Carpenters ruimtevlucht tot dinsdag uitgesteld ai-lava. Molen „De Bloem" opengesteld voor bezoek van toeristen OP EN OM HET BINNENHOF Moeder vBaKb5fhJsjj Aanvullende apparatuur aangebracht '★BABYDERM ™K*ulT Opleiding Russische geleerden weer herzien Rapport mijnramp in Saarland verschenen Spaanse intellectuelen weer vrijgelaten Gerechtshof mag zich tot het Europese Hof wenden Rijkswegen in de IJselmeerpolders Kersverse SS-officieren moesten kinderen doden ZATERDAG 19 MEI 1962 5 W aarnemingen Vrouw getuige BEGREPEN VOGELENZANG Astronaut Carpenter Paardenrusthuis krijgt tweede „gast" Hoge Raad beslist Bij aardgasexploitatie worden Staatsmijnen en oliemijen ontzien Kerkelijk nieuws Amsterdam heeft er een attractie bij mm:-..- volmaakte pasvorm - uiterst sterk Dr. E. van Raalte Onthulling in het proces te West-Berlijn CAPE CANAVERAL (Florida) (AP) De ruimtevlucht van de astronaut Mal colm Scott Carpenter is van zaterdag tot dinsdag uitgesteld om een aanvullende ap paratuur te kunnen installeren voor de be paling van het tijdstip, waarop de beide parachutes zich moeten openen, wanneer het ruimteschip Aurora 7 naar de aarde terugkeert. Op een hoogte van 6.300 me ter wordt automatisch een kleine para chute ter stabilisatie van het ruimteschip ontvouwen en op 3.000 meter gaat ver volgens de grote parachute open. Tot de installatie van de aanvullende apparatuur is besloten omdat uit een analyse van Glenns ruimtevaart op 20 februari is ge bleken dat de parachutes zich te vroeg openden. Carpenter heeft het uitstel rustig opge nomen. Hij zei:,,Dit is een onderdeel van een voortdurend proces tot vergroting van de betrouwbaarheid het maken van ge bruik van de ervaring, opgedaan bij vo rige vluchten en dit geeft ons een be tere kans ons werk met vertrouwen te ver richten". De meteorologen kijken met spanning naar de weerkaarten van het gebied rond Bermuda waar Carpenters ruimtevaartuig zou moeten landen indien de lancering niet volledig slaagt en de ruimtevaarder een voortijdige landing moet maken. Carpenter, een kapitein-luitenant der marine, heeft deze week gesimuleerde ruimtevluchten gemaakt in het speciale oefenapparaat dat men daarvoor heeft. Daarna woonde hij een vergadering bij waarin alle onderdelen van de vlucht de capsule, de draagraket' het wereldom spannende net van volgstations stuk voor stuk werden besproken. Alles bleek zich in perfecte conditie (Go-conditie zoals het in astronautentaai heet) te bevinden. De koers die Carpenter volgen zal is precies gelijk aan die van Glenn. Car penter zal echter een groter aantal waar nemingen en experimenten moeten ver richten. Tot de experimenten behoren on der meer: het vrijlaten van een gekleurde ballon die dertig meter achter de Auro ra 7 zal worden voortgetrokken teneinde kleur- en dieptewaarnemingen te doen, het laten zweven van een fles met groene vloeistof in de capsule teneinde de gevol gen van gewichtloosheid op vloeistof na te gaan. het uitwerpen van gekleurde plas tic confetti in de ruimte en het nemen van honderden zwart-wit en kleurenfoto's. Bovendien zal Carpenter proberen sterke lichtsignalen waar te nemen die nabij het volgstation Woomera in Australië zullen worden ontstoken elke keer als hij op een hoogte van meer dan 160 km deze plaats passeert. Dr. William Douglas, de medicus die Carpenter en diens plaatsvervanger Wal ter Schirra regelmatig keurt, is bijzonder tevreden over hun lichamelijke conditie. Terwijl Glenn als conditietraining dagelijks acht kilometer hard liep, zóekt Carpenter het in allerlei verschillende lichamelijke oefeningen. Hij geeft de voorkeur aan trampolinespringen, zwemmen en ge wichtheffen. Inmiddels