Regering verontwaardigd Indonesische agressie over Aanslag op president De Gaulle verijdeld Receptie in slot Schönbrunn besloot eerste dag van bezoek 1 HET WEER I Marinier gewond op Nieuw-Guinea Delegatie van N.-G.-raad UPI-correspondent werd ingelicht Rijksbemiddelaars met CAO-zeevaart akkoord „Karei Doorman" op oefentocht uitgewezen Drie leden OAS-commando opgepikt Koningin, prins en twee prinsessen in Wenen Koningin en prins wandelden drie uur langs Weense kunstschatten :qu Ui DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHV1S, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 22 MEI 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 845. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant na 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijlo Redactiechef te IJmtriden: J. Kosak Uitgavee Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie» P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije BRIEF VAN PREMIER DE QUAY AAN OE THANT Herinner Djakarta aan zijn verplichtingen en zend UNO-waarnemers naar Nieuw - Guinea" Wantrouwen Verdere evacuaties Aanbod herhaald Het plan-Bunker Nederlandse versterkingen Het woord is aan Voor de man met eigen konfektie van deze tijd mode stijl en karakter Zg.5D Hot el Imperial Terlenka Pantalon 15-50 Koel Lunch en museumbezoek De prinsessen iWMORRIS 'êeforeiiou Snij! REGEN- EN TWEEDJASSEN Diner Prinses Beatrix ziek In de krant van heden: 47e JAARGANG NUMMER 167 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telefadm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant „De Nederlandse regering heeft met ernstige bezorgdheid en met veront waardiging kennis genomen van nieuwe door niets te rechtvaardigen agressieve daden en voor de naaste toekomst geuite bedreigingen van Indonesische zijde tegen Nieuw-Guinea. De regering betreurt deze daden te meer omdat zij, ondanks voorafgaande overeenkomstige agressieve daden en uitlatingen gericht tegen de inwoners van Nieuw-Guinea, zich reeds op 18 januari heeft bereid verklaard een vreedzame en gerechtvaardigde oplossing na te streven van het bestaande geschil met Indonesië inzake de verdere ontwikkeling en toekomstige status van de bewoners van dit gebied, doch eveneens zich voortdurend en strikt in woord en daad heeft onthouden van elk vijandelijk optreden jegens Indonesië". Dit schrijft minister-president professor De Quay in een brief aan de secretaris generaal der Verenigde Naties, Oe Thant. Prof. De Quay geeft in deze brief een opsomming van de talrijke acties van In donesische parachutisten en van de oor logszuchtige uitlatingen van president Soe- karno, minister Soebandrio en generaal haar verzoek, enige waarnemers naar het betrokken gebied te zenden, zodat zij zich van de feitelijke situatie op de hoogte kunnen stellen en door hun aanwezigheid zo mogelijk kunnen bijdragen tot het voor komen van verdere agressie. Tenslotte geeft de Nederlandse rege karno, minister Soebandrio en generaal rlp ver7ekerine Nasoetion, De O} feit "at df aan de Nederlandse positieve reactie °P Nederlandse aanwezigheid in Nederlands het plan-Bunker en de bereidheid, verder - Nederlands te onderhandelen, ondanks het feit dat In donesië de besprekingen heeft afgebroken. „De Nederlandse regering vraagt zich echter thans in oprechte bezorgdheid af, of de gedachtenwisseling over de vreed zame oplossing van het geschil kan wor den voortgezet alsof er niets gebeurd was, terwijl Indonesië in flagrante strijd met de eerste beginselen van zyn lidmaatschap van de Verenigde Naties voortgaat bij voortduring openlijk door dit land ook als zodanig aangekondigde agressieve daden Nieuw-Guinea in beginsel van tijdelijke aard is zal voortgaan haar meest vol ledige en positieve medewerking te ver lenen zowel aan pogingen om voor de bewoners van Nieuw-Guinea een eerlijke en rechtvaardige oplossing te vinden als op basis van artikel 73 van het Handvest der Verenigde Naties en van de bepa lingen van de resoluties inzake dekoloni satie van 15 december 1960 en 28 novem ber 1961. Over de situatie in Vogelkop deelt het delijke voorzorgsmaatregel heeft besloten om, evenals