HAN GORTER L" PASEN EN NIEUWJAAR OP VASTE DAGEN? ITALIAANSE MISDADIGERS KOMEN ALS ARBEIDERS NAAR NEDERLAND Velen krijgen zonder moeite een paspoort en een werkvergunning Valspar45 TANTE PATENT EN DE SOF PANDA EN DE PECHVOGEL 23 u. afgesproken plaats Bacteriën als behoeders tegen radioactiviteit? WOENSDAG 23 MEI 1962 11 Ons vervolgverhaal A a Russisch ontwerp voor toren van 2 km hoogte Plan tot kalender hervorming Onbegrijpelijk' Parasieten der ontucht i ft 36) Of heeft hij dat hele verhaal van die ontmoeting maar uit zijn duim gezo gen omdat hij tijd wilde winnen? In dat geval heeft hij toch lont geroken onderweg en is hij ons nog te slim if geweest. Dan zou hij nu een heel- gevaar lijk spelletje spelen, meende de re chercheur. Hij zit in het hol van de leeuw. Dergelijke mensen nemen grote risico's. Enfin, we zullen eens af wachten. Koopman en zijn gastheer zaten rustig te eten. De adjunct-inspecteur speelde zijn rol voortreffelijk. Hij at met smaak en liet Heinzelmann steeds voorgaan als ze zich moesten bedienen. Zo nu en dan nam hij een flinke' slok van zijn bier. Overigens gedroeg hij zich als een man, die ge wend is om dagelijks in een restau rant te eten, wel honger heeft, maar alles wil doen om zichzelf en zijn metgezel voor een blunder te sparen. Heinzelmann gedroeg zich als een man van de wereld. Hij at rustig zn wendde zich nu en dan met een enkel woord tot Koopman, die beleefd ant woordde. Verder werd er weinig ge sproken. Toen ze klaar waren haalde de Duitser zijn portefeuille voor de dag, vroeg iets aan Koopman, die hem antwoordde en legde een paar bank biljetten voor hem neer Koopman stopte ze zorgvuldig in zijn binnen zak. Toen wenkte Heinzelmann een kelner en bestelde koffie. Hoofdinspecteur Ploeger hield de man scherp in het oog. Hij scheen zich volkomen op zijn gemak te voe len. De politieman vroeg zich steeds af wat hij toch van plan was. Nu het eten afgelopen was moest hij daar toch op de een of andere manier mee voor de dag komen. Deze zaak was geen hotel, zodat hij er 's nachts niet- kon blijven. Met Koopman had nij afgerekend. Hij had de auto dus niet meer nodig. Wat dan? Het werd nu vrij stil in de eetzaal. Buiten hun ta feltjes waren er maar enkele bezet. Zo nu en dan stonden er mensen cp om weg te gaan. Er kwam niemand meer binnen. Op een gegeven ogen blik zag Ploeger de deur naar de hal opengaan. Een dame stapte de eet zaal in. Dicht bij de deur bleef zij staan en keek om zich heen alsof ze iemand zocht. Zij droeg een grijs mantelpak en hield een witte tas on der de arm gekneld. Ze was een vrouw van naar schatting ruim *-0 jaar. Haar blonde haren kwamen on der een koket hoedje te voorschijn. Haar gezicht was niet onknap, irnar had iets ordinairs, waardoor men niet de indruk kreeg, dat zij tot de eerste kringen behoorde. Dat alles merkte Ploeger op. ter wijl de dame zich alweer omdraaide en door de deur verdween. Ook had hij op Heinzelmann gelet en gezien, dat deze 'n haast onmerkbaar knikje had gegeven in de richting van de dame. Direct daarop werd de koffie ge bracht en de Duitser maakte van die gelegenheid gebruik om met de kel ner af te rekenen. Ook daarna bleef hij rustig zitten en roerde in zijn koffie. Toen stond hij op, zei een paar woorden tegen Koopman en liep naar de hal. Zijn koffie had hij nog met opgedronken. Direct na Heinzelmann had ook Ploeger afgerekend en zodra de Duit ser achter de deur verdwenen was, ging hij hem na, gevolgd door Koop man en Veenkamp. In de hal was niemand meer te zien. Vlug liepen ze door naar buiten. Het was stikdonker. Alleen de kop lampen van enkele passerende auto's verspreidden zo nu en dan wat licnt over de eenzame rechte weg. Het vol gende ogenblik waren ze al weer on zichtbaar. Heinzelmann en zijn vriendin sche nen in het niet