„De bevrijding van West-Irian is thans begonnen" HET WEER Lissabon neemt maatregelen tegen rebelse studenten Lord Home ontvangt prins Soevanna Phoema AUTO UNION DKW Prof. De Quay zond een brief aan Oe Thant over de infiltraties VAN LOON'S In Algerije vielen gisteren 28 doden Nederlandse huisvrouwen let op uw saeck Toenemende repatriëring van Fransen uit Algerije Verdere overheids maatregelen niet onwaarschijnlijk A.N.V.V.-propaganda in West-Duitsland wordt beperkt Peking zegt zich bedreigd te voelen A. J. Rotteveel's aap DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING SOEKARDJO VERKLAART IN NEW YORK: Kruistocht' Prijzen vanaf ƒ5595. AUTOMOBIELBEDRIJF MORRIS fiefore ijou fin ij! REGEN- EN TWEEDJASSEN Kouderecord in mei Veel wind Automobielbedrijf OAS belooft taktlëk van de „verschroeide aarde" Tegenspraak Koop aardappelen niet te duur Driehonderd „man" verschansen zich in Coimbra De aardappelprijs SALON DE JEUNES FILLES MISS JUDY GOVER Het woord is aan ZAANLANDSCHE HOUTHANDEL ETALAGE Complete keukens Granieten douche-bakken 55.— per stuk Voor de man van deze tijd mode- konfektie met eigen stijl en karakter _ic3cqi_ie In de krant van heden: Sport 19 KENNEMERLAAN 55 COIFFURES DE VRIES 47e JAARGANG NUMMER 165 ZATERDAG 19 MEI 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van de NEW YORK (Reuter) De Indonesische afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Soekardjo Wirjopranoto, heeft vrijdagavond na een gesprek met Oe Thant gezegd dat „de campagne ter bevrijding van West-Irian" thans is be gonnen en zal voortduren tot de Nederlanders erin toestemmen te onderhandelen over een vreedzame oplossing van het vraagstuk. „Wat nu in Nieuw-Guinea gebeurt is een voortzetting van onze revolutie", zei hij. Soekardjo bevestigde dat Indonesische „vrijwilligers" in Nieuw-Guinea worden neergelaten „om het volk te helpen bij de bevrijding van het Nederlandse koloniale juk". Hij erkende dat een Indonesisch Dakoto-vliegtuig door de Nederlanders is neergeschoten, maar hij zei dat dit gebeurde op vier mijl ten oosten van Laboe op het eiland Ceram en niet bij Fakfak. „De Nederlanders respecteren de Indonesische gren zen niet meer", aldus Soekardjo. Zijn regering betreurt het ten zeerste „militaire stappen" te moeten nemen en zou aan vreedzame middelen de voorkeur hebben gegeven. „Voordat wij weer aan de conferentietafel kunnen plaatsnemen moeten de Nederlanders ophouden met het zenden van militaire versterkingen en hun goede wil en ernst tonen", zei hij. Soehardjo was bij Oe Thant ontboden, -adat de secretaris-genraal der Verenig- e Naties een brief van de Nederlandse minister-president had ontvangen, waarin melding wordt gemaakt van de Indonesi- che parachutistenlandingen op Nieuw- Guinea. Deze brief zal dinsdagmorgen worden gepubliceerd als een document van de Veiligheidsraad. Dit is gebruikelijk, wan neer een der partijen in een geschil een klacht onder de aandacht van de leden van de Veiligheidsraad wil brengen zon der om een bijeenkomst van deze raad te vragen. In Nederland zal de brief ter kennis van de Tweede Kamer worden ge bracht. Oe Thant heeft ook gesproken met de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de V.N., Stevenson. Na dit gesprek zei Stevenson dat in Nieuw-Guinea „geweld is losgebarsten" waarbij mensen gewond en gedood wor den". Hij noemde de situatie in dit ge bied „een noodtoestand die onmiddellijke maatregelen vraagt" en voegde eraan toe dat pogingen in het werk gesteld moeten worden om de Nederlanders en de Indo nesiërs weer aan de conferentietafel te brengen. In Djakarta heeft de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, dr. Soe- bandrio, vrijdag in het parlement ver klaard dat de st"'!d om westelijk Nieuw- Guinea in de e plaats gebaseerd is op een algeme ruistocht tegen kolo nialisme en imp,.ialisme. Hij komt niet Advertentie incl. verwarming Hoofdagent voor Haarlem en Omstr.: Bloemendaal - Korte Kleverlaan 30-40 Telefoon 02500 - 51301 BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 (Van onze weerkundige medewerker). Alles wat er over het weer te schrijven èn te praten valt is in mineur gesteld. De gemiddelde maximumtemperatuur ligt tot nu toe in mei nog een graad onder het record van 1902. Het tekort aan