wordt ook het dieet voor Carpenter en Schirra gewijzigd. Ze krijgen voedsel dat zo weinig mogelijk af- valprodukten achterlaat. Carpentes vrouw Rene zal een lang gekoesterde wens in vervulling zien gaan. Zij zal zich ten tijde van de lancering in Cocoa Beach bevinden acht kilometer van Cape Canaveral als de Atlasraket haar echtgenoot de ruimte in stuwt voor drie omwentelingen rond de aarde. Ze zal de eerste astronauten vrouw zijn die zich nabij Cape Canaveral bevindt om ooggetuige te zijn van het lanceren. De vrouwen van Alan Shephard, Virgil Gris- som en John Glenn bleven in hun woning en zagen de lancering op de beeldbuis. Mevrouw Carpenter verblijft in een pen sion waar haar paan haar de afgelopen week, als zijn werk het hem toeliet, is komen opzoeken. Het Algemeen Handelsblad had het over dameskleren „die uitdeinmogelijkheden be zaten" Een lezer vraagt mij of dit niet „uit dijmogelijkheden" moet zijn. Neen! Als dames met hun dijen deinen dan moeten zij uitdeinmogelijkheden hebben. Begrijpt u? Bij drukkerij Graficus té Lisse is een gedenkschrift verschenen: „100 jaar parochiekerk Vogelen zang" Ik pluk enige stijlbloempjes uit dit geschrift: „Verder bestaan er van Vogelen zang van vóór 1600 nog enkele zeer duidelijke fragmenten van de landmeter Pieter Bruins" „Op de zolder van dit oude ge bouw zijn nog duidelijk de resten te vinden van een geheime schuil kelder" „Dat wij nu reeds het 100-jarig bestaan van ons kerkgebouw vie ren, hebben wij misschien te dan ken aan het vroegtijdig over plaatsen van deze pastoor" „De pastoor vond de ligging van zijn woning niet in een al te fraaie omgeving liggen" „De geschiedenis van ons dorp dateert reeds vanaf de ijstijd" „Melkkelder en opkamer is niet aanwezig" 't En is niet alles vogelzang datter klinkt in de taaltuin. Talarius Onlangs, toen Rene Carpenter sprak over haar wens om zelf bij de lancering aan wezig te zijn, verklaarde ze: „Dat is het indrukwekkendste van alles aan zee te staan en de raket de lucht in te zien gaan en dan de sfeer van gebed die van alle mensen bezit neemt". Het is niet bekend of de vier kinderen van het echtpaar ook de lancering zullen bijwonen. De vier kinderen zijn twaalf, tien, zes en vijf jaar oud. De Amerikaanse astronaut Scott Car penter, die is aangewezen om de tweede Amerikaanse ruimtevlucht rond de aarde te maken, tijdens oefe ningen in de capsule van zijn ruimte vaartuig. Een „pasfoto" van Carpen ter in zijn ruimtevaartkostuum (onder). De vlucht zou volgens het voorlopige plan dinsdag doorgaan. De 37- jarige Carpenter zou in de Mercury- cabine „Aurora 7" drie banen om de aarde moeten maken. Advertentie OLIE - ZEEP MOSKOU (Reuter) In het Russische regeringsblad Izvestia zijn besluiten van partij en regering ten aanzien van de we tenschappelijke opleiding in de Sovjet- Unie gepubliceerd. Er zijn veranderingen in de opleiding aangebracht om de Sovjet- Russische geleerden aan de top te bren gen wanneer zij nog jong zijn. Eén hier van is het besluit, leidende wetenschappe lijke posten in het land niet door personen die ouder zijn dan 65 jaar te laten bezet ten, behoudens uitzonderingen. Er zijn nu meer dan 400.000 wetenschap pelijke werkers in de Sovjet-Unie, aldus Izvestia. In de laatste jaren echter zijn de „theoretische standaard en de prakti sche waarde van wetenschappelijk onder zoek" gegroeid en de snelheid waarmee de wetenschappelijke werkers worden opge leid wordt niet groot genoeg geacht. Bij het besluit is een speciale post van de leerling-onderzoeker geschapen, die door jonge geleerden voor perroden tot twee jaar zullen worden bezet. Het is voor de tweede maal in de afge lopen 