verdwenen te zijn. De drie mannen liepen haastig de weg op in de richting waar hun wagens stonden. Toen ze die bijna moesten hebben bereikt, hoorden zij in de ver te een motor aanslaan, lichten flitsten aan en een wagen reed weg. Hij moest ongeveer vlak voor de wagen van Ploeger hebben gestaan en reed nu in de richting Utrecht Enkele se conden later was hij uit het gezicht verdwenen. XV De drie politiemannen bleven nog even besluiteloos staan. Wat zei hij? vroeg Ploeger,. toen hij van tafel opstond? Hij ging even naar 't toilet en zou zo weer terug zijn, antwoordde Koop man. Toen ik zag, dat u opstond, ben ik ook naar voren gerend. Heb je die dame gezien? Ja. Heb je gezien, dat Heinzelmann haar een teken gaf? Neen. Ik wel. Ga jij terug, Koopman. Er is nog een mogelijkheid, dat hij daar toch nog is. Mocht dat zo zijn, laat dan niets merken. Ik ga. die andere wagen achterna. Mocht hij inderdaad weg zijn, kom mij dan zo spoedig mo gelijk na en probeer mij in te halen. Zonder iets te zeggen draaide Koop man zich om en verdween door oe voordeur. De beide anderen renden nu naar de voorste auto. Direct daarop startte de motor. Zij sloeg niet aan. Weer drukte de hoofdinspecteur op de starter. Wel verdraaid, ze hebben er aan geknoeid, mompelde hij. Hij knipte het binnenlicht aan en boog zich tot onder het dashboard. Ook bij hem was deze keer de benzinekraan dicht gedraaid. Het binnenlicht ging uit en de koplampen brandden. Onmiddellijk daarop zette de wagen zich in be weging. Het oponthoud had maar en kele minuten geduurd, maar de auto van Heinzelmann had waarschijnlijk al een voorsprong, die inhalen onmo gelijk maakte. Ploeger voerde de snelheid op. Zijn kilometerteller wees 130 aan en nog steeds draaide de wij zer naar rechts. Eindelijk, even voor Zeist, toen hij de hoogste snelheid van '146 km. had bereikt, zag Ploeger in de verte twee rode achterlichten van 'n auto. Veen- kamp had 't ook gezien. Daar gaat hij, zei hij. We zullen het hopen, bromde Ploeger. Zeker is het na tuurlijk niet. Het kan ook een andere wagen zijn die hij heeft ingehaald. Opeens waren de lichten verdwenen. Hij is een bocht om of een zij weg ingeslagen, meende de recher cheur. Ploeger .gaf geen antwoord. Hij tuurde onafgebroken op de weg zon der zijn snelheid te wijzigen. Even later verminderde hij zijn vaart. Hier moet het ongeveer geweest zijn, zei hij. Er is geen bocht in de weg. Neen. Kijk, daar is een zijweg, riep de rechercheur, terwijl hij zich voorover boog om beter te kunnen zien. Ploeger stopte onmiddellijk. Rechts van de weg was inderdaad een vrij smalle binnenweg die ze van uit de auto nauwelijks konden zien. De hoofdinspecteur deed het portier open en stapte uit, gevolgd door Veenkamp. Bij het licht van hun kop lampen konden zij de weg nu duide lijk zien. Hij was smal maar geasfal teerd, dus goed berijdbaar. Een hand wijzer gaf de richting Huis ter Heide aan. We moeten het er maar t p wagen, vond Ploeger. Doorrijden heeft op het ogenblik toch geen zin. Als ze de hoofdweg hebben gevolgd kunnen ze in Zeist verschillende rich tingen zijn ingeslagen. Dan achterha len we ze toch niet meer, want we hebben geen enkel gegeven over die wagen. Beide mannen liepen naar de auto terug In de verte zagen ze de kop lampen van een naderende auto. Kort daarop knarsten de remmen en stop te de wagen vlak achter de Mer cedes. Koopman stak zijn hoofd uit het portierraam. Nog nieuws? vroeg hij laconiek. Er is een auto waarschijnlijk die zijweg in gereden. Het is de vraag cf hij het is. Heb je hem daar niet ge vonden? vroeg Ploeger. Neen. De vogel was gevlogen. Dan zullen we het erop wagen. Doof je lichten voor alle zekerheid, maar rijdt voorzichtig. Het is daar helsdonker. Meteen liep hij naar zijn auto terug. Hij draaide de koplampen uit en liet