zonne- schijnt in mei is in De Bilt al 65 uren. Van 1 maart af heeft dit voorjaar een te kort van 130 uren zon, hetgeen deze eeuw niet eerder is voorgekomen. De zware bewolking is er ook oorzaak van dat de nachttemperaturen over het al gemeen niet erg laag zijn en daardoor is de nachtvorst ondanks het veel te koude weer gering. Inmiddels passeert weer een depressie met regen, maar de lucht die van de oceaan wordt aangevoerd is en blijft te koel. Middagtemperaturen vdn 16 tot 18 graden zijn normaal, maar de laatste da gen blijft het bij 12 tot 14 graden. Wanneer het omslaat kunnen wij plot seling warm zomerweer krijgen, zoals dit ook na vroegere koudegolven in mei dik- wijls'is voorgekomen. alleen voort uit een verlangen om het ge bied te bevrijden of uit een wens om het grondgebied van de republiek te vergro ten, maar ook om het belang van de ge hele wereld te dienen," zei hij. Over de situatie bij Fakfak wordt uit Hollandia gemeld dat Nederlandse een heden een aanval hebben gedaan op een bivak van een dertigtal Indonesische pa rachutisten, die 15 mei op zes tot tien mijl ten oosteft van Fakfak waren neergeko- Verwachting tot morgenavond: nog stormachtige, overi gens krachtige tot matige weste lijke wind. Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal. teL 57.500-57.501 ALGIERS (Reuter) In Algerije zijn gisteren bij aanslagen 28 mensen om het leven gekomen, in Algiers zestien en in en om Oran twaalf. Onder de slacht offers waren elf vrouwen van wie tien Mohammedaanse. In de afgelopen 24 uur zijn in Oran dertien Europeanen, die door moslims wa ren ontvoerd, door bemiddeling van de po litie vrijgelaten. In Algiers zijn gisteren vlugschriften ver spreid waarin gezegd wordt, dat de OAS begonnen is met een tactiek van de „ver schroeide aarde". Het onder communis tische leiding staande Franse algemene verbond van vakverenigingen (CGT) heeft een brief van de OAS ontvangen waarin gedreigd wordt dat het gebruik van na palmbommen „tegen jullie communisten". De brief is in Algiers gepost en gete> kend door de OAS-leider ex-kolonel Gar dès. ALGIERS (Reuter) Het Franse leger in Algerije, heeft tegengesproken, dat zich aan de Algerijns-Tunesische grens ernsti ge incidenten hebben voorgedaan en dat Franse troepen een Algerijnse nationalis tische legerstelling hebben gebombardeerd, zoals een woordvoerder van de voorlo pige Algerijnse regering in Tunis had ver klaard. Volgens het Franse leger is het enige incident dat zich heeft voorgedaan, de be zetting door FLN-troepen van een Fran se militaire post, die het Franse garnizoen had ontruimd. Deze bezetting was in strijd met de overeenkomsten van Evian. Sinds dien heeft de commandant der FLN-troe pen zijn manschappen teruggetrokken, als gevolg van de „vastberaden houding der Franse autoriteiten". „Huisvrouwen in Nederland, let op uw saeck", zegt de Nederlandse Huishoudraad, naar aanleiding van de hoge aardappel prijzen. „Wanneer de aardappels nog duur der worden, is dat uw eigen schuld. U wilt aardappels, en dus koopt u ze tegen de geldende prijzen". Vooral nu de minister een prijsstop voor aardappels heeft inge steld, zjjn het in de eerste plaats de huis vrouwen, die ervoor kunnen zorgen dat deze prijsstop gehandhaafd blijft. Hoe? Door niet te kopen, wanneer er aardappelen worden aangeboden, die duur der zijn dan 40 a 50 cent per kilo. Men moet duidelijk laten blijken, dat men het niet eens is met het opvoeren van de prij zen. Aardappelen zijn er genoeg, aldus de Huishoudraad. Er worden echter partijen vastgehouden uit speculatie-overwegingen. Het is, aldus adviseert de Huishoudraad verder, overigens niet erg, wanneer men een keer geen aardappels op het menu zet. Er zijn tal van uitwijkmogelijkheden. Wan neer men in plaats van aardappelen rijst, peulvruchten, macaroni of meelspijzen geeft, heeft de maaltijd heus zijn voedings waarde niet verloren. Wel dient men er zorg voor te dragen, dat de normale portie groente en vlees on verminderd wordt gegeven, adviseert de raad tenslotte. men. Na een kort vuurgevecht trokken de Indonesiërs zich terug waarna de Neder landse militairen het verlaten bivak bin nendrongen. Een hoeveelheid uitrustings stukken viel in Nederlandse handen. De strijdkrachten hebben»over de overige ac ties, zowel