13 maanden dat de opleiding in de Sovjet-Unib wordt herzien. In april vorig jaar werd een staatscommissie ingesteld om het wetenschappelijk onderzoek te co- ordineren. Sinsdien hebben verscheidene vooraanstaande Sovjetrussische geleerden hun bezorgdheid over de huidige weten schappelijke opleiding uitgesproken. SAARBRÜCKEN (DPA) Het grote aantal slachtoffers (299) bij de ramp in de Saarlandse Luisenthal-miji\, in februari moet worden geweten aan defecte vlam- menverstikkers, aldus een rapport van de Saarlandse landdag dat gisteren is gepu bliceerd. Volgens de commissie van onder zoek zou het aantal slachtoffers van de mijngasontploffing hoogstens tien a twin tig bedragen hebben als die verstikkers, die op bepaalde afstanden .van elkaar zijn geplaatst, goed gefunctioneerd hadden. Over de oorzaak van de mijngasontplof fing zelf is de commissie niet tot een be paalde conclusie kunnen komen. MADRID (AFP) Alle onlangs in Ma drid gearresteerde Spaanse intellectuelen, ongeveer dertig zijn gisteren vrijgelaten zo is uit betrouwbare kringen in Madrid vernomen. Zij worden ervan beschuldigd tot de demonstratie van vrouwen, die dins dag in het centrum van Madrid werd ge houden te hebben aangezet, en zijn ver oordeeld tot boetes van 5.000 tot 25.000 pesetas. In Barcelona hebben gisteren 1500 bouw vakkers het werk neergelegd. De politie had maatregelen genomen om eventuele betogingen van studenten te onderdrukken. Onder de studenten is het echter rustig gebleven. i si ci rri i a 'i 6 vi /.iiRR De stichting „De Paardebloem" die een rusthuis voor oude paarden in Soest heeft geopend heeft een brief van prins Bern- hard ontvangen waarin deze zijn grote sympathie betuigt met het door het stich ting beoogde doel en waarin hij een aan zienlijke financiële bijdrage toezegt. Het eerste paard „Corrie" uit Marke- lo, dat in het rusthuis werd opgenomen krijgt nu gezelschap van de vijftien jaar oude Shetlandse ponny „Frits" uit Den Haag. Deze ponny heeft een Haagse fa milie van een schilleboer gekocht, die met zijn bedrijf ophield. De ponny verkeerde in een zeer verwaarloosde toestand. De Hoge Raad heeft het cassatieberoep, ingesteld tegen het arrest van het ge rechtshof in Den Haag, waarbij dit hof besloot aan het Europese Hof van Justitie in Luxemburg uitleg van een bepaald artikel van het E.E.G.-verdrag te vragen, verworpen. Het ging in dit civiele proces om een exportverbod dat een Duitse koelkasten fabrikant aan zijn Duitse afnemers had opgelegd. Ondanks dit verbod heeft een aantal Nederlandse importeurs koelkasten van dit merk van Duitse afnemers ge kocht en in ons land op de markt ge bracht. Een van deze importeurs is door de fabrikant wegens een onrechtmatige daad gedagvaard. Deze importeur voerde voor het Haagse gerechtshof aan dat het export verbod in strijd moet worden geacht met een bepaling in het E.E.G.-verdrag. Het Haagse hof richtte naar aanleiding hiervan tot de supra-nationale rechters het verzoek deze E.E.G. bepaling te inter preteren. Tegen deze beslissing van het Haagse hof werd cassatie aangetekend. De Hoge Raad heeft, door dit beroep te verwerpen, het arrest van het hof betreffende het interpretatieverzoek aan het Europese Hof in stand gehouden. Het plan bestaat om via de IJselmeer polders enige grote rijkswegverbindingen tot stand te brengen, welke als de wegen no. 10 (AmsterdamLelystadZwolse hoek Emmeloord) en 10a (Lelystad Kampen) in het Rijkswegenplan zijn op genomen. Ook zal een belangrijke weg verbinding worden gemaakt tussen rijks weg 10 en het Gooi, waar in de omgeving van Muiden een aansluiting zal worden verkregen met rijksweg no 1. Bij de ont wikkeling van