Vrouwen en kinderen uit gebied van Teminabuan vertrokken Sinds Evian moeten 3000 Algerijnen zijn gedood Bundeswehr in 1965 een half miljoen man sterk Staatssecretaris Roolvink maant tot matiging ttentie ctie NA NIEUWE PARACHUTISTENLANDING Den Haag spreekt door Djakarta gemelde successen tegen Dertig slachtoffers in het weekeinde Parade hij overdracht der 9de divisie Een circusdrama Koninklijk paar en twee prinsessen in Wenen Christelijke Grafische Bedrijfshond bestaat zestig jaar Stemming over Laos is optimistisch DAGBLAD VOOR V ELS EN - IJ M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING „Grote sccessen" Nog geen enkel waar bericht" Soekarno sprak Geen verkiezingen Twee Duitse straaljagers boven Finsterwolde op elkaar gevlogen Het woord is aan Dr. Barbara Moore thuis Opklaringen In de krant van heden: èee MDRR S 'êeforeijou êmj! SUËDE DAMES- EN HERENJASJES REGENKLEDING 47e JAARGANG NUMMER 166 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant MAANDAG 21 MEI 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgavee Grafische Bedrijven Dannate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom^n^ir^H^C^vanjie^^j^ HOLLANDIA (ANP) De gouverneur van Hollandia, dr. Platteel, heeft naar aanleiding van de landing van Indonesische parachutisten, zaterdag op ongeveer twee kilometer ten zuiden van Teminabuan, besloten vrouwen en kinderen uit dit gebied in de gelegenheid te stellen naar elders te vertrekken. Ruim honderd vrouwen en kinderen hebben hiervan gebruik gemaakt. Zij zijn per schip naar Maokwari en Biak gebracht. De zeer snelle uitvoering van de evacuatie was mogelijk doordat de plannen hiervoor reeds lang waren opgesteld. Het gouveme- mentsvoorlichtingsbureau heeft bekendgemaakt, dat de groep parachutisten die bij Teminabuan, aan de zuidwestkust van het schiereiland Vogelkop, is geland, uit 120 man bestond. Na een eerste vuurgevecht op zondag heeft een aantal van hen zich teruggetrokken. Na aankomst van Nederlandse versterkingen in Teminabuan kon de groep worden gelocaliseerd. Op het schiereiland Onin ten noorden van Fakfak heeft een Nederlandse gevechtspatrouille vuurcontact ge maakt met een groep Indonesische parachutisten, waarbij aan Indonesische zijde een luitenant werd gedood. Een andere parachutist sneuvelde eveneens. Drie Indonesiërs werden gewond. Het Indonesische „commando voor West-Irian" in Makassar meldt intussen grote successen over de strijd tegen de Nederlanders in Nieuw-Guinea. Het com mando verzekert dat in Fakfak Indonesi sche „vrijwilligers" drie compagnieën Ne derlandse mariniers hebben teruggedre ven, waarbij 18 mariniers werden gedood of een aantal anderen van de rest werd afgesneden. Voorts zouden Indonesische troepen vorderen in de richting van Kai- mana, terwijl zij aan de noordkust Demta bezet zouden hebben, 80 km. ten westen van Hollandia gelegen. Het departement van Defensie in Den Haag heeft meegedeeld dat van geen dezer gevallen van beweerde Indonesische suc cessen enig bericht in Den Haag is ont vangen. De zegsman van het ministerie ontkent ten stelligste het bericht volgens hetwelk er bij Fakfak 18 Nederlandse ma riniers in gevechten met Indonesiërs ge sneuveld zouden zijn. De zegsman zei dat er tot nu toe in het geheel geen verliezen aan Nederlandse zijde waren. Hü noemde het Indonesische bericht „volkomen on waar". In militaire kringen in Hollandia is ver klaard dat het Indonesische „commando voor West-Irian" tot dusver „nog geen enkel waar bericht heeft gemeld". De In donesische „vrijwilligers", die een oplei ding van twee jaar hebben gehad, vermij den voortdurend elk vuurcontact met Ne derlandse mariniers. Juist dit terugtrek ken maakt de operaties moeilijk en lang durig. Van doden of gewonden aan Neder landse zijde is geen sprake. Het comman do van de Nederlandse troepen zal zeer zeker geen eigen verliezen verzwijgen, zo wordt gezegd. Dit is niet verantwoord ten opzichte van de familieleden en het thuis front en bovendien niet geheim te houden. Het moreel van de mariniers, de land macht en het Papoea-vrijwilligerskorps wordt zeer goed genoemd. Er wordt op gewezen, dat het commando der Neder landse strijdkrachten slechts berichten uit geeft die juist zijn en gebaseerd op de waarheid en de feiten. De psychologische oorlogvoering van Djakarta gaat zover, zo wordt voorts ge zegd, dat plaatsen als Demta (vlakbij Hol landia), Genjem (ten zuiden van Hollan dia)' en Manokwari worden genoemd als door de Indonesische „vrijwilligers" bezet. President Soekarno van Indonesië heeft in Djakarta voor het eerst sinds de jongste aanslag op zijn leven weer in het open baar over Nieuw-Guinea gesproken. In een toespraak tot 91 pas beëdigde officieren van de Indonesische luchtmacht riep de president met luider stem: „Wij smeken niet om een vreedzame regeling Natuurlijk zouden we blij zijn als het ge schil op vreedzame wijze kon worden bij gelegd. Wanneer de Nederlanders het niet met vreedzame middelen willen regelen hebben wij andere middelen ter beschik king." Bijzonderheden over deze middelen gaf de president niet. Hij zei alleen „wij zijn blij dat onze strijdkrachten sterker wor den". Hij maakte geen gewag van de jong ste gewapende incidenten bij Fakfak. „Wij zullen dit jaar West-Irian bevrij den. Wij zijn vastbesloten dit gebied tot elke prijs met alle beschikbare middelen te bevrijden. Voordat de haan voor de eerste keer in 1963 kraait, zal West-Irian in onze handen zijn," riep Soekarno uit. Hij zei dat de delegatie naar Moskou voor de wapenaankopen veel succes heeft ge had. „De Sovjet-Unie heeft alle hulp toe gezegd die Indonesië nodig heeft voor het verkrijgen van West-Irian". Er zullen in Indonesië geen algemene verkiezingen worden gehouden voordat Nieuw-Guinea bij de republiek is gevoegd Dit heeft minister Djoeanda na de rede van Soekarno verklaard. Dit jaar zouden algemene verkiezingen worden gehouden, de eerste sinds 1955. Een der piloten omgekomen Vanmorgen om half negen zijn boven Finsterwolde twee Duitse Thunderstreak straaljagers met elkaar in botsing geko men. Eén van de toestellen is neergestort op een stuk bouwland. De piloot ervan is om het leven gekomen. Het andere toestel is doorgevlogen. J o u b e r t Het grote bezwaar van de veelheid nieuwe boeken is, dat ze ons belet de oude te lezen. Deze voorhof is uitsluitend het eigen dom van dr. Barbare Moore par keren en spelen zijn hier onwettig, aldus luidt de vertaling van het bord in de tuin van dr. Barbara Moore Frimley in het graafschap Surrey. De versperring van stenen ligt er nog, maar de bloempotten zijn verdwenen. De lange-afstandswandelaarster, die zich zaterdag liet fotograferen, na haar ontslag uit de gevangenis waar zij tien dagen heeft gevast stond zaterdagmorgen om 6 uur, na drieëneenhalf uur te hebben geslapen op en zei: „Het is fijn thuis te zijn." Zij gebruikte als ontbijt slechts een glas warm water en honing. „Ik heb helemaal geen honger," zei ze, „maar als ik trek krijg, zal ik wat fruit eten." „En ik zal uitzoeken, wie die bloem