dit te Teminaboean is ge schied, thans ook vrouwen en kinderen te Kokonao, Kaimana en Fakfak en te Steen kool, Inanwatan en Sorong in staat te stellen desgewenst naar plaatsen aan de noordkust te evacueren. Bij deze evacuatie zullen totaal onge veer zeshonderd personen zijn betrokken. Verscheidene marinevaartuigen, gouver nementsschepen en vliegtuigen zullen wor den gebruikt voor de evacuatie. Het Indonesische persbureau Antara meldt in een radiouitzending dat Indone sische guerilla's de stad Teminaboean op het schiereiland Vogelkop op de Neder landers hebben veroverd. De stad zou vol gens dit bericht, zijn bezet door de gueril la's na een harde strijd met Nederlandse mariniers. Uit Hollandia was reeds eerder meege deeld dat enkele Indonesische parachutis ten bij Teminaboean landden, maar zich hebben teruggetrokken na een aanval door Nederlandse strijdkrachten. De mel dingen van de bevolking en de eigen ver kenningen, aldus het voorlichtingsbureau van het gouvernement hebben uitgewezen dat de parachutisten in kleine groepen uit een zijn gevallen. Sommige groepen mis sen zelfs overkleding en hebben hun uit rusting weggeworpen. Omdat zij vuurcon- tact vermijden en voortdurend vluchten, is vernietiging van deze groepen uiterst moeilijk, aldus het voorlichtingsbureau. zodanig aangekondigde agressieve daden ernementsvoorlichti„gsbureau in Hol en handehngen tegen het betrokken gebied gouverneur Platteel, nu te plegen. Dit kan niet in het belang worden ge acht van de vrede in dat deel van de we reld, welks handhaving ten slotte de pri maire taak van de Verenigde Naties is. Bovendien rijst de vraag of en in hoeverre het Indonesische optreden de mogelijkheid vermindert om uiteindelijk vertrouwen ie hebben in het bereiken van een werkelijk bona fide regeling omtrent de verdere ont wikkeling van de Papoea's naar zelfbe stuur en vrije keuze over eigen toekomst conform de doelstellingen van artikel 73 van het Handvest, indien de organisatie van de V-N. niet duidelijk stelling zou ne men ten gunste van de handhaving en eerbiediging van de eigen beginselen. De Nederlandse regering betreurt dat de vrede in dat deel der wereld door Indo- nesië in woord en daad bij voortduring in gevaar wordt gebracht. In dit verband brengt de regering in herinnering haar aanbod van 27 april tot het handhaven van een militaire status quo onder onpartijdig toezicht, een aanbieding welke in de brief met nadruk wordt herhaald. Alvorens iets te ondernemen doet de Ne derlandse regering een dringend beroep op Oe Thant om Indonesië te her inneren aan zijn primaire verplichtingen uit hoofde van de bepalingen van het Handvest der Verenigde Naties en het aan te sporen om zich te onthouden van elke agressieve actie in woord of daad tegen land en volk van Nieuw-Guinea, opdat de voortzetting van een verantwoord gesprek over de toekomst van dit niet- zelfbesturend gebied niet in gevaar wordt gebracht. De Nederlandse regering herhaalt ook Advertentie landia mee, dat gouverneur Platteel, nu de militaire activiteiten tot afweer van de Indonesische agressie tot volte ontplooiing zullen worden gebracht, bij wijze van tïj- DEN HAAG De Marinevoorlichtings dienst deelt mee, dat by opsporingsacties naar infiltranten in Nederlands Nieuw- Guinea de marinier der eerste klasse H. E. Hercules gewond is door een schot in zyn dij. Hy is overgebracht naar het gouver nementsziekenhuis i n Sorong. Marinier Hercules is 22 jaar, ongehuwd en afkom stig uit Eist (GId.). Van de zijde van de raad van bestuur voor de zeevaart is meegedeeld, dat men bericht ontvangen heeft dat het College van Rijksbemiddelaars de wijzigingen in de C.A.O. voor zeevarenden, zoals die door partijen waren overeengekomen, heeft goedgekeurd. Het College heeft daar bij het advies van de Stichting van den Arbeid gevolgd. Partijen bij de onderhan delingen waren de raad van bestuur voor de zeevaart enerzijds en de centrale van zeevarenden ter koopvaardij en visserij en twee confessionele bonden anderzijds. In de omgeving van Teminaboean zijn Indonesische stellingen door Neptune-vlieg- tuigen met raketten bestookt. Over het resultaat