de polders moet overigens nog met een aantal andere wegverbin dingen van meer dan plaatselijke bete kenis «rekening worden gehouden Dit deelt de minister van Verkeer en Water staat aan de Eerste Kamer mee. De in wording zijnde organisatie voor de afzet van het Groningse aardgas zal in een dusdanige richting worden geleid, dat de belangen van de olie en van de Staats mijnen zullen worden ontzien. Dit is van daag door de directeur van het Staatsgas- bedrijf, ir. C. A. Hofman, in een rede over de betekenis van het aardgas medege deeld bij gelegenheid van de officiële ope ning van de nieuwe bedrijfsgebouwen der stichting „Gasbedrijf Fivelinge" in Appin- gedam. Zou men de belangen van de olie industrie en van de Staatsmijnen niet ont zien, zo zei ir. Hofman, dan zou dit spoe dig tot ontwrichting leiden. Geref. Kerken Beroepen te Spijkenisse (2de pred. pl.) L. H. Kwast te Andijk. Beroepen te Monnikendam en te Nieu- werkerk aan de IJssel C. v. d. Woude, kand. te Kampen. .f Toeristisch Amsterdam heeft er een at tractie bij. Dat is de uit 1768 daterende molen „De Bloem" aan de Haarlemmer weg, die geschikt is gemaakt voor toe ristenbezoek. Voorlopig iedere maandag en zaterdag van 's morgens 10 uur tot 's middags 5 uur kunnen landgenoten en vreemdelingen, die nu eens een echte, nog werkende molen van top tot teen of in dit geval van voet tot kap willen zien, er terecht. Ze treffen het, want de molen „De Bloem" is niet de eerste de beste onder de Ne derlandse molens. Het is een molen van een vrij zeldzaam type, een zogenaamde s^ellingmolen met maar liefst vijf etages, die ër in de'l8e é'éuw al.op gebouwd werd om zijn werk temidden van een stadsbe- bouwing te doen. Vandaar dat hij zo hoog is, vandaa- ook dat de molenomloop zo'n stuk boven de begane grond is. Wil een molen in de stad malen, dan moeten de met zeilen bespannen wieken een flink stuk boven de daken van de omringende huizen uitsteken. Advertentie v r' 1'-- f"> P nylons naar maat dus voordelig door lange levensduur Minister en Kamer Ondanks de zwaar geladen atmosfeer in de Eerste Kamer, waar het er deze week uitzonderlijk bar is toegegaan, was aan het slot van de beraadslagingen over de begroting van Defensie één ding dui delijk: minister Visser mocht zich in het vertrouwen van de meerderheid der Ka mer verheugen. Niet alleen, dat zijn be groting er zonder hoofdelijke stemming doorging met alleen aantekening van het communistische „tegen", neen, de woord voerders van de fracties van de K.V.P., de A.R. en de C.H. te samen 42 van de 75 senatoren, hadden in hun uiteenzet tingen ontegenzeggelijk blijk gegeven van hun vertrouwen in de bewindsman. Daarentegen was zonneklaar gebleken, dat hij om nu nog maar te zwijgen van de twee communistische leden der Eerste Kamer bij 31 afgevaardigden het vertrouwen had verspeeld. Nadat reeds mr. v. d. Stoel (Arb). ten opzichte van allerlei punten van 's mi nisters beleid ernstige kritiek tot uiting had gebracht, liet diens fractiegenoot prof. mr. Samkalden, tegen het eind van de in menig opzicht bewogen vergadering, er geen twijfel over bestaan, dat zijn gehele fractie de tegenwoordige minister van De fensie bepaald onder de maat vond. Daar voor voerde hij verschillende redenen aan, waarbij, niet te vergeten, iets van zo groot belang als 's ministers inzichten en gedragingen ten opzichte van al wat het Nieuw-Guinea-beleid betreft. Minister en partijgenoten Nog uit een geheel andere hoek en tegelijkertijd om geheel andere redenen, was eveneens tot de bewindsman gezegd, dat men hem niet tegen zijn taak opgewas sen achtte en dat hij daarom juist zou doen, heen te gaan. Dit had mr. Van Riel