alleen de parkeerlampjes branden. Langzaam reden de beide wagens achter elkaar de zijweg in. Koopman bleef vlak achter de Mercedes rijden. Zijn ene voet drukte licht op de gas pedaal, de andere rustte op de voet- rem, terwijl zijn rechterhand de ver snellingshendel vasthield. Zo was hij op alles voorbereid en kon onmiddel lijk stoppen als dat nodig was. (Wordt vervolgd) (ïïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii»"iiiiiimiiiii»i''ii'i"»»'ii|1'1111111111111111111111111111111 Deze creaties van de Hongaarse mode ontwerpers zijn te zien op de internatio nale industriebeurs, die thans in Boeda pest gehouden wordt. Van links naar rechts: een pakje van linnen shantung in zwart wit; een pakje van abrikooskleurige ge weven wol en een zwart wollen pakje met witte kraag en stiksels. Russische geleerden hebben volgens het Sovjetrussische persbureau Tass het ont werp voltooid voor een twee kilometer hoge toren. Deze zou dus zes maal hoger wor den dan de Eiffeltoren. Het gevaarte moet worden vervaardigd van een nieuw soort gewapend beton en zou de vorm krijgen van een afgeknotte zeshoekige piramide. Het zou onder meer als televisieantenne gebruikt kunnen wor den. De toren zal een gewicht van 156.000 ton hebben. ONSCHADELIJKE, tegen kern straling bestande bacteriën zullen volgens geleerden van de staatsuni versiteit van Oregon in de Verenigde Staten mogelijk een middel aan de hand doen om de mens tegen dode lijke straling te beschermen. De bac terie micrococcus radiodurans kan een straling doorstaan die 10.000 maal zo sterjc is als de voor de mens dode lijke dosis. De ontdekking werd ge daan bij onderzoekingen naar een methode om vlees door bestraling te conserveren. DE VOLGENDE STAP was, te onder zoeken of het organisme of bestand delen daarvan konden worden gebruikt om andere levensvormen tegen straling te beschermen. Daartoe worden witte muizen geïnjecteerd met een vloeistof, die uit de bacteriën was -bereid. Het bleek dat deze muizen na deze behan deling een straling van 800 röntgen konden doorstaan. De dodelijke dosis voor muizen en mensen is door gaans 650 röntgen. Van de geïnjecteerde muizen bleef 30 tot 80 percent in leven. WANNEER de muizen nè bestraling werden geïnjecteerd was de sterfte gro ter. Een verklaring van dit verschijnsel zal kunnen zijn, dat de oplossing het herstel van de beschadigde weefsels in de hand werkt. De bacterie wordt vaak op vlees aangetroffen; een afscheidings- produkt van de bacterie is een zwavel- verbinding. Van dit soort verbindingen is reeds bekend dat ze een beschermen de werking tegen straling uitoefenen. De bacterie is onschadelijk en kan door koken of andere warmtebehandeling worden gedood. (USIS). (Van onze correspondent) (ROME) ALHIER gaan hardnek kige geruchten, dat een der onderwer pen waarmee het Vatikaanse concilie zich zal bezighouden een algehele her vorming van de Gregoriaanse kalender zal zijn. Het is ons niet gelukt, bevesti ging van dat gerucht te krijgen, maar evenmin wordt het tegengesproken. Waarschijnlijk zijn we dus in het sta dium dat opname van dit punt in het „rooster van werkzaamheden" overwo gen wordt. ZOVEEL is zeker, dat kardinaal Am- leto Licognani bij de laatste vergade ring der commissie van voorbereiding ook een uitvoerig rapport heeft uitge bracht over de evèntuele invoering van een nieuwe tijdsindeling, waarbij eerste Paasdag steeds op dezelfde datum zou vallen, namelijk op zondag 8 april. Het ontwerp daartoe is gelijk aan dat wat in 1923 aan de Volkenbond en in 1949/ 50 opnieuw aan de UNO werd voorge legd. Het jaar zou daarbij worden ver deeld in vier trimesters van elk 13 we ken 91 dagen. Elk trimester zou be ginnen op zondag en eindigen op zater dag. Op die manier zou dus ook nieuw jaar steeds op zondag vallen. Alle maanden