van deze actie is nog niets be kend. Van Nederlandse zijde worden voort durend versterkingen aangevoerd, maar men vermoedt dat ook de Indonesiërs ver sterkingen krijgen over zee met prauwen. Op het vliegveld te Biak arriveren dage lijks nieuwe contingenten Nederlandse mi litairen. - De delegatie uit de Nieuw-Guinearaad is vertrouwelijk zo volledig mogelijk van de belangrijkste aspecten van het plan- Bunker en van het Nederlandse standpunt dienaangaande op de hoogte gesteld, even als de vaste commissie voor de Buiten landse Politiek van de Eerste Kamer en de betrokken commissies van de Tweede Kamer", antwoorden de minister-president en de minister van Buitenlandse Zaken op vragen van het Tweede-Kamerlid mr. Burger (P.v.d.A.) over het plan-Bunker. In hun antwoord zeggen de bewindslie den, dat een bevredigende en vreedzame oplossing van de Nieuw-Guinea-kwestie het meest zou worden bevorderd, wanneer al datgene, wat direct betrekking heeft op de onderhandelingen tussen Indonesië en Nederland, als vertrouwelijk wordt behan deld. In het antwoord wordt de gedachte dat aan de delegatie uit de Nieuw-Guinearaad die de bevolking van het gebied ver tegenwoordigt, welker toekomst direct m het geding is en aan het Nederlandse volk een gelijke voorlichting omtrent het plan-Bunker moet worden gegeven, on juist genoemd. Begeleid door de onderzeeboten „Zee hond" en „Tijgerhaai" is het vliegkamp schip „Karei Doorman" uit Den Helder vertrokken voor een oefentocht naar het Noordzeegebied en het Kanaal, welke 18 dagen zal duren. Van 25 tot 28 mei zullen de schepen een niet-officieel bezoek bren gen aan de Engelse havenstad Plymouth. DJAKARTA (AFP) President Soe- karno heeft tot nader order de sluiting bevolen van het Amerikaanse persbureau United Press International in Indonesië. De correspondent moet binnen acht dagen het land verlaten. Deze maatregel is genomen omdat UPI op 14 mei het bericht verspreidde, dat Soekarno bij een aanslag het leven had gelaten. Baer-Oberdorf De leeuw heeft geen flauw idee van de streken der ratten. Advertentie kl.stp.™ Onder het gejuich van honderden Oostenrijkers is gistermorgen om klok slag half twaalf op het Weense vliegveld het officiële bezoek van koningin Ju liana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene aan de Oostenrijkse hoofdstad begonnen. Op het vliegveld, waar het voltallige Oostenrijkse kabinet aanwezig was, begroette president Scharf zijn hoge gasten. De koningin was gekleed in een zijden japon met bloemmotief, de prins droeg het gene raalsuniform. Behalve door een gevolg van hoffunctionarissen, wordt het ko ninklijk 'gezin vergezeld door minister Luns. De koninklijke bezoekers reden van het vliegveld naar hotel Imperial, waar hon derden mensen reeds op hun komst wacht ten. ling voor kunst heeft liet zich hierna rond leiden langs de kunstschatten in het ge bouw. In het kunsthistorische museum bewon derden koningin en prins vervolgens de unieke Breughelcollectie en een tiental Rembrandts, waaronder drie zelfportretten. Daarna het tijdschema was al over schreden ging het gezelschap zeer snel naar het hotel terug om zich voor ae avond te kleden. De gasten hadden gedu rende meer dan drie uur de Weense kunst schatten bezichtigd. I kl.st-p.W" Anegang - Haarlem - tel. *10401 Verwachting tot morgenavond: Vanavond en in de komende nacht veel bewolking en tijdelijk wat regen of motregen. Morgen overdag opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Ma tige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Aanhoudend koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee Voor de koninklijke gasten is de gehele eerste verdieping van het riante hotel ge reserveerd. In het slaapvertrek van de ko ningin staat een wit-gouden ameublement dat aan keizerin Maria Theresia heeft tos- behoord. Ook in de overige vertrekken staan meubels van het keizerlijk huis. Voor het hotel wapperden vlaggen van Ne derland, Oostenrijk en het Oranjehuis. De ongeveer duizend Weners die bij het hotel waren samengedromd, klapten en juichten om het koninklijk paar en de prinsessen te bewegen op het balkon te verschijnen. Toen