bakken heeft weggehaald." (Van onze correspondent) BONN In 1965 zal het Westduitse bondsleger een half miljoen man onder de wapens hebben, aldus heeft de minister van Defensie Strauss dit weekeinde in Ol denburg aangekondigd bij de grootste pa rade, die het nieuwe leger tot nu toe ge houden heeft. Met dit getal wordt het aanvankelijke plan van de Noordatlantische Verdragsor ganisatie om de Bundeswehr een sterkte van 350.000 man te geven belangrijk ge wijzigd. Het blijft evenwel bij de opstelling van niet meer dan twaalf divisies, die in 1964 klaar zullen zijn. Het bondsleger is op het ogenblik ongeveer 24O.U00 man sterk, ter wijl 350.000 manschappen in de afgelopen jaren onder de wapens waren en dus als reservisten kunnen worden opgeroepen. Met nadruk ontkende de perschef van het ministerie van Defensie, dat er sprake zou zijn van een denkbeeld in de hoogste leiding van de NAVO, om het Westduitse leger alsnog zestien divisies te geven. Tot nu toe zijn er negen divisies vol ledig uitgerust. In 1963 zullen de eerste Fotograaf en verslaggevers van ons blad waren zaterdag getuige van een (gelukkig goed afgelopen) ongeval in het te Haarlem voorstellingen gevend circus Boltini. Een Oeral-beer viel een zange resje aan, dat het dier een suikerklontje had gevoerd. Eén adembenemende mi nuut werd door onze fotograaf, de heer C. de Boer, in een reeks foto's vastge legd, terwijl hij zelf in de kooi verbleef. Zie pagina 5. met „Sergeanf'-raketten uitgeruste raket bataljons klaar zijn. Deze raketten kunnen zowel met kernladingen als met conven tionele ladingen worden uitgerust. De parade in Oldenburg geschiedde naar aanleiding van de plechtige overdracht van de negende Westduitse divisie aan de opperbevelhebber van de NAVO-strijd- krachten in Midden-Europa, generaal Spei- del. Aan de parade werd deelgenomen door 6.000 soldaten; 1500 hiervan gingen te voet, terwijl de rest werd vervoerd in meer dan duizend voertuigen. TUNIS (Reuter) Het Algerijnse Pers bureau PAS heeft gemeld dat de Orga nisatie van het Geheime Leger (O.A.S.) sedert de ondertekening van de overeen komst voor het staken van het vuren op 19 maart in Evian drieduizend mohamme danen heeft gedood. Geen van de daders is tot dusver terechtgesteld, aldus APS. Naar schatting hebben volgens dit pers bureau in dezelfde tijd tienduizend Fran sen Algerije verlaten en zullen er nadat het land onafhankelijkheid heeft verkre gen, nog een kwart miljoen volgen. ALGIERS (Reuter-AFP) Zeven perso nen hebben het leven gelaten en acht wer den gewond bij aanslagen die zondag in Algerije werden gepleegd. Vijf van de do den waren Algerijnen. Bij aanslagen in Algiers en omstreken zijn zaterdag 23 men sen om het leven gekomen. Achttien van hen behoorden tot de mohammedaanse bevolkingsgroep. In de Europese wijk Bab-El-Oued vond de politie het lijk van een Europeaan, die door keelafsnijding om het leven was ge bracht. Aan het lijk was het volgende briefje: „Ik was een geheime agent. Ik ben berecht. Dank u, O.A.S.". Vier Europeanen hebben zaterdag een patiënt uit het Moestafa-ziekenhuis ont voerd. De identiteit van de ontvoerde is niet bekend. O.A.S.-commandogroepen hebben zater dag negen mortiergranaten afgevuurd op het zomerpaleis te Algiers, waar vele hoge ambtenaren werken. Na de beschieting hebben politiemannen en O.A.S.