zouden dertig dagen hebben met uitzondering van de eerste maand van ieder trimester, die er 31 zou tellen. NATUURLIJK komt men op die ma nier slechts tot 364 dagen. Er zou dan één „blancodag" worden ingelast na 30 december, een „dag zonder datum". In schrikkeljaren zou het aantal „blanco- dagen" twee bedragen. Dit nadeel wordt ten volle goedgemaakt door het feit, dat men steeds zou weten, dat 1 april of 1 juli op zondag valt en in het alge meen, dat de dagen van de week steeds op dezelfde wijze over het jaar zijn verdeeld. Dat is de practische kant van het ontwerp voor de handel en bedrijfs leven. Voor de kerk is er het grote voordeel, dat Pasen en dë daarmee samenhangende feesten (Hemelvaarts dag, Pinksteren) steeds op dezelfde datum zouden terugkeren. Over de datum van het Paasfeest (en ook van het Kerstfeest) heerst sedert het begin der verspreiding van het christendom verschil van mening tussen de weste lijke en de oostelijke kerken. Zoals men weet, is onze huidige jaartelling in 1582 ingevoerd door paus Gregorius XIII ter vervanging van de minder volmaakte Juliaanse kalender, die teruggaat op Julius Caesar (45 j. voor Christus). De oosterse kerken houden nog steeds vast aan de Juliaanse kalen der. De orthodoxe kerk en ook som mige katholieke kerken met Oosterse ritus vieren Kerstmis op 7 januari. (Van onze correspondent) ROME. De Italiaanse en vooral de Romeinse bladen wijden iedere dag meer aandacht aan de opzienbarende moordzaak in Amsterdam, waar twee, zo niet drie Italiaanse emigranten (alle met een of meer vonnissen wegens mis dadigheid achter de rug) bij betrokken zijn. De kern van hun betoog is steeds weer: hoe was bet mogelijk dat mensen met een dergelijk strafregister zonder moeite een paspoort kregen en, hoewel zij nooit enig werk hebben verricht, de kwalificatie van „arbeider" verkregen van het ministerie van Arbeid? HET BELANGRIJKSTE blad van Ro me, de „Messaggero", dat dag aan dag kolommen over deze zaak vol schrijft, zei op 17 mei, na nogmaals uitvoerig het ge beurde te hebben uiteengezet: „Er zullen er misschien tien zijn op elke duizend Ita lianen in het buitenland maar dat is vol doende om alle andere in een slechte reuk te brengen. En men denke vooral niet, dat het ongunstig oordeel over de Italianen alleen gevonden wordt bij men sen, die niet in staat zijn onderscheid te maken. De Nederlandse politie heeft nu wel geleerd dat zij geen staat kan ma ken op de documenten die door onze con sulaire ambtenaren worden verstrekt en dat het plechtige stempel van onze auto riteiten in feite waardeloos is. Over iedere Italiaan, die in Nederland aankomt, woe den tegenwoordig inlichtingen ingewonnen door de Nederlandse consulaten in Italië. En wanneer die inlichtingen komen, wor den maar al te vaak onze „arbeiders", die met alle officiële goedkeuringen vertrok ken waren, ijlings weer over de grens ge zet. DIE LICHTVAARDIGHEID van onze autoriteiten beperkt zich niet tot het straf register, zoals gebleken is toen een eer lijk en braaf man in Amsterdam ontsla gen werd door de firma voor welke hij werkte omdat hij bij de medische controle zwaar tuberculeus bleek te zijn. De man was overtuigd, dat hij genezen was, het geen trouwens uitdrukkelijk werd beves tigd door de papieren van ons ministerie van Arbeid. Dit was een vergissing. Maar Advertentie Lakverf GEMBO N.Y. - Winschoten - Amsterdam dit soort onbegrijpelijke vergissingen die mateloze schade berokkent aan duizenden fatsoenlijke mensen, diende voldoende te zijn om de carrière te breken van de al te lichtvaardige ambtenaar, die haar be- ginCj- <r -S.Onze consuls in Nederland zijn zo zoetjesaan al gewend, stappen te on dernemen omdat er alweer een van onze „arbeiders" in de gevangenis is beland. Het is allerminst prettig voor een consul, dat