dit na tien minuten inderdaad gebeurde, kregen de koninklijke gasten een ovatie van de enthousiaste me nigte. In de jachtkamer van de Hofburg werd om half twee een lunch gebruikt, waaraan o.m. aanzaten minister Luns, de Neder landse ambassadeur in Wenen en de Oos tenrijkse ambassadeur ih Den Haag. Er werden geen lange toespraken gehouden. Om kwart over drie volgde in de cere moniezaal van de Hofburg het voorstellen van het corps diplomatique aan hare ma jesteit. De koningin die grote belangstel- Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Voor de prinsessen was er 's middags een speciaal programma, zij woonden een concert bij van de Wiener Sangerknaben, een van die nationale Oostenrijkse instel lingen die stammen uit een grijs verleden en die een eeuwige jeugd hebben. De glimlach van vertedering, waarmee de beide prinsessen reageerden op de eer ste aanblik van deze toegewijde maar toch zo echt jongensachtige gezichten, verander de weldra in een aandachtig luisteren. Na afloop genoten zangers en gasten ge zamenlijk van de beroemde „Wiener Jau- sen", het gebak en de koffie, waarmee de Weners de pauze tussen lunch en diner onderbreken. Tijdens het diner 's avonds om acht uur, in de Pilarenzaal van de Hofburg, was de koningin op de ereplaats gezeten naast president Scharf. Tegenover haar zat prins Bernhard en iets verderop hadden de prin sessen plaatsgenomen tussen Oostenrijkse ministers en diplomaten. In een hartelijke toespraak herinnerde de president van Oostenrijk aan het bezoek dat hij vorig jaar aan ons land heeft mogen brengen. Oostenrijk en Nederland zijn in velerlei opzichten verschillend, maar er is geen onderscheid in de idealen van de twee vol ken: „Dezelfde vrijheid is voor ons het hoogste goed, dezelfde menselijke waar digheid willen wij hooghouden, en dezelfde verdraagzaamheid beschouwen wij als de zekerste grondslag van geluk en vrede", aldus de president. In haar antwoord vermeldde de konin gin het roemvolle verleden van Oosten rijk. „Van oudsher is Wenen een middel punt van kunst en wetenschap voor geheel Europa. Wij verheugen ons zeer, dat wij gasten zijn in uw herboren en wereldbe roemde stad". Na de Europese integratie te hebben vermeld, zei de koningin: „Ech te vrijheid beschermt ons tegen uniformi teit. Verdraagzaamheid en waardering voor de waardigheid van volkeren en men sen, leiden tot broederschap". Nadat de koningin een dronk had uitgebracht op hei welzijn van het Oostenrijkse volk, werd het souper voortgezet. Hierna volgde een schitterende receptie in het buitenkasteel Schönbrunn. Duizen den gasten konden de zaal binnengaan en zien hoe de koningin aan tafel zat tussen president Scharf en kanselier Gorbach. Het was gezellig en ongedwongen. Prins Bern hard ging van tafel tot tafel en onderhield zich met diplomaten en enkele groot-in dustriëlen. Aan de hoofdtafel van hare majesteit zaten onder andere ook kardi naal König van Wenen en de pauselijke nuntius. Om half twaalf stond de koningin op f-n maakte een kleine rondgang om het kas teel te bezichtigen Om ongeveer twaalf uur namen koningin en prins afscheid van hun gastheer en keerden terug naar het hotel. Tengevolge van een lichte oorontsteking zag prinses Beatrix zich vanochtend ge dwongen haar kamer te houden in het lm perial hotel. De prinses zou niet kunnen deelnemen aan het programma van van daag. Bij receptie de. vorige avond had zij reeds verstek moeten laten gaan. Prinses Irene is toen eveneens in het hotel ge bleven In het presidentiële paleis de Hofburg werd een groepsfoto gemaakt. Van links naar rechts: Prinses Beatrix, prins Bernhard, koningin Juliana, president dr. A. Scharf en prinses Irene. (Van onze correspondent) PARIJS Gisteravond heeft de Franse politie pas bekend gemaakt, dat zondag morgen twee mannen en een vrouw zijn gearresteerd, die leden waren van een O.A.S.