meter naar e rechts toen hij vaart moest minde- 3 ren. Zij waren de Grebbeberg gena- 5 derd en in dit heuvelachtige en boch- tige gedeelte kon hij deze snelheid 3 niet handhaven. Rijdt u altijd zo snel? vroeg de s man naast hem. 3 Neen, antwoordde Koopman. De carburateur zat straks een beetje 3 verstopt. Ik heb dat verholpen en wil- de even zien of de zaak nu in orde was. We gaan nu de Grebbeberg over 3 en zullen dus wat langzamer moeten 3 rijden. E De Duitser keek om zich heen. Is hier in de oorlog gevochten? 3 vroeg hij. Ja. Hier zijn de Nederlanders ver- e slagen. Een paar dagen later zijn ze 3 gecapituleerd, hè. Ja. Onze jongens liggen hier op e de erebegraafplaats. 3 Daar liggen toch ook Duitsers? Vroeger wel. Die hebben ze later 3 weggehaald. E Waarom? Zijn ze naar Duitsland overgebracht? Dat weet ik niet. Ze horen in n ieder geval niet bij ons. Vroeger la- e gen ze vooraan. Na de oorlog is dat 3 veranderd. De Duitser zweeg. Het scheen hem e verder niet te interesseren. 3 Even later reden zij door Rhenen. 3 Zodra ze die plaats door waren voer- de Koopman de snelheid weer op tot e ruim 100 km. Hij zou over een minuut 3 of tien in Amerongen kunnen zijn, rekende hij uit. Hij was benieuwd e welke opdracht hij dan zou krijgen, e Toen Amerongen in zicht was begon e de Duitser weer te praten. Wij rijden door tot even voorbij s Leersum, kondigde hij aan. Daar slaan we rechtsaf en gaan via een binnenweg naar Valkenheide. U schijnt hier goed bekend te e zijn, vond Koopman. Ik ben hier meer geweest. In de oorlog? 3 Ja. Toen ook. 3 Beiden zwegen. Zij reden constant door met een 3 snelheid van ruim 100 km. Alleen als e ze door een dorp reden, minderde 3 Koopman vaart. Even voorbij Leer- sum vond hij inderdaad de zijweg. die zijn passagier genoemd had. Hij e was vrij smal en eenzaam. Hier zou de hoofdinspecteur hem nooit kunnen volgen zonder dat het opviel, schoot e Koopman te binnen. Enfin, die zou er wel wat op vinden. Hij was benieuwd e waar ze ten slotte terecht zouden ko- e men. De man had deze weg natuur- E lijk gekozen om er zeker van te zijn, dat hij niet gevolgd werd. Of zou hij er een andere bedoeling mee hebben? e De weg was eenzaam en smal. Liep E hij zelf misschien gevaar? Het klokje e op het dashboard wèes 6 uur. Het e liep gelijk, want hij had het voor het j| vertrek nog met zijn horloge verge- leken Doorrijden naar Woudenberg, e onderbrak de man naast hem zijn ge- 3 dachtengang. Ze waren nu in Valken- heide. 3 En dan? vroeg Koopman. 3 (Wordt vervolgd3 Van onze correspondent) WASHINGTONDe vakantiekoorts heeft weer bezit genomen van de Amerikanen. Op de reisbureaus en passage kantoren heerst al een enorme drukte van mensen die om inlichtingen komen vragen of reeds komen boeken voor een vakantietrip naar het buitenland, dat steeds meer in trek komt. Meer Amerikaanse toeristen dan ooit tevoren, zo voorspellen de deskundigen, zullen dit jaar uitzwermen naar Midden-Amerika (vooral Mexico is populair), naar de Oude Wereld en zelfs naar het Verre Oosten, waar Japan de grote trekpleister is. Dergelijke verre reizen zouden voor de ge middelde Europese toerist haast niet te betalen zijn, maar de Amerikaan heeft bijna overal het voordeel van een gun stige wisselkoers van de dollar, zodat hij in den vreemde vaak goedkoper terecht kan dan in het eigen land, zelfs indien men de reiskosten meerekent. TOCH BRENGT het grootste deel van het Amerikaanse publiek de zomervakan tie op eigen bodem door. Miljoenen zullen b