in de omgeving van Fakfak als bij Kaimana nog geen bijzonderheden meegedeeld. Sedert vrijdag is de vliegdienst tussen Biak en Fakfak met Beavervliegtuigen weer opengesteld. Gouverneur Platteel heeft een kort be zoek aan Fakfak gebracht. Hij keerde vandaag in Hollandia terug. PARIJS (AP) Een snel wassende stroom Fransen verlaat Algerije, aldus heeft het staatssecretariaat, dat met de repatriëring belast is bekendgemaakt. In een telling van het secretariaat wordt alleen het aantal gezinshoofden genoemd, omdat de repatriërenden alleen aanspraak op hulp kunnen maken indien het gezins hoofd naar het moederland terugkeert. Vele gezinnen zijn naar Frankrijk ge gaan, terwijl de echtgenoot en vader in Algerije achterbleef om zijn baan te be houden of zijn zakelijke belangen te be hartigen. Deze gezinnen zijn dus niet be grepen in de cijfers van het secretariaat. De telling geeft het volgende beeld: februari 968, maart 3.906 (het bestand van Evian werd op 19 maart getekend) april 4.383, 1-15 mei 3.672. Vrijdag kwamen met een schip 1.558 personen uit Algerije, terwijl vele anderen in de haven van Algerije achtergelaten moesten worden. LISSABON (AFP) De Portugese rege ring heeft bekendgemaakt, dat met het oog op „de hardnekkigheid waarmee de stu denten de wet overtreden", verscheidene maatregelen genomen zijn. ZO zullen aan dé universitaire autoriteiten veiligheids troepen ter beschikking worden gesteld die nodig kunnen zijn om de orde te hand haven. Alle algemene vergaderingen van stu denten of van reeds ontbonden academi sche verenigingen, zijn verboden, evenals het verspreiden van mededelingen. De Portugese minister van Onderwijs heeft grotere bevoegdheden gekregen om de orde op alle scholen te bewaren. In de universiteit van Coimbra hebben een driehonderd mannelijke en vrouwe lijke studenten zich verschanst uit protest tegen het verbod van de regering om de „Studentendag" te vieren. Het universi teitsgebouw is daarop door de politie om singeld. De politie belette studenten tot de klokketoren van het gebouw door te drin- De aardappelsituatie schijnt nog aller minst aan een oplossing toe te zijn. Aan kopen, gebaseerd op de ruim een week ge leden geldende detailhandelprijzen, zullen financiële verliezen opleveren, wanneer ze tegen de prijsstop-prijs in de grote steden moeten worden afgezet. Verschuiven van de partijen naar groothandelaren in den lande kan zonder verlies gebeuren. Deze laatsten zien wèl kans de partijen tegen hogere prijzen af te zetten. Direct gevolg hiervan zou zijn dat de grote steden zonder aardappelen komen. Oude voorraden, tegen redelijke prijzen ingekocht, zullen de vol gende week opraken. Het bedrijfschap heeft de groothande laren een waarschuwing gegeven, waaruit kan worden afgeleid, dat de minister van Economische Zaken nog een maatregel in petto houdt. In een brief zegt het bedrijf schap dat wanneer de prijsstop niet het gewenste resultaat zal hebben, „gevreesd moet worden, dat andere maatregelen volgen". Het is niet onwaarschijnlijk, dat de minister een maximumprijs zal vaststellen. gen. Ook in het gebouw van de studenten vereniging hebben zich studenten ver schanst. (AP) De politie heeft tot dusverre geen maatregelen getroffen om de studenten te verjagen. Enkele honderden andere studenten heb ben zich omstreeks middernacht in het centrum van de stad verzameld, teneinde tegen de autoriteiten te demonstreren. Zij werden door de politie met stralen water en gummistokken verjaagd. Een aantal studenten is gewond, terwijl enkelen ge arresteerd zijn. Advertentie Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 introduceert speciale onder leiding van de Engelse hairstyliste Tnstitut de Beauté Coiffure Création Dr. Barbara Moore, de Britse lange- af standsloopster, is gisteren uit de Holloway-gevangenis in Londen ont slagen. Zij was daar tien dagen eerder opgesloten, omdat zij geweigerd had te voldoen aan een bevel van de rechtbank om een aantal bloempot ten, die haar buurman in de uitoefe ning van zijn recht van overpad be lemmerden, te verwijderen. In de ge vangenis ging zij meteen in honger staking. Onbekenden hebben de hin dernis in de nacht van donderdag op vrijdag opgeruimd. Het proces tegen ex-generaal Salan, de voormalige leider van de