-leden ge durende tien minuten met machinege weren op elkander geschoten. (AP) Het voorlopig bewind in Rocher Noir heeft bekend gemaakt, dat in Algiers 44 leden van de O.A.S. zijn gearresteerd en in Oran 77. Voorts is bekend gemaakt dat zaterdag 111 politiemannen zijn ge schorst en dertig personen uit Algerije zijn uitgewezen. De geschorste politiemannen, die waarschijnlijk allen zullen worden ont slagen, hebben nalatigheid getoond in hun optreden tegen de O.A.S. of de O.A.S. steun verleend. Verder zijn in Algiers zes tien bars en cafés gesloten, daar zij door O.A.S.-leden als rendez-vous gelegenheden werden gebruikt. Zaterdag zijn 250 moslem-hulppolitieman nen in Algiers in de actieve dienst gesteld. Vijfhonderd andere moslim-hulpagenten zullen over enkele dagen in Algiers dienst gaan doen. De viering van Vlaggetjesdag was dit jaar geconcentreerd in Vlaardingen, waar o.m. het spel „De zee, het venster van Vlaardingen" werd ongevoerd m."f de repavoiseerde schepen in de haven als achtergrond. Verwachting tot morgenavond: Vanavond en vannacht plaatse lijk enkele buien. Morgen opkla ringen en op de meeste plaatsen droog weer. Tot matig afnemen de wind tussen zuidwest en west. In het algemeen iets hogere mid- dagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene zijn vanmor gen om half negen met twee Fokker „Friendships" van Soesterberg naar We nen vertrokken voor een officieel bezoek van drie dagen aan Oostenrijk. Het koninklijk gezelschap wordt vergezeld door de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Lems, en een gevolg van negen per sonen. Om halftwaalf arriveerden de vliegtui gen op het vliegveld bij Wenen, waar de hoge gasten werden begroet door bonds president dr. A. Schaerf, bondskanselier dr. Gorbach en leden van de Oostenrijkse regering. N Staatssecretaris B. Roolvink is van mening, dat Nederland sociaal-economisch op het scherp van-de snede leeft. „Als we geen ernst maken met de gewenste matiging en in onze eisen en verlangens te ver gaan, zal de bereikte welvaartsvermeerdering zich tegen de arbeiders gaan keren", zo waarschuwde hij zaterdag in een toespraak op een feestelijke bijeenkomst van de Nederlandse Christelijke Grafische Bedrijns- bond, die in Amsterdam zijn zestigjarig bestaan vierde. De heer Roolvink gaf te kennen, dat de geschiedenis er niet is om achteloos aan voorbij te gaan. In dit ver band herinnerde hij aan de overbesteding die volgde op de loonsverhogingen en belastingverlagingen van 1956. „Die overbesteding heeft ons een loon stop van drie jaar opgeleverd. De armsten werden er het slachtoffer van, de fabri kanten niet. Als je die les hebt geleerd, moet men in meer dan een opzicht voor zichtig zijn, vooral thans, nu wij de schok van de arbeidstijdverkorting nog niet te boven zijn". Sprekende over de „beroemde cent", die bij de beoordeling van de grafische C.A.O. in het overleg met Rijksbemiddelaars zo'n belangrijke rol speelt, zei de heer Rool vink, dat de grafici deze cent alleen maar met hün ogen zien. Het College van Rijks bemiddelaars, dat te maken heeft met 600 C.A.O.'s, waaronder 2Vi a 3 miljoen werk nemers vallen, moet die cent altijd met een vergrootglas bekijken. De invloed, die zo'n cent zou kunnen hebben, komt neer op een bedrag van hon derd miljoen gulden per jaar, als alle be drijfstakken het voorbeeld zouden volgen." „En dat zou wel eens een beslissende in vloed op onze kwetsbare economie kunnen hebben", aldus de heer Roolvink. Hij ?ei, dat juist daarom de loonpolitiek in onze sociaal-economische huishouding zo'n be langrijk instrument is. Aan de hand van de cijfers trachtte de heer Roolvink aan te tonen, dat het niet waar is, dat het loonpeil in ons land