v ook dit jaar weer naar de wereld beroemde nationale parken zoals Yellow stone en Yosemite om maar twee van de bekendste te noemen trekken. Som mige van deze parken zijn zo groot als een Nederlandse provincie en zij bieden de toerist een ongekende variatie aan na tuurschoon en „wild life". Maar hoe groot zij ook zijn, toch is hun omvang nog ge ring in vergelijking met de kolossale op pervlakte die Amerika's nationale bossen beslaan. De Nationale Parkdienst heeft 8 percent van Amerika's recreatie-areaal on der beheer, de Bosdienst ruim zeventig percent. Tezamen beslaan die nationale bossen, waar 'n streng toezicht wordt uit geoefend op het hout- en wildbestand, een gebied dat groter is dan de enorme staat Texas. DIE NATIONALE bossen zijn er natuur lijk niet alleen voor de toeristen. Zij zijn het domein van Amerika's normale bos bouw en ressorteren dan ook onder het departement van Landbouw. Maar dat neemt niet weg dat er in deze contrei en bijzonder veel voor het comfort van de toeristen gedaan wordt, meer dan in welk ander land ook. Overal door deze wouden zijn goede autowegen aangelegd, maar terzijde van deze autostrada's staat men meteen in de ongerepte natuur. Er zijn vrijwel geen afrasteringen en bordjes met „verboden toegang" want men mag vrijwel overal rondwandelen, mits men zich aan de spelregels houdt: het wild en de vegetatie ongemoeid laten en geen open vuren aanleggen anders dan op de daar voor bestemde plaatsen. Die plaatsen zijn dan de vele picnic-en kampeerterreinen, die op regelmatige afstanden in deze bos sen zijn aangelegd en waarvan men er dit voorjaar maar liefst 5000 nieuwe aan het klaarmaken is. Vele van die kam peerterreinen zijn gewone open plekken in het bos, andere zijn voorzien van alle denkbare comfort, met kampwinkels, stro mend water, eenvoudige restaurants, toilet ten en zelfs een hulppostkantoor. In som- Overal voeren goede autowegen door de bossen, maar van het betonnen wegdek stapt men zo in de nagenoeg ongerepte natur. mige streken mogen de toeristen niet een speciale vergunning zelfs vissen en jagen, maar altijd is de jachtbuit aan een maximum - voldoende voor de dagelijkse eigen consumptie gebonden. En wee degeen, die in dit opzicht buiten zijn boek je gaat: hij krijgt een zware geldboete en kan bovendien voor een bepaalde tijd uit de staatsbossen en nationale parken geweerd worden! AL DIE voorzieningen worden door het publiek hogelijk gewaardeerd. Dit Sequoias, redwood en andere toren hoge woudreuzen zoals men ze vrijwel nergens anders ter wereld vindt. blijkt wel uit het feit dat vorig jaar 102 miljoen mensen in deze nationale wouden hun vakantie of een deel daarvan hebben doorgebracht. Dit jaar verwacht men er zelfs 115 miljoen, dat is ongeveer tweederde van het totale inwonerstal der Verenigde Staten! Iedere volwassene in Bedford, een Britse stad met een bevolking van 56.000 zielen zal worden gevraagd deel nemen aan een massa-onderzoek naar suikerziekte. Men» verwacht dat dit onderzoek ongeveer 2.000 gevallen aan het licht zal brengen. Het onderzoek is ter hand genomen na dat een zakenman in Bedford, die zijn vrouw door deze ziekte verloor, voor dit doel 30.000 beschikbaar stelde. Het mas sa-onderzoek zal worden uitgevoerd onder leiding van de plaatselijke gemeente-arts. Een ploeg van het Guy's Hospital in Lon den zal uitvoerige proeven verrichten. Een Britse firma, die zich specialiseert op het gebied van automatische analyses, stelt drie analyseertoestellen