hij door de politie van de stad waar hij gevestigd is, wordt beschouwd als de vertegenwoordiger van een onbeperkt aantal misdadi gers." Dit is sterke taal, maar de Italiaanse journalist schuift alle schuld in de schoe nen van de Italiaanse autoriteiten. Er is echter ook een Nederlandse commissie, die de voor ons land bestemde werk krachten in Italië uitzoekt. Wij vragen ons af, wat die commissie doet. Het aantal onverkwikkelijke gebeurtenissen met Ita liaanse werkkrachten is in Nederland veel en veel groter dan' in enig ander land. Dat houdt in, dat er iets niet klopt. TOEN WIJ DE laatste keer in Amster dam waren, kregen wij een bijzonder slechte indruk van een groot deel der daar verkerende Italianen, onverschillig of zij zich „arbeiders" dan wel „studenten" noemden. De meesten schenen op elk uur van de dag en vooral van de nacht tijd te hebben om op straat rond te lopen of in espressobars te zitten. Diezelfde indruk krijgen ook de Italiaan se journalisten die ons land bezoeken en die ronduit schrijven, dat verscheidene Italiaanse „arbeiders" in Nederland leven op kosten van prostituees. Het treurige daarbij is, dat de overgro te meerderheid der behoorlijke Italianen, die niets liever willen dan hard werken om maandelijks een behoorlijk bedrag paar hun ouders of naar hun vrouw in Italië te kunnen sturen (Italianen in het buitenland geven practisch niets uit en zenden het grootste deel van hun loon naar huis, de goede tenminste) over één kam worden geschoren met die ongewens te elementen. Zowel het Italiaanse minis terie van Arbeid als de Nederlandse com missie schieten kennelijk bij de uitvoering van hun taak te kort. Tada Ikegai, een Japanse model bouwer en eigenaar van deze hand, is bijzonder trots op zijn micromeester werk: twee miniatuurukuleles van nog geen 2'/j centimeter lengte die de kleinste muziekinstrumenten ter we reld zijn. Hij zoekt nu naar twee héél kleine ukulelisten die ze bespelen kunnen. ë&ÊmmÊÊÊÊm I «f COmtlCHÏ «WA» RATDHE8 RKNCU» 17. Tante Patent verdween in haar keukentje en was druk bezig met theezetten en eieren koken, toen ze een ontzettend lawaai hoorde in de rich ting van de eetkamer. Gerinkel van aardewerk, heftige dreunen en een driftig hijgen. Met de eierwekker in haar hand vloog ze op het tumult af. Een merkwaardig tafreel bood zich aan haar oog: De Batavier was bezig haar poes Dommelt je op te jagen. Hij achtervolgde het stomme dier met zijn knots en onder een vervaarlijk gebrul joeg hij het beest kamer in, kamer uit. „Help, niet doen.jammerde tante Patent. „Meneer de Sof, astublieft, wat gaat u nou toch beginnen! Mijn arme lieve Dommeltje CO* MAlTtM "TOONDE* 9 19. „Elk brandje wordt automatisch geblust!" her haalde de uitvinder, trots op het apparaatje wijzend, dat ijverig bezig was de uitvinder van de sigarettenfilter met een schuimlaagje te bedekken. „Is het niet prachtig,meneer Pech? Voelt u er niets voor, hier uw geld in te steken?" „Eh.ik heb hoofdpijn!" protesteerde de totowin naar zwakjes en Panda deed vastberaden een stap naar voren. „Laat meneer Pech toch met rust!" riep hij bezwerend, „hij wil zijn geld NERGENS in steken! Nu weet u het!" „Jouw schuld!" kreet de uitvinder van de filter tot die van het spuitertje, „mijn filter vond hij juist in teressant!" en woedend schopte hij het blussertje de trap af. Deze ruwe daad bracht ook de andere uitvin der het schuim op de lippen en weldra weergalmde de lucht van hun krijgsgeschreeuw en van de daverende klappen, die zij elkaar toebrachten. Hiervan maakten Panda en meneer Pech gebruik om de zoldertrap op te vluchten. „Grutjes", zuchtte meneer Pech, „wat een toestand. Ik hoop nu maar, dat we op de vliering veilig zijn voor nieuwe aanslagen van uitvinders!"

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11