OAS, blijft in Parijs grote belangstelling trekken. Ook gisteren was de rechts zaal weer stampvol. Deze opname werd gemaakt in het Paleis van Jus titie. Links generaal Ailleret, voor malig opperbevelhebber in Algerije, die tegen Salan getuigt en rechts Salans advocaat mr. Tixier Vignan- court, in gesprek met admiraal Ploix, die als getuige voor de verdediging is opgeroepen. Advertentie Balzac: Ook een slaaf heeft zijn trots. Hij wil alleen gehoorzamen aan de grootste j despoten. De directeur van de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelingenver keer (A.N.V.V.), de heer J. A. Risseeuw, overweegt een gedeelte van het voor toe ristische propaganda in de Duitse Bonds republiek bestemde geld te besteden voor werving van vakantiegangers in Zwitser land, Oostenrijk en Noord-Italië. De heer Risseeuw wil de A.N.V.V.-pro paganda in West-Duitsland verminderen en meer actie voeren in andere, verder van onze grens verwijderde gebieden. Het is niet de bedoeling van de A.N.V.V. de propaganda in Rijnland-Westfalen ge heel stop te zetten. Advertentie Kalverstraat - IJmuiden - Tel. 7543 In onze WIJK AAN ZEEËRWEG 4 aqL tsë yVvaow" We'oei-j 6V E SRÊESTRAiT 13» BEVERWIJK Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen 2, 11 Buitenlands nieuws 3, 5 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Op en om het Binnenhof5 Taal-larta Kêrkdiensten7 Films 7 Uit stad en omgeving7, 9 In de Vishal en op zeeS Topsy 10 Luidsprekers10 Feuilleton 11 Erbij13 tot 16 Beurs 17 Effecten en Geldmarkt 17 Economisch nieuws17 Scheepsberichten 17 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Van onze correspondent) LONDEN De neutralistische Laoti- aanse prins Soevanna Phoema, die op weg is van Parijs naar Laos, onderbrak gis teravond op verzoek van de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken Lord Home, zijn reis in Londen. Vanochtend zou de prins het ontbijt gebruiken met Lord Home op diens officiële buitengoed Dorneywood in Buckinghamshire. Lord Home is samen met Gromyko, de Russische minister van Buitenlandse Za ken, voorzitter van de Laos-commissie, welke moet waken over de vrede in dat land. Lord Home zal met prins Soevanna Phoema de mogelijkheid van een coalitie regering bespreken, waarin Laos en de bui tenwereld vertrouwen kunnen hebben. Het alternatief zou zijn, dat Laos op den duur een marionet wordt van Peking. De prins zei tegen verslaggevers op het vliegveld van Parijs tegenstander te zijn van directe tussenkomst van de Verenigde Staten omdat „dit een wereldoorlog zou kunnen uitlokken". Tussen hem, premier Boen Oem en prins Soephannoevong, de communistische leider van de Pathet Lao, moet een gesprek tot stand gebracht wor den. „Ik ga naar Laos om opnieuw con tact op te nemen," zo zei hij. (AP) Van Britse zijde wordt verno men dat er een militaire stilstand heerst in Laos hetgeen een nieuwe gelegenheid biedt om een politieke regeling te tref fen. Groot-Brittannië is bereid om symbo lische troepen naar Thailand te sturen in dien het daartoe wordt uitgenodigd, maar dit is nog niet gebeurd. WASHINGTON (AP) De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk heeft gezegd dat, wanneer de com munisten de onafhankelijke landen in Azië met rust zouden laten, de Amerikanen zich spoedig uit dit gebied zouden terugtrekken. Rusk gaf hiermee indirect commentaar op de voorspelling van premier Kroesjtsjev dat de Amerikaanse troepen uit Thailand en de rest van Zuidoost-Azië „geschopt" zullen worden. In een rede in Bulgarije noemde de Russische premier het Ameri kaanse besluit troepen naar Thailand te zenden „onverstandig en onvoorzichtig". SOFIA (Reuter-AFP) Op een receptie in Sofia zei Kroesjtsjev gisteravond: „Ik ben verbaasd dat de Amerikaenn in dit net gezwommen zijn. Wanneer men er een maal in is komt men er niet gemakkelijk meer uit. Zij gingen Korea heel gemakke lijk binnen en toch duurde dat drie jaar." (AP) Radio-Moskou heeft de Verenig de Staten beschuldigd van plannen om kembases in Thailand te vestigen. Het Volksdagblad te Peking heeft gewaar schuwd dat de intocht van Amerikaanse troepen in Thailand een bedreiging voor de veiligheid van communistisch China vormt die niet genegeerd zal worden. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1