namens de gehele fractie van de V.V.D. verklaard. Maar hij voerde hierdoor iets geheel anders en iets van veel minderbe- lang aan dan prof. Samkalden. Onder nor male parlementaire verhoudingen zou een aanzegging tot ontslagaanvrage door de eigen geestverwanten, de minister in kwes tie tot aftreden hebben moeten brengen. Want degenen, die in een zuiver parle mentair kabinet zitting hebben, konden daarin alleen plaats krijgen in direkte samenhang met de band tussen henzelf en hun politieke groep enerzijds, tussen die groep, de overige, insgelijks met de ministersploeg samenwerkende groepen anderzijds. Intussen, bij de vorming van het kabinet De Quai is uit en te na op de voorgrond geplaatst, dat het niet een gewoon parlementair karakter zou bezitten. Het heette tot stand te zijn ge komen zonder een nauw contact met de fracties van wier richting het figuren in zijn midden heeft. Als men de nadruk legt op de «woorden „nauw contact", dan is die bewering nog wel enigermate houd baar, ofschoon zelfs in dat opzicht de schijn sterker is dan.de werkelijkheid. Maar goed, meer dan eens reeds heeft men het doen voorkomen alsof het ka binet-De Quay van aard extra-parlemen tair zou zijn. Op de keper beschouwd kan ik die be wering niet anders dan onwaarachtig noe men. Blijkens de geboortegeschiedenis van dit ministerie heeft de minister-presi dent te voren wel degelijk contact mét de fractie-aanvoerders in kwestie gehad en dat heus niet, omdat hij hen nu toe vallig zulke aardige of wijze lieden vond, met wie hij gaarne eens 'n praatje maak te, alvorens de parlementair-politieke are na te betreden. Neen, hij deed dit omdat hij, heel verstandig, te voren wilde we ten wat voor politiek vlees hij in de kuip kreeg. En toen het er om ging het kabinet in elkaar te zetten, is er heel precies nagegaan, welke groep deze, wel ke gene portefeuilles zou krijgen. Als ook, hoeveel man elk van de vier bevriende groepen in de combinatie opgenomen zou krijgen. Vaststond tevens, dat geen K.V.P.- er, Christelijk-Historicus, Anti-Revolutio nair of V.V.D.er in de kabinetsschuit zou mogen stappen, zo de eigen groep daartegen bezwaar zou koesteren. Er schuilt dus iets onwaarachtigs in, wanneer men het wil doen voorkomen, alsof er tussen de desbetreffende fracties en het kabinet geen band zou bestaan. Trouwens, toen reeds heel kort na het optreden van het kabinet-De Quay de toen malige minister van Defensie, wegens particuliere redenen, van boord moest, is er geen ogenblik sprake van geweest, dat men ging uitkijken naar iemand, die, louter en alleen wegens zijn capacitei ten, en geheel en al los van zijn politieke richting, een geschikte opvolger zou kun nen zijn. Neen, het was een wet van Meden en Perzen, dat er wederom een liberaal moest worden geleverd. Nadat dit nogal wat hoofdbrekens had gekost droeg eindelijk de aanvoerder van de V.V.D., prof. Oud, voor de levering zorg: zulks in de persoon van.de liberaal mr. S. Visser. Natuurlijk kon deze jl. woensdag zeggen, dat hij niet als „ver tegenwoordiger" van zijn partij aan het hoofd van Defensie staat. Die uitdrukking zou inderdaad te ver gaan. Aan de andere kant valt moeilijk te ontkennen, dat hij door de V.V.D. „geleverd" is. En van daar, dat het toch wel iets wil zeggen, dat hem nu door de eigen groep het ver trouwen is opgezegd. Extra-parlementaire jasje Na mr. Van Riel's oorlogsverklaring aan het adres van minister Visser en nadat prof. Samkalden (Arb.) de penibele vraag had aangevoerd of een aftreden onder deze omstandigheden van minister Visser, gevolgen voor het kabinet-in-zijn- geheel zou hebben, kwam ik, tijdens het kwartier schorsing, de minister-president tegen, Deze was terecht ijlings ontboden. Toen hij de trap van het Eerste Kamer gebouw opliep, had hij nog een zomer- jas aan. Doch bij betreding van de ver gaderzaal had hij zich fluks in zijn extra parlementaire jasje gehuld. Zo kon hij het standpunt innemen, dat voor een ka binet van deze makelij een eventueel heen gaan van minister Visser op grond van hetgeen hem namens de V.V.D.