-commando uit Algiers, dat in Parijs of in de provincie een nieuwe aanslag op het leven van de president der republiek, generaal Charles de Gaulle, had willen ple gen. Dat die arrestaties niet eerder wereld kundig zijn gemaakt, wordt verklaard door de omstandigheid dat het commando nog vier andere leden telde, waarop de poli tie uiteraard eveneens de hand hoopte te zuilen kunnen leggen. De bende had vorige week Algerije ver laten en woensdag of donderdag zouden de leden in Parijs zijn gearriveerd. Het motief van hun missie was de politie ech ter bekend en de identiteit en de ken tekenen van de zeven terroristen had Al giers tijdig aan Parijs doorgegeven. Niet temin zijn, als opgemerkt, vier der ze ven beroepsmoordenaars opnieuw door de mazen van het net gekropen. De aanslag had door middel van een bazooka moe ten worden uitgevoerd. Men herinnert zich dat het Franse staast- hoofd vorig jaar op het nippertje aan de dood ontsnapte, toen activisten op de weg tussen Parijs en zijn buitenhuis in Co- lombey Les Deux Eglises een bom tot ex plosie brachten, juist enkele seconden voor dat de presidentiële auto ter plaatse was gepasseerd. De daders van deze mis lukte aanslag zullen deze week juist voor het gerecht moeten verschijnen. Met het oog op 't proces-Salan en in het algemeen in verband met de politieke moordlusten, die onder de rechtse extremisten in Al gerije, doch ook in Frankrijk nu zijn op gewekt, verkeerde de politie al enige tijd in staat van alarm vanwege de waar schijnlijkheid van nieuwe aanslagen op het leven van de generaal. Ongeveer veertien dagen geleden moeten er zo twee O.A.S.-commando's van elk vijftien man de Middellandse Zee ook al zijn overgestoken met het doel de presi dent der republiek te vermoorden. Alle toeschouwers van de nrtionale voet balwedstrijd voor de Coupe de France op 13 mei jl. en ook de televisie-kijkers was het toen opgevallen dat generaal De Gaulle voor het eerst van zijn leven in een hef- schroefvliegtuig was gestapt, dat hem van uit het Elysée rechtstreeks naar het sta dion van Colombes, in de buurt van Parijs transporteerde. Men werd toen eveneens getroffen door de extra dikke haag van „gorillas" ofwel ordewachten, waardoor de presidentiële loge omringd werd. Achteraf kunnen die voorzorgsmaatre gelen nu dus blijkbaar in verband worden gebracht met de waarschuwingen inzake gevaren voor het leven van het staats hoofd, die de politie in die dagen al had den bereikt. Met overeenkomstige specta culaire voorzorgen was trouwens ook de laatste reis door centraal Frankrijk om ringd, die de president der republiek vo rige week heeft ondernomen. Dat de gevaren voor het leven van de Gaulle zeker niet onderschat behoeven te worden, heeft een recent verleden dus al aangetoond. En hoe hoog de politieke hartstochten de persoonlijke haatgevoelens tegen de president der republiek, vooral deze dagen, nu de uitslag over het lot van de OAS-leider zal moeten vallen, zijn opgelaaid, kan men elke dag constateren bij de getuigenissen op het proces-Salan voor het hoge militaire gerechtshof in Parijs. Volgens latere berichten zouden veel meer arrestaties zijn verricht.Men sprak van een vijftiental. Als leider van het moordenaars genootschap wordt de naam genoemd van zekere Blanchi, die eveneens is gepakt. Blanchi zou in Algiers een bedrag van 30 miljoen oude franken (ongeveer 250.000,-) hebben getoucheerd om de on kosten van zijn reis en zijn verblijf in Frankrijk te bestrijden, vijftiental. Als leider van het moordenaars- vorige week in Cahprs hebben bevonden, om daar zijn slag te slaan op het mo ment dat de president der republiek dit stadje bezocht. De bijzondere omvang en sterkte van de ordedienst, die het staats hoofd omringde, zou toen de voornaam ste reden zijn geweest waarom Blanchi van zijn moordplannen was afgestapt In zijn auto werd een grote hoeveelheid ex plosieven aangetroffen en de politie ver moedt, dat hij zijn wagen op de tribune van de president had willen laten inrijden, om aldus een catastrofe te ontketenen. De plaats waar Blanchi gegrepen is werd tot dusver door de politie nog niet onthuld. Weerrapporten 1, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen 2, 11 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Uit stad en omgeving ,...4, 5, 7 In de Vishal en op zee7 Horen en Zien9 Kunst 9 Feuilleton 11 Topsy 12 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1