beschikbaar. Voor de herders, die met hun kudden over de steppen van Midden-Azië zwerven is de „joert" of traditionele nomadentent de enige mogelijke behuizing. Tot voor kort werden de joerts gemaakt van vilt, dat niet zo goed bestand is tegen regen en wind. Nu echter hebben Sovjet-technici joerts ontworpen, die worden vervaardigd van synthetische stoffen en die een veel betere bescherming geven. De wanden worden gemaakt van schuimplastic, dat licht en elastisch van samenstelling is en zij voorden gesteund door stokken van glas vezel. Aan de buitenkant zijn zij bestre ken met een stof, die de tent bestendig moet maken tegen verrotting en vuur. Vier soorten joerts zijn ontworpen: twee kleine typen, die als woonruimte moeten dienen, een groter type, dat bedoeld is als plaats van samenkomst voor de herders en een zeer groot model, dat is vervaardigd van twee glasvezellagen en dat kan worden gebruikt als school voor de kinderen. Plastic joerts hebben nog een extra voordeel voor de herders, die vaak hun tenten moeten opbreken, zij zijn veel lich ter dan die van vilt. Horizontaal 1. roemrijker gedachte (Lat. afkorting), 3. grillig, 7. getijde, 9. glanzen, glimmen, 11. op bep. manier doden, 14. Hof van paradijs, 16. insect, 18. ziekte, 20. tijdperk, 22. de aristocratie, 24. lokspijs, 25. - ertijd: meteen, 28. bovenste rand, 29. A'dams Peil, 31 grap, 33. persoonl. voorn, woord, 34. Spaans veldheer (80-j.-oorl.), 36. handvol, 39. haveloos, schrikwekkend, 40. schapenvellen van wol ontdoen, 42. deel van Noord-Brabant, 44. vette vloeistof, 46. en dergelijke, 48. nobele, 51. element, (afk.), 52. vluchtige stof, 54. uitstalruirpte, 56. blut, 57. geglansd leer, 59. recht stuk^ 60. strooit zaad, 62. bep. hard vet, 64. zanger uit oude tijden, 65. voornaam, 67. kleding, 68. mu zieknoot, 69. in het midden, 70 onder ande ren. Verticaal 1. pottenbakkersaarde, 2. tijde lijk heersende smaak, 3. tenen mand, 4. voorzetsel, 5. aangehaald werk, 6. sterke drank, 7. stekelig zoogdier, 8. vrouwelijk roofdier, 10. haast, betracht spoed, 12. meisjesnaam, 13. gelijk, 15. smalle diepe inham, 17. waarneembare aanduiding, 19. snel, 20. ik (Lat.), 21. zangstem, 23. jongens naam, 26. schouderbelegsel, 27. ijsbreker, 30. zeewier (meerv.), 32. stevig, 34. Algem. Nederl. Persbureau, 35. a van 't blad, onvoorbereid, 37. plezier, 38. ouderwetse meisjesnaam, 41. brood, 43. vertering, 45. zuiver, 47. vallei, 49. insect (mannelijk), 50. verf, 51. vlaag, opwelling, 53. bosgod, 54. verharde huid, 55. broer van Jacob, 56. In disch vorst, 58. koffiehuis, 61. rivier in Italië, 63. horizon, 64. soort onderwijs, afk., 66. persoonl. voorn, woord, 67. meetk. getal, Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen vóór donderdag a.s. in ons bezit te zyn. Oplossing puzzel nummer 34. Horizontaal: 1. eva; 3. strapats; 10. os; 12. e.a.; 14. zegelt; 15. d.d.t.; 16. raket; 19. giro; 20. vree; 21. gelal; 23. ovendeur; 26. galei; 28. mr.; 29. an; 31. guipure; 33. m. p.; 35 nep; 37. deins; 38. roept; 40. dorp; 43. slot; 44. enaks; 45. gered; 48. spe; 49. ah; 50. bakeren; 52. en; 53. 1.1.; 55. kuren; 57. rabauwen; 61. geven; 63. aken; 64. aler; 66. negus; 68. ned.; 69. paleis; 71. re; 72. d.i.; 73. dolerend; 74. okt. Verticaal: 1. eer; 2. vaag; 4. t.z.; 5. reg.; 6. agio; 7. pervers; 8. aloë; 9. t.t.; 10. odeur; 11. ster; 13. gelag; 15. drempels 17. keg; 18. talud; 20. v.d.; 22. leien; 24. na; 25. tan dem; 27. i.p.i.; 30. neon; 32. uniek; 33. mos; 34. attent; 36. praalbed; 39. pope; 41. p.k.h.; 42. terug; 45. gazelle; 46. rek; 47. deren; 51, neven; 53. lakei; 54. nu; 56. neg; 57. rand; 58. an; 59. waal; 60. neer; 62. nurk; 65. rie; 67. set; 69. po; 70. sn. PRIJSWINNAARS VAN PUZZEL 34: 7,50: A. Looyen, Lekstr. 