-fractie was toegevoegd, niet noodzakelijkerwijze consequenties voor het kabinet met zich mee behoefde te brengen. Geen minuut later wist men trouwens, dat er van dat heengaan geen sprake zou zijn, dat na melijk genoemde bewindsman, in hetgeen de heer Van Riel had gezegd, geen en kele aanleiding zag om zijn portefeuille neer te leggen. Op zichzelf moet dit velen vreemd heb ben aangedaan. Hoe kan iemand, na al wat hem door zijn eigen politieke vrien den is toegevoegd, er nog een ogenblik over peinzen, om niettemin aan te blij ven? Aldus de normale reactie van zeer velen. Toch is, vooral zoals de zaken op het ogenblik staan, en ook na wat er gebeurd is, de houding van de minis ter van Defensie wel verklaarbaar. In de allereerste plaats acht ik het al lerminst uitgesloten, dat zijn liberale mede ministers met hem geheel en al van oor deel waren en zijn, dat hij nu niet voor mr. Van Riel's aanval moest wijken. Het kan nauwelijks anders of er moet tussen hen te voren overleg hebben plaats ge vonden. Dat bijvoorbeeld minister Kort hals in wezen volkomen solidair met mi nister Visser is, liet hij duidelijk blijken. Dit zowel door met de ministerpresi dent mee achter de groene tafel te gaan zitten, als door de hartelijke wijze, waar op hij zijn collega Visser gelukwenste na de aanneming van diens begroting. Er is echter nog wat anders. Door de manier, waarop de heer Van Riel het hele geval had aangepakt, was het mi nister Visser, wilde hij niet eenzelfde grove fout als genoemde senator begaan, onmogelijk zich te verweren. En nu heeft toch zeker ook een minister recht om zich tegen aanvallen op het daarvoor geëigende ogenblik te kunnen verdedigen. Misslag van mr. Van Riel De grote fout nu van de aanvoerder van de liberale fractie in de Eerste Ka mer is geweest, dat gans zijn aanval zich op één enkel punt had geconcentreerd. Te weten op wat hij noemde het voor spel van het ontslag van der Putten. Doordat die aangelegenheid nog sub ju- dice is en de voor de minister ongun stige uitspraak van het ambtenarenge recht in Arnhem, in hoger beroep even tueel ongedaan gemaakt kan worden, is het, wil men zich behoorlijk aan de re gels van het spel houden, niet doenlijk die zaak thans onderwerp van een cri- tische bespreking aan het adres van de minister te doen zijn. Zoëven gebruikte ik het woord „be hoorlijk". Helaas was die qualificatie al lerminst van toepassing op hetgeen mr. Van Riel in de Eerste Kamer heeft on dernomen. Een man van zijn kaliber had zich dienen te realiseren, dat het te vroeg was om minister Visser wegens de zaak van der Putten het vertrouwen op te zeg gen. Na de welverdiende afstraffing aan genoemde senator door de antirevolutio naire woordvoerder de heer Algra toege diend, geef ik er de voorkeur aan te vol staan met de opmerking, dat helaas de heer Van Riel deze week te werk is ge gaan op een wijze, die uitermate beden kelijk te noemen valt. Ik durf zelfs te stellen, dat ook als hij tenslotte toch nog mocht bereiken wat overigens geens zins zeker is dat zeer binnenkort de minister van Defensie het bijltje er bij zou neerleggen, uiteindelijk de begane misslag de liberalen nog wel eens duur te staan zou kunnen komen. Wie al te gretig kiezersgunst tracht te winnen loopt