is achtergebleven bij dat in andere landen. Alleen Duitsland overtreft ons. Staatssecretaris Roolvink vond het be denkelijk, dat er nu reeds stemmen op gaan die pleiten voor een verdergaande arbeidstijdverkorting. „Het proces van de verkorting van de arbeidstijd is nog niet eens uitgewerkt en daarom is het niet juist elkaar reeds beloften te gaan doen", ;o zei spreker, die te kennen gaf dat er nu een periode van rust nodig is terwille van degenen die willen behouden wat werd verkregen. Moeilijk te begrijpen In zijn antwoord zei de plaatsvervan gend voorzitter van de jubilerende N.C.G.B., de heer L. Blaauw, dat zijn bond wel begrip heeft voor de zienswijze van de regering, maar dat de arbeiders deze politiek toch moeilijk kunnen begrijpen als zij vernemen hoe hoog de tantièmes en winstuitkeringen in werkgeverskringen zijn. In zijn openingswoord, waarin hij on der meer een overzicht van de zestigjarige geschiedenis van de N.C.G.B had gege ven, had hij reeds aandacht geschonken aan de moeilijkheden rondom de grafische C.A.O. Hij vroeg zich af, of de vakbewe ging nog kan blijven functioneren, dan wel of nog grotere groepen arbeiders zich zul len storten in het avontuur van de cate gorale bonden. De arbeider moet zich volgens de voor zitter van het Christelijk Nationaal Vak verbond, de heer C. J. van Mastrigt, deel- WASHINGTON (Reuter) De hoop op 'n vreedzame regeling in Laos is te Wash ington gorter geworden, terwijl ook wes telijke diplomaten in Moskou geloven dat de crisis in het Aziatische koninkrijk aan het afnemen is. Zowel in Washington als in Moskou zei men liet een hoopvol teken te vinden dat er na de bezetting van Nam Tha door de communistische gezinde Pa- thet Lao een week geleden geen gevech ten van betekenis meer zijn geleverd. Reizigers uit Pakse, Zuid-Laos, hebben in Vientiane gezegd dat ongeveer 300 Ame rikaanse mariniers gisteren per vliegtuig in Pakse zijn geland. Functionarissen van de Amerikaanse ambassade en anderen konden dit bericht niet onmiddellijk be vestigen. genoot gaan voelen van de onderneming waarin hij werkt. In de ogen van de arbei ders is deze onderneming veelal nog een vijand, maar er kan een gemeenschap van worden gemaakt als de rechtsvorm wordt gewijzigd. Volgens de heer van Mastrigt dreigt na zestig jaren vakbewegingsgeschiedenis het gevaar, dat men gaat denken dat de ideale vorm is gevonden. Dit zou beteke nen, dat de vakbeweging een statisch lichaam is geworden en geen beweging meer is, want een beweging past zich nu eenmaal aan bij de gewijzigde omstandig heden en veranderde taken. Een belang rijke taak voor de Christelijke vakbewe ging noemde de heer van Mastrigt het daarom na te gaan in hoeverre de struc tuur van de vakbeweging moet worden veranderd en hoe de verhouding van deze vakbeweging dient te zijn ten opzichte \ran de onderneming. Ook de onderneming zal haar vorm moeten wijzigen, zodat de ar beider de kans krijgt mee te spreken. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 1, 2 Buitenlands nieuws 1, 3 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 7 Op de Praatstoel3 Kunst 4 In de Vishal en op zee6 Uit stad en omgeving6 Feuilleton 7 Topsy 8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 10, 11, 12, 13 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (Bij KONINGSPLEIN) AI-RTERDAM TEL. 223596 Advertentie Deze week Lichtgewicht Voor dames en heren, o.a. Polyester 69.75 Big-Ben nylon 29." Niagara plastks 5.90

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1