24 B, IJmuiden. 5,L. P. Huges, Molijnstr. 28, Haarlem. 2,50: Mej. J. Paap, Jan Steenstraat 7, Zandvoort. Advertentie N.V. MIJ. „HOLSTER" - OVERVEEN Tel. K 2500 - 60002, 57290 en 5783* Jandorie is een typisch voorbeeld van een zogenaamde basterdvloek, een verminkte vloek dus. Men hoort ook wel zeggen: Poddorie en die vorm wijst ons de weg naar de oorspronke lijke: God verdore di, hetgeen beteken de: moge God je verdwazen. Het Mid delnederlands kende namelijk een werkwoord verdoren: dwaas, krank zinnig maken en een bijvoeglijk naam woord door: mal, dwaas. Daarnaast bestond een werkwoord verdrllen: van het verstand beroven en een bij voeglijk naamwoord d u 1: dol, gek. In het Gronings bestaat nog als kracht term verdold, in het Overijssels verduld. Het is begrijpelijk dat juist in woorden van dit type veel verande ringen zijn opgetreden. Daardoor wer den ze minder plat, minder grof, min der heiligschennend, meende men. DE NEGEN MUZEN Piet Halsema. De Haarlemse organist Piet Halsema zal in juni, juli en augüstus een bezoek brengen aan Zuid-Afrika en daar concerteren onder andere in de Grote Kerk te Kaapstad en voor de South African Broadcasting Corporation te Johannesburg. 9 14. „Ziezo, en nu zal ik u lekker instoppen", zei tante Patent tot de Batavier toen hij gedoucht had. „Morgenochtend krijgt u dat offervat terug, ik be loof het u. Droomt u maar fijn van het Walhalla" De grote Sof lag berustend in tantes logeerbed en op haar tenen verliet zij het logeervertrek. „Wie had dat gedacht.." mompelde tante in zich zelf „Dat ik nog eens een echte Batavier te lo geren zou hebben. Als kind vond ik het altijd al zulke boeiende figuren de Batavieren. En nu heb ik er een onder mijn dak. En eigenlijk is hij on danks zijn wildheid zo sympathiek. Als was in mijn handen! Wat is het leven toch makkelijk als je maar gewoon doet," dacht tante Patent. En met die gedachte ging ze naar haar eigen bed. 'A//.UT&rüniiiii 16. „Laat dat ding alsjeblieft ophouden!" kreunde meneer Pech angstig, en ook de uitvinder begon in te zien dat de demonstratie niet geheel meer aan het ge stelde doel beantwoordde. „Ik zal het wel even uit schakelen!" riep hij geruststellend, terwijl hij zorgeloos zijn uitvinding benaderde. Maar zodra hij zijn hand uit stak naar het knopje, waarmee de werkzaamheden van de uitsmijter geregeld konden worden begon het appa raat dreigend een toon hoger te zoemen en diende zijn uitvinder een forse rechtse toe zodat hij naast meneer Pech op de grond kwakte. De uitvinder bedacht, een weinig te laat, dat het niet meevalt om een apparaat uit te schakelen dat iedereen die in zijn buurt komt daadwerkelijk van zijn vijandige gezindheid laat blij ken. Maar de Automatische Uitsmijter loste zelf het pro bleem op voortvarende wijze op. Nadat het de kapstok volledig buiten gevecht had'gesteld en in het huis niets en niemand meer vond, waartegen het de strijd kon opnemen, begaf het toestel zich dreigend grommend naar buiten. Wild naar alle kanten rondmeppend zoem de het de straat op, de wijde wereld in, op zoek naar nieuwe tegenstanders. Het is me uit de hand gelopen" prevelde de uitvin der treurig, terwijl hij wanhopig de achtervolging in zette.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11