gevaar, indien hij daartoe methoden aan wendt, welke een weerzin opwekken ge lijk zich woensdag van figuren als de heer Algra en prof. Samkalden meester maakte, tenslotte aan het kortste eind te trekken. Bij het openen van de molen „De Bloem" voor toeristen behoorde, dat de molen zou gaan draaien. Daartoe voorziet hier de zoon van molenaar Schuurman een van de wieken van een wit zeil. De molen „De Bloem" heeft niet altijd aan de drukke Haarlemmerweg bij de wester-gasfabriek gestaan. Hij kwam daar pas op het eind van de 19e eeuw, om streeks het jaar 1875. Oorspronkelijk stond hij aan de rand van de Jordaan, in de nabijheid van de Bloemgracht, aan welke gracht hij ook zijn naam heeft ontleend. Vrijdagmiddag heeft de heer J. N. Strij kers, directeur van de Amsterdamse V.V.V., de molen officieel voor toeristen bezoek geopend. Hij deed dat nadat mole naar Schuurman, die al meer dan dertig jaar lief en leed met „De Bloem" had ge deeld, een roede van de molen in de zei len had gezet en daarna de wang had ver wijderd, waardoor de wieken aan hun rondgang konden beginnen. Voor molenaar Schuurman is de nieuwe functie, die zijn molen heeft gekregen, ook heel welkom. Want daardoor is ook een eind gekomen aan een periode van twaalf jaar, waarin de molen stil heeft gestaan omdat er geen emplooi voor hem was. Thans, om de attractie voor de toeristen te vergroten, zal de molen weer regelma tig in bedrijf zijn. De V.V.V en de ge meente Amsterdam, eigenaresse van ,De Bloem", zullen er wel voor zorgen dat er steeds wat te malen zal zijn. Het interieur van de molen is ook aan diens nieuwe functie aangepast. Er zijn trappen en trapjes gemaakt, die voor hen wier dagelijks werk niet uit het klimmen in een molen bestaat, redelijk en betrek kelijk verlig begaanbaar zijn. Omdat „De Bloem" inwendig nogal stoffig pleegt te zijn, krijgen de molenbezoekers beneden een keurige blauwe stofjas aangemeten. Ze mogen de molen onder deskundige lei ding bezichtigen en overal hun neus in steken. De rondleiding, die ongetwijfeld boeiend is en tussen de bedrijven door een leuk uitzicht op Amsterdam biedt wanneer men op de omloop is aangeko men, duurt ongeveer V uur. Daarvoor wordt dan als tegenprestatie een toe gangsprijs van 1,50 gevraagd. BERLIJN (AP) Nieuwe officieren van de S.S. kregen wanneer zij in Rusland dienst moesten doen bij wijze van vuur proef opdracht Joodse kinderen dood :e schieten, zo is verklaard voor een West- berlijnse rechtbank. De 62-jarige Wilhelm Greiffenberger beschreef het vermoorden van 250 Joodse mannen, vrouwen en kin deren uit het getto van Vitebsk in Wit- Rusland. Greiffenberger, een boekhouder, staat samen met vijf andere voormalige officie ren van de S.S. en de politie terecht we gens medeplichtigheid aan een aanzetting tot massamoord. Hij verklaarde dat de volwassen Joden in open graven werden gegooid en werden doodgeschoten door dronken S.S.-ers. Met de Berlijnse bankdirecteur dr. Alfred Filbert, de hoofdverdachte stond Greiffen berger gereed om mensen die niet onmid dellijk dood waren het genadeschot te ge ven. Bij deze slachtpartij waren twee S.S.- officieren aanwezig die met het handwerk vertrouwd moesten raken. Zij hadden tot taak de kinderen bij de hand te nemen, om te draaien en vervolgens een nekschot te geven. Een van de nieuwe officieren was die avond in de officiersmess in tra nen uitgebarsten. Toen dit Filbert ter ore kwam zei hij dat dergelijke officieren naar Duitsland teruggezonden moesten worden, aldus de verdachte, die nog ver scheidene andere moordpartijen beschreef waaraan hij en Filbert hadden deelgeno men.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5